فرمول یک ایراندنیل ریکاردو در ارزیابی هم تیمی های سابقش گفت که مکس ورشتپن در حال حاضر می تواند سریع تر از سباستین فتل باشد.

در چند فصل گذشته رقابت هایی را بین ورشتپن و فتل دیده ایم و در جدول رده بندی رانندگان 2019 نیز، راننده فراری با اختلاف 4 امتیاز، بالاتر از راننده ردبول در رده سوم قرار دارد. ریکاردو که با هر دوی آن ها در تیم ردبول رقابت کرده می گوید که در حال حاضر، ورشتپن می تواند فتل را شکست دهد. ریکاردو در پادکست نیکو روزبرگ گفت:

بله مکس سریع تر خواهد بود…اما از هر نظر، سباستین اصلا کند نیست. احتمالا به خاطر اینکه مکس هنوز جوان است و اگر در حال حاضر او سریع باشد، احتمالا بعدها سریع تر خواهد شد.

سب برای مدت طولانی اینگونه بوده و به نظر من شما همیشه به عنوان یک راننده پیشرفت می کنید اما برای او فضای کمتری برای پیشرفت وجود دارد و برای مکس بیشتر است.

اگر سباستین این را می شنود، عذرخواهی می کنم! تو هنوز هم یک گردن کلفت سرسختی و اشکالی ندارد!

سباستین فتل و دنیل ریکاردو

سباستین فتل و دنیل ریکاردو

راننده حال حاضر تیم رنو همچنین درباره تفاوت های فتل و ورشتپن به عنوان یک راننده گفت:

مکس بیرون از گاراژ سریع است حالا چه تمرین اول باشد یا دور اول، او پیش می رود و فرایند احساسی در او وجود ندارد.

به نظر من مکس بیشتر بر اساس غریزه رانندگی می کند. مکس هنوز هم فنی است اما حدس می زنم که سباستین بیشتر یک راننده احساسی است. احساسات زیادی در بدن او با خودرویش ارتباط می گیرند اما مکس احتمالا بیشتر غریزی و با استفاد از استعداد خامش رانندگی می کند.

46 دیدگاه

  • soroush_sh_11

   30

   7

   دقیقا همینه !
   چارلز و مکس بر اساس استعداد خام رانندگی میکنن و تجربه و حس کمی دارن
   در حالی که همیلتون و وتل بر اساس تجربه و حس و داشتن یه استعداد کاملا پخته
   و دنیل درست میگه دیگه به نهایت پختگی رسیدن در حالی که مکس و چارلز هنوز تا پختگی فاصله زیادی دارن و وقتی به اون حد برسن میتونن قهرمان شن

   • Mekaeel

    31

    4

    به نظر من تنها در شرایطی میشه دوتا راننده رو باهم مقایسه کرد که ماشین یکسان داشته باشن بدون شک مکس این روزا خیلی سریعه ولی از اون سمت فتل هیچ حس رقابتی نداره که بخواد سریع باشه با این ماشینی که فراری امسال ساخته هر دو رانندش رو از لحاظ روحی داغون کرده چون هر کاری هم بکنن حتی به ردبول هم نمیرسن چه برسه به مرسدس

   • josef6565

    22

    8

    چون دنی ریکه هر چی گفت درسته؟ !! چین 2017 وقتی مکس سب رو در آینه های خودش دید کلا رفت قاطی باقالیا. بدون شرح برای سنگاپور 2018 و 2017 – ابوظبی 2016 که سب ردبول و راننده هاش رو با اون ماشین بی جون لوله کرد!!! – جاهای دیگه هم که مکس دید آبروش می ره بر اساس قانون نانوشته هر چی می تونی با فراریا بکن سب رو زده داغون کرده البته خود سب هم خیلی این بچه رو جدی گرفت.
    واما در مورد هم مکس و هم شارل این رو باید گفت که اگه سب اندازه این دو تا خوش تیپ اشتباه می کرد یکی از جوانترین قهرمانان و پول پوزیشن ها نمی شد. فقط کافیه اشتباهات مکس و شارل رو با سب دوران قدیم مقاسه کنید. اون لوکوموتیوی که سب می رونه رو هر کسی نمی تونه به خط پایان برسونه !!!.

  • محمد.ج

   21

   1

   نه برادر. سرعت یه چیزه و تکنیک یه چیز دیگه. ورشتپن هنوزم خام هست. اما سریع و بی رحم.
   یه مثال میزنم. مثلا توی فوتبال شما چند ساله ندیدید مسی از زمین خودشون شروع کنه و همه رو دریبل بزنه بره گل بزنه. اما شایدتاقبل از 4 سال پیش چندین بار این اتفاق رو دیده بودین. سرعتش و انرژی و جسارت جوونیش کمتر شده الان اما تواناییهاش استقاده بهینه از هوشش و تاثیر گذاریش بیشتر شده. اینجا هم همینه. تجربه توی این رشته خیلی مهمه. الان راننده هایی مثل فتل و همیلتون و کیمی رایکونن و حتی همین ریکاردو دارند از تجربشون استفاده میکنند و راننده هایی مثل لکلرک و ورشتپن دارند از انرژی و جسارتشون. مثلا توی همین مسابقه ی آخر اگر یه همیلتون بیست یا بیست و یک ساله پشت فرمون بود توی اون پیچ به جای حرکت از بیرون پیچ حتما لجبازی میکرد و میزد به ورشتپن. اما الان هیچوقت اینکار رو نمیکنه تا بتونه در روزی که کند تر هست هم پیروز بشه.

   • josef6565

    22

    6

    فتل راننده ایه که برای قهرمانی یا ترس از حرف دیگران نمی جنگه به قول دنی ریک این آقای گردن کلفت به خاطر روحیه جنگ آوری و تهاجمی که داره می جنگه و جنگ روانی انگلیسی ها یا مد بازی های مکس هم تاثیری روش نداره.

 1. Ezk1980

  27

  38

  مکس از هرکسی سریعتره ، با ماشین برابر تقریبا غیر ممکنه کسی جلودارش بشه ، شاید فقط همیلتون به لطف اعصاب فولادی و قدرت جنگ روانیش بتونه مکس رو وادار به اشتباه و باختن کنه وگرنه پشت فرمون مکس حریف نداره ، کاش میشد جاشو با بوتاس عوض میکرد ببینیم چی میشه ، لکرک مکس همیلتون و ریکیاردو اگه با ماشینهای هم سطح میپیچیدن به هم ، دنیا زیبا میشد

  • Amin

   16

   30

   دقیقا همینه با اینکه فن لوئیزم ولی باید قبول کنیم که مکس در حال حاضر بهترین رانندس
   و داره از نهایت پتانسیل ماشین استفاده میکنه
   اما همین لوئیز خودمون کم تر پیش میاد ک با تمام توان رانندگی کنه پارسال شاید فقط تو سیلورثتون با نهایت قدرت ماشین رانندگی کرد
   البته مکس الان تو مایه های لوئیز ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ هست

   • m.amin

    9

    18

    شما فن لوییس نیستی خودتو نچسبون با لوویس فن ها.مکس هنوز خیلی مونده ب لوییس برسه. و لوییس هر مسابقه تمام توانشو میزاره برای رییس.این حرفای خنده دار رو نزن و ادعای لوییس فنی نکن

   • Hassan Mohebbi

    11

    5

    دوست عزیز m.amin
    لوئیس خودش گفت من عملکرد معمولی داشتم. دوستمون Amin هم همینو گفته، چیزه خاصی که نگفته که پیچیده بهش و میگه که تو خودتو به لوئیس فن‌ها نچسبون. تازه خوبه گفته شبیه لوئیس ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ هست.
    حداقل فن‌های یه راننده هوای همو داشته باشن، خیلی بهتره.
    نگذار تعصبت باعث ناراحتی دوستت بشه (چون هر دو لوئیس فن هستید اینو میگم).

   • m.amin

    4

    15

    لوییس نگفته عملکرد معمولی داشتم برداشت خودتون رو نگید.گفت من همه تلاشمو میکنم ولی هنوز از ماشین نتونستیم همه عملکردشو بیرون بکشیم.
    در ضمن ایشون اگه لوییس فن بودن پر واضحه ک مکس خیلی مونده ب لوییس برسه.

   • تیرداد

    4

    10

    امین ….مکس فعلا باید با بوتاس رقابت کنه بتونه اونو شکست بده بعد تازه میرسه ب همیلتون ….بوتاس امسال شمشیرو از رو بسته و کارش واقعا عالیه که فتلو این فصل فرستاده برا رتبه سوم چهارم پنجمی رقابت کنه با مکسو لکلرک ….

   • Hassan Mohebbi

    8

    3

    دوست عزیز m.amin تو خود سایت خبری مبنی بر عملکرد معمولی لوئیس رو گذاشته بود. یه جمله اش هم من از زبون خود لوئیس کپی کردم
    “من واقعا احساس می کنم که عملکرد معمولی دارم، شاید کمی از معمولی بهتر اما به طور کلی در هر 6 مسابقه عملکرد عادی داشتم.”
    این رو خود لوئیس گفته. یکی هم که منطقی صحبت میکنه شما میگید لوئیس فن نیستید.
    آره متوجه شدم لوئیس فن بودن یعنی لوئیس بهترین و هیچ کس به گرد پای لوئیس هم نمیرسد و اگه یه کانت مثل کامنت Amin گذاشته شود یعنی لوئیس فن نیست.

   • Hassan Mohebbi

    6

    3

    اگر هم منظورت این جمله اش بوده
    “من احساس می کنم توانسته ام به بهترین حالت ممکن برسم، من با آمادگی کامل به رقابت ها آمدم، بیشترین آمادگی ممکن، اما در زمینه استفاده حداکثری از ماشین احساس می کنم در این 6 رقابت کمی به دردسر افتادم.”
    بالاش هم اونی که تو کامنت قبلی گذاشته ام بوده پس یا هر دوش درسته یا هر دوش غلط.

 2. Behnam380

  29

  14

  اصلاً تو هم از فتل سریعتری ،همه از فتل سریعترن ،استرول هم با ماشین برابر فتل رو لپ می‌کنه !
  راستی دنیل تو سریعتری یا هالکنبرگ؟؟؟

 3. McLaren F1

  26

  9

  طبیعت انسان همینه
  تا یه مدتی تو اوجی بعد نسل جدید با مغز قویتر میاد و بهتر عمل میکنه
  منم موافقم که در صورت رقابت عادلانه نه این وضعی که الان داریم ، ورشتپن میتونه همیلتون و فتل شکست بده چون تشنه ی پیروزیه و جوونتر

  • Seb the great

   17

   11

   بله اما تو خواب
   تا وقتی لوییس و سب هستن کسی خواب برد رو هم نمیبینه
   مکس اگه میتونست تو موناکو از لوییس رد میشد
   2016 همه چیزو معلوم کرد
   سب با ماشین ضعیف تر مکس رو شکست داد

   • Reza

    12

    4

    تو پیست موناکو خیلی سخت میشه سبقت گرفت بخاطره همینم همیلتون با سرعت کمش تونست جای خودشو حفظ کنه وقتی هم مکس خواست سبقت بگیره برخورد کرد با همیلتون

   • McLaren F1

    10

    14

    شما واقعا توقع داشتی تو موناکویی که سال پیش ریکیاردو با اینکه یه دنده ی گیربکسشم از دست داد ولی کسی نتونست ازش سبقت بگیره مکس بیاد با هارد از مرسدس با مدیوم سبقت بگیره؟!!!!
    اون چیزیم که فکر میکنی تو خواب اتفاق میفته بزودی تو واقعیت میبینی

   • محمد.ج

    11

    0

    اونچیزی که میگی باید توی خواب دید به زودی در بیداری خواهیم دید. من خودم طرفدار و علاقه مند فتل هستم و البته همیلتون رو هم بخاطر کیفیتش تحسین میکنم اما طرفدارش نیستم. اما با اینکه به نظرم این دونفر فعلا بهترین هستند در آینده ی نزدیک به غیر از این دونفر و البته بوتاس حتما ورشتپن و لکلرک هم به سکوی اول خواهند رسید. البته تا فصل قبل اعتقادم این بود که ورشتپن قبل از همه ی جوان های دیگه ی این رشته روس سکوی اول میره اما الان به نظرم احتمال اینکه لکلرک زودتر از ورشتپن بتونه به این موفقیت برسه بیشتره. البته اگر گاراژ فراری اجازه بده.

    چون برد ورشتپن فعلا نیاز به یه استراتژِی افتضاح از فراری در کنار یه حادثه برای هر دو مرسدس هست. توی موناکو استراتژی افتضاح توی تعیین خط رو از فراری دیدیم و حادثه برای بوتاس هم دیدیم و حتی مشکل خودرویی برای همیلتونم دیدیم اما فضا برای برد ورشتپن نبود.

 4. iman

  17

  21

  مطمئنا ریکیاردو میتونه نظر دقیقی در این مورد داشته باشه چون با هر دو همتیمی بوده، به اعتقاد من مکس با ماشین برابر هر کسی رو شکست میده

  • Seb the great

   11

   5

   اقا رضا مهم ترین اصل تو موناکو داون فورس
   درسته مرسدس داون فورس داره ولی لاستیک همر داشت لیز میخورد مکس اگه جسارت داشت میتونست تو پیچ خیلی راحت رد شه چون میتونه خیلی دیرتر ترمز کنه نسبت به همیلتون

 5. iman

  18

  21

  درک نمیکنم کسایی رو که در توجیه ناکامی فتل همش از بی انگیزگی و ماشین کند صحبت میکنن در حالیکه همین پارسال فراری در اکثر پیستا رقابتی بود و خود فتل و گاراژ فراری مهمترین عوامل شکست بودن، ضمن اینکه راننده بزرگی مثل آلونسو چهار سال با گاری مکلارن با چنگ و دندون جنگید و تا روزی که بود با تمام توانش، رانندگی کرد، خود همیلتون پنج سال با شریط بدتر از الان فتل تو مکلارن قرار داشت و هیچکس صحبت از بی انگیزگی نکرد

  • josef6565

   20

   8

   ” همیلتون پنج سال با شریط بدتر از الان فتل تو مکلارن قرار داشت ”
   این دیگه از اون حرف ها بود. در مورد بعضی از دوستان اصلا دیگه بحث فتل و کیفیتش نیست و باید بیشتر راجب منطق یاد بگیرند. در مورد پارسال هم که قبل از جرزنی مرسدس و چارلی و توتو و جیمز و فیا و … فراری جلوتر و بهتر بود ولی در نیم فصل دوم مرسدس با یه میان بر کل موتور اسپرت رو دور زد و ماشینش از نظر شاسی حتی از ردبول هم بهتر شد. پس ماشین فراری اون موقعه که بهتر بود 0.1 بهتر بود ولی اون موقعه که بدتر بود حدود 0.3 به ازای هر دور کندتر بود.
   در مورد اشتباه بد فتل هم که یه مستند هست به اسم خلاصه مسابقات فرمول یک که کل سیر تا پیاز یک فصل رو از تمرینات بارسلونا تا لحظات آخر قهرمانی در حدود 3 ساعت نمایش می ده و من از همین جا از مدیران سایت می خوام که هر طور شده پیدا کنند و در سایت برای دانلود قرار بدند که بر اساس این مستند آلونسو 2010 در اسپای بارانی و در مستقیمی سکتور 2 در حالت سیفتی مجازی در حین گرم کردن اسپین میشه و طول ماشینش در عرض جاده قرار می گیره و پرچم قرمز روشن میشه که اگه این اشتباه رو نمی کرد الان حداقل سه قهرمانی داشت و کارش به ابوظبی نمی کشید که اونجا هم نتونست از پتروف رد شه.

  • Seb the great

   19

   8

   مکلارن لوییس کجاش کند بود
   ضمنا وقتی الونسو رفت مکلارن میدونست دیگه واسه سکو نمیجنگه خیلی فرق داره سب اومد فراری تا قهرمان بشه
   من 2018 با شما موافقم که سب اشتباه کرد ولی بعد از مونزا دیگه هیچی فتل اگه خوب بود بازم قهرمان نمیشد

   • Seb the great

    8

    3

    فراری باله جلوی جدیدی واسه فرانسه میاره که داون فورس بیشتری تولید میکنه با این حال اون زمانی رو که در کفی میگرفت رو از دست میده

  • iman88

   5

   10

   ردبول تو اکثر پیستا سریعتره؟
   فقط تو موناکو سریعتر بوده تو اسپانیا هم سرعتتشون برابر بود .تو بحرین و باکو ردبول سریعتر بود یا فراری؟

 6. ....kh:n....

  16

  3

  ولی عکس اول صفحه خیلی بامزه اس…
  احتمالا مکس داره میگه ببین به پروپای من نپیچ بد می بینی…..😁
  وتلم میگه بیا برو بابا ببینم میخوای چیکار کنی..😂

 7. نیما

  9

  9

  تا فراری فنا نریختن بهم منفی بدن اول کار بگم تیم مورد علاقم فراری و بعد رایکونن فتل دوست دارم ولی نمیشه واقعیت نادیده گرفت
  اگه مبنا سال 2019 قرار بدیم مکس نه تنها از فتل بلکه همیلتون و بوتاس هم سریعتره
  تقریبا در تمام گرندپری ها مکس حداکثر نتیجه گرفته و حتی در پاور رنکینگ فرمول 1 هم مکس رتبه اوله
  بعد میشه هملیتون قرار داره و بعد بوتاس و در انتها فتل
  همیلتون اشتباه بزرگی نداشته و به جز موناکو برد های آسانی بدست آورده
  بوتاس هم فقط 2 تا استارت بد داشه و پا به پای همیلتون اومده
  البته فتل به جز اشتباه بحرین اشتباه بزرگ دیگه ای نکرده ولی اون یدونه اشتباه به قیمت شاید فصل بدون پیروزی براش تموم بشه

   • نیما

    1

    0

    اصولا یا باید اول می شد یا با فاصله نزدیک از لوئیس دوم چون بوتاس و مکس مایل ها با لوئیز فاصله داشتن
    من که انتظارم این بود اگه لکلرک بحرین نمی برد باید فتل میبرد چون فراری اون هفته سریع تر از مرسدس ها بود

 8. Hassan Mohebbi

  13

  4

  ماشین حرف اولو میزنه؛ حالا هی این راننده‌ها و کارشناسا راننده‌ها رو مقایسه کنن، چیزی تغییر نمیکنه. طرفدارا راننده‌های خودشون رو دوست دارن و اگه از هر راننده‌ای هم که بدشون میاد نظرشون عوض نمیشه.

  اگه راست میگن بیان همشون سوار پراید بشن و مسابقه بدن؛ اون وقت معلوم میشه کی از کی بهتره.

 9. iman88

  10

  4

  بهترین راه برسی عملکرد یه راننده اینه که جایگاهی که بدست اورده رو با جایگاهی که بواسطه قدرت ماشینش باید بدست میورده مقایسه کنید.(الونسو تا مسابقات اخرش تو ف1 معمولا در اکثر مواقع رده ای بهتر از رده ای که از ماشینش انتظار میرفت بدست می اورد.)
  حالا هرچی به بالای جدول نزدیک تر بشی و تعداد ماشینهای هم رده کمتر بشه کار ارزیابی هم سختتر میشه.چون بالای جدول بهترین عملکرد یه راننده ممکنه همون نتیجه ای رو براش به همراه داشته باشه که با عملکرد متوسط میتونه بدست بیاره(شرایطی که بنظر من راننده های مرسدس در حال حاضر دارن).اما بازم با نگاه به رده هایی که بدست اوردن،ثباتی که داشتن یا اشتباهاتی که مرتکب شدن میشه عملکرد یه راننده رو ارزیابی کرد.حالا میخواد انتهای جدول رقابت کنن یا ابتدایه اون.یه راننده ممکنه تو جدول رده بندی چهارم باشه اما از نظر کیفیت رانندگی بالاتر از راننده قهرمان قرار بگیره.
  عملکرد فتل هم باید با توجه به قدرت ماشینش برسی بشه و همونطور که نمیشه انتظار داشت با این ماشین اول و دوم بشه طبیعتا وقتی هم که جایگاهی پایینتر از انتظار داشته باشه یعنی عملکرد خوبی نداشته.

 10. yaser

  12

  7

  برادر ها دنیل راننده خوبی ولی داداش چرا حاشیه میری تو اگه احساس میکردی از مکس سریعتری میومدی رنو داداش بیخیال یه کم مونده بود تو ضد فتل حرف بزنی که زدی فتل که امسال تهدیدی برا هیچ کدومتون نیست چیکارش دارین خب! البته چون فتل جواب کسی رو نمیده و تو شبکه های مجازی نیست این اتفاق ها میفته و در حال حاضر تنها دلیل جذاب موندن رقابت هاست چون فقط اونه که میتونه هر از گاهی با مرسدس ها رقابت کنه و چون خیلی طرفدار داره بهش حسودی میکنن ولی دنیل تو راننده خوبی هستی من که دوستت دارم زمانی میتونی رقیبتو شکست بدی که اول قبول داشته باشی اونو و بهش احترام بزاری

 11. Muhammad-sv#5

  12

  5

  اینا نمیذارن سب یه نفس راحت بکشه … ریکیاردو خودتم میدونی ماشین سب تو 2014 حدود 10 بار خراب شد وگرنه نمیتونستی اون سال سوم بشی این بماند ورشتاپن اگه سریع بود حداقل تو این 5 سال یه پول پوزیشن میزد بعدشم لکلرک و ورشتاپن تو نقطه ی اوجشونن تا 26-27 سالگی نقطه ی اوج داریم تا نقطه ی اوج… کی تونست تو یه سال 15 تا پول پوزیشن بزنه ؟ کاری که شوماخر و سنا و پراست و منسل و لائودا و آلونسو و همیلتون و فانخیو و… نتونستن انجامش بدن

  • iman88

   6

   6

   مکس الان در اوج دوران حرفه ای خودش قرار داره اما ماشینش چی؟با ماشینی که در رویایی ترین حالت سومین ماشین سریعه پیسته نمیشه پول زد مگر اینکه اونایی که سریعترن خوب عمل نکنن و ماشینی که این چند ساله مکس سوار بوده توانایی لازم برای ثبت سریعترین دور رو نداشته .بردها و سکوهایی هم که کسب کردن تحت شرایط خاص و مهارت راننده هاش بدست اومده.
   بهترین مثالی هم که میتونم برای چنین شرایطی بزنم عملکرد این فصل سبه که ثابت میکنه که هر چقدرم یه راننده سریع باشه نمیتونه از ماشینش سریعتر باشه .همیشه حد نهایت عملکرد یه راننده به قدرت ماشینش برمیگرده.
   خوبه بعضی وقتها از همون دقت بینظیری که باهاش ؛مشکلات فنی،مهندسی و استراتژیکی که باعث عدم موفقیت راننده محبوبمون میشه رو ارزیابی میکنیم، برای تحلیل عملکرد بقیه هم استفاده کنیم.

   • Muhammad-sv#5

    14

    4

    دوست عزیز ریکیاردو سال پیش دو تا پول زد اما ورشتاپن نتونست …سب تو 2008 با تورو روسو تو ایتالیا پول زد

 12. امید نورمحمدی

  3

  2

  ریکیاردو از این حرفها میزنه. توی مستندی که دیدم صراحتا و مشخصا گفت اگه ماشین همیلتون دست من بود حتما قهرمان میشدم! دقیقا پارسال و توی مسابقه استرالیا این حرفو زد.
  کلا اگر این نظراتش قبوله پس هرچی میگه درسته و اگر هم خلاف هم میگه که جای بحثی نمیمونه.

دیدگاه خود را بیان کنید