فرمول یک ایرانسباستین فتل که گرندپری اسپانیا را در رده چهارم به اتمام رساند، اذعان کرد که از استراتژی متفاوتی که فراری برای چارلز لکلرک در نظر گرفته شده بود بی اطلاع بود.

گرندپری اسپانیا همانند مسابقات قبلی فصل 2019، مسابقه تیم مرسدس بود و با قرار گرفتن لوییس همیلتون در رده اول و والتری بوتاس در رده دوم، مرسدس توانست پنچمین 1-2 خود را در فصل 2019 کسب کند.

با این حال استراتژی تیم فراری برای راننده هایشان خیلی جالب نبود چرا که در دو وهله متفاوت در طول مسابقه، راننده ای از فراری که سرعت بالاتری داشت پشت سر راننده کندتر گیر کرد و در هر دو مرتبه سباستین فتل و چارلز لکلرک مجبور شدند رده خود را با دیگری عوض کنند. اما آشفتگی و ناراحتی سباستین فتل از این موضوع این است که فکر می کرد او و هم تیمی اش از استراتژی یکسانی برخوردارند.

فتل بعد از مسابقه گفت:

ما درباره این مورد صحبت خواهیم کرد.

در مسابقه هر کدام از ما تمام تلاشمان را می کنیم که مسابقه خود را به بهترین نحو مدیریت کنیم. فکر می کنم در ابتدای مسابقه مشخص بود که چارلز سریع تر است. بنابراین مشکلی با دادن جایگاه خود به او نداشتم.

پس از پیت استاپی که انجام دادم، برای مدت زمان طولانی ای متوجه نبودم که ما در استراتژی های متفاوتی قرار داریم اما زمانی که این موضوع را فهمیدم، اجازه عبور از چارلز برای من صادر شد و من نیز از او عبور کردم چرا که سریع تر بودم. همچنین تمام تلاش خود را به کار بردم تا به مکس (ورشتپن) فشار وارد کنم اما در نهایت این تلاش ها موثر واقع نشد.

سباستین فتل و والتری بوتاس - اسپانیا 2019

سباستین فتل و والتری بوتاس – اسپانیا 2019

در پی خودروی ایمنی ای که برای برخورد میان لنس استرول و لندو نوریس صادر شد، سباستین فتل توانست خود را به مکس ورشتپن که در رده سوم قرار داشت نزدیک کند، اما پس از شروع مجدد مسابقه فتل موفق نشد فاصله خود را با ورشتپن حفظ و یا به او حمله ای کند.

فتل در این باره گفت:

در ابتدای مسابقه سرعت کافی نداشتم و از خلق موقعیت نیز عاجز بودم اما پس از آن (انجام پیت استاپ) به سرعت مناسبی رسیدم و خودروی ایمنی نیز به ما فرصتی دوباره داد اما از آن جایی که سرعتم تقریبا با مکس برابر بود، عبور از او تقریبا غیر ممکن بود.

مسابقه سباستین فتل از همان ابتدا به خوبی پیش نرفت چرا که پس از شروع مسابقه در پی حمله به دو خودروی مرسدس و تلاش برای سبقت از آن ها، تایر های خودروی او در ترمز گیری برای پیچ یک قفل شد و البته این قفل کردن لاستیک نیز برای او تبعاتی داشت و باعث ایجاد فلت اسپات در تایر خودروی او شد. به همین دلیل 4 بار قهرمان جهان فرمول یک معتقد است،  یکی از دلایل مهمی که او نتوانست برای کسب سکو بجنگد همین مورد (قفل کردن لاستیک و ایجاد فلت اسپات) می باشد.

لحظه قفل شدن تایر های سباستین فتل - گرندپری اسپانیا 2019

لحظه قفل شدن تایر های سباستین فتل – گرندپری اسپانیا 2019

فتل:

فکر می کنم با وجود تمام اتفاقاتی که در مسابقه امروز رخ داد، توانستیم حداکثر امتیازات ممکن را کسب کنیم. فکر می کنم که شانسی برای کسب یک سکو داشتم اما با همان فلت اسپاتی که در تایرم به وجود آمد مسابقه ام خراب شد.

می خواستم چیز متفاوتی را امتحان کنم. می دانستم که در پیچ اول برنده مسابقه نمی شوم اما حداقل فکر کردم که می توانیم کمی با مرسدس ها درگیر شویم.

بعد از آن متوجه شدم که چارلز استراتژی متفاوتی دارد اما با آمدن خودروی ایمنی، استراتژی اخذ شده برای او نیز بی فایده شد.

با وجود تمامی این اتفاقات اما آلمانی معتقد است که شانس او برای قهرمانی هنوز به طور کامل از بین نرفته است چرا که او فصل را مسابقه به مسابقه پیش می برد.

فتل:

این همان چیزی است که تا این جا در حال انجام آن بوده ایم. تا این مرحله فکر نمی کنم هنوز کسی به قهرمانی فکر کند و آن را برای خود بداند. ما مسابقه به مسابقه پیش می رویم.

ما باید منتظر بمانیم ببینیم چه پیش می آید. آخر هفته ناامید کننده ای برای ما بود. امیدوار بودیم که کمی سریع تر باشیم اما متوجه شدیم که نیستیم. با این حال فکر می کنم که می توانیم خود را از جایگاهی که در حال حاضر در آن هستیم خارج کنیم.

21 دیدگاه

 1. Ahmad VETTEL

  47

  3

  آشفتگی تو گاراژ فراری که بیداد میکنه.
  دیگه پیت استاپ 4ثانیه ای براشون داره تبدیل به عادت میشه.
  نگه داشتن راننده سریعتر پشت کندتر همینطور(مثل آلمان 2018)
  ولی حتی اگه تو پیچ1 اون اتفاق نمیافتاد،با توجه به ریس پیس بد فراری و پیت استاپ های بدترشون،احتمالا مکس میتونست از فتل رد بشه و سکو بگیره.
  آخرم که فتل همچنان امیدوارانه حرف میزنه ولی از قیافه و مصاحبه بعد مسابقه مشخص بود کاملا ناامید شده از امسال.
  چی فکر میکردیم و چی شد…!

  • mershari

   13

   1

   اخه عزیرمن کدوم کدوم استراتژی کدوم پیت استاپ خیلی باعث تاسفه ک فتلم تحت تاثیر این جو بابا این ماشین قدرت رقابت با مرسدسو به هیچ عنوان نداره فقط تو یه سکتور نیم ثانیه کندتر بود چه کشکی چه دوغی این فصل فقط در صورت دی ان اف مرسدس کسی رنگ سکو ایی بالاتر از سومو ببینه تمام
   وتزریک به مهندسای مرسدس الان واقعا مرسوس میتونه یه کلاس فرمولای واسه خودش بزنه به نظرم با قوانینه خودش بتونه تو یه پیست حداقل سه چهار ثانیه سریعتر از بهترین ماشین فرمول یک بزنه و نیش خندی بزنه به تمام علوم مهندسیه دنیا و عالم فرمول یک

 2. Mahmood.gh

  7

  32

  فراری اگه قهرمانی میخواد فقط ی راه حل داره
  فرمول 2
  ک اونم با این مدل اشتباها شاید اونجاهم بهش سخت برسه یا شایدم نرسه

  • تیرداد

   5

   34

   مسابقات واقعا جذاب و هیجان انگیزه خیلی دل چسب بود مسابقه اسپانیا بخصوص تایرهای این فصل که دوام زیادی نداره و تیمهارو مجبور ب پیت سوم میکنه

   • Ahmad VETTEL

    28

    6

    جذاب؟واقعا؟
    هیجان انگیز؟
    نمیدونم شاید ما مسابقه ی دیگه ای رو داشتیم میدیدم

  • Behnam380

   30

   14

   عزیز جان فراری بره فرمول ۲ ،مهمترین مسابقات موتور اسپرت میشه فرمول۲ ،فرمول ۱ عظمتش به خاطر فراریه ،شیر پیر هم که باشه شیره.

 3. داریوش

  31

  1

  با این وضعیت ، لپ نشیم ، صلوااات
  سباستین میدونست که نمیشه به این موشک ها برسه
  میخواست با قرار گرفتن بین دو مرسدس ، کمی اوضاع عوض کنه
  به همین خاطر ریسک کرد
  با این شرایط باید منتظر حرکات ریسکی بیشتری از دو راننده فراری باشیم
  هر دو ، کاملا از ماشین و گاراژ نا امید شدند و میخوان خودشون کاری بکنند

  • javad

   23

   3

   استراتژیستهای فراری انگار دارن تازه کار یاد میگیرن تو این تیم!!
   این چه مدیریتیه نمیدونم والا
   این تیم جای آدمهای با تجربه و کار بلده، همونجوری که تا قبل از این بوده.
   این چه وضعه آدم انتخاب کردن واسه یه تیم قدیمی و همیشه برنده س!؟
   گند زدن واقعا. امیدی هم نیست ، این بیچاره هم دلش الکی خوشه

 4. محمد.ج

  15

  9

  توی پیچ اول به نظر میرسید همیلتون برای فشار بیشتر وارد کردن به بوتاس کمی فضا رو براش محدود میکنه و یه نیمچه فرمون به سمت بوتاس میگیره و بوتاس هم مجبور میشه به سمت چپ فرمون بده که توی این اتفاق تقریبا فضایی برای فتل که کنارش بود نمیمونه و فتل مجبور میشه به بیرون آسفالت بره که همین اتفاق باعث عقب افتادنش و حتی جلوزدن ورشتپن میشه.

  یعنی دقیقا بوتاس به خاطر عملکرد همیلتون نمیتونه فضایی برای فتل باقی بگذاره و تا جایی که یادمه قوانین میگه وقتی یک خودرو توی پیچ کنار شماست باید حداقل به اندازه ی یک خودرو براش فضا بگذاری.

  کسی میتونه توضیح بده با توجه به اجرا نشدن قوانین چرا هیچ جریمه ای برای راننده های مرسدس در نظر گرفته نشد؟

  البته بدشم فتل در تقلالی عقب نیفتادن سرعت لکلرک رو گرفت وگرنه ورشتپن نمیتونست از لکلرک جلو بزنه.

  کلا فراری توی گاراژش نمیدونه داره چکار میکنه. پیت استاپهای افتضاح ر. اگر بیخیال بشیم عجیبه که چرا مثلا خودروی فتل با لاستیک مدیوم سریعتر از لاستیک سافت بود. یا اصلا چرا دو راننده ی فراری توی مسابقات از لاستیک های متفاوت استفاده مینند. فکر کنم این سومین مسابقه ای هست که لاستیک های متفاوت براشون در نظر گرفته شد.

  • Amir-60

   19

   7

   دوست عزیز شما داور مسابقاتی که به این محکمی میگی چرا خطایی واسه راننده های مرسدس…؟همیلتون با دیرتر ترمز کردن خودشو جا کرد و بوتاس مجبور شد بهش جا بده این وسط فتل بود که باید ترمز میکرد تا فلت اسپات نکنه.فتل عجله کرد ربطی به مرسدسیا نداره

   • محمد.ج

    11

    6

    خب چون داور مسابقات نیستم پرسیدم. خب نکته اینه که قبلا اگه کسی یه ماشین فضا نمیذاشت و ماشین کناری رو مجبور به خروج از مسیر مسابقه میکرد جریمه میشد. درسته که برای اون پیچ یه تا خودرو کنار هم یه خورده زیاده اما فتل کاملا حق داشت که توی مسیر خودش بمونه و این بوتاس بود که از مسیر بیرونش کرد.
    ضمن اینکه در حال سبقت هم بود.
    یعنی فتل عجله کرد و ربطی به مرسدس ها نداشت؟ یعنی اگر فتل عجله نمیکرد و بوتاس میزد بهش و جفتشون از مسابقات اوت میشدن اونوقت به مرسدس ها ربط پیدا نمیکرد؟پس با این حساب هیشکی سبقت نگیره چون وقتی میرسی کنار مرسدس ها احتمالا بگیرن روت و بعدشم بگن به ما ربطی نداشته خودت عجله داشتی.

  • Mahmood.gh

   14

   1

   دوست عزیز ۳ تا ماشین همزمان تو ی پیچ بنظرت واقعا با اون سرعت امکان پذیره ک هم زمان بتونن رد شن اونی ک بیرون پیچه مجبوره بره بیرون تا برخورد بوجود نیاد

 5. Farid_Lambo

  17

  2

  خب فعلا تا دهمین یک دو پیاپی رو تبریک بگیم تا ببینیم چی پیش میاد. خودش از همه بهتر میدونه این فصل تموم شده هست ولی علنا نمیگه. حیف 🙁

 6. جنون سرعت

  26

  3

  خدایا یعنی میشه یه کام بک رويایی دیگه از فتل ببینیم
  این اخرهفته نمیدونم از کجا ولی یه اشتیاق خاصی تو فتل بود
  وای اگه مانستر درونش بیدار شه چه شود
  ولی با بودن این بینوتویه عقب مونده فکر نمیکنم اتفاق خاصی رخ بده
  همون موقع که بینوتو رو جایگزین اریووابنه کردن همینجا من گفتم فراری بدترین خودزنی ممکنو انجام داد اغلب با من مخالف بودن و دیس لایک بارونم کردن
  واقعا عجیبه منیجر این چنین مجموعه بزرگی باشی وضعیت تیمت هم این باشه سال اولت هم باشه،این اقا الان باید انگیزه خیلی بیشتری داشته باشه ولی نمیدونم چرا من تو صورتش یه بیخیالی خاصی میبینم،فکر نمیکنم حرفم اشتباه باشه چون از وضعیت تیمش همه چیز مشخصه
  ولی بابا یعنی بلد نیستی تقلید هم بکنی اگه بتونه خودشو شبیه نصف توتو بکنه خدایی تیم از این رو به اون رو بشه
  یعنی واقعا تبریک میگم به مرسدس که توتو ولف رو داره
  ولی با این شرایط من بیشتر دوس دارم همیلتون قهرمان بشه تا بوتاس(اگه فتل نتونه)
  شاید بوتاس بتونه عملکرد خوبی داشته باشه ولی همیلتون یه چیز دیگس و لیاقت قهرمانیرو هم داره با احترام به فنای ولتری
  (باعشق) 🛎️

 7. iman88

  17

  1

  با این وضعیتی که گسلی داره فراری از دومی تیمی مطمئنه چیزی که دنبالشه سومیه انفرادی برا فتله.تنها شکلی هم که میتونه این ردرو بدست بیاره اینه که دیوانه رانندگی کنه که بنظر من با این وضعیت ماشین و تیم کاملا کار درستی میکنه.به خاطر همین فکر میکنم در اینده از این حرکتهای پیچ یک بیشتر از فتل ببینیم.
  ولی اینکه تیم فتلو درمورد استراتژی چارلز اگاه نکرده باشه واقعا باید به سلامت عقلی این تیم شک کرد

دیدگاه خود را بیان کنید