Register

15 − هشت =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران:

فرمول یک به سیلوراستون, به گنجینه ی خاطرات خود بازمیگردد. جایی که اولین استارت در آن زده شد, اولین سبقت در آن  گرفته شد و اولین برد در آن جا به دست آمد. این شما و این قلمروی ملکه به روایت اعداد.

 

50

امسال برای پنجاهمین بار سیلوراستون از یک گرندپری میزبانی میکند. این پیست واقع در همپشایر شمالی در سال 1950  میزبان اولین رقابت فرمول یک بود.

 

229.897

میانگین سرعت لوئیس همیلتون در تعیین خط پارسال. او با این سرعت توانست خط یک مسابقه ی سال گذشته را از آن خود کند. گفتنی است این پیست از لحاظ سرعت پس از مونزا و بلژیک در رده ی سوم بالاترین میانگین سرعت قرار میگیرد.

گرندپری بریتانیا

 

1060

تعداد دور هایی که فراری های قرمز در سیلوراستون رهبری کرده اند که آن ها را در بین سازندگان در رتبه‌ی اول قرار میدهد.

 

365

بیشترین دور رهبری که به جیم کلارک تعلق دارد. او با نیکی لائودای رده ی دومی 125 دور فاصل دارد. به نظر نمیرسد پیرمرد اتریش قصد بهبود رکورد خود را داشته باشد!

 

17

جنسن باتن بریتانیایی برای هفدهمین بار در سیلوراستون به پیست خواهد آمد. بهترین مقام او در خانه چهارمی است که در سال های 2004 و 2010 و 2014 به آن دست یافته.

 

7

از شانزده گرندپری برگزار شده از سال 2000 تا کنون هفت بار حداقل یک بار ماشین ایمنی به پیست آمده. سال گذشته علاوه بر ماشین ایمنی, ماشین ایمنی مجازی هم یک بار استفاده شد.

گرنپری بریتانیا

 

4

لوئیس همیلتون امسال در جست و جوی چهارمین برد خود در سیلوراستون است.

نایجل منسل توانسته 4 برد در خانه بیاورد آیا لوئیس هم میتواند رکورد او را تکرار کند؟ جیم کلارک و آلین پراست با پنج برد بهترین کارنامه را در بریتانیا دارند.همچنین کلارک تنها راننده ایست که توانسته بیش از سه بار پیاپی در این پیست به پیروزی برسد.

 

8

تنها راننده توانسته اند دو بار پیاپی در بریتانیا پیروز شوند.همیلتون یکی از آن هاست.

 

6

فرناندو آلونسو توانسته 6 بار در این پیست روی سکو برود.یعنی بهتر از هر راننده ی دیگری.امسال شاید این دستاورد بعید به نظر برسد اما اگر بتواند به رکورد مشترک مایکل شوماخر و آلین پراست ( هر دو با هفت سکو) میرسد.

 

16

رکورد بیشترین برد به عنوان سازنده در سیلوراستون به فراری تعلق دارد. آن ها در اولین سال حضور خود در فرمول یک در سال 1951 توانستند این برد را به دست بیاورند. جالب است بدانید در دهه ی هشتاد هیچ راننده ای از قرمز های ایتالیایی نتوانست فاتح بریتانیا شود!

 

23

از تمام 66 جایزه بزرگی که در بریتانیا برگزار شده, بیست و سه بار  رانندگان اهل این کشور توانسته اند جام را در خانه نگه دارند.

پیست سیلوراستون

 

1:33.401

بهترین دور پیست که به مارک وبر استرالیایی تعلق دارد. او در سال 2013 موفق به ثبت این رکورد شد.

 

7

از یازده گرندپری که نایجل منسل در سیلوراستون حضور داشته, توانسته در هفت مسابقه سریعترین دور را به نام خود ثبت کند!

 

10.956

اختلاف لوئیس همیلتون با نیکو روزبرگ در مسابقه ی سال گذشته. آیا مرد آلمانی میتواند در مسابقه ی امسال این فاصله را کاهش  دهد؟

اوئیس همیلتون

 

70

رانندگان هفتاد درصد مسیر پیست را با شتاب حداکثری طی میکنند.

 

طولانی ترین جایزه بزرگ بریتانیا به سال 1956 برمیگردد.دو ساعت و پنجاه و نه دقیقه و چهل و هفت ثانیه. خوان مانوئل فاجیوی اسطوره ای توانست آن مسابقه را ببرد.

 

90

7 تیم از یازده تیم حاضر در فرمول یک از بریتانیا هستند. حتی دو تیم هاس و تورو روسو که از این کشور نیستند در اینجا ساختمانی برای ارتباط بهتر با مدیریت بنا کردند. جالب است بدانید همه ی این پایگاه فرماندهی تیم ها در شعاع نود کیلومتری این پیست دوست داشتنی قرار دارند. تیم فورس ایندیا نزدیکترین و مکلارن دور ترین فاصله را نسبت به سیلوراستون دارد.

یک دیدگاه

  1. هومن

    0

    0

    والبته این رو هم باید اضافه کنیم که همیلتون هر وقت سیلوراستون رو برده قهرمان اون سال شده