فرمول یک ایران : تاریخچه مسابقات نسکار پر است از برد و باخت‌های باورنکردنی، خودروهای قدرتمند و رویدادهای به یاد ماندنی. با این حال، بیشتر از همه چیز، تاریخ این مسابقات را رانندگان رقم زده‌اند. صدها زن و مرد پشت فرمان خودروهای نسکار نشسته‌اند، بعضی از آن‌ها موفقیت کمی به دست آورده و برخی دیگر به قهرمانانی بی رقیب تبدیل گردیده‌اند. ولی از بین فهرست برترین‌ راننده‌های برتر می‌توان پنج راننده را به عنوان بهترین‌ها انتخاب کرد.
1.دیل ارنهارت

rpm_g_earnhardt2_sw_576هفت قهرمانی و هفتاد و شش برد حاصل کار دیل ارنهارت (Dale Earnhardt) در دوران فعالیتش است و بدون هیچ تردیدی می‌توان گفت بهترین راننده مسابقات نسکار تاکنون است. او سلطان پیست بود و با رسانه‌ها نیز ارتباط خوبی داشت. دیل ارنهارت در سال 2001 در سال 49 سالگی و هنگامی که در اوج قرار داشت در سانحه رانندگی جان خودش را از دست داد.

2.جیمی جانسون

5FC1F331643F417296723BDD5FE24AEBجیمی جانسون (Jimmie Johnson) در سال 2002 پا به صحنه مسابقات نسکار گذاشت و در همان فصل سه پیروزی به دست آورد. این راننده تا سال 2010 توانست 53 بار با موفقیت از خط پایان بگذرد و پنج بار روی سکوی قهرمانی بایستد. برخی افراد معتقدند او بهترین راننده همه دوران‌هاست ولی دیل ارنهارت همچنان در صدر جدول قرار دارد، هر چند جیمی جانسون با گذشت هر فصل از مسابقات فاصله خودش را با او کمتر و کمتر می‌کند.

3.ریچارد پتی

originalریچارد پتی (Richard Petty) در دوران فعالیتش توانست 200 برد و هفت مقام قهرمانی به دست بیاورد. شاید به این دلیل در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته است که در دوران متفاوتی از مسابقات نسکار به رقابت می‌پرداخته است. در آن زمان به دست آوردن پیروزی بسیار آسان‌تر از زمان حال بوده است. با این حال ریچارد پتی همچنان سلطان باقی خواهد ماند.

4.جف گوردون

1403551257000-jeff-gordon-gallery-introخواه از او خوشتان بیاید خواه از او متنفر باشید، باید گفت جف گوردون (Jeff Gordon) یکی از بهترین‌هاست. او چهار مقام قهرمانی و بیش از 80 پیروزی در کارنامه کاری‌اش به ثبت رسانده است و ابزارهای لازم برای کسب جایگاهی بالاتر در این فهرست را دارد. حال که دیل ارنهارت از میان ما رفته است، به جرأت می‌توان گفت جف گوردون فعال‌ترین راننده است که پیروزی‌های زیادی به دست آورده و هر روز نیز موفقیت‌های بیشتری به دست می‌آورد. شاید به دست آوردن چهار مقام قهرمانی دیگر برای این اسطوره دور از تصور نباشد.

5.دیوید پیرسون

David_20Pearsonدیوید پیرسون (David Pearson) ملقب به “روباه نقره‌ای” سه مقام قهرمانی و 105 پیروزی در کارنامه‌اش دارد. او استاد عبور از پیست‌های سخت بود و در پیست Darlington توانست موفقیت‌هایی به دست بیاورد. رانندگی ساده و روان و دقت و نکته‌بینی دیوید پیرسون او را به یکی از بهترین رانندگان نسکار تبدیل کرده است.