موتو‌ جی‌ پی ایرانمارک مارکز با لحنی طنزآمیز گفت که اگر حداقل برای پیروز شدن در گرند پری اتریش تلاش نمی‌کرد، نمی‌توانست بخوابد.

مارکز قبل از اینکه جسورانه جمله‌ی فوق را بیان کند پذیرفت که وقتی اقدام به سبقتی ترسناک از آندره دویزیوسو، رقیب وی برای قهرمانی سال، در پیچ آخر کرد، توجه کمی به امتیازات قهرمانی سال داشت.

آندره و قهرمان جهان، در یک جدال 28 دوره، گرند پری اتریش را به اوج هیجان رساندند، در طول مسابقه بارها از یکدیگر سبقت گرفتند و پیشتازی گروه را تصاحب کردند تا اینکه در دور آخر نمایشی پر استرس را به اجرا گذاشتند. به مانند اغلب اوقات، مارکز بهترین ورقش را در آخر رو می‌کند.

مارک مارکز و آندره دویزیوسو

مارک مارکز و آندره دویزیوسو

علیرغم فاصله چهار رده‌ای با نزدیکترین رقیبش برای قهرمانی سال، ماوریک وینیالز، مارکز تصمیم گرفت تا همه چیز را در آخرین پیچ به خطر بیاندازد، شیرجه هولناک او برای نبردی نفس گیر نزدیک بود به نفع او تمام شود.

این در حالیست که اقدام وی می‌توانست جنبه‌های مثبت مسابقه‌ی او را خراب کند؛ نه تنها وینیالز در پیست تقلا می‌کرد، بلکه جایگاه دومی وی پیشرفت عظیمی نسبت به مسابقه سال گذشته در همین پیست را گواه می‌داد، جایی که او با اختلافی زیاد تنها جایگاه پنجم را به خود اختصاص داد.

وی در این باره گفت:

البته که در دور آخر به همه چیز فکر می‌کردم، تنها چیزی را که فراموش کرده بودم قهرمانی سال بود. تمام توانم را به کار گرفته بودم. تصمیم گرفتم تا هر آنچه که در توان دارم را به نمایش بگذارم به دلیل اینکه می‌دانستم یک پیروزی بسیار مهم بود اما جایگاه دوم هم مهم است.

سال گذشته در این پیست مشکلات زیادی داشتیم. امسال خیلی به رانندگان دوکاتی نزدیک تر بودیم اما آندره، مخصوصا در دور آخر، کمی بهتر بود، بسیار کم. می‌توانستم در دو پیچ به سمت چپ سبقت بگیرم. در کل پیست او از من سریعتر بود و فقط در آن دو پیچ من بسیار بهتر عمل می‌کردم، شاید به خاطر انتخاب لاستیک نرم تر توسط او بود.

در آخر صبرم را از دست دادم. در پیچ آخر تلاش کردم که اگر این کار را نمی‌کردم نمی‌توانستم به آرامی بخوابم. باید تلاش می‌کردم. تلاش کردم و اینگونه شد که تماشا کردید. تصمیم پر خطری بود. اما در نهایت بسیار بابت این 20 امتیاز مهم خوشحالم.

به فکر سبقت در یک پیچ قبل‌تر بودم، اما همانطور که آندره گفت، او در را بست. قبلا هم چند اخطار در مورد افزایش دمای ده درجه‌ای پیست به خاطر آفتاب در حین مسابقه دریافت کرده بودم.

با تایر جلو کمی مشکل داشتم. به این موضوع فکر می‌کردم که از تایر سخت‌تری استفاده کنم اما در طول هفته این کار را امتحان نکرده بودم بنابراین نمی‌توانستم ریسک این کار را بپذیرم. او بسیار خوب در را بست و جلوی سبقت من را گرفت اما بعد از آن من در پیچ آخر امتحان کردم. او بسیار خوب دست من را خواند. زودتر پیچید و در شتاب گیری از من سبقت گرفت. طبیعی بود چون خیلی خوب برایش آماده شده بود.

افزایش اختلاف امتیازات قهرمانی سال مارک نکته‌ای بود که رضایت او از آن سرچشمه می‌گرفت. اما شرکت داشتن در چنین مسابقه‌ی دیدنی و جذابی رضایت او را دو برابر کرد.

وی افزود:

فکر می‌کنم که مسابقه‌ی بسیار بسیار چشمگیر و هیجان انگیزی بود. ما در سرعت 300 کیلومتر بر ساعت تنها دو انگشت فاصله داشتیم. با آن سطح از آدرنالین فوق‌العاده است. حتی یک بار چرخ عقب موتورش را در پیچ شماره‌ی دو لمس کردم. به نهایت حد نزدیکی رسیدم.

ما از این مسابقه جان سالم به در بردیم. ما دوم شدیم. اگر روز پنجشنبه به من بگویید که در روز مسابقه دوم خواهم شد، می‌گویم نتیجه‌ی بسیار خوبی است. خوشحالم چون فاصله امتیازی خودمان را زیاد کردیم. خوشحالم برای اینکه به هدفمان رسیدیم، اینکه تلاش کنیم هر مسابقه را با سکو به پایان برسانیم و تلاش کنیم تا در همه‌ی پیست‌ها و در هر شرایطی عملکردی ثابت و پایدار داشته باشیم.

2 دیدگاه

 1. farshad93

  2

  1

  با این ترمز گیری ای ک اقای مارک انجام میدن فک نکنم نخوره زمین والا…. چ میشه مث اقای دکتر ترمز بگیری ن استرسی ن ترسی استایلشم ک گفته اقای جاویدی بالانس شدس رااااحت حداقل میفهمی نمیخوره زمین …

  حالا مارک سر هررر پیچ باید التمااااسش کنی سالم برو تو هم مثه بقیه ترمز بگیر همیشه باید سر پیچ موتورش تکون بخوره، بقیه هم بعضی وقتا یه تکون بر تکونی میخورن ،ن همیشه , جیگرمونه اب میکنه تا یه مسابقه رو تموم کنه ….
  صاف میشینم روبرو tv موقعی ک مسابقه تموم میشه میبینم تا پشتم طرفه tvیه گردنم ثابتها فقط از استرس افتادنش دور میخورم اخه این چ وضعه ترمز گیریه…

  و امیدوارم دکتر خودشو برسونه تا مسابقهای پیش رو جذابتر بشه اخه جنگ مارک و دکتر چیز دیگس…

  سلطان روسی

  پسر اکسید .

دیدگاه خود را بیان کنید