مجله خودرو ایران – همیشه که نمی توان ماشینها را در اختیار داشت تا آنها را آزمایش کرد، گاهی هم باید آنها را بدون اینکه دید و با توجه به تجربیات خود یا دیگران مقایسه کرد، کاری که مجله معروفی مثل موتورترند نیز انجام می دهد. پس ما گفتیم چرا خودمان این کار را نکنیم؟

کاری که می کنیم اینست: حداقل دو نفر از نویسندگان را وارد بحث می کنیم، هر کدام یک خودرو از کلاسی از پیش تعیین شده انتخاب می کنند، در مجلات معتبر ماشین در سرتاسر جهان جستجو می کنند تا هر نوع اطلاعاتی که لازم دارند بدست بیاورند، و در زمان تعیین شده در مقابل هم می نشینند و با هم بحث می کنند تا به نتیجه برسند که کدام خودرو بهتر است.

بحثها را به سه رده طراحی خارجی، طراحی داخلی و قابلیتهای فنی تقسیم کردیم تا عمیقتر و دقیقتر بررسی کنیم و در پایان هر بخش نفر سومی یا اضافه ای(که خود از ادمین های سایت است.) به قابلیتهای هر خودرو نمره می دهد که در بخش پایانی آنها را جمع می کنیم تا بهترین خودرو مشخص شود.

در اولین سری دو نفر از نویسندگان به سراغ دو کانورتیبل اسپرت از آلمان رفته اند؛ سید علی حسینی با مرسدس AMG GTC و علی احمدی با آئودی R8 V10 Spyder رخ به رخ هم صف آرایی می کنند:

مرسدس خیلی عادی با این ماشین رفتار کرد در واقع یه طوری از اجداد خودش فاصله گرفت، شما بعد از خودروهایی مثل SLS که در هاش گالوینگ بود یا SLR که درهاش پروانه ای بود یه دفعه ای با یه ماشین خیلی عادی و عامی روبرو میشید که درش مثله تمامه خودرو های اسپرت دیگه باز میشه، این امر به نظر خیلی ها هم خوبه و هم بد،خوب بودنش همون عادی بودن و بدون دردسر بودنشه ولی بد بودنش به خاص نبودنش، بعد از اینکه وارد ماشین میشی طبق گزارشاتی که خبرنگار های خودرویی که داخل این ماشین نشستند تهیه کردند میگن که دید خوبی نسبت به جلوی خودرو ندارن و اگه بیان صندلی رو جابه جا کنن دید نسبت به عقربه های پشت فرمان رو از دست میدن و اگه هم بیان موقعیت فرمان و صندلی همه رو تغییر بدن باز هم اونطوری که گفته شده واسه یه آدم با قد و هیکل عادی حداقل نصفه عقربه های دور موتور رو نمیشه دید.

از معایب کابین شروع کردی، پس منم اول میرم سراغ معایب و بعد به مزایا هم میرسیم، اولین بدی کابین آئودی موقع نشستن متوجهش میشین که اون فضای کم و به خصوص فضای کم پاهاست که خیلی توی آئودی R8 و به خصوص نسخه اسپایدر مورد انتقاد قرار گرفته، درهای ماشین که از لحاظ مکانیزمی توی این یکی تغییری نداشتن و اولین چیزی که متوجهش میشین، آلومینیومی هست که زیر در قرار گرفته و با باز شدن در درخشش قشنگی داره.

مشکلی هم که همیشه مرسدس باهاش دست و پنجه نرم می کرد نحوه طراحی فرمان خودرو بود، همیشه درگیر این هست مرسدس که آیا بیش اندازه لوکسه؟ آیا بیش از اندازه پیچیده هستش یا اینکه آیا میتونه برای راننده ارتباط مناسبی برقرار کنه یا نه، ولی مرسدس یه قدم روبه جلو برداشت و تونست تو این خودرو بالاخره این مشکل رو حل کنه و یه فرمان به نسبت متمدن و راحت در اختیار قرار بده.

اینکه مرسدس از جمع بندی کابینش به یک فرمان سبک و خلوت و غیردست و پا گیر رسید، بیشتر به این دلیل بوده که اکثر کنترلرها و دکمه ها رو بر خلاف آئودی توی مرکز کنسول خلاصه کرده که در عوض, دلیل شلوغ شدن کنسول شده و ایرادی که همیشه به کابینهای مرسدس وارده و اون دیر عادت کردن به کابین دست و پا گیرشه، اینجا هم بر GTC وارد میشه.

به کنسول میانی که نگاه بکنیم، اولین چیز عجیبی که وجود داره اینه که خبری از مانیتور وسط نیست. آیا یه مانیتور مخفی داریم، نه خیر، آئودی به طرز خلاقانه ای توی این ماشین مانیتور پشت فرمان رو با مانیتور کنسول ترکیب کرده و هر دو رو پشت فرمان جا داده که چند تا مزیت داره، اول اینکه حواس پرتی راننده رو کاهش میده و اون میتونه در عین داشتن اطلاعاتی مثل سرعت و دور موتور، از امکانات اون یکی نمایشگر مثل نویگیشن و این چیزا استفاده کنه، فایده دوم جمع و جور شدن کنسوله و فایده سوم کاهش وزن.

کابین آئودی R8 اسپایدر

کابین آئودی R8 اسپایدر

راجبه کنسول میانی بزار هم انتقاد از آئودی بکنم و هم مرسدس، آئودی این مانیتوری که پشت فرمان گذاشته واسه خیلی ها ممکنه تمرکزشون رو نسبت به جاده به هم بزنه و این یه خورده بده، ببین این ماشین قرار نیست که بیاد و شکل مسابقه ای به خودش بگیره مثلا وزن خودش رو کم کنه، اگه به عنوان کاهش هزینه بهش نگاه کنیم فک کنم بهتر باشه تا کاهش وزن چون قرار نیست با یه ماشین اسپایدر که تو سواحل مالیبو باهاش دنده یک یا دو بخوای راه بری و از نما لذت ببری کاهش وزن چند صد گرمی فک نکنم زیاد مد نظر باشه، اما مرسدس مثل همیشه یه مانیتور بزرگ وسط و در قسمت بالایی کنسول گذاشته که اگه حتی خود راننده هم حواسش مثلا به نقشه یا چیزی نباشه کسی که کنار راننده نشسته میتونه این کار رو انجام بده و تنظیمات و امکانات مربوط به مانیتور رو کنترل و استفاده کنه، اما در آئودی چنین امکانی وجود نداره و همه اینا به عهده راننده هستش.

اما مشکلی که مرسدس داره در قسمت پایینی کنسولشه، مثلا تنظیمات مربوط به حالت رانندگی یا قسمتی که نحوه رانندگی مثلا دنده عقب رو انتخاب می کنی هستش، خبرنگار ها این نکته رو گوشزد کردن که اگه شما قد و هیکلتون بیشتر از حالت استاندارد یه آدم عادی باشه شما باید دستتون رو خم کنید و این کار به هنگام رانندگی امری خطرناکه چراکه موقعیت درست دکمه ها رو هم باید حتما سرمون رو برگردونیم و ببینیم که قراره روی چه دکمه ای فشار بدیم ، پس علاوه بر خم کردن دست و برداشتن یه دست از روی فرمان، با چرخاندن سر تمرکز لازم رو از دست می دیم، نکته بعدی به هنگام دنده عقب هستش که هماهنگی که بعد از تنظیمات روی کنسول و پدال های زیر پا ایجاد میشه یه خورده کند و خطرناکه که مثلا دور زدن های U شکل رو سخت می کنه.

کابین مرسدس AMG GTC

کابین مرسدس AMG GTC

البته این قبول که مسئولیت مانیتور وسط رو میشه به سرنشین بقل داد ولی اگه خبری از اون نباشه چی؟ در ضمن گفتی کاهش وزن چند صد گرمی چقدر تاثیر داره، اینها خودروسازان داخلی نیستن که رو هوا یه چیزی بسازن، اینجا کلاسیه که خودروهایی با عملکرد سوپراسپرتها توش حضور دارن و برای آئودی به عنوان جذابترین مدلش R8 خیلی اهمیت داره. همونطور که خودت گفتی کنسول شلوغ و دست و پا گیر مرسدس این مشکلاتو به هنگام استفاده ایجاد میکنه، ولی از حق نگذریم که طراحی زیباتر و جذابتری داره و علاوه بر اینکه لوکستر به نظر میرسه، همونطور که قبلا گفتم کار فرمان رو هم راحتتر میکنه.

مرسدس توو کنسولش و کابینش اومده خیلی مرتب و با نظم رفتار کرده و درست عین یه خودروی اسپرت رفتار کرده، مثلاً اومده کل تنظمیمات مربوط به رانندگی رو تو یه چرخش یه دکمه قرار داده یا تنظیمات چراغ رو برداشته گذاشته تو یه قسمت دیگه، قبول دارم که عادت کردن باهاش سخته ولی با شلوغ نکردن روی فرمان و ساده نگه داشتن فرمان این فرصت رو به راننده داده تا با ماشینش رابطه ی بهتری برقرار کنه، کنسولی که مرسدس داره آدم رو یاد جنگنده های آمریکایی میندازه و هیجان خاصی داره وقتیکه با اون آلومینیوم نقره ای رنگ رخ نمایی میکنه، اما از اونور آئودی خیلی ساده ولی بعضی از دکمه ها رو خیلی حالت سوپراسپرتی قرار داده ،که آدم رو یاد فراری 458 یا 488 میندازه، ولی به نظرم کنسول مرسدس خیلی لوکس تر طراحی شده مخصوصا قسمت لمسی که فرصت تایپ دستورات را با انگشت دست میده.

از سادگی و غیرلوکس بودن R8 گفتی، با اینکه باید اعتراف کنم تو این قضیه به پای مرسدس نمیرسه ولی خیلی هم کم نذاشته و علاوه بر اینکه فلسفه آئودی توی شباهت به یک سوپراسپرت توی کابین هم تکرار شده، از مواد خوبی توی کابین بهره برده مثلا صندلیها به صورت استاندارد به چرم ناپا روکش شدند و به صورت سفارشی میشه اونارو برای مثلا داشبورد و تکیه گاه دست روی درها هم سفارش داد، طرح لوزی روی صندلیها هم از سادگی اونها کم کرده و طرح فیبر کربنی داشبورد هم برای این ماشین متناسب به نظر میرسه.

کابین آئودی R8 اسپایدر

کابین آئودی R8 اسپایدر

اگه بخوام برای اثبات لوکس بودن R8 از آپشنها هم بگم، از تاچ پد مخصوص به MMI بگم که توش میشه تایپ هم کرد و بگم که فکر نکنیم چون مانیتورها توی R8 اغدام شدن، پس دست و پا بسته عمل میکنن، آئودی توی تک مانیتورش که به سایز دقیق 12.4 اینچی هست، از آپشنهایی مثل Google Earth ، Google street view و نویگیشن پشتیبانی میکنه و غیر از اونها، قابلیت شارژ گوشیتون و استفاده از WIFI با سرعت 4G رو برای 8 نفر به صورت همزمان فراهم میکنه، ترافیک و آب و هوای محلی هم از طریق ماهواره ها به ماشین مخابره میشه و آپشن خاصی که توی این ماشین موجوده، قابلیت دسترسی به اطلاعات پروازهای هواپیماهاست.

چرم داخل مرسدس هم ناپا هستش و حتی جنس فرمانش هم همینه، ولی تفاوت اصلی در جایی رخ میده که آئودی فقط 5 رنگ رو ارائه میده برای داخل این ماشین ولی مرسدس تقریبا تعداد نامحدود تریم داره که این واقعا میتونه خوب باشه برای کسی که مرسدس سواره، درسته که یه آئودی سوار هم میتونه آئودی اختصاصی خودش رو با همون ترکیب رنگ هایی که ارائه میده بسازه ولی کسی که مرسدس داره به نظر کار آسونتر و نتیجه خاصتر و بهتری رو داره.

کابین مرسدس AMG GTC

کابین مرسدس AMG GTC

به یکی از نقطه ضعفهای آئودی جلوی مرسدس اشاره کردی، واقعا تریمها و قابلیت شخصی سازی توی مرسدس یه دنیای دیگست، ولی خب از لحاظ تکنولوژی، آئودی پابه پای مرسدس حرکت میکنه و بعضاً آپشنهایی در حد خودروهای سوپرلوکس ارائه میکنه.

سیستم WIFI که آئودی ارائه کرده فوق العادست، سیستم MMI آئودی میتونه بین حتی دو تا نمای مختلف کار کنه و این خیلی خوبه که یکیش میتونه برای مثلا نقشه خونی باشه یکی دیگه هم برای کارای دیگه، که آئودی همه اینارو مدیون Nvidia هستش که بهش کمک کرده.

یکی از نکات مهم دیگه مخصوصاً توی این ماشینها که بیشتر برای طیف جوان ساخته شدند، سیستم صوتیه که R8 این قضیه رو با استفاده از 13 بلندگو با قدرت 505 وات پوشش داده که ساخت شرکت Bang & Olufsen هستن.

در مورد سیستم صوتی بازهم آئودی شکست میخوره درسته که 13 تا باند داره،قدرت 500 واتی که داره متاسفانه با تمام بزرگی این عدد بازی رو به 1000 واتی که 11 بلندگوی برمستر برای مرسدس میارن میبازه و حسی که افراد تو مرسدس دارن حسه افرادیه هستش که وارد یه کنسرت زنده شدن، تو سیستم صوتی هم مرسدس برنده هستش.

بعد از پایان بحث، نوبت نفر سوم بود تا با توجه به بحث صورت گرفته، با عملکرد طرفین بحث و خودروها در این بخش از 10 نمره بدهد. نظر او:

بعضی از نکات به خصوص مزیتهای آئودی برخیهاش گفته نشد و اگه بخوام به ماشینها هم نمره بدم، به فضای داخلی مرسدس من 7 و به آئودی 6 میدم.

پس با توجه به نمرات داور، بخش دوم رخ به رخ این دو با پیروزی مرسدس AMG GTC به پایان رسید و مجموع امتیازت برای هر دو به 14 رسید تا هیجان در قسمت سوم به حداکثر برسد. منتظر قسمت سوم و بحث درباره قابلیتهای فنی آنها باشید. خوشحال می شویم نظرات خود را درباره رخ به رخ با ما در میان بگذارید و اگر رقابتی از این دست در دنیای خودرو سراغ دارید که دوست دارید آن را در این بخش داشته باشیم، به ما بگویید.

9 دیدگاه

 1. Schumi1

  5

  2

  ممنون از مقاله. ولی اصلا مقایسه خوبی نبود چون من مجلات موتور ترند به زبان اصلی میخونم و درباره این دو ماشینم خوندم ولی با مقایسه شما خیلی فرق داشت. به هر حال ممنون

  • علی احمدی

   3

   0

   ببخشید ولی میشه بگین چه اشکالاتی داشته چون این بخش به هر حال تازه راه افتاده و قطعا اشکال زیاد داره پس می خوایم که انتقادات رو بررسی کنیم و اشکالات رو برطرف کنیم لطفا پیشنهاداتتون رو بگین و بگین که چه چیزهایی باید تغییر کنه.

   • Schumi1

    1

    0

    کارتون عالیه خیلی جالب بود ولی بقول دوستمون ای کاش میتونستین خودتون بشینین توماشینچ مثل نشریات خارجی ولی این امکان وجود نداره. درباره دید راننده توی مدل gtc در نشریه اتو بیلد خوندم که بهترین دید راننده رو داره ولی در موتور ترند از دید جلو ماشین کمی ناراضی بودن.به خاطر همین ناهماهنگی به وجود میاد توی مقاله. ولی با این که ماشین در دسترس شما نبود کارتون عالی بود.

  • king soltan

   1

   0

   با سلام
   دقیقا باهاتون موافقم خیلی مقایستون فرق داره مثلا بیشتر خبرنگاران از اینکه درهاش معمولیه کلی استقبال کردن و اینکه درهای گالوینگ با اینکه خاص بودن خیلی استقبال نشد ازش به همین خاطر تو مدلهای بعدی sls این مدل در رو ندیدیم و نکته دیگه اش که خیلی برام عجیب بود این بود که مرسدس به ساده بودن اطاقهاش معروفه که ماشینهاش برا افرادی طراحی می کنند که سادگی را می خان نه پیچیدگی زیاد و اینکه حرکت بسیار خوبی زده سایت وزین فرمول یک و ای کاش و ای کاش می شد داخلشون نشست چون زمین تا آسمان اون حس داخلش و …. بسیار متفاوته با عکسش .شاید به همین خاطر باشه که قیاسها با نشریات معتبر دنیا متفاوت و عجیبه

   • علی احمدی

    0

    0

    با سلام مجدد. نمی دونم این حرفهایی که میزنم درسته یا اشتباه ولی اطلاعات بندست و به نظرم رسید که باهاتون در اشتراک بذارم. اولا که گفتین قضیه درها اکثرا مورد استقبال قرار گرفته و اینجا ما گفتیم بده، ما نگفتیم بده بلکه این چیزیه که گفتیم:”خوب بودنش همون عادی بودن و بدون دردسر بودنشه ولی بد بودنش به خاص نبودنش” یه خوبی و یه بدی گفتیم که به نظرم درست هستن. در مورد موضوع دوم یعنی کابین تا اونجایی که من اطلاع دارم اکثر کابینهای مرسدس از S Class و E Class گرفته تا همین مدلهای AMG GT خیلی مورد استقبالن چون طراحی بی نظیری دارن و با اینکه زیادی به هم شبیه شدن، ولی بسیار چشم نوازن ولی بدی که تقریبا بنده در تمام نقدهای اونها خوندم این بوده که کابین کمی شلوغه و عادت کردن به دکمه ها سخت و زمان گیره. نقدهایی هم که ما به ماشینها وارد می کنیم اکثرا در تحلیلهای مجله هایی مثل تاپ گیر و موتورترند هستن و ما سعی می کنیم درباره چیزی که از اینجا و بدون لمس ماشینها نمیشه تشخیص داد، قضاوت نکنیم. البته تاکید میکنم سعی میکنیم و خب به هر حال حتی در نوشته های روزنامه نگارهای بزرگ مثل کلارکسون و هموند هم سلیقه تاثیر داره.

 2. Ahmadreza2004

  1

  0

  دستتون درد نکنه
  زحمت کشیدین
  2 تا چیز به ذهنم میرسه خواستم بگم
  اول اینکه امیدوارم سلیقه ی شخصی تو انتخاب و امتیازتون تاثیر منفی نذاره
  ( نمیگم الان گذاشته کلی گفتم ) و برای دادن امتیاز از مجلات و برنامه های معتبر استفاده کنین به همراه مقداری نظر شخصیتون
  دوم اینکه اگه تو یه جلسه رقابت به سرانجام برسونین به نظرم بهتره
  چون اینجوری میتونین ماشینای بیشتری رو مقایسه کنین حتی موتور سیکلتام میتونین مقایسه کنین
  چون چیزی که زیاد داریم تو دنیا موتور و ماشین خوبه
  3 مرحله ای خیلی طولانیش میکنه البته به نظر من
  امیدوارم موفق باشین

  • سید علی حسینی

   1

   0

   خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو دادید،ما در مورد این قضیه صحبت های زیادی رو داشتیم که چند بخش باشه و الان هنوز هم درگیره این قضیه هستیم و سعی می کنیم تا جای ممکن از تعداد بخش ها کم کنیم تا بتونیم عملکرد بهتری رو داشته باشیم، منتها مشکلی که ما با اون روبرو هستیم اینه که ما نمیخوایم این بخش برای افراد حوصله سر بر باشه و این اتفاق جالبی نیست که زیاد بنویسیم و منجر به پشیمونیه مخاطبین از خوندنش شیم

  • مهراد عصری

   2

   0

   با سلام این یه بررسی بین دو شخص که خودروهای دلپسندشون رو روی دایره ریختند. پس ورود نظر شخصی به احتمال زیاد وجود داره..از اسم آن هم مشخص است. تلاش میشه این دخالت نظر کمتر باشه اما اجتناب ناپذیر است. اگر از من بپرسید نظر شخصی هم جایگاه خودش را دارد به مانند نظر جرمی یا هموند یا جیمز

 3. Salim

  1

  0

  میشد همه ی این حرفای قسمت اول و دوم رو توی یکی دوتا پاراگراف خلاصه گفت, و رفت سراغ خصوصیات فنی, ولی خب این هم سلیقه ای هستش