فرمول یک ایران – در چند سال گذشته هر گاه صحبت از آیرودینامیک در فرمول یک به میان می‌آمد، نام ردبول هم به سرعت به ذهن می رسید و به همان سرعت هم نام مهندس نابغه تیم ردبول، آدریان نیوی شنیده می شد.

ماشین ردبول معمولا بهترین موتور مسابقات را نداشته اما همیشه عملکرد آیرودینامیکی فوق‌العاده آن ضعف سایر قسمت ها از جمله موتور را تا حد زیادی پوشش می‌داد.

پیش از شروع فصل ۲۰۱۷ با تغییر قوانین بسیاری از پیش بینی ها حاکی از مبارزه نزدیک ردبول و مرسدس بود. دلایل بسیار منطقی برای خوش بینی نسبت به فصل ۲۰۱۷ وجود داشت. گمان‌ها بر آن بود که با تغییرات قوانین بهترین وسریعترین بسته آیرودینامیکی را شرکت ردبول توسط آدریان نیوی ارائه خواهد کرد. حتی اگر او همزمان در پروژه های دیگری مشغول به کار باشد.

اما انجام تست ها  چیز دیگری را اثبات کرد. ماشین فصل ۲۰۱۷ ردبول (RB13) آنگونه که باید نبود. کمپانی از نیوی خواست تا یکبار دیگر خود را درگیر ماشین کند و به جزئیات عمیق تری بپردازد.

کمپانی رد بول

کمپانی فرمول یک ردبول در میلتون کینز

با وجود تمام تلاش های دو راننده قابل تیم یعنی دنیل ریکیاردو و مکس وشتپن در میدان مسابقه، ردبول در هیچ یک از پنج مسابقه فصل تهدیدی برای فراری و مرسدس نبوده است. اختلاف بهترین ماشین ردبول در پنج مسابقه نسبت به نفر اول این گونه بوده است: ۲۸٫۸ثانیه – ۴۵٫۱ ثانیه – ۳۹٫۳ ثانیه – ۶۰٫۴ ثانیه – ۷۵٫۸ ثانیه.

و در تایم گیری ها: ۰٫۵۵۷ ثانیه – ۱٫۷۱۱ ثانیه – ۰٫۷۷۶ ثانیه – ۱٫۳۵۵ ثانیه – ۱٫۲۹۷ ثانیه.

واقعیت تلخ ماجرا زمانی بیشتر آشکار می‌شود که بدانیم تمامی پیست ها یی که مسابقه در آن ها انجام شده به جز پیست سوچی تاکنون مناسب ماشین ردبول بوده اند و احتمالا با همین ماشین برای بعضی از پیست ها کار از این هم سخت تر خواهد شد.

در گرندپری اسپانیا قرار بر رونمایی ردبول از بسته جدید آیرودینامیکی بود. این اتفاق رخ داد اما مطابق انتظارات مخاطبان برای ارائه یک بسته جادویی نبود.

کریستین هورنر ( مدیر تیم ردبول ) یکی از ریشه های این مشکل را این گونه بیان می‌کند:

آدریان ناچار شده که وقت خود را بین ردبول و شرکت خودرو سازی استون مارتین تقسیم کند. او در چند سال گذشته به ویژه در اواخر سال گذشته به شدت نقش و همکاری خود را با ردبول کم کرده است. او دانش و تجربه بالایی دارد و می‌تواند با بازگشتش خیلی به ما کمک کند.

نیوی هم خودش این موضوع را تایید کرده و در صحبت هایش آشکار کرده که خیلی علاقه ای ندارد تمام وقت خود را صرف ردبول و فرمول یک کند. این موضوع را می‌شد از صحبت های او استدلال کرد:

من از بازگشت خوشحالم و خوشحالم که می‌توانم کمک کنم اما من می‌خواهم در یک دوره کوتاه مدت کمک کنم.

نیوی در قسمتی دیگر از صحبت هایش کمی از دلایل عدم علاقه به صرف تمام وقت خود در فرمول یک را نیز بیان کرد:

وقتی شما در سیستمی کار می‌کنید که مرتبا تغییرات در قوانین به وجود می‌آورد نمی‌توانید خوب کار کنید.

اشاره نیوی به تغییرات مداومی است که FIA (فدراسیون جهانی اتومبیلرانی) در قوانین ماشین ها اجرا می‌کند.

آدریان نیوی

آدریان نیوی

همچنین در این میان ردبول بخشی از مسئولیت عملکرد ضعیف خود در فصل جاری را بر روی دوش کمپانی رنو گذاشته است. رنو تامین کننده موتور ماشین ردبول است و ردبول معتقد است که موتور رنو نسبت به دو رقیب آن یعنی مرسدس و فراری ضعیف تر است. اگرچه فدراسیون جهانی با انجام تست هایی این اختلاف را ناچیز خواند اما ردبول نیز به شدت بر ادعای خود مصر مانده است.

هورنر در این باره می‌گوید:

به زودی همه چیز بهتر می‌شود. البته موتور را باید به عنوان مهم ترین فاکتور در نظر گرفت. تا آنجا که به بدنه و شاسی مربوط می‌شود ما می‌توانیم بدون هیچ سرخوردگی از عملکرد خود دفاع کنیم.

اگرچه در گرندپری اسپانیا در برخی از جهات RB13 ارتقاء یافت اما ظاهرا هنوز راه درازی پیش روی ردبول و نیوی وجود دارد. نیوی خود نیز این موضوع را به خوبی می‌داند که کار سختی را بر عهده دارد. او خود بعد از گرندپری اسپانیا گفت:

این بسته یک گام کوچک رو به جلو بود. همان چیزی که ما انتظارش را داشتیم. ما دقیقا می‌دانیم چه کاری را باید انجام دهیم. بنابراین فقط باید منتظر باشم ببینیم چه اتفاقی قرار است رخ بدهد.

این یک بسته جادویی و یک شعبده بازی نبود و فقط یک گام کوچک به سوی هدفمان بود.

گرندپری 2016 موناکو

نمایی از پیست خیابانی موناکو

گرندپری بعدی، گرندپری موناکو است. جایی که بخاطر وضعیت خاص پیست، عمکرد ماشین ها در آن کمتر به موتور وابسته است. در سال گذشته هم RB12 عملکرد قابل تحسینی را در موناکو به نمایش گذاشت اما به احتمال زیاد این روند امسال متوقف خواهد شد.

7 دیدگاه

 1. bahram

  15

  2

  امسال هیچ امیدی به ردبول نیست
  مگر سال بعد،
  رقابت بین یک راننده فراری و دو راننده مرسدسه.
  البته اگر استراتژی های فراری خوب بشه(که نمیشه)

 2. Hooman

  11

  0

  اگه ادعای هورنر مبنی بر ضعیف بودن موتور رنو صحت داشته باشه و ایرودینامیکشون خوب باشه باید تو موناکو مرسدس و فراری رو به چالش بکشن و اگرنشه این نشون میده که مشکل بزرگتر از این حرفاس

  • Mostafa

   5

   0

   قطعا مشکلشون بزرگتر از حرفاست پارسالم موتورشون از فراری و مرسدس ضعیف تر بود ولی میتونستن گه گاه مرسدسو به چالش بکشن به خاطر آیرودینامیک خوبشون ولی امسال خبری از اینم نیست

 3. OWL

  1

  2

  من به شخصه فکر میکنم مشکلی که الان ردبول باهاش دست و پنجه نرم میکنه نه تو پیست بلکه از اختلافات مدیریتی این تیمه.
  بعدا صداش در میاد

دیدگاه خود را بیان کنید