فرمول یک ایران:
در هفته ای که گذشت,ردبول اقدام به تعویض زودهنگام راننده کرد و پس از اتفاقات اسپانیا با تصمیمی سریع مکس ورشتپن جوان را جایگزین دنیل کویات روس کرد.

در ادامه تعدادی از معروف ترین تعویض های میانه ی فصل سال های گذشته را مرور میکنیم.

جیان کارلو فیسیچلا  ; از فورس ایندیا به فراری 2009 :

بحران راننده ی فراری در فصل 2009 با مصدومیت شدید فیلیپه ماسا در جایزه بزرگ مجارستان آغاز شد.لوکا بادوئر که مدت طولانی راننده ی تست فراری بود به تیم دعوت شد تا جای خالی ماسا را بگیرد اما نتایج او بسیار نا امید کننده بود.او در دو مسابقه ی,والنسیا و اسپا در رده ی آخر قرار گرفت و باعث شد کادر مدیریت فراری به فکر جایگزین کردن او باشند.این جایگزین کسی نبود جز جیان کارلو فیسیچلا راننده ی تیم فورس ایندیا.در آن فصل عملکرد نسبتا خوبی داشت.در اسپا خط یک را گرفته بود و در همان مسابقه حتی روی سکو هم رفته بود.درخواست ها برای حضور یک راننده ی ایتالیایی برای راندن اسب سرکش فراری در مونزا جواب داد و ده روز قبل از مسابقه تعویض رسما اعلام شد.

ویجی مالیا ( مدیر تیم فورس ایندیا ) :

برای هر راننده ی ایتالیایی راندن  فراری,یک آرزوست.جیان کارلو هم مثل بقیه این آرزو را داشت.هیچ کس نباید او را از این تغییر منع میکرد.

خود فیسیچلا هم این اتفاق را یک آرزویی خواند که تمام عمر در پی برآورده شدنش تلاش کرد و در نهایت هم به آن رسید.توانست در 5 مسابقه ی پایانی فصل برای فراری براند.بهترین نتیجه اش هم نهمی در مونزا بود.حضور او در فراری حسن ختامی بر فعالیت او به عنوان راننده ی مسابقه ای در فرمول یک بود.

ژارنو ترولی ; از میناردی به پراست 1997 – از رنو به تویوتا2004 :

اولین تعویض ترولی در اولین فصل حضور او در فرمول یک رقم خورد.راننده ی ایتالیایی به همگان نشان داده بود شایسته ی نشستن در یکی از ماشین های فرمول یک است.و در شش مسابقه ی اول فصل همه را تحت تاثیر قرار داد.وقتی اولیویر پنیس در تصادف شدید کانادا دچار شکستگی پا شد,همه ی نگاه ها به او معطوف شد.تیم, ژارنو را انتخاب کرد و او هم این فرصت را غنیمت شمرد و مسابقات را با امتیاز به پایان رساند.حتی در سومین مسابقه ی فصلش در جمع 6 راننده ی برتر قرار گرفت.در اتریش هم تا قبل از اینکه موتورش دچار مشکل شود رهبر مسابقه بود.

jarno

در سال 2004 ترولی به راننده ای کار آزموده تبدیل شده بود.هفت فصل حضور در فرمول یک و بیشتر از 100 مسابقه.از فصل 2002 به رنو پیوسته بود.سالی که برای اولین_و آخرین بار_طعم برد را چشید.در سال 2004 رابطه اش با تیم ضعیف شد.به خصوص بعد از مسابقه ی فرانسه.راننده ی ایتالیایی اعلام کرد که آخر فصل از تیم جدا میشود.تقریبا همه حدس میزنند که مقصد او تویوتا خواهد بود.تیم از این اوضاع اعلام نارضایتی کرد و سه مسابقه به پایان فصل او را کنار گذاشت.ترولی حتی یک مسابقه را هم از دست داد و در دو مسابقه ی پایانی فصل یازدهم و دوازدهم شد.نتایجی که فصل بعد آن ها را بهبود بخشید.در سال 2005 هم تیمی سابقش در رنو فرناندو آلونسو به قهرمانی مسابقات رسید.

هانس هرالد فرتزن و ژین السی ; بین دو تیم جردن و پراست 2001:

تعویض این دو راننده بیشترین شباهت را با تعویض کویات و ورشتپن دارد.مرد آلمانی در دوازدهمین مسابقه ی فصل بعد از مسابقه ی خانگی از تیم اخراج شد. تیم صندلی او را به ریکاردو زونتا داد.همان موقع ژین آلسی اعلام کرد که میخواهد از تیم پراست برود.از گرند پری مجارستان آلن پراست قراردادش را با ژین لغو کرد و به او اجازه داد به جردن برود.تیمی که توانسته بود با آن به قهرمانی مسابقات F3000 سال 1989 برسد.پراست هم زمانی که دید راننده ای ندارد,به هانس پیشنهاد داد.مرد آلمانی هم قبول کرد و به آن تیم پیوست.

در پایان سال ژین آلسی بازنشسته شد.پراست هم به تیم داری خود در فرمول یک پایان داد.اما هانس هرالد برای دو سال دیگر در فرمول یک ماند.

میکا سالو ; از تیم بار به فراری 1999 :

اصلا قرار نبود در سال 99 برای تیمی مسابقه دهد.اما فصل را با رانندگی برای دو تیم و کسب دو سکو به پایان رساند و نشان داد جایگزین خوبی برای یکی از بهترین رانندگان تاریخ بود.

فراری

ابتدا ریکاردو زونتا در مسابقه ی دوم سال در برزیل دچار مصدومیت شد.میکا جایگزینش شد و تا مسابقه ی ششم برای تیم بار رانندگی کرد.اما با بازگشت ریکاردو دوباره به حاشیه رفت.البته تا زمانی که تصادف شدید برای مایکل شوماخر در سیلوراستون,اتفاق افتاد.دوباره برگشت .همان هفته ازدواج کرد و کار خود را با فراری در اتریش آغاز کرد.با حمایت هم تیمی با تجربه ی خود ادی ارواین,حتی در آلمان رهبر مسابقه بود و با دستور تیمی این جایگاه(و برد) را به ادی واگذار کرد.او یک سکوی دیگر هم در مونزا به دست آورد.مسابقه ی بعدی او آخرین سواری اش با فراری بود.مایکل برگشت و صندلی خود را از او پس گرفت.

جی جی لتو و آندره د سزاریس ; سائوبر 1994 :

این دو راننده باید شروع فصل  باید تا سومین مسابقه ی فصل صبر میکردند.لتو در تمرینات قبل از فصل دچار مصدومیت از ناحیه ی گردن شده بود.سزارس هم که خود به عنوان جایگزین موقت ادی ارواین به این تیم آمده بود. از سه مسابقه ی اول فصل محروم شده بود (به دلیل ایجاد تصادف شدید در برزیل)

ادی ارواین از مسابقه ی پنجم  به رقابت برگشت.اندره به سائوبر پیوست تا دویستمین جایزه بزرگش را در کانادا آغاز کند.نه مسابقه با این تیم داد.تا از این تیم جدا شد.تیم از قبل  با کارل وندلینگر وارد مذاکره شده بود.آندره هم که امیدی به ادامه ی فعالیت نداشت ناگهان از آن تیم جدا شد.این کار او  همه ی معادلات را به هم ریخت.پیوستن کارل هم به تعویق افتاد و تیم به مرد فنلاندی (جی جی لتو) روی آورد.فردی که فصل پیش را با همین تیم به پایان رسانده بود.لتو هم دو مسابقه ی پایانی را با سائوبر تجربه کرد و بازنشسته شد.

روبرتو مورنو ; بنتون-جردن-میناردی 1991 :

در اواسط مسابقات سال 1991 فلاویو بریاتوره مایکل شوماخر افسانه ای را از جردن به بنتون آورد و او را در کنار نلسون پیکه قرار داد.مونرو هم که دید جایی در بنتون ندارد به جردن رفت تا جای خالی شوماخر را پر کند.اما در مسابقه ی اسپانیا دوبار او را کنار گذاشتند.این بار الساندرو زاناردی جایگزین او شد.تا مسابقه ی استرالیا(مسابقه ی پایانی فصل).

مورنو

الن پراست از فراری اخراج شد.جیانی موربیدلی از تیم میناردی به فراری رفت و مورنو هم فصل را در میناردی به پایان رساند.

دیدگاه خود را بیان کنید