فرمول یک ایران: به گرندپری ابوظبی، آخرین جایزه بزرگ فصل ۲۰۱۶ فرمول یک میرسیم. جایی که دو راننده ی مرسدس، نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون برای افتخار آفرینی در فرمول یک میجنگند. یکی برای کسب اولین قهرمانی خود و دیگری برای قرار گرفتن در جمع معدود رانندگانی که موفق به کسب چهار قهرمانی در این ورزش شده‌اند.

 

تاریخچه ی برگزاری

ابوظبی، بعد از باکو و روسیه جوانترین میزبان فرمول یک است. این شیخ نشین، از سال ۲۰۰۹ وارد تقویم این مسابقات شد و با توجه به زمان برگزاری اش -که اکثرا در اواخر فصل است- همیشه مورد توجه هوداران موتوراسپورت بوده است.  اولین مسابقه ی ابوظبی را سباستین فتل، پشت فرمان ردبول برد، هم‌تیمی او مارک وبر که در همین هفته از موتوراسپورت خداحافظی کرد دوم شد و جنسن باتن هم سکوی سومی را از آن خود کرد و تنها قهرمانی فرمول یک خود را در گاراژ تیم براون جی‌پی (مرسدس) جشن گرفت.

گرندپری ابوظبی سال 2009

گرندپری ابوظبی سال ۲۰۰۹

 

محل برگزاری مسابقات

همه ی مسابقات ابوظبی در پیست یاس مارینا برگزار شده. طراحی این پیست بر عهده ی معمار نام‌آشنای فرمول یک هرمان تیلکه بود. اسپانسر اصلی این گرندپری شرکت هواپیمایی اتحاد است که به نوعی در خانه ی خود از بهترین رانندگان دنیا میزبانی میکند. ناگفته نماند که در کنار پیست، مجموعه ی ورزشی-تفریحی دنیای فراری قرار دارد. این مجموعه یکی از جاذبه های گردشگری مهم امارات محسوب میشود و همواره میزبان بسیاری از طرفداران برند جهانی فراری است. نکته ی دیگری که این پیست را منحصر به فرد میکند این است که، گرندپری ابوظبی تنها رقابتی است که بخشی از آن زیر نور طبیعی و بخشی از آن در روشنایی مصنوعی برگزار میشود.

مجموعه ی ورزشی تفریحی دنیای فراری

مجموعه ی ورزشی تفریحی دنیای فراری

 

موفق ترین ها

تنها چهار راننده موفق به کسب پیروزی در جایزه بزرگ ابوظبی شده اند. سباستین فتل با سه پیروزی (هر سه با ردبول) بهترین عملکرد را در این مسابقه داشته و لوئیس همیلتون با دو برد ( مکلارن و مرسدس) در تعقیب مرد آلمانی فراری است. از لحاظ تیمی هم ردبول با سه برد پیشتاز است اما اگر در مسابقه ی یکشنبه یکی از تیر های نقره ای زودتر از بقیه از خط پایان بگذرد، ردبول مجبور است این افتخار را با اشتوتگارتی ها شریک شود.

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

آمار نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون در این فصل

مسابقه به یاد ماندنی سال ۲۰۱۲

این مسابقه در یکی از سال های سلطه ی گاو های خشمگین بر فرمول یک برگزار شد. در حالی که همه انتظار داشتند، مارک وبر یا سباستین فتل مسابقه را ببرد، کیمی رایکونن که اولین فصل حضورش در فرمول یک را –بعد از یک مرخصی دو ساله- تجربه میکرد، این رقابت را با خودروی لوتوس رنوی خود برد. فرناندو آلونسو با فاصله ای اندک دوم شد و سباستین فتلی که به علت تخلف در مرحله ی تعیین خط مسابقه را از پیت لین استارت زده بود، سوم شد. پیام رادیویی معروف مرد یخی هم در این مسابقه مخابره شد!

من رو تنها بذار، میدونم دارم چی کار میکنم!!!

سکوی مسابقه ی ابوظبی سال 2012

سکوی مسابقه ی ابوظبی سال ۲۰۱۲

مسابقه سال گذشته

مسابقه ی سال ۲۰۱۵، یک آخر هفته ی ایده‌آل برا مرسدس بود. نیکو روزبرگ هم پول پوزیشن را کسب کرد و هم زودتر از دیگر رانندگان، پرچم شطرنجی را دید. لوئیس همیلتون که چند مسابقه ای بود که با توجه به حتمی شدن قهرمانی اش انگیزه ای برای برد نداشت، دوم شد و سومین قهرمانی اش را در فرمول یک جشن گرفت و مرد یخی هم سوم شد.

سکوی مسابقه ی ابوظبی سال 2015

سکوی مسابقه ی ابوظبی سال ۲۰۱۵

امسال نیکو روزبرگ به سکوی ابوظبی چشم دوخته چرا که حتی با یک سومی (بدون در نظر گرفتن عملکرد همیلتون) به قهرمانی فرمول یک میرسد. به نظر شما او میتواند افتخار آفرینی پدرش ککه روزبرگ ، که در سال ۱۹۸۲ به قهرمانی فرمول یک رسید را تکرار کند؟

11 دیدگاه

 1. مرتضی

  24

  8

  کار روزبرگ خیلی سخته چون باید قهرمان بشه اما همیلتون اگر قهرمان هم نشه باز خواست نمیشه من فکر میکنم روزبرگ سوتی بده

 2. siavash

  17

  26

  کافی ماشین رزبرگ مشکل فنی پیدا نکنه قهرمانی مسجل میشه
  سکوی مورد علاقم
  ۱رزبرگ
  ۲فتل
  ۳ماسا

 3. saeed

  8

  22

  ممکنه الان همیلتون فن ها دیس کنن و بگن رزبرگ خوش شانسه ولی ی حسی بم میگ رربرگ خراب کنه تو ابوظبی و نتونه تموم کنه.ولی در کل دوس دارم قهرمان ش ب ۲ دلیل
  اول ی قهرمان جدید بیاد
  دوم اینک اگ قهرمان ش سال بعد احتمالا خیلی با انگیزه میش

 4. Mahdi

  9

  18

  هیچ چیز قابل پیش بینی نیست !
  مکس رو جدی بگیرید !

  در ضمن باتن هم به شوخی به رزبرگ گفت چقد بهم پول میدی تا بزنم به ماشین لوییس ؟

 5. ali911

  3

  8

  خیلی سخته. خیییییییلی سخت. الان منی که طرفدار هیچ کدوم نیستم استرس دارم اونم از الان که سه روز به استارت مونده. وای به حال فنها و وای به حال خودشون. مخصوصا روزبرگ که کارش واقعا سخت تره. چون هم تجربشو نداره هم اگه خراب کنه یجورایی میشه گفت کلا روحیه شو برای آینده از دست میده. یجورایی شایدم استرسم برا این باشه که می خوام همیلتون قهرمان نشه. دوس دارم وتل همچنان تو تعداد قهرمانیها تو راننده های کنونی تک باشه.

 6. a k

  3

  7

  دوستان ک نکنید اگر عوامل خارجی توی ماشین نیکو دخیل نباشن بدون شک روی سکو است
  پس شک نکنید که قهرمانی برازنده ی نیکو رزبرگ است

دیدگاه خود را بیان کنید