Register

10 − شش =

A password will be e-mailed to you.

نه تیم از ده تیم فرمول یک، خودرویشان بیشتر از حداقل وزن یعنی 795 کیلوگرم قرار دارد، حتی برخی از تیم ها یک فاصله دو رقمی با میزان مجاز دارند.

به نظر می رسد که تنها آلفارومئو در محدوده مجاز وزن قرار دارد و مک‌لارن نیز آنچنان فاصله ای ندارد، اما باقی تیم ها وضعیت مناسبی از این لحاظ ندارند. تیم های دیگر خواهان تغییر این قانون هستند، اما آیا با توجه به فاصله کمی با شروع فصل مانده، امکان چنین اتفاقی وجود دارد؟

20 سال پیش، حداقل وزن خودروهای فرمول یک 600 کیلوگرم بود و حال 795 کیلوگرم است. خودروهای 2022، با تایرهای بزرگتر و ایمنی بهینه یافته تری که دارند، 43 کیلوگرم نسبت به سال قبل سنگین تر شده اند و میانگین وزنی خودروهای فرمول یک در حال نزدیک شدن به عدد 800 کیلوگرم است.

راننده ها خودروهای سبک تری برای رانندگی کردن می خواهند و نمی خواهند که در پیچ های کند به مانند راننده های کامیون حرکت کنند اما مهندسان خودروهای سنگین تری می خواهند تا درگیر دردسرهای الکی نشوند. شایعات منتشر شده در پدوک نشان از این دارد که خودروی نه تیم از ده تیم بیشتر از حداقل وزن تعیین شده است. برخی از تیم ها یک اختلاف دو رقمی دارند و تنها آلفارومئو در حد مجاز قرار دارد و مک‌لارن نیز با فاصله کمی نسبت به حداقل وزن 795 کیلوگرمی قرار دارد.

هر یک کیلوگرم اضافه‌تر سبب کندتر شدن خودرو می شود. در یک پیستی به مانند بارسلونا، ده کیلوگرم بیشتر یعنی سه دهم ثانیه کندتر!

به همین دلیل است که افراد حاضر در پدوک در تلاش هستند تا تغییری در این قانون ایجاد شود. احتمالا یک تغییر 5 تا 10 کیلوگرمی برای این قانون پیش از شروع فصل در نظر گرفته شود اما به این راحتی با این تغییر وزن موافقت نخواهد شد و باید ببینیم که چه اتفاقی رخ می دهد. طبق قانون کنکورد، باید 8 تیم از 10 تیم، فیا و فرمول یک موافق این موضوع باشند. اما آیا این کار برای ورزش، تیم های با بودجه کم و تیم هایی که توانستند خودشان را در حد مجاز یا نزدیک به آن نگه دارند منصفانه است؟!

53 دیدگاه

 1. Ali Hosseini

  14

  0

  قطعا منصفانه نیست.
  این میشه پاک کردن صورت مسئله نه حل مسئله.
  وقتی یکی دو تیم تونستن یعنی ممکن هست و بقیه باید خودشون برسونن.

  • Mahdi.drs

   13

   0

   والا به خدا
   چرا وقتی کلی یک تیم وقت گذشته و نتیجه گرفته باید نتیجه رو ازش پس بگیرن مخصوصا که تیمی از اخر گرید هست و می‌تونه یه مقدار گرید رو بهم بریزه

 2. Masoud.mirmirani

  6

  1

  آخرش چی شد ؟ یعنی سنگین ترن یا سبک تر ؟

  • mrz_ir

   4

   2

   ماشینو نتونستن بیارن زیر حداقل وزن مجاز
   اگه ماشین زیر حداقل وزن مجاز باشه با اضافه کردن کیسه های شنی وزنش رو استاندارد میکنن و دستشون برای تعادل وزنی ماشین بازه و تیم ها مشکلی باهاش ندارن ،
   اما ماشین سنگین تر از مجاز خیلی براشون چالش بر انگیزه

   • سهیل

    3

    2

    بیارن زیر حداقل؟!!!!!!!
    یا باید زیر حداکثر بیاد؟

   • mrz_ir

    6

    3

    اصلا حداکثری تعریف نمیشه تا اونجایی که میدونم.
    ماشین سبکتر = ماشین سریعتر
    سنگین تر بودن عیبه نه مزیت پس حداقل تعریف میکنن و وزن کشی اخر مسابقه برای همین موضوع هست

 3. رضا سلطانی

  5

  0

  گفته می‌شود مشکل ردبول با وزن از همه بیشتر از است

  • Mahdi.drs

   6

   0

   از همه بیشترش رو مطمن نیستم ولی خودشون گفتن وزنشون یکم بیشتر و باید کمش کنن

 4. ali..Ferrari

  7

  1

  امیدواری ریکاردو با انجام تستهای بارسلونا

 5. مکس مارکز⚡😺🧡

  10

  0

  واقعا عادلانه نیس اگه نه تا تیمی که وزن مناسب ندارن بخوان قانون رو تغییر بدن وقتی یه تیم تونسته پس یعنی شدنیه تازه بودجه شون هم از خیلی تیما کمتر بوده.

  • mrz_ir

   11

   0

   شاید چون بودجشون کمتر بوده خرت و پرت کمتر اضافه کردن ماشین سبک شده 🙂

   • Mahdi.drs

    5

    0

    ساده و مختصر 😐😂

   • Parsa911

    3

    0

    البته ماشین سبک نشده و سنگین (تو رنج حداقل وزن) بوده احتمالا بودجه نداشتن ماشین از جنس سبک تر بسازن

   • Parsa911

    3

    0

    فکر کنم متن اشتباه خوندم ببخشید حیف که نمیشه کامنت پاک کرد

 6. ali..Ferrari

  10

  2

  ریکاردو که از عدم اطباق با خودروی ۲۰۲۱ مکلارن بسیار رنج میبرد و جدا از مقام نخستش در مونزا با شکست سختی که از نوریس جوان اما با استعداد خورد تا نزدیکی خروج از مکلارن پیش رفت.
  اما بعد از تستهای اسپانیا ریکاردو در مصاحبش مشخص بود زیر فشار سنگینی بوده در ۲۰۲۱ و حالا با اشارش به راحت بودن با خودروی جدید،احساس بهتری از کار رانندگی داره.
  ظاهرا جدا از اینکه نمیشه روی تستهای اسپانیا نتیجه گیری خاصی کرد اما مکلارن بنظر میرسه که در این تستها عملکرد بسیار عالی داشته و خودروی جدیدشون با قوانین گراند افکت مطابقت بیشتری رو نشون داده نسبت به بقیه.
  دلایلشم هم ثبت زمان و تعداد دورهای زده شده توسط مکلارن،رضایت ریکاردو از راحت بودن رانندگی با این خودرو در حالیکه بیشتر راننده ها با خودروی سال قبل راحت تر بودن و در آخر داشتن کمترین مشکل با پدیده حرکت موجی شکل خودروی مکلارن نسبت به سایر تیمها هست.

 7. ali..Ferrari

  10

  2

  یکی از اعضای ارشد بخش ایرودینامک مکلارن در صحبتهایی نظرشو درباره مشکل کمتر مکلارن درباره حرکت موجی شکل و انطباق پذیری خودروی جدیدشون با اثر گراند افكت بیان کرد اما انقدر محافظه کارانه بود حرفاش که هیچ برداشتی نمیشد انجام داد از
  متن طولانیش و خلاصش اینه که گفته این مشکل حرکت موجی شکل هم مبشه با تغییر ستاپ خودرو کمتر بشه ویا از بین بره و هم با تغییرات ایرودینامیکی در بخشهایی از خودرو.
  اصلا هم به چگونگی هر کدوم از این روشها اشاره نکرده.
  خب درسته کسی راه حلشو نمیاد بگه اما در این حد صحبت کردن رو که همه فن های اف یک میتونستن انجام بدن.معلوم بود راه حل اصلیش تغییراتی در ایرودینامیک خودرو و راه دوم که برای کوتاه مدت جواب میده تغییر ستاپ هست.
  اما فراری و مرسدس تقریبا به شکل کاملا واضح راه حلشون رو بیان کردن.

 8. سهیل

  3

  6

  ” نه تیم از ده تیم فرمول یک، خودرویشان بیشتر از حداقل وزن یعنی 795 کیلوگرم قرار دارد ”
  خب این ینی مشکلی ندارن که :)))

  • mrz_ir

   3

   0

   اتفاقا این یعنی خود مشکله
   فرض کن که دو ماشین فرمول یک داریم با پاوریونیت مشابه
   اما یکی 890 کیلو گرمه ، یکی 900 کیلوگرم .
   اونی که 890 کیلو هست میاد 110 لیتر بنزین میزنه میشه 1000 کیلو ، اما اونی که 900 کیلو هست مجبوره صد کیلو بنزین بزنه که بشه 1000 کیلو تا به خاطر رابطه مستقیم شتاب با جرم در لحظه شروع عقب نیوفته.
   اما کل مسابقه رو که میانگین بگیری میانگین وزن ماشینی که خامش 900 کیلو بوده میشه 950 کیلو اما ماشینی که 890 کیلو بوده میشه 945 کیلو و کل شتاب گیری های طول مسابقه رو در نظر بگیری نیم درصد ضعیف تره و این فقط به خاطر فقط ده کیلو گرم وزن بیشتر ماشین هست ! (نیم درصد عدد بزرگیه برای رقابتی که معیار اندازه گیریشون هزارم ثانیست)
   تازه یک چیز دیگه هم باید در نظر بگیری که 10 کیلوگرم بنزین کمتر یعنی 9 درصد انرژی جنبشی کمتر برای ماشینی که از نظر وزنی هم سنگین تره
   که اگر مثلا توی یک مسیر مستقیم با فرض خلا این دو ماشین بخوان شتاب بگیرن با توجه به اینکه (انرژی جنبشی = 0.5 * جرم * سرعت به توان دو) میرسیم به اینکه این ماشین به پنج درصد سرعت کمتری دست پیدا میکنه!
   (البته خیلی شرایط خاصی در نظر گرفتم که با رابطه های ساده در حد دبیرستان بشه توضیح داد.وگرنه اصلا به این سادگی ها نمیشه مقدار تاثیرشو بررسی کرد و مدل سازی کرد اونم یک چیزی مثل ماشین فرمول یک!)

 9. Mahdi.drs

  4

  2

  خب
  مارکو اومده گفته ما اکثر زمان هامون با سوخت یکم بیشتر بود…
  و در مورد تاپ تری هم گفت حدس میزنم ما و مرسدس در یک حد باشیم و فراری با اختلاف کمی پشت سر ..

  در مورد وزن ماشین ها هم میگن الفا وزنش روی حداقله و مکلارن هم خیلی به حداقل نزدیک شده و بقیه تیم ولی با وزن مشکل دارن!!

  • Taha.mahdiloo

   3

   2

   اون پیرمرد چرت زیاد میگه
   گفته بود مکلارن چون دنبال اسپانسر بود سرعتشونو برده بودن بالا.

   اگه ربط و رابطه ای بین این دو موضوع فهمیدین به منم بگین

 10. Hossein 123

  10

  0

  واقعا از فرمول یک ناامید میشم اگه حداقل وزن رو بالا ببرن…
  آلفا احتمالا کلی تلاش کرده و وقت و انرژی صرف کرده که سبک باشه، بعد بیایم اون مزیتشو نابود کنیم!
  تکلیف اون وقتی که می شد روی بقیه چیزا گذاشت و روی وزن گذاشته شده، چی میشه پس.

 11. ali..Ferrari

  8

  1

  بله داشتن اضافه وزن خودروها هر قدر زیاد ولی باشه غیر قانونی نیست همونطور که در پست اشاره شده وزن بیشتر سرعت رو کم میکنه.شاید تیمهایی باشن که طراحیشون با داشتن ده کیلو وزن بیشتر عملکردش بهتر از وزن استانداردش باشه ولی یه مشکل خیلی مهم به سوخت برمیگرده.خودروی سنگینتر مصرف سوخت بالاتری داره و اگه موضوعی مثل مشکل ماشین فتل تو مجارستان ۲۰۲۱ اتفاق بیوفته،ماشین دیس کوالیفای میشه.
  تقریبا همه تیمها که این مشکل رو دارن اما از ظاهری بنظر،احتمالا استون مارتین با جزء سنگین ترین هاس.حالا اگه بخان در وزن تغییری ایجاد کنن ممکنه به کل سیستم ایرودینامیکشون ضربه بخوره.پس کاهش وزن لطمه بزرگی بهشون میزنه و تعادل رو زمینه خنک کاری، ساید پادها و سایر قسمتها حتما بهم میخوره.
  حالا تیمهای با وزن متعادلتر مثل آلفا و احتمالا مکلارن و فراری و مرسدس که به اصلاح خوش تراش تر از بقیه بنظر میکنن.خصوصا مکلارن مه ظاهرا ماشین بسیار عالی رو طراحی کرده و ظاهرا چهار تیم رده بندی فصل گذشته رو امسال در قابتی نزدیکتر ببینیم،فصل جذابی میشه.

 12. ایرن

  1

  2

  نمیدونم چرا هرچی میخونم نمیفهمم،

  شایعات منتشر شده در پدوک نشان از این دارد که خودروی نه تیم از ده تیم بیشتر از حداقل وزن تعیین شده است.

  وقتی حداقل وزن تعیین شده یعنی وزن خودرو باید بیشتر (بالاتر) باشه. توی جمله بالا هم میگه نه تیم وزن خودروشون بالاتر از حد مجازه.
  حد مجاز مگه حداقل رو تعیین نکرده؟ حداقل یعنی نباید پایین تر از حد مجاز باشی. اما در ادامه میگه بالاتر از حد مجازن و این یک مشکلیه که با تغییر مقدار حد مجاز در حال اصلاحشن.

  • mmd CL16

   5

   2

   منم هیچی نفهمیدم والا
   ولی کامنتا رو خوندم فهمیدم آلفا وزنش قشنگ رو حداقله و مکلارن هم یخورده سنگین تره و بقیه تیمام خیلی سنگین تر هستن و این ضعفه
   یخورده متن گنگ بود که خودم کامنتا رو خوندم فهمیدم چخبره و اوضاع از چ قراره

   • ایرن

    0

    3

    دقیقا منم همون اول فهمیدم که تیمها چون نتونستند وزن خودروشون رو نزدیک به حداقل وزن نگهدارند و سنگین تر شدند میخوان حداقل وزن رو بیارن بالاتر تا برتری احتمالی تیمهایی که خودروشون از خودروی خودشون سبک تر هست رو از بین ببرند. در این صورت ثلا آلفا رومئو مجبور میشه خودروش رو 10 کیلو سنگین تر کنه که این یعنی از بین رفتن برتری ای که این خودرو بخاطر وزن پایین تر کسب میکنه.

    اما توی متن انقدر پیچیده و گنگ بیان شده که خواننده دچار سردرگمی میشه و باید دوسه بار بخونه بفهمه چی شد. مثل فیلم ممنتو میمونه که دفه سوم که میبینیش تازه میفهمی چی شده.

 13. ali..Ferrari

  8

  3

  چرا متوجه نمیشید موضوع خیلی سادس.
  حداکثر وزن خودرو با سوخت و وزن راننده نباید کمتر از ۷۹۵ کیلو باشه.حاالا اگر بیشتر باشه مشکلی نیست‌.
  مشکل به این برمیگرده که چرا تیمها نتونستن خودشونو به حداقل وزن برسونن.چون وزن کمتر مساوی با سرعت بیشتره.
  حالا موضوع مهمتری رو در کامنت بعدی بهش اشاره میکنم

   • ali..Ferrari

    7

    3

    دوست گرامیAMIRFROG که می‌نویسید حداقل.
    لطف کنید حداقل قانون خودروهای فرمول یک در مورد وزن رو مطالعه کنید تا ببینید حداقل وزن برای فیا مهمه یا حداکثر.
    یه ماشین هزار کیلو هم باشه مشکل قانونی نداره ولی از ۷۹۵ نباید کمتر باشه .تیمها دنبال رسیدن به حداقل وزنن تا سریعتر بشن.با دادن اطلاعات اشتباه دیگران رو دچار سردرگمی نکنید.

  • mobinfr

   3

   0

   مینیمم وزن “بدون احتساب سوخت “باید 795_796kg باشه

  • (1)AmirFrog33

   2

   1

   شرمنده، الان متوجه اشتباهم شدم، اون حداکثر رو دیدم دیگه حواسم از اون قسمت« کمتر از » پرت شد،

  • Morteza_1

   0

   1

   یک لحظه بهش فکر کردم خنده ام گرفت

 14. ali..Ferrari

  7

  2

  ببینید نظر شخصی بنده اینه که فیا و کل قسمتهایی که در زمینه خودروهای سال ۲۰۲۲ قانون گذاری کردن خصوصا در قوانین جدید بخشهای ایرودینامیکی،اصلا نتونستن درست عمل کنن در بیشتر قسمتها.دلیلش اینه که
  اولویت رو نزدیک شدن رقابت با از بین بردن هوای کثیف بوسیله در نظر گرفتن قوانینی بسیار خاص که:
  با توجه به مهندسان فیا و سیستمهایی که دارن و تجربه افراد و همینطور تجربه های ماشینهای هر نسل و اطلاعات زیادی که در همه زمینه ها از همه تیمها هرسال در اختیارشون قرار میگیره،
  بسیار ضعیف و در جهت اشتباه حرکت کردن چون با این قوانین محدود کننده در همه قسمتهای خودرو،بودجه محدود،امکانات محدود شده تیمها مثل زمان استفاده از تونل باد و cfd تیمهای قویتر،عملا کل تیمها رو با مشکلات خیلی زیاد تنها گذاشتن.
  مشکلات تیمها با این همه کار و فن آوری که دارن،داره اذیتشون میکنه.مشکلی مثل پدیده موجی شکل حرکت،مشکل اضافه وزن خودروها،مشکلاتی مثل کم فرمانی،بسرعت خودشونو نشون دادن با این همه زحمت تیمها در سال اخیر،حالا باید اینها رو رفع کنن.وقتی نه تیم مشکل اضافه وزن دارن یعنی در چارچوب این قوانین برای رسیدن به یک خودرو با عملکرد مناسب پیش بینی فیا در مورد حداقل وزن اشتباه بوده نه اینکه این همه مهندسان نخبه در همه تیمها اشتباه کنن.تیمها برای کم کردن هر گرم از وزن خودرو مدتها زمان و هزینه میکنن چون هرگرم وزن بیشتر، لپ تایمها رو افزایش میده پس تیمها و مهندساشون مجبور بودن خودروها رو با این وزنها طراحی کنن.

 15. Parsa911

  5

  1

  خبر: مازاپین اگر بخواد تو فرمول 1 بمونه باید با پرچم فیا مسابقه بده

  • mrz_ir

   8

   0

   تا حالا هم همین بوده 😐

   • Parsa911

    6

    1

    اره ولی امسال اولین سالی بود که میتونست با پرچم روسیه بیاد ولی دوباره نمیشه

  • ایرن

   4

   2

   اینم از جدا بودن سیاست از ورزش.
   چرا باید کاری کنند که یک نفر از ملیت خودش شرمنده باشه؟ این اوج رذالت در مدیران فیا و مدیران ورزشی جهان رو میرسونه.

  • Parsa911

   2

   1

   با اینکه فیا گفته میتونه با پرچم آزاد شرکت کنه ولی گرندپری بریتانیا نمیتونه بازم شرکت کنه چون بریتانیا کلا هرکی لایسنس روسی داره ممنوع کرده

   • Morteza_1

    4

    0

    جدا این کار انگلیس درست نیست
    جنگ چه ربطی به مازپین داره؟
    زورشون به قدرت روسیه نمیرسه
    شهروندان مفیدش رو اذیت میکنن
    آی مردم آی مسئولین
    این ها همش نتیجه مشاوره غلطه.
    حداقل اگه مازپین انگلیس باشه
    احتمال دیدن سیفتی کار بالاتره . بزارن بیاد.

    اگه یک کشور هم با راننده های انگلیسی این کار رو بکنه درسته خدایی؟؟

   • mrz_ir

    1

    0

    شمای ایرانی بزنی که با این وضعیت کاملا اشنایی مگه ایرانو تحریم میکنن مسئولینش فشاری بهشون میاد ؟ دولت ها یه تصمیمی میگیرن مردم هزینشو پرداخت میکنن ، کاملا روتین و بدیهیه این موضوع!!

   • mrz_ir

    1

    0

    *بده این حرفو

 16. ali..Ferrari

  5

  3

  با سه روز تست این همه مشکل پیش اومده حالا در نظر بگیرید در طول فصل چقدر مشکلات برای قسمتهای مختلف خودروها پیش میاد چون فیا تمام توجهش به از بین بردن هوای کثیف بوده و کمتر، مشکلاتی که این قوانین خودروها رو تحت تاثیر قرار میده در نظر گرفتن.از بین بردن مشکلات رو به عهده تیمها گذاشتن با همه محدودیتهایی که بهش اشاره شد.
  موضوع این روزها اعتراض تیمها به فیا بخاطر این مشکلات و هزینه و وقتی که باید صرفشون کنن شده و در مقابل راس براون میگه جای اعتراض برید مشکلاتتون رو حل کنید تا سریعتر بشید.

 17. ali..Ferrari

  6

  2

  چرا بیشتره تیمها دنبال افزایش حداقل وزن هستن؟
  خودروهای بیشتر تیمها همونطور که در پست اصلی توضیح داده شده چند کیلو بیشتر از ۷۹۵ هستند.
  خب نگرانی اونها از تیمی مثل مکلارن هست که با وزن تقریبا ۷۹۵ کیلویی و موتور قدرتمندش،نداشتن مشکل حرکت موجی شکل در مستقیمی ها،فرمانپذیری بسیار خوب خودرو که راننده هاش گفتن احساس راحتی دارن در حالیکه خیلی راننده ها از کم فرمانی یا مشکل دید در خودروشون رنج میبرن،نداشتن مشکل در تست بارسلونا و ثبت زمان های مناسب و تعداد دورهای زده شده خیلی زیاد که از ثبات خودرو حکایت داره،همه اینها
  به نوعی بقیه تیمها رو از وجود یه ماشین دامینیت به ترس انداخته.
  اما اگر حداقل وزن تغییر پیدا کنه مثلا ۸۰۰ کیلو تعیین بشه اونموقع مکلارن طبق قانون باید وزنشو به اون مقدار افزایش بده و این براشون به قیمت از دست دادن خودروی یکه تاز که میتونه یکی دو سال قهرمان جهان بشه خواهد شد.
  اون موقع تیمهای دیگه شانس رقابت برای قهرمانی دارن وگرنه مکلارن امسال در صورت تغییر نکردن قانون حداقل وزن با ماشین یکه تاز،دو راننده عالی،مدیریت فوق العاده زاک براون و سایدل،قهرمان راننده و سازندگان میشه.
  کوتاه بگم آلفارومئو با وجود وزن مناسب فاقد فاکتورهای لازم دیگه برای قهرمانی هست.

 18. ali..Ferrari

  3

  3

  خب بالاخره داره فصل جدید موتو جی پی در آخر این هفته شروع میشه و موتو جی پی برای من لذت دیدنش کمتر از اف۱ نیست.
  دوکاتی ها و تیمهای اقماریش،نیمی از گرید رو در اختیار دارن.
  خبرهایی که از موتو جی پی دنبال کردم به اشتراک نذاشتم چون مخاطبش کم هست ولی فقط اشاره کنم که با چیزهایی که دیدم پیش بینیم قهرمانی بگنایا در ۲۰۲۲ هست.چون یه موتور قدرتمندتر از سال گذشته داره با ماکزیمم سرعت بیشتر البته در حد ۵کیلومتر در ساعت و تغییراتی در سیستم الکترونیکی موتور سیکلت و همینطور در گیربکس و …
  بنظر میرسه جیجی دالاینیا ،یه شاهکار جدید رو طراحی کرده.
  یاماها ظاهرا در مقایسه با دوکاتی نتونسته در آپدیت موتورش قدرتمند باشه.مگه اینکه بگنایا زیاد زمین بخوره و کوارتارارو یه موتورسواری خارق العاده در همه فصل انجام بده وگرنه کوارتارارو امسال برای برای رده های دوم و سوم باید بسختی با رقبایی مثل مارکز و میر و موربیدلی و میلر و …باید بسختی رقابت کنه برای پدیوم.
  مارکز هم که داره بخاطر مشکل دستش از دکتره رافائل نادال کمک میگیره و بنظر میرسه فعلا شرایط مناسبی داشته باشه.
  همچنین پنج روکی از موتو ۲ وارد مسابقات ۲۰۲۲ موتو جی پی شدند.
  .این پنج نفر، رائول فرناندز ،مارکو بزکی
  درن بیندر ، فابیو دجیان آنتونیو و رمی گاردنر هستند.

 19. Mehriar Salehi

  8

  1

  زیاد زمان مناسب برای پیگیری علایق نیست اما فرمولا وان تنها چیزیه که همیشه پیگیریش برام لذت داشته فارغ از شرایط.
  هرچی صبر کردم یه جواب درست به سوال بعضی دوستان داده بشه، چیزی ندیدم البته شاید بد خوندم یا بد متوجه بعضی پاسخ ها شدم.

  قانون واضحی هست درباره حداقل وزن یک ماشین فرمولا وان طی سشن های کوالیفاینگ و ریس یک آخر هفته: ۷۹۵ کیلو بدون احتساب سوخت.(۱۱۰ کیلو وزن سوخت مورد نیاز یک ریس کامل هست).یعنی هر زمانی از آخر هفته که FIA تشخیص به وزن کشی بده ماشین نباید بدون احتساب سوخت زیر این وزن باشه، حالا ۱۰۰ کیلو بالاتر بود، مشکلی نیست.

  اما همیشه بیش طراحان این بوده که ماشینی رو بسازن که اگر بطور مثال حداقل وزن قانونی ۷۹۵ کیلو هست، ۷۸۰ کیلو وزن داشته باشه و بقیه این ۱۵ کیلو رو با وزنه هایی که در اختیار تیم هست، معمولا پلیت هایی توی فرانت وینگ، زیر صندلی، یا هرجای دیگه ماشین جبران کنن تا ماشین از لحاظ وزنی غیرقانونی نباشه…بالاتر از ۷۹۵ کیلو ماشین در بیاد که مشخصه چه معایبی داره (وزن بالاتر، پرفورمنس بالاتر) اما چرا تلاش میشه برای طراحی زیر این وزن و استفاده از بالاست برای رسیدن به حداقل وزن؟ چون اینطوری دست تیم برای تقسیم وزن، کننرل مرکز ثقل ماشین که تاثیر مستقیم روی ایروداینامیک و طریقه ستاپ داره رو باز میزاره.بالانس کردن ماشین با داشتن آزادی عمل تو استفاده از بالاست همیشه کارو راحتتر میکنه.

  حالا تیمها نه تنها نتونستن به زیر اون محدوده وزنی و استفاده از وزنه به دلخواهشون برای رسیدن به عدد قانونی برسن، بلکه از ۷۹۵ هم بالاتر هستن که گفته میشه برای بعضی از تیم ها این عدد یک عدد دو رقمی هستش.اگر فرض رو بگذاریم این عدد دو رقمی ۱۰ کیلو هم باشه (یعنی وزن خالص ماشین ۸۰۵ کیلو باشه) این به معنای ۳ دهم کندتر بودن تو پیستی مثل بارسلوناست.اکر ۱۵ کیلو اضافه وزن داشته باشن (ماشین ۸۱۰ کیلو باشه) این به معنای ۰.۴۵ ثانیه کندتر بودن طی یک لپ این پیسته و…
  مقایسه کنید با حالتی که ماشین طوری طراحی میشد که ۷۸۰ کیلو باشه و وزنه هایی که تیم در جای دلخواه استفاده میکنه تا بشه ۷۹۵ کیلو و دستش تو ستاپ بازتر میشد و دلتاهایی که بالا ذکر شد اعداد بزرگتری هم میشن.

  تا چند سال پیش، راه حل ساده ایی داشتن تیمها برای این موضوع: راننده! یعنی فشار به راننده برای کاهش وزن در عین نگه داشتن عضلات کافی اما از چند سال قبل بدلیل زیاده روی توی این موضوع و زیادی اسلیم شدن راننده ها، قانونی رو ست کردن که راننده و صندلیش نباید زیر ۸۰ کیلو وزنشون باشه، اگر باشه از بالاست تو خود کاکپیت (و نه جای دلخواه تیم که بهشون آوانسی بده) باید استفاده کنن.به این ترتیب جبران اضافه وزن خودرو با کاهش وزن راننده از لیست آپشن های تیمها حذف شده.

  البته اینم ناگفته نمونه که از سال قبل استفاده از برخی آلیاژها تو ساخت پاوریونیت ممنوع شده.آلیاژهایی سبک با کارایی مشابه، که قیمت خیلی بالایی داشتن و بدلیل کنترل هزینه پاوریونیت ها، کنار رفتن.این باعث اضافه شدن وزنشون شد.سال پیش خودشو زیاد نشون نداد، اما با قوانین امسال، خود این فاکتور هم داره خودنمایی میکنه.متاسفانه اسامی این آلیاژ ها خاطرم نیست.

  بهرحال میتونم با اطمینان بگم که حداقل وزن تغییری نمیکنه، حداقل امسال نمیکنه.این مشکل چیز غیرقابل پیش بینی نبوده، از تقریبا ۶-۷ ماه پیش خیلی از طراحان گفته بودن که احتمالا ما نمیتونیم ماشین رو محدوده حداقل وزن بسازیم، اگر چیزی تو قوانین میخواست تغییر کنه تو این مدت میکرد، نه ۲ هفته مونده به شروع فصل.
  و بازم تقریبا با اطمینان میگم در انتهای فصل ماشینهایی داریم که اکثریت قریب به اتفاقشون به محدوده ۷۹۵ کیلو میرسن…اینا بهترین مهندسین موتوراسپرت هستن و ساخته شدن برای مواجهه با مشکل و رفعش.

  • ali..Ferrari

   1

   6

   پسر جان شما ظاهرا توجهی به کامنتهای دیگه ندارید چون با نظراتی که در پستهای بالاتر کاملا توضیح داده شدن و از کامنت شما کاملترن،شما ظاهرا فقط میخاید بگید از دیگران بیشتر متوجه میشید و این عادت رو همیشه دارید.تشریف میارید میگید کسی چیزی از قضیه نفهمیده من براتون توضیح میدم.
   دوستان میتونن کامنتهای کامل بالاتر رو بخونن قضاوت کنن آیا ایشون فقط درک درستی از مباحث دارن؟
   شما اگه زمان رو مناسب پیگیری دیگران در مورد علایقشون نمیدونید،لطفا از علایق خودتون هم صحبت نکنید.همیشه گفته شده چیزی که برای دیگران نمیپسندی برای خودت هم نپسند.
   خودخواهی و توهم برتری داشتن در اطلاعات نسبت به همه،بدجور گریبانگیر شماس پسرجان.

   • BAHRAM

    4

    2

    Ali ferrari
    اقای محترم شما اصلا در جایگاهی نیستی که بخوای برای کاربر دیگه تعیین تکلیف کنی اون هم برای شخصی که بیشتر از سن و سالت این ورزش رو دنبال کرده. کم ارزشترین کامنتهای اقای صالحی از بهترین کامنتهای شما، بهتر و ارزشمندتره.
    شما خودت تو این پست ۵_۶ تا کامنت گذاشتی که حتی یه دونه هم ارزش خوندن نداره حالا به دیگران گیر میدی؟ پسر جان تازه اومدی تو این سایت یکم با جو اینجا اشنا شو بعد به بقیه بتاز

   • Mehriar Salehi

    4

    1

    اولا، اگر فارسی رو درست بتونی بخونی، خط اول درباره شرایط خودم گفتم و نه دیگران که میتونن و میخوان پیگیر علایقشون باشن یا نه، این کار من نیست برای ملت تکلیف مشخص کنم، کار امثال تو هستش.

    دوم، بازم اگر فارسی بتونی متوجه بشی، همون بخش اول نوشتم یا پاسخها درست نیست یا من درست متوجه پاسخها نشدم، شایدم بوده پاسخ های درستی که من درست نفهمیدم، رو فارسیت کار کن.

    سوم، بار آخری که دیالوگی بود، با خودت قرار گذاشته بودی حتی کامنتهای بنده رو نخونی، چه برسه بخوای جوابی بدی.اگر فارسی حالیته، کامنت خودت رو بخون و به وعده خودت حداقل عمل کن.من نخواستم، حرف خودتو بهت یادآوری کردم.

    چهارم، اینجا فوروم موتوراسپرت هست نه کلاس پند و اخلاق.نه میشناسمت نه کسی هستی که بخوای درباره ادمی که نمیشناسی نظر شخصی بدی و نه اینجا جای پند و اندرز دادنه، اینجا حای صحبت درباره موتوراسپرته، یاد بگیر درس اخلاقتو جای خودش برگزار کنی.

    مورد آخر…اگر روال غلط تحلیل شخصیتی رو آدم بخواد بکشه وسط، بنظر با بد موجودی همکلام شدم.کسی که یک چهارم کامنتهای یک صفحه رو گرفته و باز هم جای تحمل دیدن یه کامنت دیگه نداره، قول و قرارش با خودش رو یادش میره، وسط صحبت های ورزشی پند میده، تکلیف مشخص میکنه کی چیو باید بگه و کی چی نگه….کلا مشخصه خودبرتر بینی، دگم، مونولوگ و… صفات کی هست.

    تشخیصش پای کاربرها.من اصراری به توضیح خودم و سواد محدودم به کسی که اصلا منو نمیشناسه ندارم.

   • hamed.ab

    4

    0

    علی جان ، خونسرد باش . اقای صالحی چیز خاصی نگفتن و خط سوم خودشون گفتن که :” البته شاید بد خوندم یا بد متوجه بعضی پاسخ ها شدم.” و… سخت نگیر ، اومدیم اینجا از هم دیگه یاد بگیریم و کمی حول یه سرگرمی مشترک وقت بگذرونیم…موفق باشی گل

   • Mehriar Salehi

    4

    1

    این مسخرهست که این کامنت تایید نمیشه بعد از چند ساعت!

   • Sebmm

    5

    1

    علی… فراری
    اقای صالحی یکی از با دانشترین افراد سایت در فورمول یک هستن
    ب نظر من خارج از سایت هم کمتر کسی هست مث ایشون اطلاعات داشته باشن

 20. Morteza_1

  3

  1

  اگه محدوده وزن تغییر نکنه و همین بمونه
  احتمالا مکلارن جزو مدعیان اصلی هست
  ردبول هم نمیدونم ترجیح میدم فعلا چیزی نگم

  تا اینجا که از ماشین جدید خوشم اومده ولی باید دید چقدر میتونه سریع و مطمئن باشه

 21. milad

  1

  0

  فیا ۳ کیلو به حداقل وزن اضافه کرد.با این حساب حداقل وزن زیر ۸۰۰ کیلو باقی ماند کار تیم ها پیچیده شد.کمترین مشکل را گفته میشه آلفارومئو داره البته دلیلش وزن کم فلور بوده که گفته میشه قرار تغییرش بدن و در اون صورت اون ها هم با حداقل وزن دچار چلنج میشن.