فرمول یک ایران – در هفته ای که گذشت برای اولین بار چشممان به جمال خودروهای نسل جدید فرمول یک روشن شد و آن ها را در پیست دیدیم، اما چه چیزهای برجسته ای در مورد آنها می توانیم ذکر کنیم؟

1 – شروع خوب فصل برای تیم ها

وقتیکه چراغ سبز برای ورود به پیست در صبح روز چهارشنبه روشن شد، فعالیت بسیار زیادی شکل گرفت و تیم ها تشنه این بودند تا ببینند خودروهایشان در شرایط واقعی چه عملکردی از خودشان نشان می دهند. در واقع، تیم ها آنقدر منتظر این لحظه بودند که همه 10 تیم پیش از شروع تست، یک تست آزمایشی هرچند کوتاه از خودروهایشان داشتند.

در هشت ساعت از تست روز اول، هیچ پرچم قرمزی نشان داده نشد. 8 تیم از 10 تیم بیش از 100 دور زدند که نشان از یک روز پربار را داشت و در مجموع توانستند 1104 دور بزنند.

هیچ تیمی، یک ضعف اساسی و بزرگ که امکان ایجاد سردرد را داشت برای طراحی جدیدش کشف نکرد، هیچ تیمی یک تصادف سنگین یا خرابی موتور بعد از مثلا 10 دور و طی کردن دورهای کمی نداشت، در مقایسه با تست های قبلی، این تست خیلی سالم تر برگزار شد.

2- جمعه داستان فرق داشت

روز جمعه آمد و پنج تیم از 10 تیم مجبور به کناره گیری زودهنگام از تست شدند. برخی ها هم با تست بعد از ظهر به طور کل کناره گیری کردند. مشکل آلپین از همه دراماتیک تر بود، آ 552 فرناندو آلونسو، بعد از 12 دور دود سنگینی ازش بلند شد که تیم عامل این خرابی را مرتبط به مشکلی در مهر و موم قطعات دانست. هاس نیز مشکلات متعددی را داشت و کمترین دور را زد(نه دور)، استون مارتین نیز درگیر نشتی روغن شد، پیر گسلی نیز تصادفی را داشت که خسارت آنچنانی به بار نیاورد اما سبب به اتمام رسیدن تستش شد و در نهایت آلفارومئو موفق شد بعد از نهار تنها 10 دور بزند. هیچ کدام از این مشکلات، آنچنان تعیین کننده برای فصل نیستند و ماهیت تست نیز به پیدا کردن همین مشکلات کوچک و بزرگ است، اما اثبات شد که این خودروها ضد گلوله نیستند.

3- مرسدس سریعترین

مرسدس روز سوم تست را با یک نتیجه یک دو به پایان رساند و لوئیس همیلتون با چهار دهم ثانیه اختلاف بالاتر از جورج راسل قرار گرفت. لوییس همیلتون درحالی سریعترین زمان یعنی ۱:۱۹.۱ رو ثبت کرد که در هیچ کدام از نقاط ثبت سرعت یا اسپیدترپ، بین 5 رده اول نبود، این یعنی عملا سریعترین زمان پیست به دست لوئیس همیلتون با خودروی مرسدس با مود موتوری پایینی ثبت شد و با قدرت اصلی موتور مرسدس فاصله زیادی داشت.

البته ما هنوز سه روز از تست را و تنها در یک پیست گذراندیم، هرکسی در حال اجرای برنامه های خودش با تایرهای مختلف است. هیچکسی برتری خاصی نسبت به دیگری ندارد و باید تا مرحله تعیین خط مسابقه اول صبر کنیم تا به یک مقایسه نسبی نسبتا قابل اعتبار از تیم ها برسیم.

4 – فراری توجهات زیادی را به خودش جلب کرد

متیا بینوتو (الان نیاید بگید من همیشه ازش طرفداری می کنم) که وظیفه بازسازی تیم و بازگرداندن روزهای خوب به مارانلو را داشت به نظر می رسد که تا به الان با خودروی F1-75، نسبتا حداقل از لحاظ دوام خودروی قابل اعتمادی را ساخته، چیزی که همیشه موجب نگرانی طرفداران فراری بود. فراری توانست 439 دور یعنی 46 دور بیشتر از نزدیکترین رقیب خودش بزند. آندرس سایدل، مدیر مک‌لارن در مورد فراری می گوید:

از دید ما، فراری شروع خیلی قدرتمندی را داشته است.

رانندگان فراری هم نسبت به وضعیت موجود خوشحال بودند اما اگر رانندگان و مدیران تیم ها نسبت به قدرت خودشان خالی بندی نکنند که اصول اخلاقی فرمول یک را زیر پا گذاشته اند.

چارلز لکلرک در مورد تستی که گذرانده شد گفت:

از لحاظ عملکردی، هیچ ایده ای نداریم که کجا هستیم، غیر ممکن است که بدانیم. اما تست ها بدون هیچ مشکل بزرگی بودند.

کارلوس ساینز هم در ادامه بیان کرد:

طرفداران فراری می توانند خوشحال باشند، چونکه تیم یک خودروی با دوامی را ساخته است.

اما پس از تعاریف زیاد جورج راسل که واقعا پوکر باز خوبی به اندازه لوئیس همیلتون و توتو ولف به نظر نمیامد، متیا بینوتو در پاسخ به اینکه آیا فراری جلوتر از مرسدس است یا خیر گفت:

من کاملا مطمئن هستم که وقتیکه به بحرین برسیم، مرسدس دو الی سه ماه از ما جلوتر است.

5- پورپوزینگ لغتی که قرار است زیاد در 2022 بشنوید

در مورد این پدیده، مقاله ای کامل و جامع تهیه شده و از شما دعوت می کنم که آن را در این لینک مطالعه کنید.

6 – تفاوت فلسفه طراحی بین تیم ها کاملا مشهود است

ترس زیادی در فصل 2019 و با معرفی قوانین 2022 ایجاد شده بود که ای مردم این خودروها همه قرار است شبیه به هم باشند و اصلا به شکل مفرد قابل تشخیص نیستند. اما موضوع کاملا متفاوت شد و عکس این قضیه اتفاق افتاد.

رویکردهای متفاوتی برای طراحی بال جلو و مهم تر از همه سایدپادها رخ داد و برخی از فلسفه های طراحی به شدت پیچیده و پرپیچ و خم بودند. در این نقطه از فصل غیر ممکن است که بگوییم چه کسی فلسفه درست را انتخاب کرده است. اما خبر خوب اینجاست که با توجه به قوانین جدید، ما 10 خودروی کپی پِیست شده روی پیست نداریم. حتی دنیل ریکاردو نیز به این موضوع اعتراف کرده و گفت:
من بیشتر منتظر یک چیزی شبیه به فرمول 2 بودم یعنی خودروهای مشابه با رنگ‌بندی‌های متفاوت! ولی مطمئنا تفاوت های بزرگی وجود دارد.

7- خبری از تست های کوید19 نیست

در طی دو فصل گذشته، فرمول یک قوانین و برنامه سختی برای تست کوید 19 داشت که این موضوع برای فصل 2022 رد شده است. اما سفر کردن به 20 کشور متفاوت امسال این معنا را دارد که برای ورود به هر کشور باید پروتکل های خاص آن کشور رعایت شود ولی در داخل پدوک، تا وقتیکه همه افراد حداقل دوبار واکسینه شده باشند تست پی سی آر دیگر لازم نیست.

البته مسائل مراقبتی مثل ماسک زدن، فاصله گذاری باید رعایت شود.

8- سال جدید مشکلی جدید برای هاس

هاس با اینکه به نظر می رسید خودروی خوبی را ساخته و آماده کرده اما در هفته ای که گذشت هم روی پیست و هم خارج از آن، زمان سختی را گذراند. کمتر از هر تیم دیگری دور زده شده در سه روز(160 دور) و در روز آخر هم با نه دور به خاطر مشکلات فنی متفاوت به تست های خودش خاتمه داد که اصلا خوب و مثبت به نظر نمی رسیدند.

مشکلات ناشی از جنگ روسیه و اکراین، فرمول یک را نیز بی امان نگذاشت. با توجه به اینکه هاس یک تیم آمریکایی است و اسپانسر و حامی مالی روسی دارد، فعلا مجبور شد که نام این حامی مالی را از روی خودرو و موتورهوم خودش پاک کند و آینده مالی نامشخصی را داشته باشد. علاوه بر این، احتمال ادامه دادن نیکیتا مازپین با این تیم زیاد بوده که در این صورت طبق گفته مدیر این تیم، پیترو فیتیپالدی اولین گزینه مورد نظر برای جایگزینی او است. گونتر استاینر بیان کرد:

ما سه روز تست را داشتیم اما در واقع فقط به اندازه یک روز از آن استفاده کردیم.

9 – خودروهای زیبا در فصل 2022

فرمول یک، یک سازمان ورزشی و علمی است که از بروزترین تکنولوژی برای ساخت خودرو استفاده می کند اما مسئله فقط این نیست و ظاهر خودرو نیز برای دلنشین تر شدن رقابت یک چیز واجب به شمار می آید. با اینکه زیبایی یک مقوله نسبی است و برای هرکسی می تواند متفاوت باشد اما خودروهای فصل 2022، تقریبا تحسین همگان را برانگیخته است.

هر تیمی را می توان به یک شکلی زیبا توصیف کرد که اتفاقی بسیار دوست داشتنی است.

10- خودروها می توانند یکدیگر را تعقیب کنند

یکی از اهداف اصلی قوانین جدید، کاهش پدیده ای به اسم “هوای کثیف بود” که می توانید در مورد این پدیده و پدیده های مشابه در این مقاله مطالعه کنید.

پیست بارسلونا به خاطر طبیعت داونفورس بالا بودن و سبک طراحی که دارد، اصولا یکی از افتضاح ترین پیست ها در این زمینه است. برای راننده ها حین تست ها با حضور 10 خودرو، فهمیدن این موضوع سخت است. اما نشانه های مثبتی شکل گرفتند. چارلز لکلرک در این مورد گفت:

در فاصله سه تا یک ثانیه ای خودروی جلویی شما در واقع قادر به تعقیب هستید و بعد از یک ثانیه تا نیم ثانیه می توانم بگویم که همان حس سال قبل را دارم اما از نیم ثانیه تا فاصله خیلی نزدیک، اوضاع به مراتب بهتر از سال قبل است.

ساینز نیز گفت که خوشبین است که تغییرات به سمت خوبی رفتند و جورج راسل هم در این مورد روی خوش داشت و گفت که اوضاع بهبود یافته است و مکس ورشتپن نیز نام یک قدم رو به جلو را روی آن نهاد.

11- خانواده آندرتی یک قدم نزدیک‌تر به فرمول یک

پیش از شروع تست، ماریو آندرتی دوست داشتنی با خبری بزرگ به سراغ طرفداران فرمول یک آمد و اعلام کرد که بزودی به فرمول یک وارد خواهد شد. البته برخی از تیم ها از حضور تیم یازدهم حتی با پرداخت 200 میلیون دلار هزینه ورود که بین ده تیم اول پخش می شد ناراضی بودند.

12 – پیرلی متغیری قابل کنترل‌تر

خوشبینی خوبی نسبت به عملکرد تایرهای جدید وجود دارد. درخواست عملکردی که از پیرلی وجود داشت این بود که آنها باید بعد از اینکه به سرحد عملیاتی خودشان رسیدند بتوانند دوباره در حالت آماده به کار و عملیاتی قرار گیرند که البته با توجه به تست های انجام شده، نسبتا نتایج مثبت بود.

56 دیدگاه

 1. mr3455

  6

  5

  خیلی خوب بود. البته بسیار کلی بود و از جزئیات خبری نبود. خیلی دلم میخواد ببینم امسال دست بالارو فراری داره یا مرسدس.

 2. mrz_ir

  8

  2

  ممنون
  جمع بندی خوبی از تمرین ها بود .
  تعدادی از بخش های این مقاله میبایست مثل مورد پنجم که لینک یک مقاله دیگه هست ، میبودن
  اما مقاله ای براشون وجود نداشت!
  امیدوارم سرتون خلوت بشه و بتونیم از مقالاتتون استفاده کافی رو ببریم.

 3. محمد امین _👊

  6

  2

  فراری سریع ترین تایم خودش رو در روز ددم ر
  زد با تایم ۱.۱۹.۶ که با لاستیک های c3 بودن ، فراری در طی این سه‌روز تایمی رو با c5 و c4 نزدن ، البته این لاستیک هارو تست کردن

  • ایرن

   6

   1

   خب شاید این به رویکرد تیم ها ربط داره. هرچی روی لاستیک های سفت تر قوی تر باشی توی مسابقه بهتر عملکرد داری و هرچی روی لاستیک های نرم تر بهتر باشی توی زمانگیری و تعیین خط بهتر خواهی بود. مثل سال قبل که مرسدس روی لاستیک های سفت عملکردی بسیار عالی داشت.
   الانم احتمالا فراری داره تلاش میکنه توی تست ها بهترین عملکرد رو روی لاستیک های سفت تر داشته باشه تا بتونه توی انتخاب استراتژی روزهای مسابقه دست بالاتر رو داشته باشه.

 4. Captain

  5

  7

  برای کسانی این نظر رو مینوسم که از ماشین فراری لذت بردن و عاشق تکنولوژی و نوآوری هستن (کسانی که میگن ماشین باید برابر باشه بسته به مهارت راننده این نظر برای اونا نیست)

  ایکاش وزن ماشین و مقدار سوخت و نوع سوخت و لاستیک و اندازه های مجاز برای drs به سانتیمتر مربع به تیما داده میشد و تمام تکنولوژی های ممنوع شده آزاد میشد مثلاً یه چیزایی مرسدس داشت با شکایت ردبول ممنوع شد یه چیزایی فراری داشت با شکایت مرسدس و همین‌طور بقیه…

  همه چیز برگرده و همه تیما آزاد باشن برای استفاده ازشون

  اون موقع تیما به صورت آزاد ماشین کاملاً نوآورانه بسازن اینجاست که قدرت مهندسین نمایان میشه

  بنظرم اینجا حتی قدرت راننده ها هم تا حد بسیار بیشتری نمایان تر میشه چون به مهندسین میگن چی میخوان از ماشین و ماشین دیگه تبدیل میشه یه جورایی به خود راننده

  حتی از نظر درآمدی برای فرمول یک بخوایم درنظر بگیریم تعدد تکنولوژی ها موجوب دربرگیری بیشتر شرکت های حاظر تو مسابقات میشه خیلی تیمای دیگه که میترسیدن بیان تو فرمول یک وقتی ببینن میتونن بالاخره یه جوری ماشینشونو بسازن تلاش میکنن که بیان به صورت مثال ویلیامز با پورشه و شاید هاس با لامبرگینی جایگزین شه همین طرفدارانو چندبرابر میکنه

  از نظر رقابتی تر بودن هم واقعاً رقابتی میشه یعنی هرکی دیگه هرکی داره رو میکنه

  خوشحال میشم نظرتونو راجب نظرم بدونم

  • finger hero

   6

   1

   در مقابل این همه مزیتی که گفتی یه مانع بزرگی وجود داره و اون اینه که شرکتی مثل مرسدس سرمایه ای بالای 1 میلیارد دلار خرج میکنه که ماشینی بسازه که همه رو لپ کنه، اونوقت آیا آلفارومئو داره در مقابلش اینهمه هزینه کنه؟؟
   درسته ممکنه شرکت بسیار بزرگی مثل وولکس واگن با پورشه بیاد ولی خیلی از تیمای متوسط و کوچک مجبور به ترک فرمول یک میشن و این یعنی از دست دادن تعداد زیاد تیمها و تماشاچی هاش و 100 البته بیننده تلوزیونی

   اساس فرمول یک در رقابتی بودنشه که قوانین نیز در راستای همین اصل پیاده میشه.

   البته من موافق اینم که تیما هرچی تو چنته دارن رو رو کنن ولی بنظرم اینکار در یک یا دومسابقه در سال برگزار بشه بهتره، و تیما آزاد باشن که شرکت کنن یا نه و اینکه امتیازش در امتیاز سال تاثیرگذار نباشه، اونوقت میشه از اوج تکنولوژی لذت برد

   • Captain

    1

    6

    بیننده تلویزیونی همیشه با شیرین کاری های اون تیمای کوچیک سرشونو به دیوار میکوبن از رفتنشون دقیقا کی میخواد ناراحت بشه؟

    بعدشم کدوم بیننده تلویزیونی از اومدن bmw یا لامبرگینی و پورش ناراحت میشه و میگه نه هاس بمونه اینا نیان؟

    کدوم بیننده تلویزیونی تو هر مسابقه یه پرچم قرمز دوست داره؟

    بعدشم محدود کردن سقف بودجه خودش این مایه ورشکستگی فرمول یکه وقتی سقف بودجه‌ آزاد باشه یه تیم میتونه با ده تا اسپانسر قرداد ببنده که خود این حجم تراکنش مالی مسابقات رو بیشتری میکنه یکی هم مثل مرسدس جلو نمیوفته و اینم بگم وقتی سقف بودجه باز باشه شرکت های مهندسی بزرگ مثل تسلا میتونن بیان مشترک بشن توی تیم ها و خودشون هم هزینه کنن تسلا ای که اسپیس ایکس و ایلان ماسک پشتشه

    در آخر اینم بگم یکی مثل مرسدس که میگی یه دفعه میاد یه ملیارد هزینه میکنه فعالیتشو تو دیتونا ایندی کار و ناسکار خیلی محدود کرده و میکنه

    تیم های دیگه هم اجباری براشون نیست که حتی توی رشته های اسکوتر سواری سه چرخه سواری و کایاک آب های خروشان هم سرمایه گذاری کنن فعالیتشونو اختصاص بدن به فرمول یک اگه نه و نمیخوان خب حق مرسدسه که پیشتاز باشه اون تیما به اسکوتر و سه چرخه سواریشون برسن

   • Captain

    0

    9

    تو نظر بعدیم مفصل جواب دادم ولی نمیدونم کدوم زودتر تایید میشه ولی اینم اظافه کنم

    قوانین امسال تا الان بجای ساختن ماشین رقابتی گراز دريايی تحویل فرمول یک دادن و دقیقاً برعکس عمل کردن

    موتور و گیربکس استون و آلپین بخاطر ارتعاش نتونست ادامه بده

    میگن ماشین ها رقابتی شدن پس چرا یکی مثل مکس که به رقابت و سبقت مشهور شده مجبور شده کلا سبک رانندگیشو عوض کنه و محتاطانه رانندگی کنه تا کفی ماشینش با برخورد به زمین نشکنه و از تونل ونتوری هم حداکثر استفاده بشه؟ شکستن کفی ماشین اتفاقی بود که تو تست برای خیلی ها اتفاق افتاد

    رقابتی تر شدن و سبقت راحت تر دقیقا برعکس چیزیه که الان اتفاق افتاده

    ماشین بخاطر سوختش جون نداره سرعت بگیره تاثیر سیستم باتری کم شده و تو سبقت کمک نمیکنه تو پیچ عریض نری از تونل ونتوری استفاده نمیشه و چسبندگی کم میشه تند و تیز فرمون بدی کفی ماشین آسیب میبینه 😂 دقیقا چجوری میشه سبقت گرفت؟ ماشینا بال در میارن احتمالا

   • Sebmm

    1

    2

    حرفات مثل حرفای جناب پوتین هست تو مذاکرات برای اتش بس جناب کاپیتان

   • Sebmm

    0

    2

    البته این اشتباه شد برای کامنتی پاییت بود

  • Taha.mahdiloo

   6

   2

   حرفت کاملا درسته
   ولی باید برای همه فیا یه قالب تعیین کنه
   و توی اون قالب نوآوری بیارن
   وقتی همه چی آزاد باشه ، دیگه نوآوری معنی نداره ولی توی محدودیت ها معنادار میشه.

   چون مثلا اگه DAS مرسدس رو درنظر بگیریم ، واقعا یه شاهکار مهندسی بود که البته غیرقانونی شد برای فصل بعدش

   اما بنظرم باید قوانین رو جوری بنویسن که بشه نوآوری ایجاد کرد
   نه اینکه اینقدر سفت و محکم ببندن که همه عین همدیگه بشن

  • ایرن

   6

   1

   اصلا این اتفاق با یکی از اهداف فرمول یک متناقضه.
   یکی از اهداف فرمول یک اینه که تکنولوژی های برتر رو به سمت تکامل سوق بده. بسیاری از این محدودیت ها باعث شده که تکنولوژی های موجود به بهینه ترین حالت خودشون برسند.
   مثلا اگر میزان سوخت ورودی به موتور محدود نمیشد شاید تیم در بالابردن بازدهی انرژی موتورهای درونسوزشون انگیزه کمتری داشتند. بسیاری از این محدودیتها بخاطر انگیزه دادن به تیم ها برای پیشرفت در برخی بخش ها و تکنولوژی های خاص انجام شده. برخی از این محدودیت ها هم خب دلایل ایمنی داشتند.

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    3

    3

    بعضی از قوانین مثل محدودیت CFD و تونل باد هم هستن که هیچ منطقی توش وجود نداره!اگر قرار به رقابتی شدن باشه بهتره همه تیم ها در بازه زمانی یکسان از این امکانات استفاده کنند.اینطوری به قول دنیل ریکاردو بیشتر به F2 میل میکنه!
    قوانین ۲۰۲۱ نمونه یک بی منطقی تام هستش چرا که با ماهیت فرمول یک همخونی نداشت

  • AmirFrog 33[1]

   5

   0

   موافق نیستم، محدودیت باید باشه، اتفاقا محدودیت باعث بهینه شدن میشه. و اینکه همه چی آزاد باشه خوب نیست، مثال واضحش LMP1 که منحل شد

 5. Captain

  7

  15

  قانون پایستگی لوئیس همیلتون :
  لوئیس همیلتون از فرمول یک نمی‌رود فقط از انقلابی به انقلاب دیگر در فرمول یک منتقل می‌شود و به قهرمانی های خود ادامه می‌دهد

  قانون پایستگی باد کثیف مرسدس : کسانی که با تلاش و کمک رایس کنترل و فیا قهرمانی را از لوئیس همیلتون می‌ربایند از فرمول یک نمی‌روند فقط از فصلی به فصل دیگر منتقل می‌شوند و از باد کثیف ماشین لوئیس رنج می‌برند و از فصلی به فصل دیگر امیدوار قهرمانی بعدی می‌مانند

  • mercedes fan

   9

   2

   رفیق بیخیال . بحثشو دیگه نکن . واقعا دیگه حوصله ش نیست برای اتفاقات 2021 بازم بحث کنیم .بیا به 2022 نگاه داشته باشیم و لذتشو ببریم

   • Captain

    3

    11

    آیا طرفداران ردبول یا مکس قبول میکنند که حرفی از این قهرمانی به میان نیارن؟ قطعا نه دخالت در این قهرمانی اجتناب‌ناپذیر ترین موضوعه بخاطر همین هیچ وقت قابل اتمام نیست صحبتش

    از فصل بعد هم لزوما لذت نخواهم برد مادامی لذت میبرم که قوانين و اعمالشون روی خط عدالت باشه حالا هرکی که برنده شد… پیشا پیش نمیتونم با این وقایع خوشبین باشم

   • FJ

    4

    4

    Captain
    چرا باید ردبولی ها حرفی از این قهرمانی نیارن ،وقتی کل فصل پای و پای جنگیدن ،اگه اتفاقات سیلور استون و مجارستان نبود ،چند مسابقه جلوتر جفت قهرمانی هاش قطعی بود .ردبول کاملا شایسته هر دو قهرمانی بود ،همونطور که مرسدس بود.در نهایتم که هر کدوم یه قهرمانی نصیبشون شد .اشتباه مایکل مسی هم ربطی به ردبول نداره (هر چند که در حق مرسدس اجهاف شد ).اگه پشت سیفی کارم تموم میکرد الان شاکی قضیه برعکس بود و این حرف و حدیثها ادامه داشت ،بهترین حالت قضیه این بود که یه دور زودتر باید ماشینهای لپی رو میفرستاد که نفرستاد متاسفانه .
    در نهایت ردبول کاملا شایسته موفقیتی که آورد بود و طرفداراش حق دارن راجع به قهرمانی تیم محبوبشون حرف بزنن .همونطور که مرسدسی ها میتونن از شایستگی تیمشون بگن 🙌🙌

  • Taha.mahdiloo

   9

   4

   فراموشش کن برادر
   به جلو نگاه کن ؛ اگه بخوایم همش برگردیم به عقب دیگه چیزی به نام آینده وجود نداره ، چون باید منتظر بشیم تا همون اینده به گذشته تبدیل بشه.

   برکناری مایکل مسی خودش نقطه عطف بزرگی بود که ذات کاپ رو مشخص کرد

   • Captain

    2

    11

    صد ها راننده اومدن تو فرمول یک و عین غبار رو پیست به سرعت ناپدید شدن اونا همه اون کسانی بودن که نگاهشون به آیندس به رایس بعدی و به امید بهتر شدن

    تنها کسانی رکورد هارو میشکنن که نگاهشون به گذشتنس و از گذشته درس میگیرن چون رکورد خود معنای گذشته هاست و کسی معنای رکورد رو درک نکنه نمیتونه بش دست پیدا کنه

    اگه لوئیس رکورد شوماخر رو میشکست تا مادامی که دوباره کس دیگه ای میشکستش قابل احترام بود و تکرارش استوره شناسی هم محسوب میشد

    ولی حالا هم که با دخالت دیگران و اشتباهات این رکورد زده نشده هیچ تفاوتی نمیکنه تا ابد این موضوع قابل بحثه به همون میزان

  • mmd CL16

   9

   5

   ای بابا یه دقه سوختنو ول کنین بچسبین به ۲۰۲۲ بکشین از ۲۰۲۱ بیرون ادمینا ۲۰۲۱ رو بی خیال شدن شما ن
   بابا خسته شدیم دیگه اصلا برین یه سایت بزنین برا خودتون هرچقدر میخواین دعوا کنین

  • mrz_ir

   5

   2

   اصلا کاری به درستی یا نا درستی حرفت ندارم
   اما اینجا جاش نبود .
   و به موضوع مقاله نا مربوطه.

  • FJ

   3

   4

   بله مخصوصا حد فاصل 2009 تا 2013 , همه داشتن پشت لوییس رنج میبردن 🙃🙃🙂🙂.
   یه کم راجع به سیلور استون و مجارستان برامون بگو ،قشنگ مسیر رقابت چرخید ، کلا سوت بودین قبلش ۴۰ ثانیه اختلاف 🙃🙃🙃🙃

   • Mojtabakurd4493

    5

    1

    FJ جان برادر عزیز تموم شده رفته اما حالا که شما بحث سیلورستون و مجارستانی که ربطی به لوئیس نداشت رو پیش کشیدی میشه در مورد مونزا و جده و برزیل توضیح بدی بفهمیم قضیه از چه قراره

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    1

    2

    بی خیال Fj
    اولا بخاطر تغییر قوانین هدفمند ضد مرسدس و به سود ردبول در ابتدای فصل ردبول به هیچ وجه شایستگی قهرمانی سازندگان نبود
    بماند که سیاست های تیم مبنی بر این بود پرز تو کل فصل برای ورشتپن مسابقه میداد نه برای تیم.
    دوما شما خودت الآن گفتی کاری که مایکل مسی کرد ربطی به قهرمانی مکس ورشتپن نداره پس چرا مجارستان و سیلورستون رو به لوئیس ربط میدی؟
    من هم به عنوان طرفدار مرسدس میتونم بگم {اگه} خوش شانسی ایمولابرای ورشتپن،موناکو اشتباه استراتژی مرسدس و ادامه خوش اقبالی های ورشتپن جایی که امکان سبقت نیست،فرانسه اشتباه استراتژی مرسدس در کنار سوتی ورشتپن تو پیچ ۱،تقسیم امتیازات بلژیک،بارون ترکیه و ادامه استراتژی بد مرسدس،خراب کردن مسابقه لوئیس در مونزا در دور اول و در ادامه تو اون شیکین توسط رقیب قهرمانی،پنالتی ناعادلانه تو روسیه که خنثی هم شد و تو مسابقه ای که انتظار میرفت مرسدس باید ۱_۲ کنه ورشتپن بخاطر بارون پودیوم میگیره!آمریکا اشتباه استراتژی و خوش شانسی ورشتپن و در ادامه لطف های مایکل مسی در برزیل و عربستان و ابوظبی به راننده رقیب،هم تیمی های کاملا متفاوت در دفاع!
    اگه همه اینها نبود قهرمانی لوئیس به مسابقه آخر نمی کشید و نیازی به مود موتوری بالا نبود تا بوتاس هم تو بعضی از مسابقات امتیازات تیمی رو برای تست موتور از دست بدیم.

  • Sebmm

   0

   2

   در جواب این کامنتت
   حرفات شبیه حرفای پوتین در مذاکرات برای اتش بس
   جناب کاپیتان

 6. mercedes fan

  6

  2

  توی تست های بارسلونا مرسدس فراری ردبول و مکلارن با فلسفه های متفاوت سعی در شناخت بیشتر ماشین داشتن .نکته مهم تعداد دورهای تیمهاست و اینکه این تایم ها به ان چنان قابل اتکا نیست .مقایسه تایم های کوالی سال های قبل این نکته رو اثبات میکنه. مهم ترین موضوع اپدیت های در طول فصل هست که تعیین کننده خواهد بود .ممکنه تیمی که توی بحرین سریع ترین باشه در انتهای فصل سر از رده های دوم و سوم در بیاره . البته یک سری شایعات وجود داره که مرسدس با ماشین دیگه ای به بحرین خواهد اومد (مثل 2019) باید ببینیم چی میشه .بی صبرانه منتظریم……

 7. mercedes fan

  5

  2

  و نکته دیگه اینکه فراری و مرسدس در طی اخرین روز تست یه مسابقه و کوالی در مقیاس کوچک تر رو شبیه سازی کردن (احتمالا) که توش فراری سریع تر بوده.باید ببینیم مرسدس واقعا از فراری در حال حاضر کند تر هست یا مثل سالهای قبل داره قدرتش رو پنهان میکنه.

 8. a Ferrari lover

  6

  1

  بینوتو واحد جدیدی برای سریع تر بودن اختراع کرده به اسم ماه “ن کاملا مطمئن هستم که وقتیکه به بحرین برسیم، مرسدس دو الی سه ماه از ما جلوتر است” خب یعنی چی یعنی شما فروردین هستید اونها خرداد
  به طورکلی به نظر فراری و مکلارن فاصله شون با مرسدس و ردبول کم کردن(فراری بیشتر اینکارا کرده )

  • mmd CL16

   8

   1

   باید مثلا همیلتون دو ماه وایسه تا لکلرک ازش رد شه😂😂😂
   ولی خب جدا از شوخی احساس میکنم که منظورش اینه که فراری تازه خرداد به سرعت فروردین مرسدس برسه
   مثل اینه که من یه صفحه تکلیفمو نوشته باشم از ۱۰ صفحه دوستم ۳ صفحه نوشته
   من الآن فراریم دوست من مرسدس
   من میتونم برسم به دوستم اما یخورده سخته و باید سریعتر از دوستم پیشرفت کنم تو نوشتن

   • mmd CL16

    4

    1

    ادمین کامنت منو تایید کن جواب a Ferrari Lover رو دادم

  • ایرن

   3

   2

   یعنی شناختشون از خودرو بهتر هست و سرعتی که ما در چند ماه دیگه با چند آپدیت به دست خواهیم آورد رو مرسدس همین الان خواهد داشت.

  • AmirFrog 33[1]

   6

   1

   اگه فیلم تنت رو دیده باشی متوجه میشی چطوری 😂😂😂

   • mrz_ir

    6

    1

    فلسفیش نکن خدایی.
    همون که به نقطه ای که مرسدس الان هست ما باید سه ماه کار کنیم تا برسیم کل موضوع رو توضیح میده

   • Hossein 123

    9

    0

    دیدن تنت بیشتر باعث گیج شدن میشه و افتادن ازچاله تو چاهه:)))

  • a Ferrari lover

   5

   0

   شوخی کردم بعضی هاتون خیلی جدی جواب دادید

 9. Hossein 123

  8

  0

  الآن آخرش نفهمیدیم مرسدس جلوتره یا فراری. اگه لوییس یا توتو می گفتن فراری جلوتره قطعا می فهمیدیم مرسدس جلوتره (!) ولی خب جورج گفته‌. از اونور بینوتو میگه مرسدس جلوتره. واقعا پیدا کردن حرف راست تو فرمول یک تو پیش فصل خیلی سخته…

  • mrz_ir

   5

   2

   اون طرحی که مرسدس توی رندر ها نشون داد و اینقدر با ماشینی که اورد در پیست تفاوت داشت احتمال اینکه مرسدس یچیز نشون داده و یچیز دیگه بیاره رو تقویت میکنه و اگه یچیز دیگه بیاره احتمال جلو تر بودنش بالاست چون همینی که در تست ها بود هم به اندازه کافی خوب بود.

   • David Kame

    5

    2

    با منطق سالم بخواهیم تحلیل کنیم اگه مرسدس طراحی کاملا متفاوت با ایده ی اصلیشون بیاره یعنی اینکه متوجه اشتباه شدن و وارد پلن B شدن
    که میتونه خیلی به ضررشون باشه چون که فرصت رو از دست دادن برای قهرمانی ولی میتونه به نفعشان هم باشه که از ابتدا متوجه اشتباه شدن و میتونن خودشون رو بین تاپ ۳ حفظ کنن

   • mrz_ir

    2

    3

    مرسدس 2019 وارد پلن بی شد ؟
    نه ، یه طرح فرعی اوردن به تست های پیش فصل و طرح اصلی موند برای مسابقات

   • Hossein 123

    4

    1

    @davidkame

    این احتمالش هست زیاد نیست بنظرم. احتمالا بخش های مکانیکی مثل تعلیق و پاوریونیت یا چیزای دیگه مثل عملکرد تایر رو دارن تست می کنن یا ایده های جزئی آیرو دینامیک، و طراحی آیرودینامیک اصلیو بحرین پیاده می کنن. شاید هم اون ماشین توی عکس ها برای گول زدن تیم ها و حداقل پرت کردن حواسشونه…. شاید هم واقعا پلن A جواب نداده!
    ولی من حس می کنم مرسدس داره یچیزیو قایم می کنه.

  • forza ferrari 22

   4

   1

   حسین جان خود تیم ها با اونهمه منبع و داده نمیدونن کی جلو تره فقط حدس میزنن ،ما که جای خود داریم رفیق

 10. ♠♦joker♣♥

  6

  2

  یک بنده خدایی چند روز پیش بیانیه داده بود که مک لارن و فراری از ما جلوترند🤣🤣🤣🤣

  • Hossein 123

   6

   0

   احتمالا مرسدس تو استخدام توانایی گفتن اینکه رقبا از ما جلوترند رو جزو اولویت ها گذاشته

 11. 🦁MILAD|M.V.1

  6

  6

  جالب بود لذت بردم از خوندن متن
  بین کل تیم ها مرسدس و فراری خیلی پنهان کاری داشتن
  مکلارن خیلی رقابتی خواهد بود به نظرم
  به نظرم فصل جذابی بشه
  به امید برتری مکس و ردبول🚀

  • mrz_ir

   5

   1

   اگه مرسدس و فراری پنهان کاری داشتن ، ردبول چی کرده که روی طرح فیا رونمایی کرد ؟

 12. مهیار دلجو

  3

  1

  یه نکته که برخی منابع عنوان کرده کردند و باعث نگرانی خیلی از مرسدسی ها هم شده اینه که مرسدس هنوز نتونسته اون قدرت موتور سال ۲۰۲۱ رو داشته باشه و عجیب تر از اون هم اینه که تا حالا انقدر روی موتور کار نکرده و باید ببینیم تیم تا بحرین چیکار میکنه
  نکته دیگه اینکه خیلی از افراد در پدوک و رسانه های حول تمرین های بارسلون از قدرت فراری صحبت کردند و گفتند درسته رسیدن به مرسدس و ردبول سخته اما ریسک هایی که فراری کرده جواب داده و این تیم میتونه مدعی قهرمانی باشه
  بنده خودم از فراری استقبال میکنم اگه بخواد رقابت کنه و البته باید ازشون ترسید

 13. مهیار دلجو

  3

  2

  من نمیدونم چه آزاری منو گرفته از اون موقع به عنوان یک مرسدس فن دوست دارم مرسدس فقط و فقط از ردبول عقب باشه ( فراری رو کاریش ندارم )
  چون فکر اینکه یه تیم با آپدیت رانندشو قهرمان کنه و فصل بعد هم بالاتر از تیمی باشه که کل فصلو ادعا میکرده داره رو فصل بعد کار میکنه و قهرمانی راننگان رو از دست داده خیلی سخته
  البته دوست ندارم مرسدس قهرمانی رو از دست بده اما دوست دارم از ردبول عقب باشه یک ذره چیز میز بارشون کنم تا خالی شم
  البته خودمم میدونم اگه اون کار عمو مسی نبود ما قهرمانی رانندگان رو هم میگرفتیم اما حالا از روی اطمینان کامل حرف نزنم اما به احتمال ۹۰ درصد اگه مرسدس هم رو فصل قبلی میموند قهرمانیو خیلی زودتر از اینا تثبیت کرده بود

  • Amin44

   4

   1

   داداش عدم موفقیت کامل مرسدس در توسعه ماشین پارسال رو یکبار مهریار عزیز به طور کامل توضیح دادن!! مرسدس تو آپدیت های اولش بد شانسی آورد و از توکن هاش استفاده نکرد!!

 14. milad

  3

  1

  امسال فراری خیلی خوب روی ماشین کار کرده و همه رو بالاخره غافلگیر کرد.یکی دیگه از نوآوری هاش بال جلو و دماغه ی ۲ تکه است که به تیم اجازه مانور زیادی روی بال جلو میده.لازم به ذکره که این قسمت خودرو در صورت تغییر نیاز به تست تصادف داره که با کاری که مهندس های فراری کردن نیازی به این کار نیست.جایی نخوندم که تیم دیگری این کار را انجام داده باشه

 15. Amin44

  2

  1

  با توجه به تست ها بنظر میرسه فراری تیم برتر باشه
  اما خب مرسدس به جز ۲۰۲۰ تو تمرینات پیش فصل سرعتشو نشون نداده!
  به قول مکس و اکثر فن ها باید تا کیو سه بحرین صبر کنیم

 16. David Kame

  2

  1

  ذات فراری قهرمانیه و ایتالیایی بودن هم یعنی برونگرا و پر سر و صدا
  هرچقدر که سروصدای فراری بیشتر میشه من نگران میشم که همه چی پوچ در بیاد
  همیشه باید از کسی ترسید که ساکت تره
  من حس خوبی به ولیامز دارم

 17. Ham

  1

  2

  Drs هست یانه ؟