فرمول یک ایران-ما در اینجا مصاحبه‌ای با ادوارد رگان(Edward Regan) مهندس عملکرد(Performance) تیم هاس می‌خوانیم. تا بدانیم چگونه می‌توان به یک مهندس عملکرد تبدیل شویم و چه توانایی‌هایی برای این شغل لازم داریم. مهندس عملکرد، یکی از چندین نقش موجود در دپارتمان مهندسی یک تیم فرمول یک است. کار آنها مطمئن شدن از نحوه ستاپ ماشین براساس علایق راننده است. برای بیشتر دانستن در مورد این نقش مهم در یک تیم فرمول یک، با ادوارد رگان، مهندس عملکرد تیم هاس و راننده تیم هاس میک شوماخر همراه هستیم تا از جزئیات این شغل، صلاحیت‌های مورد نیاز و نحوه تبدیل شدن به یک مهندس عملکرد، آگاهی پیدا کنیم.

نقش شما چیست؟

من مهندس عملکرد تیم هاس و راننده تیم میک شوماخر هستم.

چه مسئولیت‌هایی دارید و شغل اصلی شما چیست؟

من با مهندس مسابقه‌ای تیم کار می‌کنم، کسی که مستقیم با میک در تماس است. این کار به این دلیل است که چگونه ما ماشین را راه‌اندازی کنیم تا به بهترین ستاپ ممکن برای ماشین میک شوماخر برسیم. قبل از شروع آخر هفته، ما اطلاعات مورد نیاز و پیشنهادات را از دپارتمان‌های مختلف شامل، گروه آیرودینامیک، گروه دینامیک خودرو، بخش تایر و دیگر گروه‌ها، دریافت می‌کنیم. بعد از دریافت اطلاعات و گردآوری آنها، شروع به کار بر روی ستاپ ماشین می‌کنیم تا در آخر هفته، مورد استفاده قرار گیرد.

زمانی که ماشین بر روی پیست در حال زدن زمان است، ما به صورت زنده تله متری و اطلاعات ماشین را کنترل می‌کنیم تا از کارکرد کلی و کارکرد تک تک اعضای ماشین اطمینان حاصل کنیم. ما به طور مداوم شاسی ماشین را بررسی می‌کنیم تا از عملکرد آن اطمینان حاصل کنیم. یعنی ارتفاع ماشین و فشار تایرها درست است. البته کار دیگر ما فکر کردن به ستاپ ماشین برای مرحله بعد و راه اندازی ماشین باشد. هر محله تمرینی سال 2021 کوتاه‌تر شده است و به همین دلیل سرمان شلوغ‌تر شده است. یعنی ما زمان کوتاه‌تری داریم جهت اینکه به راننده کمک کنیم تا بیشترین میزان ممکن از ماشین خروجی بگیریم و تایم بهتری بر روی آسفالت پیست بدست بیاوریم.

وقتی که راننده دارد ماشین را بر روی پیست می‌راند، ما بر روی اطلاعات و داده ها تمرکز کرده‌ایم و با راننده در حال صحبت هستیم که مشکلات را درک کنیم و آنها را حل نماییم. در واقع ما وقتی می‌فهمیم نیاز به ارتقاء عملکرد یک قسمت ماشین داریم، باید به سراغ ستاپ ماشین برویم و اصلاحات خود را اعمال کنیم. تنظیم کردن ستاپ ماشین کاری چالش برانگیز است، یعنی شما باید جایی که قوی هستید و دست بالا را دارید کنار بگذارید و تمرکز خود را روی قسمت ها و نواحی ضعیف ستاپ می‌گذاریم. مثلا دانفورس زیاد، باعث درگ زیاد می‌شود. به همین دلیل ماشین در پیچ‌ها سرعت بالاتری در مستقیمی‌ها دارد.

هاس VF20

هاس VF20

چگونه یک مهندس عملکرد شویم؟

راه عادی برای رسیدن به چنین نقشی و شغلی، نیاز به داشتن تجربه در دپارتمان دینامیک خودرو هر کارخانه‌ای است. شما باید قبل از رفتن به قسمت مسابقه‌ای در این قسمت تجربه کافی داشته باشید. با توجه به اینکه بخش تست خودرو زمان کمی دارد، سخت است تا شانس این را داشته باشیم تا به معلومات بخش مسابقه برسیم. زمانی به شما کمک می‌شود که شما در کارخانه در آخر هفته‌ها در بخش جمع بندی و حمایتی مسابقه در اتاق عملیات تیم شرکت کنید، زیرا شما آنجا از نحوه انجام امور یک مهندس عملکرد آگاهی پیدا می‌کنید. در اینجا است که شما تجربه کافی را می‌آموزید که چگونه عملیلات را انجام دهید و یک بستر مناسب داشته باشید که مستقیما به سراغ عملیات تیم بر روی پیست مسابقه بروید.

افراد مختلفی با تجربه های گوناگون در بخش مسابقه‌ای تیم حضور دارند. بعضی افراد از بخش‌های متفاوتی از فرمول یک به تیم شما وارد شده‌اند و دیگران در بخش کارخانه بیشتر کار کرده‌اند. من در زمان تصاحب این شغل تجربه دیگری در زمینه فرمولا در رده‌های پایین نداشته‌ام. بلکه در زمان اتمام تحصیلات توانستم در بخش دینامیک خودرو در یک تیم نقشی را ایفا کنم. من خیلی خوش شانس و متشکرم که آن تیم به من این امکان را داد تا بتوانم تجربه‌ای را در زمان شروع راه خودم برای رسیدن به این شغل بدست آورم که درآینده بسیار به من کمک کند.

به چه صلاحیت‌هایی مورد نیاز است؟

من در دبیرستان ریاضی، فیزیک و رشته کامپیوتر در سطح عالی خوانده‌ام. بعد در دانشگاه مهندسی خودرو خواندم. البته افراد دیگر از رشته های دیگری آمده‌اند. بیشتر نقش ها از طریق تجربه آموخته می‌شوند، به همین دلیل مسائل دیگر از طریق صبر و تحمل شما و توانایی های شما رقم می‌خورد.

چه توانایی‌هایی مورد نیاز است؟

از زمانی که من جوان بودم طرفدارفرمول یک بودم و علایق من را به خود جذب کرد و شروع فعالیت کاری من نیز در این زمینه بود. من مطمئن هستم که بیشتر افرادی که علاقه به ورود به دنیای موتوراسپرت را دارند، کسانی هستند که طرفدار این رویا و آرزو هستند که در این زمینه و این محیط کار کنند. چندان شغل‌های ساده‌ای نیستند، آن چنان که در تلویزیون دیده می‌شود. بلکه زمان‌های زیادی شما از خانواده و خانه دور هستید. این شغل برای کسانی که علاقه‌مند به این مسابقات نیستند، سخت خواهد بود. بعصی از روزهای کاری بسیار سخت و طاقت فرسا هستند ولی در نهایت تجربه‌ای که آدم از این روزها بدست می‌آورد قابل مقایسه با چیزی نیست.

چگونه در این زمینه تجربه کسب کنیم؟

بیشتر تیم های فرمول یک از افراد تحصیل کرده در دانشگاه ها استفاده می‌کنند. بهترین راه حل ملحق شدن جوانان به تیم هایی است که از چند هفته تا یک سال بتوانند در آنجا فعالیت کنند و زمینه های مختلفی را آشنا شوند. برای رسیدن به این شغل، مسابقات مختلفی وجود دارد و می‌توانند در جنبه‌های مختلف افراد تجربیات مناسبی را بدست بیاورند. دانشجویان حتی در مورد بعضی از شغل ها هیچ نشنیده‌اند و این مشاغل می‌توانند بسیار مناسب آنان باشد.

در مقایسه با دیگر رقابت‌ها، ماشین‌های فرمول یک بسیار پیچیده تر از دیگر سری‌های قهرمانی است. ولی پایه و اساس مورد نیاز در تمامی این رقابت‌ها، یکی است. در واقع داشتن تجربه کاری در بخش‌های پایین تر فرمولا به شما کمک شایانی خواهد کرد و رزومه خوبی برای شما خواهد بود.

پیت استاپ تیم هاس - استرالیا 2018

پیت استاپ تیم هاس – استرالیا 2018

آیا به مسابقات عادت کرده‌اید؟

شغل من، یک نقش مسابقه‌ای است و به همین دلیل حتما باید در پیست حضور داشته باشیم و در تمامی مسابقات با تیم باشیم. برای من، کار کردن درست ماشین و خروج بیشترین عملکرد بر روی آسفالت پیست، جایی است که بیشترین لذت برای من وجود دارد. ما سخت کار می‌کنیم آن هم با ساعت‌های بسیار زیاد که در پیست مسابقه می‌گذرانیم. البته بیشترین کارهای دشوار و سخت در پشت صحنه و در کارخانه اتفاق می‌افتد، جایی که مردم بر روی صفحه تلویزیون نمی‌بینند.

این پشت صحنه شامل طراحی اولیه خودرو تا تولید قطعات بروزرسانی و درست کردن مشکلات ماشین در طی فصل می‌باشد. افرادی که در گاراژ تیم هستند، کسانی هستند که بر روی تلویزیون به نمایش در می‌آیند ولی افرادی که در کارخانه کار می‌کنند به همان اندازه افراد گاراژ کار می‌کنند تا بتوانند عملکرد ماشین را ارتقا دهند.

یک روز کاری مهندس عملکرد ماشین، چگونه می‌گذرد؟

نقش‌ها و شغل‌های کمی در فرمول یک وجود دارند که از ساعت 9 صبح تا 17 عصرسرکار باشند.

دوشنبه و سه شنبه قبل از برگزاری آخر هفته، ما در کارخانه در حال کار هستیم و یا از خانه مشغول کار کردن می‌باشیم. ما ستاپ‌ها را بررسی و پیشنهادها را بررسی می‌کنیم. همچنین ما مدارک مسابقه پیشرو را نیز آماده می‌کنیم.

ما به صورت معمول با پرواز، زودتر چهارشنبه به پیست مسابقه می‌رویم. در واقع یک روز بعد از ورود مکانیک‌ها به گاراژ تیم وارد می‌شویم. البته بعضی مواقع مستقیم به پیست می‌رویم و کارها را انجام می‌دهیم چون زمان کافی در اختیار نداریم. چهارشنبه و پنجشنبه با مکانیک‌ها سپری می‌شود که در حال سرهم بندی ماشین برای تمرین اول روز جمعه هستند.

در این دو روز کارهای سختی انجام می‌شود و بعد از آن است که نمایش تلویزیونی شروع می‌گردد. در روز پنجشنبه و جمعه ما وارد قرنطینه می‌شویم، یعنی حق ورود به پیست مسابقه را نداریم. این مدت زمان شامل 9 ساعت می‌شود که ما از پیست دور هستیم و می‌تواینم یک مدتی کوتاهی بخوابیم. قبل از اینکه این قرنطینه برقرار شود، ما تا ساعت‌های دیر وقت سر کار بودیم و زمان‌های بیشتری را تا پاسی از شب در گاراژ تیم می‌گذرانیم.

روز جمعه اولین روزی است که ما ماشین را راه اندازی می‌کنیم و تقریبا طولانی‌ترین روز کاری ما می‌باشد. ما روز جمعه از ساعت 8 صبح شروع می‌کنیم و تا ساعت 12 شب در حال کار به صورت مستمر هستیم. روز‌های دیگر تقریبا 12 ساعت کار داریم.

وقتی که ماشین، گاراژ را برای مرحله زمان بندی ترک می‌کند، ما حق تعویض قطعات ماشین را نداریم. صبح روز شنبه، تنش‌ها بالا می‌رود به این دلیل که آخرین فرصت‌های ما برای تغییر ستاپ ماشین است و ما تغییراتی را که می‌دهیم، دیگر توانایی تغییر آن را نداریم و باید کل آخر هفته به آن پایبند باشیم.

ما در روز یکشنبه بعد از برگزاری مسابقه، به سمت خانه پرواز می‌کنیم. روز دوشنبه به سر کار خود برمی‌گردیم و به بررسی داده‌های گردآوری شده آخر هفته قبل می‌پردازیم. در‌ میابیم که چه نکاتی برای ما آموزنده بوده است و می‌توانیم در رویداد بعدی از آن استفاده کنیم.

 

ممنونم که با ما همراه بودید این سری از مقالات با عنوان چگونه یک ….. در فرمول یک شویم، در اینجا به پایان می‌رسد. در ادامه با ما باشید با سری مقالات دیگر در زمینه فنی و تحلیلی در خدمت شما خواهیم بود.

5 دیدگاه

 1. 44matin

  1

  0

  ساعت رونمایی ماشین فراری چنده

 2. Carbonado aventador

  1

  0

  4 5 تا ماشین جدید معرفی شد..
  ۲ تا تست موتو جیپی برگذار شد..
  هیچی به هیچی..
  نه پستی کار شد ؛ نه تحلیلی انجام شد..!!

 3. Monster

  1

  0

  احتمالا تقسیم کاری‌ بین ادمین های سایت وجود داره که ادمین مسول کارشو انجام نمیده

 4. Ali Hosseini

  1

  0

  رسمی مایکل مسی از جایگاهش برکنار شده. ای اس پی ان اعلام کرده

 5. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  0

  0

  ممنون آقای بهادر رحمت
  این سری مقالات آگاهی من رو بالا برد.فرمول یک واقعا فشرده و دائم در حال پیشرفت هست.