فرمول یک ایران فرناندو آلونسو در مصاحبه جدید خود عنوان کرد که قهرمان شدن دوباره در فرمول یک ممکن است دشوار باشد؛ چرا که در حال حاضر و پس از بازگشت مجدد به مسابقات به عنوان راننده تیم آلپین، هدف دقیق و کاملا مشخصی ندارد.

آلونسو و رنو، پیش از این در سال های 2005 و 2006 دو عنوان قهرمانی کسب کردند. اما راننده اسپانیایی در پاسخ به این سوال که بازگشت موفقیت آمیز از نظر او چه معنایی دارد، گفت:

همه ما می خواهیم پیروز شویم اما تنها یک راننده وجود دارد که بتواند چنین کاری کند و در پایان سال فقط یک نفر می تواند قهرمان شود. دستیابی این هدف امری دشوار است.

فرمول یک و به طور کلی ورزش، مثل ریاضیات نیست که بتوانید از قبل برنامه ریزی کنید. شما فقط سعی می کنید سفر خود را تا آنجا که ممکن است لذت بخش کنید.

در عین حال، شما سخت تلاش می کنید تا بهترین نتایج را کسب کنید و رویاهایی را که در سر دارید، بدست آورید.

آلونسو ادامه داد:

من در تلاش هستم تا بازگشت مجددم به فرمول یک را، با یک جهش خوب برای پیروزی در مسابقات و حتی المقدور رقابتی بودن آغاز کنم، اما نه با یک هدف مشخص یا یک زمان مشخص برای برای رسیدن به بهترین نتیجه.

کاری که می خواهم انجام دهم این است که خودم را محک بزنم. سعی کنم در این بازه زمانی مهم، در تغییرات ساختاری و گذار از رنو به آلپین و آینده عالی که فکر می کنم دارد، به تیم کمک کنم.

من اینجا هستم تا با تجربه و دانشی که در این سال ها به دست آوردم، به تیم کمک کنم و نیروی محرکه تیم برای ادامه کار از سال 2022 به بعد باشم.

اگر در دو سال آینده تیم و من در کنار هم رشد و ترقی کنیم و مدعی باشیم، این را یک موفقیت می دانم و از آن خوشحال خواهم بود.

فرناندو آلونسو و لوییس همیلتون

فرناندو آلونسو و لوییس همیلتون

 

آلونسو همچنان جوان، اما فقط یک راننده

با 39 سال سن، آلونسو دومین راننده مسن گرید بعد از کیمی رایکونن 41 ساله است. اما راننده اسپانیایی در این خصوص عقیده دارد:

قهرمان جهان و مردی که بر این ورزش سلطه دارد 36 ساله است. مطمئنا اینطور نیست که من 20 سال از او بزرگ تر باشم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا او هنوز فقط یک راننده است یا قصد دارد به سمت مدیریت بالارده تیم نیز دست پیدا کند، قاطعانه پاسخ داد:

فقط یک راننده.

63 دیدگاه

 1. Amir5

  13

  2

  آفرین به فرناندو راننده ای دوستاشتنی و با روحیه خوب عالی
  فقط یه نکته اگه دقت کرده باشید بینتو بیشتر شبیه به جیمز می رفتار میکنه گفتم اینم بگم

  • @sebvr

   4

   4

   رفقا تحلیل کامل گرندپری ترکیه 2020 + تعیین خط رو گذاشتم در صف تاییده !

  • @sebvr

   9

   6

   رفقا تحلیل گرندپری ترکیه و تعیین خطش رو قرار دادم در صف تاییده !

   • Ali

    7

    3

    دستتون درد نکنه واقعا خیلی قشنگ و دقیق تحلیل میکنین
    راستی یه پیشنهاد من چند روز پیش extreme e نگاه کردم به نظرم خیلی جالب اومد گقتم شاید شما ندیدین اگه دوست دارین یه توضیح کوتاهی درباره ی نحوه برگزاری هر مسابقه و اینکه اصلا چیه بگم

   • Engineer

    7

    1

    خیلی خوب شد که فرناندو اومد
    نمیدونم چرا حس خوبی نسبت به آلپین دارم و فکر میکنم تمام تلاششون برای پاوریونیت بهتر انجام بدن.

   • مَمَّدو

    5

    4

    Ali
    وقتی این پیشنهادت رو خوندم انگار قند تو دلم آب شد. خواهش میکنم گزارش-تحلیل اون مسابقه رو قرار بده. سبک گزارشت رو هم خودت انتخاب کن و از کسی تقلید نکن. خودت باشی باحال تره. مرسی

 2. Eliya

  4

  5

  خب دوستان می خوام یک بحث جنجالی و بحث بر انگیز را شروع کنم!!!!
  کدام یک از راننده های زیر با استعداد تر است و شما صلاح می دانید در فرمول یک باشد؟
  1-رومن گروران
  2-نیکیتا مازپین
  3-میک شوماخر
  4-نیکولاس لطیفی
  5-لنس استرول
  6-استبان اوکون
  (درباره ی شوماخر و اوکون فقط در فرمول یک نظر بدهید نه فرمول دو چون همه ما می دانیم شوماخر در فرمول 2 قهرمان شد پس فقط فرمول 1)

  • Eliya

   4

   3

   من خودم لنس استرول بعد استبان اوکون

  • @sebvr

   3

   8

   رومن گروژان

  • Hamoon

   12

   1

   در مورد مازپین و شوماخر واقعا قضاوت زود بنظرم اونم با ی مسابقه..حداقل دوسال زمان لازم.بین مابقی اوکون ریتم بهتری داره

  • armin

   2

   0

   لنس استرول
   ميك شوماخر

  • Ali

   6

   1

   به نظر من خیلی زوده که بخوایم درباره ی دو تا روکی صحبت کنیم و گروژان هم به نظرم استعداد داره ولی یکم اشتباهاتش برای فرمول یک زیاده ( اینطوری گفتم چون حتی قهرمان جهان و مکس ورشتپن که همه میدونیم واقعا استعداد رو دارن اشتباه میکنن و این به این معنا نیست که طرف اصلا استعداد نداره) میمونه استرول و اکون که بازم به نظرم دوتاشون استعداد رو دارن درسته استرول راننده ی پولی ای هست ولی تو فصل قبل نشون داد که واقعا این کارس حالا این که کدومشون لیاقت بودن تو فرمول یک رو دارن این فصل کاملا مشخص میشه چون دوتاشون دارن با قهرمانای جهان رقابت میکنن

  • raha

   6

   1

   از نظر من اول لنس استرول بعد هم استبان اکون

  • Mekaeel

   5

   0

   استرول و اکون به نظرم خیلی بهتر و با استعدادتر از بقیه هستن
   البته شوماخر و مازپین هنوز زوده که بخوایم در موردشون نظر بدیم

  • مَمَّدو

   6

   0

   من به اوکون و شوماخر و استرول رای میدم و به نظرم سه تای دیگه نباید باشن.

  • AmirAli

   4

   0

   از لحاظ سنی یکم عجیب غریبه سوالتون
   من که از استایل اکون خوشم میاد
   میک هم دوس دارم

  • محمد جواد سلیمانی

   4

   0

   Eliya
   بنظر من برای شوماخر و مازپین قضاوت خیلی زوده
   چون میگی که فرمول ۲ نگید فقط ۱
   اینجوری مازپین با اون اوت درخشان اصلا نباید باشه
   اگر مازپین و شوماخر حذف بشن من بنظرم استرول بهتر از همه بعد اکون بعد گروژان آخر هم لطیفی

   • محمد جواد سلیمانی

    3

    0

    البته من میگم اگه فرمول دو رو هم بیاریم بنظرم میک شوماخر اول نباشه دومه

  • Parsa16

   3

   0

   نمیشه اینطوری
   اگه به فرمول دو نگاه بشه به ترتیب:میک شوماخر،نیکیتا مازپین،اسبتان اوکون،لنس استرول،رومن گروژان،نیکولاس لطیفی
   حالا نیاید بگید مازپین حقش نبود و این چیزا،گفتم به فرمول دو هم نگاه بشه
   چون اگه به عملکرد فرمول دو هم نگاه بشه،استرول هیچه،لطیفی هیچه،رومن گروژان ارزشش کمه
   ولی مازپین که تا مسابقه آخر سوم بوده خیلی هم بهتره

  • محمد یاسین

   2

   1

   گروژان خودش بعد از بحرین دیگه نخواست باشه تو قسمت ۹ رانندگی برای بقا ۳ هم خودش این رو اعتراف کرد ولی به نظرم برای نتیجه گیری مازپین و میک باید حداقل ۴ -۵ مسابقه صبر کنیم ولی خودم میک رو برتر میدونم اوکون از نظرم بهترین این لیست هست و اصلا درک نکردم که چرا سال ۲۰۱۹ بی صندلی موند البته که همچین هم براش بد نشد چون ۲۰۱۹ رو در نقش راننده ذخیره مرسدس طی کرد استرول هم خوبه لطیفی هم درسته که چندان خوب نیست و چنگی به دل نمیزنه ولی به هر حال از نیسانی بهتره و به نظرم نسبت به فصل قبل پیشرفت خوبی داشته ولی به هر حال اوکون رو در این لیست از همه بهتر میبینم بعد استرول

  • Amir5

   1

   1

   قطعا گروژان و میک شوماخر
   گروژان تو این دوسال آخر روحیش نابوذ شده بود و انگیزه ای نداشت با این حال عملکردش بخوصوص ۲۰۲۰ فوقالعاده بود و عملکردش کاملا مناسب و پخته بود سال ۲۰۱۸ هم با ماشینش مچ نبود و در سال ۲۰۱۹ هم ماشینش خوب نبودولی اگه به دوسال اول حضورش نگاه کنی میفهمی که براتب از اکون و لنس و لطیفی بهتر بوده و این که گروژان با زحمت به فرمول یک اومده واقعا اوضاع مالیش خوب نبوده
   تنها کسی که میشه بهش امیدوار بود اکونه که حداقل مثل گروژان شه

  • مهدی

   0

   0

   ی سوال عالی.. دمت گرک
   لنساکون

 3. @sebvr

  12

  4

  رقص در باران !! : تحلیل کامل گرند پری ترکیه 2020 بعلاوه ی تحلیل کامل تعیین خط :
  بدون شک گرندپری ترکیه بهترین مسابقه ی این فصل رو رقم زد که انصافا همه چیز داشت … هیجان . اشتباه . غم . شادی . حیرت و… این مسابقه اتفاقاتی رو رقم زد که شاید مثل برزیل 2016 خوب نبودند ولی میشد تا حد زیادی بهش لقب حیرت انگیز رو داد …
  تعیین خط : تعیین خط این مسابقه در بارون برگزار شد …و این باعث شد که تیم ریسینگ پوینت به واسطه ی ست اپ و همخوانی ماشینش با پیست و شرایط بهترین عملکرد رو داشته باشه …گزارشگر : اوه اون چکو هستش … دور خوبی رو داره ثبت میکنه …. خروجی پیچ اخر یه مقداری چسبندگی عقب رو از دست میده ولیکن مشکلی نبود سرجیو از خط رد میشه …. رده ی اول !!! پول پوزیشن دیوانه وار برای
  پرز … اون تا حالا توی 3 تای اول مسابقه رو استارت نزده… ببینیم ریسینگ پوینت میتونه 1 و 2 کنه یا مکس پول رو میگیره ..!!!
  انبورد : {{ریکیاردو}} : از سر بالاییی اومد پایین تابلو رو دید پا رو اروم روی ترمز قرار داد ..خروجی یک لحظه ماشین از دستش در رفت نفسش تو سینه حبس شده بود .. از روی کرپ رد شد و ماشین رو به پیچ اخر پرتاپ کرد باز هم ماشین از دستش در رفت بر خلاف ریس ها و تعیین خط های دیگه براش طبیعی شده بود .. از خط رد شد رادیو حرف میزد :”رده ی 4 ام کارت خوب بود دنی !!”
  گزارشگر : استرول رو ببنید یه سکتور دو فوق العاده …. یعنی میتونه پول رو بگیره …یعنی میتونه هم تیمیش رو از صدر پایین بکشه … استرول از پیچ اخر خارج شد …ایا میتونه اولین پول پوزیشن زندگیش رو بگیره ….. بلهههههههه عجب دوری … استرول حالا رده ی اول رو در اختیار داره باید دید مکس و همیلتون چه کار خواهند کرد …!
  مکس رو ببینین با چه سرعتی داره میاد ….. پول برای مکس یا برای استرول … مکس یا استرول!!!!!…… استرول ..!!!! لانس استرول اولین پول پوزیشن زندگیش رو میگیره ..!!! عجب تعیین خطی بود !
  تحلیل کامل دور پول پوزیشن لنس استرول گرندپری ترکیه 2020 :
  به هیچ چیزی بیش از اندازه اهمیت نده ! این جمله رو پدرم بهم یاد داد اون فوق العاده س و روحیه ی فوق العاده ای داره ! مطمئنا اگه من و پدرم این جمله رو پیشه ی کارمون قرار نمی دادیم قطعا جایگاهمون با چیزی که الان هستیم متفاوت بود ! امسال چه به تیم چه به من و چه به ماشین انتقاد های زیادی شد ما خونسردی خودمون رو حفظ کردیم و با آرامش همه ی این مراحل رو پشت سر گذاشتیم ! موفقیت همیشه سخته و نیاز به تلاش و صبر زیادی داره و ما برای اینکه موفق بشیم باید سخت کار کنیم و به قول پدرم تا اخرین لحظه چشممون به قله باشه چون اگه به پایین نگاه کنیم ممکنه پرت بشیم ! همیشه دوست داشتم خیلی مورد توجه رسانه ها نباشم چون یه موفقیتی هست که من بهش ایمان دارم و میدونم وقتی زمانش برسه مثل یک ستاره میدرخشم !
  تعیین خط ترکیه هم همون حس حال رو داشت احساس غرور میکردم ولی خب میدونی گاهی اوقات شما عاشق این ورزش هستید ولی این ورزش عاشق شما نیست !اینجا فرمول یکه ! یه اخر هفته ی خارق العاده س و یه اخر هفته فاجعه باره ! و حالا این به شما بستگی داره که چطوری باهاش کنار بیای ! و من دقیقا چند هفته بعد از اتفاقات ترکیه این بار روی سکوی یه مسابقه ی فرمول یک بودم ! بله…زندگی جریان داره…هر اتفاقی ممکنه بیفته !
  مستقیمی اول : مستقیمی نه چندان بلند ترکیه باعث میشه قدرت موتور اونقدر توی این پیست تاثیر گذار نباشه و این مهارت راننده ها و ست اپ مناسب ماشین ها باشه که حرف اول رو میزنه ! لانس برای پیچ اول یه مقداری بعد از تابلوی 150 متری و دقیقا هم زمان با شروع کرپ های سمت راست ترمزگیری رو شروع کرد و بعد از تابلوی 50 متری فرمون گرفتن به سمت ایپکس پیچ رو شروع کرد و یه مقدار کمی بلند ترین نقطه ی کرپ داخلی رو لمس کرد تا تایم بدست بیاره و توی این مدت پیچیدن یه مقداری کمی پاش رو پدال گاز بود و دقیقا لحظه ای که ایپکس رو زد تخت گاز شد و یه مقداری کرپ بیرونی رو لمس کرد تا ترکشن بهتری برای پیچ ملایم بعدی داشته باشه !
  پیچ بعد : این پیچ تقریبا یه خیلی سریعه که خیلی نیازی به فرمون گرفتن نداره حتی تو بارون ! که استرول دقیقا تو خروجی پیچ قبل یه لحظه کنترل ماشین رو از دست داد ولی زود جمعش کرد و این باعث شد روی لپ تایمش تاثیر زیادی نزاره ! استرول در ابتدا داخل پیچ موند و همینطوری فرمون رو صاف میکرد و به سرعت به سمت داخل میبرد که این حرکت رو چندین باز انجام داد ولی یه مقداری بعد از تابلوی زرد سمت راست فرمون رو صاف کرد تا به سمت چپ پیست بره و یه مقداری کرپ کناری رو لمس کرد ولی نه خیلی تا روی تعادل و رولینگ ماشین تاثیر نزاره ! تا باعث بشه تایم از دست بده !
  در ادامه لنس اروم ماشین رو به سمت راست پیست میبره تا روی ریسینگ لاین اصلی ایپکس رو بزنه ! و ایپکس این پیچ تاثیر زیادی رو لپ تایم داره چون در واقع با پیچ 4 یه شیکین حساب میشه بنابراین عملکردتون توی پیچ دوم وابسته به پیچ اول هست ! برای این پیچ باید قبل از خطی که روی چمن های سمت راست وجود داره باید ترمزگیری کنید و بعد استرول 2 تا دنده رو پایین میاره و بعدش شروع به فرمون گرفتن به سمت پیچ میکنه و باید تا یه حدی داخل پیچ بمونید و بعد برای پیچ بعد فرمون رو صاف کنید تا برای پیچ بعد آماده بشید و اگه مدت بیش از حدی به داخل پیچ فرمون بگیرید قطعا توی پیچ بعدی تایم از دست خواهید داد چون اون ترکشن خوب رو ماشین بهتون نمیده ! میشه گفت تنها اشتباه لانس استرول توی این دور توی پیچ 4 ام بود لنس بعد از 1 بار پایین اوردن دنده ی ماشین با لمس کرپ داخل ایپکس رو زد ولیکن برای خروجی پیچ خیلی به سمت بیرون رفت و این باعث شد خیلی روی کرپ کناری بره و توی این پیچ نزدیک بود لانس کنترل ماشین رو از دست بده چون کرپ های کناری چسبندگی کمتری نسبت به اسفالت دارن و این مورد توی بارش بارون خیلی بیشتر هم میشه ! و اینجا لنس برای دوری از کرپ2 بار فرمون رو صاف کرد و دوباره فرمون گرفت و تا حد زیادی تونست از این قضیه جلوگیری کنه ولی بعد از دوری از اون کرپ کنترل ماشین رواز دست داد و از این از دست دادن کنترل در راه مثبت استفاده کرد ! چرا ؟! چون برای بدست اوردن دوباره ی کنترل ماشینش فرمون رو به سمت راست برد و پیچ بعدی {{که هم سبک پیچ 1 این پیست هستش}} هم به سمت راست بود و این باعث شد خیلی کمتر نسبت به سایر راننده ها به سمت پیچ فرمون بگیره و تایم خوبی رو بدست بیاره ! و لنس ایپکس این پیچ رو خیلی از داخل زد و حتی ناحیه ی سبز کنار کرپ رو هم لمس کرد ! و بعد از این پیچ یه مستقیمی کوتاه هست که بعدش یه پیچ به سمت راست رو داره . برای این پیچ لنس قبل از مانع مخروطی که کنار پیست گذاشته شده بود ترمز گیری رو شروع کرد و بعد از تابلوی 50 متری شروع به فرمون گرفتن خیلی نرم به سمت پیچ کرد و چون این پیست پیچ سرعت بالایی هست باید از کرپ داخلی این پیچ دوری کرد چون باعث میشه رولینگ ماشین به هم بخوره و در نهایت ماشین اسپین بشه ! {{تذکری که مهندسای مرسدس توی مسابقه توسکان 2020 {{موجلو که پیچ های سرعت بالای زیادی داره}} به لوییس و بوتاس دادن !}} و بعد از این پیچ سریع ترین قسمت پیست رو داریم که کار استرول توی این قسمت عالیییییییی بود ! بدون اینکه حتی یک بار ماشین لیز بخوره با بالاترین سرعت این قسمت رو پشت سر گذاشت !
  تحلیل سریعترین قسمت پیست : این قسمت در واقع 4 تا پیچ به سمت چپ داره که فوق العاده سریع هستن ! توی هر 4 تا پیچ این قسمت لانس توی قسمت وسطی پیچ گاز رو با تمام توان فشار نمیده و توی 3 تا پیچ اول از 4 تا پیچ این قسمت یه فشار یکسانی رو به پدال گاز میاره ! چرا ؟! چون تقریبا فاصله ی این 3 تا پیچ از هم یکسانه ! چرا توی پیچ چهارم اینکار رو نمیکنه !؟چون فاصله ی پیچ 3 تا این پیچ خیلی بیشتر از پیچ های قبلی هستش و شتاب این پیچ به واسطه ی یه مستقیمی که بعدش وجود داره خیلی مهمه و سرعت ورودی به طور غیر مستقیم روی شتاب خروجی این پیچ تاثیر داره ! بنابراین یه لحظه لانس تخته گاز شد ولی دوباره فشار سابق رو به پدال اورد و توی خروجی حداکثر تایم رو از پیچ کسب کرد و حتی یه قسمت ماشین از پیست بیرون رفت ! ولی با این حال مشکل خاصی نبود !
  برای پیچ بعدی استرول بعداز تابلوی 150 متری ترمزگیری رو شروع کرد و پیچ رو خیلی داخل طی کرد تا برای پیچ بعدی که {{این پیچ یه شیکین هست}} درونش 4 تا کرپ بلند داره و قطعا اگه راننده بره روش بالانس جلو و عقب ماشین به هم میخوره ! ولی خب استرول خیلی کم با این کرپ ها برخورد داشت ولی خب کنترل ماشین رو از دست نداد {{با اینکه یه تایم کمی رو از دست داد }} نمودار فرمون گرفتن استرول که باعث از دست دادن یه تایم کمی شد اینجوری بود : 1 . فرمون گرفتن بیش از حد به سمت پیچ اول این شکین که باعث شد خیلی به سمت داخل بره 2 . صاف کردن فرمون به مدت زیاد {{با توجه ورودی بد پیچ 1 }} 3 . و فرمون گرفتن به سمت پیچ دوم ! و این صاف کردن بیش از حد فرمون باعث شد لانس اینجا یه مقداری تایم از دست بده. بقیه ی پیست هم تا پیچی که چارلز توش اشتباه کرد تخته گاز هستش !
  توی این هرپین {{پیچ 180 درجه}}که بعد از یه سر پایینی هستش برای این پیچ باید یه ترمزگیری سخت رو انجام داد ! و لنس دقیقا قبل از تابلوی 150 متری ترمزگیری رو شروع کرد و بعد از ترمزگیری یه فشار کمی رو به پدال گاز میداد و فرمون دادن رو تا اخرین لحظه ای که پیچ ادامه داشت ادامه داد تا بهترین سرعت ورودی برای پیچ بعد رو برای خودش بسازه ! استرول با شتاب خیلی خوبی وارد پیچ بعد شد و با هزار زحمت فرمون رو به سمت راست نگه داشت تا ماشین به سمت راست بره ! و باید تا جایی که میتونست ماشین رو به سمت راست میبرد تا ترکشن مناسب رو برای خروجی پیچ داشته باشه ! توی خروجی پیچ اخر که واقعا نسبت به بقیه ی جاهای پیست چسبندگی کمتری داشت استرول همینطور فرمون رو تکون میداد تا آمادگی بیشتری برای وقتی ماشین کنترلش رو از دست داد داشته باشه ! و بعد از این پیچ از خط عبور کرد و پول پوزیشن رو گرفت ! ممنون که خوندید !
  روز مسابقه : استارت مسابقه برای وتل . همیلتون . استرول . پرز . ریکیاردو . اکون عالی بود ولی توی پیچ 1 اتفاقاتی افتاد که بهش میپردازیم…:
  تحلیل استارت بوتاس : یکی از کسایی که استارت خوبی داشت ولی پیچ 1 براش فاجعه بود و باعث شد چندین رده رو از دست بده .
  والتری بوتاس توی استارت در سمت راست پیست یعنی بیرون پیچ اول قرار داشت و بنابراین مجبور بود که پیچ رو از بیرون طی کنه تا در وسط پیست به کسی برخوردنکنه .. بوتاس توی نقطه ی ترمز گیری پیچ 1 خودش رو به رده ی 6 ام رسوند .. توی ترمز گیری بوتاس کمی دیر ترمز کرد چون بتونه توی خروج پیچ رده کسب کنه از طرفی دنی ریکیاردو با اکون برخورد کرد و اکون دقیقا روبه روی بوتاس اسپین شد و بوتاس هم برای اینکه بهش نخوره ترمز کرد جهت ماشین رو به طور خیلی سریع و نگهانی عوض کرد و این باعث شد اسپین بشه !!
  تحلیل استارت دنی ریکیاردو : دنی ریکیاردو استارت خوبی رو داشت میخواست بیاد داخل پیچ ولیکن مکس ماشین خودش رو به داخل هدایت کرد و جلوی دنی رو گرفت و خب دنی مجبور شد که ماشین رو به بیرون پیچ ببره و بعد دوباره خودش رو داخل پیچ برد … از اون پشت لوییس اومد کنار دنی ریکیاردو در داخل پیچ قرار گرفت و از اون طرف اوکون هم در سمت راستش قرار گرفت و دنی برا اینکه به همیلتون برخورد نکنه خیلی جهت نگرفت تا لوییس رد بشه ولی برای همیلتون این فضا هم کافی نبود و یه برخورد کوچیکی با دنی کرد که باعث شد به بیرون پیچ پرت بشه و به چرخ عقب چپ اوکون برخورد کرد
  تحلیل استارت اوکون : اوکون هم استارت خیلی خوبی رو داشت و تصمیم گرفت مثل بوتاس بیرون پیچ بمونه .. خواست از بیرون پیچ به سمت ایپکس بره که این واقعا بی تجربگی خودش رو میرسوند چون توی استارت باید توی یه لاین بمونی ..!! مخصوصا وقتی چندین ماشین کنارت هست !!!
  تحلیل استارت مکس : مکس توی استارتش انگار ماشینش نمی کشید برای استارت و یکی یکی از کنارش رد شدند ..و اخرین کسی که ازش رد شد وتل بود که از بیرونش رد شد … و مکس بعد از استارت وسط کفی موند و بعد رفت به سمت داخل پیچ و اگه یکم زود تر میرفت با سباستین وتل برخورد میکرد ..! و از طرفی به خاطر برخورد بوتاس و اکون و کم شدن سرعت دنی ریکیاردو تونست تو خروجی پیچ رده کسب کنه !
  تحلیل بهترین استارت : ” شما اول باید کلاچ رو توی فاصله ی 36 میلی متری نگه دارید و دنده روی 2 بزارین و بعد دیگه به سرعت عکس العمل راننده بستگی داره !
  استراتژی ها : به نظرم برای این مسابقه بهترین استراتژی رو همیلتون و پرز 1 پیت استاپ و لکلرک 2 پیت استاپ بود ..!
  همیلتون و مرسدس : توی دور 9 ام همیلتون مثل اکثر تیم ها وارد پیت شد و لاستیک اینترمدیت رو بست و بعد کم کم چسبندگی پیست بیشتر شد … و همیلتون سریعتر شد … استراتژی همیلتون دقیقا هدفش چی بود ؟! مرسدس گفت همیلتون بیاد لاستیک نو بندازه و بعد از این لاستیک ها نگهداری کنه تا مسابقه تموم بشه و اون تیم هایی که 2 تا پیت استاپ داشتن رو جا بزاره ..از طرفی در 20 دور اخر مسابقه به نظر میرسید لاستیک خشک خیلی بهتر جواب میده … و همیلتون کاملا سریع شده بود … حالا چرا همیلتون با اینکه لاستیک اینتر داشت سریع شده بود ؟! چون اون برآمدگی های مخصوص بارون این لاستیک وقتی خیلی کهنه بشه از بین میره و همیلتون عملا لاستیک خشکی داشت که بهینه نبود … و خیلی سریع هم دور میزد ..
  استراتژی چارلز و فراری : بعد از اینها واقعا باید بگم بالا اومدن چارلز توی این مسابقه ترکیبی از استراتژی فراری و مهارت خودش بود …
  فراری اومد چیکار کرد ؟! اومد گفت لکلرک اگه 3 دور از بقیه زودتر بیاد پیت و توی اون 3 دور خوب عمل کنه میتونه خیلی تایم بدست بیاره …و اومدن چارلز رو 3 دور زودتر از سباستین وارد پیت کردند ..و در واقع اومدن داده ها و دور های اوکون که از دور 2 با اینتر بود رو بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که اگه زودتر بیان پیت میتونن هم توی فرش ایر در بیان هم رده کسب کنن !! و از اون طرف زود تر پیت استاپ دوم رو انجام بدن! و توی دور های اولیه ی با لاستیک های جدید تایم ها خوبی رو میزد ..! و اینن یعنی وفق پذیری چارلز با لاستیک نو توی این شرایط خیلی خوب بود!
  سریعترین دور : {{لندو نوریس}} : لندو توی دور های اخر مسابقه خیلی سریع بود حالا چرا ؟! چون لندو هم مثل لوییس لاستیک های اینتر خودش رو به سافت ..یا اسلیک تبدیل کرده بود ..! و خب خود سباستین هم بعد ریس گفت اگه اسلیک میبستیم شانس قهرمانی داشتیم !!! و به نظرم مرسدس میتونست این رو برای والتری امتحان کنه چون چیزی برای از دست دادن نداشت و هم میتونست برای لوییس داده جمع آوری کنه !!
  سوالات شما :
  1 . {{ممدو}} : چر بوتاس انقدر اسپین شد ؟! دلیل اسپین های پیاپی بوتاس اسیب دیدگی زیر ماشینش بود که تا اخر مسابقه رفع نشد … و توی پیچ ها عملکرد خوبی رو نداشت .
  2 . {{محمد یاسین}} : چرا لنس قبل پیت استاپ از همه سریعتر بود ولی بعد کند شد ؟! استرول سریع بود ولی زیر بال جلوش اسیب دید و تیم توی پیت متوجه نشد وگرنه حتما بال جلو رو عوض میکردند !
  3 . {{ممدو}} : سب توی این مسابقه خوش شانس بود یا ماهر ؟! ببین ترکیبی از این دو بود استارت خوبی داشت که این مهارت بود ولیکن یه استراتژی معمولی داشت و از طرفی دور های خیلی سریعی نمیزد ..! و خب اگه دور سریع نزنی و رتبه خودت رو حفظ کنی به نظرم یه مهارت هستش نه شانس !!!
  4 . {{ناشناس}} : دلیل تقلای مکس : چون بال جلوی مکس با ست اپی که ردبول تنظیم کرده بود 7 دررجه اختلاف داشت و حتی 1 درجه هم توی فرمول یک زیاده چه برسه به 7 درجه !!
  5 . {{ناشناس}} : چرا چسبندگی اسفالت کم بود ؟! دلیل چسبندگی کم ماشین ها اسفالت نو بود که خب هنوز به خاطر حرارت زیاد تایرها روغن از زیرش میومد بیرون و باعث میشد ماشین اون چسبندگی خوب خودش رو نداشته و با بارون این قضیه بدتر شد !
  فلسفه ی ایرودینامیکی خودرو ها :
  توی این مسابقه این موضوع تا حد زیادی مشخص شد … اگه به بدنه ماشین ها بعد مسابقه دقت کنید یه خط هایی روی اونها ایجاد شده بود که جهت اینها توی هر تیمی متفاوت بود که این یعنی فلسفه ی طراحی هر تیمی فرق میکنه با هر تیم دیگه …توی این مسابقه تلاش همه ی تیم ها این بود که اب ها رو از چرخ های عقب دور نگه دارن و خب فلسفه ی اصلی خود ماشین توی این پیست خیلی تاثیر داشت .!! و این چیزی بود که ریسینگ پوینت رو سریع کرد و خب احتمالا مرسدس اگه فلسفه ی طراحی بدنه پارسال رو نگه میداشت میتونست عملکرد خوبی رو به نمایش بزاره !
  نتیجه گیری : فوق العاده برای فراری ….غیر قابل تحمل برای بوتاس ….عذاب آور واسه مکس …..و حسرتی برای استرول …. اینها بود اتفاقات بهترین گرندپری 2020 !!!

  • Parsa16

   8

   3

   عالی بود عالی
   فوق العاده ای sebvr

   • @sebvr

    3

    2

    ممنونم ازت که خوندی !واقعا از این گامنت ها انرژی میگیرم!

  • مَمَّدو

   7

   3

   خیلی جالبه که میتونی اینهمه جزئیات رو در آنبورد ببینی. ممکنه الآن طولانی به نظر برسه و یافکر کنم که خُب چه فایده ای داره؟ اما باور دارم که این تازه شروع یه مسیر هیجان انگیز برای شماست و دوست دارم با قدرت ادامه بدی و از پس چالش های مه آلود اولیه بر بیای تا به اوج خودت برسی. موفق باشی دوست عزیز و من همیشه طرفدارتم.

   • @sebvr

    2

    2

    ممنونم !شما خیلییییییی به من لطف دارین !

  • Engineer

   7

   4

   نبوغ تحلیل و کارشناسی
   و یکی از بهترین تحلیل هایی که دیدم

   • @sebvr

    3

    2

    ممنونم درس پس میدیم استاد!

   • مَمَّدو

    6

    4

    Engineer
    Sebvr رکورد طولانی ترین کامنتت رو زد! دست بجنبون پیرمرد! مثل آلنزو میشیا!!

  • JJ_Formula1

   4

   2

   واقعا خسته نباشی …
   قلم دل نشینی داری …

   • @sebvr

    2

    2

    شما لطف دارید

  • Ali

   7

   2

   عااااالییی بود خیلی حال کردم شما اگه گزارشگر می شدی یا یه روزنامه نگار چیکارا که نمیکردی (البته مطمئنا تو شغل کنونی تون هم فوق العاده این)

   • @sebvr

    6

    2

    سلام Ali ! بابت مقالت درباره ی اکستریم ای هم خیلی ممنونم ! راستش در حال حاضر سنم جوری نیست که شغلی داشته باشم😁 ! ولی خب بازم ممنونم ازتون که خوندید !

  • saman.5

   4

   7

   تحلیل و گزارش خوبی بود بدون هیچ لفاظی و بازی کردن با کلمات خبرنگاری و صد البته غرور و منم منم . دوست عزیز به کارت ادامه با قدرت ادامه بده ، دست مریزاد

   • @sebvr

    2

    2

    ممنون ! با آرزوی موفقیت !

  • raha

   5

   2

   من این تحلیل رو قبلا خونده بودم و الان هم خوندم و کلی لذت بردم ، مثل همیشه عالی بود sebvr فوق العاده بود 👌

   • @sebvr

    5

    2

    ممنون ! ممنون از شما گه می خونید !

 4. Hamoon

  10

  0

  روحیه جنگندگی بالایی داره ولی راست میگه حداقل با آلپین بعید

 5. Farzad F1 🏁

  12

  1

  بدون شک جز ده راننده برتر تاریخ فرمول یک ، لیاقتش خیلی بیشتر از دوبار قهرمانی جهان بود ، استعدادش تو بعضی تیم ها با ماشینای ضعیف حروم شد ، این فصل هم که بعیده کاری از پیش ببره باید برای سکو تلاش کنه .

 6. AmirAli

  8

  1

  سود اصلي رو آلپین داره میبره
  از تجربیات بینظیر ناندو داره بهرمند میشه

  • رضا سلطانی

   7

   1

   امیدواریم که آلپین سال بعد رقابتی بشود تا فقط سود یکطرفه به نفع رنو نباشد و آلونسو هم از این شراکت سود ببرد

   • AmirAli

    4

    0

    هیچ چیز بعید نیس

 7. AmirAli

  6

  0

  دوستان سوال دارم در مورد آلیاژ های به کار رفته تو رینگ ماشین های F1 و همچنین طراحی رینگ ها و ….
  کسی میتونه مطلبی بزاره؟یا اگه مطلبی هست از همین سایت لینکشو محبت کنه؟یا یکی از ادمین های زحمت کش سایت مطلبی رو تهیه کنه؟یا اصن خودم برم تهیه کنم؟:))

  • مَمَّدو

   4

   4

   خود سوالت کوتاه تر از خود درگیری بعدش شد! خخخخخخ
   فکر کنم بد نباشه خودت یه دستگرمی بری بعدش ما میایم زیر کامنتت تکمیلی میزنیم … یه چیزی تو مایه های اون همبرگری که بعد از پیتزا خورده میشه!

 8. Ali

  7

  1

  مسابقات extreme e تشکیل شده از دو تا تعیین خط و چهارتا مسابقه . که شامل نیمه نهایی ؛ (مسابقه دیوانه) crazy race ؛ shoot out (شلیک) ؛ ودر اخر فیناله که در یکشنبه برگزار میشه.
  تعیین خط : هر کدام از تعیین خط ها ( گفتیم که دوتاست) در واقع یه محاکمه زمانی است و موقعیت پایانی هر تیم براساس ترکیبی از زمان هر دو مرحله مقدماتی (تعیین خط) است که برای اون تیم ها امتیاز کسب میکنند.
  سه تیم برتر از دو مرحله ی مقدماتی ( تعیین خط) به مرحله ی نیمه نهایی راه پیدا می کنند و سه گروه دوم به مرحله crazy raceو سه گروه آخر به مرحله shoot out میرن.
  تمام این دورها در هر مرحله یه مسابقه است که بین سه تیم منتخب اون گروه صورت میگیره . دو ماشین برتر یا به اصطلاح برنده نیم نهایی با نفر اول crazy race به فینال راه پیدا می کنند که اون هم یه مسابقه سه تایی بین اون سه تا تیم است و اینطوری تیم های اول تا نهم مشخص میشن.
  در هر قسمت ماشین هر تیم باید دو دور کامل کنه که هر دور رو یکی از دو تا راننده رانندگی میکنه در واقع یک دور راننده ی خانم و یک دور راننده ی آقا می زنه.(اگه که اطلاع ندارین این مسابقات دو تا راننده داره یکی خانم و یکی آقا و وظایف هر دو کاملا برابر و یکیه)
  که برای این تعویض محلی در پیست مقرر شده که بعد از دور اول یه توقف اجباری ۴۵ ثانیه ای برای تعویض صورت میگیره.
  و راننده ای که در تعیین خط اول ؛ دوم می رونه باید توی تعیین خط دوم؛ به عنوان نفر اول رانندگی بکنه.
  توی این مسابقات ۹ تیم شرکت کردن: تیم x44(بریتانیا) این تیم متعلق به لوییس همیلتون هست – Rosberg x racing(آلمان) این تیم متعلق به نیکو روزبرگ هست – تیم ABT cupra xe (آلمان) – تیم Acciona/sainz xe team (اسپانیا) کارلوس ساینز بزرگ یکی از راننده های این تیم هست و این تیم مال ایشونه ـ تیم Andertti united extreme e (آمریکا) زک برون مدیر این تیم هست – تیم Hispano suiza xite energy team(اسپانیا) – تیم JBXE (انگلستان) این تیم متعلق به جنسن باتن هست که خودش هم رانندگی میکنه – تیم segi tv chip ganassi racing (آمریکا) – تیم veloce racing (بریتانیا)
  تعیین خط این هفته: نفرات اول تا نهم:
  1X44 2-Sainz xe team 3-rosberg x racing 4- Andertti united extreme e 5- Hispano suiza xite energy team 6- JBXE 7-segi tv chip ganassi racing 8- ABT cupra xe 9-veloce racing
  به این ترتیب سه فینالیست تیم های x44و rosberg x racingو anderttiبودند که در روز یکشنبه نفرات اول تا سوم به ترتیب 1rosberg x racing
  3- Andertti united extreme e-2 x44

  • Ali

   6

   1

   دوستان اینم توضیحی درباره ی اکستریم ای دیگه ببخشید من زیاد خوب نیستم تو این کارا تحلیل هم نکردم چون واقعا این کاره نیستم امیدوارم که خوشتون بیاد

  • Parsa16

   3

   1

   جالب به نظر میرسه

 9. Mahmood.ghaedi

  10

  2

  درست میگه دیگه شانس برد هم واسه بقیه تیمها کمه چ برسه ب قهرمانی
  امسال شانس مکس و لوییس بیشتر از بقیس و سکو ها هم اگه اتفاق خاصی نیفته بازهم بین ردبول و مرسدس خواهد بود
  با اجازه فرشاد خان شانس مکس هم بیشتر
  همین ریس بحرین هم اگه اشتباهای مکس نبود ریس میبرد

  • Mohammad44

   9

   1

   محمود امسال دیگه باید به علی و فرشاد و سایر عزیزان مکس فن تبریک بگیم😂 اگه قضیه دیفرانسیال درست باشه دیگه کلاهمون پس معرکه است😂 یه دفعه دیدی ردبول و مکس با اختلاف بیست ثانیه ایمولا رو بردن😂

   • Mahmood.ghaedi

    2

    0

    محمد داداش این ورزش توش ابزار خیلی مهمه 7 سال ما برتر بودیم رانندهامونم کاری ک باید کردن
    حالا اگه ردبول ماشین بهتر ساخته نوش جونشون طرفدارهاش حالش ببرن تیم مهندسیشون بهتر کار کرده نتیجش هم میبینن رانندشونم مکس هم ک خدایی پارسالم گفتم بالاتر از لوییس نباشه ک از نظر من نیست پاینتر هم نیست
    همین ریس هم حدایی باید مکس میبرد 3تا اشتباه اتفاق افتاد ک دوتاش تیم بود یکی تعیین خط پرز دومی انتخاب لاستیک دوم مکس بود اگه لاستیک پیت اول و دوم جا بجا بود مکس با اون اشتباه موقع سبقتش هم باز ریس میبرد و قرار نیست بیستا ریس دیگه هم اشتباه کنن

 10. saman.5

  6

  4

  جسارت و جنگندگی و اشتیاق برای مسابقه در کنار هوش ،تکنیک فنی و مهارت منحصر به فرد این اسطوره در کنترل ماشین ، آلونسو از بقیه متمایز می کنه
  تبهر خاصش در کنترل ماشین واقعا بی نظیره که این توانایی و تکنیک سایر رانندگان گرید به جز سه نفر، ندارند….
  جسارت و روحیه جنگندگی باعث میشه توی 39 سالگی اینقدر تهاجمی رانندگی کنی ولی متاسفانه همین روحیه جنگندگی فتل دیگه نداره ( خداکنه خودشو پیدا کنه وگرنه زود بازنشسته میشه)
  یقیناً اگه ماشین رقابتی دستش باشه شانس اول قهرمانیه و همین جوونایی که یه سری ها سنگشونو به سینه می زنه و دعوای خاله زنکی ” این استعداش بیشتر از اونو” راه بندازن ، جلوش لنگ میندازن
  ماتادور قطعا بد شانسی زیاد داشته وگرنه حقش قهرمانی های بیشتری بوده

 11. مَمَّدو

  3

  3

  یه چیزی یادمه که اگه کسی به تایم ها دسترسی داره و میبینه اشتباهه لطفا بگه:
  یادمه سال ۲۰۰۶ که رقابت بین شوماخر و آلنزو خیلی داغ بود، به ویژه تو پند تا مسابقه اول فصل وقتیکه آلنزو جلوتر بود و شوماخر بهش نزدیک میشد، ناگهان نزدیک به نیم ثانیه زمان دور پیست ناندو خراب میشد. به وضوح حجم استرسی که به راننده جوون دست میداد رو در رانندگیش میتونستی حس کنی. بالاخره هر چی باشه مایکل شوماخر بود که میخواست ازت سبقت بگیره!
  الآن اما نمیدونم به خاطر روانشناسی ورزشیه یا تعلیم تربیت مدارس اونهاست یا چیز دیگه، که راننده های جوون زیاد تحت تاثیر قرار نمیگیرن و رقابتی ظاهر میشن و دفاع میکنن.

 12. Behrooz

  4

  1

  رقابت همیلتون و الونسو در سال ۲۰۰۷ خیلی دیدنی بود ، لوییس قبلا توی مصاحبه گفته بود بنزین ماشینش از آلونسو توی تعیین خط ها بیشتر بوده که خب طبیعیه الونسو دوبار قهرمان جهان بوده و لوییس یه جوون تازه به فرمول یک اومده ، با اینهمه لوییس فوق العاده کار کرد توی اون سال و سال بعدش ، امروز هم یه مقاله میخوندم که فیلیپ براندل کسی که تا ۲۰۱۹ با لوییس کار میکرده و راجب به جزییاتی که همیلتون بهش توجه میکرده تا وزن ماشین رو سبک تر کنه صحبت کرده و همین نکته بینی های ریزه که اونو به این همه عنوان رسونده ، ادمین های عزیز اگر مقاله رو کارکنند ممنون میشم .