فرمول یک ایرانمارتین براندل معتقد است که فرناندو آلونسو قهرمانی های بیشتری به دست می آورد اما درگیری هایی که به وجود آمد روی عملکرد او اثر گذاشت.

راننده 39 ساله فصل 2021 پس از دو سال غیبت به فرمول یک برمی‌گردد و در کنار استبان اکون، در تیم فرمول یک رنو – که قرار است به آلپاین تغییر نام بدهد – به رقابت می‌پردازد.

فرناندو آلونسو با تیم رنو در سال‌های 2005 و 2006 به قهرمانی رسید و به امید قهرمانی های بیشتر به تیم های مک‌لارن و فراری پیوست اما نتوانست تعداد قهرمانی هایش را افزایش دهد.

فرناندو در تیم مک‌لارن با لوئیس همیلتون مشکل پیدا کرد و این دو نتوانستند در کنار هم به رقابت بپردازند. پس از آن در تیم فراری هم آلونسو با مدیر تیم در آن دوره، مارکو ماتیاکچی ارتباط خوبی نگرفت. در آخرین دوره حضورش در مک‌لارن هم با وجود اینکه شانس قهرمانی نداشت ولی اکثرا از عملکرد تیم انتقاد می‌کرد.

مارتین براندل با وجود اینکه ترجیح میداد یک راننده جوان را در صندلی رنو ببیند، از آمدن فرناندو خوش حال است و کنجکاو است بداند که روابط فرناندو با تیم چگونه خواهد بود:

من برای این موضوع هیجان دارم. من کمی احساس می کنم که دوره او گذشت و دوست دارم یک راننده جوان را ببینم.

فکر می‌کنم او استعدادش را هدر داد. این حرف سنگینی است و دوست ندارم فردا آن را در تیتر خبرها ببینم چون فکر می‌کنم که او استعداد خیلی بیشتری نسبت به دو قهرمانی جهان داشت. فکر می کنم او درگیری های زیادی برای خودش در درون تیم ایجاد کرد و این کار را ادامه داد.

اگر او چیزی از آن یاد گرفته باشد، آیا او برمی گردد و رنو هم یک ماشین مناسب قهرمانی به او می دهد؟ ما نمیدانیم و زیبایی ورزش زنده همین است. باید دید چه می شود.

در کل فکر می کنم این برای ورزش خوب است و من به شخصه جذبش شده ام. به همن دلیل از بازگشتش خوش حالم. عجب استعدادی. ببینیم او چه قدر سرعت و تعهد خواهد داشت. فرناندو کسی نیست که در این موارد به او شک کرد.

 

52 دیدگاه

 1. iman

  23

  0

  حیف این همه استعداد،اگر اتفاقات سال ۲۰۰۷ رخ نمیداد و فرناندو با مکلارن مونده بود حداقل یه قهرمانی دیگه به دست آورده بود.از سالهایی که با فراری گذروند هم فقط حسرت برای هواداران ناندو و فراری باقی موند.کار فرناندو سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ فراتر از خودروی فراری بود و اون ماشین در حد قهرمانی نبود ولی عملکرد ناندو خرق العاده بود.حیف از این همه استعداد

  • behrang 1350

   17

   0

   باید اضافه کنم که آلونسو بدشانس هم بود
   در سال 2010 و 2012 واقعا با اختلاف ناچیزی دوم شد
   حقش بود با فراری حداقل یک بارش رو قهرمان میشد

  • mohammad

   10

   2

   کلا تو قرن جدید فراری شروع کرد به نابود کردن استعداد

   • Mehriar Salehi

    13

    1

    البته شایدم نه!

    آلونسو مطمئنا توانایی گرفتن تایتلهای بیشتری داشت اما اون سالهایی که اومد فراری، ردبول قدرت اول بود و مگه ردبول میخواست آلونسو رو اون زمان؟ تا جایی که حافظه من یاری میکنه خیر! آپشنش موندن با رنو/لوتوس بود یا تیمهای میانه جدولی و یا همین فراری و تعداد بردهایی که با فراری فقط تو سال ۲۰۱۰ داشت اندازه کل این ۴ ساله لوتوس و تیمهای میانه جدولی بوده.

    فتل…یک آپشنش این بود که با ردبول بمونه یا فراری…مگه مرسدس سال ۲۰۱۵ پی سب بود؟ خیر!
    تو این سالها سب با فراری از مجموع راننده های ردبول روهم دیگه، بیشتر برد بدست آورد.

    هردوی این راننده ها “با توجه به انتخابهایی که داشتن” به نفعشون شد که توی فراری نشستن نه آپشن های دیگه اشون.
    مگه اینکه بخوایم واقعیات رو بزاریم کنار و بشینیم با این تخیل سیر کنیم که اگر آلونسو ۲۰۱۰ ردبول بود چه میشد یا اگر سب ۲۰۱۴ با مرسدس بود چی پیش میومد.

    باز دست فراری درد نکنه که مثل ردبول استعداد مکس رو به هدر نداد! کل این سالها راننده به این مستعدی جمعا ۱۰ تا برد بدست آورده…دستش درد نکنه بلایی که مک لارن سر فرناندو آورد رو سرش نیاورد!

   • mohammad

    4

    3

    مهیار بحث سر این نیست که کسی اینها رونمیخواست سر اینه که فراری با این ها که جای دیگه قهرمان شدن چه کرد
    اگر آلونسو و سب رو نمیشناختم و تازه فرمول یک رو دیدهبودم فکر می کردم سبو آلونسو اینقدر راننده های بدی بودند که کسی نمیخواستشون از روی ناچاری به یه تیم درجه چند رفتند

   • mohammad

    1

    6

    نظرم رو در موردمکس خواستم بگم مکس راننده سریعی هست ولی اون راننده کامل نیست بیش از حد تصادف میکنه البته یکی دو سال هست بهتر شده ولی هنوزم تصادف هالی الکی زیاد میکنه کاری که همیلتون نمیکنه قسمتی از اون برد ها هم هنر راننده بوده قطعا

   • Mehriar Salehi

    6

    3

    شما داری معنی حرفت رو میپیچونی.وقتی میگی فراری استعداد این راننده هارو نابود کرد معنیش اینه که اگه جای دیگه بودن شرایط بهتر بود، منم توضیح دادم با توجه به دستاوردهاشون، خیر! ۹ به ۱ جاهای دیگه شرایط خیلی بدتر براشون پیش میرفت.
    شما میگی این صندلی بده؟ اوکی برش دار جاش یه مبل بزار…هردوی این راننده ها رفتن به تیمی که دومین صندلی خوب گرید رو بهشون داد برای بیشتر زمان قراردادشون.تیمی که همچین موقعیتی رو به راننده اش میده، اسمش نابود کردن استعداد نیست.

    مطلب بعدی اینکه شما میگی اگه ندیده بودم فکر میکردم اینا راننده های بدی بودن و…فکر نکنم قرار دادن این دو نفر تو یک گروه کار زیاد جالبی باشه.
    تعداد زیادی طرفدار تو سایتها و فورومها میبینم که ۵-۶ سالی بیشتر نیست که پیگیر این ورزش شده باشن.تمامشونم به توانایی های فرناندو معتقدن چون تا آخرین لپ آخرین ریسش بالاترین حد پرفورمنس رو به نمایش گذاشت و تا لحظه آخر درحال له کردن هم تیمیش بود.این مطلب رو هر بیننده ایی فارغ از اینکه چندساله داره این ورزش رو دنبال میکنه، میفهمه.حضور تو تیم به قول شما دسته چندمی (جدا مک لارن شده تیم دسته چندمی؟!!!) خللی تو قضاوت طرفداران درباره اش نشده هیچوقت، حتی کسانی که زمان قهرمانیشو ندیدن…موضوعی که به هیچ وجه درباره سب و نظر طرفداران تازه وارد درباره اش صادق نیست.
    نمیشه از این لحاظ این دو نفر رو یک برچسب زد.

   • mohammad

    2

    2

    نه مهریار
    منظروم ازتیم درجه چند فراری بود و منظورم این نبود فراری درجه چند هست منظورم این بود از نظر شما این برداشت میشه این دو راننده روکسی نمیخواست مجبور شدن برن به یه تیم درجه چندم (فراری)

   • mohammad

    2

    2

    توی اون بردها هنر راننده هم بوده دیگه

  • Mehriar Salehi

   9

   0

   زیادم مهم نیست ایمان جان.

   جایگاه راننده ها تو تاریخ با این اعداد و ارقام نیست.
   سنا ۳ تا تایتل داره، هنوزم برای غالب طرفداران این ورزش، نماد استعداد هستش…یا کلارک یا…

   جایگاه و استعداد فرناندو هم تثبیت شده هستش برای طرفداران موتوراسپرت…خارج از این حلقه هم خب، چه فرقی داره؟

   • iman

    9

    0

    مهریار،کاملا درسته و این اعداد و ارقام ملاک سنجش ورزشکاران رشته های تیمی نیست خصوصا موتور اسپورت که به جز کار گروهی و تیمی نقش تکنولوژی و فناوری بسیار پر رنگه،چه بسا افرادی که بیش از قابلیتهای فردی خودشون افتخار کسب و بسیار بزرگانی که به جایگاه واقعی خودشون نرسیدن نظیر استرلینگ موس یا مونتویا و…..

 2. iman88

  17

  4

  واقعا بهانتون برا تایید نکردن یکسری از کامنتهای انتقادی چیه؟

  • Siya

   10

   0

   ایمان 88 جان سلام
   چی شده داداش؟

   • iman88

    14

    2

    سلام سیا جان.
    مسئله ایه که جدیدا داره زیاد اتفاق میوفته .
    یه سری از کامنتها بخاطر یه سری کلمات میرن تو لیست انتظار و برای همیشه اونجا میمونن.قبلا فکر میکردم چند وقت یک بار کسی میره بهشون نظارت میکنه و بعد تایید یا رد میشن.اما تو این چند وقته، شده که یه سری کامنتا تایید شدن یه سری نه!اینجا دیگه نمیشه فکر کرد که به حال خودشون ول شدن،بلکه دارن گزینش میشن و یه سریشون برای همیشه تو حالت انتظار میمونن.
    این سیستم داره بهانه ای میشه که کامنتایی که خوششون نمیاد رو هم تایید نکنن!!!!

   • 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

    9

    0

    گل گفتی یکی از دوستام که اخرین نظرش اولین کامنت فاجعه مرسدس سکو الونسو بود کلا بخاطر یه اعتراض حسابش پاک شد (اسمشو نمی گم چون می ره تو انتظار)

   • Mehriar Salehi

    8

    0

    ایمان جان منکه دیگه بیخیالش شدم حقیقتا! حساب کن کلی زمان بزاری، برای اینکه حرفت سند مدرک داشته باشه لینک منبعش رو پیدا کنی آخرش سانسور بشه! بعد کامنت بزاری توضیح که این قانون فقط باعث ترویج حرفهای بی پایه اساس میشه خود کامنت هم تایید نشه :)))
    مورد بوده ظرف ۱ دقیقه دو تا کامنت گذاشتم، یک مقدار تایپ، هیچ موضوع عجیبی هم نداشته.یکیش درجا تایید میشه یکیش ۲۴ ساعت بعد!

    درکل چه فرقی داره واقعا؟ کار امثال ما راحتتر میشه اتفاقا! دیگه نیاز به حرف مستند زدن نیست، کسی هم پرسید منبع حرفت کجاست بگو اینترنت! خودش بره بگرده پیدا کنه.نه؟

  • Mehdi)Shabneshin)

   15

   1

   سانسور بهانه نمیخواد ایمان جان. وقتی توییتر گلوبالیست نوشته های رییس‌جمهور مقیم کاخ سفید را سانسور میکنه، وای به حال ما و اینجا که هرچیزی بگی به یک جای یک کسی برمیخوره

   • Wehrmacht

    6

    0

    مهدی جان (شب نشین)
    گلوبالیست رو خوب اومدی.
    عالی بود.
    🤙🏽

   • مَمَّدو

    2

    5

    Wehrmacht! عکس پروفایلت پیگرد قانونی داره!
    میشه توضیح بدی چرا این عکس رو انتخاب کردی؟ من خودم چندان آدم خوبی نیستم، ولی طرفداری از نازیسم …؟ لطفا کمی توضیح بده.

  • Fastboy 44

   5

   5

   درسته ایمان جان برای منم اینطوری شده چند بار درحالیکه اصلا توهینی توش نبوده تا اونجایی که مفز من یاره میکنه…..

  • mohammad

   3

   0

   ما که انتقاد هم نمیکنیم کلا هیچ حرف بدی نیست ولی چاپ نمیشه

 3. Ali n

  10

  0

  اتفاقات درون تیمی سال ۲۰۰۷ و عکس العمل بچه گانه و خام آلونسو (اون سال تنها ۲۵ ساله بود) مهم ترین عامل نداشتن قهرمانی سوم و یا بیشتر آلونسو بود. الحق حقش بیشتر از یک قهرمانی بود ولی نشد.
  با براندل موافقم ای کاش آلونسو دیگه بر نمی گشت چون احتمال قهرمانی اش خیلی ضعیفه و کریر خودشو الکی خراب می کنه.

  • مَمَّدو

   7

   5

   چی؟! مگه آلنزو قهرمان هم شده؟؟
   .
   .
   .
   .
   .
   الکی (00) مثلا من ضد آلنزو هستم و میخوام حالتو بگیرم . خخخخخخ
   چوطوری Ali n ؟ نیستی بابا!

   • Ali n

    5

    0

    :))
    چه طوری دوست عزیز ممدو؟
    راسیتش من هر روز اخبار سایت رو بررسی و دنبال می کنم اما منم مثل ادمین های سایت کم کار شدم و کمتر کامنت میذارم 😐 🙂

 4. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  20

  0

  من طرفدار الونسو هستم و می خواهم بدون هیچگونه طرفداری فصل ۲۰۰۷ رو توضیح بدم
  اول سال مکلارن مهندس های خوبشو برای الونسو گذاشت و این باعث شد مهندس های لوییس احساس حقارت کنند و خود لوییس هم ناراحت بود بعد تو اون مسابقه کیمی برد فرناندو دوم و همیلتون سوم
  مسابقه مازی اولین برد الونسو تو مکلارن بود لوییس هم دوم شد
  تو بحرین الونسو یه افتی داشت و تو بحرین پنجم شد لوییس هم دوم
  تو اسپانیا ماسا دومین بردشو گرفت لوییس دوم و الونسو سوم
  داستان اصلی از موناکو شروع شد جایی که الونسو می خواست مسابقه رو مدیریت کنه و لوییس شروع به حمله کرد درگیری لفظی تو رادیو تیمی رخ داد تا اینکه ران دنیس بعد سال ها گفت لوییس ران صحبت می کنه این یک دستوره تو باید فاصلتو با فرناندو بیشتر کن و یدونه یک و دو برای تیم بیار پس از پایان مسابقه هر دو راننده با گاراژشون مثل فرمانده ها پیمان گرفتن اونور رو خاکشیر کنند
  تو کانادا لوییس برد الونسو با استراتژی بد هفتم شد
  تو امریکا لوییس برد و فرناندو دوم شد
  تو فرانسه کیمی برد و فراری یک و دو کرد لوییس سوم شد و با یک استراتژی بد الونسو هفتم شد این باعث شد فرناندو فکر کنه تیم طرف لوییس اما اینطور نبود اینجا تیم به همه حق برابری داده بود
  انگلستان هم کیمی برد و فرناندو دوم شد و همیلتون سوم
  تو المان بعد شروع مسابقه همه فهمیدن باید برن رو اینتر مدیت کیمی سر خرد و پیت رو از دست داد و مسابقش نابود شد تو دور دو تو پیچ یک پنج یا شش ماشین اسپین شدند که یک ماشین تونست بیاد بیرون اون لوییس بود ولی هیچ امتیازی نگرفت و فرناندو برد
  گرندپری مجارستان داستان به اوج خودش رسید اون موقع یه قانون درمورد سوخت بود که با اون سوخت زمانگیری شروع کنند برای همین تیم هر مسابقه به یه ماشین اجازه یک دور بیشتر رو می داد که اون موقع نوبت الونسو بود ولی حقشو لوییس خورد الونسو عصبانی شد و در زمانگیری اخر اینقدر وایستاد تا فقط خودش تایم بزنه و لوییس نتونه کاری کنه دوباره فحش و فحش کاری الونسو جریمه مکانی گرفت در پایان لوییس برد و الونسو چهارم شد اما در اون مسابقه امتیاز تیمی خبری نبود
  در ترکیه دیگه خبرای جاسوسی مکلارن اومده بود و در مسابقه لوییس پنج و الونسو سوم شد الونسو یگه نمی تونست تحمل کنه و به دنیس گفت می خواد بره و دنیس گفت که تو قرار دادت سه ساله‌ی خلاصه الونسو تو کنفرانس خبری گفت من می تونم مدارکی بدم که مکلارن به دردسر بیفته فیا از رانندگان خواست که مدرکی دارن بدن و بدترینش این بود از دلاروسا به الونسو این مدارک رو کسی به ما داده که گفت کیمی تو استرالیا دور هیجده به پیت می ره
  ایتالیا یک و دوی مکلارن با برد الونسو
  بلژیک معلوم شد که تمام امتیازات مکلارن صفر شده الونسو سه همیلتون چهار
  فوجی بارانی تصادف الونسو و برد لوییس
  چین بعد خشک شدن پیست تصمیم گرفت استراتژی برتر رو برای همیلتون بگیره چون دنیس فکر می کرد الونسو دیگه به خوبی شروعش تو تیم نیست و می خواد بره وچرا قهرمان جهان بشه و شماره یک رو به تیم دیگه ببره درنهایت الونسو اول به پیت اومد اما این به نفع الونسو بود و لوییس ثانیه های زیادی از دست داد و در ورودی پیت تصادف کرد این هدیه خوبی برای فرناندو بود
  برزیل بعد از شروع بد لوییس جایگاهشو به کیمی باخت و با الونسو درگیر شد و می گن تنظیمات ماشین رو عوض کرد و دوباره برگردوند سر جای اول اما تو این مدت کلی رده باخت در نهایت کیمی با کمک ماسا قهرمان شد الونسو سوم شد و لوییس هفتم
  ۱کیمی ۱۱۰
  ۲ لوییس ۱۰۹ دومی بیشتر نسبت به الونسو
  ۳ فرناندو ۱۰۹ دومی کمتر نسبت به لوییس
  دوباره می گم این از طرف فریه

  • Ali n

   10

   0

   ماشاا… چه حوصله ای داشتی اینهمه تایپ کردی، کامنت شما از متن خبرم بیشتره 🙂

  • مَمَّدو

   9

   1

   من این کامنت رو خیلی دوست دارم. یه جور حافظه حسی دَرَش هست. به قول “مهریار صالحی” که زیبا گفته تلفیق تکنولوژی و هنر، این مدل یادداشت ها هم تلفیقی از حافظه و احساس عمیق به فرمول یک هستن و بوی غزل عاشقانه میدن. مثل روایت های دکتر صدر از تاریخ فوتبال. طولانی بود ولی دمت گرم.

   • 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

    4

    0

    فری بهم پیام داد گفت من این متن رو می نوشتم تایید نکرد تغییر دادم تایید نکرد هر جای دیگه این صفحه گذاشتم تایید نکرد گفتم چرا با من لجی اکانتمو پاک کرد

   • لیلا حاتمی

    7

    6

    دکتر صدر همونی نبود که کت شلوار رو با کیکرز ست میکرد ؟ خخخخ !

  • iman88

   9

   0

   البته که کانادا الونسو فقط به استراتژی نباخت.یکی از بدترین مسابقاتی که من ازش دیدم کانادا بود.

   • iman88

    8

    1

    تو المان هم استراتژی لوئیس تیر خلاصو تو اون ریس بهش زد.

   • 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

    11

    0

    تو المان موقع پرچم قرمز تیم متوجه شد که یک سنگ تو ماشین لوییس هستش که اخر سر در اوردن که اگه در نمی اومد همونجا کار تموم بود و تصادفش تو زمانگیری هم بد بود

   • Ali n

    6

    0

    بله اون سال کانادا استارت آلونسو نسبت به همیلتون ضعیف بود و آلونسو اشتباه کرد و عجولانه سعی کرد تو همون پیچ 1 با دیر ترمز گرفتن بیرون پیچ 1 که میشه داخل پیچ 2 رو بگیره اما کلاً پیچو برید و رو کرب ها رفت 4 ام به پیست برگشت و ماشین آسیب دید و مشکلات دیگه که پیش اومد یه آخر هفته بد بود.

  • mohammad

   3

   2

   مرسی خیلی خوب یه مرور کردی اون سال رو چه سالی بود هنوزم اون سال رو مرور میکنم میبینم با اینکه میدونم کیمی قهرمان میشه میگم مگه میشه تا مسابقه آخر عقب تر هست
   اون سال مک لارن ماشین خیلی سر تری داشت

  • mohammad

   5

   0

   تو چین بود که لویس تو مسین پیت لین رفت تو گراول و موند
   تو آلمان با کمک جرثقیل فکرکنم از گراول درآوردن لویس رو نمیدونم از لحاظ قانونی ایراد نداشت؟ بقیه چطوری موندن؟
   و اون سنگی که تو اگزوزش بود
   کلا لویس خیلی خوش شانسه

   • 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

    6

    0

    لوییس تونست ماشینشو روشن نگه داره ولی پنج ماشین دیگه از جمله روزبرگ و باتن نتونستند این کار رو بکنند
    و برای در اوردن اون تکیه سنگ هر چیز بلندی که تو گاراژ بود رو توی اگزوز می کردن که در اخرین لحظات در اومد
    اون شخصی هم که در اورد سنگو داد زد درش‌ اوردم بالاخره این سنگ لعنتی رو در اوردم

   • iman88

    1

    1

    🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸 عزیز
    چراا من فکر میکنم این اتفاق مال همین 3 یا 4 سال اخیره؟؟؟!!!!

   • iman88

    2

    1

    منظورم اون قضیه سنگه نه خارج شدن لوئیس از پیست و برگشتنش!

 5. مَمَّدو

  9

  0

  آقای Noralireza عزیز.فکر کنم باید یه مدت بیای و کامنت بذاری تا بهتر همدیگه رو بشناسیم و بتونیم تصمیم بگیریم. خیلی متشکرم.

 6. danialhatami

  11

  0

  دوستان فقط 75 روز مونده ب شروع مسابقات ب امید مسابقات هیجان انگیز تر و موفقیت الونسو

  • محمد

   11

   1

   این ۷۵ روز اندازه یه سال میگذره.کاش خرس قطبی بودیم هم امتحان نمیدادیم هم میرفتیم تو خواب زمستونی اول مسابقات بیدار میشدیم

   • محمددانیال

    1

    4

    بعد بیدار میشدی میدیدی ادم فضاییا زمینو تسخیر کردن

   • danialhatami

    3

    0

    همه با هم امشم جوری می خابیم ک 75 روز دیگه بلند شیم

   • Saeedreza

    5

    1

    اقا یه وقت نخوابی
    بیدار بشی پراید ۳۰۰ میلیون رد کرده
    حس اصحاب کف بهت دست میده

 7. محمد یاسین

  6

  1

  سلام دوستان ما برگشتیم عاجزانه عذرخواهی میکنم بابت اینکه بازهم باید من رو تحمل کنید اما دوباره و این بار با قدرتی بیشتر سلام خویشتن را به شما عرض می کنم

  • مَمَّدو

   6

   5

   سلام علیکم. عذرخواهی خاضعانه و خاشعانه ی منو بپذیرید دوست عزیز. اگر اجازه بفرمایید و راضی باشید، این بنده حقیر، در کمال فروتنی درخواست شما رو نپذیرم.

 8. امید نورمحمدی

  1

  1

  متنی که از قول براندل نوشته شده دارای بار منفی زیادی است و این موضوع با تیتر انتخابی در تضاد است! براندل حتی از ادامه دادن درگیریها توسط دیاز هم صحبت کرده!!!