فرمول یک ایران – پس از تصادف رومن گروژان در مسابقه فرمول یک بحرین 2020 بار دیگر اهمیت قطعه هیلو و حضور آن روی خودروی فرمول یک نشان داده شد و مطمئنا کسی از این پس نمی تواند به حضور این قطعه روی خودرو انتقادی کند.

وقتیکه برای اولین بار خودروهای مجهز به هیلو رونمایی شدند، نه تیم از 10 تیم مخالف استفاده آن بودند و معتقد بودند که خودروهای فرمول یک زشت شده اند، توتو ولف بیان کرد:

من بابت حضور هیلو روی خودروی فرمول یک تحت تاثیر قرار نگرفته ام و اگر اره ای به من بدهی، من آن را از روی خودرو برش می دهم.

وضعیت هیلو خودرو لکلرک - گرندپری بلژیک

وضعیت هیلو خودرو لکلرک – گرندپری بلژیک

هیلوی نجات بخش

اما خب هیلو جان و سلامت خیلی ها را نجات داد. هیلو از تاداسکو ماکینو در مسابقه فرمول 2 بارسلونا از اینکه تایر عقب نیری فوکوزومی به سر او برخورد کند محافظت کرد. چارلز لکلرک را در لحظه ای که فرناندو آلونسو به بالای خودروی او شلیک شد را در امنیت قرار داد. چارلی وایتینگ فقید در این مورد گفت:

وقتیکه به ویدیوی این تصادف فریم به فریم نگاه می کنیم، می توانیم ببینیم که سیستم تعلیق مکلارن در اثر برخورد با هیلو شکسته شد.

با داده ها و دانشی که داریم، تخمین زدیم که 56 کیلو نیوتن نیرو وارد شد که این میزان نصف نیروی قابل تحمل (هیلو) در تست بوده است. مقاومت خیلی خوبی از خودش نشان داد و هیچ اعوجاجی در هیلو ایجاد نشد. سائوبر پس از تصادف خودرو را با خودش برد تا کاملا بررسی کند اما هیچگونه شکاف و ترک و خم شدگی در آن پیدا نکردند.

البته انتقاداتی به هیلو هم وارد شد از جمله اتفاقی که برای نیکو هالکنبرگ در ابوظبی 2018 رخ داد و در خروج وی از خودرو وقفه ای ایجاد شد. اما البته چارلی وایتینگ فقید در این مورد اینگونه توضیح داد که این وقفه هیچ ربطی به هیلو نداشت و ربط آن به پروتکل های اولیه خروج راننده مرتبط می شد و باید چک می شد که آیا راننده در سلامت کامل هست یا خیر و همینطور بیشتر تاخیر پیش آمده به خاموش کردن آتش سوزی رخ داده بستگی داشت که باید کاملا مهار می شد.

به طور کل، ایمنی کلی خودرو افزایش یافته و به همین دلیل در رقابتهای فرمول یک، فرمول 2، فرمول ای، فرمول 3 ، سوپر فرمولا و فرمولا 4 در 2024 مورد استفاده قرار می گیرد.

هیلو در خودروی تیم فرمول یک مرسدس

هیلو

در فصل 2018 برای تمامی خودرو ها یک ساختار تیتانیومی جدیدی به عنوان استاندارد تعیین شد. ساختاری که توانایی این را داشته باشد که وزن اتوبوس دو طبقه لندن را تحمل کند. یعنی 12 تن روی یک فلز 7 کیلوگرمی!

جیمز الیسون مدیر فنی تیم فرمول یک مرسدس می گوید:

این یک قطعه سبک نیست. این چندین کیلوگرم از تیتانیوم می باشد که نیاز دارد روی خودرو قرار بگیرد. نیاز است که تغییراتی برای قرار گرفتن آن روی خودرو اعمال شود تا اطمینان حاصل شود که خودرو همچنان در زیر وزن قانونی قرار می گیرد. این قطعه سبک نیست به خاطر اینکه واقعا نیرو های زیادی را تحمل می کند.

ما باید در طراحی شاسی فاکتور مقاومت و استحکام را افزایش دهیم تا مطمئن شویم که این قطعه به اندازه کافی قدرتمند هست تا بتواند برای واقعه ای که برای محافظت از راننده طراحی شده درست کار کند.

پروفایل دایره ای از لحاظ ایرودینامیکی خیلی بد است، برای همین ما همه(تیم ها) مجاز هستیم تغییراتی را در هیلو (متناسب با طراحی خودروی خودمان) ایجاد کنیم. ما مجاز هستیم تا یک سری قطعات ایرودینامیکی دور آن نصب کنیم که می تواند یک میزان بهینه سازی ایرودینامیکی را به همراه داشته باشد.

چیزی که ما هدف داریم تا به آن برسیم این است که جریان هوای برخورد کرده به هیلو روی عملکرد آرام و نرم موتور تاثیری نگذارد، بنابراین اطمینان حاصل کردیم که جریان هوای حاصل از هیلو توسط موتور بلعیده نشود.

همینطور باید گفته شود که این قطعه طوری طراحی شود تا روی عملکرد بال عقب تاثیری نگذارد. این اولین نسل از محافظت از سر راننده می باشد که تا بالا و کنار سر راننده را شامل می شود. اما آخرین نسل نمی باشد. هیچ چیزی در فرمول یک برای همیشه ماندنی نیست. ما این نسخه ابتدایی را می گیریم و سعی می کنیم بهینه سازی هایی را داشته باشیم و تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل شود که ایمنی و همینطور زیبایی بهتر می شود.

20 دیدگاه

 1. RADU

  11

  0

  جالبه این 7 کیلوگرم نقلی میتونه اینقدر نیرو رو تحمل کنه این یعنی مهندسی برتر 👏👏

 2. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  5

  1

  شیلد هم می تونه به اندازه هیلو مقاوم باشه؟
  چرا هیلو رو به شیلد ترجیح دادن؟

  • RADU

   5

   0

   بالاخره بحث های آیرودینامیکی مطرحه تو اینجور قطعات

  • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

   3

   2

   بنظر من برگ برنده‌ی طرح هیلو، خاصیت جناقیشه که روی میزان تکانه تاثیر داره.

  • سید علی حسینی

   5

   0

   شیلد چندتا مشکل داشت یکی خروج راننده از کاکپیت، شیلد یخورده از سمت های جانبی محدودیت داشت برای این کار… دو اینکه، شیلد یه امکان بدی که داشت این بود که ممکن بود از سر راننده حفاظت کنه وقتی یه چیزی داره پرت میشه به سمتش اما برای دیگران خطرناک بود، مثلا یه ماشین جلویی یه تیکه ازش کنده میشه و پرتاب میشه سمت ماشین عقبی، شیلد از راننده ماشین عقبی محافظت میکنه ولی به خاطر ساختاری که داره عین سکوی پرتاب برای اون قطعه عمل میکنه و قطعه پس از برخورد باهاش به سمت تماشاگرا و مارشال ها و افراد حاضر در پیست ممکن بود پرتاب بشه، توی شرایط بارونی هم شاید یخورده داستان درست میکرد…کلا شیلد مشکلاتش زیاد بود

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    3

    0

    سلام سید.🤩
    اون ور آب خوش میذگره؟!😜
    هر از گاهی بیاید تو سایت.😉

 3. RADU

  6

  1

  ممنون از آقای حسینی ( حتی دوستان ادمین دیگ ) عزیز که مطالب علمی رو به صورت شیرین و قابل فهم بارگزاری میکنن

 4. Hassan Mohebbi

  10

  3

  سید دمت گرم. اصلا سید نمیتونه فعالیت نکنه😁 تا اومده دو تا مقاله رفته👌 دمت گرم بهداین پشتکار و علاقه.

  سید فقط اون قول یادت نره. ما الان نزدیک دو سال (دو ماه دیگه میشه دو سال) منتظر اون تحلیل‌های شیرینت از دوران درخشش فتل هستیم. الان چند وقتی هست به اندازه استرول و لطیفی هم بهش احترام نمیگذارن. واقعا جای تاسف داره.

  بازم ممنون سید جان، خسته نباشی خداقوت🌹🥂💪

  • RADU

   3

   3

   آره الان بهترین موقع است
   مخصوصا این که هوادارای فتل تحت فشارن

  • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

   5

   2

   اگر اشتباه نکنم سال سه تا تیم داوطلب شدن تا هر کدوم یک طرح برای محافظت از سر راننده بدن.
   ردبول، فراری و مرسدس طرح‌های خودشون رو ارائه کردن و در نهایت طرح فراری مورد قبول واقع گرفت.
   البته چند وقت بخاطر انتقادات پشت گوش انداخته شد…
   بین یکی از مقاله‌ها که فکر میکنم اسمش “بدون شک هیلو جان رومن گروژان را نجات داد” لینک مقاله‌ی آقای محمد‌علی بهشتی قرار گرفته بود.
   مقاله‌ی فوق‌العاده‌ای بود.
   تقاضایی که از مدیران سایت دارم، اینه که بیشتر از این مقاله‌های فنی بگذارند.
   درسته که این دست از مقاله‌ها مخاطب کمتری نسبت به مقاله‌های طرفداری و اخبار ترجمه شده دارند؛ اما همیشه مخاطب حرفه‌ای خودشون رو دارن و خواهند داشت.
   بنظر من بزرگترین دستاوردی که موتور‌اسپرت و الالخصوص فرمول‌یک داشته، ارتقا و گسترش رانندگی حرفه‌ای، و پیشرفت مهندسی بوده.

  • لیلا حاتمی

   4

   0

   برادر این اشکال قبیحه چیه عکسش رو گذاشتید ؟ جام ساندیس خوریه دیگه انشالا ؟

   • Hassan Mohebbi

    1

    1

    خواهر شما خیلی ذهنت منحرفه. اگه دقت کرده باشی نارجیه، خب معلومه که اب‌پرتقال توشه. الان تو همه رستورانا از همین لیواناست، تو سریالای تلویزیونی و فیلم‌ها هم نشون دادن.

   • لیلا حاتمی

    3

    0

    برادر ارجمند هر نارنجی ای پرتقال نیست که! شایدم ساندیس پرتقالیه.
    شما سریال چی دوس داری حسن جون ؟

  • سید علی حسینی

   5

   0

   ارادت، سه قسمتش آماده شده، فصل تموم بشه میذارم منتشر شه

   • Hassan Mohebbi

    4

    0

    ممنون و متشکر سید عزیز🙏🌹
    هرچند به احتمال زیاد اون موقع تو پادگان باشم😁
    بازم ممنون واسه زحماتت. علی یارت برادر🙏

 5. محمد

  7

  0

  چرا دیگه بهترین رادیو تیمی رو نمیزارید؟ما میگیم بزارید طرافداراش بالاس

 6. Hamilton

  3

  1

  ممنون از تمامی ادمین های عزیز

 7. ERFAN.KHAF

  0

  0

  لطفا درمورد تفاوت لاستیک های 13 و 18 اینچ بگید
  ممنون