فرمول یک ایران – توتو ولف، مدیر اجرایی مرسدس اعتقاد دارد که فرمول یک، تاکنون در خصوص ارتقاء نسل جدید موتور های هایبرید، به هیچ عنوان عملکرد قابل قبولی نداشته است.

در شرایط فعلی و با توجه به قوانین محدود کننده بودجه، که بخشی از آن مستقیما شاسی و بدنه اتومبیل های فرمول یک را نشانه می گیرد، به نظر می رسد که میدان نبرد بعدی تیم ها، ارتقاء و توسعه موتور ها خواهد بود.

موتور های V6 جدید و بسیار گران قیمت توربو هایبرید، علی رغم تمام پیچیدگی ها و فناوری های پیشرفته ی به کار رفته در طراحی و ساخت آن ها، به طور کلی هیچ گاه محبوبیت زیادی در بین طرفداران، رانندگان و حتی تیم ها نداشته اند.

از طرفی، هزینه های سرسام آور تولید و توسعه ی این موتور ها، بدان معناست که تولیدکنندگان کوچکتر موتور بودجه لازم و در نتیجه تمایل کافی برای پیوستن به فرمول 1 را نخواهند داشت؛ و با توجه به اینکه هوندا نیز در پایان سال 2021 از فرمول یک خارج می شود، فقط سه تأمین کننده موتور باقی خواهد ماند. و در نتیجه سایر تیم ها نیز محکوم به تامین پاوریونیت اتومبیل هایشان از این تولید کنندگان می شوند.

در حال حاضر مرسدس با پاوریونیت های قدرتمند خود به عنوان یک معیار و الگو در بین تامین کنندگان موتور شناخته می شود. اما از طرفی توتو ولف شدیدا معتقد است که قوانین وضع شده توسط فرمول یک و همچنین نظارت ها و مشوق های آن به هیچ وجه برای ارتقاء نسل جدید پاوریونیت ها کافی و موثر نیست.

توتو ولف در مصاحبه ی اخیرش گفت:

شخصا معتقدم که ما داستان موتور های هایبرید را به اندازه کافی خوب روایت نمی کنیم.

با 50٪ بهره وری حرارتی، همچنین پیچیدگی و فرایند خاص این اتومبیل ها در بازیابی انرژی جنبشی و گاز های خروجی اگزوز، همه و همه در کنار باتری های جدید و فناوری ارتقاء یافته در ساخت آن ها، که مجموع این عوامل را در اتومبیل هایمان می بینید، ما ویترین بسیار خوبی برای فناوری هایبرید هستیم .

نسل بعدی پاوریونیت ها، هر زمانی که معرفی شوند، مسلما خیلی بیشتر به بازیابی پایدار انرژی کمک خواهند کرد و سیستم های پیشرانه ی سریعتر و قابل اعتماد تری را به ارمغان خواهند آورد.

ولف ادامه داد:

ما اکنون متوجه شدیم که باید هزینه های آن را مجددا بررسی کنیم. ما نمی خواهیم اشتباهاتی را که در گذشته مرتکب شدیم، این بار مجددا در مورد پاوریونیت های خودمان تجربه کنیم.

اما اطمینان داشته باشید که نسل بعدی آن ابتکاری بسیار پایدار، قدرتمند، کم مصرف و با قیمت مناسب خواهد بود.

 

پاوریونیت مرسدس

پاوریونیت مرسدس

ردبول و چالش بزرگ تامین کننده پاوریونیت جدید

ردبول و آلفاتائوری برای فصل 2022، به لطف خروج هوندا از فرمول یک باید به دنبال یک تامین کننده موتور جدید باشند؛ اما کریستین هورنر، مدیر اجرایی تیم ردبول از زمان اعلام قانون سقف بودجه و قوانین جدید توسعه برای پاوریونیت اتومبیل های فرمول یک کمی خوشنودتر است.

وی چندی پیش فاش کرد، که ردبول در هر فصل 200 میلیون پوند برای خرید و توسعه ی پاوریونیت خود هزینه می کند.

هورنر در این باره می گوید:

وقتی هزینه های مربوط به تأمین موتور را مشاهده می كنید، متوجه می شوید که بسیار زیاد است و به همین دلیل فرمول 1 در تلاش برای جذب تأمین كننده ها، تولیدكنندگان و تیم های جدید برای این ورزش ناكام مانده است.

قوانین جدید باعث تمرکز بودجه ی تیم ها، بر روی هزینه های واقعی و توسعه ی بخش های مفید تر در اتومبیل ها می شود. کناره گیری هوندا از فرمول یک شرم آور است، اما بدانید که این مسئله یک زنگ خطر واقعی برای فرمول یک است.

7 دیدگاه

 1. ایرن

  5

  11

  به نظرم ردبول یا هر تیم دیگه ای حق دارند تهدید کنند که اگر قوانین مربوط به موتور و پاور پوینت اصلاح و تعدیل نشه از فرمول یک میرن بیرون. چون اان واقعا این بحث بزرگترین چالش پیش روی تمام تیم ها هست.

 2. HamidFTN

  13

  3

  قوانین باید اینجوری بشه که تیم ها آزادن از هر تعداد سیلندر و هر نوع موتوری استفاده کنن ولی سوخت و آلودگی یه عدد ثابتی باشه
  مثلا سنسور فشار سوختو بردارن که تیمها هر قدر که میتونن از موتورشون قدرت بگیرن ولی وقتی سوخت رو بیشتر محدود کنن مجبور میشن به یه تناسب برسن

  • CL16

   2

   0

   این از طرفی باعث میشه دوباره با خلاقیت مهندسان یه تیم یه دوره ی کسل کننده و قهرمانی با اختلاف زیاد به وجود بیاد در این حد آزادی هم با اینکه چیز جذابیه ولی هیجان ورزش هم باید در نظر گرفت

 3. Lewis Hamilton محمد جواد

  2

  0

  میگم من در این زمینه هیچ چی نمیدونم واقعا هیچی
  میشه در موردش یکم ساده تر توضیح بدید اقا بخدا من کلاس ششم بیشتر نیستم

  • Vettel_n

   1

   0

   از کی F1 میبینی؟

 4. وحید

  7

  0

  با تشکر از زحمات بچه های سایت در تهیه و ترجمه متون و ارائه اونها
  فقط یه نکته اینکه دو بار کلمه ارتقاع اشتباه نوشته شده؛ صحیحش «ارتقاء» میشه 😉 🙂

 5. بهزاد زمانی

  3

  1

  نتیجه مسابقه نباید تحت تاثیر لاستیک و استرتزی باشه، برنده رو باید قدرت موتور، ایرودینامیک و توانایی راننده مشخص کنه نه پیرلی