فرمول یک ایران – مدیر ورزشی تیم اسکودریا فراری، لورنت مکیس بیان کرده است که عملکرد چارلز لکلرک در مرحله تعیین خط پیست نوربرگ رینگ نشان داده که این تیم مارانلویی دارد به بازی بر می گردد.

چارلز لکرک توانست که در مرحله تعیین خط فرمول یک ایفل در رده چهارم قرار بگیرد و در تمامی سه مرحله تعیین خط، بین شش نفر اول باشد. مکیس باور دارد که طبق این نتیجه، تیم فراری دوباره در مسیر درست قرار گرفته است:

چارلز کارش را خیلی خوب انجام داد اما در کل فکر می کنم که روز خوبی برای تیم بود. ما در حال بازگشت از هفته ها و ماه های خیلی سختی هستیم.

بنابراین انرژی خوبیست که بتوانیم تلاشهایمان را در جهت پیدا کردن مسیر درست توسعه تیم پیدا کنیم. نتیجه تعیین خط حداقل نشان دهنده یک جهت خوب برای آینده و سال بعد است.

پره های زیر دماغه بال فراری

پره های زیر دماغه بال فراری

مکیس در مورد نقشی که قطعات جدید نصب شده روی خودروی فراری در پیست نوربرگ رینگ داشتند می گوید:

فکر می کنم که فاکتور های زیادی وجود دارند. ما نباید بیش از اندازه در این مورد هیجان زده شویم اما بخش اول کار خوشبختانه این بود که یک سری بروزرسانی های کوچکی را در سوچی و نوربرگ رینگ داشتیم و همانطوری که گفتم، پس از آنکه ما در چند هفته پیش به ته خط رسیده بودیم، حال در پی پیدا کردن راه درستی برای بازسازی و برطرف کردن مشکلاتمان هستیم.

مسیر طولانی در پیش  بوده و من مطمئنم که پر فراز و نشیب است اما نوربرگرینگ اولین قدم در این مسیر پس از سوچی می باشد و خودرو نیز عملکرد بیشتری از خودش نشان می دهد که امیدوار کننده است. چارلز کارش را عالی انجام داد، تعیین خط فوق العاده ای داشت. هرچقدر که در توان خودرو بود را استخراج کرد.

البته نباید فراموش کنیم که این یک آخر هفته خاص بود و ما در روز جمعه هیچ دوری نزدیکی ثبت نکردیم و به همین خاطر رده بندی تیم ها کمی دست خوش تغییر شد. به همین دلیل صادقانه من فکر می کنم که این نتیجه، حاصل ترکیب این سه چیز می باشد.

لورنت مکیس همینطور درباره یکی از فاکتور های کلیدی عملیاتی شدن تایرها در این دمای سرد بیان کرد:

پیش از آمدن به اینجا، ما مطمئنا خیلی در مورد عملیاتی شدن تایرها در این شرایط نگران بودیم. احتمالا این تنها باری بود که در این فصل چنین اتفاقی افتاد. حداقل برای اولین بار که وارد این محدوده عملیاتی شدیم، ما خیلی نگران بودیم که هر چه که می توانیم را انجام دهیم تا خودرو بتواند به درستی کار کند. نمی دانم که چقدر رقبایمان در این مورد به دردسر افتادند یا نیفتادند.

بنابراین من فکر می کنم که یک شنبه خوبی بود و بروزرسانی ها نیز به ما یک دهم یا همین حدود اضافه کردند که در این رقابت نزدیک، می تواند تعیین کننده باشد. اگر دو دهم جلو باشید شما در رده چهارم هستید و اوضاع خوبی دارید، شما سه دهم اگر عقب باشید ناگهان از ورود به مرحله سوم تعیین خط باز می مانید. بنابراین ما نیاز داریم که در این مورد واقع نگر باشیم.

29 دیدگاه

 1. Siya

  8

  5

  چند روز پیش که با دوست مهندسم در مارانلو صحبت میکردم گفت فراری بیشتر وقت و انرژی و پتانسیل خود را دارد در زمینه ایرودینامیک صرف میکند مخصوصا اینکه بیشتر تغییر قوانین در بیست بیست و دو ایرودینامیکی میباشد پیشرفت های زیادی در این زمینه به وجود اومده و خیلی به آینده خوشبین هستند زیرا همانگونه که میدانید در سالهای قبل و مخصوصا سال گذشته فراری از لحاظ ایرودینامیک در ماشین خود مشکل داشت و این نوید را داد که در آینده با دپارتمان سازی جدیدی که بینوتو دارد انجام میدهد نشانه‌هایی از پیشرفت در فراری ببینیم

  • ....kh:n....

   7

   2

   یه جوری میگن پیشرفت داشتیم انگار توی سالهای گذشته همش آخرای جدول قهرمانی بودن…..
   خدایی این چه پیشرفتیه آخه…..
   این شرایط نشان از عمق فاجعه تقلب در مورد موتور فراری داره…

   • Siya

    2

    2

    زرنگ باهوش ایشون هم همین حرفای این دوستمون رو زد از جزییات که حق صبحت ندارن منظور کلی اینه که داریم پیشرفت میکنیم و خوش بین به آینده هستیم

  • Mahmood.gh

   3

   1

   دوستتون نفرمودن ک چ مدلی خوشبین هستن
   از اون مدل خوشبینی هایی ک تو اسپانیا پیش فصل ماشین اولا و میگن دیگه امسال رفتیم واسه قهرمانی بعد از مسابقه اول ی ثانیه پشت مرسدسن؟
   والا تو این چند ساله اینا همیشه خوشبین بودن

 2. Hassan Mohebbi

  10

  5

  خدایا اینا کین؟!!
  مسابقه برای اینا شده تعیین خط!!! حالا که رفتن کیو سه تو مسیر درستن!!! یکی نیست بهشون بگه فصل قبل هم ۹ تا پل پزیشن زدید سه تا برد بدست اوردید (اگه اشتباه نکنم ولی حدودش همین بود). بابا روز یک‌شنبه رو بچسبید. من میخوام ششم شروع کنید ولی اول تموم کنید. ای خِدااااااااااا… من یکی که رد دادم.
  😐😑😔

  اره شما در مسیر درستید… . تو همین مسیر برید تا ویلیامز بیاد کنارتون یه بوق بزنه یه دست تکون بده و از کنارتون رد شه.

  • Mahmood.gh

   3

   0

   حسن درسته امتیاز یکشنبه میدن
   ولی تعیین خط هم خیلی مهمه
   و فراری نشون داد ک داره ی پیشرفتهایی میکنه
   پیشرفت هم تو این ورزش کن کم ب وجود میاد یهو ی ماشین از رده های وسط نمیاد واسه قهرمانی بجنگه کم کم و ریز ریز ی تیم پیشرفت میکنه
   بهتر امیدوار باشم فراری ب پیشرفتش ادامه بده ک یکم مسابقات جذابتر هم بشه

   • Hassan Mohebbi

    0

    2

    منکر مهم بودن تعیین خط نیستم ولی خداییش من یکی که پیشرفتی نمیبینم.
    تنها کافیه سه مسابقه اول فصل رو با سه مسابقه اخیر نگاه کنید و متوجه میشید هیچ پیشرفتی در کار نبوده.
    تجربه تاریخی نشون داده فراری تو بروزرسانی و توسعه داخل فصل اصلا خوب نیست. اگه خوب بود ۲۰۱۷ و ۱۸ رو از دست نمیدادیم.

    تعیین خط چهارم شدن، درست. ولی تو مسابقه اگه بوتاس، لندو، اوکن و البون دی ان اف نمیشدن قطعا چارلز به جای ششم، دهم بود. حالا من نمیدونم این کجاش در مسیر درست است!!!

    حالا پنج شش مسابقه باقی‌مونده همه ما و خود مهندسای فراری هم می‌فهمند که مسیرشون چی بوده.

   • iman88

    1

    0

    حسن تو استینت اول چارلز با لاستیکها به مشکل خورد.لاستیکها دچار پدیده”graining” شدن که نمیدونم معادل فارسیش دقیقا چیه،اما باعث شکنندگی لاستیک و عملیاتی نشدنش میشه.این اتفاق تو ده راننده اول فقط برای چارلز به شکل بحرانی در اومد.جوری که تیم از ترس تکرار شدنش(طبق چیزی که خود چارلز تو مصاحبه اش گفت)هنگام سیفتی کار برای تعویض لاستیک نیومد پیت.تو شرع مجدد هم بخاطر سفت تر بودن، لاستیکها تقریبا 3 دور طول کشید تا به دما برسن و در طول همین مدت یه رده هم به گسلی داد.حتی هالکم داشت ازین فرصت استفاده میکرد که خوشبختانه بالاخره لاستیکها به دما رسیدن و چارلز تونست باهاش فاصله بندازه.خلاصه حرفم اینه که تو این ریس چارلز خیلی از طرف لاستیکها صدمه دید اما به عنوان مثال تو استینت دوم اگر تایمهاشو نگاه کنی میبینی کاملا نسبت به ماشینهای جلوش رقابتی بوده.
    نمیدونم از این جزییات اطلاعی داشتی یا نه اما فکر کردم بگم بد نیست😐😐

  • رضا red horse

   4

   0

   مسیر درست یعنی اینکه بعداز حذف تومراحل تعیین خط حالا به q3میرسن،و جزچهارنفر میشن،
   شمانباید این فراری رو نسبت به سالهایه قهرمانی مقایسه کنید ،
   این فراری رو باید بافراری اوایل فصل مقایسه کرد،،که متوجه میشیم الان پیشرفت داشتن.حای اگه به قیمت جایگاه چهارم یکی ازماشینا تواستارت باشه

 3. ّera Ferrari

  10

  8

  ای کاش میشد سب همین الان از فراری بره .
  افتش خیلی زیاده چند مسابقه هست نه تنها امتیازی برای خودش نیاورده بلکه تیم هم ی نفره داره امتیاز میگیره.
  هالکی باید بیاد بجای سب … تا این پیشرفت بیشتر خودشو نشون بده

  • iman88

   8

   0

   در مورد اهمیت تعیین خط:
   دوستان به عنوان مثال یه نگاه به دو سه ریس اخیر بندازید.چارلز چون ریسو از رده هایه جلو استارت میزنه میتونه در انتها (با وجود از دست دادن چند رده) حتی جلوتر از ماشینهایه سریعتر از خودش تموم کنه. ازون طرف سب حتی با گرفتن چند رده هم بازم نمیتونه به امتیاز برسه. یا تو همین چند سال اخیر یه نگاه به نتایج لوئیس و بوتاس و رزبرگ تو ماشین برابر بندازیم میبینیم درصد خیلی زیادی از پیروزیهاشونو در مقابل هم در حالی بدست اوردن که ریسو جلوتر از رقیب مستقیمشون استارت زدن.
   در مورد فراری .تو ریسهای پارسال ما حتی تو مسابقاتی که بردیم هم ریس پیس سریعتری نداشتیم اما بخاطر نتیجه تعیین خط (و سرعتمون تو مستقیمی)تونستیم از اون مسابقات پیروز دربیایم.اسپا.مونزا.سنگاپور و حتی کانادا.
   تعیین خط فوق العاده مهمه ،در این حد که اگر این فاکتور نبود فراری از اسپا تا الان ممکن بود یک امتیاز هم نگیره .همین الان اگر ردبول بتونه فقط تو تعیین خط به مرسدس برسه(با وجود اختلافی که تو سرعت مسابقه ایشون هست )مکس میتونه برا قهرمانی بجنگه.این خاصیت ماشینهای امروزست که هوای کثیف خیلی زیادی تولید میکنن جوری که قرار گرفتن تو هوای کثیف ماشین جلو میتونه حتی برتریتو تا چند دهم از بین ببره.

   • farshad

    1

    1

    ایمان جان بازم سلام . کاملا درست و دقیق خصوصا ارزش پول پوزیشن که واقعا هفتاد درصد راه اول شدن در یک ریس هست

   • iman88

    0

    0

    سلام فرشاد جان

   • BAHRAM

    6

    1

    حرفت درسته دوست عزیز انتقادات دیگران بیشتر جنبه خودنمایی پیدا کرده همین اقای مکیس جزو مهندسان فیا بوده که به فراری اومده
    تعیین خط فاصله فراری و مرسدس با اپدیتهای جزئی که فراری اورده به زیر ۱ ثانیه رسیده ولی تیم نتونست به ستاپ مسابقه ای مناسب برسه تا ببینیم این اپدیتها در مسابقه چه عملکردی از خودشون نشون میدن مسابقه بعدی شاید متوجه بشیم البته اگر تمرینات جمعه ازدست نره

 4. mohmmadreza

  1

  0

  سلام ادمین جان چرا دیگه برترین رادیو ها رو نمیزارید؟؟؟؟؟؟؟
  الان چند تا گرند پری هست که هیچ هیجانی نداره سایت
  ——
  درود، متاسفانه استقبال زیادی وجود نداره، به بچه ها منتقل می کنم اگر امکانش بود ادامه پیدا کنه.

 5. AmirAli

  4

  2

  هرچی چارلز تو تعیین خط بدست میاره، تو مسابقه پنبه میشه
  فتل هم دیگه داره بهترین کارو انجام میده، توانایی ریسک کردن با این مشینو نداره واقعا و داره کنترل میکنه که خرج اضافی رو تیم نندازه
  گرچه هنوزم مشکل داره با پایداری عقب و پایدارای ماشین
  در کل به امید پیشرفت در یکشنبه برای فراری😘

 6. meraj

  6

  0

  داخل 2018 امیدوار بودم فراری برنده شه
  2019 به امید سکو گرفتن (البته 3بار برنده شد که سنگاپور یکمی چاشنی خوش شانسی باهش قاطی)
  2020 اینکه فراری جز 10تای اول بشه
  امیدوارم کار به جاهای باریکتر نکشه??20

 7. behrang 1350

  3

  1

  دوستان فراری فن
  من که بعنوان یک طرفدار قدیمی فراری امیدوارم .
  همه تیمها از این افت ها دارند و
  همین که دارند سخت کار میکنند و دنبال پیشرفت هستند بازم خوبه
  چاره ای نیست بالاخره آدمی به امید زنده است

 8. Hamed

  3

  1

  به نظر من تیم رو به پیشرفته نه خیلی پرشتاب ولی هست من دیگه هیچ مقایسه ای با پارسال و سالای قبل ندارم ذهنم رو شستم از گذشته. تو ریس های آینده هم یکشنبه ها اختلاف کمتر میشه یعنی باید بشه

  • iman88

   3

   1

   دقیقا حامد جان.فراری مشکلات زیادی رو پشت سر گذاشته و الان فصل جدیدی از حیات این تیم شروع شده.این ایده که این پیشرفت نیست چون سال گذشته تیم دوم بودیم و 2018 برای قهرمانی میجنگیدیم فقط کار تیم رو سخت تر میکنه.و خوشحالم که همچین دیدی توی تیم جریان نداره و بعد از مدتها داریم یه فراری امیدوار و همدل رو میبینیم.فراری تا 2018 یه دوره کامل رو سپری کرد که متاسفانه به قهرمانی ختم نشد. تو دوسال اخیر تیم یه پوست اندازی کرده و دوره تازه ای رو شروع کرده و روند توسعه تیم باید از شروع همین دوره بررسی بشه نه از 2014.
   منم مثل شما حامد جان دارم به تیم نگاه میکنم و الان بیشتر از هر زمان دیگه ای به این حرف بنیوتو که”فراری[الان]یه تیم جوونه”باور دارم و کاملا مشتاق ،کوچکترین پیشرفت تیم رو رصد میکنم.
   حالا یه سری (که معلومه از چی دلخورن و خوشبختانه پنهانش هم نمیکنن)به تمسخر از “جشن گرفتن نتیجه های ششم و هفتم”حرف میزنن و پیشرفت تیم رو(هر چقدر کوچیک)با مقایسه فراری حاضر با بهترین دورانش در سالهای اخیر بی اهمیت جلوه میدن.هر چند تلاششون قابل ستایشه اما برای طرفدارای فراری ذره ای ارزش نداره.
   من عاشق تیمم هستم و امیدوار به شکست پروژه اخیر فراری نیستم ،اونم صرفا بخاطر اینکه نظر منفیم در مورد بنیوتو درست از اب درباد.اتفاقا برعکس ارزومه که در موردش اشتباه قضاوت کرده باشم.

 9. بهزاد زمانی

  4

  0

  اینجا اکثرا طوری نظر میدن که این شک و شبهه رو ایجاد میکنه که با تعدادی مهندس و کارشناس خبره سروکار داری که الان بازنشسته شدن وگرنه یه شبه میتونن تیم ته جدولی برسونن به قهرمانی. طوری صحبت میکنن انگار مهندسها و مدیرهای فراری نشستن سر میز آبجوخوری و پوکر بازی کردن کاری به کار تیم ندارن، قبل نوشتن یه خورده شرایط رو هم در نظر بگیرید. این ماشینا همینطوری تو اوج طراحی و ساخت هستن بخوایید کوچکترین پیشرفتی داشته باشید ساعتها مطالعه و آزمایش لازم داره، خم رنگرزی که نیست

 10. امید نورمحمدی

  0

  2

  دوستان ذوق زده و رفقای مخالف و صد البته اندک هواداران منطقی مواردی را مطرح فرمودند.
  بنده نه مهندس ماشین هستم و نه اطلاعات زیادی از مسایل فنی دارم و هرچه خواهم نوشت بر اساس مشاهدات و نتایج بدست آمده در طول این فصل میباشد.
  1- صحبتهای این مقام فراری مصداق بارز “با یک کشمش گرمی و با یک غوره سردی کردن” است. ایشان فقط به مواردی اشاره میکنند که بنفع تیم و راننده رسمی تیم است. قبلا و در همین فصل نتایج بمراتب بهتری گرفته شده بود.
  2- راننده ای که چهارم شروع میکند و با توجه به حذف رقبای مستقیم (به هر دلیلی) 3 رده پایینتر تمام میکند درواقع و در عرف مسابقه خوبی نداشته.
  3- شرایط پیست اینچنینی موجب نتیجه بهتر از فراری شد. مجارستان و اسپانیا و سیلوراستون گواه این مورد است. ضعف مفرط فراری اندک تغییر نکرده و فقط شرایط پیست و سایر تیمها موجب این نتیجه بسیار تلخ شده که برای فراری پیروزی محسوب میشود.
  4- اگر قرار باشد کسی مورد ستایش قرار بگیرد بدون شک هالکنبرگ است.
  5- همین الان و با همین شرایط مجددا در مونزا و اسپا مسابقه برگزار شود خواهیم دید پیشرفتی حاصل نشده.
  6- شاید در کوتاه مدت بتوان با فریبکاری و دروغ و دادن فکتهای اثبات نشده در یک مقطع برخی متعصبین را آرام کرد ولی جایگاه تیمها در رده بندی است که بهتر میتواند گویای وضعیت یک تیم باشد.

  در آخر به اثبات نظرم توسط این مدیرفراری اشاره میکنم. فراری تک راننده مسابقه میدهد و برای ماشین و راننده دیگرشان هیچ چیزی را مد نظر قرار نمیدهند. تمام تخم مرغهای فراری در سبد لکلرک است و بنا بگفته مدیر تیم در سیلوراستون “فراری و سب هیچ منافع مشترکی ندارند.” و این بمعنای این است که ماشینهای این دو راننده تفاوتهای زیادی دارند. این واقعیتی است انکار ناپذیر. حالا چرایی این مورد مشخص نیست و شاید اتفاقاتی در این تیم افتاده که از اول فصل بنا را بر این گذاشته اند. مقصر شاید خود سب باشد و حق تیم است که اورا اینگونه جریمه کند. بگفته یکی از مدیران این تیم در اتریش “هیچ راهی برای تنبیه یک راننده خارج از قرارداد وجود ندارد” و به گفته مالک تیم “خائنین فراری را به این روز انداخته اند!”. از آنجا که تقلب فراری در فصل 2019 توسط ردبول افشا شد و با دانستن این نکته که سب ارتباط نزدیکی با مارکو و ردبول دارد بنده احتمال میدهم سب هم در این مورد مقصر بوده و یا انگشت اتهام بسمت اوست که بنوعی خیانت کرده!!! وگرنه دلیلی نمیبینم فراری به این آسانی قید امتیازات یک ماشین خود را بزند…
  البته تمام حرفهای بنده در این باب گمانه زنی شخصی است

دیدگاه خود را بیان کنید