فرمول یک ایرانفرناندو آلونسو طی مصاحبه‌ای بیان کرد که مایکل شوماخر یکی از بهترین رانندگان تاریخ بوده و شکست دادن او از لوئیس همیلتون سخت‌تر بوده است.

این سخنان آلونسو درحالی زده شده که لوئیس در آینده نزدیک با تعداد بردهای شوماخر و البته قهرمانی های او برابری خواهد کرد. او همچنین اضافه کرد که مقایسه کردن دو راننده که در دو مقطع متفاوت و در شرایط متفاوت بوده اند کار اشتباهی است. فرناندو شانس رقابت با هردو آنها را داشته است چراکه در سال 2001 و با تیم میناردی وارد رقابت ها شد که همان سال شوماخر قهرمانی چهارمش را بدست آورد. فرناندو ادامه داد:

مقایسه کردن این دو نفر کار اشتباهی است. آنها در ماشین هایی با عملکرد های متفاوت و در بازه زمانی متفاوتی از این رشته بوده اند. ولی شوماخر را به خوبی به یاد می آورم. با استعداد ترین بود و شکست دادنش دشوار.

لوئیس راننده بسیار خوبی است و بهترین در نسل خود است اما در ماشین مکلارن وقتی با جنسن باتن هم تیمی بود نتوانست قهرمان شود. در مرسدس هم نیکو روزبرگ قهرمانی کسب کرد ولی مایکل هیچوقت چنین رقابت ها و شکست هایی را تجربه نکرد و همیشه برنده بود. او یک گام جلوتر است.

آلونسو با همیلتون در سال 2007 هم تیمی بود اما هیچوقت با شوماخر نبوده است و هنگامی که با فراری قطع همکاری کرد مایکل از فرمول یک خداحافظی کرد.

لوئیس همیلتون و فرناندو آلونسو - گرندپری اتریش 2018

لوئیس همیلتون، فرناندو آلونسو و سباستین فتل

آلونسو درباره شرایط فتل در فراری که مشابه دوران خودش است هم گفت:

با وجود اینکه نتوانستم با فراری قهرمانی کسب کنم اما تجربه خوبی برای من بود و حس میکنم سب هم حسی مثل من داشته باشد حتی اگر با آنها قهرمان نشود. هر دو ما هنگام ورود به فراری امید و آرزوهای زیادی داشتیم. بهترین تیم فرمول یک است و رانندگی با آن حس متفاوت و خاصی است.

وقتی به این تیم می آیید فکر می کنید وقت قهرمانی شما فرا رسیده است و می توانید تاریخ سازی کنید. فتل نیز بعد از چهار قهرمانی فکر می کرد می تواند با فراری آنرا تکرار کند ولی گاهی اوقات اوضاع بر وفق مراد شما نیست و قهرمانی به مانند ماهی از دست شما سر می خورد. هردو ما در زمان مناسبی بودیم اما ماشین مناسبی نداشتیم.

به همین دلیل در دوران حرفه ایم سعی کردم فقط روی فرمول یک تمرکز نکنم و به عنوان مثال مسابقه 24 ساعته لمانز را تجربه کردم و تلاش کردم در هر مسابقه ای که می توانم، برنده شوم.

52 دیدگاه

 1. payam

  12

  13

  2007 یادش رفته انگار

  • Ali n

   14

   10

   سال ۲۰۰۷ آلونسو و همیلتون در تعداد امتیاز، پیروزی و سکو با هم برابر بودن و تنها بدلیل اینکه تو اون سکوها همیلتون ۱یا۲ تا دومی بیشتر از آلونسو داشت اونو بالاتر از آلونسو گذاشتن. البته منکر توانایی های همیلتون نمیشم کسی که بتونه تو فصل روکی خودش قهرمان جهان رو به چالش بکشونه کار بسیار بزرگی کرده کاری که کسی مثل کووالاینن با همون ماشین نکرد اما اون فصل یک فصل خاص بود که ران دنیس مشخصاً از همیلتون جانب داری می کرد شاید اگه اتفاقات هانگارورینگ ۲۰۰۷ نمی افتاد شرایط جدول قهرمانی ۲۰۰۷ جور دیگه ای می بود.
   من معمولاً زیاد اگه، اگه نمیکنم که مثلاً اگه گروژان با آلونسو برخورد نمی کرد چی می شد؟ یا اکه رایکونن سوزوکا ۲۰۱۲ نمیزد به آلونسو چی می شد و …. ولی تنها افسوس و اگه ای که برام تو کل career آلونسو وجود داره همون اتفاقات مجارستان ۲۰۰۷ هست که ای کاش هیچ وقت اون اتفاقات بین لویس آلونسو و دنیس نمی افتاد یا حداقل آلونسو عکس العمل منطقی تری نشون میداد و الکی لویس رو بلاک نمی کرد. شاید در اون صورت نه تنها شانس قهرمانی ۲۰۰۷ رو داشت بلکه میتونست تو ۲۰۰۸ هم با مک لارن شانسشو امتحان کنه. اون دو سال مک لارن خارق العاده بود.

   پ.ن: اون هایی که اون فصل رو ندیدن یا یادشون رفته توصیه می کنم پادکست های اون فصل که همین سایت تهیه کرده رو بشنون متوجه میشن که بخشی از اتفاقات اون فصل رو همیلتون شروع کرد به خصوص مجارستان ۲۰۰۷.

   • iman

    10

    6

    Ali n مطمئنا اگر اتفاقات هونگارو و لجبازی فرناندو و دنیس و اون اتفاقات رسوایی فروش اطلاعات و ….. پیش نمیومد نتایج ۲۰۰۷ جور دیگه ای رقم میخورد و کیمی همون یه قهرمانی رو هم به دست نمیاورد.تازه با تمام این مسائل همیل و فرناندو مساوی شدن هر چند که عملکرد همیلتون بسیار قابل تقدیر بود و هست

   • Hassan Mohebbi

    15

    2

    درسته ایمان جان. ولی با اون فراری که خودت بیشتر میدونی در چه حدی بود، تا مسابقه اخر خودش رو تو کورس قهرمانی نگه داشت که این، کار هرکسی نبود که کیمی انجام داد. هرچند تو مکلارن هم نشون داد راننده سریعیه و تو فراری هم خودش رو اثبات کرد.
    من خودم از ۲۰۱۵ مسابقات رو دیدم و طرفدار کیمی شدم حتی نمیدونستم قهرمانی داره یا نداره. برای من حتی اون یک قهرمانی هم فرقی نداره. خودش عشقه😍گرنده کیمی💪

   • mohammad

    6

    1

    کیمی از خرابی های مک لارن خسته شده بود رفت فراری اونجا هم ماشین خراب بهش دادن با همون ماشین خراب قهرمان شد سال بعدش هم یه ماشین خراب تر بهش دادن

   • ALEX-ALBON

    7

    0

    دقیقا درست گفتین.. اتفاقات و لویس شرو کرد..کاری ک الان از لویس نسبت ب هم تیمی های برتری ک داشته میبینیم.. مثل باتن.. یا رزبرگ- از همون ابتدای راه فرمول1 توی خون این راننده بوده.. وخواهد بود
    چ خوشمون بیاد چه نه لویسم یک روز دورانش ب پایان می رسه.

   • پویا اردلان

    0

    7

    همیلتون شروع کرد؟ من نمیدانم جدیدا مفاهیم فارسی شاید تغییر پیدا کرده. بعدشم شما خودت باید بتوانی اخبار را بروی و بخوانی.

    میشه بفرمایید چطوری همیلتون اغاز کرد؟؟؟
    در ضمن اصلا یادتان نرود اینو و خوب هم یادتان باشد که مدافع عنوان قهرمانی در سال ۲۰۰۷ ، در مسابقه اخر چه رتبه ای کسب کرد و لوییس چه رتبه ای ، تا توانست تازه مساوی شود امتیازاتشان .
    مورد بعدی لوییس میتوانست در مسابقه چین قهرمان جهان شود. و این خودش برای مدافع عنوان قهرمانی کافی است ،که از یک سال اولی اینطور شکست بخورد. الونسو از لوییس شگست بدی خورد. امتیاز مساوی برای مقایسه یک مدافع عنوان قهرمانی و یک سال اولی نیست.

    و دلایل بهتری باید بسازید برای رفع بزرگی این شکست البته فقط نزد خودتان.

    لوییس فقط با مهارتش پیروز شد و لاغیر.

    پیروز باشید.

 2. MERC

  8

  21

  یعنی شوماخر از روزبرگ شکست نخورد؟

  • Saeed

   27

   5

   این چه حرفیه عاخه
   شوماخر بعد از سه سال دوری تو سن 41 سالگی به اف یک برگشت
   برگشتنش هم صرفا جنبه مارکتینگ داشت
   ماشین رقابتی هم نداشت که بخاد به خودش فشار بیاره

   • Hassan Mohebbi

    7

    7

    اگه بخوام یه جمله در دفاع از شوماخر بگم اونم اینه تعیین خط موناکو ۲۰۱۲💪

  • iman

   9

   0

   hasan mohebbiدر محبوبیت و مهارت کیمی شکی نیست،من خودم همیشه به کیمی علاقه داشتم ولی خوب فصل ۲۰۰۷ واقعا عجیب بود و نتایج غیر منتظره،کمتر کسی باور میکرد که فرناندو اون سال قهرمان نشه ولی خوب اتفاقات غیر منتظره ای افتاد

 3. Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

  12

  12

  نظر هر کسی محترمه. نظر فرناندو هم محترمه.
  اما یک تناقضی بوجود میاد.
  فرناندو میگه که نباید دو راننده‌ای که در شرایطی متفاوت بودند رو با هم مقایسه کرد.
  کاملاً قبول دارم. البته کامل‌تر همین صحبت، اینه که از اونجایی که هیچ دو راننده‌ای، از نظر مالی، اجتماعی، خانوادگی، فرهنگی، پشتکار و حتی ژنتیک، هیچ شباهتی به یک ‌دیگر ندارند، پس اصولاً، هیچ دو راننده‌ای نباید با یک دیگر مقایسه بشن.
  حالا فرناندو، از یک طرف مخالف مقایسه‌ی این دو نفره.
  از یک طرف داره به هم ‌تیمی باختن‌هاشون رو با هم مقایسه می‌کنه.
  مگه نمی‌گی شرایطشون فرق می‌کرده؟
  می‌دونید مثل چیه؟ مثلا سباستین بیست سال دیگه بیاد یه مصاحبه بکنه، و بگه “مکس مثل لکلرک شکست را تجربه نکرد”. بابا بیخیال!
  از همه‌ی این‌ها که بگذریم، نظر به عنوان یک بیننده‌ی بی‌طرف، شوماخر، همیلتون، مکس، چارلز و آلونسو، همشون عالی هستن.
  ولی اینجور مصاحبه‌ها مسخره‌س!

  • amirbnd

   11

   0

   سلام جناب باقری.متاسفانه گزینه ای که از طریق اون میتونم درخواست دوستی شما رو تایید کنم واسم نمایش داده نمیشه،فکر کنم یه نقص فنی تو سایت به وجود اومده.

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    10

    0

    سلام امیر خان.🙋🏻‍♂️
    فدای محبت و پیگیری شما.🙏🏻
    دیگه از این به بعد رفیق شدیم.🌹

  • Ali n

   12

   6

   اگه این طوری که شما میگی باشه، که دیگه هیچ دو انسانی با هم قابل مقایسه نیستن. مثلاً نمیشه بگی این آشپز از اون بهتره یا اون پزشک از این پزشک بهتره و ..‌. اونجایی که میگی “هیچ دو راننده‌ای، از نظر مالی، اجتماعی، خانوادگی، فرهنگی، پشتکار و حتی ژنتیک، هیچ شباهتی به یک ‌دیگر ندارند، پس اصولاً، هیچ دو راننده‌ای نباید با یک دیگر مقایسه بشن” چون قطعا این حالت برای آشپز، پزشک و … هم هست.

   منظور اون بنده خدا این بود که دو راننده در دو زمان متفاوت با قوانین متفاوت و ماشین های متفاوت مقایسه شون خیلی جالب و منطقی نیست.

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    10

    1

    سلام علی آقا.
    هر چقدر فکر کردم تا از نظرم، مبنی بر مقایسه نکردن راننده‌ها دفاع کنم، دفاعیه‌ای پیدا نکردم.
    لذا قبول می‌کنم.

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    10

    2

    ولی اگه قراره مقایسه‌ای هم صورت بگیره، باید این مواردی که بهشون اشاره کردم لحاظ بشن.
    مثلا یک راننده‌ای که بخاطر پول، کمتر تو بچگی تمرین کرده، اما پا به پای اونایی که بیشتر تمرین کردن پیش میاد.

 4. R.ivi4n2

  11

  12

  آلونسو میخواد ارزش قهرمانی خودش در مقابل شوماخر رو بالا ببره. سال 2005 و 2006 آلونسو شوماخر رو شکست داد قهرمان شد سال 2007 تو اوج کار خوش به عنوان قهرمان نتونست تو ماشین برابر همیلتون سال اولی رو شکست بده. کسی نمیتونه به بی نظیر بودن شوماخر شک داشته باشه ولی شوماخر هم تو فراری همتیمی قوی نداشت و بعدا مشخص شد که یکی از مفاد قرار دادش همین تعیین کردن همتیمی بوده پس نمیشه از این نظر مقایسه کرد.

  • Ali n

   10

   5

   سال ۲۰۰۷ آلونسو و همیلتون در تعداد امتیاز، پیروزی و سکو با هم برابر بودن و تنها بدلیل اینکه تو اون سکوها همیلتون ۱یا۲ تا دومی بیشتر از آلونسو داشت اونو بالاتر از آلونسو گذاشتن. البته منکر توانایی های همیلتون نمیشم کسی که بتونه تو فصل روکی خودش قهرمان جهان رو به چالش بکشونه کار بسیار بزرگی کرده کاری که کسی مثل کووالاینن با همون ماشین نکرد اما اون فصل یک فصل خاص بود که ران دنیس مشخصاً از همیلتون جانب داری می کرد شاید اگه اتفاقات هانگارورینگ ۲۰۰۷ نمی افتاد شرایط جدول قهرمانی ۲۰۰۷ جور دیگه ای می بود.

   • R.ivi4n2

    7

    11

    یه مطلب رو برای خودت گرفتی و فقط کپی پیست میکنی. همیلتون به عنوان روکی واد تیم شد آلونسو به عنوان قهرمان و اتفاقا حمایت اولیه تیم از آلونسو بود نه از همیلتون. هیچ تیمی نمیاد قهرمان جهان رو ول کنه و یه بچسبه به یه تازه کار ولی همیلتون از همون چند ریس اول نشون داد که ذاتا یه قهرمانه

   • Ali n

    12

    6

    R.ivi4n2 عزیز، وقتی سایت پرشده از هواداری فتل و همیلتون به خصوص فتل که همه جوره دارن به آلونسو میپرن چاره ای نمیمونه که پاسخ داده بشه. دیدم پاسخ سوالت مشابه هست همونو گذاشتم این ایرادش چیه؟
    کافیه آلونسو یه صحبت کوتاه بکنه کلی از توش ماجرا درست میشه.
    این بنده خدا اومده گفته شوماخر راننده بزرگیه حتی نسبت به همیلتون که داره رکوردشو میزنه و این ارزش کار شوماخر رو کم نمیکنه مثل اینکه خیلی ها میگن سنا بهترین راننده تاریخ فرمول یک هست ولی فک کنم تنها 3 قهرمانی بیشتر نداره. این حرفش چه ربطی داره به قهرمانی 2005 و 2006 آلونسو که شما ازش ماجرا درست می کنی؟ لابد هرکی بیاد بگه سنا راننده بهتری بود باید به شوماخر و بقیه بر بخوره.
    خود همیلتون هم شوماخر رو راننده بزرگی میدونه نسبت به خودش بعد شما میگی آلونسو میدونه همیلتون از شوماخر بهتر بوده و تنها برا ارزشمند کردن قهرمانی 2005 و 2006 خودش اومده اینو گفته؟ بعد شما انتظار داری جوابت داده نشه.
    کلاً چند راننده هستن که ارزشمندیشون با افتخاراتشون سنجیده نمیشه مثل فانجیو، سنا و شوماخر حالا هر کی میخواد رکوردشون رو بزنه.

   • Nando14Alo

    6

    3

    آقای R.ivi4n2
    میدونستی تو اولین نفری توی تاریخ هستی که میگی تیم مک لارن توی سال ۲۰۰۷ از آلونسو طرفداری کرده؟
    کل تیم از همیلتون طرفداری و حمایت کردن و چند بار هم اعضای سابق تیم توی مصاحبه ها اعلام کردن. حتی خود لوییس همیلتون توی مصاحبه میگه “تیم میخواسته من قهرمان بشم. نه آلونسو”
    یعنی شما بیشتر از خود همیلتون به تیم نزدیک بودی و از ماجرا خبر داشتی؟
    میتونی بری صحبت های دلاروسا رو هم گوش بدی که میگفت من و آلونسو به عنوان دوتا اسپانیایی و غیر انگلیسی توی یه تیم انگلیسی جایگاه خودمون رو از دست دادیم.
    تیم مک لارن چه خارج از پیست و چه داخل پیست نشون داد که از همیلتون حمایت میکردن و نه آلونسو.

    Lewis Hamilton feels McLaren want him to win the Formula One title more than team mate Fernando Alonso.

    The 22-year-old rookie told British reporters at the Japanese Grand Prix that he felt the team were more behind him than the Spaniard after a turbulent season marred by a spying controversy.

    “When you are in a relationship with a certain amount of people, you do the best job you can and want to show to everyone that you are the one for the team,” said the championship leader.

    “In this situation, I was a rookie and he was the two-time world champion coming into the team,” said Hamilton. “He is the one that was looked at to bring it home, but eventually I have earned more respect from them.

    “And since what’s gone on in the last few weeks they’ve realised who the real people are in the team and who they really should back.

    “I feel my bond with the team is even stronger.”

    خواهشا با صحبت های الکی که هیچ منطق و دلیلی توش نیست، ذهن بقیه رو به خودتون مشغول نکنید. کم مونده بگن مرسدس از بوتاس حمایت میکنه…..

  • Saeed

   16

   8

   وقتی بریکلو رفت و فلیپه مسای جوون و با انگیزه اومد هم مایکل شوماخر تعیین کرد؟!😂😂😂
   بعد اگ همچین چیزی درمورد لوییس همیلتون صدق بکنه شما اطلاع داری؟!

   بهرحال هر آدم منطقی بخوبی میدونه ک بوتاس راننده خوب و رقابتی نیست… شاید الان قبول نکنید ولی روزی ک از مرسدس بره بخوبی متوجه میشید

 5. arash

  11

  12

  چه معیاریه اخه!!!
  تجربه کردن یا نکردن شکست مهم نیست،از شکست پیروزی ساختن مهمه.
  من هرگز تا حالا در فرمولا شکست نخوردم ولی هیچ افتخاری هم ندارم.
  مصاحبه علیه همیلتون شده نردبان تیتر1 شدن.

  • ALEX-ALBON

   4

   2

   آرش این انتی لویس بودن طرفداران ف1 اصلا مختص این سایت نیست
   اگه شما سایتهای طرفداری دیگه رو هم ک خارجی هستن بلد باشین و یه سری به اونها بزنی میبینی ک حتی سایت* تو خود آلمان هم نسبت طرفدارای لویس از فتل ک یک راننده آلمانیه یا حتی طرفدارای نیکو رزبرگ کمتره..میدونی دلیلش چیه؟
   مطمعنا میدونی اما خب تجربه ثابت کرده ک یه چیزایی هست که فن های لویس هیچ وقت نمیخوان قبول کنن..
   لویس خیلی هارو در جریان قهرمانی هاش آچمز کرده.این شخصیت رانندگیشه.
   شخصیت خودش محترم
   مهم هم نسیت چون همیلتون محبوبیتش تو ف1 هرگز ب مایکل شوماخر و آیرتون سنا و همین فتل خودمون و حتی مکس هم نمیرسه.

 6. ....

  8

  18

  خخخخ
  شوماخر با کیا هم تیمی بوده؟و لوییز با کی؟
  راستی مگه نیکو شوماخر رو هم شکست نداد؟
  آلونسو هم می‌دونه لوییز چقدر قدرتمنده فقط نمی‌خواد ارزش خودش رو پایین بیاره
  از کی تا حالا باریچلو و مونتویا قابل مقایسه با نیکو و باتن یا حتی بوتاس شدن؟
  تو رقابت برابر و ماشین برابر هم لوییز تو اولین سال ورودش جلو قهرمان جهان نشون داد کیه!

  • Saeed

   16

   6

   شوماخر تو 37 سالگیش با فلیپه مسایی همتیمی شد که یک و نیم برابر ازش بیشتر امتیاز گرفت

   دو سال بعدش هم همین فلیپه مسا فقط یک امتیاز برا قهرمانی کم آورد
   اونم تو شرایطی که دوتا برد صد درصدی رو تو مجارستان و سنگاپور از دست داد….
   همین یک همتیمی که شوماخر اونو خاکشیر کرد بخوبی نشون داد هیچی از لوییس شما کم نداره…

   شکست رزبرگ هم اصلا معیار نیست چون مایکل بعد از سه سال غیبت و تو 41 سالگیش فقط برا مارکتینگ به مرسدس اومد نه رقابت
   ماشین رقابتی هم نداشت اصلا

   • ....

    8

    15

    سعید جان منطق فتل فنی تو جوابت موج میزنه!
    خب ما میتونیم این طوری ب قضیه نگاه کنیم
    فرض کنیم سالی که ماسا هم تیمی شوماخر میشه ماشین ماسا رو از عمد کند میکنن تا شوماخر تحت فشار نباشه چرا که تو واقعیت هم شوماخر از این چنین بند ها داشته…
    ۲۰۰۸ ماشین دایمینیت دست ماسا بوده
    هرچند شما از بدشانسی های ماسا تو اون سال میگی ولی بنده ناخدا گاه یاد انگلیس ۲۰۰۸ میفتم!راستی کسی می‌دونه ماسا تو اون ریس چند بار اسپین شد؟
    مورد بعدی که ب نیکو و وبر اشاره کردی
    ۲۰۱۰ تا مسابقه آخر فتل زیر وبر بود اما ردبول دوست داشت فتل قهرمان بشه و همین کار رو هم کرد
    همون طور ک مقصر ترکیه ۲۰۱۰ رو فتل ندونست(فکر نمیکنم کسی جز برخی از فتل فن ها،وبر رو مقصر اون تصادف بدونن)
    میتونیم ب قول شما فتل فن ها ک تو سایت ب ی فکت تبدیل شده فرض کنیم وبر دیگه روحیه نداشته که مبارزه کنه و خودش شل کرده مثل فتل ۲۰۱۹،یا شاید عقب چسبناک می‌خواسته!
    اما منطق فتل فنی که میگفتم تو یه جا ب خوبی داره مشاهده میشه
    شما ی عملکرد خوب رو میذاری ب پای استعداد ذاتی و ی عملکرد بد رو میذاری ب پای اینکه طرف راننده ضعیفیه
    اگه همون ریس انگلیس ۲۰۰۸ می‌تونه بگه باریچلو خوبه!می‌تونه بگه ماسا هم افتضاحه
    قصد دفاع از بوتاس رو ندارم ولی فکر نمیکنم اشتباه شخصی رانندگیش از فتل بیشتر بوده باشه!!!
    همین راننده ضعیف تو سوچی ۲۰۱۷ از سه به یک استارت زد و اتفاقا پول رو از فتل شما گرفت!تو روزی که فتل با اختلاف زیر یک ثانیه پشت بوتاس تموم کرد!
    کلا منطق فتل فنی اینه که یک عملکرد خوب راننده ما می‌تونه همه اشتباهات دیگه رو پاک کنه
    و ی عملکرد بد از راننده شما می‌تونه همه عملکرد های خوبش رو از بین ببره
    (قصد توهین ب هیچ فتل فنی رو ندارم
    اما این سبک نظر دادن از چند تا دوست خوبمون تو سایت معمولی شده هرچند خیلی وقت بود از این دست حرفا نزده بودن
    آرشیو کامنت های سال های قبل رو ببینید ب خوبی متوجه میشین)

   • Saeed

    13

    2

    آقا امین عزیز!

    اولا درباره فصل 2006… فراری اون فصل رقابت سازنده رو با فقط 5 امتیاز واگذار کرد
    واقعا شما عقلت بهت اجازه میده بگی ماشین مسا رو دستکاری و کند میکردن و موقعیت قهرمانی تیمیشون رو فقط برای یک راننده ب خطر مینداختن؟!؟!؟؟!🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

    دوما درباره فصل 2008… هیچ ماشین دامنیتی درکار نبود و مکلارن و فراری نزدیک بودن و تنها دلیلی که ممکنه باعث بشه همچین تصور اشتباهی بوجود بیاد که فراری دامنیت بود اینه ک یکی از راننده های مکلارن هیکی کوالاینن بود ک خب سالهای بعدش هم بوضوح ثابت کرد راننده خوبی نبوده و نیستش…

    سوما درباره گرندپری بریتانیا 2008… قصد ورود به بحث ارور های رانندگی رو نداشتم ولی چون اشاره کردید چشم. تو اون مسابقه فلیپه مسا پنج بار اسپین شد و دو بار هم لپ شد… خیلی ها درباره اون مسابقه میگفتن که فراری به اشتباه ستاپ پیست خشک برای راننده هاش بسته که غیر منطقی هم نیست چون کیمی هم تو اون مسابقه اشتباهات متعددی داشت

    ولی شما که ب اسپین های مسا اشاره کردی به تصادف کانادا هم اشاره کن😉…. جایی که لوییس ی چراغ قرمز توقف رو نمیبینه(دقیقا عین مونزای همین امسال) و دو ماشین متوقف تو خروجی پیت هم نمیبینه و میکوبه بهشون😐😁

    گرندپری بحرین رو هم از یاد نبر… استارت ضعیف ابتدای مسابقه و بعدش فرو رفتن لوییس تو ماشین آلونسو تو پیچ سوم😐😐… که لوییس انتهای اون مسابقه هم لپ شد

    مرحله Q2 تعیین خط مونزا هم در نظر داشته باش که همیلتون تو خروج شیکین اسکاری اسپین 540 درجه ای زد

    و گرندپری برزیل که راننده مدعی قهرمانی دور های پایانیش داشت با ی روکی 21 ساله ک راننده تورو روسو بود به نام سباستین فتل رقابت میکرد و اتفاقا بهش هم رده داد!!!!! که تیمو گلوک و استراتژی اشتباهش به داد و فریاد لوییس رسیدن

    شما از رو خودت میگی ماشین فراری 2008 دامنیت بود ولی حتی نمیتونی بگی دقیقا کجاش!!!! چگونه!!!! با رسم شکل!!!!😁😁
    خیلی از کارشناسای مطرح این رشته انقد راحت درباره فصل نظر نمیدن و تمام چیزی ک با اطمینان میگن اینه ک ماشین فراری 2008 از نظر دوام و پایداری نسبت ب مکلارن ضعیفتر بودش… اونوق شما براحتی میای میگی نبابا دامنیت؟!🤦🏻‍♂️😐😁

   • ....

    2

    10

    سعید جان میگم منطق شما جالبه میگید نه!
    چطور تا وقتی که ما پارسال می‌گفتیم ستاد ماشین مرسدس تو آلمان اشتباه بود قابل قبول نیست
    اما ستاپ اشتباه فراری قابل قبوله؟؟؟؟
    انگلیس ۲۰۰۸ می‌تونه ستاپ باشه ولی برزیل ۲۰۰۸ نمیتونه ستاپ باشه و فقط بحث رانندگیه …
    در مورد اتفاقات ۲۰۰۸ و اشتباهات لوییز هم نظر خاصی ندارم
    هر راننده ای ممکنه اشتباه کنه ب خصوص تو رقابت قهرمانی…
    حرف بنده در کل همینه:نمیشه ی فکت ایجاد کنیم و فقط برای رانندگان مورد علاقه خودمون یا حتی کسانیکه با راننده های رقیب راننده محبوبمون رقابت کردن استفاده کنیم
    خوبه دیگه دوران بعد از تصادف ماسا و ب قول شما کما دلیل محکمی میشه برای شکست از هم تیمی
    فقط ی چی خیلی جالبه
    این که چ جوری کما تاثیرش فقط چند دهم اونم تو تعیین خط و بعضاً مسابقس…
    شایدم دستهای پشت پرده …

   • mohammad

    3

    2

    Amin
    مسابقه ابوظبی رو ببین 2010 فتل شانس چهارم بود و وبر شانس اول بر همین اساس وبر رو اول آوردن پیت فراری هم برای پاسخ دادن به ردبول آلونسو رو آورد پیت که وبر رو کاور کنه و از نظر فردی و تیمی این کار درست ترین کار هر دو تیم بود

    خود آلونسو هم گفت باید یکی رو کاور میکردیم و اونا وبر رو کاور کردند همین تازه بر اساس همین موضوع تیم داشته به وبر کمک میکرده که توسط فتل اندرکات نشه

    حتی شانس لویز هم بیشتر از فتل بود ولی فتل پول گرفت و مسابقه رو برد کار تیم به نفع وبر بود اول وبر رو آوردن پیت

   • ALEX-ALBON

    6

    0

    Saeed
    با این دوستان بحث نکن.. یه سری چیزا هست که در مورد یه عده خیلی کمی از فن های لویس تغییر نمیکنه..

  • Saeed

   12

   9

   اگ میخای رزبرگ رو برای خودت مبنا کنی منم میگم

   رزبرگ سال 2006 از همتیمیش وبر باخت
   وبر هم همون راننده بود ای ک فتل تیکه تیکش کرد و…

   قبول میکنی شما؟!

   • #1

    6

    9

    خاکشیر، تیکه تیکه!
    انگار از وضعیت الان خیلی تحت فشارید

   • Vettel_n

    0

    0

    دقیقا…..
    احسنت…

  • Saeed

   15

   5

   جناب امین من این تیکه حرفتون رو تازه دیدم

   مقایسه کردن بوتاس با بریکلو و مونتویا شوخی بود دیگه اره؟!
   چون با عقل سلیم نمیتونه که جور در بیاد

   مونتویا راننده ای بوده که 2 مرتبه برنده ایندی 500 شده
   تو نسکار هم بخوبی درخشیده که نشون میده سوار هر ماشین و تو هر رشته ای چقد منعطفه که خودش نشون از ی استعداد عالی داره (یکی از راننده های محبوب خودم هم هست ولی حیف ک تو موقعیت مناسبی قرار نگرفت)

   از اونور بریکلو
   کلا دو تا راننده یادم میاد ک بریکلو ازشون شکست خورده باشه
   یکیشون شوماخر ک مشخصه
   اون یکی هم جنسون ک بازم بدون شک راننده بینظیری بود و بریکلو رو توی هوندا و براون(37 سالگی روبنز) شکستش داد

   حتی هالکنبرگ هم تو جوونیش بریکلو رو شکستش نداد

   اگ ب استعداد بریکلو شک داری مسابقات زیادی برای دیدن هست… یکیش هوکنهایم 2000 یا سیلوراستون 2008(سکو گرفتنش با تیم ضعیف هوندا) و کلی مورد دیگه…

   بعد از اونور بوتاس…. چطوری معلوم الحال ترین و حواس پرت ترین راننده گرید رو بالاتر از این دوتا میزاری؟!
   راننده ای ک پشت سیفتی کار اسپین میشه(چین 2017)
   راننده ای ک تو کفی اصلی مونزا یادش میره DRS بزنه(تعیین خط مونزا 2019)

   و راننده ای ک ضعیفترین استارت ها و ضعیف ترین رانندگی تو باد کثیف رو داره در حال حاضر…

   خلاصه امیدوارم این مقایسه بی معنیت فقط ی شوخی مزه بوده باشه نه بیشتر…

  • Mehriar Salehi

   4

   1

   مطمئنا JPM قابل قیاس با باتن نبوده هیچوقت.

   مونتویا راننده ایی بود دوست عزیز که بخاطرش باتن انگلیسی رو با یک سال تجربه از تیم انگلیسی انداختن بیرون تا اونو بیارن.
   دستاوردهاش توی هر سری که توش رانندگی‌کرده هم کاملا مشخصه.

   بعید میدونم ریس هاشو دنبال کرده باشید وگرنه هم ردیف نیکو و روبنس و باتن قرارش نمیدادین.

 7. Hamed

  7

  0

  کلا کیفیت راننده ها رو نمیشه برمبنای یک فصل نتایجشون یا بر اساس هم تیمی های مشترک اونم تو فواصل زمانی مختلف مقایسه کرد کریر هر راننده ای رو میشه تو طول دورانش تو فرمول 1 با کیفیت نمایش های درون پیست در کنار امتیاز گیری هاش سنجید. وگرنه بخوایم اینطوری تک فصل و تک بعدی و آماری مقایسه کنیم الان دنیل کویات یک بار با ریکیاردو هم تیمی بوده و بیشتر امتیاز آورده پس راننده بهتریه! ولی حقیقتا کدوم مدیری تو فرمول 1 اگر آزادی انتخاب داشته باشه برای ترکیب تیمش کویات رو به ریکیاردو ترجیح میده؟

 8. Amirali

  6

  6

  چند تا نکته میخواستم عرض کنم
  اول از همه اینکه هیچکس یادش نمیره چطور ناندو نتونست لوییس رو شکست بده ولی مایکل رو تونسته شکست بده البته من فقط از سالهای 2007 و 2008 اطلاع دارم ممکنه در سال 2009 بالاتر بوده باشه که بعید میدونم بازم دوستان اگه چیز دیگه ای هست راهنمایی کنن.
  دوم اینکه برکسی پوشیده نیست بندی در قرارداد شوماخر بوده که همیشه همتیمی ضعیف براش بیارن که اینم با استناد به حرفهای خود دوستان بوده.نقدی به این حرکتش ندارم اما خب طبیعیه وقتی همتیمی درجه 2 داشته باشی همیشه شکستش بدی.
  سوم اینکه هر راننده ای ممکنه در مقطع یا مقاطعی افت داشته باشه همونطور که به خوبی میدونیم مایکل آماده رو شما نمیتونی شکست بدی از اون طرف باتن و روزبرگ هم هیچوقت نمیتونن لوییس آماده رو شکست بدن.
  در هر صورت من نه میگم لوییس بهتره نه میگم مایکل بهتره چون اصلا سالهای قهرمانی مایکل به دنیا هم نیومده بودم.اما دلیلهایی که ایشون اوردن نه تنها غیر منطقی ان بلکه بیشتر وجهه خودشون رو خراب میکنن.

  • Amirali

   3

   1

   البته اصلاح میکنم نظرم رو
   2009 رو دیدم و اینکه آلونسو اصلا اون سال تو رنو بوده

   • hg10

    1

    1

    ۲۰۰۸ هم تو رنو بود

 9. Saeedreza

  6

  7

  من نميدونم چرا بعضی از فن های افراطی همیلتون
  از هر فرصتی برای کوچک کردن قابلیت و مهارت فتل استفاده میکنن سوچی 2017 مثال میزنن بوتاس پول رو از فتل ما گرفت الان يه علاقمند تازه وارد هم ميدونه بهترین موقعیت برای استارت تو سوچی رده سومه
  تازه 2019 سوچی یادش رفته فتل همه رو سیاه کرد
  از سوم استارت زد اومد پیشتاز شد
  بيخودي نیست طرفدار های فتل چند برابر همیلتونه
  اصلا مختص ایران هم نیست کل دنیا طرفداران ای دو راننده رو مقايسه کنی فتل چند برابر همیلتون طرفدار داره
  تو فرمول یک راننده ها مانکن نيستن برحسب رخ و قیافه، مد طرفدار پیدا بکنن
  مهارت رانندگی، استعداد، شجاعت تو رانندگی تو سبقت گیری
  خلق نمايشها دیدنی تو رانندگی، اینها ملاک ميشه راننده ای خاص بشه و پر طرفدار
  هم شماخر تو تیمی مثل بنتون و هم فتل تو تیمی مثل
  توروسو که تیمهایی رده بالا نبودن این قابلیت ها رو نشون دادن ولی همیلتون از سال اول ورودش به فرمول یک همیشه ماشین قوی داشته باز با این حال هر موقع تو فشار بوده قافیه رو واگذار کرده
  اگه هم تیمی هاش در حد هم تیمیهای شوماخر بودن نصف قهرماني هاش مال یکی ديگه بود الان رکورد شوماخرکه هيچي، به اندازه فتل قهرمانی نداشت
  الان این دوستان افراطی مخالف من دیسلایک بدن، ولی حقیقت عوض نمیشه

  • Mahmood.ghaedi

   3

   4

   سوچی 2019 همون ریس نیست ک قرار بود لکلرک ب سب خلا بده بعد تیم ک گفت رده برگردون سب اینکار نکرد و گفت بخش بگین نزدیکتر بشه تیم هم سب بیشتر تو پیست نگهداشت ک بعد از پیت استاپ لکلرک جلوش باشه؟

  • ....

   2

   5

   میگم فتل فن طور یعنی همین دیگه
   طبق فرمایشات سعید بوتاس استارت ضعیفی داره
   اما تو سوچی ۲۰۱۷ از سه ب یک میاد
   و فتل که ب زعمشون استاد استارته
   (فقط کافیه برید کامنت های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رو ببینید ابر استارت تاریخ)
   پارسال با موتور فراری که غول کفی بود
   از لوییز با لاستیک نرم تر رد شد از هم تیمیش هم با توافق قبل از مسابقه!
   اما اینجا ب پای استعداد نوشته میشه
   کارنامه اشتباهات فتل موجوده…
   تو بحث هم تیمی هم والا اگه هم تیمی های لوییز بهتر از فتل و شوماخر نبوده باشن که هستن قطعا ضعیفتر هم نبودن(ب جز کوالینن)

   • Saeed

    6

    4

    خدایا🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️
    اون توافق بین فتل و لکلرک برای موقعیتی بود که اگر همیلتون و فتل در ی حد استارت زدن لکلرک جلوی فتل قرار بگیره که سب با اسلیپ استریم از لوییس عبور کنه

    درحالیکه لوییس از رده دوم استارت افتضاحی زد و حتی ساینز از رده پنجم با انجین رنو داشت میگرفتش…

    فتل تو همون لانچ اولیه همیلتون رو گرفت و رد شد
    دیگه بعد از اون لکلرک چپ میرفت راست میرفت فتل هم میتونست دقیقا پشت سرش حرکت کنه و کاری هم از دست چارلز برنمیومد

    یا نکنه میخای بگی با مولکول های هوا هم توافق کردن ک از سر راه فتل برن کنار؟!🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️😁

   • Saeed

    6

    4

    بعد امین استارت 3 به 1 برات معیاره؟!

    مجارستان 2015
    استرالیا و کانادا 2016 بخصوص کانادا خط استارت خیلی کوتاهی داره
    اینا رو حتما ببینشون
    بحرین و اسپانیا و آمریکا 2017 هم ک فتل تو همون شروع همیلتون رو گرفت(یک رده البته) از دست نده

    ضمنن مطمئنم لازم نیست اشاره ای ب این داشته باشم ک هر سه سال 2015 16 17 موتور فراری ب وضوح ضعیفتر از مرسدس بودش

    و ضمنن درمورد 2019 هم اگ فراری موتور قوی داشت لوییس هم دکمه کمکی داشت ولی حتی با اون هم…… :))))))))

    حوصله کامنت گذاشتن ندارم زیاد یچیزایی رو خودت به خودت یادآوری کن لطفا دوست گرامی

   • ....

    0

    4

    سعید جان جواب هات فوق العادس
    واقعا لذت میبرم ازش
    تو مونزا ۲۰۱۹ با لاستیک برابر لوییز تو استارت با لکلرک تقریبا برابر شد اما موتور فراری لکلرک رو جلو انداخت
    بعد تو روسیه با لاستیک یک درجه نرم تر و البته اسلیپ استریم فکر می‌کنی کار سختیه که بتونه لوییز رو بگیره؟؟
    سه سال اول هایبرید که کلا استارت ماشین مرسدس مشکل داشت هرچند استارت های ضعیف لوییز هم تاثیر خودش رو بیشتر نشون میداد
    استارت ماشین مرسدس و خود لوییز از ۲۰۱۹ بهتر شدن
    اما در مورد توافق بهتره بری و یکبار دیگه استارت سوچی ۲۰۱۹ رو ببینی اونوقت متوجه میشی که لکلرک میتونس دفاع کنه یا نه‌..‌‌.
    منتظرم ببینم امسال لاروس رو به کی خواهند داد …

   • Saeedreza

    3

    0

    همه دنیا میدونن فتل در هر زمینه ای استاده
    تو این 5 سال جای فتل و همیلتون اگه جابجا بود باز می اومدی این حرفو بزنی
    در شرایط برابر همیلتون نصف کارایی فتل رو نداره
    فقط تیمی مثل مرسدس ميتونه کاستی های همیلتون رو بپوشونه
    کسانی که تو ضمیمه فرمول یک فعالیت دارن در استاد بودن فتل تو فرمول یک شک نداره
    ولی ظاهرا شما بیشتر از افراد درگیر تو ضمیمه فرمول یک اطلاعات دارین

   • Vettel_n

    2

    0

    واقعا خیلی دوست دارم بدونم که اگه جای سب با همیلتون عوض میشد ، واقعا همیلتون توی شرایط یکسان با واقعا مییتونست دووم بیاره؟؟؟؟
    همون سال 2016 که فشار روش زیاد بود(هر چند واقعا در حد فشار هوایی که روی سب بود و هست ، نبود) دیدیم چ شد….