فرمول یک ایرانکارلوس ساینز و دنیل ریکاردو، دو راننده ی موفق حال حاضر تیم های مک لارن و رنو فصل بعد به ترتیب با اتومبیل تیم های فراری و مک لارن در گرید حاضر می شوند. معمولا در چنین نقل و انتقالاتی تیم ها سعی می کنند تا حداقل اطلاعات و فناوری توسط رانندگانشان به تیم رقیب انتقال پیدا کند. اما ظاهرا این دو تیم رویه ای دیگر را در پیش گرفتند. در ادامه ی این مقاله در مورد برنامه ی مک لارن و رنو برای این دو راننده ی اسپانیایی و استرالیایی، در آخرین فصل حضورشان در این دو تیم بحث می کنیم.

پس از اتمام 9 راند در 6 کشور، فصل 2020 فرمول یک به نیمه ی راه خود رسیده و از ابتدای فصل تاکنون، صرف نظر از تمام شگفتی ها و حوادث عجیبش، موضوع نقل و انتقالات رانندگان برای فصل بعد و همچنین صندلی های خالی تیم ها برای رانندگان پیشتاز فرمول دو، همچنان یکی از پر حاشیه ترین و بحث برانگیز ترین موضوعات بوده است.

در این بین قرارداد دو ساله کارلوس ساینز با فراری و حضور دنیل ریکاردو در مک لارن، جزء اولین قرارداد های رسمی این فصل بود که هرکدام به واسطه ی امکان انتقال تجربه، اطلاعات و فناوری بین تیم ها حساسیت زیادی ایجاد می کند.

سرجیو پرز ، دنیل ریکاردو و کارلوس ساینز ، ریسینگ پوینت ، رنو و مک لارن - فرمول یک مجارستان 2020

دنیل ریکاردو و کارلوس ساینز، رنو و مک لارن – فرمول یک مجارستان 2020

ساینز مهره ی کلیدی مک لارن در مسیر توسعه

با وجود این که کارلوس ساینز جوان در پایان فصل به فراری می رود، مدیران مک لارن همچنان تمایل دارند که او را کاملا در جریان فرایند توسعه ی اتومبیل های خود نگه دارند.

نکته ی جالب در خصوص روابط ساینز و مک لارن این است که حتی پیش از شروع دیر هنگام فصل 2020، شایعات زیادی در مورد پیوستن راننده ی اسپانیایی به فراری وجود داشت. با این حال طبق گفته ی مدیران مک لارن، ساینز از ابتدا کاملا در روند توسعه ی خودرو های این تیم قرار داشته و بخش بزرگی از این طرح بوده و حتی پس از قطعی شدن قرارداد او با فراری، هرگز تعهد همکاری بین آن ها کمرنگ نشده است.

آن چه که در طی این سال ها در ساختار و روند اداره ی تیم های فرمول یک دیده ایم، بیانگر این موضوع است که هرگاه راننده ای تصمیم به ترک تیم در انتهای فصل و پیوستن به تیم دیگری می گیرد، مدیران و مهندسین ارشد تیم برای حفظ اطلاعات حساس پروژه های جدید خود، شروع به پنهان نگه داشتن بخشی از طرح های توسعه ی اتومبیل ها از او می کند تا اطمینان یابند که راننده این اطلاعات را به تیم جدیدش نمی برد.

با این حال، مدیران مک لارن در ظاهر چنین تصمیمی ندارند و قصد دارند تا روزی که کارلوس ساینز تیم را ترک می کند او را جزئی از برنامه ی توسعه ی تیمشان نگه دارند.

آندریاس سیدل، مدیر تیم مک لارن در مصاحبه ی اخیر خود گفت:

در حال حاضر، کارلوس کاملاً درگیر تمام پروژه ها و برنامه هایی است که ما برای توسعه ی اتومبیل هایمان در پیست و در کارخانه انجام می دهیم.

فلسفه ی تصمیمات ما به وضوح این است، که از حضور کارلوس در تیم حداکثر بهره را ببریم و اعتقاد داریم این روش صحیح و موثر حرکت رو به جلو است. هم تیم و هم کارلوس اهداف مشابه و مشترکی دارند.

او می خواهد تا پایان فصل حداکثر امتیازات و بهترین نتایج را بدست آورد و ما نیز چنین برنامه ای داریم. و صادقانه بگویم، فکر می کنم تا پایان فصل با همین استراتژی پیش خواهیم رفت.

کارلوس ساینز - استرالیا 2019

کارلوس ساینز – استرالیا 2019

رنو و برنامه ای مشابه برای ریکاردو

در حال حاضر مکلارن تنها تیمی نیست که از این استراتژی تا حدودی غیر معمول استفاده می کند.

در ابتدای فصل 2021 دنیل ریکاردو جایگزین کارلوس ساینز در مکلارن خواهد شد. اما سیریل ابیتبول، مدیر اجرایی رنو معتقد است، حال که ریکاردو در جایگاه راننده ی اول تیم، نتایج بسیار قابل قبولی به دست آورده است و حضور او در روند توسعه ی اتومبیل ها ضروریست، رنو باید حداکثر استفاده را از تجربه و دانش او ببرد و از طرفی نباید نگران مخفی نگه داشتن اطلاعات پروژه ی توسعه از او باشند.

ابیتبول در این باره توضیح داد:

مشخصا این کاملا منطقی نیست؛ اما دنیل به طور کامل در روند توسعه ماشین دخیل خواهد بود. زیرا بر اساس قوانین جدید فیا (که برای مقابله با فشار اقتصادی ناشی از بحران کرونا وضع شده) اتومبیل فعلی ما در سال آینده نیز کما بیش بدون تغییر باقی خواهد ماند.

همچنین مکلارن نیز باید از تمام توان خود برای یکپارچه سازی موتور جدید با شاسی اتومبیلش استفاده کند؛ بنابراین (در مکلارن نیز) هیچ توسعه عملکرد چشم گیری وجود نخواهد داشت.

این مسئله به ما این فرصت را می دهد که با خیالی آسوده با دنیل کار کنیم. بدیهی است که اطلاعات فعلی او از طرح های ما برای فصل 2022 نیز شانس برتری به مکلارن نمی دهد.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

به عنوان جمع بندی پایانی به این نتیجه می رسیم که در حال حاظر تیم ها به تمام ظرفیت رانندگانشان برای توسعه و بهبود عملکرد اتومبیل ها نیاز دارند و از طرفی شرایط به وجود آمده تحت تاثیر بحران جهانی کرونا و تغییر اساسی قوانین طراحی و ساخت اتومبیل ها برای فصل 2022 این امتیاز را در اختیار تیم ها قرار داده تا از احتمال انتقال اطلاعات توسط رانندگانشان به تیم های رقیب چشم پوشی کرده و بر خلاف روند رایج در تمام سال ها این بار حتی از تمام پتانسیل رانندگانی که در حال ترک تیمشان هستند نیز در جهت توسعه و ارتقاع اتومبیل هایشان استفاده کنند.

7 دیدگاه

 1. BAHRAM

  4

  2

  البته منتی رو سر رانندها نیست مسلما مکلارن برای توسعه ماشین فصل بعد روی ساینز و تجربیاتس بیشتر از نوریس حساب میکنه همینطور رنو.

 2. آرشا

  8

  0

  خوب بابا سال دیگه آخرین سال قوانین حال حاضر خواهد بود وبرای ۲۰۲۲ماشینها دگرگون خواهند شد دیگه تیمها فرصتی ندارن از همدیگر الگوبرداری کنن..کار شاقّی نکردن.😏

 3. محمد

  7

  0

  (⌐■_■)(یه آقا با عینک)

 4. Reza.MC

  3

  0

  ولی فراری تونسته با به موقع کنار گذاشتن فتل اسرار ساخت یک گاری دودی رو برای خودش حفظ کنه.

  • BAHRAM

   0

   4

   فتل اگر میتونست کمکی بکنه ۲۰۱۹ و همین فصل کمک میکرد

   • |ZXE-LECLERC16|

    3

    0

    خود سنا هم بیاد الان هیچ کاری نمی تونه بکنه *!
    چرا اینقدر فتل رو می کوبی؟
    به جای گذاشتن عکس چارلز،یه عکس چپه از فتل می گذاشتی خب!

   • Reza.MC

    0

    0

    آهان. یعنی افتضاح 2019 و 2020 تقصیر فتل بوده.