فرمول یک ایرانلندو نوریس پس از گرندپری ایتالیا گفت قانونی که به رانندگان اجازه می‌دهد اگر تا زمان پرچم قرمز یک پیت استاپ اجباری خود را انجام نداده اند آنرا در زمان پرچم قرمز انجام بدهند، باعث شد که او سکو را از دست بدهد.

راننده مک‌لارن مسابقه را پشت لنس استرول از تیم ریسینگ پوینت و در رده چهارم به پایان رساند. نوریس در ابتدای مسابقه از استرول سبقت گرفته بود ولی استرول توانست دوباره از او پیشی بگیرد چون توانست هنگامیکه مسابقه به دلیل پرچم قرمز به تعویق افتاده بود، تایرهایش را عوض کند. نوریس و دیگر رانندگان زمان بیشتری نسبت به استرول از دست دادند زیرا آنها در زمان حضور ماشین ایمنی در پیست یا قبل از آن تایرهایشان را عوض کرده بودند. نوریس در اینباره می‌گوید:

تنها دلیلی که فکر می‌کنم امروز من روی سکو نبودم، این است که استرول از یک پیت استاپ مجانی استفاده کرد که کمی قانون احمقانه ای است زیرا آنها آن را رایگان بدست آوردند و از خیلی جهات لایقش نبودند.

بند 41.4b قوانین ورزشی بیان می‌کند که:

عوض کردن چرخ ها و تایرها زمانیکه مسابقه به تعویق افتاده است ممنوع است.

لندو نوریس نیز می‌گوید:

به نظرم این قانون بهتر است حذف شود. ما دو مثال داشتیم، گسلی که پیش از آن تایرهایش را تعویض کرده بود و پرچم قرمز او را از بقیه جلو انداخت. او آنجا بود، پس این عادلانه است و شما نمی‌توانید کاری راجع به آن بکنید.

اما برای کسی که تا آن زمان به پیت نیامده، آنها بیست و چهار ثانیه بدون انجام دادن هیچ تلاشی نسبت به بقیه به دست آوردند. او هم باید مثل بقیه در شرایط عادی لاستیک هایش را عوض می‌کرد. این تقصیر آنهاست که تا آن زمان او را به پیت نیاورده بودند.

با کاری که پیر کرد شما می‌توانید خوش شانس باشید، و آن هم عادلانه بود. اما زمانیکه مجبور نیستید به پیت بیایید و سپس از پیت استاپ اجباری خود استفاده کنید، در حالیکه نباید در آن موقعیت از آن استفاده کنید، چیزی است که عقیده دارم درست نیست.

مدیر مسابقه ای فرمول یک، مایکل مسی گفت که هیچ برنامه ای برای تغییر این قوانین در امسال وجود ندارد:

قوانینی که هنگام تعویق مسابقه صدق می‌کنند، برای مدت هاست که ثابت مانده اند. خوشبختانه، این چیزی نیست که اغلب اوقات اتفاق بیفتد.

اگر بخش هایی از قوانین وجود دارند که باید بازبینی بشوند، ما آنرا در حضور مدیران مسابقه ای تیم ها در یک گروه مشترک بررسی خواهیم کرد، و اگر چیزی ضروری بود، پروسه مربوط به آن را دنبال کنیم تا آنرا انجام دهیم.

هیچ چیزی برای باقیمانده فصل ۲۰۲۰ تغییر نخواهد کرد. ولی ما بحثی راجع به اتفاقاتی که در آینده قرار است بیفتند خواهیم داشت و از آن بفهمیم که آیا چیزی هست که بتواند بهبود داده شود یا نه.

6 دیدگاه

 1. ....kh:n....

  7

  0

  خیلی از قوانین مسخره است
  اسپانیا ۲۰۱۷ وتل ۸ثانیه بامرسدسها فاصله باز کرده بود اما با یه vscهمش به فنا رفت…
  یا استرالیا ۲۰۱۸ همیلتون پیروزی را با یه vscبه سباستین باخت…
  همه راننده ها باید در شرایط کاملا برابر باهم رقابت کنن.

 2. ّFerrari

  7

  1

  به نظر منم عادلانه نبود
  تا قبل از پرچم قرمز لوییز و ساینز و نوریس سه راننده اول بودن !
  لوییز که اشتباه کرد پنالتی 10 ثانیه ای عبور از پیت گرفت.
  ولی رده دوم ساینز بدون هیچ اتفاق خاصی فقط بخاطر ی پیت استاپ مجانی برای پرچم قرمز شد چهارم و نوریس پنجم!

 3. سباستین فتل اسطوره بی تكرار

  0

  0

  موضوع اصلا این نیست که چه کسی سود برده چه کسی ضرر. کلا این روش عادلانه نیست و به نوعی حق کشی مسلم هست. برای من، حتی اگر سب هم سود ببره این روش درست نیست و نباید اجازه تعویض تایر بدن در زمان پرچم قرمز و استاپ شدن مسابقه.

دیدگاه خود را بیان کنید