فرمول یک ایران – مارک آرنال، فیزیوتراپیست کیمی رایکونن خاطره‌ای از سال 2010 تعریف میکند که حاکی از وجود روحیه وحشتناک راننده‌های فرمول یک برای بردن است: “من و کیمی باهم زیاد بدمینتون بازی میکردیم، گاهی اوقات نیز سباستین (فتل) می‌‌آمد و با ما همبازی می‌شد؛ سباستین زیاد از بدمینتون چیزی نمی‌دانست و مهارت خاصی در آن نداشت اما من و کیمی به مراتب خیلی بیشتر باهم بازی می‌کردیم و کیمی به مراتب نسبت به سباستین مهارت بیشتری داشت. کیمی خیلی باهوش بود.

من (مارک آرنال) با یکی از دوستانم کوین اسکات، بدمینتون‌باز المپیکی انگلیس، باهم زیاد بدمینتون بازی می‌کردیم و این طبیعی است که شما با کار کردن با افرادی که بهتر از شما هستند بیشتر یاد می‌گیرید.

اولین باری که من و کیمی خواستیم باهم بدمینتون بازی کنیم، کیمی با یکی از دوستانش بود که با او نیز زیاد بازی کرده بود و از من خواست که باهم بدمینتون بازی کنیم. از آنجایی که کیمی نقاط ضعف و قوت دوستش را می‌دانست ابتدا با من بازی نکرد و گفت که دوستش و من اول باهم مسابقه دهیم و سپس برنده با او مسابقه دهد.

در تمام این مدت کیمی در حال مشاهده نحوه بازی کردن من و بررسی کردن آن بود. من در دفعات اول مسابقه با کیمی، او را شکست می‌‌دادم چون من خیلی بیشتر از او بدمینتون بازی می‌کردم اما او شدیدا مصمم بود که بیشتر با من بازی کند و بیشتر یاد بگیرد و حتی لحظاتی هم که من نبودم که با او بازی کنم او در حال تمرین کردن بود و الان به جایی رسیدیم که من دیگر قادر به شکست دادن او در بدمینتون نیستم.

مارک آرنال و کیمی رایکونن - تعیین خط گرندپری بلژیک 2017

مارک آرنال و کیمی رایکونن

فراری انزو کیمی رایکونن برای سباستین فتل؟

اولین باری که سباستین پیش کیمی آمد و باهم بدمینتون بازی کردیم مانند اولین مسابقه با کیمی بود، من او را شکست دادم. سب قبلا زیاد بدمینتون بازی نکرده بود. ما سه نفر که باهم جمع می‌شدیم، می‌رفتیم بدمینتون بازی می‌کردیم و من و کیمی او را نابود می‌کردیم، چونکه او اصلا تجربه‌ای در این مسابقه نداشت.

کیمی در آن زمان یک فراری انزو داشت و به سباستین گفت که اگر تو مرا شکست بدهی، این سوئیچ فراری را به تو می‌دهم و این ماشین برای تو می‌شود.

سباستین وقتیکه چالشی را پیش روی خودش دید تمام تلاشش را کرد و مسابقه ساعت‌ها ادامه یافت. به این خاطر که سباستین می‌خواست که آن فراری را ببرد و مهم‌تر از آن، می‌خواست برنده مسابقه باشد.

چند وقتی باهم بازی نکردیم، دفعه بعدی که سباستین با ما بازی کرد، به طرز وحشتناکی بهتر بهتر شده بود، به این خاطر که وقتی که از پیش ما رفت به طرز دیوانه‌کننده‌ای تمرین می‌کرد تا بتواند روز مسابقه برنده باشد ولی الان که دوباره سه تایی باهم دورهمی می‌گیریم و بدمینتون بازی می‌کنیم، تشخیص اینکه چه کسی پیروز می‌شود بسیار سخت است و رقابت بسیار نزدیکی باهم داریم.

من از عملکرد هر دو فرد تحت تاثیر قرار گرفتم، آنها از یک سطحی شروع می‌کنند و به خودشان می‌گویند که این سطحی نیست که ما می‌خواهیم باشیم، ما می‌خواهیم به جایگاه پیروزی برسیم، سپس ساعت‌ها و روزها تمرین می‌کنند تا بالاخره بتوانند به نقطه‌ای برسند که پتانسیل بردن داشته باشند.

این توانایی است که در آن‌ها وجود دارد یعنی توانایی یادگرفتن پیوسته در هر شرایطی، آنها در هر دوری از مسابقه به آخرین حد توانایی ماشین نزدیک‌تر می‌شوند و به این درک می‌رسند که با چه سرعتی و چگونه در هر دور در تمامی پیچ‌ها عمل کنند و به این حدها مسلط شوند.

برگرفته از کتاب ناشناخته ای به نام کیمی رایکونن

کتاب ناشناخته ای به نام کیمی رایکونن

خرید نسخه الکترونیکی

4 دیدگاه

 1. AHMADREZA_F1

  2

  0

  میگم سید تو این کتاب از اخلاقیات رایکونن هم گفته شده؟
  واقعا من نمیتونم کیمی رو درک کنم!
  (مثلا در عین اینکه داره شوخی میکنه جدی هم هست)
  واقعا تو این مورد با بقیه تفاوت داره

 2. meraj

  0

  1

  امیدوارم نسخه چاپیش زود بیاد چون من زیاد علاقه ای به خوندن نسخه الکترونیکی ندارم وتا حالا هرچی کتاب خوندم نسخه چاپی بوده

دیدگاه خود را بیان کنید