فرمول یک ایران – دکتر هلموت مارکو مشاور تیم فرمول یک ردبول ریسینگ می خواهد که در پرونده بحث برانگیز داکت های ترمز ریسینگ پوینت و مرسدس، عدالت تمام و کمال اجرایی شود.

در طی ماه های گذشته جنجال های زیادی به واسطه کپی کاری تیم ریسینگ پوینت از مرسدس ایجاد شد.

ردبول در کنار تیم های معترض قرار نگرفت و خودش را از این داستان های سیاسی کنار گذاشت اما دکتر هلموت مارکو با حکم داده شده به تیم ریسینگ پوینت سر خوش ندارد و می خواهد بداند که چرا مرسدس به خاطر اشتراک اطلاعاتی که مجاز نبود، مجازاتی را دریافت نکرد:

ما انتظار یک شفاف سازی در مورد اینکه چه چیزی مجاز است و چه چیزی مجاز نیست داریم، بدون اینکه هیچ ناحیه خاکستری در قوانین وجود داشته باشد.

کاری که ریسینگ پوینت انجام داد و کاری که مرسدس انجام داد، به دو کار غیرقانونی ختم شد. من انتظار دارم از فیا تا برای مسابقه بعد، شرایط را مشخص کند. چیزی که قابل فهم نیست، وقتیکه یک تیم جریمه می شود سپس مجاز است به مسابقه دادن ادامه دهد و سپس پس از هر مسابقه یک اخطاریه دریافت می کند.

برای ما کاملا واضح است که کپی کاری که ریسینگ پوینت انجام داده مجاز نیست. همانطوری که دادن اطلاعات به رقیب مجاز نیست.

شواهدی وجود دارد که مرسدس چنین کاری را کرده است. نتیجه این اقدامات برای کار و همکاری بین ردبول ریسینگ و الفاتاوری نیز تعیین کننده است. ما به گروه معترضان نپیوستیم به این خاطر که فراری و رنو دو تیم بزرگ بودن که به هر حال تماما فعال بودند.

مسائل ریسینگ پوینت تنها موضوعی نیست که دکتر مارکو خواهان جواب برای آن می باشد، موضوع بخشنامه فنی و موتور فراری نیز هنوز برای دکتر مطرح است:

زمان دور های ثبت شده فراری که کاملا پایین تر از سال قبل می باشد، خودش گویای همه چیز است. اما حقیقت دارد، همه این چیزها به خاطر کرونا متوقف شده است.

مکس ورشتپن ، کریستین هورنر و هلموت مارکو - گرندپری بریتانیا 2017

هلموت مارکو، مکس ورشتپن و کریستین هورنر

مکس ورشتپن هنوز می تواند قهرمان جهان شود

دکتر مارکو در مورد شانس قهرمانی جهان مکس ورشتپن می گوید، به گفته او “البته که مکس می تواند هنوز قهرمانی جهان امسال را به دست بیاورد و خط شانس مرسدس به زودی به اتمام می رسد.”

او در مورد چرایی اینکه این حد به این موضوع اعتماد به نفس دارد می گوید:

به این خاطر که ما کمتر از هدفمان در اسپانیا بودیم. ما در روز جمعه با دورهای شبیه ساز مسابقه در حد مرسدس بودیم. در مسابقه، هر دو نوع تایر در محور عقب دچار بیش گرمایش شد و ما مجبور به کاهش سرعتمان شدیم.

این قضیه برای الکس البون بیشتر از مکس ورشتپن بود به این خاطر که ما تنظیمات و ستاپ اشتباهی را با او انتخاب کرده بودیم. علاوه بر آن، از بلژیک به بعد پارتی مود نیز توسط فیا ممنوع شده است. این مسئله نه تنها روی مرحله تعیین خط تاثیر می گذارد بلکه دور این لپ و اوت لپ و مانور های سبقت نیز تاثیر می گذارد.

البته تغییرات مود موتوری قرار است که از پیست مونزا اعمال شود ولی ردبول در هر حالت این اعتماد را دارد که در اسپا به مرسدس نزدیک خواهد بود:

ما هنوز از ناحیه شاسی خودمان یک سری ضعف هایی داریم که به گونه ای غیرقابل پیش بینی است به این خاطر که داده های گرفته شده از تونل باد روی پیست به حقیقت نمی پیوندند. ما قطعات جدیدی را در بلژیک میاوریم تا بتوانیم پایداری را ارتقا دهیم. ما هنوز به نیمه راه هم نرسیدیم، خط شانس مرسدس باید پایان بپذیرد.

27 دیدگاه

 1. بیژن

  14

  4

  خط شانس ؟😂😂
  خودش هم میدونه موفقیت پی در پی یک تیم شانس نیست .
  شانس یک بار اتفاق میوفته ، مثل مسابقه دوم انگلیس ، نه هر سال و هر مسابقه ، مرسدس زحمت کشیده جوابشم داره میگیره ، اینکه هر همیشه نمیتونه قهرمان بشه : بله درسته حالا کی این رشته پاره بشه معلوم نیست ولی قطعا یه جایی پاره میشه ؛ ردبول به همه کار داره ، اینقدری که تمرکزشون رو تیم های دیگه اس رو تیم خودشون بود موفق تر بودن .
  مکس استحقاق قهرمان شدن رو داره
  عملکرد امسالش رو ادامه بده به قهرمانی میرسه ؛ امسال عملکردش پوسته و ادامه دار بوده تا اینجا
  مسابقات بعد هم اینطوری باشه و از برخورد دوری کنه قطعا میتونه تا دو سه سال آینده قهرمان بشه .

 2. AHMADREZA_F1

  7

  3

  کل تیم ردبول فقط ۳ امتیاز از لوئیس همیلتون بیشتر امتیاز داره.
  امسال یک فصل استثنائ برای ردبول هست چرا که مسابقات کمتر شده بود ولی اگه ابتدای فصل پیست خانگی خوب شروع میکردن الآن باز میشد اینقدر اعتماد به نفس داشته باشند!

  تا الآن تنها گرندپری که ورشتپن تونسته ببره عامل اصلیش مشکلات مرسدس بوده نه برتری ردبول.
  فعلا باید به همین شکایت ها و اعتراض به داوری ها با مرسدس رقابت کرد
  به قول دوستمون رقیب جدید مرسدس خود فیاست!

   • ایرن

    5

    3

    امسال اگه اشتباه هم کنند بازم کسی رقیبشون نیست.

  • ....kh:n....

   1

   2

   وشتپن یک مسابقه را هم بعلت خرابی از دست داد وگرنه الان اختلاف امتیاز با همیلتون کمتر از الان میبود….
   خدارو چه دیدی شاید یکی دوتا dnf هم گریبان لوییس رو گرفت واون موقع مسابقات دیدنی خواهد شد….
   نمیدونم چرااحساسم میکنم اتفاقات غیر منتظره ای قراره برای مرسدس بیفته…

 3. a Ferrari lover

  2

  8

  جالبه طرفدار های مرسدس به یه بخش بی اهمیت مصاحبه گیر دادن ولی به تخلفشون هیچ واکنشی نشون نمیدن خب اگه حق خوری نشه احتمال تو این هفته یه جریمه نقدی برای مرسدس و حذف امتیاز های ریسینگ پوینت رو خواهیم دید البته اگه حق خوری نشه

  • AHMADREZA_F1

   7

   1

   این که دلیل نمیشه ما هم منتظر دیدگاه ناظران بر این موقعیت پیش اومده هستیم.مثلا چه انتظاری داشتی؟
   نه که اسکودریا فراری بی سابقه است!

   • a Ferrari lover

    1

    6

    خب اگه ما تقلب هم کرده باشیم اگه الان داریم تاوانش رو میدیم خب شما هم تاوان این کار غیر قانونی بدید ما راضی هستیم چیزی بیشتر عدالت ما نخواستیم

   • ّFerrari

    5

    0

    a ferrari lover
    هر چند نمیدونم منبع موثق بوده یا خیر!
    ولی به گفته نشریه *** فراری sf1000 (خب قطعا میدونیم ماشین فصل بعدی استارتش حدودا 8 ماه طول میکشه) و ماجرای موتور فراری هم ریس برزیل اگه اشتباه نکنم قدرتشو تا حدودی از دست داد (و تاریخ دقیق اعلام فیا برای سنسور سوخت دوم) این خیلی مهمه چون فیا برای این فصل سنسور سوخت دومی در نظر گرفته و وقتی این خبر اومد sf1000 مراحل اخر بوده و دست مهندسای مارانلویی بسته میشه عملا و این هم وضع sf1000
    شما به عنوان ی فراری طبیعتا وقتی فیا هم نگفته نباید بگی تقلب!
    در مورد دوست عزیز ahmadreza خب دوست عزیز بالفرض فراری تاریخ بی سابقه ای در تقلب داره الان چون فراری تقلب کار (شما) میدونید دیگه به مرسدس و ریسینگ پوینت نباید خرده گرفت؟!

   • Reza.MC

    6

    1

    البته اگه عدالت مورد نظر شما اجرا بشه تاوان اون تقلب فراری حذف همه امتیازهای 2019 هست. اون موقع جلوی آمارهای راننده محبوب شما یه عدد صفر قرار میگیره.

   • Mahmood.gh

    2

    0

    فراری چ تاوانی داد؟ استفاده نکردن از اون موتور اسمش تاوان نیست ی چیزی غیره قانونی بوده و الان ازش استفاده نمیکنه جرمیش کجا رفت چرا جریمه نشد؟ چرا اصلا سرپوش گذاشته شد روش

   • meraj

    0

    2

    چه بخواین چه نخواین خیلی از طرفدارای فرمول یک فراری فن هستن. من قبول دارم اون جریمه برای اون موتور غیر قانونی فراری خیلی کم بوده ولی اگه بخوان امتیاز فراری از مسابقه دادن سلب کنن خودتون میدونید چه حوادثی پیش میاد

   • AHMADREZA_F1

    3

    1

    Meraj شما خودتون گفتین عدالت میخواین! چطور عدالت وقتی جامعه هدف زیاد باشه باید از بین بره؟ همین دوستمون a ferrari
    lover که یکی از اون خیلی طرفدار ها به شمار میره خواستار عدالت هست!
    برین خدارو شکر کنین که سباستین رو دارین!فرناندو آلونسو سال ۲۰۰۷ مکلارن رو یادتونه چطوری مکلارن رو رسوا کرد..

   • AHMADREZA_F1

    2

    1

    البته معذرت میخوام که تند حرف زدم!!

  • m.amin

   3

   1

   کدوم تخلف این داکت ها فصل پیش فروشش غیر قانونی نبود و مرسدس فروخته.این فصل شده غیر قانونی.حالا ریسینگ پوینت از داکت فصل پیش کپی کرده ب مرسدس چ ربط داره؟مرسدس وقتی تخلف میکرد ک داکت این فصلو میداد.

  • بیژن

   2

   2

   مرسدس چه تخلفی کرده ؟ تو فصلی که آزاد بوده فروش داکت ترمز( ۲۰۱۹ )
   و بقیه چیز ها ،فروختن به ریسینگ پوینت ، که خود مرسدس اعلام کرده و فیا و بقیه تیم ها هم در جریان هستن . حالا امسال قوانین عوض شده چه ربطی به پارسال داره ؟
   ردبول فقط به دنبال جنگ روانیه
   که اگه مدرکی داشتن مبنی بر تخلف رحم نمیکردن به مرسدس .
   مرسدس هم تیمی نیست بخاطر چند میلیون دلار اعتبار خودش رو ببره زیر سوال

   • Mahmood.gh

    2

    2

    دقیقا داکت ترمز سال قبل خریدن امسالم دارن استفاده میکنن این کجاش تقلب من نمیدونم
    ولی اگه تقلبی صورت گرفته باشه چون ما از پشت پرده و مسائل هیچی نمیدونیم
    اگه یک درصد کاار غیر قانونی صورت گرفته باشه باید برخورد قانونی بشه
    چون این وسط حق تیمهای مثل مکلارن و رنو و فراری ک میان جدولی هستن ضایع شده
    بیشتر از اینا حق الفا ضایع شده چون تیم دوم ردبول و میتونه ماشینی ب خوبی ردبول داشته باشن

 4. a Ferrari lover

  1

  3

  نه دیگه دشمنی شخصی دارید وگرنه این دیسلایک ها غیر منطقی هست
  یکی گفته نگم تقلب والا من نمیگفتم تقلب میگفتید چرا انکار میکنید میگم میگید چرا میگی من بار ها گفتم موتور فراری تقلبی نیست بلکه انقدر بهتر از موتور بقیه است که فراری تصمیم گرفت بزارتش برای 2022 تا اینکه امسال بیارتش و لو بره روش ساختش

  • Danial

   4

   1

   بزرگوار یه چیزی بگو بتونیم یه جای دلمون بذاریم
   یعنی فراری رقابت 2 سال رو ول کرده موتور خوب ساخته گذاشته کنج گاراژ برای 2022 بعد گفته این دو سال استراحت کنید بچه ها نگران نباشید موتور توپ ساختیم الان زوده رو کنیم فعلا برای Q3 تلاش کنید؟؟؟؟؟!!!!!!

دیدگاه خود را بیان کنید