فرمول یک ایران – مدیر بخش فرمول یک شرکت پیرلی، ماریو ایزولا می‌گوید که کمپانی ایتالیایی او پس از چند پنچری سریالی در دور های پایانی گرندپری بریتانیا، “همه چیز را ۳۶۰ درجه آنالیز خواهد کرد”.

لوئیس همیلتون، والتری بوتاس و کارلوس ساینز همگی از یک پنچری تایر جلو سمت چپ در چند دور مانده به آخر مسابقه رنج بردند. این اتفاق برای همیلتون در دور پایانی افتاد اما او به هر صورت توانست خود را امن و ایمن به خط پایان مسابقه برساند و هفتمین پیروزی در گرندپری بریتانیا را در کارنامه خود ثبت کند. اما ساینز و بوتاس هر دو از رسیدن به امتیاز باز ماندند هنگامی که مجبور شدند به پیت بروند تا لاستیک های خود را تعویض کنند.

ایزولا می‌گوید دلیل این مشکل هنوز معلوم نشده، گرچه خود او اذعان دارد که خرده های آشغال روی پیست یک نقش مهم را می‌تواند بازی کند. کیمی رایکونن هم در همان دور های پایانی بود که قسمتی از بال جلوی خود را از دست داد که بخشی از آن ها در پیست باقی ماندند. پس از تصادف دنیل کویات و آمدن ماشین ایمنی در دورهای ۱۲ و ۱۳ شاهد آمدن رانندگان برای تعویض به لاستیک هارد جهت ادامه مسابقه بودیم و تنها رومن گروژان بود که به پیت نیامد. ایزولا درباره حوادث دورهای پایانی مسابقه گفته:

ما قطعا درباره چیزی که در چند دور پایانی اتفاق افتاد تحقیق خواهیم کرد. هنوز کمی زود است که نتیجه را اعلام کنیم. این ممکن است بخاطر فرسودگی تایرها باشد، چون واضح است که استفاده از این تایرها در چنین پیستی برای ۳۸ دور یا بیشتر آنها را خیلی فرسوده می‌کند، ولی من نمی‌گویم که دلیل این مشکل فرسودگی است.

ممکن است بخاطر خرده های روی پیست بوده باشد، بخاطر اینکه ما چند تکه از بال جلوی کیمی (رایکونن) را داشتیم که روی پیست بودند، و همچنین بقیه خرده ها. پس این دلیلی است که ما نه تنها برای تایرهای دچار خرابی بلکه برای همه تایرهای دیگر هم که در آن چند دور استفاده شدند تحقیقاتی انجام خواهیم داد، تا بفهمیم اگر می‌توانیم بریدگی یا هر نشانه ی محتمل دیگری را برای اتفاقی که افتاده، پیدا کنیم.

ما نمی‌خواهیم برای چیزی استثتا قائل شویم، ما می‌خواهیم همه چیز را ۳۶۰ درجه آنالیز کنیم و از بررسی هیچگونه احتمالی چشم پوشی نخواهیم کرد چونکه این یک اشتباه بزرگ است زمانیکه که شما اینگونه تحقیقات را انجام می‌دهید. ما باید همه احتمالات را در نظر داشته باشیم.

لوئیس همیلتون که در دو آخر فرمول یک بریتانیا 2020 لاستیک جلو سمت چپ خود را از دست داد

لاستیک لوئیس همیلتون – فرمول یک بریتانیا 2020

آیا سطح فرسایش تایرها علت پنچری بوده؟

کاری که ما می‌توانیم انجام بدهیم این است که تایرهای مسابقه را تحلیل کنیم تا بفهمیم که آیا چیزی از مواد خود تایر بوده که باعث فشار بیش از اندازه شده یا هرچیز دیگری، این تنها یکی از موضوعات در تحقیقات خواهد بود. ایزولا تأکید کرد که فرسودگی زیاد باعث می‌شود که تایرها آسیب پذیر شوند:

سطح فرسایش بسیار زیاد است، این یک فاکتور به حساب می‌آید، زمانیکه که به ست اول تایرهای گروژان نگاه می‌کنیم می‌بینیم که آنها بسیار تحلیل رفته بودند، و من به چند تایر دیگر که رانندگان پس از پیت استاپ اول تا آخر مسابقه استفاده کرده بودند هم نگاه کردم و سطح فرسایش به ۱۰۰ درصد نزدیک بود.

ما باید بفهمیم که آیا این دلیل خرابی ها بوده یا نه. چیزی که واضح است این است، زمانیکه شما تایرهایی دارید که کاملا فرسوده شده اند مقاومت مواد تایر کمتر می‌شود. پس اگر هر تکه کوچک فیبر کربنی رو پیست بوده باشد، بسیار آسانتر می‌توانسته به تایرها آسیب بزند، بخاطر اینکه شما هیچ لاستیکی بر روی تایر هایتان ندارید تا از سیم های درون آن محافظت کند، و بعضی از آن سیم ها روی تایر قابل مشاهده هستند. بنابراین این دلیلی است که می‌گویم میزان فرسودگی نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده است.

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019 و 2020

پیرلی تحقیقات اولیه را در خود پیست سیلورستون انجام خواهد شد

ایزولا اعتراف کرده که بخاطر اینکه هفته بعد در همین پیست دوباره تیم ها برای مسابقه باز خواهند گشت، لازم است که پیرلی با پاسخ هایی برای این اتفاق برگردد. تحقیقات اولیه در خود پیست انجام خواهد شد، مهندسان پیرلی بدون وقفه پس از مسابقه شروع به آنالیز تایر همیلتون کرده اند. ایزولا در ادامه ذکر کرد:

ما امکان این را داریم که بعضی از تحلیل هایمان را در آزمایشگاه مستقر در پیست انجام دهیم. مشخص است که ما زمان زیادی برای انجام دادن این تحقیقات نداریم، بخاطر اینکه یک مسابقه دیگر داریم که در کمتر از یک هفته دیگر برگزار خواهد شد. به همین خاطر ما باید هرچه سریعتر به یک نتیجه گیری برسیم. هدف ما رسیدن به نتیجه کامل تا دوشنبه است، یا نهایتا تا سه شنبه. پس این برنامه ما است.

اگر لازم شد تا تست هایی را انجام دهیم که نمی‌توان همین جا در پیست انجام داد ما سریعا ون را به میلان خواهیم فرستاد که مقر اصلی ماست، آزمایشگاه ها و امکانات بیشتر برای انجام تست های بیشتر تا بتوانیم احتمالات زیادتری را در نظر بگیریم. ولی من مطمئنم که ما نتیجه گیری های خوبی از همین آزمایشگاه های حاضر در پیست به دست خواهیم آورد.

تایرهای نرمتر برای مسابقه دوم فرمول یک بریتانیا

پیرلی برای مسابقه هفته بعد تایرهای نرمتری را خواهد آورد، ولی ایزولا هرگونه پیشنهادی که ممکن است این تصمیم عوض شود را کم اهمیت جلوه داد:

در حال حاضر تعدادی علامت سوال وجود دارد و طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات ما به تناسب واکنش نشان خواهیم داد. اما واکنش می‌تواند متفاوت باشد، مثلا اگر ما درباره فرسایش حرف می‌زنیم، این اهمیت ندارد که با همین تایرها یا تایرهای نرمتر مسابقه هفته بعد را برگزار کنیم چون هر تایری ماکزیمم تعداد دوری دارد که می‌توان از آن استفاده کرد و آن هم به نوع ماشین بستگی دارد و برای هر ماشینی متفاوت است.

25 دیدگاه

 1. SADEGH 16

  9

  6

  حالا اگه لاستیک های تیمهای دیگه پنچر میشد .میگفتن چون ماشین رفتار درستی توی پیچ ها نداره پنچر شده.ولی amg پنچر کرده حتما مشکل از لاستیکه.😎

 2. ....kh:n....

  14

  5

  بایدم تحقیق کنن چون هردوتا ماشین مرسدس پنچر شدن…..
  فقط سال ۲۰۱۷ که دوتا فراریا پنچر شدن نمیدونم چرا خبری از تحقیقات پیرلی نبود.🤔

  • Mahmood.gh

   5

   2

   اینجا فقط مشکل مرسدس نبود چون تو دورهای اخر مکلارن هم همین مشکل واسش پیش امد
   ولی بنظر من ک کاملا شخصیه لوییز و بوتاس و ساینز از لاستیکهاشون خوب مراقبت نکردن

   • iren

    5

    0

    اتفاقا مشکل از مرسدس هم بوده.
    این وسط چند تا نکته هست. اولین نکته اینه که همه ی لاستیک های جلو سمت چپ پنچر شدند. این دلیلش پیست میتونه باشه. پیچ های پیست احتمالا جوری هست که به لاستیک های سمت چپ خودروها فشار بیشتری میاد. پیچ های به سمت راست و پیچ های به سمت چپ در یک پیست مشابه هم نیستند. پس میشه انتظار داشت در هر پیستی با توجه به شکل اون پیست و نوع پیچهاش به لاستیک های یک سمت فشار بیشتری وارد بشه و این کاملا طبیعیه.
    نکته ی بعد اینه که مثلا ردبول و فراری و برخی دیگر از خودروها این اتفاق براشون نیفتاده به این معنی که فرسایش براشون کمتر اتفاق افتاده و قبل از پایان مسابقه به مرحله ی فرسایش کامل و پنچری نرسیدند. این موضوع هم میتونه حداقل دو دلیل داشته باشه. خودروهای مختلف سطح فرسایش مختلفی دارند . مثلا یادمونه مرسدس دو فصل قبل بسیار با فرسایش تایرها مشکل داشت. این خصوصیت خود خودرو هست و دیدیم پارسال این مشکل رو تا حد زیادی حل کردند. دومین دلیل منطقی سبک رانندگی راننده هست. مثلا توی فراری میبینیم که فتل در مدیریت تایر ها خیلی بهتر از لکلرک عمل میکنه (هدفم کل کل بین این دو راننده نیست) این دقیقا به سبک رانندگی ربط داره.
    .
    در اینجا اگر جفت خودروهای مرسدس دچار پنچری شدند نشون میده که خودروی مرسدس مثل دو سال قبل نسبت به خودروهای دیگه فرسایش بیشتری داره. خب مکلارن هم احتمالا همین مشکل رو داشته باشه. این مشکل میتونه در پیستهایی که نیاز به دو پیت استاپ هست و احتمالا ترکیب لاستیک ها نرم تر هستند بیشتر خودش رو نشون بده.

 3. a Ferrari lover

  4

  1

  ولی ایکاش حتما تایر ها رو نرم کنن دو پیت استاپ میتونه جذاب تر کنه مسابقه رو مخصوصا که به نظر من تایر سافت هفته دیگه (c4) میتونه رکورد جدیدی برای پیست ثبت کنه هم تعیین خط هم سریعترین دور مسابقه میتونه رکوردش بهتر بشه

 4. بیژن

  9

  9

  پنچر میشن مرسدس ها دوستان یه چیز میگن نمیشن یه چیز دیگه میگن
  خدایی خودتون خجالت نمیکشید از این حرفا ؟
  داره میگه بقیه تیم ها هم که پنچر نکردن به سیم رسیده تایر ها ولی دوستان فقط چسبیدن به مرسدس
  خار چشم همه
  حق هم دارید دیگه مرسدس اگه نبود الان فراری بالای بیست تا قهرمانی داشت ولی رو ۱۶ گیر کردن و میدونید اگه مرسدس بمونه فراری به این راحتی ها قهرمان نمیشه پس سعی میکنید با اینجور حرفا یکم خودتون رو سبک کنید

  • ّFerrari

   6

   4

   اگه مرسدس ؟! 😐
   مرسدس مشکلی فکر نمیکنم باشه ! کمی عقب تر
   اگه عصر هایبرید نبود (بحث احتمالا) ممکنه مرسدس و لوییز ی قهرمانی هم نداشتن با هم !
   الانم اگه فراری به اینجا رسیده مشکل مرسدس نیست ، مشکل حماقت های درون تیمی هست !!!!!

   • Mahmood.gh

    5

    1

    دوست عزیز درسته تو عصر هایبریدی مرسدس تمام قهرمانیهارو گرفت ولی دقیقا درست گفتی مشکل خود فراریه مگه میشه ی کمپانی مثل فراری با اون عظمت نتونه بعد از این همه سال خودش وفق بده
    با اونهمه منابع و پول وسرمایه بازم بگن چون ۶یا۷ سال پیش قوانین عوض شد ما اینطوری شدیم
    تازه بجای پیشرفت تو دوسال اخر تا اینحد پسرفت کنه ک تیم میان رده ای حساب بشه
    دقیقا درست گفتی مشکل خود فراریه

  • a Ferrari lover

   5

   4

   یه جوری از مرسدس حرف میزنی انگار مرسدس از روز اول که تو فرمول یک بوده قهرمان بوده یه 7 ساله تیم درست حسابی شدید جوگیر نشو دیگه فراری اشتباهات خودش باعث قهرمان نشدنش شده
   بعدشم مگه فراری فقط تو حسرت قهرمانی مونده ویلیامز اخرین قهرمانیش کی بوده مکلارن هم همین طور فراری که از اینها بیشتر نشده حسرتش بیشتر هم نمیشه به هر حال یا 2022 یا 2025 فراری دوباره به روند قهرمانی بر میگرده

   • Mahmood.gh

    2

    2

    اینکه گذشته چی بودی مهم نیست اینکه الان چی هستی و کجا ایستادی مهمه
    مرسدس از اول قهرمان نبود ولی خب الان رو قله ایستاده اونم با اقتدار
    فراری هم ی زمانی رو قله بود ولی الان نزدیک کوه هم نیست
    ماهم ک طرفدار مرسدسیم خب معلومه جوری دربارش حرف میزنیم ک توش افتخار حس بشه ماهیت طرفداری همینه دیگه
    وگرنه قصد ناراحت کردن هیچکدوم از دوستان ک نیست

   • بیژن

    1

    3

    سال ۱۹۵۴و سال ۱۹۵۵ هم که دوسال حضور داشت تونست قهرمان بشه داداش، اون زمان هم دوران هایبرید بوده ؟!! مرسدس هر وقت حضور داشته جز تیم های خیلی خوب بوده
    مورد دیگه هم اینکه بعد سال ۵۵ که بخاطر تصادف اون سال کشیدن کنار ، چون ایمنی و جون افراد براشون مهم بوده .بعد اون سال همیشه بعنوان تعمیین کننده موتور حضور داشتن و خیلی از تیم ها قهرمانی هاشون با موتور مرسدس بوده از جمله ویلیامز و مکلارن و حتی تنها قهرمانی جنسن باتن با تیم برووان با موتور مرسدس بود .
    آخرین قهرمانی رانندگان مکلارن هم ۲۰۰۸ بوده محض اطلاع .
    اینطوری نبوده که یهو بیان تو فرمول وان ‌. مطمئن باشید اگه مرسدس و ردبول بمونن تو فرمول وان فراری مثل گذشته به این راحتی ها نمیتونه قهرمان بشه .
    علتش هم اینه این دوتا تیم مثل فراری ثروتمند هستن و به راحتی از پس هزینه ها بر میان .
    در آخر من خوشحال میشم فراری رقابتی بشه و با ردبول و مرسدس رقابت تنگاتنگی داشته باشن برای قهرمانی علت گفتن حرفای بالا هم بخاطر یه سری دوستان هستش که شورش رو در آوردن ، عوض حرف زدن درست و منطقی یه سری حرفای بی سر و ته زده میشه .
    من و دوستان دیگه هم میتونیم رو اعصاب رژه بریم مخصوصا در حال حاضر ولی سعی میکنیم که نکنیم این کارو ولی جدیدا صبر من یکی از اینجور حرفا لبریز شده و هر کی بخواد خارج منطق رفتار کنه منم همونطور رفتار میکنم . والسلام

  • iren

   6

   2

   خب ماشین مرسدس این همه مزیت داره حالا یه ضعف هم داره که فرسایش تایر یه مقدار بیشتر از بقیه خودروها هست. اینکه انقدر شاخ و شونه کشیدن و توهین کردن نداره. شاید شما باید از لحن حرف زدنت خجالت بکشی. مرسدس دو سال قبل هم هیمن مشکل رو داشت. بله خیلی از تایرها به سیم رسیده بودند اما هیچکدوم به پنچری نرسیده بودند. بلاخره همه میدونستند این تعداد دور با این لاستیک قمار هست. حالا قمار مرسدس برای لوییس جواب داد و برای بوتاس نه.

   • Mahmood.gh

    1

    2

    خوبه لوییزم پنچر کرد

   • بیژن

    1

    3

    شما میتونید برید کامنت های گذشته منو ببینید .حتی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ،که رقابت بین مرسدس و فراری بود همیشه به فراری فن ها و مخصوصا فتل فن ها احترام گذاشتم و میزارم ولی جدیدا یه سری دوستان یه جوری کامنت گذاشتن من دیگه نمیتونم جلو خودم رو بگیرم با این حال سعی میکنم باز زیاده روی نکنم‌.
    نمک رو زخم پاشیدن و عصبی کردن دیگران کاری نداره .
    با این حال من از اون دسته دوستان منطقی طرفدار رقیب معذرت میخوام که ناراحتشون کردم .❤

   • بیژن

    0

    3

    حرف من اینه پیرلی میخواد بررسی کنه چه ربطی به مرسدس داره ؟
    حتما پیرلی دیده یه مشکلی هست که دارن بررسی میکنن وگرنه لزومی نداشت بررسی کنن.
    والا اگه چیزی بین مرسدس و پیرلی بود ،فراری و ردبول شکایت بارون میکردن این دوتارو
    همه میدونن پیرلی یه شرکت ایتالیایی هست و همه ایتالیا عاشق فراری پس اینجور تهمت ها خنده داره

   • iren

    1

    0

    اینکه پیرلی میخواد بررسی کنه به مرسدس ربط نداره. اما لزوما به این معنی نیست که حتما اتفاق غیر منطقی ای افتاده باشه. پیرلی میگه میخوایم بررسی کنیم ببینیم بابت قطعات فیبر کردبن بوده یا بابت فرسودگی. اما آخرش میگه اگرهم از فرسودگی باشه بازم چیز خاصی نیست چون بلاخره هر تایری یه حدی از استقامت رو داره. شما با تایری که برای 30 دور کار میکنه اگر 35 دور بزنی حتما پنچر میشه اونم توی سرعت هایی بالای دویست و پنجاه کیلومتر در ساعت و این چیز عجیبی نیست. اما حتی اگر مشکل از فرسودگی بیش از حد لاستیک در خودروی مرسدس هم باضشه بازم نمیشه به این تیم ایراد گرفت چون بلاخره هیچ خودرویی کامل نیست. و هنوزم مرسدس کاملترین خودروی پیست به حساب میاد.

   • iren

    1

    0

    محمد خان منظورم از اینکه قمار مرسدس روی لوییس جواب داد این نبود که لوییس پنچر نشد. بلکه با هر شرایطی تونستند نتیجه ی مد نظر رو بگیرند درباره ی لوییس اما درباره بوتاس نه.

 5. Mahmood.gh

  4

  0

  خداکنه ترکیب لاستیکها عوض نشه
  ریس بعدی دوتا پیت استاپ داشته باشه
  مسابقه قشنگتر میشه
  اون مرسدسی ک نفر دومه شانس یرد داره
  مکس با استراتژی خوب شانس برد داره
  تو میان جدولیها هم خیلی جذابتر میشه مسابقه

 6. Ali

  0

  0

  والا این برخوردا عجیبه، خیلیا مشکل با لاستیک داشتن، کسایی هم که پنچر شدن کسایی بودن که به جای مراقبت از لاستیک مدام فشار اووردن، همیلتون کسیه که معمولا از لاستیکاش مراقبت میکنه ولی نه وقنی بوتاس توی یک و نیم ثانیه ایشه و سعی میکنه بهش برسه، چند دور همیلتون فستست لپ زد؟، و بگم واقعا این نازاحت کنندس برای همه ولی توی این ورزش وقتی از بقیه عقب افتادی جبرانش راحت نیست، بله میگین فراری پیشرفت میکنه و اوضاعش بهتر میشه ولی خب بقیه تیما که ثابت نمیمونن، مگر قانونا خیلی شدید عوض شه که فراری مجدد شانس قهرمانی داشته باشه اونم با درک صحیح از قوانین جدید وگرنه تا وقتی مرسدس هس شانسی نداره، مرسدسم نباشه، ربول و مکلارن کارو براش سخت میکنن

 7. Morteza

  0

  1

  این ی چیز طبیعی هستش که ماشینی که سرعت بیشتری داره فرسایش بیشترین داره بعدش این پنچری مرسدس به خاطر این بود که چند دور زودتر اومدن پيت به خاطر سیفتی کار چرا انقدر شلوغش میکنید بوتاسم تا بد شانسیش این بود که دقیقا بعد پيت لاین پنچر شد مجبور شد ی دور با لاستیک پنچر بزنه چون لاستیکا به دمای عملیاتی نرسیده بودن نمیتونست سبقت بگیره

 8. ALEX-ALBON

  0

  0

  اینکه گفته میشه قراره بررسی بشه دلیل پنچری تایرها منطقیه اما اینکه بعدش گفته میشه باید لاستیکهای لویس همیلتون بررسی بشه تا دلیل پنچری مشخص بشه سوال برانگیزه.. مگه تنا ماشینی ک دچار پنچری شد مرسدس بوده؟
  چرا نمیرن از مک لارن کارلوس ساینز بررسی بعمل بیارن؟
  چرا مرسدس؟؟؟؟
  این رفتارهای پر تناقضه که شبهه ایجاد میکنه در رفتار مجموعه فرمول1 با مرسدس.

دیدگاه خود را بیان کنید