یوخن رینت کسی بود که از رالی به فرمول یک وارده شده بود و البته همینطور در مسابقه 24 ساعته لمانز نیز به پیروزی رسیده بود. در سال 1970، او در جریان یک تصادفی در پیست مونزا جان خودش را از دست داد اما با این حال باز هم در آخر فصل به قهرمانی جهان رسید.

او در سن 28 سالگی (که در آن دوران سن خیلی کمی برای یک راننده گرندپری به حساب می آمد) موفق به کسب قهرمانی جهان شد اما هیچوقت این حس را درک نکرد و هیچوقت نفهمید که به بالاترین جایگاه در فرمول یک رسید.

همین چندخط به طور خلاصه زندگی کوتاه یوخن را وصف می کند. یک آلمانی با پاسپورت اتریشی که به طرز فوق العاده ای، برق آسا رانندگی می کرد.

سرعت برق آسای وی به واقع تعریف کننده ویژگی او بود اما هنوز هم او به عنوان تنها راننده ای در تاریخ فرمول یک است که پس از مرگ به قهرمانی رسیده است.

یوخن جوان، متولد ماینز آلمان بود و در جریان بمباران والدین خودش را از دست داد و توسط پدربزرگ و مادربزرگ خودش در اتریش بزرگ شد. از همان ابتدا، او به خودرو ها و مسابقات اتومبیلرانی علاقمند بود.

ورود یوخن رینت به مسابقات اتومبیلرانی

او حتی بیست سالش هم نشده بود که کمپانی کوچکی که از طرف پدرش به او ارث رسیده بود را فروخت و با آن یک سیمکا مونتلری خرید که بلافاصله با آن به مسابقات رالی وارد شد.

سپس یوخن سریع به سمت مسابقات خودروهای تورینگ رفت و به راننده آلفارومئو جولیتا Ti تبدیل شد که عملا دریچه ای شد برایش و نقشه راه آینده را برایش ترسیم کرد. در سال 1963 او به مسابقات فرمولا جونیور وارد شد و سپس در سال بعد به مسابقات فرمولا 2 ورود کرد و تا آخرین لحظه زندگی خودش هم کماکان پول پوزیشن ها و پیروزی هایی را در این مسابقات به دست می آورد. (باید بدانید که در آن دوران این یک چیز کاملا عادی بود که یک راننده فرمول یک، همزمان در فرمول دو نیز حضور داشته باشد).

در پیست کریستال پالاس نزدیک به لندن، رینت موفق به شکست دادن گراهام هیل، جکی استوارت و جیم کلارک شد. این مسئله باعث شد که دربهای فرمول یک به روی او باز شود اما او همینطور موفق به کسب پیروزی در مسابقه 24 ساعته لمانز با یک تیم شخصی نورث امریکن ریسینگ تیم و خودروی فراری 250LM در سال 1965 شد.

یوخن رینت در لوتوس 49 - 1969

یوخن رینت در لوتوس 49 – 1969

ورود به فرمول یک

برابهام، کوپر و دوباره برابهام خودروهایی بودند که رینت در چهار فصل ابتدایی خودش در فرمول یک رانندگی می کرد، او در مسابقه خانگی خودش در گرندپری اتریش سال 1964 برای اولین بار به میدان فرمول یک وارد شد.

این سالها، سالهای آسانی برای او نبود، پس از چند ماجراجویی ناموفق او بالاخره به مقام سومی در فصل 1966 رسید و تا پایان سال 1968 موفق به کسب پنج سکو شد. تا آن موقع او معروف شده بود به راننده ای که به طرز باورنکردنی سریع بود اما نمی توانست ریتم و هارمونی را پیدا کند که بتواند پیوستگی عملکردی لازم را برای کسب پیروزی به دست آورد.

در سال 1969، او به تیم لوتوس پیوست و در کنار گراهام هیل، قهرمان دو دوره جهان قرار گرفت. در گرندپری اسپانیا او به خاطر تصادفی که اصلا هیچ تقصیری در آن نداشت، دچار یک مجروحیتی شد که زمان زیادی طول کشید تا بهبود یابد و به شرایط عادی باز گردد.

دنیس جنکینسون، روزنامه نگار معروف بریتانیایی که در کنار استرلینگ ماس فقید موفق به پیروزی در مسابقه میل میلیا سال 1955 شد، شرط بندی کرد و گفت:

اگر رینت در یک گرندپری به پیروزی برسد، من ریش خودم را می زنم.

این یک شرطبندی خیلی سنگینی بود، زیرا که معروفیت جینکینسون به ریش بلند وی بود. اما خیلی زود معلوم شد که ریش وی با تهدید روبرو شده است و در ماه اکتبر رینت موفق به کسب پیروزی در گرندپری آمریکا در واتکینس گلن شد، پیروزی که نوید از یک مسیر فوق العاده روشنی را می داد.

در سال 1970، خودروی لوتوس 72 که توسط کالین چپمن نابغه طراحی شده بود گویی هدفمند برای رینت ساخته شده بود. نتایج بلافاصله خودش را نشان داد. پنج پول پوزیشن، پنج پیروزی در گرندپری های ابتدای فصل. رینت در ابتدای ماه سپتامبر با یک پیشتازی قابل توجه در جدول قهرمانی جهان به مونزا در ایتالیا آمد.

اما یک تصادف کشنده در مرحله تمرینی که به سبب خرابی مکانیکی ایجاد شده بود باعث شعله ور شدن لوتوس او در قسمت خارجی پیچ معروف پارابولیکا شد و خودرو پس از برخورد با دیواره پیست به دو نصف تقسیم شد. عواقب این اتفاق وحشتناک بود، رینت را با یک وضع بحرانی از خودرو خارج کردند اما در آمبولانس جان خودش را از دست داد.

پس از مونزا، در جریان سه مسابقه ای که از قهرمانی جهان باقی مانده بود. جکی ایکس، راننده فراری موفق به کسب دو پیروزی و یک رده چهارمی شد که این اتفاق سبب شد او 21 امتیاز نسبت به راننده اتریشی داستان ما به دست بیاورد اما هنوز این راننده بلژیکی، 6 امتیازی را که نیاز داشت به دست بیاورد و با آن ها قهرمان جهان بشود را کم داشت.

یوخن رینت

یوخن رینت، تنها راننده ای است که بعد از مرگش به قهرمانی دست یافت

قهرمان پس از مرگ

زندگی و مرگ کارل یوخن رینت اینگونه رقم خورد که با یک رانندگی ماورایی و سرعت وحشتناک به فضاهایی در پیست برود که هیچ راننده دیگری جرئت نمی کرد که برود، چسبندگی هایی را پیدا می کرد که اصلا به نظر نمی رسید وجود خارجی داشته باشند.

او یک مرد و یک راننده ای بود که مطمئنا از دوران خودش بیرون آمده بود. اگر هر کس دیگری کت خزدار می پوشید مسخره به نظر می رسید، اما تصویر او با این کت در پیت، عالی به نظر می رسد و همیشه به جاودان خواهد ماند. درست به مانند خاطره استعداد خارق العاده وی که خیلی زود از ما گرفته شد.

یوخن رینت، متولد 18 آوریل سال 1942 در روز 5 سپتامبر سال 1970 جان خودش را از دست داد اما موفق به حضور در 60 مسابقه، کسب 10 پول پوزیشن و 6 پیروزی و یک قهرمانی جهان در سال 1970 شد.

29 دیدگاه

  • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

   4

   0

   سلام DR3 FA14 عزیز.
   من روی گزینه‌ی افزودن دوست میزنم اما نمی‌گیره!ادمین‌های پیگیری کنید. کار داره بیخ پیدا میکنه!
   :))))))))))))))))))

   • محمد امیر خضری

    2

    0

    احتمالا چند بار روش کلیک میکنید. یک بار درخواست دوستی رو بزنید و منتظر باشید که درخواست شما پذیرفته بشه.

 1. Dr¡ft€r

  6

  0

  در این مقاله اشاره‌ای به کالین چاپمن نابغه دنیای اتومبیلرانی و موسس تیم لوتوس شد که سهم بسزایی در تحول و پیشرفت شاسی و آیرودینامیک اتومبیل‌های فرمول۱ داشت، اطلاع ندارم که قبلا مطلبی در سایت ایران اف۱ به این اسطوره بزرگ دنیای سرعت اختصاص داده شده یا خیر؟ اگر نه تقاضا دارم در مقاله‌ای جامع به نقش ایشان در مسابقات فرمول۱ و صنعت خودرو پرداخته شود

 2. امید نورمحمدی

  4

  0

  با درود و عرض ادب.
  تشکر بابت پرداختن به دو نام که واقعا در فرمول 1 درخشیدند . یوخن رینت و جکی ایکس…
  رینت که جایگاه والایی دارد ولی نام آن کمتر شنیده میشود. جکی ایکس که نامش هم با شخصیتش همخوانی داشته در دوران خود نامی پر آوازه بوده.

 3. hamilton-fan

  5

  0

  این لوتوس دوتا اسطوره فرمول یک رینت و جیم کلارک رو کشته

 4. THE MINDBLOWER

  4

  0

  یادمه تو یه مصاحبه سب گفت تو راننده‌های قدیمی رینت رو بیشتر از همه دوس داره ببینه.

 5. Hassan Mohebbi

  8

  0

  خدا بیامرزدش🌹🙏🌹
  ولی خداییش راننده‌های قدیم چه کاریزمایی داشتند. کلا قدیما خیلی به ظاهر نمیرسدن تو سایر ورزش‌ها هم اینجور بوده. کلا قدیمی‌ها ظاهر و باطن یکی بودن.

  فصل قبل چند مسابقه اول که سباستین سبیل گذاشته بود خیلی مثل این راننده‌های قدیم میزد. ای‌کاش یه فصل کامل با سبیل بود.😁😍

  یه سوال اونی که سیگار داره یوخن هست، درسته؟ اون یکی کیه اونم راننده‌ست؟

  انشالله این رکورد همیشه دست ایشون بمونه و هیچ وقت دیگه تکرار نشه. اصلا این رکورد خوبی نیست. وگرنه لوئیس تو این فصل‌ها به غیر از ۲۰۱۶ بقیه فصل‌ها رو تو دو سه مسابقه مونده به اتمام فصل قهرمان شده بود. نه خودش نه طرفدارش اگه تمام رکوردها رو جابجا کنند قطعا این چیزی نیست که بخوان.

  ارزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای همه دوستان سایت و هنچنین اهالی موتوراسپورت ایران و جهان.

  #میشه_اسطوره_بود_حتی_با_یک_قهرمانی

  • siamak

   4

   0

   سلام آقای محبی .
   اونیکی کولین چاپمن نابغه آیروداینامیک و تعلیق خودرو و موسس کارخانه لوتوسه .
   قطعآ مطلعید که با گذشت سالهای دور از فوت چاپمن ، هنوز لوتوس در تولید فن آوری و فروش تکنولژی تعلیق خودرو به سازندگان اتومبیل فعاله و چند سال قبل مالکیت لوتوس انگلستان رو پرونون مالزی خرید و به تملک خودش درآورد . ولی این برند صاحب تکنولژی کماکان با همان نام و برند لوتوس به کار تحقیق و توسعه و فروش تکنولژی سیستمهای تعلیق خودرو مشغوله .
   بد نیست جسارتآ عرض کنم که کالین چاپمن اولین کسی بود که تآثیر بالچه ( اسپویلر ) رو در ایجاد دانفورس و همچنین چسبندگی خودرو برسطح پیست و جاده موثر دونست و از این المان در طراحی اتومبیلهای لوتوس مسابقه ای برای اولین بار استفاده کرد و این بدعتی شد برای استفاده سایر سازندگان اتومبیل .

   • Hassan Mohebbi

    4

    0

    سیامک جان🌹خیلی ممنون از مطالب مفیدی که فرمودید. من به شخصه خیلی استفاده بردم.🙏
    سیامک جان همون بگی حسن خیلی بهتره. اقا ماقا هم نمیخواد ما همه ایجا دوستیم و یه محیط دوستانه. در کل راحت باش.😊🌹

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    3

    0

    سلام آقا سیامک.
    کامت‌های شما بسیار مفید هستن.🌹🌹
    مخصوصا اونی که در رابطه با اتوموبیل‌های ایتالیایی که سوار شدید بود.😁👌🏻

   • siamak

    2

    0

    اطاعت امر ، اگرچه رفتار و نوشتار همراه با آرامش ، منطق و درعین حال منش صمیمانه شما ناخودآگاه مخاطب را موظف به استفاده از پیشوند ” آقا ” یا حداقل استفاده از عنوان فامیلی شمای بزرگوار میکنه ، معهذا حسب خواست و فرمایش خاضعانه خودتون اگر حمل بر جسارت نباشه منبعد شما را حسن جان عنوان میکنم . ولی آگاه باشید که در هر صورت خیلی آقائید .

   • siamak

    4

    0

    امیر جان ممنون کاکو .
    اینجا هستم تا از شما جوونای عزیز و آگاه متناسب با درک و شعورم یاد بگیرم . ….
    عزیزی .

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    3

    0

    اختیار دارید سیامک آقو‌. من جلوی شمو‌ درس پس میدم.🌹🌹🌹[ببخشید زدم تو فاز شیرازی😅]
    امیدوار هستم از فیض یادگیری، در جوار عزیزانی کاردان، همچون شما، محروم نشم.
    امیدوارم همیشه در سلامتی و شادی باشید. کشور ما و ما جوون‌ها، به وجود شما بزرگان بشدت احتیاج داریم.🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

  • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

   3

   0

   سلام آقای محبی.
   همانا که درست می‌فرمائید.
   من خودم لوئیس‌فن هستم.
   ولی #میشه-اسطوره-بود-حتی-با-یک-قهرمانی
   🌹

   • Hassan Mohebbi

    3

    0

    امین جان🌹
    در ضمن راحت باش بگی حسن کافیه. من استادای دانشگاه هم بهم میگفتن حسن شما که دیگه رفیقیم. اینجوری صمیمی‌تر و دوستانه‌تر هم است.

   • Hassan Mohebbi

    3

    0

    امیر جان🌹
    عاجزانه یه درخواست از ادمین‌های سایت دارم. اونم این‌که قابلیت ویرایش رو برای کامت‌هایی که هنوز ثبت و یا تائید نشده رو قرار بدن🌹🙏 البته اگر امکانش هست.

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    3

    0

    سلام آقا حسن. ایشالله همیشه شاد و سلامت باشید.🌹
    آخه بی احترامی میشه.
    حداقل اجازه بدید بگم آقا حسن.
    🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

   • Hassan Mohebbi

    2

    0

    نه امیر جان بی‌احترامی چی. با من یکی کاملا راحت باش. محیط کاملا دوستانه‌ست، اقا ماقا هم نمیخواد.

   • Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

    2

    0

    خب میگم حسن جان.
    😁
    🌹
    🙋🏻‍♂️
    یا بگم حسن آقو‌. مدل شیرازی.😂

   • Hassan Mohebbi

    1

    0

    امیر جان شیرازیش هم خشه (یعنی قشنگه). در کل هرطور خشده (دوست داری) بگو 😁

 6. Arshan Petrova

  5

  0

  ادمین عزیز آقای حسینی
  مقاله خیلی خوب و کاملی بود👏
  طبق معمول به اطلاعاتمون اضافه شد…

 7. Mhk1369

  3

  0

  دچار جراحتی شد که زمان….
  این شرطبندی خیلی سنگین بود
  چون شهرت جنکینسون به ریش بلندش بود
  نوید یک مسیر فوقالعاده روشن می داد
  که با رانندگی ماورایی و سرعت وحشتناک به فضاهایی از پیست…
  دستور زبان فارسی