فرمول یک ایران – احتمالا افراد زیادی نیستند که آیرتون سنا را به جز فرمول یک در جایی دیگری دیده باشند، ما در اینجا می خواهیم از سنایی صحبت کنیم که در مسابقات رالی نیز حضور پیدا کرده و تجربه رانندگی کردن با آن خودروها را داشته است.

آیرتون سنا از پیست تا سنگلاخ

در سال 1986وقتیکه او هنوز در استخدام تیم لوتوس بود و آیرتون تصمیم گرفت که در جریان یک گزارش ویژه مجله خودرویی که الان دیگر سالهاست که این مجله از بین رفته، در یک سری مسابقات رالی شرکت کند. او خودروهای زیادی را به مانند خودروی واکسهال نوا تا خودروی گروه B آستین روور مترو 6R4 را رانندگی کرد. البته در منوی او، خودروهایی به مانند فورد سیرا RS کازورث و فورد اسکورت دست ساز 3.4 لیتری چهار چرخ محرک نیز وجود داشت.

سنا دلیل شرکت کردن در این مسابقه را اینطور بیان کرد:

من هیچ چیزی در مورد رالی نمی دانم. تصاویری را در مجلات دیده بودم و گاهی اوقات هم در تلویزیون (مسابقات) را تماشا می کردم و از روی عمد از کسی در مورد رانندگی کردن در رالی نخواستم صحبتی را بشنوم و قصد دارم که خودم این مسئله را درک کنم.

استادی بر دریفت

در اولین دوری که او داشت با سیرا می زد، آیرتون تقریبا در پیچ یک از مسیر خارج شد و چیزی نبود که دقیقا انتظار آن را می کشید:

شگفت آور است. به این خاطر که من به مانند طوری که در خودرو های عادی به داخل پیچ می روم، وارد پیچ اول شدم. احمقانه بود. الان فهمیدم که چرا باید از قفل مخالف استفاده کنید و از کشش خودرو هم استفاده کنید تا خودرو بتواند زمین را گاز بزند و در مسیر باقی بماند. اگر شما فقط تلاش کنید که به دور پیچ بروید، شما به دور پیچ نمی روید و فقط همینطور مستقیم می روید!

دکتر سید واتکینز و آیرتون سنا

دکتر سید واتکینز و ایرتون سنا

سنا بزرگنمایی نمی کرد

او چیز خیلی کمی از رانندگی در رالی می دانست و احساس می کرد که رانندگی با این خودرو ها به مانند رانندگی با خودروهای شهری باشد. تا آخر روز زخم ها و کبودی هایی روی کف دستش نقش بسته بود و برایش سخت بود که درک کند که چطور یک خودرو می تواند از این مسیر لغزنده و پر از مانع های کوچک و بزرگ جان سالم به در ببرد.

اما او عاشق این تجربه شد و درست به مانند کیمی رایکونن در 25 سال بعد، طرح کردن هرگونه مقایسه ای بین رالی و فرمول یک برایش سخت بود. سنا در این مورد می گفت:

(رالی) سخت است به این خاطر که فکر می کنم هیجان فوق العاده بیشتری (نسبت به فرمول یک) دارد. بودن در اینجا به مراتب هیجان انگیز تر از بودن در خودروی فرمول یک می باشد. زیرا که شما اینجا چیزی به عنوان حداکثر سرعت ندارید اما شما شتاب وحشتناکی دارید.

احساسات لحظه ای در اینجا خیلی بیشتر از فرمول یک است در یک خودروی فرمول یک شما می روید می روید می روید می روید و سپس آرام می گیرید. اما اینجا شما به اوج می روید و آرام می گیرید و دوباره به یک اوجی می روید و باز آرام می گیرید.(و این چرخه رانندگی ادامه دارد)، کاملا یک نگرش و روند متفاوتی (نسبت به فرمول یک) است.

پایانی بر حضور آیرتون در مسابقات رالی

سنا در آخر تصمیم نگرفت که به مسابقات رالی وارد شود و پیش خودش فکر می کرد که این مسابقات بیش از اندازه خطرناک هستند اما به واقع در ذهنش کاملا به این مسابقات علاقمند شده بود. تنها چیزی که او نیاز داشت بهتر کار کند، جغرافیای بریتانیا بود. البته باید منصف بود و گفت که این اولین باری بود که این راننده برزیلی به مناطق سنگلاخی و ناکجاآباد ولز آمده بود:

به جز مسابقات تست ها یا هر چیز دیگر، این احتمالا بهترین روزی بود که من در انگلیس داشتم. خارج از مسابقاتی که داشتم، این احتمالا برای حال کردن و لذت بردن بهترین روز من بود.

متاسفانه آیرتون سنا دیگر شانس رانندگی کردن با خودروی رالی را پیدا نکرد. اما برای افرادی که افتخار دیدن رانندگی او با یک خودروی رالی را داشتند هیچ شکی وجود نداشت که او تمام مهارت های لازم برای رسیدن به جایگاه های برتر مسابقات رالی قهرمانان جهان را داشته باشد.

 

پ.ن: به دلیل کیفیت پایین ویدیو، ترجیح داده شد که زیرنویس و ویرایشی روی فایل ویدیویی داده نشود.
یکی از هیجان انگیزترین مسابقات رالی هم سری گروه B بود که در لینک زیر مقالش کار شده، اگر دوست داشتید در موردش مطالعه کنید:
  دانلود فایل ویدیویی

10 دیدگاه

 1. Ali.M

  12

  0

  دلمون تنگ شده برا سید…

 2. arash

  3

  1

  مسابقه تایم تریل چطور ممکنه از فرمولا جذاب تر باشه؟
  اونم جذابیتای خودشو داره قطعا.
  سنا حیف شد 🙁

  • mahyar

   0

   0

   تایم تریل اونم رالی واقعا” برای راننده جذابه . ادرنالین خاصی توی این مسابقات هست . اما تماشاش زیاد چنگی به دل نمیزنه . مگه این که نما های داخل کاکپیت و یا شات های هلیکوپتر

 3. Hassan Mohebbi

  7

  0

  چه تصویر قشنگی برای پست انتخاب شده👌با ابهته😍
  خدا بیامرزدش🙏
  من که بچه کویرم، خاکی رو بیشتر از اسفالت دوست دارم. با موتورکراس بیشتر حال میکنم تا کفی. پرش کردن، بالا رفتن از تپه، قیچی و گرد و خاک کردن تو تو بیابون و شنزار یه دنیای وصف نشدنیه. واقعا این جمله سنا که میگه: “اینجا شما به اوج می روید و آرام می گیرید و دوباره به یک اوجی می روید و باز آرام می گیرید (و این چرخه رانندگی ادامه دارد)، کاملا یک نگرش و روند متفاوتی است” در موتورهای کراس صدق میکنه.

  سید دمت‌گرم🌹راستی دوران فتل با ردبول چی شد؟ انشالله اوناهم تو لیستت باشه.
  هرجا هستی خدا پشت پناهت🙏

 4. محمد جواد سلیمانی

  1

  0

  سلام
  ممنون از اقا سید به خاطر این پست و توضیحات
  سنا یکی از بهترین ها بود

 5. Mehdi mozafari

  4

  0

  هنوز‌اون روزی که اخبار ورزشی تلویزیون خبر درگذشت سنا را اعلام کرد یادمه.هیچوقت مسابقاتش را ندیده بودم اما اخبارش را دنبال میکردم و عاشقش بودم.هنوز هم تلخی اونروز کم نشده

 6. The fastest #5

  0

  1

  آیرتون سریعترین راننده ی تاریخ بود
  اصلا تو یه level دیگه بود که فقط خودش تو اون level بود
  ژیل ویلنوو -جک میلر- و بقیه سطحشون پایین تر از سنا بود
  سنا مرزهای سرعت رو در نوردید به طوری که به گفته خودش از ترس بازم رو لیمیت نمیروند اصلا به طور عجیب و افسانه ای بلد بود ولی هیچ کس دیگه ای اونطوری بلد نبود و نیست و نخواهد بود

  • Wwe.f1.77

   1

   1

   خواهشن به ما که اون زمان نبودیم بگین سنا کی بوده یکم اگه ممکن بیشتراز بگین تا بفهمیم کی بوده فقط می دونیم 4تا قهرمانی داره همین

 7. hamilton-fan

  0

  0

  اگه اشتباه نکنم بعد جیم کلارک که ۱۲ تا گرند اسلم داره سنا دوم باشه
  واقعا من باز هم قبول نمیکنم سنا از جیم کلارک بهتره و هنوزم معتقدم اگه نگیم بهترین قطعا جزء ۵ راننده برتر تاریخ هست

 8. Arthur_Charles.L

  0

  0

  همین جمعه ی هفته پیش شبکه مستند, داشت مستندش رو پخش میکرد و واقعا زیبا بود!…
  روحش شاد…