فرمول یک ایران – مدیر تیم فراری، متیا بینوتو اصرار داشت که سباستین فتل همواره انتخاب اول فراری بوده است. اما اتفاقاتی که در اثر شیوع ویروس کرونا پیش آمد، مسیر تیم را تغییر داد و تیم فرمول یک فراری تصمیم گرفت راننده خود را تغییر دهد.

سباستبن فتل طی مصاحبه‌ای در روز پنجشنبه اعلام کرد از اینکه قرارداد او تمدید نشد، سورپرایز شده است. با وجود اینکه قبلا فراری اعلام کرده بود که او در تیم می‌ماند، متیا بینوتو با او تماس گرفت و اعلام کرد که قرارداد او تمدید نخواهد شد.

تیم پس از مدت کوتاهی اعلام کرد که کارلوس ساینز جایگزین سباستین خواهد شد.

متیا بینوتو روز جمعه تاکید کرد که در طول زمستان فتل همچنان انتخاب اول فراری بود. اما تغییراتی که به واسطه ویروس کرونا و همچنین تغییر قوانین پیش آمد، برنامه اسکودریا فراری را تحت تاثیر قرار داد:

مشخصا ما در طول زمستان همواره چه به صورت خصوصی و چه به صورت علنی به او گفته بودیم که انتخاب اولمان است. چیزی که من تایید می‌کنم.

این عادی است که در طول زمستان رانندگان بسیاری با ما تماس بگیرند و به دنبال فرصتی برای رانندگی برای فراری باشند. پس تماس هایی با گرفته شد اما این موضوع تصمیم ما را تغییر نداد. پس سب انتخاب اول ما بود.

از آن زمان تا امروز چه اتفاقی افتاد؟ فکر می‌کنم شرایط شیوع ویروس کرونا که تمام جهان را تغییر داد، نه تنها موتور اسپرت بلکه فرمول یک ما [را هم تغییر داد.] قوانین مربوط به سقف بودجه هم تغییرات بسیاری کرده است و بسیار محدودتر شده است. اجرای قوانین از 2021 به 2022 منتقل شد که به هر صورت برای ما اهمیت داشت.

ماشین‌هایی که برای 21 و 22 دیگر تغییر نخواهند کرد یا کمی تغییر خواهند کرد. پس باید گفت که شرایط تماما تغییر کرده است.

باوجود تمام این موضوعات، فصل جدید هنوز آغاز نشده است و به همین دلیل حتی سباستین هم فرصت برگشتن به پیست و نمایش میزان انگیزه خود برای رانندگی برای فراری را نداشت. که برای او به گونه‌ای بد شانسی بود.

به همین دلیل ما در طول تعطیلات به عنوان تیم فراری نهایتا مجبور شدیم جایگاه خودمان را تغییر بدهیم. و ما این موضوع را با او در میان گذاشتیم.

من شنیدم که او سورپرایز شده بود. به یاد دارم که او سورپرایز شده بود. بله مشخصا من این موضوع را درک می‌کنم. این کاملا عادی است که سورپرایز شده باشد. با وجود اینکه او این تصمیم ما را قبول کرد اما هنوز هم با این تصمیم خوش‌حال نیست. چیزی که باز هم می‌گویم کاملا عادی و مشخص است.

متیا بینوتو و سباستین فتل

متیا بینوتو و سباستین فتل

فراری برای سباستین فتل احترام زیادی قائل است

با وجود اخباری که در مورد این موضوع منتشر شد، متیا بینوتو همچنان تاکید کرد که تلاش فتل و کار هایی که او برای تیم انجام داد باید محترم شمرده شود:

فکر می‌کنم دوره خوبی بود. پنج سال تا به امروز و در نهایت 6 سال. او یک قهرمان فوق‌العاده است در کنارش شخصیت عالی هم داشت. فکر می‌کنم همه ما در فراری، چه طرفداران ما و چه کسانی که در تیم کار می‌کنند واقعا از این دوره و حضور او لذت بردند.

فکر می‌کنم این موضوعی است که ما کاملا به آن احترام می‌گذاریم. من به شخصه احترام زیادی برای او قائلم. او چه به عنوان راننده و چه به عنوان یک شخص قابل احترام است و فکر می‌کنم این تصمیم تاثیری روی احترام ما نخواهد گذاشت.

33 دیدگاه

 1. sadegh.f1

  14

  1

  اینجاست که ادم باید بگه : داداچ خودتی ….
  امیدوارم این ضرب المثل به حقیقت به پیونده ..
  عدو شود سبب خیر ، اگر خدا خواهد

  • iren

   5

   4

   من طرفدار فتل هستم. و البته مثل همه ی علاقه مندهای فرمول یک و مسابقات خودرویی طرفدار فراری هم هستم. اما خب باید قبول کنیم که در دنیای حرفه ای زندگی میکنیم. یک تیم یه روزی به یه نفر احساس احتیاج میکنه و یه روزی نه. بلاخره سب یه روز باید از فراری میرفت. درسته بزرگترین حسرت ما طرفدارای فتل و فراری اینه که تیم نتونست پستیبانی لازم رو از فتل برای قهرمانی انجام بده . اما نمیشه به این تصمیم تیم ایراد خاصی گرفت به جز اینکه شاید روش بهتری میشد اینکار رو کرد

  • 5red16

   4

   0

   آقای بینوتو طرفداران فراری انتظار شفاف سازی داشتند*
   اگه منظورت از شرایط کرونا مسائل مالی بود، که وتل رسما و علنا اعلام کرد شرایط مالی اولویت من نیست (یعنی اگه دستمزدش رو کم میکردین سب نمیتونست اعتراض کنه)
   از طرفی هم تلویحا تایید کردی زمستان با راننده دیگه ای مذاکره داشتی بعد میای میگی سب همچنان انتخاب اول ما بود با وجود تمدید بلندمدت با چارلز
   آقای بینوتو اصلا الفبای رسانه و کار رسانه ای رو حتی بلد هم نیستی
   متاسفم واسه تیم محبوبم که یکی مثل شما باید اداره اش کنی بعد اون طرف آدمایی مثل هورنر، ولف و و براون دارند تیمهای کوچیکتری رو اداره میکنند

 2. Yasxx2

  2

  5

  دوستان Q 1 2 3 مگه همون کوالیفای ۱ ۲ ۳ نیست که میشه تعیین خط اول دوم و سوم؟
  چرا بعضی از دوستان به عنوان مرحله تمرینی اول و دوم و سوم استفاده میکنن؟

  • LASER

   10

   0

   منظور practies (یا همون ترجمه ش تمرین) میشه
   هر گرندپری ی برنامه خاص خودش داره با توجه به موقعیت زمانی نسبت به ایران
   مثلا همین اتریش
   جمعه : 13:30 تا 15:00 (تمرین اول) و 17:30 تا 19:00 (تمرین دوم)
   شنبه : 14:30 تا 15:30 (تمرین سوم) و 17:30 به مدت حدودا 1 ساعت تعیین خط هست (q1 , q2 , q3) هر سه تا در همین ی ساعت هست که با اصطلاح کوالییفانگ یا تعیین خط میگن
   یکشنبه : 17:40 مسابقه

  • T.S W

   3

   0

   اصلا حرفاش قانع کننده نبود. خیلی مبهم بودن حرف های تیم فراری. واقعا متاسفم براشون. آره دیگه مگه برن همون لکلرک رو بزارن راننده ی اولشون?? و خیلی حسه بدیه که بدونی سال دیگه قرار نیست تو فراری باشه ولی امسال میخواد واسه قهرمانی تلاش کنه. سوال اینجاست که فراری ارزششو داره؟ آخه خیلی سخته که تظاهر کنی هوادار فراری هستی ولی فقط بخاطر فتله که امسال گیر کرده تو فراری??

 3. LASER

  9

  2

  همچین تصمیم رو وقتی راننده حتی ی گرندپری فصل هم شروع نشده فسخ قرارداد میزنن
  بله فتل سوپرایز شده چه * بر ریاست فراری نشستن
  (همیشه بحث احتمالات هست کارلوس 2021 فصل اولش اگه لکلرک رو شکست داد با لکلرک هم همین کارو میکنین یا اون موقع کارلوس اخراج میکنین؟)

  • Hamed

   3

   6

   فسخ؟؟راننده قراردادش تموم شده فسخ چی
   انتظار داشتین تا ابوظبی صبر کنن بعد اعلام بشه نمیخوانش
   بحران کروناس فتل دستمزدش بالاس تیم نخواسته و نمیتونه اونقدر دستمزد بهش بده چون خودش تلویحا داره میگه قوانین یکسال دیگه ثابته و ما 2020 و 2021 احتمال زیاد نمیتونیم ماشینی درحد قهرمانی بدیم به راننده هامون (شاید قبل شروع تستای زمستون برآورد دیگه ای از ماشین داشتن ولی تو تستا متوجه شدن عیارشون کجاس) پس گزینه ای که جوون تره تو کوتاه مدت چشم انتظار قهرمانی نیست و دستمزد به مراتب کمتری میگیره برامون مناسب تره
   خود فتل تحمل میکرد امسال و سال بعد هم شانس قهرمانی نداشته باشه بعد از 5سال چشم انتظاری باز دوسال دیگه تحمل کنه و با تیم دچار مشکل نشه؟؟ (تازه شارل لکرک رو هم گوشه ذهنتون در نظر داشته باشید)

   • LASER

    8

    1

    hamed
    خب چند تا نکته
    1_قرارداد مابین فراری و فتل که هر دو طرف صراحتا گفتن بحث مالی نبوده خب این اشتباه اولت
    2_تیم مثل فراری هر فصل 450 میلیون دلار (حدودا) داره خرج ساخت و توسعه ی ماشین میکنه ولی همچنان در رتبه دوم جدول دقیق تر بررسی کنیم توی هیچ فصل با این بودجه نتونستن ی ماشین هم سطح مرسدس ارائه بدن خب پس اینکه بگن اطلاعات و داده های ما اینجوری باید میبود این شد این فقط ی جواب رو میرسونه که مدیریت فراری ی چیزی عین ….

   • Hamed

    1

    3

    اتفاقا شک نکن بحث مالی هم مطرح بوده چه دوطرف تائید بکنن چه نه
    کلید ماجرا اینه که دو طرف از عملکرد همدیگه راضی نبودن حالا به هر دلیلی. این حفظ ظاهر و صحبتای جلوی رسانه ها رو کاری ندارم سالهاس گوشه کنار و حواشی این تیما رو داریم تو رسانه ها دنبال می کنیم و یسری چیزا دستمون اومده . هم فراری انتطارش از فتل بیشتر بوده هم از اون ور فتل اون ماشین رقابتی که میخواست رو حقیقتا فراری در اختیارش نذاشت (کاری به پرفورمنس خوب مقطعی نداریم )
    بینوتو هم شاید فتل گزینه اولش بود ولی قشنگ معلومه نه به هر قیمتی . بله اگر فتل قبول میکرد گهگاه تیم اردر وجود داره دستمزدشم باید کاهش بده و دو سال دیگه هم پشت ماشین غیر رقابتی برونه بینوتو کی رو بهتر از فتل میخواست؟
    شک نکنید همینا رو تو اون صحبت بین خودشون مطرح کردن و فتل گفته یه درصد فک کن من بمونم بینوتو هم گفته باشه چونه هم نزده ته دلشم شاید خیلی بدش نمیومد فتل بگه نه

  • T.S W

   1

   1

   حالا کی گفته لکلرک ، فتل رو شکست داده؟ با یه فصل که نمیشه شکست دادن و همه ی اون چند فصل قبلی فوق العاده ی فتل رو شکست دادن. اگه یکم درک کنن میبینن که فصل قبلی که خیلی ضعیف کرد فتل بخاطر اشتباهات فراری تو فصل قبلش بود که باعث شد از کورس قهرمانی با همیلتون خارج بشه و ضربه ی شدیدی خورد بهش. اونوقت تیم بجای امیدواری دادن بهش فقط اونو پر اشتباه خطاب کرد و به این اشاره ای که چه فاجعه هایی بودن استراژی هاشون جلوی مرسدس. در آخر هم که یه دفعه لکلرک تو اون وضعیت عالی فتل از لحاظ روحی و فنی و انگیزه میاد داخل فراری و فتل و لکلرک اصلا با هم هماهنگ نیستن مثل کیمی و فتل بعد بعضیا میان میگن فتل شکست خورد از هم تیمی خودش واقعا اگه همون لکلرک تو شرایط فتل بود چی می بود؟

 4. M A M A D 007

  13

  2

  ولی بازم احساس میکنم دلایل بینوتو اصلا هم کافی و معقول نیست که سومین راننده برتر تاریخشو اونم با اینکه فصل ۱۷ و ۱۸دومی اورد رو رد کنه

 5. h.e.s.a.m

  12

  1

  بینوتو با این مصاحبش توپی که سب انداخت توی زمین فراری و اعلام کرد که مدیران فراری دروغ میگن هم به راننده هاشون و هم به طرفدارن اینجوری میخواد جریان رو یه جوری ماست مالی کنه .وقتی که از زمستان با ساینز به توافق میرسن و کارلوس از راس براون اجازه میگیره یعنی همه این حرفای جدید بینوتو بازم هم دروغه و البته همیشه برای اثبات یه دروغ باید بازم دروغ گفت و اینجوری با اعتبار یه ابرتیم مثل فراری بازی میشه به همین راحتی

 6. شاهین

  14

  0

  الان مثلا توضیح دادن؟ خب هنوز نگفتن چرا این تصمیم رو گرفتن. میگن کرونا اومد تصمیم عوض شد. اگه به خاطر سقف بودجه هست که فتل گفته بود پول اولویت نیست. من توی حرفای بینیتو دلیل قانع کننده ای ندیدم هرکسی دلیل رو فهمید به من هم بگه.

 7. Mahmoud

  11

  0

  واقعا این حرفای بینوتو قانع کننده نیست. یعنی چی کرونا همه چیو تغییر داد؟؟ میتونستن تا شروع فصل صبر کنن و بعد مسابقات تصمیم بگیرن. اصلا به قول توتوولف باید تا آخر فصل صبر میکردن. پس چرا کرونا راننده های تیمای دیگه رو تغییر نداد. مرسدس چرا بوتاس ننداخت بیرون؟؟؟ این حرفا واقعا قانع کننده نیست…

 8. ALEX-ALBON

  0

  0

  چقدر خجالت آور بود توجیهش..الان با این توضیحاتش بیشتر خودش و فرار رو یک دروغگوی متقلب معرفی کرد
  عجب انسان سطح پایینی مدیر این تیم شده..
  بااین تیم واین مدیر منتظر بازی خوردن ساینز و لکلرکم باشین.
  به نظر من فراری فقط برای داشتن یه کار برای گذران وقت توی فورمول1 هستش

 9. ALEX-ALBON

  1

  7

  این دوستانی هم که میگن تیم بالاتر از راننده ست چرا یک انسان رو در سطح یک صنعت پایین میکشید/؟
  در نظزداشته باشین همین انسان بود که این صنعت و(کارخانه فراری)به اینجا رسوند.تفکرتون و عوض کنین یکمی

  • iman

   3

   2

   Albonداداش منظور از تیم یه تعداد زیادی مدیر، مهندس، کارمند، تکنسین و میلیونها هوادار در سرتاسر دنیاست که بزرگترین راننده های تاریخ هم در برابر اون عددی نیستن چه برسه به یه راننده با این کارنامه در دو سال گذشته

 10. Amin

  8

  0

  رد کردن فتل تو این شرایط یه گل به خودی خنده دار بود
  حداقلش این بود که تلویحا اونم نه علنی به فتل میگفتن می‌تونه دنبال تیم باشه
  و تا آخر امسال صبر میکردن
  تا هم ی جورایی کنترلشون رو راننده رو از دست ندن،هم موارد فنی خودشون رو تا حدودی حفظ کنن،فراری همین طوریش هم تیم بی نظمی بود(در مقابل مرسدس و ردبول)با این موضوعات بدتر هم شده
  ولی خب مطمعنم خیلیا مثل خودم منتظر تا فتل نسخه ۲۰۲۰ هستن که اومده از اعتبارش دفاع کنه
  امیدوارم لکلرک هم تمام تلاشش رو به کار بگیره تا یه رقابت خوب و البته جوانمردانه رو ببینیم

  • LASER

   6

   0

   اعتبارش ؟
   طرف 53 تا برد داره بعد ی فصل شکست خورده میشه بی اعتبار ؟
   خواهشن فراری فن های عزیزی که میخوان بگن فراری بزرگتر از این حرفاست ، دستور تیمی
   (هم تصمیمات فراری در سال 2009 و 12 ، و هم دستور تیمی های عجیب 2010 و 2012) ی نگاه بزنن اگه سن شون قد نمیده یا فراموش کردن خلاصه هم نگاه کنید کفایت میکنه

   • Mohammad44

    2

    0

    ببین دوست عزیز منظور امین از اعتبار اونی که شما تو ذهنته نیست چرا این قدر سخت می گیری این کار فراری مثل این بود که مرسدس به لوییس بگه ما با تو همکاری نخواهیم داشت خب مسلما با این کار شخصیت و حیثیت راننده خدشه دار میشه دیگه

 11. alireza_h

  5

  4

  فراری به این حتم رسیده تا سه فصل آینده توان برتری برابر مرسدس رو نداره. پس تمام برنامه‌ریزیش رو گذاشته واسه بعد از گذشتن این سه فصل؛ که به خدمت گرفتن دو راننده جوون هم در راستای همین برنامه‌ریزی هستش

  علاوه بر این، انداختن بار شکست در طول چند فصل گذشته به دوش عوامل حاشیه‌ای مثه مدیر و استراتژیست و راننده فقط برای لاپوشانی شکست فراری در زمینه تکنولوژی و نوآوری برابر مرسدس بوده! واقعیتی که در صنعت خودروسازی در صورت همین اندک لاپوشانی می‌تونسته باعث در هم شکستن تام و تمام ابهت چند ده ساله فراری بشه

  • Hamed

   1

   7

   نه بابا ؟؟
   اون زمان که مرسدس ریس ها رو دهم دوازدهم تموم میکرد که خیلی سالم ازش نگذشته ابهتی در کار نبود درهم شکسته بشه ؟

   • LASER

    4

    0

    برای مرسدس خرده نمی گیرن
    برای تیمی مثل فراری که در تمام ادوار فرمول یک حضور داشته اما توان رقابت با مرسدسی که از 2010 برگشته رو نداره خرده میگیرن
    فراری فن هستیم دیگه لطفا بحث های بی پایه و اساس رو بزارین کنار
    شما که میفرمایید مرسدس دهم و دوازدهم تموم میکرد یادت باشه فراری اون زمان اول تا ششم تموم میکرد ولی از 2014 مرسدس یک و دو که میکنه هیچ ، این فاصله اونقدری هست که تیم فراری در تمام ادوار حضورش نتونست همچین خودرویی بسازه ، فراری هم که از یک و دو میاد پنج و شیش

   • Hamed

    2

    2

    هنوز 20سال نگذشته دارید تاریخم عوض بدل میکنید والا خیلی نگذشته از دورانی که فراری 6سال پیاپی قهرمان فرمول 1شد حداقل اینقدری هست که حافظه من یاری کنه نخواد تحریف بشه
    بله گهی پشت به زین و گهی زین به پشت فرمول همیشه تو کوچه یه تیم عروسی نبوده
    نکنه قراره مرسدس تو 60 سال 60 تا قهرمانی بیاره؟

 12. نیما

  1

  0

  حرف نمیزد سنگین تر بود.
  خوب بیا راحت بگو از اولشم نمیخواستیم با وتل ببندیم دروغ میگفتیم. چرا دیگه شعر و غزل میبافی

 13. amir salar 5

  2

  0

  کل هنر بینوتو فقط این بوده که فصل 2018 بیاد جو تیم فراری رو متشنج کنه با اون جنگ داخلیش با آریوابنه پارسالم که تو کل فصل ماشین پیشرفت درست حسابی نداشت امسالم که باید با ریسینگ پوینت سر و کله بزنیم سر رده

 14. امید نورمحمدی

  0

  2

  باور کنید خودشم نفهمید چی گفت!!! عذر بدتراز گناه آورده و حالا باید با تبعات این تصمیم روبرو بشن. در این فصل که عملا تک راننده خواهند بود و هیچ کمکی هم از جانب راننده قهرمان جهان و باتجربه هم نخواهند داشت.
  امروز دیدیم که سب حتی کمترین فشاری برای کسب رده به خودش نیاورد و یک آخر هفته بیتفاوت را سپری کرد. بی شک او از الان در حال مذاکره و رایزنی و تمرکز روی آینده خودشه و موفقیت و عدم موفقیت تیم فراری دیگه اولویت او نیست.
  این تازه شروع توضیحات ابله هانه یک مدیر بی اختیاره که دلیلی برای عدم تمدید (و نه فسخ !!!) نمیتونه بگه و مثل سیاستمداران همه تقصیرها را بگردن کرونای بیچاره میندازه.
  از طرفی همین امروز طی یک مصاحبه سب بسیار هوشمندانه به “چیزهایی که در تیم میبیند و به تیم اعلام میکند ولی به خارج از تیم خیر” اشاره کرد. چیزهایی که تا زمانیکه در تیم حضور دارد اعلام نمیکند ولی بعد از آن خیر! از طرفی با ظرافت به میزان سوخت ماشین و تاثیر آن در تعیین خط اشاره کرد. چیزیکه در طول فصل قبل بارها در گاراژ فراری اتفاق افتاد. سوخت بیشتر برای راننده ها! توجه کنید که در تعیین خط این موجب سنگینتر شدن و کندتر شدن ماشین میشود و در مسابقه موجب داشتن فرصت بیشتر برای سریع راندن و یک تبعیض غیرقانونی است که فراری در مسابقه آخر فصل قبل هم بخاطر آن و برای ماشین لکلرک فقط جریمه نقدی شد.
  صحبتهای پدر متیا بهانه هایی بود برای اقدام بیدلیل و کاملا بضرر تیم فراری . او هیچ عذر موجهی برای عدم تمدید با سب نداشت…

دیدگاه خود را بیان کنید