فرمول یک ایران – با شنیدن نام استرالیا برای طرفداران جوان فرمول یک شروع فصل تداعی می شود، اما برای مسن تر ها ظهر گرم آدلاید و پیشتازی مقتدرانه که که روزبرگ نمایان می شود.

در مقاله قبلی به بررسی پیست ملبورن پرداختیم و حال به پیست قدیمی و بعضی رکورد های گرندپری استرالیا می پردازیم.

گرندپری استرالیا در بین سال های 85 تا 95 در پیست تمام خیابانی آدلاید در جنوب استرالیا برگذار می شده است.

پیست آدلاید - گرندپری استرالیا

طول این پیست  3.780 کیلو متر بوده و دارای 16 پیچ است. پیچ های 1 و 2 و 3 به سنا شیکین معروف هستند زیرا سنا تبحر خاصی در عبور از شیکین ها داشته است. مستقیمی ها نیز به اسم اسطوره استرالیایی برابهام نامگذاری شده است.

آلین پراست و آیرتون سنا و برگر هر کدام با دو بار پیروزی در این پیست رکورد دارد این پیست هستند. از نکات جالب گرندپری استرالیا میتوان به پیروزی در دو پیست ( جدید ملبورن و قدیم آدلاید ) دیمون هیل در سال های 95 و 96 اشاره کرد.

سریع ترین دور این پیست متعلق به دیمون هیل با 1:15.381 است که در سال 1993 با ویلیامز-رنو به ثبت رساند.

این پیست یکی از پیست های سخت رانندگان بوده است و میتوان گفت که تخصص،قدرت بدنی و تکنیک رانندگی راننده در این پیست نمایان می شده است. پیست قدیمی آدلاید از پیست ایمولا سن مارینو الهام گرفته است.

گرندپری استرالیا معمولا در انتها یا ابتدای فصل قرار می گرفته است. از جمله رقابت های جذاب در این گرندپری میتوان به رقابت باریچلو و شوماخر در سال های 2000 و 2004 اشاره کرد.

بدشانس ترین راننده در گرندپری استرالیا را میتوان فلیپه ماسا دانست زیرا در 3 گرندپری به علت تصادف و در 3 جی پی به علت مشکل در انجین نتوانست مسابقه را به اتمام برساند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید