فرمول یک ایران: پیست مالزی شامل 15 پیچ بوده که 10 پیچ آن راستگرد و 5 پیچ دیگر آن چپگرد است.

پیچ های این پیست عمدتا سرعت بالا بوده و نیاز به چسبندگی مکانیکی (mechanical grip) برای عبور از پیچ ها با بهترین ریسینگ لاین به وضوح دیده می شود چرا که اگر چسبندگی از طریق افزایش نیروی ایرودینامیکی رو به پایین (downforce) ایجاد شود، سرعت اتومبیل ها در مسیر های مستقیم این پیست کاهش خواهد یافت.

پیست مالزی به همراه شماره پیچ های آن

پیست مالزی به همراه شماره پیچ های آن

 

پیچ های اول، دوم و سوم:

پیچ اول شعاع گردش زیادی دارد و این موضوع باعث طی کردن پیچ با ایپکس دوبل می شود. اما وجود پیچ دوم در نزدیکی آن باعث شده تا ورودی و مکان نقاط ایپکس در پیچ اول کمی متفاوت با پیچ های دو ایپکسه ای باشد که قبل و بعد از آن مسیر مستقیم طولانی وجود دارد.

پیچ دوم تقریبا یک پیچ سنجاقی است ولی شعاع آن از نیمه ی پیچ زیاد تر می شود. یک اختلاف سطح کوچک در میانه ی پیچ وجود دارد و مسیر باز خروجی پیچ دوم و همچنین شرایط ایپکس پیچ سوم باعث می شود تا این پیچ با ایپکس هندسی طی شود.

در پیچ سوم رانندگان علارغم این که می توانند تمام مسیر پیچ را چسبیده به رمپ داخلی پیچ طی کنند، اما اهمیت طی کردن پیچ با حرکتی نرم و یکنواخت باعث می شود تا این پیچ به صورت دو پیچ نزدیک به هم طی شود و در واقع به وسیله ی دو ایپکس از آن عبور می کنند.

پیج های اول و دوم

پیج های اول و دوم

پیچ سوم

پیچ سوم

پیچ چهارم:

این پیچ با زاویه ای بیش از 90 درجه و چپ گرد در انتهای یک سربالایی کوچک قرار دارد و ریسینگ لاینی ایپکس دیرهنگام آن به علاوه ی استفاده از رمپ خروجی دو نکته ی مدنظر رانندگان برای عبور از این پیچ است.

پیچ چهارم

پیچ چهارم

 

پیچ های پنجم و ششم:

دو قوس پیاپی با شعا زیاد و فضای زیاد گردش که پیچ پنجم با گاز ثابت در ورودی برای حفظ پایداری عقب خودرو و سپس در فضای بین دو پیچ ترمزگیری دنباله ای و ادامه ی آن در ورودی پیچ ششم حائز اهمیت است چرا که سعاع پیچ ششم کمتر بوده و راننده باید مراقب خروجی این پیچ باشد چرا که در صورت کاهش ندادن سرعت به میزان مورد میاز، از مسیر خارج خواهد شد.

پیچ های پنجم و ششم

پیچ های پنجم و ششم

 

پیچ های هفتم و هشتم:

پیچ های دوقلو یا اصطلاحا دو گوش که ریسینگ لاین آن ها مانند یک کمان نامتقارن و تقریبا با فرمان ثابت طی می شوند (مسیر زرد رنگ). همچنین راننده می تواند مانند پیچ های سنجاقی ورودی دیرتری داشته باشد تا بتواند سریع تر برای شتاب گیری روی پدال گاز فشار وارد کند (مسیر آبی رنگ). اما ورودی دیرتر به علت فشار روی لاستیک ها در طول مسابقه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ های هفتم و هشتم

پیچ های هفتم و هشتم

 

پیچ  های نهم و 10 :

پیچ نهم باز هم از نوع سنجاقی است و ریسینگ لاین آن مانند سایر پیچ های سنجاقی است. اما خروجی این پیچ متصل به پیچ 10 است که خود این پیچ در ورودی پیچ 11 قرار گرفته است. با توجه به این که پیچ 11 قبل از یک مستقیمی قرار دارد، ریسینگ لاین و ایپکس پیچ 10 کاملا قربانی فراهم شدن شرایط لازم برای پیچ 11 می شود.

 

پیچ 11 :

این پیچ ظاهری بین یک پیچ 90 درجه و یک پیچ شعاع کاهشی دارد که با توجه به قرار گیری آن در خروجی پیچ 10 و مسیر مستقیمی بعد از آن، باز ترین مسیر ممکن برای ورود به پیچ و همچنین ایپکس دیرهنگام توسط رانندگان انتخاب می شود.

 

پیچ های 12 ، 13 و 14 :

پیچ 12 چپگرد و با ایپکس دیر هنگام است …

پیچ 13 عملا وجود ندارد چرا که هم به عنوان خروجی پیچ 12 به حساب می آید و هم به عنوان بخشی از پیچ 14 …

اما پیچ 14 یک پیچ با شعاع کاهشی است. همان طور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، هر چه در این پیچ جلو تر می رویم شعاع دایره های تشکیل دهنده ی پیچ کمتر می شود.

در پیچ های شعاع کاهشی اولویت با حفظ سرعت در طول پیچ و زدن ایپکس دیرهنگام در بخش انتهایی پیچ است. همان طور که در مسیر ریسینگ لاین تصویر می بینید، راننده در محدوده ی دایره ی مشکی تا حد امکان دیرتر وارد بخش کم شعاع پیچ شده و ایپکس دیر هنگام را میزند چرا که یکی از مسیر های مستقیم طولانی در این پیست بعد از همین پیچ قرار دارد و داشتن بیشترین سرعت در هنگام خارج شدن از پیچ یعنی داشتن بیشترین سرعت در طول مسیر مستقیم.

 

پیچ 15 :

این پیچ هم یک پیچ سنجاقی است اما مشکلی در این پیچ وجود دارد :

شعاع این پیچ آن قدر کم نیست که بتوان مانند سایر پیچ های سنجاقی (مسیر قرمز رنگ – مثل پیچ 2 و پیچ 9) از آن عبور کرد. از طرفی شعاع پیچ 15 آن قدر زیاد نیست که بتوان با دو ایپکس از آن عبور کرد (مسر آبی رنگ – مثل پیچ 1). به علاوه قبل و بعد از آن مسیرهای مستقیمی طولانی ای وجود دارد که اهمیت ورود و خروج سریع از این پیچ را (در ورودی دیرتر ترمز کردن و بالا نگه داشتن سرعت و در خروج سریع از خروجی برای داشتن سرعت مناسب برای مسیر مستقیم بعد از پیچ) به راننده متذکر می شود.

بنابراین راه حل چنین پیچی در حالتی بین ریسینگ لاین با ورودی دیر  و ریسینگ لاین با دو ایپکس است. همان طور که در تصویر زیر می بینید، راننده با استفاده از ریسینگ لاین نمایش داده شده با رنگ زرد، مسیری بین دو ریسینگ لاین دیگر را همراه با ایپکس دیرهنگام انتخاب می کند.

 

موفق و سربلند باشید …

4 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  در مورد پیچ 15 میتونیم تا صبح صحبت کنیم اینقد مهم و حیاتی و فنی و…. اصلا پاداش یه دور خوب تو سپانگ رو کسی میگره که تو دبل ایپیکس 7و8 ترمز پیچهای11و 14 و دوتا شیکین پیست به خصوص اولی و ترمز گیری پیچ9(این که شد همش!!!!) واااای ترمز گیری پیچ9 وشتابگیری سختش یه چی تو مایه های پیچ اخر و اوج گیری تو مجارستانه.تیلکه عجب تیکه ای ساخته.

 2. hamze

  0

  0

  پيست عالي و دوست داشتنيه
  اميدوارم هيجانم باشه توش،
  البته بجز، خاطره بد در تصادف مارکو سيموچلي

 3. مهدی

  0

  0

  آقا پیچ چهارم راست گرده نه چپ گرد اشتباه تایپی شده …
  پیست جالبیه ولی اونقدر ها هم سخت نیست و جزو پیست های سخت به حساب نمیاد . دلیلش هم اینه که عرض پیست زیاده و اشتباهات مرگبار نیست .
  یه تحلیل کوچیک از من :
  1- ورودی به پیچ یک سخته و اگر دیر ترمز گرفته بشه سه تا پیچ از دست میره … فکر نمی کنم روش درست پیچ اول ایپکس دوبل باشه ، بلکه راننده ها با یه ایپکس دیر هنگام عبور می کنن .
  2- این پیچ یه تغییر ارتفاع وسطش داره که در نتیجه گاز دادن تو این پیچ رو ریسکی می کنه برا همینم راننده ها با بیشترین سرعت وارد پیچ می شن و منتظر می مونن تا از تغییر ارتفاع عبور کنن و ماشین هم در زاویه مناسب قرار بگیره و شروع به گاز دادن می کنن …
  3- یه پیچ flat out که بازترین حالت فرمون بهترین راه رد شدن از این پیچه ..
  4- پیچ بیش از 90 درجه است که به این معنیه که در خروجی تنگ میشه . تو زمانگیری و یا وقتی بخوان تو این پیچ سبقت بگیرن حتی بعد از تابلوی 100 متر میشه ترمز گرفت . نکته مهم کم کردن تعداد دنده ها با سرعت بالا تو این پیچه . از دنده 7 به 2 …
  5 و 6 – پیچ 5 هم flat out میشه و ایپکس خروجیش به پیچ 6 وصل میشه که برای این پیچ 6 باید کمی سرعت رو کم کرد ( ولی دنده ثابت همون 6 ) و استفاده حد اکثری از رمپ خروجی
  7 و 8 – دو تا پیچ راست گرد پیوسته که دقیقا مثل توضیحات متن دو روش عبور داره و توی مسابقه فشار کمتر به تایرها توی این پیچ ها یه الزامه …
  9و10 – پیچ 9 هم یه تغییر ارتفاع داره و خیلی هم لیزه . پیچ دهم هم خیلی لیزه و یه Bump داره ( که بر خلاف Bump بین پیچ 4 و 5 موناکو نمیشه ازش فرار کرد ) و باید خیلی مواظب اسپین شدن باشن .
  11 – پیچ سختی به نظر نمیاد ولی چون ترمزگیری معمولا در حالتی که فرمون در حال پیچوندنه اتفاق می افته و خروجی پیچ هم تنگه این پیچ سخت میشه و به اصطلاح می گن ” Working the wheel hard ” یعنی باید با ترمز و فرمون سخت کار کرد . ( این همون اتفاقیه که تو خیلی از پیچای این پیست می افته علی الخصوص 12 و 13 و 14 )
  12و13و14 – روزها میشه راجع بهش حرف زد ولی چیز بیشتری نسبت به متن اضافه نمی کنم فقط اینکه خیلیا این پیچ رو یکی از سخت ترین پیچ های تقویم می دونن ..
  15- بسته به اینکه در حالت نرمال باشین یا بخواین تو مسیر مستقیمی سرعت بیشتری داشته باشید ( موقع سبقت گیری و استفاده از DRS ) ایپکس متفاوتی رو می شه گرفت . حالت عادی همون خط زرد رنگ و برای سرعت تو مستقیمی هم ایپکس دیر هنگام …
  اینم اضافه کنم که این پیست یکی از سخت ترین ورودی به pit lane ها رو داره از نظر من …

 4. مهدی

  0

  0

  به پست قبلی اضافه کنم که امسال کمی تغییرات هم تو پیست به وجود اومده در جهت جذابیت و البته امنیت بیشتر ( کمی هم کمک به مسابقات موتور سواری ) .
  از جمله اینکه :
  قسمی از آسفالت بیرونی پیچ اول حذف شده و گراول ریخته شده و در نتیجه ورودی به این پیچ تنگ تر شده و راننده ها از داخل تر وارد پیچ می شن و در خروجی پیچ هم اون تاب کوچیک kerb خروجی حذف شده و در ورودی پیچ هم Bump ها تقلیل پیدا کردن .
  داخل پیچ 2 هم ارتفاعش بیشتر شده تا از Blind Apex جلوگیری بشه و راننده ها kerb داخلی این پیچ رو بهتر ببینن که در نتیجه کمی این پیچ کندتر شده …
  پیچ 3 هم کمی تغییر کرده و مرکزش بالاتر اومده تا آب جمع نشه و در نتیجه حالا مسیر داخل پیچ نسبت به بیرون کمی سریعتره …
  پیچ چهار هم حالا کمی شیب دار شده و به اصطلاح ” Steeper Bank ” و کمی سریعتر شده و قسمتی از run-off پیچ هم بجای آسفالت گراول ریخته شده …
  پیچ 5 و 6 هم تغییراتی داشتن و سطحشون بالاتر آورده شده و مقداری از kerb هم در جهت کمک به drainage آب حذف شده و در کل با سرعت بیشتری طی می شن ولی مسیربیرونی پیچ 5 هم لغزنده تر شده . همچنین اون Bump بین دو پیچ هم تقلیل پیدا کرده …
  پیچ دهم هم مثل پیچ چهار در کل مسیر عبوری ازش کمی شیبدارتر شده ( و در نتیجه camber بزرگتر ) و در نتیجه سرعت عبور ازش بیشتر شده …
  پیچ 12 و 13 هم کمی شیبدار شدن که به معنای سرعت بیشتر ولی grip کمتر خواهد بود و خط مرکزی پیچ 13 کمی بالاتر آورده شده ( باز هم به دلیل بارون و جمع نشدن آب ) …
  پیچ 15 هم تغییر داشته و سعی داره راننده رو در انتخاب ایپکس به چالش بکشه. شیب تندتر توی ورودی پیچ ، راننده ها رو برای انتخاب ایپکس دیر هنگام تهییج می کنه …

دیدگاه خود را بیان کنید