فرمول یک ایران – مدیر بخش فرمول یک پیرلی ماریو ایزولا از سختی‌ها و چالش‌های پیش روی شرکتش برای تامین لاستیک‌ها در صورت آغاز گرندپری‌ها از ماه جولای گفته است. هرچند که او هیچ چالش بزرگی نمی‌بیند که تامین لاستیک‌ها را با مشکل مواجه کند.

ایزولا گفته است که پیرلی با یک مورد سخت مواجه شده است که باید عملی شود. این شرکت باید تولید لاستیک را چندین برابر حالت عادی کند چراکه تقویم فصل 2020 فرمول یک بسیار فشرده‌تر خواهد بود. همچنین پیرلی باید تمام تلاشش را بکند که احتمال شیوع ویروس را به حداقل برساند.

تامین لاستیک‌های مورد نیاز با وجود تقویم فشرده

"<yoastmark

ماریو ایزولا در این رابطه گفته است که کار آن‌ها بسیار مهم است و در صورت آماده نشدن به موقع لاستیک‌ها، ممکن است برخی گرندپری‌ها لغو شوند:

ما باید 100% مطمئن باشیم که می‌توانیم لاستیک‌ها را تامین کنیم. در غیر این صورت برگزاری گرندپری‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

ماریو ایزولا تایید کرده است که به خاطر لغو شدن گرندپری‌های اول فرمول یک، تعدادی لاستیک آماده استفاده دارد که می‌تواند اولین و حتی چندین گرندپری اول تقویم جدید را تامین کنند اما همچنان به حدود 35000 لاستیک دیگر احتیاج دارد که باید تولید شوند و زمانی که تقویم نهایی شود، پیرلی باید تولیدش را افزایش دهد تا امکان تامین گرندپری‌های بعدی وجود داشته باشد.

با توجه به این شرایط ممکن است که فرمول یک برای کم کردن فشار روی پیرلی، امکان انتخاب لاستیک توسط تیم‌ها را برای این فصل لغو کند. چیزی که در چند سال اخیر به یک موضوع کلیدی تبدیل شده است:

ما سعی می‌کنیم که با انعطاف‌پذیری بیشتری به قضیه نگاه کنیم. قوانین فعلی می‌گوید که ما باید از نوع لاستیک‌ها با خبر باشیم. 14 هفته زودتر برای گرندپری‌های خارج از اروپا و 8 هفته برای رقابت‌های اروپایی. مشخصا این مورد دیگر امکان‌پذیر نیست.

ما به همین دلیل تمام لاستیک‌هایی که به بحرین و ویتنام فرستاده بودیم را پس گرفتیم و توانستیم از ارسال لاستیک‌ها به چین هم جلوگیری کنیم. علاوه بر این ما کار تولید لاستیک برای چند گرندپری دیگر را هم شروع کرده‌ایم. به همین دلیل ما تعدادی لاستیک آماده استفاده داریم.

ما تعدادی لاستیک در انبار دیدکات داریم و تعدادی هم در شرکتمان در رومانیا انبار شده‌اند. زمانی که تقویم به دستمان برسد، کافیست این لاستیک‌ها را با کامیون به مقصد برسانیم. وسایل مورد نیاز برای گرندپری‌های اروپایی کمی ساده‌تر است چراکه بحث استفاده از کانتینز مطرح نیست و صرفا از کامیون استفاده می‌کنیم.

اما ما باید دید بلندمدت هم داشته باشیم و مطمئن شویم که علاوه بر چندین رقابت اول، بقیه مسابقه‌ها هم پوشش داده می‌شود.

اگر چند رقابت اول در اروپا باشد و پس از مدت کوتاهی به آسیا و آمریکا برویم، باید تولید لاستیک‌ها در این دوره افزایش زیادی داشته باشد.

ما احتمالا باید حدود 35000 لاستیک دیگر را در طول چند ماه تولید کنیم و نه در طول یک سال! احتمالا می‌توانید تصور کنید که این چه تاثیری روی تولید خواهد داشت. این بسیار بزرگ است.

ما در حال مذاکره با تیم‌های دیگر هستیم و باید بگوییم که آن‌ها برای چیدا کردن راه حل مناسب بسیار انعطاف‌پذیر هستند. مثلا در لاستیک‌های اختصاص یافته استاندارد یا درک سختی تامین لاستیک در این بازه کوتاه.

رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در پیرلی

لاستیک 2017 فرمول یک - پیرلی

ایزولا باید یک موضوع دیگر را هم در نظر بگیرد. پیرلی با وجود اینکه کارمندان بخش مارکتینگ و ارتباطات را کاهش داده است، هنوز هم باید تعداد مشخصی از مهندسان و افراد متخصص را همراه با لاستیک‌ها بفرستد که در مجموع ۴۵ نفر خواهند بود.

اما با داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق از مکان‌های مورد استفاده و شیفت‌های کاری اعضایش، خطر ابتلا را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و شرایط مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت خواهند کرد.

با وجود برنامه فرمول یک برای نگهداری تیم‌ها در “حباب خودشان” و جدا کردن رقبا از هم، ایزولا گفته است که باید شرایط افرادی مانند تیم شرکت او هم مشخص شود تا آن‌ها هم بتوانند با خیال راحت به کارشان بپردازند:

من از برنامه فرمول یک برای نگهداری تیم‌ها در حباب خودشان باخبرم اما مشکل اینجاست که ما همه‌جا هستیم.

هر یک از تیم‌ها یک مهندس پیرلی دارد و ما قبلا در این مورد صحبت کرده‌ایم. یکی از راه‌حل‌ها اختصاص دادن یک جایگاه جداگانه در هر تیم به متخصصان و مهندسان پیرلی است تا ارتباط به اعضا تیم به حداقل برسد.

ما باید به جلسه‌های داخلی تیم‌ها هم فکر کنیم. پیشنهاد مورد علاقه ما برگزاری این جلسات با ویدئو کنفرانس است چون مشکل اینجاست که اگر یکی از اعضای پیرلی مبتلا شود، می‌تواند ویروس کرونا را به تمام اعضای پدوک و تیم‌ها منتقل کند.

این موردی نیست که فقط پیرلی را هدف قرار دهد و تمام شرکت‌ها و هماهنگ کننده‌ها آسیب خواهند دید. یکی از این موارد شرایط فیا است. فیا با تمام تیم‌ها در ارتباط است. مثلا، تامین‌کننده‌ها، کلاه‌ها، ترمزها و هر بخش دیگری که در بیشتر از یک تیم مشترک باشد.

به همین دلیل ما باید یک دستور العمل مشخص هم برای این کارهای به خصوص داشته باشیم.

توسعه لاستیک‌های 18 اینچی

لاستیک 2021 فرمول یک

لاستیک پیرلی 2022 فرمول یک

پیرلی شامل قانون تعطیلی شرکت‌های فرمول یک نیست و ماریو ایزولا اعلام کرد که کارهای مربوط به توسعه لاستیک‌های 18 اینچی فصل 2022 ادامه داشته است:

مشخصا ما نمی‌توانیم تست در فضای باز داشته باشیم اما بقیه کارها را شروع کرده‌ایم. مثلا تست در فضای بسته.

ما همانند تیم‌ها دستور تعطیلی نداریم و به همین دلیل ما می‌توانیم روی لاستیک‌های پروتوتایپ آنالیزهایی در فضای بسته و در شرکت‌های خودمان داشته باشیم.

2 دیدگاه

 1. Sohrab

  0

  4

  35 هزار تا چخبره؟؟؟؟؟
  یعنی پیرلی کار یک ساله رو باید در چند ماه انجام بده
  خب طبیعتا افزایش سنگین مدت،زمان حضور کارکنان و این میتونه خطای انسانی رو چند برابر کنه که تایر مقاومت لازم رو نداشته باشه ماشین های …

دیدگاه خود را بیان کنید