فرمول یک ایران – طبق گزارشات رسیده شده، لوئیس همیلتون و سباستین فتل هر دو از دریافت بخشی از حقوقشان صرف نظر خواهند کرد تا به تیم‌هایشان، یعنی مرسدس و فراری، کمک کنند تا از بحران مالی تاثیر گرفته از همه گیری ویروس کرونا، که به فرمول یک و کمپانی های بزرگ دنیا ضربه زده است، به سلامت عبور کنند.

بسیاری از تیم‌های فرمول یک در حال حاضر از لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار گرفته اند؛ در حالیکه هشت مسابقه از بیست و دو مسابقه امسال، یا به تعویق افتاده اند یا به طور کامل لغو شده اند. همچنین احتمال لغو مسابقات بیشتری در هفته‌های آینده نیز وجود دارد. مشاور تیم ردبول، دکتر هلموت مارکو، گفته بود که با هر پنج مسابقه ای که تیم‌ها از دست می‌دهند، ۱۰۰ میلیون دلار نیز ضرر می‌کنند.

در همین زمینه و برای عبور از این بحران، مک‌لارن چندی پیش اعلام کرد که آن‌ها از کمک‌های دولت انگلستان برای پرداخت هشتاد درصد حقوق کارمندان خود که به مرخصی رفته اند، استفاده می‌کند. این تیم تعداد نامشخصی از کارمندان خود را به مرخصی فرستاد درحالیکه کارلوس ساینز و لندو نوریس هم بخشی از حقوق خود را بخشیدند. ساینز سالانه ۲ میلیون یورو و نوریس ششصد هزار یورو دریافت می‌کنند. در بیانیه‌ای که تیم منتشر کرده، گفته شده است:

گروه مکلارن به طور موقت تعدادی از شاغلان در این کمپانی را به عنوان بخشی از برنامه وسیع کاهش هزینه که بخاطر تاثیرات مالی متأثر از شیوع کرونا در نظر گرفته شده است، به مرخصی می‌فرستد. این اقدامات بر حفظ شغل‌های کارمندان ما تا زمانی که وضع به حالت عادی برگردد و آن‌ها به صورت تمام وقت به سر کار برگردند، تمرکز دارد.

در حالی که مک‌لارن این تصمیمات را اتخاذ کرده است، هنوز هیچ کدام از تیم‌های دیگر برنامه‌های مشابه این را تأیید نکرده‌اند ولی طبق گزارشات مکرر، همیلتون و فتل در کنار چارلز لکلرک پیشنهاداتی از سوی تیم‌هایشان دریافت کرده اند تا از بخشی از حقوق دریافتی شان صرف نظر کنند. راننده بریتانیایی تیم مرسدس سالانه چهل میلیون یورو، راننده آلمانی تیم فراری سالانه ۳۵ میلیون یورو و راننده جوان اهل موناکو سالانه هشت میلیون یورو از تیم‌هایشان دریافت می‌کنند.

خبرگزاری دیلی میل ادعا کرده است که قهرمان شش دوره مسابقات فرمول یک، همیلتون، مایل است تا بخش زیادی از دستمزد چهل میلیونی خودش را ببخشد؛ اما این مذاکرات تنها در فازهای اولیه خود هستند و هنوز چیزی مشخص نیست. فتل و لکلرک نیز در درباره کاهش حقوقشان با فراری در حال گفتگو هستند.

ویراستار » انسیه صفری

8 دیدگاه

 1. ایلیا توسلی

  5

  2

  واقعا فرمول یک به تنهایی داره جور دنیای ورزش ها رو به دوش می کشه ، راننده های تاپ از حقوق شون برای تیم و کمک به مردم می گذرن ولی بازیکنای فوتبال تو جزیره های اختصاصی شون لم دادن ! این یعنی راننده های فرمول یک بجز جنتلمن بودن ، خیرخواه هم هستن … از این که طرفدار یه همچی ورزشی هستم به خودم افتخار می کنم .

  • Mohammad.gh

   3

   0

   دوست عزیز این قضیه بخشش دستمزدها از آلمان و بوندسلیگا شروع شد که الان همه دارن سوار این موج میشن
   حالا این که انگلیسیا نمیبخشن دلیل نمیشه از کل فوتبال انتقاد کرد
   که البته طبق شنیده ها اونها هم به زودی باید دستمزدشون رو کاهش بدن

   • ایلیا توسلی

    1

    3

    موضوع بخشیدن یا نبخشیدن یا اینکه از کجا شروع شده نیست ، بخشیدن پولی که براش کاری نکردی آسونه الان هم فوتبال تعطیله هم فرمول یک ! اما چند تا تیم فوتبال الان دارن رو توسعه دستگاه های مقابله با کرونا کار می کنن ؟ درسته که فوتبالیست ها هم کمک کردن ، دمشون هم گرم ولی منظور من هم این نبود که چرا نمی بخشن منظور این بود که چرا فقط می بخشن ! فعالیت های فرمول یک در راستای مقابله با کرونا از همه رشته ها بیشتر بوده ، این رو نمیشه انکار کرد !

  • S5

   2

   1

   اینکاری که فتل و همیلتون میخوان انجام بدن، در راستای کمتر کردن هزینه تیمهاشونه و ربطی به مردم عادی نداره. فوتبالیستها هم بخشی از دستمزدشون بخشیدن. به علاوه اینکه مسی، رونالدو و گواردیولا هر کدام یک میلیون دلار برای مبارزه با کرونا کمک کردند.
   نیمار هم حدود هشتصد هزار دلار کمک کرد

  • شاهین

   3

   0

   داداش خدا شاهده من از هفته دوم اسفند مغازه نرفتم. خیلی سخته. سر رفتن حوصله و مشکلات قرنطینه یه طرف این وضعیت اقتصادی و این همه خرج خونه و زن و زندگی یه طرف. کمرمون داره میشکنه

دیدگاه خود را بیان کنید