مجله خودرو ایران – هر بار که یک مقاله ای در مورد سریعتر بودن یک خودرو می بینیم و یا مطلبی از این بابت به گوشمان می رسد حتما در یک جایی از آن صحبت از این می شود که این خودرو در پیست نوربرگرینگ یا جهنم سبز چه زمانی را ثبت کرده است. در این مقاله می خواهیم با این پیست و چرایی اهمیت آن برای خودروسازان آشنا شویم.

تاریخچه پیست نوربرگرینگ

در اوایل دوران شروع موتور اسپورت، تقریبا می شود گفت که آنچنان چیز خاصی به نام “پیست” وجود خارجی نداشت. در دهه 20 میلادی در آلمان، رانندگان مهارت های خودشان را در خیابان های شهری و عمومی به نمایش می گذاشتند. اما به زودی مشخص شد که برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در خیابان های شهری بسیار خطرناک است.

پس از عقد پیمان ورسای، آلمان باید برای جنگ جهانی اول غرامت های سنگینی را می پرداخت و با توجه به شرایط اقتصادی که به آلمان حاکم شده بود عملا اقتصاد این کشور با خاک یکسان می شد. یکی از مقامات دولتی آلمان، دکتر اتو کروز بیان کرده بود که:

 جایی برای مسابقه دادن در آلمان وجود ندارد و از این نرخ بیکاری کشور نیز خسته شده است. ما طولانی ترین پیست مسابقه ای جهان را می سازیم تا همزمان بتوانیم نرخ بیکاری را نیز کاهش دهیم. نتیجه این کار نیز این خواهد شد که اقتصاد آلمان یک تکانی به خودش می خورد و ما نیز فرصتی پیدا می کنیم که مهندسی خودروی خودمان را به دنیا نشان دهیم.

ساخت و ساز و توسعه نوربرگرینگ

ساخت و ساز و توسعه پیست نوربرگرینگ توسط معمار ارشد گوستاو آیکلر به همراه 25 هزار کارگر و 40 میلیون علامت های تبلیغاتی(که معادل 146 میلیون دلار الان ارزش داشت) از پاییز سال 1925 شروع شد و توانستند در بهار سال 1927 کار ساخت این پیست را به اتمام برسانند. این پیست در نهایت یک طول 17.6 مایلی یا 28.3 کیلومتری که در خودش 3 حلقه، 174 پیچ و تغییر ارتفاعی به میزان 300 متر را در خودش داشت.

حلقه جنوبی(SUDSCHLEIFE) طول 4.8 مایلی یا 7.72 کیلومتری، حلقه شمالی(NORDSCHLEIFE) طول 14.2 مایلی یا 22.8 کیلومتری و در آخر هم یک حلقه کوچک شروع و پایان بود به نام (ZIELSCHLEIFE) که کمک می کرد تا آن دو حلقه جنوبی و شمالی به هم متصل شوند. یک چیز مهمی که در مورد پیست نوربرگرینگ بود این مسئله بود که با پرداخت عوارضی هر کسی می توانست در آن براند و رانندگی کند.

اولین مسابقه در این پیست

مسابقه ایفل در ماه جون سال 1927 در این پیست به عنوان اولین مسابقه برگزار شد که 85 هزار تماشاگر برای یک رویداد مسابقه ای دو روزه گرد هم آمده بودند تا در روز شنبه مسابقه 100 موتور سیکلت و در روز یکشنبه رقابت 65 خودروی مسابقه ای را ببینند. رودولف کاراکیولا برنده اولین مسابقه اتومبیلرانی شد و تبدیل به خدای این پیست یا همان به قول آلمان ها (RINGMEISTER) شد.

اولین گرندپری آلمان تقریبا یک ماه بعد از این مسابقه در این پیست برگزار شد و رانندگانی از سرتاسر دنیا از طول این پیست و چالشی که برایشان ایجاد شده بود شگفت زده شده بودند. پس از آنکه تنها سه مسابقه به اندازه کل مسافت پیست برگزار شد رانندگان تصمیم گرفتند که از این پس فقط در حلقه شمالی مسابقه دهند و حلقه جنوبی را هم به مسابقات موتورسیکلت و کوچکتر اختصاص دهند.

چندی نگذشت که یکی از بزرگترین سقوط های اقتصادی در دنیا (The Great Depression) به وجود آمد. گرندپری نیز از این بابت بی آسیب نماند و در سالهای 1931 و 1933 مسابقات برگزار نشد ولی در سال 1934 مسابقات دوباره از سر گرفته شد. در آن سال مسئولین برگزاری مسابقه، حداقل وزن 750 کیلوگرم برای خودروها را در نظر گرفتند. مرسدس با خودرویی با وزن 751 کیلوگرم حضور پیدا کرد! مرسدس W25 با بدنه نقره ای رنگ آلومینیومی که پیروزی مسابقات را یکی پس از دیگری به دست می آورد به پیکان نقره ای(Silver ARROW) معروف شد. اما تازه داشت تنور مسابقات گرم می شد که متاسفانه جنگ جهانی دوم شکل گرفت و برگزاری مسابقات باید متوقف می شد.

 

ورود فرمول یک به جهنم سبز

مسابقات از سال 1947 دوباره از سر گرفته شدند و در سال 1951 فرمول یک نیز به جمع مسابقات اضافه شد.

با توجه به پیشرفتی که در مسابقات فرمول یک بود و در نتیجه آن سریعتر شدن خودروها امکان پذیر شده بود، مسابقات در این پیست خیلی خطرناک شده بود و در حد فاصل 15 سال یعنی از سال 1954 تا 1969، 5 راننده فرمول یک در پیست نوربرگرینگ جان خودشان را از دست دادند که باعث شد سر جکی استوارت قهرمان جهان سه دوره از رقابتهای فرمول یک پس از آنکه در مسابقه گرندپری آلمان 1968 به پیروزی رسید، از این پیست به عنوان جهنم سبز یاد کند.

در دهه 70 میلادی، خودروهای فرمول یک دیگر بیش از اندازه برای این پیست که پر از فراز و نشیب، تغییرات ارتفاع، پیچ هایی با نقطه دید کور، نقاط پرشی، پر از برآمدگی و عدم وجود مسیر های فرعی بود سریع شده بودند. همه اینها باعث شده بود که این پیست تبدیل به یک مکانی برای رخداد فاجعه شود و همگان فقط بخواهند که مسابقه زودتر در اینجا به پایان برسد و سالم به خانه برگردند.

انصراف از مسابقه دادن در این پیست

در سال 1971، رانندگان فرمول یک از شرکت در مسابقه این پیست صرف نظر کردند و در خواست کردند که در صورت افزایش ایمنی، تنها حاضر به مسابقه در این پیست هستند. نقاط پرشی و برآمده کمی نرم تر شدند، چند پیچ اضافه شدند تا سرعت خودروها کمی پایینتر نگه داشته شود و البته چند مانع ایمنی نیز اضافه شد. اما با تمام این تلاش ها، در سال 1976 نیکی لائودا پیشتاز جدول قهرمانی آن سال، در یک سانحه ای که پیش آمد تقریبا جان خودش را از دست داد ولی نیکی که ما می شناسیم اسطوره ای نبود که شعله های چند صد درجه ای آتش بتواند او را شکست دهد. البته متاسفانه نیکی دیگر در میان ما نیست و سال گذشته درگذشت.

پس از این حادثه ای که برای نیکی پیش آمد، همه رانندگان فرمول یک دیگر از مسابقه دادن در این پیست صرف نظر کردند. پس از آنکه مسابقات فرمول یک دیگر اعلام کرد که نمی خواهد در آنجا مسابقه دهد، مسئولین این پیست بیان کردند که یک پیست 2.8 مایلی یا 4.5 کیلومتری را برای مسابقات گرندپری (GP-STRECKE)ساخته اند. این پیست به مراتب ایمن تر بود و تنها تعداد 12 پیچ را در مسیر خودش داشت.

بازگشت مسابقات قهرمانی جهان به پیست نوربرگرینگ

اولین مسابقه فرمول یک در این پیست در سال 1984 برگزار شد و آیرتون سنا برزیلی موفق شد که در آن به پیروزی برسد. با اینکه فرمول یک به این پیست بازگشته بود ولی این پیست حال و روز اقتصادی خوبی را نداشت. مدیر فرمول یک، برنی اکلستون آنقدر برای دادن مجوز برگزاری مسابقات از این پیست ها پول می گرفت که نه تنها این پیست بلکه خیلی از پیست های دیگر نیز داشتند سرمایه از دست می دادند.

برای همین، برای اینکه بتوانند درامد زایی داشته باشند مجبور بودند که بلیط ها را گرانتر بفروشند و تماشاگران نیز کم کم نسبت به حضور در مسابقات و دیدن از نزدیک رانندگان و خودروها دلسرد شده بودند. با توجه به اینکه برگزاری مسابقه فرمول یک هزینه زیادی را به این پیست تحمیل کرده بود اما رقابتهای دیگر موتور اسپورت کمی کمک کردند تا درآمد های بیشتری حاصل شود.

مسابقه 24 ساعته نوربرگرینگ بود که از سال 1970 به عنوان بخشی از مسابقات سری VLN برگزار می شد. در ویدیو زیر بخشی از مسابقه 24 ساعته نوربرگرینگ سال 2017 را مشاهده می کنیم که به اعتقاد خیلی از کارشناسان بهترین بازگشت ورزشی و پیروزی در آن رقم خورد:

مسابقه DTM که شامل خودروهای تورینگ آلمانی بود نیز در این پیست برگزار می شد و در سال 1986 هم این پیست میزبان اولین دوره مسابقات گرندپری کامیون ها بود که هنوز هم یکی از بزرگترین رویدادهای سالیانه این پیست می باشد. اما با این حال هنوز هم این پیست با تنگناهای مالی روبرو بود و شرایط سختی را داشت.

صنعت خودروسازی نیز به پیست آمد

اما با ورود صنعت خودروسازی آلمان همه معادلات تغییر کرد. در اواخر دهه 60، مشتریان و خریداران خودرو خواهان خودروهای هیجان انگیزتری بودند ولی تولیدکنندگان چیزی را برای عرضه نداشتند.

برای همین، تولیدکنندگان نیاز به یک پیستی داشتند تا بتوانند توسعه خودروهای خودشان را از آنجا پیگیری کنند و در راستای سریعتر نشان دادن خودروهایشان در مقایسه با دیگران همه پیست نوربرگرینگ را انتخاب کردند چونکه این پیست، دارای تمام ویژگی هایی بود که می شد به ذهن انسان برای تست کردن یک خودرو خطور کند. تا اواخر دهه 80 تنها تعدادی از تولید کنندگان بودند که از این پیست به عنوان فضایی برای تست کردن استفاده می کردند.

سری ام، بی ام و تست های خودش را از سال 1972 در پیست نوربرگرینگ شروع کرده بود و در اکثر اوقات پیست همچنان خالی بود. شرکت های دیگر خودروسازی آلمان برای اینکه از بی ام و عقب نمانند، مراکز تحقیقاتی را برای خود در کنار این رینگ ساختند به این خاطر که اکثر اوقات چون خودروهایی که در حال تست شدن بودند در بالاترین حد توان رانندگی می شدند خرابی های زیادی را از خودشان بروز می دادند.

برای همین ساخت مراکز تحقیقاتی و تامین در کنار پیست برای هر خودروسازی یک تصمیم خوب به شمار می آمد چون به راحتی می توانست خودرو را تعمیر کند و یا در تنظیمات آن تغییراتی را ایجاد کند و دوباره به پیست بفرستد تا هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کند. اینطور بود که نوربرگ تبدیل به یکی از شهرهای بزرگ خودروسازی جهان شد.

ارتقاء ایمنی جهنم سبز خودرو ها

در اوایل دهه 90 دیگر میزان تست ها خیلی زیاد شده بود. برای اینکه مسائل ایمنی رعایت شود، مسئولان این پیست یک مدت زمان 16 هفته ای را به تست های صنعتی اختصاص داد. با شروع قرن 21، تولیدکنندگان، رسانه ها و مردم همه دوست داشتند که در این پیست دورهایی را بزنند.

خودروهای زیادی با اتکا به نتیجه ای که در پیست نوربرگرینگ به دست می اوردند موفقیت خود را در بازار می سنجیدند. بر فرض مثال، نیسان جی تی آر در سال 2009 با ثبت زمان 7 دقیقه و 28 ثانیه که در آن زمان سریعترین زمان ثبت شده برای خودروهای تولید انبوه به حساب می آمد، تصمیم به تولید انبوه آن توسط ژاپنی ها قطعی شد.

هنوز هم که هنوزه هر بار که ما مطالب خودرویی را می بینیم سعی می شود که در آن زمان ثبت شده خودروی مورد نظر در این پیست ذکر گردد تا بتوانیم یک میزان میانگینی از عملکرد آن خودرو در بین دیگر خودروها را ببینیم. خودروساز های زیادی هستند که خودروهایشان را کاملا بر اساس پیست نوربرگرینگ می سازند، بر فرض مثال خودروی هیوندای ولاستر 2020 که کاملا با توجه به ویژگی های این پیست ساخته شده است.

با توجه به اینکه تمام تولید کننده ها قصد داشتند که خودروهایشان را تست کنند نیاز به یک سری از راننده های تست ثابت داشتند. یکی از این راننده ها، سابین اشمیتز می باشد که به نام ملکه رینگ او را معرفی می کنند. سابین تا به الان بیش از 20 هزار دور در حلقه شمالی پیست زده و در مسابقه 24 ساعته سال 1996 و 1997 به پیروزی در مسابقه 24 ساعته نوربرگرینگ رسید و همینطور در سال 1998 نیز قهرمانی رقابتهای VLN رسید. سابین به همراه خیلی از رانندگان تست دیگری که در پیست حضور دارند امکان تاکسی سرعتی رینگ را نیز می دهند، افرادی که می خواهند تجربه سرعت بالا را داشته باشند می توانند در کنار سابین یا دیگر رانندگان سوار خودرو شوند و از یک دور سرعتی لذت ببرند.

دوری در نوربرگ رینگ

اگر هم روزی شما حتی خودتان بخواهید با خودروی خودتان به پیست بروید و یک دوری در حلقه شمالی بزنید کافیست از سرویس”TOURISTENFAHRTEN” استفاده کنید و تنها با پرداخت 35 دلار این کار را عملی کنید.(البته بسته به روز و هفته می تواند تغییر کند ولی هزینه ورود و رانندگی در پیست کلا هزینه کمی می باشد).

شما در صورتی که به پیست راه پیدا کردید تعهد دارید در برابر خسارت هایی که ممکن هست به پیست وارد کنید، یا آمبولانس یا جرثقیل به خاطر شما اعزام بشود یا حتی به خاطر تصادفی که شما می کنید وقت راننده های دیگری که برای دور زدن به پیست آمده اند و ترافیک ایجاد شده است گرفته شود مسئولید. این هزینه ها گهگاهی تا 2000 دلار در ساعت می تواند برسد.

ولی اگر خودتان هم خودرویی ندارید ولی می خواهید که به پیست بروید و دوری بزنید می توانید از خودروهای مسابقه ای که در پیست حضور دارد استفاده کنید یا حتی اگر مایل باشید هزینه بیشتری را نیز پرداخت کنید می توانید یک مسیر یاب نیز با خودتان داشته باشید یا حتی می توانید یک هزینه زیادی را برای بیمه احتمالی سوانحی که ممکن است در پیست بی افتد را پرداخت کنید تا خیالتان راحت تر باشد.

خیلی از پیست ها در حال ورشکست شدن هستند، پیست نوربرگرینگ در سال 2012 اعلام ورشکستگی کرد زیرا که جاذبه های توریستی را ساخته بودند ولی خبری از توریست در آنجا نشده بود و به تعداد افرادی که برای گردشگری به آنجا می آمدند اضافه نشد. در نهایت گروه مهندسی کپریکورن(Capricorn) این پیست را با پرداخت 173 میلیون دلار خریداری کرد. گروه مهندسی کپریکورن از عهده مدیریت این مکان بر نیامد و میلیاردر روسی، ویکتور خاریتونین درصد عظیمی از سهام این پیست را در سال 2014 خریداری کرد.

فعلا نیز رکورد سریعترین زمان ثبت شده در این پیست مرتبط به هیولای پورشه می باشد؛ پورشه 919 هایبرید Evo موفق به ثبت زمان 05:19.55 در این پیست شد. در ویدیو زیر این دور حماسی را می بینیم:

 

امیدوارم که همه ما بتوانیم در این پیست هر چه زودتر موفق به یک ثبت دور شویم.

16 دیدگاه

 1. Mohammad44

  2

  0

  سید یه سئوالی که برام ایجاد شده خودروهای فرمول 1 می تونند این رکورد رو بزنند؟

  • سید علی حسینی

   0

   0

   نه، پورشه 919 توی پیست اسپا از ماشین های فرمول یک هم سریعتر بود، این ماشین های فرمول یک الان هم توی نوربرگرینگ فک نکنم تیمی اجازه بده که ماشینشون رو ببرن توی این پیست، فقط توی اسپا چون همشون رفتن میشه گفت پورشه با توجه به زمانی که ثبت کرده بود از اینا سریعتره

   • O.Sh

    0

    0

    یعنی باید ای چی باشه که رکورد اسپا رو هم بزنه

   • Mahmoud

    1

    0

    چطور ممکنه ماشینی از کاشینای فرمول یک با اون داون فورسشون سریع تر باشه؟؟

   • REZA.M

    0

    1

    بقول یکی از دوستان پورشه وارد هر رقابتی میشه بعد از یه مدت اون رقابت رو بی مزه میکنه.فرمول یک هم از این قاعده مستثنی نیست.البته اگه یه روز وارد فرمول یک بشه.
    پورشه 919 هم یکی از عجایب پورشه هست.کاش میشد پورشه-آئودی و BMW رو توی اف وان دید.این تیم ها فقط اسمشون تعداد زیادی طرفدار رو جذب اف وان میکنه.پورشه میخواست وارد اف وان بشه اما مرسدس و فراری از ترس اجازه ندادن.

  • H.farahani

   2

   0

   محمد 44 عزیز
   یه چیزی که در مورد این ماشین مهمه این که تحت هیچ چارچوب و محدودیتی نیست.برعکس فرمول یک که نمیگذارن از یه حدی سریعتر بشن.رکورد بعضی پیست ها از سال 2004 ثابت مونده.چون سریعتر شدن از اون حد رو خطرناک میدونن.نسخه اصلی و پایه این ماشین یعنی پورشه 919 هیبرید تو wec بود.رکورد اون ماشین تو اسپا شش ساعته 2017 تو تایم گیری حدود 1.54 بود.بعد که 919 evo ساخته شد رکورد لوییس تو تایم گیری اسپا رو زد.فکر کنم 1.41 زد و تایم لوییس 1.42 بود.فراری 2018 میتونست اون تایم رو بزنه که 2018 تو تایم گیری اسپا بارون اومد.این ماشین تحت هیچ قانونی نیست.انجین ماشین اصلی 500 اسب داشت این یکی 720 تا داره و ers هم در نسخه evo به میزان 40 اسب قویتر شده.400 به 440.بدنه و سیستم تعلیق و تایر(میشلن یه تایر مخصوص اون ساخته) خلاصه همه چی.اگه بعضی از محدودیت‌های ماشین فرمول یک رو بردارن قطعا تایمش رو میزنن .به نظر بنده فراری یا مرسدس 2018 هم میتونن بدون هیچ تغییری.

   • O.Sh

    0

    0

    اون مدل موتور ۴ سیلندر داره
    موتور فرمول یک شش سیلندر ه

   • H.farahani

    1

    0

    O.sh
    چهار سیلندر هست ولی حجمش بیشتره.2400 مقابل 1600 فرمول یک.کلی فاکتور دیگه مهمه تو قدرت.

   • Mohammad44

    0

    0

    مرسی از اطلاع رسانیتون

  • H.farahani

   1

   0

   جناب میرزایی
   از اول هم قرار نبود پورشه تیم بده.گفته بودن اگه mgu-h حذف بشه به تیمی که بخواد موتور میدن.یه نگاه به wec 2017 بندازید.پورشه از مسابقه های استقامتی رفت چون تویوتا بهش رسیده بود.بزرگترین مشکل ساخت پیشرانه فرمول یک mgu-h هست.پیچیده و خیلی حساس.منظورم از مشکل توانایی ساخت نیست.خیلی ها میتونن بسازن ولی اینکه رقابتی باشه مشکلِ.اشتباه نشه.بنده عاشق پورشه هستم ولی چیزی گفتم حقیقته.

   • REZA.M

    1

    0

    تویوتا بهش رسید؟50 امتیاز اختلاف توی سال 2017 میشه رسیدن؟

   • H.farahani

    0

    0

    با این منطق پس فراری امسال از ردبول خیلی بهتر بوده ولی میدونیم که اینطور نیست.

 2. O.Sh

  1

  0

  حالا خوبه پورشه هنوز فرمول یک نیومده

 3. maranello

  1

  0

  سپاس از شما بخاطر توجه به علاقه مخاطب

 4. ....kh:n....

  1

  0

  پورشه ۹۱۹ هایبرید هیچ محدودیتی نداره کافیه کاور چرخهاشو بردارن خودبه خود ۴.۵ثانیه کندتر میشه.
  هیچ خودرویی سریعتر از ماشین های فرمول یک توی پیست نیست.
  سال ۲۰۱۸ ماشین فراری پتانسیل شکستن رکورد اسپا رو داشت کامل. اما باران موقع تایمگیری مانع شد.
  مقایسه پورشه ۹۱۹ وماشین فرمول یک مقایسه ای کاملا غلطه.

 5. REZA.M

  1

  0

  لازمه چند مطلب در مورد پورشه 919 بگم.چون بعضی از اطلاعات دوستان کاملا غلطه.
  موتور این ماشین چهار سیلندر 2 لیتری هست که سیلندر ها به صورت 90 درجه قرار گرفتن و همراه با سیستم ERS حدود 1160 اسب بخار قدرت تولید میکنه.بیشتر از 400 اسب از قدرت خروجی کل پاوریونیت به اکسل جلو منتقل میشه.موتور این ماشین در 9000 دور بر دقیقه محدود شده.
  در ضمن این ماشین 849(بدون محاسبه وزن راننده) کیلوگرم وزن داره و نسبت قدرت به وزنش از ماشین اف وان کمتره (ماشین اف وان 2018 نسبت قدرت به وزن 1.37 اسب بخار به ازای هر کیلوگرم داره و پورشه 919 نسبت 1.30 اسب به ازای هر کیلوگرم)سنگین تر بودن پورشه روی تاپ اسپید و سرعت ماشین توی پیچ ها خیلی تاثیر میذاره.با اینحال پورشه توی کفی از ماشین های فرمول یک سریعتره توی پیچ ها نمیدونم.
  ECU هم ساخت بوش هست-و گیرباکس هم 7 سرعته هست.
  و برخلاف اون چیزی که تعداد زیادی از دوستان گفتن پورشه در ساخت این ماشین خیلی هم بی قید و بند عمل نکرده و به خیلی از قوانین فیا پایبند بوده.
  پورشه فکر میکرد قوانین فیا اجازه نمیده که پتانسیل واقعی تیم پورشه و 919 دیده بشه.به همین دلیل با نادیده گرفتن بعضی از قوانین فیاEVO 919 رو ساخت.