فرمول یک ایران – پدرو دلاروسا، راننده سابق فرمول یک، تجربه رانندگی در کنار کیمی رایکونن را در دو مسابقه داشته است. دلاروسا به عنوان راننده تست مکلارن و بعدها راننده تست فراری، در کنار رایکونن بوده است و شناخت کافی از قهرمان فصل ۲۰۰۷ فرمول یک جهان دارد.

دلاروسا با توجه به شناخت کافی که از رایکونن دارد به نقطه ضعف او اشاره می‌کند. البته دلاروسا هرگز منکر سرعت رایکونن نبوده است و اعتراف می‌کند که او یکی از بهترین راننده‌های دنیا است؛ اما ضعف اصلی رایکونن عدم تطابق خودش با خودرو است؛ به طوری که اگر خودرویی با سبک رانندگی او متفاوت باشد، راننده فنلاندی توانایی سازگاری با شرایط جدید را ندارد.

برخلاف رایکونن، رانندگانی مانند لوئیس همیلتون و فرناندو آلونسو به طرز شگفت انگیزی این قابلیت را دارند و شاید دلیل این عملکرد رایکونن در دوران حرفه‌ای خود نیز همین موضوع باشد. با توجه به همکاری دلاروسا در تیم مکلارن با سه قهرمان جهان- همیلتون، آلونسو و رایکونن- او اذعان دارد مهارت رایکونن کمی نسبت به دو راننده دیگر کمتر است.

دلاروسا در مصاحبه با نشریه فنلاندی Iltalehti گفت:

کیمی‌ نمی‌تواند راننده‌ای وفق پذیر باشد. البته او راننده ای بسیار سریع و قهرمان جهان است. اما سبک رانندگی او نیاز به خودرویی با ثبات بالا در قسمت جلو دارد تا بتواند قابلیت‌های واقعی خود را نشان بدهد.

اما لوئیس و فرناندو این‌طور نیستند. شما به فرناندو هر خودرویی بدهید، او سرعت واقعی را به شما نشان خواهد داد. این راننده‌ها بسیار سریع سازگار خواهند شد. کیمی نمی‌تواند سازگار شود.

در فصل‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶، ما با میشلن کار می‌کردیم. من و مونتایا با مشکل روبرو بودیم اما کیمی بسیار سریع بود. تحت شرایط خاص، کیمی به اندازه فرناندو و لوئیس سریع است اما آن‌ها قابلیت بیشتری دارند چون تمام خودروها با قابلیت‌های مورد نیاز کیمی رفتار نمی‌کنند.

ویراستار » انسیه صفری

32 دیدگاه

 1. mahdi arabi

  4

  1

  یکی از دلایلی که کیمی 2017 مشکل داشت و سریع نبود همین بود

 2. نوذر

  4

  3

  این دلاروسا چرا تو این بحران کورونا حرص می ده؟ کم گرفتاری داریم. کیمی رایکونن قابلیت وفق دادن را دارد اما شخصیت بخصوصی داره که باعث میشه دلیلی نبینه این زحمت رو به خودش بده. همانطور که دلیلی نمی بینه سوالات رو جواب بده یا خیلی کارهای به ظاهر عادی که باقی رانندگان انجام می دهند. خود پیروزی هم اونقدر براش مهم نیست ولی دوست داره در لیمیت رانندگی کنه اونهم اگر شد.

  • ....

   4

   3

   خیلی از راننده ها شبیه به کیمی(وفق پذیری)هستن اما این نظر شما عدم مسولیت پذیری کیمی رو میرسونه
   یعنی که چی دلیلی نمی بینه به خودش زحمت بده؟؟؟!!!
   ب شخصه کیمی رو راننده خیلی خوبی می‌دونم اما واقعا چند سالی میشد که مسابقه ای مثل آمریکا ۲۰۱۸ نداشت و واقعا واسم سواله که چرا داره این طوری رفتار می‌کنه
   ب قول یکی از دوستان کیمی بعد از قهرمانی ۲۰۰۷ دیگه اون کیمی گذشته نشد حالا خروج از فرمول یک و بازگشت دوباره هم ک بماند

   • Hassan Mohebbi

    4

    0

    اگه ویدئو مقایسه سبک رانندگی راننده‌ها که تو سایت گذاشته بودند رو دیده باشی نقطه قوت کیمی راحتیش با ماشینه.

   • ....

    3

    2

    تا جایی ک یادمه اون ویدیو سبک رانندگی ها رو اونم نه صد درصد می‌گفت
    ایشون داره میگه وفق پذیر نیست
    مدل و سبک رانندگی با یک ماشین هیچ ارتباطی به وفق پذیری با هر ماشینی نداره
    و دوتا موضوع جدا هستن

   • Hassan Mohebbi

    1

    1

    امین جان کیمی تا ۲۰۰۶ تو مکلارن برای قهرمانی میجنگید و خیلی هم بهش نزدیک بود. بعد ۲۰۰۷ اومد به فراری بازم رقابتی بود و قهرمان هم شد. ۲۰۰۸ هم رقابتی بود و میتونست قهرمان بشه ولی تیم ماشین رو دست کاری و از مسا حمایت میکرد. دو فصل نبود و ۲۰۱۲ که اومد به تیم لوتوس از همتیمی جوونش سریعتر بود و برد و سکو هم میگرفت هرچند بعد از ۲۰۰۸ دیگه کیمی مثل قبل جنگنده نبود. تو فراری بازم خوب بود هرچند فصل‌ها و مسابقات ضعیفی داشته. بعد از فراری رفت به الفا بازم از همتیمی جوونش سریعتر بود و با ماشین بهتر. هرچند همتیمی شاقی نداره.
    کیمی شاید قهرمانی‌های زیادی نداشته باشه ولی همیشه پیش چشم هواداران فرمول وان یک اسطوره‌ست.
    حالا این رسانه‌ها و مدیرا فراری گیر دادن به کیمی که کم کاری خودشون رو پشتش مخفی کنن. این فراری با این که طرفدارشم ولی تو فرمول یک به خاطر این سیاست‌های داخل تیمش هیچوقت به هیجا نمیرسه.
    اسم فراری باید گذاشت تیم کشتن انگیزه‌ها مخصوصا انگیزه کیمی تو سال بحران مالی یعنی سال ۲۰۰۸.

   • نوذر

    0

    0

    منظور من مسئولیت پذیر نبودن رایکونن نیست(چون خودم طرفدارش هستم) ولی باید پذیرفت که اخلاق خیلی بخصوصی در بین رانندگان داره. مثلا در ست آپ خودرو خیلی شرکت نمی کنه، و اون رو به مهندسین می سپره، این اعتقاد شخصی اوست. حالا وتل دائما در ستاپ ماشین دخالت و حضور داره. رایکونن درعوض بسیار کم اشتباه ظاهر میشه و اگر خودرو مناسب باشه تیم را ناامید نمی کنه. در مصاحبه ها هم سکوت کامل ممکنه کسی فکر کنه این به ضرر تیمه اما اون نمی تونه خودش رو تغییر بده. در کل انسان بسیار محترمیه با اخلاق خاص. در مورد وفق با خودرو می تونه انجام بده ولی معتقده که تیمی مثل فراری باید بتونه ماشین مناسب سبک رانندکی به او تحویل بده. این عقاید را نمیشه بی مسئولیتی دانست چوت از تیم های بزرگ صحبت می کنیم.

  • آرشا

   3

   1

   همه این راننده ها(فرمول یک)از محارت بالای رانندگی برخوردارن.
   فقط یه موضوع باعث اختلاف بینشون میشه…
   اونم انگیزه برای بردن و قهرمان شدنه.

   • ALO

    3

    0

    باهات کاملاً موافقمsobhan
    از لحاظ فنی همه غنی هستن و تقریباً برابر
    ولی تو فاکتور های آمادگی روحی روانی و تمرکز تو مسابقه مثل فرسایش تایر و …
    کنار اومدن با فشار و انگیزه و……..
    تفاوت های دهم ثانیه ای رقم میخوره
    تو صحبت های اهالی فن و بزرگان این رشته میشه این طور برداشت کرد

 3. Hassan Mohebbi

  8

  1

  خدایا این کرونا رو از سطح زمین نابود کن که هرچه زودتر مسابقات شروع شه که اینا دست از سر این کیمی بردارن.
  کیمی تو سال ۲۰۰۸ فهمید این پول که جایگاه یه راننده رو تو تیم مشخص میکنه نه مهارت و استعداد.

  • Shitil

   1

   0

   درود بر حسن آقا
   سوالی که پیش میاد اینه که چند میلیون آرزو دارن راننده فرمول یک بشن و از این میلیونها نفر فقط ۲۰ نفر می تونن رانندگی کنند و سوال دیگه چند میلیون دلار تو این ورزش که در اصل یه صنعت هست خرج میشه و آیا باور داری سرمایه گذاران پولشون رو هدر بدن اونم تو دنیایی که همه چی به پول ختم میشه تا مثلا یه راننده بی انگیزه داشته باشند؟! چطور یه راننده می تونه بدون انگیزه اونم تو چهل سالگی تو این سطح رانندگی کنه؟ این مرد تنها چیزی که نداره جسارت جوانیه، همین! که این در مورد همه صدق میکنه! آیا فتل همون فتل ردبول یا قبلش هست؟ نه! همیلتون هم همینطور! سال قبل چرخ به چرخ به لکلرک رو فقط به خاطر جسارت و جرات اون باخت نه به رانندگی بهتر چارلز!
   رایکونن یه حرفه ای به تمام معناست چند بار تو رادیو شنیدیم که با تیم داره حرف میزنه اگه می خواین بذارم (هم تیمی) رد شه بگید!
   این مرد هیجوقت برعکس اکثر رانندگان فرنول یک خودخواه نبوده و نیست و اولویت تیمی براش مهمه!
   اگه انگیزه نداشت توی مصاحبه بعد برزیل با حسرت در مورد ار دست دادن سکو حرف نمیزد!

   • Shitil

    1

    1

    این متن در جواب دوستانی هست که از بی انگیزگی کیمی حرف میزنن نه در جواب دلاروسا

 4. امید نورمحمدی

  6

  7

  با درود خدمت حسن جان…
  اگه یادت باشه و اون پست منو خونده باشی حدود یک ماه پیش زیر کامنت خودت نوشتم پروژه زدن کیمی خیلی زیر پوستی شروع شده. ممکنه بنظر شما و دوستان دیگه این برداشت من بدبینانه باشه ولی دلایل کافی برای حرفم دارم.
  توی فصلهایی که کیمی و سب توی فراری بودند تیم فراری فصل به فصل نتایج بهتری میگرفت. بخصوص 2018 که دو راننده فراری در جدول قهرمانی دوم و سوم شدند و چه بسا با یکم تدبیر و ادامه آن روند فراری 2019 قهرمانی تیمی را بدست میاورد ولی متاسفانه با تغییرات گسترده در فراری و آمدن متیا و جابجایی کیمی با لکلرک شاهد افت عجیب غریبی در نتایج فراری و یک عقبگرد وحشتناک در این تیم بودیم بطوریکه هم 2019 و پیشاپیش 2020 را به مرسدس واگذار کردند.
  با به نیمه رسیدن نیمفصل اول و مسجل شدن قهرمانی مرسدس و همیلتون(برای طرفداران مسجل شده بود ولی روی کاغذ خیر) فراری با کمک رسانه ها شروع به بزرگنمایی لکلرک کردند تا از این طریق بتوانند از زیر فشار هواداران خارج شوند.
  پروژه با زدن سب بدون هیچ دلیلی شروع شد و دو برد لکلرک در اسپا و مونزا و بخصوص مونزا بشکل یک مسکن موقت برای طرفداران فراری بود (با اتفاقات تایمگیری و دفاع غیرقانونی در برابر همیلتون که داوران براحتی از آن گذشتند) و در ادامه 1-2 در سنگاپور کمی از این فشار کاست ولی خانه از پایبست ویران بود. مرسدس و همیلتون امتیازات مورد نظرشونو جمع میکردند و فراری و طرفدارهاش هم هر آخر هفته منتظر نبرد سب-لکلرک بودند!!!
  با پایان فصل و شیوع کرونا و بتعویق افتادن مسابقات فرصت مغتنمی برای هواداران اصیل و کارشناسان مستقل پیش آمد تا به تجزیه و تحلیل فصل 2019 و مقایسه نتایج آن با 2018 و پیشبینی آینده فراری بپردازند. چه اتفاقاتی موجب شد نتایج فراری اینگونه دچار افت شود؟ چرا فراری روند رو به رشدی که از 2016 تا 2018 داشت را گسسته دید؟ چه تغییراتی در تیم بوجود آمده؟ آیا ماشین مشکل اصلی است؟ یا مشکل از راننده هاست؟ یا رویکرد مدیریت اشتباه بوده؟
  برای پاسخ به افکار عمومی میبایست ابتدا از عملکرد مدیران دفاع میشد. جایگزینی لکلرک و کیمی یکی از پرسشهای اساسی است. یک تیم برای قهرمانی و موفقیت به تک تک عناصر افزاینده نیاز دارد. بخش خوبی از امتیازات فصل 2018 توسط کیمی کسب شده بود . عملکرد کیمی در 2018 در روند مسابقه خیلی خیلی از لکلرک بهتر بوده و ارتباط عالی او با سب بروی عملکرد سب هم تاثیر مثبت داشته. زدن کیمی میتواند برای فرار از پاسخگویی مدیران یک آلترناتیو باشد. طی هفته های گذشته صحبتهای افراد و مدیران قدیمی فراری بیشتر متمرکز بر ضعف کیمی بوده که بسیار تعجب برانگیز است! آخرین قهرمان فراری و یکی از محبوب ترین راننده های حال حاضر جهان با اخلاقی منحصربفرد و فوق حرفه ای که یکی از بازوان توانمند فراری در پیشرفت این تیم بوده اینگونه و با بیرحمی مورد هجمه مدیران فراری قرار میگیرد. خودزنی که فراری در حال انجام آن است عجیب و ناجوانمردانه است.
  اکیپ فرانسوی گرداننده فرمول 1 و فراری با حمایت و بزرگنمایی که برای لکلرک انجام میدهند بدنبال ساختن قهرمان هستند و یا زدن سب و کیمی میخواهند برای این راننده سابقا جوان اعتبار مضاعف بگیرند!!! لکلرکی که نه در فضای مجازی و نه در دنیای واقعی قادر به تمام کردن مسابقه موناکو نیست و مشخص نیست در آینده چه جایگاهی خواهد داشت.

  • Amir5

   5

   6

   منم بانظرت موافقم اینم اضافه کنم که اگه کیمی رو بزنن انگار فتل رو زدن و کار هراین دو رو بی ارزش نشون میدن

  • Hassan Mohebbi

   6

   6

   درود بر خودت امید خان
   داداش من هم نظر شما رو داره و مطمئنه که لکلرک به هیچ جایی نمیرسه. چون میگه این پسر خودش رو باخته و خیلی مغرور شده.
   یه چیزی که مهمه اینه که برای قهرمان کردن و بزرگ کردن یکی باید قهرمان‌های قبلی رو تخریب کرد. به همین دلیل الونسو رو بر شوماخر و همیلتون رو بر الونسو و …. انجام میدن.
   در کل من که راننده مطابق شوماخر، کیمی و در اخر سب ندیدم (طرفدار سب نیستم ولی از خیلیا بهتر میدونمش چون مثل کیمی ۲۰۰۸ هیچ حمایتی که ازش نمیشه و حتی مورد طلم هم واقع میشه و درنهایت هیچ چیز هم دستگیر تیم هم نمیشه). همچنین علاوه‌بر مهارت و استعداد یه شخصیت ارمانی در ماشین و بیرون ماشین دارند؛ “محاصبه‌ها و رادیوهای الونسو و همیلتون” این رو نشون میده.

  • Mohammad44

   5

   5

   بابا شماها دیگه خیلی خوبید

   • Mohammad44

    6

    3

    کیمی عالیه ولی دلیل نمی شه که به هر دلیلی تو این چند سال عملکرد خوبی نداشته براش سناریو بنویسید که یکی دیگه رو خراب کنید خیلیا بر خلاف نظرات شما مکس و لکلرک رو آینده این ورزش می دونند

   • Hassan Mohebbi

    3

    3

    فرمول یک به ماشین وابسته‌ست محمد جان.
    همین اینده‌های فرمول یک دارن پشت بوتاس که اینده فرمول یک نیست تموم میکنن. حالا به نظرت تغییر قوانین میتونه ماشین‌ها رو برابر کنه که اینده‌های فرمول یک خودی نشون بدن؟
    من که چشمم آب نمیخوره.

 5. ALEX-ALBON

  5

  7

  ازنظر سرعت مسابقه ای لکلرک چیزی در برابر کیمی برای نشون دادن نداره..چارلز خوبه اما اون بیشتر یک راننده زدن تک دور های سریع برای تعیین خطه..به مرور زمان مدیران فراری به این نتیجهمیرسن که جابجایی لک وکیمی برای 2019 خیلی زود بود..نتیجه فاجعه بارش وتو2019 دیدیم..دوستان این و بدونین 2020 همخ اگر برگذار بشه فراری عملکردش به نسبت 2019 بدتر هم خواهد شد..
  راستی یک سوا داشتم..این دلا روسا اصلا کی هست؟؟؟؟

  • iman

   3

   0

   چارلز راننده تک دوره؟ شما مطمئنی که فصل 2019 رو دیدی کامل؟ چارلز دو تا ریس رو با رانندگی فوق تصور برد، یه ریس رو فراری به خاطر برگرداندن اعتبار و روحیه فتل تو سنگاپور ازش گرفت و تو بحرین اولی تو مشتش بود بدون تهدید که به خاطر خرابی توربو از دست داد، فصل دوم در بیست و یکسالگی، فکر کنم پاسخ کوبنده ایه به منتقدان این سایت که به هر شکل ممکن میخوان همه رو بزنن که بگن یه فرد مورد علاقه خودشون بهترینه، حالا یه روز مکس رو میزنن، یه روز همیل رو یه روزم چارلز

   • Seb the great

    0

    2

    ببین اگه فتا پیت نمیکند مکس آندرکاتش میکرد بعد فتل اومد تو تا همیلتون رو آندرکات کنه ولی اون ۴ ثانیه تو اون دور ساخت بعد برو روسیه رو ببین چطور داره به تیم اعتراض میکنه

 6. iman

  4

  4

  در اینکه کیمی راننده بسیار خوبیه و دستاوردهای زیادی برای فراری داشته تردیدی وجود نداره و در مورد حرفهای دلاروسا هم من نمیتونم اظهار نظر کنم ولی مطمئنا کیمی سالهای اخیر وبعد از 2008 که عملا تبدیل به راننده دوم بعد از ماسا شد و رفتنش از فرمول یک دیگه اون انگیزه لازم رو نداره خصوصا این سالهای اخیر که عملا به راننده دوم و بعضی مواقع به وینگمن فتل تنزل کرده بود کاملا بی انگیزگی رو در نحوه رانندگی کیمی مشاهده میکردیم، ولی جالب اینه که این ماجرا چه ارتباطی به چارلز و فتل داره که بازم کما فی سابق یه عده از دوستان برای توجیه ناکامی راننده مطبوعشون و شکست از راننده جوان و با آتیه به هر ریسمانی چنگ میزنن

 7. Miladangler

  4

  0

  نظر من اینه که اگه همین الان اگر مرسدس رقابتی باشه . کیمی و ورشتپن رو بندازن تو مرسدس که برای کیمی یکم انگیزه درست بشه . فصل رو با امتیازی رکوردی تموم میکنه

  • itg

   2

   0

   یک سوال
   کیمی 2018 فکر کنم بحرین توی گاراژ یکیو زیر چرخ له کرد و توی چهارتای اولم بود
   اونجا خودش بیخیال مسابقه شد یا داورها متوقفش کردن؟
   آخر مسابقه آمامامیا برد بنظرم

  • ALEX-ALBON

   1

   4

   با نظرت موافقم.. با آلفایی که دربهترین حالتش جیو ویناتزی اون ته جدول سال وتموم کرد-با احتساب اون2امتیازی که معلوم نشدبرای چی ازش کسر کردن و1امتیازش و کردن تو جیب لوییس -کیمی تونست 43 امتیاز جمع کنه واگرامسالم تو فراری بود مطمعنا تو جدول تیمی ورانندگان برای فراری اون افتضاح ببار نمی اومد..کاش قبل از خداحافظیش اونم برای 1 سال بره یک تیمی مثل مرسدس یا ردبول فقط برای جنبه تبلیغاتیش ..اونوقت اونقدر امتیاز میزنه که خیلیا دیگه روشون نشه بیان اینجا از انگیزه وسن وسال کیمی داستان بذارن.

 8. daniel.galexy

  6

  0

  خیلی جاله که تو چند هفته اخیر هر کسی از راه میرسه یه حرفی راجع به رایکونن میزنه. عدم وفق پذیری؟؟؟ دیگه فکر نمیکنم کسی رو این شک داشته باشه که موناکو اگر فنی ترین نه جزو فنی ترین و سخت ترین پیست هاست. همین آقای وفق ناپذیر 2017 پل پوزیشن زد و توی مسابقه فراری با وقاحت تمام اولی رو تو پیت استاپ ازش گرفت و به همین فتلی که الان همه غصه دارشن دادو پهره برافروخته ی کیمی روی پودیوم رو دوستدارانش هنوز به خوبی به یاد میارند. سال 2018 به غیز از آمریکا, مجارستان رو به خاطر دستور تیمی تمام مدت پشت فتلی که سیستم تعلیقش خراب شده بود رانندگی کرد و حفاظت کرد از اولی و دومی فراری چطور هم چین حرفایی زده میشه ؟ فراری پیشرفت کرد ؟ به هیپ وجه. لکلرک راننده خئبیه ؟ قطعا ! ولی همین آقای رایکونن سن و سال دار هنوز هم هیچ چیزی کم نداره مگر اندکی محافظه کاری . چرا؟ پدر دو تا فرزند که تو اواخر 30 سالگیش به دنیا اومدن. قطعا یک سری ملاحظات رو داره که این طبیعت هر انسانیه. ولی خراب کردن یک نفر به هر نحوی !!! دور از انصافه. سال 2003 خرابی های مکرر مکلارن اگر نبود شما راجع به حداقل دوبار قهران دنیا داشتید حرف میزدید. فصل 2005 که آلونسو قهرمان شد بیشترین پیروزی های فصل برای رایکونن بود. کسایی که فکر میکنن کیمی تلاشش رو نمیکنه نظرشون محترم اما من به شخصه فکر میکنم فراری درصد بالایی از موفقیت هاش رو مدیون همین رایکونن بوده در چند سال اخیر و به تیم خیلی بیشتر از لکلرک و فتل کمک کرده. فراری احتمالا به راحتی میتونست تیمی 2019 رو بگیره با حظور کیمی . و در آخر شایان ذکر که :
  Who the fu.ck is De La Rosa?

  • ....

   1

   0

   نظرتون خوب بود
   ولی فکر نمیکنم فراری ۲۰۱۹ میتونس قهرمان تیمی بشه
   چرا که فرم بوتاس مثل ۲۰۱۸ ضعیف نبود

   • Seb the great

    1

    0

    نه بوتاس ضعیف بود ببین فاصلش با همیلتون رو شکست تیمی مرسدس ساده هست با ماشین خوب

  • Seb the great

   2

   1

   من طرفدار سب هستم ولی واقعا برو موناکو ۲۰۱۷ حق کیمی بود خیلی کار فراری زشت بود من اصلا بعد اون مسابقه واسه سب خوشحال نشدم ولی مجارستان کار جفتشون عالی بود کیمی که به تیم خیانت نکرد بر خلاف چارلز تو مونزا کارش عالی بود و همینطور فتل که با اون سیستم تعلیق تونست تموم کنه مسابقه رو

 9. Shitil

  0

  0

  فتل بعد از رایکونن اومد پیت
  رایکونن وقتی اومد پیت لین پشت ماشبنهای لپی در اومد و زمان از دست داد (یک شاهکار محاسباتی دیگه از گاراژ فراری و چون این بار در نقابل با ماشین خودشون بود عمدی به نظر می رسد)

  • mahdi arabi

   0

   0

   فراری باید به پیت ورشتپن و بوتاس واکنش نشون میداد
   حالا شما باشی راننده دوم رو میاری یا راننده ای که جلوتره

   حالا خود شما اگه فراری فتل رو اول می‌آورد و سب، کیمی رو آندرکات می‌کرد نمیگفتی چرا سب رو اول بردن پیت( همین حرف رو برا اول بردن سب تو پیت در سنگاپور 2019 میزنن اونم به خاطر واکنش به پیت مکس)

   در نهایت میشه به این نتیجه رسید که همیشه دوست دارن برا سب حرف درست کنن