فرمول یک ایران – در این پست می خواهیم به بررسی پیستی بپردازیم که  گرندپری استرالیا هفته آینده در آن برگزار خواهد شد.

نام پیست: پیست ملبورن

موقعیت: آلبرت پارک، ملبورن، استرالیا

افتتاح: 29 آبان 1332

گنجایش: 80,000 نفر

طول پیست: 5,303 متر

تعداد پیچ ها: 16 تا

سریع ترین دور در پیست جدید: مایکل شوماخر، فراری، 2004 با زمان 1:24.125

سریع ترین دور در پیست قدیم: استرلینگ ماس با زمان 1:50 در سال 1958 (در آن زمان پیچ 9 دور داشت)

گرندپری استرالیا هر ساله در این پیست برگزار می شود، این مکان نزدیک دریاچه ی پارک آلبرت است که در چند کیلومتری مرکز شهر ملبورن قرار دارد. مسیر پیست را خیابان های عادی تشکیل می دهند، با این حال پیست استرالیا لایسنس یک فیا را دارد.

سال گذشته در تایم گیری لوئیس همیلتون توانست در جایگاه نخست قرار بگیرد و پول پوزیشن کسب بکند، نیکو روزبرگ و فلیپه مسا نیز به ترتیب دوم و سوم شدند. در مسابقه ی اصلی همیلتون توانست با اقتدار کامل اول بشود، نیکو روزبرگ و سباستین فتل پس از او قرار گرفتند. جالب است بدانید همیلتون در 57 دور از 58 دور ممکن پیشتاز مسابقه بود.

خوب حالا می رسیم به قسمت فنی تر بحث مان. پیست استرالیا دارای شانزده پیچ می باشد، که پیچ های 3، 13 و 15 اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارند. علت این موضوع را در ادامه بیان خواهیم کرد و بیان خواهیم کرد که پیچ های این پیست چه نام گذاری شده اند.

راننده ها باید 58 دور را به صورت ساعتگرد در این پیست طی بکنند تا بتوانند پرچم شطرنجی پایان را ببینند. این پیست به دلیل اینکه یک پیست خیابانی است و همیشه از آن برای مسابقه استفاده نمی شود کمی از پیست های دیگر لغزنده تر است، این یکی از  دلایلی است که راننده ها برای این گرندپری بیشتر از لاستیک های سوپر سافت و سافت که چسبندگی بیشتری دارند استفاده خواهند کرد. البته همه ی قسمت های پیست در تمام طول سال برای رانندگی عموم استفاده نمی شود و قسمت هایی از آن مخصوص مسابقه است و در روز های عادی بسته می باشد.

در تصویر زیر شماره ی پیچ ها و محل هایی که راننده ها اجازه ی استفاده از DRS را دارند مشاهده می کنید:

مپ-نقشه-پیست-استرالیا

حالا می رسیم به اینکه کدام یک از پیچ های این پیست برای راننده ها اهمیت بیشتری دارد. پس از شروع مسابقه مهم ترین پیچی که پیش روی راننده ها قرار دارد پیچ شماره ی سه می باشد، راننده ها پس از طی یک مسیر مستقیم به این پیچ شماره ی 3 می رسند و دیر ترمز کردن باعث خروج از مسیر مسابقه می شود. قسمت مهم بعدی پیچ شماره ی 13 است که یکی از بهترین مکان ها برای سبقت گرفتن است. بعد از همه ی این ها به پیچ 15 می رسیم که پیچ خیلی تندی است و ورود و خروج مناسب از این پیچ باعث می شود تا راننده ها بتوانند با سرعت بیشتری وارد مسیر بین پیچ های 16 و 1 بشوند، در این قسمت ماشین ها بیشترین سرعت در پیست را دارند که سرعت حدودا به 305 کیلومتر بر ساعت می رسد.

بیشتر پیچ های این پیست نام های مخصوص خود را دارند که نام آن ها به شرح زیر است:

پیچ 1: جونز (jones)
پیچ 2: برابهام (Brabham)
پیچ 4: هلاس (Hellas corner)
پیچ 5: وایتفورد (whiteford)
پیچ 6: مارینا (Marina)
پیچ 8: لاودا (Lauda)
پیچ 9: کلارک (Clark chicane)
پیچ 12: ویت (waite)
مسیر بین پیچ 12 و 13: هیل (hill)
پیچ 13: اسکاری (Ascari)
پیچ 14: استوارت (Stewart)
پیچ 15: سنا (Senna)
پیچ 16: پراست (Prost)

پیچ شماره ی 3 نیز به دلیل مرکز ورزشی ای که پشت آن قرار دارد به مرکز ورزشی (Sports Centre) معروف است.

در زیر تصاویری از پیست استرالیا قرار گرفته است:

ویدیو پیش نمایش گرندپری استرالیا:

دیدگاه خود را بیان کنید