فرمول یک ایران – در حالی که هنوز اختلاف نظر زیای برای قانونی بودن سیستم فرمان دو محوره یا DAS تیم مرسدس در پیست وجود دارد، مدیر فنی رنو آلن پرمان در مورد شرایط پارک فرم سوالاتی را مطرح کرده است.

سیستم فرمان دو محوره یا به اختصار DAS برای اولین‌ در تمرینات پیش فصل بارسلونا 2020 استفاده شد. این سیستم با تغییر زاویه Toe چرخ های جلو به حفظ سرعت و چسبندگی بیشتر خودرو کمک می کند و با کشیدن یا فشار دادن فرمان عمل خواهد کرد. مرسدس اطمینان دارد که این سیستم قانونی است.

با این حال پرمان گمان نمی‌برد که امکان باقی ماندن خودرویی در قسمت پارک فرم وجود داشته باشد و این سیستم همچنان برای روز بعد قابل استفاده باشد.

او در مصاحبه با اتواسپرت گفت:

ما دقیقا نمی‌دانیم این سیستم چگونه کار می‌کند. جیمز آلیسون و دیگر مهندسین در مرسدس کار بی نظیری انجام داده‌اند و من مطمئن هستم که زمان قابل توجهی با این‌سیستم برای آن ها در پیست وجود داشته باشد. من مطمئن هستم که مرسدس این موضوع را احتمالا با نیکولاس ( تومبازس) مطرح کرده باشند و فدراسیون جهانی و بقیه این موضوع را تایید کرده‌اند و این سیستم قانونی اعلام شده است. من نیز قبول دارم. اما سوالات پارک فرم در این مورد وجود دارد که من تردید هایی در آن می بینم که این سیستم مربوط به فرمان است یا سیستم‌ تعلیق؟ چون در قوانین فنی این دو موضوع مجزا و کاملا متفاوت در جزئیات است.

لوییس همیلتون در مرسدس W10 در حال انجام تست های پیش فصل بارسلونا 2020

لوئیس همیلتون

قوانین مربوط به پارک فرم به تیم ها اجازه تغییر زیادی را در حد فاصل بعد از تعیین خط تا ساعاتی قبل از آغاز مسابقه را نمی‌دهد. تیم ها باید تایید کنند که با جابجایی فرمان به عقب و جلو زاویه Toe چرخ ها قابل تغییر است در حالی که خودرو در شرایط پارک فرم است.

در ماده ۳۴.۶ قوانین فنی چنین آمده است:

تیم ها مجاز به تغییر هیچ قسمتی از خودرو یا تغییر در سیستم تعلیق خودرو هنگامی که خودرو در شرایط پارک فرم است، نیستند. در ادامه در ماده ۳۶.۲ نیز آمده است در صورت تخلف هر تیم خودرو مذکور باید مسابقه را از پیت لین‌ آغاز کند.

در قوانین به صراحت آمده است که تیم ها اجازه تغییر در هیچ بخشی از سیستم خودرو و آیرودینامیک خودرو ( به استثنا بال جلو ) را ندارند. هنگامی که خودرو قبل از شروع مسابقه در شرایط پارک فرم است، فقط تغییرات به صورت فیزیگی و با ابزار موجود انجام قابل انجام است.

اما با اینکه پرمان تردید های زیادی در این مورد دارد اعلام کرد تیم‌ مرسدس با سیستم DAS رقبا را غافل گیر کرده است:

من فکر می کنم در این مورد ما کمی چشم‌ بسته هستیم و درست نمی دانیم این سیستم چگونه کار می کند. ما تنها به چند آنالیز و فیلم های موجود دسترسی داریم و هنوز تا درک درست این سیستم کار زیادی داریم.

28 دیدگاه

 1. amirali

  9

  23

  هروقت فراری ابداعاتی رو میکنه که بهترش میکنه صدای چند تا تیم محدود در میاد آخرشم فیا در خفا حلش میکنه.
  ولی بحث که سر مرسدس شد همه تیما صحبت و شکایتشون رو اعلام میکنن.

  جالب نیست؟

  • REZA.M

   17

   7

   در خفا؟اشتباه متوجه شدی.
   فیا اطلاعات واحد برق فراری رو هم منتشر کرده بعد شما میگی خفا.
   در ضمن فیا فراری رو مجبور کرده کل موتور رو باز طراحی کنه.

   • |ZXE-LECLERC16|

    8

    4

    amirali:
    کاملاً برعکس گفتی
    وقتی فراری یه نوآوری می کنه صدای مرسدس و ردبول در میاد و فیا هیچ کاری انجام نمی ده
    ولی مرسدس وقتی یه کار غیر قانونی انجام می ده صدای همه در میاد و مافیا هم اون رو قانونی اعلام می کنه!
    دوست عزیز،کامنت تو از صحبت های چند روز اخیر بینوتو هم عجیب تر بود!
    این ها هم لینک چند تا خبر در مورد شایعه ها علیه موتور و پاوریونیت فراری:
    https://f1iran.com/100887
    https://f1iran.com/102819
    f1iran.com/99010
    https://f1iran.com/96617
    https://f1iran.com/70507

   • |ZXE-LECLERC16|

    8

    3

    دقیقاً!
    اول غیر قانونی بود و بعد همین که موقع کسر امتیاز رسید،قانونی شد!
    #maFIA

   • itg

    4

    8

    سیستم سوخت رسانی فراموش نشه

  • Erfan24

   11

   4

   عزيز خود فراريم به اين سيستم اعتراض نكرده بعد يه ردبول اعتراض كرد اونم به صورت نمادين شد همه تيما؟!
   درمورد اين سيستم هرچقدر بيايم بگيم قانونيه يا غير قانوني تفاوتي ايجاد نميكنه مهم فياعه كه اعتراضي نداره و معلومه كه قانوني ميدونه ..
   فعلا اين سيستم داده دقيقيو به ما نشون نميده و ما تو ريس متوجه تفاوت ميشيم (اميدوارم تفاوت چشمگيري نداشته باشه كه اگه اينجور باشه يه ٢٠١٩ ديگ و يه دبل اسونه ديگرو شاهديم)

 2. REZA.M

  15

  5

  قبلا هم گفتم.این سیستم علاوه بر اینکه ناقض قوانین 10.2.3 و 10.2.2 هست.ناقض قوانین پارک فرم هم هست.قوانین پارک فرم کاملا واضح هستن.تیم ها اجازه تغییر در تنظیمات سیستم تعلیق رو ندارن.مهم نیست که این تغییر توسط مکانیک ها انجام بشه و یا توسط یه سیستم مکانیکی و یا برقی.
  در ضمن من هنوز هم نفهمیدم سیستمی که در حین حرکت ماشین زاویه Toe چرخ ها رو تغییر میده چطوری با قانونی(10.2.3) که میگه وقتی ماشین در حال حرکته هیچ تغییری در تنظیمات سیستم تعلیق نباید انجام بشه مغایرت نداره؟
  یعنی toe بخشی از تنظیمات سیستم تعلیق نیست؟
  یا شاید هم مافیا………

   • REZA.M

    7

    2

    چه ربطی به فرمون داره.غیرقانونی بودن این سیستم بدلیل توانایی در تغییر زاویه toe در حالی که ماشین داره حرکت میکنه هست.فکر کنم صد بار گفتم.باتوجه به قانون 10.2.3 هر تغییر در ستاپ سیستم تعلیق در حالی که ماشین داره حرکت میکنه غیر قانونیه.فرقی نداره تغییر در زاویه toe باشه یا Camber-تغییر در تنظیمات Anti roll bar باشه یا ارتفاع ماشین.و فرقی هم نداره که توسط یه سیستم مکانیکی مثل سیستم DAS انجام بشه و یا توسط یه سیستم برقی.
    تغییر این تنظیمات بعد از تعیین خط هم غیرقانونیه که بخشی از قوانین پارک فرم هست.و باز هم فرقی نداره که توسط یه سیستم مکانیکی مثل سیستم DAS انجام بشه و یا توسط یه سیستم برقی.
    از ادمین های عزیز تقاضا دارم یه پست در مورد بخش های مختلف سیستم تعلیق و تنظیمات سیستم تعلیق بذارن تا بعضی از دوستان متوجه بشن.
    البته بعضی ها بخوبی میدونن ولی نمیخوان قبول بکنن.
    مغایرت با قانون از این واضح تر؟

  • itg

   5

   11

   راننده محبوبت بیاد مرسدس با همین ادبیات کامنت میزاری؟ :)))
   مافیارو دست گرفتین هرچی میشه بهش میبندین! کارشناسهای فیا باید تعدیل بشن از اینجا چنتارو ببرن قوانینو بررسی کنن

  • Mahmood.gh

   7

   4

   دوست عزیز مهم اینه ک فیا پذیرفته
   و جالبش اینه قبل از اینکه رونمایی کنن فیا در جریان گذاشتن
   بدوست عزیز ببخشید این کامنتها ک میخونم یاد وزیر ورزش و مهندسی نتایج و ……. افتادم

  • Mohammad44

   4

   8

   همونطور که با فراری سر موتورشون توافق کردن و بعد اون به طور اتفاقی موتورشون افت کرد با مرسدس هم توافق کردن(من از قوانین اطلاعات چندانی ندارم و تا به حال هم نگفتم فراری تقلب کرده این کامنت رو برای این گذاشتم که جواب یه عده رو هر وقت به نفعشونه فیا عدالت رو رعایت می کنه و هر وقت به نفعشون نیست مافیاست بدم

   • REZA.M

    7

    3

    کدوم توافق؟توافق برای انتشار اطلاعات واحد برق فراری؟توافق برای مجبور کردن فراری برای کنار گذاشتن موتور 2019 و طراحی یه موتور جدید؟
    یا توافق با پیرلی برای تغییر لاستیک ها؟توافق بر سر رینگ های غیرقانونی؟توافق بر سر روغن سوزی؟کی باورش میشه تیمی که دو سال ماشینش بدترین رفتار رو با لاستیک ها داشت و برای همین به استفاده از رینگ غیرقانونی متوسل شد بتونه در طول سه ماه به تیمی تبدیل بشه که ماشینش بهترین رفتار رو با لاستیک ها داشته باشه؟

   • Mahmood.gh

    4

    2

    Reza.m
    اون تیمی ک داری اینطوری دربارش میگی مرسدس همون تیمی ک پارسال ی ماشین تست کرد روز دوم ماشین دیگه اورد تو پیست و هرسال بهتر شده پس فکر نکنم چیزه عجیبی باشه ک مشکل با لاستیک نتونه حل کنه
    مثل بعضی تیمها نیست ک بعد از 6.7 سال هی کامنت ببینیم ک از هایبریدی ضعیف شده و نتونسته مشکل حل کنه
    داری درباره ی تیم آلمانی حرف میزنی

   • Mohammad44

    3

    0

    خبرش امروز تو سایت منتشر شد آقا رضا!!!!

  • MrdTheGreat

   1

   3

   بنظر مياد مرسدس اين قانون رو به نفع خودش تفسير كرده و اين حقو براى خودش ميدونه كه سيستمش قانونيه
   اما بنظرم قانون واضح و روشن تغيير در سيستم تعليق رو مشخص كرده و اين سيستم كاملا غير قانونيه

  • pejman

   2

   3

   همیشه یه مرجع قانونی هست که وقتی تو قوانین بخشی نامفهوم باشه یا اختلاف نظر باشه راجبش اون مرجع وظیفه تفسیر قاون و تصمیم گیری رو داره تا حالا قکر میکردم اون مرجع فیا باشه اما الان فهمیدم اون مرجع اقای reza.m هستن که احتمالا تا خالا ماشین فرمول یک رو از نزدیک هم ندیدن

   یکی از دلایل عدم پیشرفت کشور اینه که از مدیران رده بالا کشور تا بوه ۵ ساله خودشون رو همه چیز دان می‌دونن

   جالبه که هنوز مشخص نیست مرسدس قصد دارهاز این سیستم استفاده کنه یا نه و معلوم نیست اثرش چقدره و کیریم خیلی موثر باشخ ایا رانندن میتونه این پدیده نو ظهور رو تو سبک رانندگی خودش یگنجونه یا نه کسی هنوز از معایب ضعف ها و باگ های این سیستم و خرایی و احتمال از مسابقه خارج کردن و وزن بیشتر و پیچیدگی بیشترش هم مطلع نیست اما همه قاضیشدن و قضاچت میکنن اصلا شاید این خودش یه چنگ روانی دیگه باشه صرفا

   جدا از همه این بحث ها نو آوریو فناوری همیشه قابل ستایشه چه مرسدس چه فراری چه حتی خارج از فرمول یک

   • itg

    0

    0

    دقیقا موافقم پژمان خان
    بنظر منم نقد اگر داری بگو بنظر من غیرقانونیه
    فرمول یک اونقدر قدرتمند هست که بتونه اینو قانونی و یا غیر قانونی اعلام کنه
    دوما یخورده صبر کنیم ببینیم مرسدس اصلا از این سیستم استفاده میکنه یا نه
    آدرین نیوی هم نظر خودشو داره حالا بنظر هر کسی نزدیکه مرجع نیوی نیست

 3. Amin

  2

  12

  آقا از وقتی که این سیستم رو مرسدس رو کرده دوتا مطلب خیلی خنده داره!
  ۱_ادعای افرادی که فکر میکنن از عوامل فیا و مهندس های فرمول یک و مکانیک های حاضر تو پیست فرمول یک بیشتر می‌دونن؛چرا که هیچ کدوم از اونا با صراحت نگفتن غیرقانونیه و فقط گفتن ما نمی‌دونیم چ جوری میشه با رعایت قانون چنین چیزی رو طراحی کرد!
  ۲_اینکه میگن مرسدس تو خفا ب فیا گفته بعد همه چی بین خودشون مونده تا تمرینات پیش فصل ک مرسدس آزمایش کنه و فیا با اینکه از این سیستم خبر داشته ب هیچ کس نگفته تا تیم های دیگه هم نتونن طراحی کنن!
  این مورد دوم واقعا دیگه آخرشه !شما انتظار دارید فیا بیاد اسرار تیم ها رو ب نفع تیم های دیگه فاش کنه؟؟؟پس اگه این طوری باشه که دیگه هیچ رقابتی باقی نمی مونه؛الان فیا از فردا بیاد بگه چرا موتور فراری تو کفی اون سرعت رو ثبت میکرد!بیاد بگه فراری چ جوری تو تعیین خط اون تایم ها رو میزد ولی تو مسابقه خیلی ضعیف میشد! البته خود فیا با فراری توافق کرده ک فیتیله موتور رو محدود تر کنن تا گندش در نیاد! و در آخر:طرفدار های تنها تیمی که تو فرمول یک حق وتو داره اومدن ب تیمی که ۶ سال پشت هم قهرمان شده اتهام تبانی میزنن!
  ادمین عزیز از چنتا کامنت اخر من خیلیاش سانسور شده
  حداقل این مورد رو بدون سانسور قبول کنید

  • REZA.M

   6

   2

   واقعا درکش خیلی سخته که این سیستم با قانون 10.2.3 و قوانین پارک فرم مغایرت داره؟
   برعکس درکش سخته که چطور این سیستم قانونی اعلام شده.اصلا ما هیچی نمیدونیم شما درست میگی.آدرین نیوی هم هیچی نمیدونه که میگه من درک نمیکنم چطور این سیستم قانونیه؟

   • Mahmood.gh

    1

    3

    دوست عزیز معلوم ک ادرین نیوی میگه غیر قانونی
    بالاخره عضوی از ردبول هست و معلومهاین حرف میزنه
    حالا ملاک شد حرف یکی از اعضای ردبول؟
    پارسالم یکی دیگه از تیم ردبول گفت فراری ک متقلب نباشه فراری کنده
    امسالم ب مرسدس دارن گیر میدن
    ولی حرف پارسال بی پایه و اساس بود چون ب فرار ی گیر دادن این درسته چون ب مرسدس

 4. mahyar

  4

  1

  چرخش فرمون باعث میشه رفتار لاستیک با اون ستاب اتفاق بیفته .
  کمبر کستر و حتی TOE جزوی از ستاپ سیستم فنربندی هستند و تغیر توی زاویه هر کدوم روی دوتای دیگه تاثیر میزاره .
  وقتی toe out هست . ی جور روی دو زاویه دیگه متاثر میشه .
  و وقتی TOE in هست جور دیگه ای تغییرات رو روی دوتا زاویه دیگه داریم .
  یعنی چی ؟
  یعنی اگه TOE IN باشه وقتی فرمون رو به چپو راست میچرخونید چه در حالت پارک و چه در حرکت رفتار لاستیک ها و زاویه هاشون کاملا” با TOE out متفاوته . یعنی ستاپ سیستم فنر بندی کاملا” تغییر میکنه .
  ولی خوب وقتی دیگه فیا در جریان بوده . خوب احتمال قوی هم قانونی بوده .
  … حالا توی مسابقه معلوم میشه اختلافی که این سیستم میتونه ایجاد کنه چقدره .

 5. a Ferrari lover

  3

  0

  نمیدونم چرا انقدر می خوایید غیر قانونی جلوش بدید این سیستم از خلا قانونی سیستم فرمان به وجود اومده که تو سال بعد هم درست میشه قانون در مورد پارک فرم هم من نمیفهمم das در حین مسابقه قرار تغییر ایجاد کنه نه در فاصله تعیین خط و مسابقه

دیدگاه خود را بیان کنید