فرمول یک ایران – در فصل 2017 و پیش از آنکه لندو نوریس به عنوان راننده اصلی مکلارن در پیست حضور یابد، به عنوان راننده شبیه ساز این تیم انجام وظیفه می کرد که داستان جالبی را در یک زمانی از فصل داشت که اینجا باهم مرور می کنیم.

هجده ساعت! هجده بار عقربه های ساعت شمار آمدند و رفتند ولی لندو نوریس با امید کسب بهترین نتیجه برای مکلارن رانندگی کرد! این یعنی تعهد کامل! در روز جمعه گرندپری ژاپن 2017، لندو نوریس به عنوان راننده شبیه ساز باید براساس برنامه ریزی های متفاوتی در شبیه ساز رانندگی می کرد تا بتواند مناسب ترین نتیجه ممکن را به تیم گزارش کند و تیم تنظیمات و ستاپ درستی را پیش از تمرین سوم و مرحله تعیین خط برای خودرویشان انتخاب کنند. راننده جوان بریتانیایی در این مورد بیان می کند:

من یادم می آید که روز پنجشنبه را در مکلارن گذرانده بودم و بعد پیش از آنکه نیمه شب بازگردم، برای چندساعت استراحت به خانه برگشتم. (از نیمه شب) تا 6 غروب من در مکلارن بودم و یک روز طولانی را داشتم. من از گذراندن چنین روزها و جلساتی چیزهای زیادی را یاد گرفتم. در چنین شغلی، شما برای ساعتهای زیادی در شبیه ساز هستید و متغیرهای متفاوتی را تست می کنید و پاسخ ها و پیشنهادهای لازم را به تیم که در پیست است و چه باید بکند را می دهید. این کار برای من فوق العاده بود، زیرا که این کار مرا برای امروزم آماده کرده است.

نوریس در ابتدای فصل 2019 به عنوان راننده اصلی تیم مکلارن در کنار کارلوس ساینز حضور پیدا کرده بود. این راننده بریتانیایی هدف خودش را در ابتدای فصل “یافتن اعتماد به نفسش” معرفی کرد و می گفت که بدون اینکه به اعتماد به نفس کافی برسد نمی توانست آنقدری که می خواهد از این کارش لذت ببرد. نوریس سالهای زیادی را با مکلارن بود و با تیم رابطه خوبی داشت و با همین حمایت ها توانست فرم خوبی را که می خواهد بدست بیاورد:

زمانی که من به عنوان راننده اصلی کارم را شروع کردم، می شود گفت که خیلی خوب (پیش از آن موعد) در تیم جای خودم را پیدا کرده بودم. من چند مرحله اول تمرین و تست را داشتم و همه افراد تیم را می شناختم.

لندو نوریس - استرالیا 2019

لندو نوریس – استرالیا 2019

نوریس می گوید که کارهای بیشتری در کارخانه باید صورت می گرفت:

من هشت روز کاری را در کارخانه تجربه کرده بودم و به تمام دپارتمانهای مکلارن رفتم. شانس این را داشتم که برخی از قطعات را بسازم که خیلی حس خوبی را داشت. من عاشق کار در دپارتمان کربن، دوخت و دوز، کامپوزیت بودم. طراحی صنعتی درسی بود که من بیشتر از هرچیز دیگری به آن علاقه مند بودم. من زمان هایی را در دپارتمان اصلی گذراندم و بعد ها هم با افراد شیفت شب ملاقاتی را داشتم و سپس با مهندسان و افرادی که در طبقات بالای شرکت کار می کنند. این (هشت روز) واقعا به من کمک کرد تا در مکلارن جای بگیرم.

لندو نوریس علاقمند به دیدن مسابقات موتوجی پی و سوار شدن روی موتور سیکلت بود اما در روز تولدش یک ماشین کارتینگ هدیه گرفت و همه چیز از آنجا شروع شد:

پدرم، من و برادرم را یک روز بعد از مدرسه به (پیست) کِلِی پیجِن برد که پیست محلی ما در یِوویل بود. مسابقات قهرمانی کشور بریتانیا در آن در حال برگزاری بود. اولین مسابقه ای بود که در زندگیم برای تماشایش رفته بودم. من می خواستم که خودم هم (مسابقه دادن را)امتحان کنم. خیلی طول نکشید، من یک کارت بمبینو گرفتم که کوچکترین کارتی بود که می توانستم گیر بیاورم. ما چند اصطبل داشتیم و جایی برای اسب دوانی، من چند مخروط گذاشتم در آنجا و یک پیست کوچک درست کردم. آنقدری بزرگ نبود که یک پیست کامل و مناسب بسازم ولی به اندازه کافی بزرگ بود که بتوانم کمی خوش گذرانی داشته باشم. بالاخره بعدها من به یک پیست کارتینگ رفتم و کمی رانندگی کردم و آن لحظه بود که همه چیز شروع شد.

لندو نوریس

لندو نوریس

لندو نوریس از سن هفت سالگی مسابقه دادن را جدی گرفت و تبدیل به جوانترین قهرمان کارتینگ جهان شد:

آن دوران بود که من افراد سازمان یافته تر بهتری را دور خودم داشتم. پدرم و مدیرم به من کمک کردند، مدیرم تمام برنامه های مرا برنامه ریزی می کرد. من می دانستم که باید بیشتر تمرین کنم و تعذیه بهتری را داشته باشم. داشتن افراد درست در کنارم که مرا در بهترین مسیر قرار دهند امری مهم بود. از این لحاظ من خوش شانس بودم.

لندو در سال 2014 در رقابتهای قهرمانی جینِتا جونیور 2014 شرکت کرده بود و توانست رده سوم را به دست بیاورد و تازه کار سال شود. سال بعد از آن نیز لندو قهرمانی رقابتهای MSA فرمولا را با تیم کارلین بدست آورد و رابطه ای را ساخت که برای آینده اش کلیدی بود. دو سال بعد، نوریس با تیم کارلین قهرمانی فرمول 3 اروپا را بدست آورد و با آنها به فرمول 2 راه پیدا کرد:

ما می دانستیم که آنها افراد خیلی خوبی را آنجا دارند. مهندسان، مکانیک ها، همه باهم خیلی خوب کار می کنند. ما از پتانسیل و ظرفیت هایی که آنها در فرمول 3 داشتند مطلع هستیم. ما مهندسی را که من در فرمول 4 داشتم را به فرمول 3 و بعد به فرمول 2 بردیم. او شخصی است که من برای خیلی از چیزها به سراغش می روم و مرجعیت من است. او به من درس های زیادی را داده است، همینطور این مهندس به طرز فوق العاده ای در تنظیم کردن خودرو و ستاپ آن و همینطور چطور یک خودرو را سریعتر کنیم که اتفاقی بسیار خوب است، فوق العاده ماهر بود.

لندو نوریس، سباستین فتل و مکس ورشتپن - اتریش 2019

لندو نوریس، سباستین فتل و مکس ورشتپن – اتریش 2019

این تصمیم، تصمیم خوبی بود و تیک کارلین قهرمانی تیمی را بدست آورد و نوریس نیز در رده دوم پشت سر راننده تیم مرسدس یعنی جورج راسل قرار گرفت. اینجا بود که مکلارن وارد شد و نوریس را به خدمت گرفت. نوریس به طور متوسط 8 تا 9 ساعت را در شبیه ساز می گذراند:

من تقریبا به طور خستگی ناپذیری مسابقه می دهم، من در پیست رانندگی می کنم و وقتی هم که به خانه می رسم با شبیه سازم بازی می کنم. من همیشه درگیر مسائلی هستم که به مسابقه دادن مربوط می شود تا بتوانم میزان حضوری بیش از دیگران داشته باشم. من عاشق این کارم. این حس علاقه به خواستن کسب دانش در مورد چیزهای دیگر است که باعث می شود من به طور پیوسته رانندگی کنم و در کاری که انجام می دهم بهتر شوم و بهبود یابم.

8 دیدگاه

  • THE MINDBLOWER

   6

   0

   واسه تیم توی اخر هفته میشینه پشت شبیه ساز و تاثیر تغییراتی که تیم میخاد بده تو ستاپ ماشینو بررسی میکنه و به تیم میده بیشترین کارشون از شب جمعه هست تا شنبه صب که باید ستاپ رو واسه تمرین سوم و کوالی بررسی کنن

   • 46 تــا ابـــد !!!

    1

    0

    دقیقا ! یکی از اصلیترین دلایلی که من به ادمینا پیشنهاد دادم وقتی موس رو میبریم روی لایک یا دیسلایک بتونیم ببینیم چه افرادی لایک یا دیسلایک کردن , همین بود . مشخص باشه کی به کیه . کسی مگه ترسی از کسی داره یا …. همه چی شفاف . ما توی یه نت و توی یه پیج نتونیم شفاف باشیم دیگه چه انتظاری در مباحث کلان دیگه میتونیم از سیاست مداران و مدیرانمون داشته باشیم

دیدگاه خود را بیان کنید