فرمول یک ایران – خودروی مرسدس W11 نسخه ای تکامل یافته از خودروی فصل 2019 مرسدس، W10 می باشد و این مورد به دلیل ثبات قوانین در فصل 2020 می باشد و می توان اینطور نتیجه گیری کرد که مرسدس به نوعی ایرادات W10 را در خودروی جدید خود برطرف کرده است. تصاویر اولیه از W11 حاکی از این قضیه است که مرسدس با به کارگیری کانسپتی تهاجمی تر در برخی از نقاط خودرو، در پی افزایش هر چه بیشتر عملکرد آن می باشد. علاوه بر این ها، این مورد را نیز باید اضافه کنیم که در فصل 2020 تیم ها عملا از خودروی این فصلشان به عنوان پلت فرمی آزمایشی برای برخی سیستم های فصل 2021 استفاده خواهند کرد. پس داستان توسعه فنی W11 در این فصل باید بسیار جالب باشد.

بنابر صحبت های مدیر مرسدس توتو ولف، رقابت قهرمانی امسال رقابتی دوگانه است:

این فقط مربوط به قوانین فعلی و خودروی 2020 شما نیست بلکه ما در 2021 تغییر قوانین عظیمی را پیش رو داریم که توازن در تخصیص منابع به این دو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. مسلما شیب یادگیری و توسعه (برای 2021) در ابتدا بسیار تند خواهد بود و اگر ماه های زیادی را صرف چنین چیزی کنید و همه چیز اشتباه پیش رود، آنگاه در پیست حدود نیم ثانیه از بقیه کندتر خواهید بود.

نکته جالب اما درباره W11 اینجاست که مفاهیم اولیه این خودرو در فصل 2018 طراحی شده اند. همان طور که مدیر فنی این تیم، جیمز آلیسون می گوید:

درباره آن زمان فکر کنید. حتی فصل 2019 هنوز اتفاق نیفتاده بود و ما حتی خودروی 2019 خودمان را راه نینداخته بودیم. در آن زمان ما همزمان با اینکه در کارخانه در حال آزمایش روی برخی بخش های W10 بودیم به این فکر می کردیم که در 2020 قصد انجام چه کاری را داریم.

W11 چندین ویژگی جالب توجه دارد اما نکته مهم اینجاست که خودروی رونمایی شده قطعا با خودرویی که قرار است در تست ها و بالمال در اولین مسابقه فصل 2020 رانده شود، تفاوت هایی دارد اما با این حال همچنان از روی تصاویر منتشر شده می توان به فلسفه ای که مرسدس در این خودرو به کار برده پی برد.

بال جلو

بال جلوی مرسدس W11

بال جلوی مرسدس W11

بال جلوی جدید مرسدس تعادلی بین تولید داون فورس و تولید اوت واش یا هوای بیرون رانش (هوایی که توسط بال جلو به نواحی جانبی تایرها رانده می شود) می باشد. در فصل 2019 ما شاهد رویکرد های مختلف از جانب تیم ها درباره بال جلو بودیم که شامل دو فلسفه In-Washing و Out-Washing می شد.

در فلسفه Out-Washing، ارتفاع المان های بال جلو در ناحیه اندپلیت به حداکثر می رسید و با حرکت به سمت ناحیه داخلی بال در نزدیکی دماغه از ارتفاع آن ها کاسته می شد. این رویکرد موجب افزایش داون فورس اما کاهش میزان اوت واش می شد.

در فلسفه مقابل، میزان اوت واش افزایش اما داون فورس تولیدی نهایی کاهش می یافت. این مورد به این دلیل است که در ناحیه اندپلیت، المان های بال ارتفاع کمتری را دارا هستند که این مورد به هدایت بیشتر جریان هوا به نواحی اطراف تایر ها (اوت واش) کمک بسیاری می کند اما فلپ های ایجاد کننده داون فورس عملکرد ضعیف تری را دارا هستند.

بال جلوی W10 و W11 تعاملی میان این دو فلسفه می باشد که در آن ارتفاع المان ها با نزدیک شدن به ناحیه اندپلیت کمی کاهش می یابد (قرمز) که این مورد با انحنای ایجاد شده در اندپلیت (سبز) می تواند به افزایش اوت واش کمک بسیاری کند. برای کمک به اثر اوت واش، از ارتفاع المان ها در ناحیه داخلی بال نیز کاسته شده است(زرد).

اگر چه تفاسیر حاکی از این است که تغییراتی در بال جلوی مرسدس صورت گرفته اما شکل کلی آن همانند بال جلوی 2019 می باشد اما باید تا مسابقه اول در استرالیا صبر کنیم تا ببینیم مرسدس چه بروز رسانی هایی را برای بال جلو آماده خواهد کرد.

بارج بوردها

منحرف کننده جلوی سایدپاد - راست:W10 در مکزیک - چپ:W11

منحرف کننده جلوی سایدپاد – راست:W10 در مکزیک – چپ:W11

تیم ها دائما المان های مورد استفاده در بخش بارج بورد خودرو های خود را تغییر می دهند. پس مسلما انتظار نداریم که در تست ها یا اولین مسابقه فصل، خودروی مرسدس را با همین بارج بورد ها مشاهده کنیم اما با تحلیل بارج بورد جدید و مقایسه آن با W10، می توان به این نتیجه رسید که این بارج بورد، تقریبا همان نسخه ایست که در فصل پیش مرسدس از آن استفاده کرد با این تفاوت که ورق های عمودی و افقی پره های منحرف کننده (Deflector) نصب شده در ورودی سایدپاد ها بر خلاف تیم هایی نظیر فراری و ردبول، به یکدیگر متصل شده و به صورت یکپارچه قرار داده شده اند. اگرچه بالچه ها و المان های تشکیل دهنده بارج بورد ها تغییرات بسیار ریزی را تجربه کرده اند اما به نظر می رسد که مرسدس با فلسفه آیرودینامیکی مشابه با W10 این ناحیه را طراحی کرده است.

سایدپاد ها

ورودی سایدپاد ها - راست:W10 - چپ:W11

ورودی سایدپاد ها – راست:W10 – چپ:W11

با نگاه به طراحی مرسدس و همچنین سایر تیم ها در این ناحیه، می توان اینگونه برداشت کرد که پکیجینگ پاوریونیت و متعلقات خنک سازی همراه با آن، یکی از دغدغه های اساسی هر تیمی در فصل 2020 بوده است. ورودی های کوچک و قدری عریض و همچنین فشرده سازی حداکثری ناحیه عقبی سایدپادها از نتایج این دغدغه می باشند. همان طور که می دانید یکی از مشکلات اساسی مرسدس در فصل 2019 مشکل خنک سازی موتور در پیست هایی با ارتفاع و دمای بالا بود. هدف از این طراحی، بهبود کیفیت جریان هوای ورودی به رادیاتور و کاهش اثر منفی هوای مغتشش ناشی از تایر ها بر این جریان هوا و هوایی که به نواحی جانبی سایدپادها روانه می شود، می باشد.

بنابراین این ناحیه برای فصل 2020 به شیوه ای کاملا اساسی باز طراحی شده و مرسدس امیدوار است که با این طراحی عملکرد موتور در این گونه پیست ها را نیز افزایش دهد.

آلیسون راجع به این مورد گفت:

ما پکیج خنک سازی پاوریونیت خود را بهبود داده ایم. ما فضای بیشتری برای رادیاتور ایجاد کرده ایم چرا که انجام این عمل در میانه فصل بدون اینکه دچار جریمه های بسیاری شوید بسیار سخت است. اما بین دو فصل فرصت برای انجام چنین کاری وجود دارد و فقط کمی به وزن خودرو اضافه می شود.

از تحولات دیگر در این ناحیه، می توان به کاهش ارتفاع نصب لبه بالایی دهانه سایدپاد اشاره نمود که قبلا در مقاله ای جداگانه به این موضوع پرداخته بودیم. مرسدس با پیروی از طرح فراری 2017 در این ناحیه درصدد است تا حداکثر بهره وری آیرودینامیکی را از این ناحیه بدست آورد.

بیشتر بخوانید؛ آیا تقلید از فراری موجب سریع تر شدن مرسدس در 2020 خواهد شد؟

پاوریونیت

ماشین فرمول یک مرسدس 2020

ماشین فرمول یک مرسدس 2020

مرسدس برای خنک سازی پاوریونیت نیز تلاش های بسیاری را برای این فصل انجام داده است. مهم ترین تلاش آن ها در این زمینه، افزایش دمای عملیاتی موتور و همچنین سیستم خنک کننده بوده تا به این وسیله اختلاف دمای میان موتور و متعلقات مربوط به سیستم خنک سازی به حداقل رسیده و در نهایت هم موتور و هم سیستم خنک کننده در شرایطی مطلوب بهترین عملکرد خود را داشته باشند.

اندی کاول، مدیر دپارتمان موتور و پاوریونیت مرسدس گفت:

در ابتدای فصل گذشته، ظرفیت سیستم خنک سازی خودروی ما کافی نبود و باعث شد که در برخی مسابقات شرایط سختی را تجربه کنیم. بنابراین برای این فصل در تلاش هستیم تا تمام گرمای تولیدی مهار شود. برای این فصل تمام تلاش خود را به کار می بریم تا مطمئن شویم که تمام سیستم خنک سازی در دمای بالاتری به کار خود ادامه دهند. اگرچه این مورد خود چالشی بزرگ محسوب می شود چرا که بخش بزرگی از موتور از آلومینیوم ساخته شده و دمایی که ما با آن سر و کار داریم می تواند موجب فروپاشی عناصر تشکیل دهنده موتور شود.

پس مدیریت کردن یک دوره 8 مسابقه ای برای یک پاوریونیت، چالش مهندسی سخت و دشواریست اما این همان چیزی است که ما در تلاش برای رسیدن به آن هستیم.

ویدیو تحلیل فنی خودروی فرمول یک مرسدس W11

  دانلود فایل ویدیویی

15 دیدگاه

 1. علیرضا

  7

  3

  درود به همه
  این مرسدس با مرسدسی که در پیست بارسلونا خواهیم دید مطمئنا تفاوت هایی خواهد داشت.
  به عقیده من بیشترین تغییرات هم در قسمت های سایدپاید و باج بورد خواهد بود
  جمیز الیسون واقعا یک نابغه در طراحی سیستم های ایرودینامیکی و بدنه اتومبیل هست
  امیدوارم فراری و ردبول و البته مهندس های طراحی این دو تیم واقعا تونسته باشن به معیارهای یک ماشین هیبریدی نزدیک به مرسدس(نه هم طراز یا حتی بالاتر)برسند
  چون واقعا اگه باز یک فصل سراسر نقره ای داشته باشیم فرمول یک تبدیل به فرمول توتو میشه

 2. S5

  4

  15

  متاسفانه در این تحلیل به نقش لاستیک پیرلی که یکی از مهمترین بخشهای خودرو مرسدسه، هیچ اشاره ای نشده.
  #طنز

 3. Wwe.f1.77

  2

  12

  با این تفاسیر ازالان جام بدیم به مرسدس وبوتاس بره فکرکنم امسال یه ابر ماشین بلکه بالا تر یه فضاپیما ساختن بااین وض بوتاس قهرمان

 4. Amin

  10

  2

  آقا تبریک ب لوییز فن ها بابت برنده شدن جایزه لاروس توسط لوییز (البته مشترک با مسی)
  راستی سعید جان شما که جای لاروس رو تو افتخارات لوییز خالی می‌دونستی!الان دیگه خوشحال باش لوییز لاروس رو هم گرفت

   • mohammad

    2

    0

    ضمن تبریک

    باید بگم از افتخارات فتل اینه که به طورغیرمشترک برنده این جایزه شده و اینکه جوونترین راننده ای هستکه این جایزه روگرفته حالا هی بگید

   • mohammad

    2

    0

    دیگه شما مجبورید به لاروس مشترک افتخار کنید دیگه چه میشه کرد

 5. Wwe.f1.77

  2

  0

  فکرکنم ردبول فراری بااخلاق اول دوم هستن امسال فقط تایر خوری کم کنن.. خداکنه یه فکر کرده باشن برای تایر خوری فراری ردبول

 6. آرمان رادمان

  1

  0

  یک تغییر دیگه هم در تیم مرسدس دیده میشه؛ البته دقیقا نمیدونم تاثیری داره یا نه و اگر تاثیر داره، این تاثیر چقدر هست؛ ولی مرسدس به جز اسپانسر جدیدش، همکاریش با Qualcomm را تمام کرده و با AMD داره همکاری میکنه.

دیدگاه خود را بیان کنید