فرمول یک ایران – متیا بینوتو، مدیر اسکودریا فراری می گوید که ادعاهای مربوط به تقلب این تیم در فصل گذشته چیزی جزء “سیاست” نبوده است.

پس از تعطیلات تابستانی فصل 2019 فرمول یک، فراری از لحاظ پاوریونیت به یک قدرت بالایی دست پیدا کرده بود که توسط تیم های دیگر مشکوک شناخته شده و قانونی بودن این پاوریونیت فراری را زیر سوال بردند. نتیجه این حواشی، سه بخشنامه فنی مربوط به جریان سوخت در موتور بود و همچنین به تیم ها اطلاع داده شد که برای فصل 2020، یک سنسور دومی نیز باید برای چک کردن این مورد در خودروی خود نصب کنند. برتری فراری پس از آن اتفاق پایان یافت و هوندا و بخصوص مکس ورشتپن به راحتی قرمزها را پشت سر گذاشتند و حتی راننده ردبول اذعان کرد که یک فراری درستکار، یک فراری کند است.

مدیر فراری اما می گوید که همه ی این حواشی فقط سیاست بوده است:

برای من یک بازی سیاسی بوده، آنها با انگشت هایشان به ما اشاره می کردند و همه اهدافشان فقط ایجاد فشار برای ما بود.

ما مجبور بودیم که در مصاحبه ها و کنفرانس های خبری به چنین سؤالاتی پاسخ دهیم و [در سوالات] گرایش خاصی وجود داشت. ما مجبور بودیم با چنین شرایطی کنار بیاییم.

متیا بینوتو و کریستین هورنر - آمریکا 2019

متیا بینوتو و کریستین هورنر – آمریکا 2019

بینوتو در ادامه افزود که آنها باید بازی های سیاسی را بهتر یاد بگیرند:

فرمول یک فقط یک رقابت فنی و ورزشی نیست، بلکه سیاست را نیز دربرمی گیرد. به نظر من این همان نقطه ضعف ما در فصل گذشته بوده است.

ما در سیاست به اندازه کافی خوب نیستیم و افرادی وجود دارند که در این بخش بهتر عمل می  کنند. آنها از رسانه ها برای اعمال فشار استفاده می كنند.

ما باید بفهمیم که چگونه می توانیم این کار را بهتر انجام داده و در آینده بهتر عمل کنیم، زیرا این بخشی از توازن قدرت در یک فصل است.

32 دیدگاه

 1. ALEX-ALBON

  8

  6

  واقعا حرف
  اما همه میدونن که اصدرستیه..البته اینکه گفته یه بخشی ازین ورزش سیاسته یکمی کم لطفی کرده به واژه سیاست..
  شما نگاه کن ببین مرسدس چجوری 2018 بااون همه تقلب قهرمان شد(استفاده ازرینگهای غیر قانونی ومتعاقبش خنک کاری بهتر ترمزها-که بعد ازاعتراض تیمهای دیگه مجبور شدن اونارو عوض کنن ودرهمون چنر یس که رینگهای مرسدس به حالت استاندارد برگشت دیدیم لاستیک خوریه وحشتناک مرسدس ورتبه های سوم به پایینی که کسب کردن واتفاقا کارشناسان وداوران هم ابتدا اون رینگها رو عیرقانونی اعلام کردن اما وقتی صحبت از کم کردن اون امتیازاتی که مرسدس با ان رینگهای غیرقانونی بدست آورده بودن شد-سریعا هون رینگهای غیرقانونی اعلام شده رو دوباره قانونی اعلام کردن تا تیمهای دیگه هم با استفاده کردن ازشون نرن بسمت ایجاد فشار برای اون امتیازات غیرقانونی بدست اومده توسط مرسدس..و یکی دیگشم استفاده از روغن در سوخت مرسدس برای ایجاد قدرت بیشتر بود که بلافاصله تو ریس بعداز اون شایعه هم قدرتش و از دست داد ونتونستن اول بشن هم برای تلافی اعلام کردن که فراری خودش داره ازین روش استفاده میکنه تا با پرت کردن حواس داوران ورسانه ها به سمت فراری نگاها رو ازین تقلبشون برگردونن..بله-سیاست ینی این
  این ورزش تمامش سیاسیه وباهمین سیاسته که مرسدس به راحتی سر همه رو با پنبه میبره وکمترین شکایت وشایعه از طرف تیمهای دیگه نصیبش میشه
  فراری خیلی دیر فهمیده اینو که ف1 بدون سیاست ینی عقب موندنشون حتی از ردبول..
  2019 هم که پیزلی تایرهای جالبی رو طراحی کرده بود که بصورت خیلی اتفاقی فقط مرسدس باهاشون راحت بود وتقریبا همه تیمهای دیگه اعتراضشون وعلنی کردن و صداشون دراومد ومرسدس مجبور شد با دادن قول موتور مرسدس برای ریسینگ پویینت ویه تیم دیگه که فکر کنم ویلیامز بود-رای اونا رو برای تغییر نکردن تایرها به تایرای سال 2018-بدست بیاره-وگرنه 7تا تیم متفق القول خواهان تغییر تایرا به 2018 بودن ومرسدس با در آوردن بازیه ناتمیز قول موتور به دوتا تیم وخریدن رای شون ازین محلکه قصر در رفت.
  وهمینطور داستانهای داوری 2019 ودزدیده شدن برد فتل توسط استوارتهای مرسدس بگیم بهتره وهدیه کردنش به همیلتون که همه دنیا دیدن چه جنجالهایی بپا کرد واکثر کسانی که بافورمول1 درگذشته ارتباطی داشتن به گذاشتن ویدیوهایی از گذشته همیلتون وسبقتهایی که به همون روش گرفته بود اماجریمه ای براش در نظر گرفته نشده بود به این تبانی صحه گذاشتن وسایر داوریهای دیگه اگرقرار به اسم بردنشون باشه وقت همه دوستان تلف کردیم وخودتون مسابقات ودیدین و مجموع همه این فشارها به داوریها به نفع مرسدس- که اونقدر این جانبداریا ادامه پیداکرد که رسانه ها هم به داورها شک کردن وبا فشار همونا بوود که داورها قضیه دادن پنالتی در حین مسابقه رو برای حفظ آبروی خودشونم که شده به دادن جریمه نقدی تغییر دادن.
  مرسدس ینی سیاست..و سیاست یعنی فورمول1
  مرسدس با همین روشها قهرمانیهای این چندسال ودرو کرد و نوش جون خودش وطرفدارانش
  اما خب قهرمانیای مرسدس جز2 یا3 تاش-هیچ کدومشون تمیز نبودن.

  • Mahmood.gh

   4

   3

   الکس البون دوست عزیز
   اولا توی اون داستان تقلب فراری مرسدس دخالتی نکرد و انفاقا تیم مورد علاقه شما و رانندهای شما پشت ب پشت هم نظر دادن و این حرف بینوتو جواب تیم مورد علاقه شماست ن مرسدس
   درباره کانادا هم میتونی توی همین سایت سرچ کنی سید دلایل جریمه سب توضیح داد و تفاوتش با اون موناکو لوییز و دنیل توضیحات کامل هست برو سرچ کن
   بعد درباره کانادا و شباهتش با موناکو کامنت بذار

  • MERC

   2

   1

   همین مونده بود که یه طرفدار ردبول از سیاست بازی واسه ما بناله 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️
   در ضمن این اتهاماتی که خیلی راحت به مرسدس میزنی خیلی وقت پیش رفع شدن ولی تو که واست مهم نیس

 2. amiiir

  4

  8

  دقیقا حرف مکس درست بود ، یک فراری درستکار .یک فراری کند است چطور یه تیم در نیم فصل دوم یک باره قدرت میگیره و بعد از دوتا مسابقه کاملا کند میشه که حتی رنو و مکلارن از اون رد میشن پس نظر مکس دقیقا درست بود

  • BAHRAM

   5

   2

   بحرین اتریش کانادا و المان کشک بود؟ فراری از اول فصل سریعترین ماشین تو‌کفی بوده و سه برد نیم فصل اول بخاطر خرابی موتور بحرین اشتباه در q2 اتریش و ازدست رفتن برد لکلرک و اشتباه فتل تو کانادا ازدست رفت

 3. Amin

  7

  3

  بله درست که فرمول یک بازی سیاسی هم هستش
  ولی انصافا هنوز هم دلیل قانع کننده ای در مورد علت افت سرعت فراری از آمریکا ب بعد رو کسی نیاورده
  نمی‌گم صددرصد تقلب کردن ولی قطعا ی موضوعی وجود داشته و فراری هم از آمریکا دیگه بیخیالش شد
  وگرنه اون سرعت فوق العاده ژاپن و ایتالیا و ریس های دیگه هرچند کمتر مثل روسیه سنگاپور و مکزیک کجا رفت؟

  • mahyar

   7

   3

   دلیل منطقی نیاوردن ؟ از امریکا به اینور ؟ حاجی شما اصلا رفتی ببینی که چرا فراری ها کند بودن توی آمریکا که همچین هم سرعتشو کم نبود .
   حداقل اطلاعات تلمتری رو مطالاعه میکردید . میدیدید که فراری ها توی تمام مستقیمی ها سریعترین بودن .
   توی امریکا چارلز موتور قدیمی داشت و فشار آوردن به اون موتور با توجه به dnf شدن زود به هنگام سباستین عملا” فشار آوردن به اون موتور ی ریسک بود که موتور خراب نشه و فراری کلا” DNF نشه . که بازم توی اون شرایط توی مستقیمی ها هم سریعتر بودن .
   مشکل فراری برمیگشت به پیچ های سرعت پایین که پنج کیلومتر حتی کندتر بودن . وگرنه . فراری ها اصلا” توی مستقیمی ها توی هیچ کدوم از مسابقات نیم فصل دوم کند نبودن .
   البته شماها عادت کردید که کلا” ی چیزی میشنوید دوتا اضافه هم بهش اضافه میکنید و یا علی .
   جنابی که فرمولا یک رو دنبال میکنید . هنوز نمیدونید پیست ایتالیا ی پیست با کلی مسیر مستقیمی هست ؟ و پیچ سرعت پایین خیلی کم داره ؟ معیار مقایستون خیلی عجیبه . در کل توی اکثر پیستا فراری ها توی مستقیمی ها از رقباش سریعتر بوده . حتی پیست های آخر فصل .
   عجیبه که حتی فاکتوی دانفورس هم از معادله حذف میشه . کلا” پسنده میکنیم به این که چرا فراری توی پیست ایتالیا سریع بود توی مسابقه آخر نبود ؟
   به امید روزی که کمی منطقی تر نظر بدیم .
   به امید روزی که

   • Amin

    1

    5

    آقا چرا فرافکنی میکنی؟؟؟؟
    تو سنگاپور همه میگفتن فراری لپ میشه
    ولی هم پول زدن هم یک دو کردن
    ایتالیا و ژاپن رو مثال زدم چون اختلاف سرعت خیلی زیادی تو کفی با مرسدس داشتن
    آقایی ک منطق داری میشه بگی چ طور فراری هم تو مونزا پول میزنه هم تو مارینا بی اونم پشت هم اما تو سکتور سه یاس مارینا ۷ دهم از دست میده؟؟
    تو اینکه فراری چیزی رو پنهان کرده هیچ شکی نیست
    این پنهان کاری میتونه مربوط ب موتور باشه یا مربوط ب شاسی

   • ....kh:n....

    6

    1

    جناب امین ماشین فراری تو پیستهایی که ستاپ میانی می طلبید(مثل بارسلون.مجارستان.ابوظبی وآمریکاوچنتای دیگه)اصلا خوب نبود.
    یاباید باداونفورس بالا ستاپ میشد یا باداونفورس کم.
    در واقع مشکل تطبیق پذیری با انواع پیستها راداشت.

   • Ahmad VETTEL

    5

    0

    فراری یه آپدیت تقریبا سنگین آیرودینامیکی واسه سنگاپور داشت که همونم باعث شد یه مقدار وضع فراری بهتر بشه
    آخه قدرت موتور فراری چه ربطی به پول زدن تو سنگاپور داره؟

  • ALEX-ALBON

   2

   2

   بله بینتو از سیاست گفت و سیاست هم زاییده مرسدس بود وگرنه 2014 به قبل کمتر ازین حربه ها یا مثلا آوردن یه راننده درجه1 ویک راننده درجه2 برای دوراننده یک تیم برای راحتیه مدیریت در تیمها رو شاهد بودیم.
   کلا مرسدس باعث شد من متوجه بشم سیاست چقدر میتونه قدرتمند باشه..آفرین به این هوششون..حالا تازه ردبول وفراری توجهشون به داستان جلب شده ولی خیلی دیر وارد بازی شدن.

  • علیرضا

   5

   1

   اگه مطالعه کرده باشیم ماتیا بعد از مکزیک دلایل کندشدن فراری در امریکا رو توضیح داد،ایجاد دنفورس بالاتر،این همین فاکتوری هست که فراری برای سال جدید هم روی این موضوع فوکوس کرده و بیشتر بدنبال نزدیک شدن به مرسدس در پیچ های کند هست.
   از دیدگاه من دلیل اینکه فراری نتونست از ژاپن به بعد پل پزیشن بگیره همین موضوع بوده،اما از اونجایی که انگلیسی ها همیشه در ایجاد بازی روانی برتر بودند و هستند با اینکه میدونستند دلیلش همین موضوعی که من اشاره کردم بوده،در رسانه ها اعلام کردند که فراری تقلب کرده و در سیستم موتورش دستکاری کرده(بزرگ‌ترین دلیل این ادعای من هم جلو زدن مکس از چارلز در جدول رانندگان هست که دیدیم چطور این بازی ردبول جواب داد)ردبول تعادل روانی تیم فراری رو به هم زد که خودش پیشی بگیره از فراری
   والا از اول فصل تا امریکا فراری در مستقیمی ها خیلی سریع تر بود و از امریکا تا ابوظبی کمتر دست برتری رو داشت اما از امریکا به این ور در پیچ های کند تقریبا با مرسدس برابر بود و بعضی مواقع حتی دست برتری رو داشت(با توجه به گراف های سایت ****)
   خارج از همه این شایعات و ابهام ها
   به عنوان یک فراری فن امیدوارم فصل جدید فرمول یک برای فراری باشه،ماتیا یک انقلاب جدید در موتور فراری ایجاد کرده و اعلام کرده که برای تست زمستانی بارسلونا از دو مدل موتور رو نمایی میکنه تا به یک جمع بندی مناسب برسه
   شاسی رو هم که بر مبنای دنفورس بالا بستن که همین موضوع برای سب فن ها میتونه یک خبر فوق العاده باشه و همچنین برای فراری ها.

   • Amin

    1

    3

    علیرضا کدوم گراف میگه فراری بعد از آمریکا تو پیچ ها بهتر شده بود؟
    نکنه از دست دادن ۷ دهم فقط تو سکتور ‌‌‌‌‌‌سه یاس مارینا منطورته؟؟؟
    آقا انصافا رو هوا چیزی نگیم
    میتونی بری مقایسه دور لوییز و لکلرک
    تو کیو سه سنگاپور رو نگا کنی
    و ببینی موتور فراری چ شتاب ثانویه ای تو خروج از پیچ ها داره
    فراری آپدیت خوبی برا سنگاپور آورد ولی اون آپدیت اونقدر سنگین بود که با قدرت قانونی موتور ب هیچ عنوان نمیتونستن سرعت خوبشون تو کفی رو هم حفظ کنن !چسبندگی ماشین فراری ی چی تو مایه های موناکو بود
    اما موتور اونقدر قدرت داشت که بهشون اجازه میداد حتی با اون ستاپ هم سرعت خوبی تو کفی داشته باشن
    اگه فراری کارش درست میبود تو امارات هم میتونس پول بزنه و ارتباطی ب ستاپ میانی نداره چرا که تو سنگاپور تو کفی باز هم اختلاف ۵ کیلومتر رو داشت
    اونم تو پیستی ک ب زور با دی ار اس ۳۲۲ رو میزدن
    تهمت نمی‌زنم اما فراری خودش خوب می‌دونه داره چیکار می‌کنه
    ما نمیگیم غیرقانونی اما حتی اگه قانونی هم بوده باشه خودشون حداقل برای اواخر سال قبل قید استفادشو زدن
    و شاید نگه داشتن برا امسال ک قهرمان بشن

   • BAHRAM

    2

    0

    Amin
    فراری همیشه شتابگیری ثانویه خوبی داشته حتی سال ۲۰۱۷ که موتور ضعیفتری داشتن. نسبت به مرسدس سریعتر به سرعت های بالای ۳۰۰ کیلومتر میرسیدن
    قبلا هم گفتم اگه تقلبی درکار باشه ردبول باید مثل ریسینگ پوینت جزئیات رو برای فیا بفرسته در غیر این صورت بازی رسانه‌ای هستش و تقلبی درکار نیست

  • سید علی حسینی

   6

   1

   به دلیل ایجاد ناراحتی های زیاد برای گروه های طرفداری متفاوت، سعی میشه که نظرات شما با سخت گیری بیشتری تایید بشه…

   مردم میان ورزش مورد علاقشون رو دنبال کنند بین این همه داستان هایی که توی زندگیشون هست، حالا هر کدوم هم طرفدار یه راننده ای هستند و از دید خودشون بهترین راننده هستش، کسی نمی تونه اونارو قانع کنه که اشتباه فکر می کنند و نباید طرفدار فلان راننده باشن یا فلان راننده ای که طرفدارش هستند محکوم به خیلی از مسائل دیگست….

   هرکس هر طوری حال میکنه حال میکنه، سعی کنید کل کل کردن رو با تزریق اجباری یک سری صحبت ها اشتباه نگیرید اونوقت راحت تر نظراتتون تایید میشه…

   • iman

    3

    3

    آقای حسینی عزیز،الان مدتیه که احساس میکنم عدالت در درج نظرات کاربران به هیچ عنوان رعایت نمیشه،کاربری به نام سعید هر توهینی که به مخالفینش میکنه بی کم و کاست تایید میشه ولی جواب توهینات این کاربر با ادبیات ملایمتر تایید نمیشه،در کل فضای سایت هوشمندانه به سمتی رفته که طیف هواداران یه راننده خاص هر توهینی به دیگران میکنند و جوابش روهم شما یا تایید نمیکنی یا عامدا خیلی دیر و زمانی که دیگه توجهات ازون پست کم میشه تایید میکنید،متاسفانه اون فضای بیطرفانه از طرف ادمینها به نظر از بین رفته و یکی از معدود محیطهای بحث در مورد این ورزش کم شناخته شده در کشور کم کم داره به بیراهه میره

   • iman

    2

    3

    🙏🙏🙏🙏

 4. Mahmood.gh

  1

  1

  توی این ورزش تا چیزی ثابت نشده نباید دربارش حرف زد
  و چیزی ک فیا تو سایت رسمیش میزنه اعتبارش از نظر تک تک ما بیشتر
  حالا کدوم یکی از اتفاقاتی ک دوستان گفتن فیا تایید کرده
  این نظر شخصی منه و تا زمانی ک فیا تایید نکنه ب نظر من تقلبی رخ نداده چ مرسدس باشه چ فراری باشه چ 8 تیم دیگه
  وقتی اطلاعات کافی نداریم تهمت نزنیم

  • ALEX-ALBON

   1

   2

   فیا مگه پشت پرده خودش رو تاییدم میکنه؟
   چیزی که مشخصه وگاها به روشنی دیده شده-جانبداری زیرکانه فیا وداوران از یک تیم خاصه
   همه هم میدونن کدوم تیمه
   ولی خب این جانب داری طوریه که کسی نمیتونه مستقیما اونهارو زیر سوال ببره
   نگید توهم توطئه-سیاست بازی وتقلب تو همه ارکان و ورزشهای مختلف وجود داره مخصوصا در رشته فورمول1 وفوتبال که بیشترین حجم از پول تو سایتهابی سیاه شرط بندی رد وبدل میشه و همه میدونن اما کاری ازدست کسی برنمیاد چون هرکسی ازین حجم زیاد پول بادآورده- داره سهم وپورسانت خودش ودریافت میکنه از بعضی از رسانه ها بگیر تا عده ای زینفع ودارای پست در خود فورمول1 وتعدادی از مدیران و و و…واینو طرفدار معمولی متوجه میشه ولی کاری نمیتونه انجام بده
   بارهابوده که حتی در سطح اول فوتبال دنیا تقلبهای وحشتناکی شده وهمه هم اذعان کردند اما هیچ برخوردی با اون داور نشده(بازی بارسلون-پاریسن ژرمن)جام باشگاهای اروپا2018-که بارسلونا نیاز به زدن6 گل تو خونه حریف داشت وبا اون فاجعه داوری وجانب داری عجیب وسوتهای ناعادلانه به نفع بارسلون وگل آفساید محرز و7 دقیقه وقت تلف شده وغیره وذالک بالاخره تونستن بارسلون و راهی مرحله بعدی کنن..که حجم باور نکردنی از میلیون ها دلار پول نسیب همه شد..و کسی هم جز خود تیم پاریسی متضررنشد این وسط-چون بیش از90 درصد کاربران سایتهای شرط بندی تو کل اروپا وآمریکا-روی سعود تیم پاریسی به مرحله بعد شرط بندی کرده بودند واین وسط شما حساب کنین که پای چه حجمی از دلار وسط بوده. وبازم این مافیای سیاست وپول که همه جا ریشه دوونده مثل یک غده سرطانی-کار خودش رو کرد وتیمی که کمترین درصد احتمال سعود رو شرط بسته بودن همون تعداد خاص که معلومه کی بودن تمام پول شرط بندی رو به راحتی تصاحب کرد.شاید بیشتر از هزاران میلون دلار پول و..وهمه هم از فیفا تا بقیه پورسانت خودشون رو گرفتن وآب از آبم تکون نخوردوتازه الان بعدازگذشت 3 2سال داره مدارکش ازین طرف واونطرف در میاد و رو میشه.
   واقعا شما توقع دارین این مافیا بیاد وخودش تایید کنه که پشت پرده کارهای غیرقانونی انجام میشه؟اونم بخاطر میزان دریافتی که از سایتهای شرط بندی دریافت میکنن؟
   باید ساده لوح بود خیلی که باور کرد اینو.
   شما اگه در اون محیط باشید وشرط بنذی ونحوه تقسیم پورسانتهای اون و بشناسین متوجه داستان میشین
   بخاطر همینم هست که گاها دیده شده که در مراحل گروهی جام قهرمانان روی بعضی از بازیهای کم اهمیت تر -بین دو تیم-بیشترین شرط بندی روی تیم ضعیف بسته شده وجوابم داده شده
   مثلا بازی تیمهای رئال مادرید وشاختاردونتسک که 65 درصدکاربران برد شاختار رو زده بودن و همونم شد..چون اونا کاملا با این قاعده آشنا هستن.وب همین خاطرم هست که هیچ کسی اعتراضی به نتایج بعضا عجیبی که با جانبداری داوران (چه در فوتبال یا فورمول1 وغیرو)بدست میاد -زیاد اعتراضی نمیکنن..چون همه ازین مسعله نفع میبرن حتی خود طرفداران وافراد عادی
   شرطبندی یک روش و یک شغل بحساب میاد در اونجا.
   و فقط این ماهستیم که بخاطر شرایط خاص کشورمون کاملا ناآگاهانه بعداز دیدن این حق خوریها میایم ونظر میدیم و با همدیگه وارد بحثها و درگیریای بیهوده میشیم..
   فیا وما فیا ههشون یک معنی میدن(وسط بودن پای میلیونها دلار پول در هر رویداد ورزشی.)

   • ALEX-ALBON

    1

    1

    تصحیح(همشون یک معنی میدن وسط بودن پای میلیون ها دلاردر هر رویداد ورزشی…

 5. Wwe.f1.77

  1

  1

  یه چیز دیگه سید خدایش خیلی به من توهین شدم اما به نظرم اینها توهین نیستن به نظرمن همین چیزها هست که جالب می کنه فرمول یک ازنظر من هیچ اشکال نداره اما خوب هرچیزی شما بگین دوستون دارم

دیدگاه خود را بیان کنید