فرمول یک ایران – رئیس بخش فنی تنها پشت میز طراحی خود، تصمیم به حرکت رو به جلو می گیرد. امروزه ماشین های مسابقه ای برای ساخته شدن نیازمند تعداد زیادی مهندس برجسته هستند. وقتی که رئیس بخش فنی تصمیم خاصی می گیرد، این تصمیم مسئولیت های گروهی و مشترکی را می طلبد.

برای اولین قسمت متعهد در یک تیم فرمول 1، ما به دیدار افرادی که پشت پرده پیکان های نقره ای هستند می رویم. افرادی خبر ساز نظیر آلیسون (alison)، کاستا (Costa)، و ویلیس (Willis) که گروهی کمتر شناخته شده و کوچک ولی کارآمد و مجرب هستند.

جمیز آلیسون- توتو ولف مرسدس

جمیز آلیسون- توتو ولف مرسدس

جمیز آلیسون James Alison –رئیس بخش فنی

جمیز آلیسون در سال 1991 به ایستون آمد. او فارغ التحصیل رشته مهندسی هوا فضا از دانشگاه کمبریج است. جورجیو آسکانلی (Gorgio Ascanelli) تصمیم به استخدام او گرفت. جان برنارد (John Bernard) کسی که دفتر طراحی گودالمین (Godalming Design Office) را می چرخاند، علاقه چندانی به او نداشت ولی قبول کرد که با او دیدار کند و در نتیجه آلیسون استخدام شد. بعد از یک سال، جیمز آلیسون در بیسیستر (Bicester) مشغول راه اندازی پروژه انگلیسی لاروش (Larrousse’s English Operation) بود که توسط رابین هرد (Robin Herd) طراحی شده بود. در سال 1994 او به تیم بنتون (Benetton) بازگشت تا در کنار ویلیام توت (Willim Toet) و نیکولاس تومبازیس (Nicolas Tombazis) در تونال باد فارنبورو (Farnborough) که قبلا متعلق به ارتش بود، همکاری کند. بعد از ملحق شدن به پروژه ساخت تونل باد جدید در انستن، او آنجا را به مقصد مارانلو (Maranello) در سال 2000 ترک کرد تا به راس برون ( Ross Brawn) بپیوندد و بخش آیرودینامیک پیست را برای 5 سال افتخار آمیز مدیریت کند. بعد از موفقیت های بدست آمده، او سرزمین فراری، امیلیا روماگنا (Emilia Romagna) را ترک کرد تا به فرزندانش که مشغول تحصیل در بریتانیا بودند، بپیوندد.

جیمز آلیسون در سال 2005 به انستون به عنوان دستیار مدیر فنی برگشت. در زمانی که فرناندو آلونسو دومین قهرمانی دوران حرفه ایش را در سال 2006 بدست می آورد، او مسئول پروژه های کارخانه مک لارن بود و در همان اوقات نیز مدیر سابق او پت سیمنز (Pat Symonds) اخراج شد. با توجه به سخت کوشی و شهامت او، هیچ وقت مورد تقدیر قرار نگرفت به جز طراحی سیستم اگزوز جانبی که در سال 2011 انجام گرفت. تیم دوباره نامگذاری شده لوتوس توسط جنی کپیتال (Genii Capital) خریداری شد و جیمز آلسیون این تیم را متحد کرد. تیم لوتوس با بودجه ای محدود توانست دو پیروزی و بیست و چهار جایگاه در سال 2012 و 2013 بدست آورد. ولی بدون توجه به نتایج بدست آمده، مدیریت تیم لوتوس به آلیسون اجازه داد تا قرارداد تیم فراری را که توسط مدیر تیم، استفانو دومنیکالی (Estefano Domenicali) برای رام کردن اسب سرکش، به او پیشنهاد شده بود، بپذیرد. بازگشت جیمز آلیسون به مارانلو در سال 2013 با بحث و جدل همراه بود. معماری ناقص موتور (توربو کوچک) و طراحی آیرودینایک ضعیف فراری F14-T نتیجه ای ناامید کننده بدون حتی یک پیروزی برای تیم در سال 2014 رقم زد. همچنین فراری SF15-T که اولین فراری بود که توسط او به طور کامل فلسفه و طراحی آن را به عهده گرفته بود، از ماشین سال پیش بهتر بود (سه پیروزی برای سباستین فتل) ولی بدون توجه به پیشرفت عظیم صورت گرفته، فراری SF16-H نتوانست توقعات را به اجرا در بیاورد زیرا مدیر تیم سرجیو مارکیونه (Sergio Marchionne) تغییرات عظیمی را در دوباره شکل دادن تیم طراحی آغاز کرد ولی جیمز آلیسون چندان با این تغییرات موافق نبود و در واقع او علاقه مند به بازگشت به انگلستان به دلیل فوت ناگهانی همسرش و دوری فرزندانش از محل کار او، بود. به همین دلیل دو طرف ماجرا در جولای 2016 تصمیم به قطع همکاری گرفتند.

فرم کنونی فراری SF70-H که جیمز آلیسون اعتبار خود را روی آن گذاشته بود، ثابت کرد که او توانمند است. شایعه بود به تیم رنو می پیوندد ولی او به سمت مرسدس سوق داده شد تا به عنوان مدیر فنی مشغول به کار شود. زمانی که پدی لاو (Paddy Lowe) مثل توتو ولف (Toto Wolf) مدیر اجرایی تیم بود، او مثل باب بل (Bob Bell) مدیر فنی سابق تیم رنو مسئولیت متعادل کردن و هماهنگ کردن تیم طراحی را به عهده گرفت. زمانی که او در فراری مشغول به کار بود، مسئولیت حل مشکلات دپارتمان فنی را برعهده داشت ولی در مرسدس او مدیریت گروهی از مهندسان برنده عنوان قهرمانی جهان را به عهده گرفت.

آلدو کوستا

آلدو کاستا

آلدو کاستا Aldo Costa –مدیر تکنولوژی

در بارکلی(Barckley)، جیمز آلیسون با همکار سابق خود آلدو کاستا دوباره همکار شد، کسی که در تیم تاد-براون-بایرن-مارتینلی-شوماخر (Todt-Brawn-Byrne-Martinelli-Schumacher) که تیم رویایی عصر بود کار کرده بود.

کاستا توانست با مدرک مهندسی مکانیک که از دانشگاه بولونیا گرفته بود به عنوان رئیس بخش فنی تیم میناردی (Minardi) در سال 1988 برسد. شش سال بعد، او وارد خلوتگاه درونی مارانلو شد و خیلی زود به عنوان معاون رئیس بخش طراحی فراری، روری بایرن (Rory Byrne) منصوب شد. وقتی بایرن در سال 2004 بازنسشت شد، کاستا جای او را گرفت. زیر نظر مدیریت راس براون در سال 2005، کاستا به عنوان طراح فراری انتخاب شد. در زمانی که شرکت لاستیک سازی میشلن با تیم رنو دو سال پیاپی قهرمانی جدول سازندگان را به دست آورد، کیمی رایکونن با فراری F2007 خود قهرمان جدول رانندگان شد. البته برای دومین تاج قهرمانی، فیلیپه ماسا در رقابتی تنگاتنگ در آخرین مسابقه فصل، قهرمانی را به لوئیس همیلتون واگذار کرد. و در سال 2010 نیز داستانی مشابه گریبان گیر فرناندو آلونسو شد که با فراری F10 خود و استراتژی اشتباه، قهرمانی را به سباستین فتل و تیم ردبول واگذار کرد. بدون توجه به خدمات 11 ساله در تیم فراری، کاستا توسط لوکا دی مونته زمولو (Luca di Montezemolo) با این عنوان که فراری 150 2011 ایتالیا غیر رقابتی است اخراج شد.

بعد از آن اتفاق، به سرعت راس براون او را برای گسترش دفتر طراحی براکلی (Brachley) که به او اجازه دادند تا مستقیما وارد کار شود، استخدام کرد. به عنوان مسئول طراح و توسعه، او توسعه ماشین سال 2012 را دنبال می کرد و بعد از آن به طراحی ماشین سال 2013 پرداخت. وقتی گئوف ویلیس (Geoff Willis) به او ملحق شد، بر روی معماری و آیرودینامیک W04 که توسط موتور 6 سیلندر توربو تغذیه می شد، کار کرد. کاستا مسئول طراحی ماشین هایبریدی شد و ویلیس مسئول آنالیز کردن پروژه بود. قابل پیش بینی بود که تعدیل شدن موتور به سیستم چالشی هیبریدی و به اشتراک گذاردن پروژه، نقاط قوت و موفقیت تیم مرسدس تا به حال بوده است.

گئوف ویلیس

گئوف ویلیس

گئوف ویلیس Geoff Willis – مدیر مهندسی

مثل جیمز آلیسون، گئوف ویلیس نیز مدرک مهندسی مکانیک خود را از دانشگاه کمبریج گرفت ولی او مستقیما وارد فرمول 1 نشد. او برای حرفه ای شدن وارد لابراتوار ملی فیزیک تدینگتون (Teddington) شد و مشغول یادگیری دینامیک آب بود و دکترای خود را در رشته هیدرودینامیک گرفت. در سال 1987 او به تیم طراحی بیریتیش چلنجر (British Challenger) در کاپ قهرمانی قایقرانی آمریکا پیوست. او به طراحی بدنه کشتی و سکان آن برای سه سال پرداخت و از تکنولوژی های جدید نیز استفاده برد و او اولین فرد در زمان خود بود که از CFD یا همان Computational Fluid  Dynamics که به معنای دینامیک سیالات محاسباتی در اولین تیم فرمول 1 که در آن حضور داشت در لیتون هوئس (Leyton House) در سال 1990 استفاده کرد.

آدریان نیوی (Adrian Newey) از او خواست تا از دینامیک سایلات محاسباتی در دفتر طراحی کوچک او استفاده کند و بعد از آن او را در سال 1991 به تیم ویلیامز برد. ویلیس مجذوب همه چیز شد و کنترل زمام امور دپارتمان را در سال 1997 به دست گرفت، وقتی که نیوی آنجا را به مقصد مکلارن ترک کرد. با مدیریت بخش طراحی توسط گوین فیشر (Gavin Fisher) ویلیس تمامی ماشین های ویلیامز تا سال 2001 را طراحی کرد.

در سال 2001 او به عنوان رئیس بخش فنی در تیم مسابقات بریتانیا -آمریکا (British American Racing_BAR) انتخاب شد. جایی که تیمی از مهندسان کار می کردند و درسال 2002 به دلیل ورشکستگی تیم رینارد موتوراسپرت (Reynard Motorsport) تعطیل شد. تیم نتیجه های قابل قبول داشت، هشتمی در سال 2002، پنجمی در سال 2003، دومی در سال 2004 و ششمی در سال 2005 که در آن سال از باک بنزین دوتایی بحث برانگیز استفاده شد و تیم به هوندا فروخته شد. بدون در نظر داشتن پیروزی جنسن باتن در مجارستان در همان سال، سازنده ژاپنی تصمیم گرفت تا افراد خودش را بیاورد و ویلیس مجبور بود به فردی ناآگاه و بی تجربه یعنی شوهی ناکاموتو (Shuhei Nakamoto) گزارش دهد. با توجه به این که چندان نیازی به او احساس نمی شد، او به آدریان نیوی در تیم ردبول در سال 2007 پیوست. قرارداد او بدون دلیل مشخصی در سال ماه جولای 2009 به اتمام رسید.

ویلیس مشاور تیم HRT در سال 2010 شد. در اکتبر 2011، او توسط راس براون به عنوان مدیر بخش تکنولوژی در تیم مرسدس انتخاب شد، جایی که او توانایی های خود در کنترل آیرودینامیک ماشین و شبیه ساز را نشان داد.

مایک الیوت-لوئیس همیلتون-نیکو روزبرگ

مایک الیوت-لوئیس همیلتون-نیکو روزبرگ

 مایک الیوت Mike Elliot –مدیر بخش آیرودینامیک

بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه امپریال کالج لندن با مدرک مهندسی آیرودینامیک، مایک الیوت در سال 2000 وارد تیم مک لارن شد. هشت سال بعد او وارد انستون شد و به عنوان سر مهندس آیرودینامیک به استخدام درآمد. در جایی که با جیمز آلیسون کار می کرد، او مسئول دفتر مهندسی رنو-لوتوس بود. با لوتوس E21 در سال 2013 او شروع به معرفی فلسفه تقسیم بندی اجزا نمود (در واقع کنترل و هدایت هوا با استفاده از اجزای مختلف و پیچیده یا قطع کردن و بردین بخشی از آنها) کاری امروز در تیم مرسدس انجام می دهد.

بعد از سه سال و نیم، الیوت درخواست راس براون برای جایگزینی او با لوئیک بیگویس (Loic Bigois) را به عنوان مدیر بخش آیرودینامیک پذیرفت ولی به گفته راس براون آسان نبود و او در کتاب خود به عنوان یک مبارزه تمام عیار یاد کرده است:

من مایک را به عنوان مدیر بخش آیرودینامیک در مرسدس استخدام کردم. او در تیم لوتوس نفر دوم بود. وقتی شما به دنبال یک مدیر می گردید، به عقیده من بهترین و جالب ترین کار این است کسی را برگزینید که در تیم دیگری بیشرفت نمی کند. این افراد به دنبال فرصت هایی هستند که خود را بالا بکشند و ثابت کنند، آنها بی تجربه هستند ولی می توانند به خودشان برای پیشرفت و حرکت رو به جلو کمک کنند. مایک دقیقا مثالی عالی از این دست افراد است. تعدادی از همکارانم در مرسدس که مایک را می شناسند، به من گفته بودند پشتکار خوبی دارد. البته تیم لوتوس پیشرفتش را مدیون این حرکت بود که با توجه به بودجه کم، تا حد ممکن به اهدافی که می خواست می رسید. وقتی شما کسی را بیرون از تیم وارد می کنید یک رقابت شکل می گیرد، ولی چه کسی توجه می کند زمانی که فردی خوب و با استعداد باشید. وقتی کسی را به خاطر توانایی هایش استخدام می کنید شما به جزئیات توجه دارید.

مایک خیلی سخت راضی می شد، چون او به تیم لوتوس بسیار وفادار بود. تیم لوتوس در یک معضل مالی گرفتار بود، و او نمی خواست کسی باشد که رفیق نیمه راه است و از کشتی زودتر پیاده شود. مقداری زمان برد تا مایک راضی شد به ما ملحق شود. در واقع، ما به دنبال افرادی هستیم که سخت از تیم شان دست می کشند زیرا ما به تعلق و وفاداریشان احترام می گذاریم. اگر کسی گفت که این اولین بار است، شما باید کمی تامل کنید و بپرسید چرا؟!

جان اوون-مایکل شوماخر-جایگاه جایزه سازندگان

جان اوون-مایکل شوماخر-جایگاه جایزه سازندگان

جان اوون John Owen –مدیر بخش طراحی

جان اوون بسیار محتاط است ولی بسیار شخصی کلیدی در سلسه مراتب مرسدس می باشد. و به همین دلیل او جزء مهندسانی بود که برای دریافت جایزه ماشین برتر سال 2015 از مجله اوتوکار برای مرسدس W06 انتخاب شد. زمانی که کاستا و ویلیس به جمع مرسدسی ها پیوستند، اوون مدیر بخش طراحی شد و از سال 2010 تاکنون در این پست است.

مثل مایک الیوت، او مدرک مهندسی آیرودینامیک خود را از دانشگاه امپریال کالج گرفته است، جایی که در سال 2000 به دفاع از نظریه خود درباره- کنترل غیر فعال گردابه های سیستم تعلیق در بدنه های بی شکل- پرداخت. بعد از 9 ماه با تیم رینارد، ویلم توت او را در سال 2001 برای دپارتمان آیرودینامیک سوئبر استخدام کرد و در بخش تونل باد هینویل (Hinwill wind-tunnel) مشغول به کار شد.

او در سال 2007 به کارخانه هوندا پیوست و در بخش آیرودینامیک مشغول شد. او بخشی از ماجراجویی های براون در سال 2009 بود، و مفتخر شد در سال 2014 و 2016 در گرندپری بریتانیا جایزه برنده سازندگان را بگیرد.

لوئیک سرا

لوئیک سرا

لوئیک سرا Loic Serra – مدیر بخش دینامیک خودرو

لوئیک سرا در پیروزی لوئیس همیلتون و والتری بوتاس در سکوی کانادا 2017 در کنار آنها بود و جایزه برنده سازندگان را دریافت نمود. در ساحل عاج به دنیا آمده است و 45 سال سن دارد و از سال 2013 در سمت خود باقی مانده است.

او از دانشگاه هنرهای ملی پاریس مدرک مهندسی خود را گرفته است. سرا کار خود را در کارخانه میشلن شروع کرد (مثل پیر واچه (Pierre Wache) در تیم ردبول) و مسئولیت او برای یک دهه کنترل تغییرات شاسی و تایر بود. در اکتبر سال 2010 او به تیم بی ام و-سائوبر پیوست و به عنوان مدیر بخش عملکرد خودرو مشغول به کار شد. سه سال بعد، او ارتقا گرفت و به عنوان مدیر بخش دینامیک موتور مشغول شد. راس براون متقاعد شده بود و سرا در چهار سال گذشته در دفتر طراحی بارکلی مشغول به کار بوده است.

مک لارن سال پیش او را برای استخدام انتخاب کرده بودند ولی توتو ولف و پدی لاو متقاعد شدند که او را نگه دارند.

اندی کاول

اندی کاول

اندی کاول Andy Cowell – مدیر بخش مدیریت عملکرد بالای سیستم موتور

مثل فراری و رنو، تیم مرسدس موتور خود را تولید می کند. اندی کاول مردی است که پشت سیستم موتور هیبرید 6 سیلندر V شکل توربو است. علاقه او به مسابقات رانندگی زمانی آغاز شد که در کنار پدر خود در مسابقات بالا رفتن از تپه شرکت می کرد.

پدر من از زمانی که دانش آموز بود مسابقه می داد.

او مدرک مهندسی مکانیک خود را از دانشگاه لنکستر گرفته است.

و وقتی که من 3 ساله بودم و خواهرم 5 سال داشت، او به مسابقات برگشت و ماشین خود را در گاراژ آماده می کرد. هر آخر هفته ما ماشین را در تریلر می گذاشتیم و به مسابقه می رفتیم. وقتی من 17 سال داشتم و تازه لایسنس رانندگی گرفته بودم، من و پدرم ماشین را اشتراکی استفاده می کردیم و در مسابقات بالا رفتن از تپه شرکت می کردیم. تمامی یادگیری های من در همین راه و مسیر بوده است. در روزی که من پدرم را شکست دادم (زمانی که هر دو از یک ماشین استفاده می کردیم و شماره ها متفاوت بود)، این یک پیروزی بزرگ برای من بود و کمی بعد برای پدرم نیز این اتفاق افتاد. وقتی من بچه بودم با ماشین ها احاطه شده بودم و الان نیز این گونه است!

بعد از 12 سال کار در کازورث (مقاطع محدود در بی ام و)، کاول به مرسدس- ایلمور که بر روی موتور V10 و V 8 مک لارن کار می کرد پیوست. بعد از 4 سال همکاری بین بریکزورث و بارکلی، مرسدس موافقت کرد که موتور تیم براون را تامین کند و در همان سال به عنوان تیم وارد رقابت های فرمول 1 شد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

28 دیدگاه

 1. SINA

  29

  2

  عالى
  راس براون نابغه واسه خودش
  اين افراد موقع اون ب مرسدي ملحق شدن
  و ى تيم تشكيل دادن
  موقع شكست كسى ديگرى رو تقصير كار اعلام نميكنه
  موقع پيروزى هم كسى خودخواهى نميكنه
  ❤️??❤️

  • king soltan

   20

   1

   با سلام
   کاملا باهاتون موافقم دقیقا همینطوره که میگید به نظرم فرمول یک پیشرفته ترین ورزش دنیاس و در اصل ورزش نیست یه جور حرف حق زدن با پشتکار و سعی بسیار و مغرور نشدن به جایگاه هستش دقیقا کاری که مرسدس می کنه و کاری نداره بقیه چه کار می کنند کار خودش را می کنه……

 2. saeedsl1

  30

  9

  و چقد همیلتون و بوتاس خوش شانسن ک تو تیمی هستن ک همچین کادری داره!!!

  کاش ی همچین شانسی نصیب آلونسو یا فتل و فشتپن میشد تا نتایج جور دیگه ای رقم بخورن و رقابت ها جذاب تر بشن….

  • Meysam..LaFerrari

   19

   27

   فتل همچین شانسی نصیبش نشده ؟ شما مسابقه روسیه رو یادت رفته ؟ ماشین مرسدس تو اون مسابقه به وضوح ضعیف تر از ماشین فراری بود ، فتل اولش استارت خوبی نزد بعدش هم تنها کاری که تونست بکنه این بود که خودشو نزدیک کنه. در اون مسابقه کیمی فستست لپ زد ، فتل پول پوزیشن گرفت و همیلتون هم که کلا ماشینش مشکل داشت و ماشین فراری خوب بود و فتل از فرصت استفاده نکرد.
   مسابقه ی اتریش رو هم میتونم مثال بزنم ، دوست عزیز شما دیدی دیگه وقتی فتل خواست به بوتاس نزدیک بشه ، هم خودش این توانایی رو داشت هم ماشین سریع بود و اگه برای اول شدن تو اون مسابقه بیشتر تلاش میکرد از اول مسابقه ، امکانش بود. همیلتون هم که تو جریان رقابت نبود و با توجه به اختلاف بسیار نزدیک تایم ها در تایم گیری ، فتل نمیتونست با نبوغ خودش اون اختلاف کم رو جبران کنه؟ میتونست ولی اینکارو نکرد. (حالا به هر دلیلی ، شاید چون همیلتون رده چهارم بود راضی شده بود به دومی)
   مسابقه ی بریتانیا هم فتل شانس دوم شدن رو داشت (حداقل) همونطور که کیمی به راحتی میتونست دوم بشه و بدشانسی آورد اگه فتل بد استارت نمیزد و جایگاهش رو از دست نمیداد و بعدش هم اون تعویض زودهنگام و از دست دادن تایم … قطعا بوتاس رده ای بهتر از چهارم بدست نمی آورد.
   آذربایجان رو چی میگی؟! اگه فتل اون حرکت بچگانه رو انجام نمیداد با توجه به بدشانسی همیلتون شانس پیروزی فتل در حد 100% بود.
   حالا من میخوام بدونم دیگه چه شانسی باید نصیب فتل بشه که شما خوشتون بیاد؟ واقعا آلونسو با ماشین مکلارن که بیچاره 1 مسابقه رو به زور تمام میکنه باید با فتل مقایسه بشه که تا الآن شانس زیاد پیروزی در 6-7 مسابقه رو داشته؟!

   • SINA

    22

    13

    حق با اقاى لافرارى هست
    شخصى اجازه حرف زدن نداره!
    فرارى در حال حاضر بهترين ماشين رو داره با كمبود١ثانيع در هر دور
    و اين ضعف سب هست ك رانندگى بلد نيست حتى درحد بوتاس!
    ٢٦نوامبر تيم پرافتخارتون رو ميبينيم!

   • Ah Ferrari

    13

    3

    دوست عزیز میثم.
    منم مثل شما قبل از اینکه طرفدار فتل باشم طرفدار فراری بودم و هیچ چیز رو با فراری عوض نمیکنم.من قبلا با شما تو سایت پدال و اینجا کمی آشنا شدم.
    مشابه این کامنت رو شما چند بار دیگه گذاشتید.و سعی کردید ضعف عملکرد وتل رو بیان کنید. سوال من از شما اینه که آیا من و شما از مسئولین فراری بیشتر میفهمیم و یا از اونها نصبت به فراری بیشتر تعصب داریم.؟ معلومه که نه. وقتی قرارداد قبلی وتل و همچنین پیشنهاد 138 میلیون دلاری فراری به وتل رو میبینم با قاطعیت میگم وتل راننده با ارزشی هستش و فراری اصلا نمیخواد از دستش بده.با توجه به اینکه مثلا آلونسو هم قردادش امسال تموم میشه و فراری میتونه راحت آلونسو رو با این وضعیت مکلارن در اختیار بگیره.

   • Meysam..LaFerrari

    14

    8

    احمد رفیق کسی به مهارت فتل شک نداره.همه میدونن فتل راننده ی خوبیه. همونطور که آلونسو راننده ی بسیار خوبیه. اما برتری فتل چیه؟ فتل 7 سال جوون تر از آلونسوئه. آلونسو داره به بازنشستگی نزدیک میشه در صورتی که فتل 6-7 سال دیگه میتونه تو اوج باشه. بخاطر همین فعلا هیچ راننده ای بهتر از فتل برای فراری وجود نداره. شما کامنت های قبلی من رو خوندید قطعا و میدونید چقدر دوست دارم موفقیتش رو در فراری ببینم.
    اما باید منطقی با قضیه برخورد کرد، واقعا فتل امسال شانس پیروزی در 6-7 مسابقه رو داشته تا الآن اگه یکم به مسابقات فکر کنید خودتون متوجه میشید.باز هم کسی شک نداره ماشین مرسدس سریع تره اما هیچکدوم از این ها دلیل بر این نمیشه که شانس خوب فتل رو در نظر نگیریم برای قهرمانی.
    ___________________
    @Sina
    غیر از آذربایجان تو تایم گیری دیگه تو کدوم مسابقه فاصله 1 ثانیه بوده؟ تازه کاملا مشخصه فراری هر چند باز هم به مرسدس نمیرسه ولی تو مسابقه خیلی بهتر از تایم گیریه، مرسدس تو تایم گیری تنظیمات موتوری خیلی قوی ای انجام میده.
    اون سالی که فاصله 1 ثانیه بود فتل حتی برای رتبه ی سوم هم نمیتونست مبارزه کنه اما الان برای قهرمانی میجنگه و شانس خوبی داره، با تحریف واقعیت به چی میخوای برسی؟
    به بوتاس کار ندارم ولی همیلتون قبلا خودش رو ثابت کرده و با این حرف های بی اساس ضره ای از اعتبارش کم نمیشه. نیکو رزبرگ همیشه زیر سایه ی همیلتون بود تو مرسدس ، اینو که قبول داری رزبرگ راننده ی خوبی بود؟؟ 3 سال با اختلاف زیاد از همیلتون شکست خورد 2016 هم با شانس و اقبال یه قهرمانی گرفت رفت پی کارش وگرنه رنگ همون قهرمانی رو هم نمیدید.

   • Behzad

    1

    1

    ببخشید دوست گرامی این مسابقاتی که نام بردید برای امسال بود یا سال قبل؟

   • REZA.M

    1

    0

    -Meysam..LaFerrari-بقول یکی از دوستان نیمی از واقعیت از دروغ بدتره.شما چشمت رو روی نیمی از واقعیت بستی و داری نیمه دیگش رو اونطور که خودت دوست داری بیان میکنی.

   • الف ی برگشت خورده

    2

    3

    سینا
    آره آره
    مسابقه های آلمان و بحرین و اسپا و موناکو و … هم مرسدس سر بود
    دقیقا تو کدوم مسابقه مرسدس یک ثانیه تو هر دور سریعتر بود؟
    یاد بگیرین با منبع حرف بزنین
    رانندگی بلد نبودن فتل که به همه اثبات شده
    راستی
    تو پاور رنک کجاست این پسر اسپینی؟

  • SINA

   12

   4

   واقعاً
   نيكو و شوماخر٣سال عمرشون رفت پاى تيمى ك اينا الان دارن ركورد ميزنن همينطورى.
   درضمن ادمين محترم(اقاى رحمت)مصاحبه جديد ورلاين ك انجام داده رو هم اگه ميشه بذاريد.

 3. milad-mhd

  13

  27

  این مقاله سر تیتر دیگه ای هم میتونه داشته باشه واسه چند ساله اینده بدین شکل که کسانی که پشت موفقیت لوئیس همیلتون بودند !! تو بیوگرافیشم مینویسن سپس در سال 2014 شانس به همیلتون رو کرد و تیم مرسدس با ساخت ماشینی که چند ثانیه با سایر ماشین ها فاصله داشت موجب شد همیلتون بدون انجام دادن کار خاصی به راحتی چندین قهرمانی کسبک ند و حتی بتواند رکورد هایی شبیه به نابغه های فرمول یک از خود به جا بگذارد که این رکورد ها تنها از لحاظ عددی شبیه به هم بوده و هیچ گونه مهارتی در آن ها نقش نداشته .

  • Ali.Shafie.Saber

   9

   10

   حیف نیست این اطلاعات و این حجم بالای استعداد را شگا اینجا اشکار میکنی؟
   فتل الان خدای راننده ها است.
   اما همیلتون همینکه کاری کرده هواداران فتل له این روز بیفتند، کافیه.
   دست به دعا برای فراری بلند کنید.

  • ...m6...

   7

   6

   میلاد…😂اینقدر تحت فشاری؟
   پ.ن قهرمانیای ۵ با ماشین غول نوشابه سازی ارزشمنده😂
   همیلتون بهترین راننده ی این عصر فرمول یکه! انگار خود شوماخر باید بیاد بگه اقا همیلتون کبیر از من بهتره

   • akbar

    4

    3

    چی میزنین میاین کامنت میذارین؟! این پست مال پارساله و اون کامنتم همینطور.
    خبر مجددا پست شده شما اومدی دعوا بسازی؟
    تاریخ کامنت رو لااقل ببینین فناتیکای عزیز

 4. سینا نوحی

  9

  1

  کامنت یعنی دیدگاهی که شخص راجع به یه موضوعی داره،نه اینکه آدم با تعصب و کل کل و دعوا کردن یه سری بحث هاییو که بعضیاشون اصلا ربطی به تیتر مقاله نداره رو پیش بکشه و کاملا بسته در مقابل عقاید دیگران رفتار کنه،امیدوارم منم مورد حمله قرار نگیرم و دوستان یکم نگران سلامتیشون باشن

 5. Behrooz

  4

  0

  در زمانی که فرناندو آلونسو دومین قهرمانی دوران حرفه ایش را در سال 2009 بدست می آورد

  این مطلب در اولای صفحه رو اصلاح کنید ، سال 2009 فکر کنم جنسون باتن اول شد

 6. حامد

  7

  0

  ممنون از ادمین های سایت برای کار کردن این خبر چون معمولا تلاش این افراد (مهندسا، مکانیکا و …) در مقابل موفقیت های راننده گم میشه و مورد توجه قرار نمی گیره. از همه این افراد برای ساخت چنین شاهکاری تشکر میکنیم. لوییس هر چه قدر هم مهارت داشته باشه بدون تلاش های شما به جایی نمی رسه. هر وقت لوییس از ماشین شکایت کرد همین افراد با تلاش شبانه روزی ماشین رو برای مسابقه بعد اصلاح کردند.
  امیدواریم سال بعد ماشینی حتی از این هم بهتر طراحی کنید.

 7. Hamed

  4

  0

  راس براون ، آلدو کاستا، جیمز الیسون
  فراری چقدر راحت این نوابغش رو از دست داد و رقیبش بهترین بهره رو ازشون گرفت
  بخصوص آلدو کاستا که یادمه تو ایتالیا همش بهش سرکوفت میزدن و همه کاسه کوزه ها سر این بیچاره شکست ولی مرسدس بهش بها داد فرصت داد و نتیجش رو دید

 8. امید نورمحمدی

  6

  5

  فراری در هیچ زمینه ای امسال در حد مرسدس نبود. سنگاپور مشخص کرد. از نظر تکنولوژی اظهار نظر نمیکنم ولی کار تیمی و پیت استاپهای بینظیر و استراتژی بینقص مرسدس خیلی خیلی بهتر از فراری بود.
  واقعا اگر فراری قهرمان سال میشد خنده دار بود.

دیدگاه خود را بیان کنید