فرمول یک ایران – فصل 2014 با رونمایی از پیچیده ترین موتورهای هیبرید همراه بود، این موتورها با شش سیلندر و حجم 1600 cc با تکنولوژی پاشش مستقیم سوخت و با بهره گیری از توربوشارژر و همچنین نیروی برق ساخته شدند، اما تکنولوژی ساخت این موتورها بسیار بالا بوده و در این پست و پست های آینده قصد داریم که به صورت کامل به توضیح این موتورها بپردازیم.

پاور یونیت و انجین فرمول یک

اساس ساخته شدن چنین موتورهایی قوانین جدید فرمول یک بود که بیشتر مطابق با محیط زیست و پیشرو در صرفه جویی انرژی های تجدید ناپذیر بود. بر این اساس محدودیت موتورها در مصرف سوخت تقریبا دو برابر شد و این تمام معادلات را برای موتورهای قبلی به هم میزد و تیم ها مجبور به ساخت موتوری فوق پیچیده برای رعایت قوانین جدید شدند.

بر اساس قوانین جدید مسافت یک گرندپری می بایست با 35% سوخت کمتر و با 100 کیلوگرم (تقریبا 140 لیتر) سوخت در باک به پایان برسد. علاوه بر این میزان پاشش سوخت در هر ساعت نباید بیشتر از 100 کیلوگرم باشد، این بدین معنیست که با چنین مقدار سوخت و قوانین سختگیرانه نمیتوان مسافت یک گرندپری را به طور کامل طی کرد.

بله حال سوال پیش می آید که پس چطور ماشین ها قادرند یک گرند پری را به طور کامل طی کنند؟ اینجاست که سیستم جدید و پیچیده دابل هیبرید (Double Hybrid) به کار گرفته میشود.

موتورهای جدید دارای دو موتور الکتریکی هستند که یکی مستقیما به توربوشارژر متصل شده و دیگری مانند سیستم سابق (KERS (Kinetic Energy Recovery System از انرژی جنبشی استفاده میکند، این باعث میشود که ماکزیمم قدرت خروجی ترکیبی از دو موتور الکتریکی 760 اسب بخار معادل موتور V8 سال 2013 باشد!!!

تا به اینجا با چگونگی و اساس به وجود آمدن موتورهای هیبرید آشنا شدیم با ما همراه باشید تا در پست های آینده به صورت جزئی ساختار و تکنولوژی های به کار رفته در قسمت های مختلف این موتورها را توضیح میدهیم.

 قسمت دوم

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید