فرمول یک ایران – تیم فراری که فصل 2019 فرمول یک را به شکلی فاجعه بار و دور از انتظار آغاز و امید تمامی هواداران خود برای کسب قهرمانی در این فصل را نیز نا امید کرد، بعد از تعطیلات تابستانی موفق شد ورق را برگرداند و 3 مسابقه از 4 مسابقه ی اخیر را با پیروزی پشت سر بگذارد. آن ها نه تنها در پیست هایی سرعتی همانند اسپای بلژیک و مونزای ایتالیا که تا حدودی انتطارات از آن ها برای پیروزی در این مسابقات زیاد بود موفق به کسب پیروزی شدند بلکه در پیستی نظیر مارینا بی سنگاپور نیز برتری خود را کاملا به سایر حریفان دیکته کردند و علاوه بر کسب پول پوزیشن موفق به کسب پیروزی در این مسابقه نیز شدند. گرچه نتیجه مسابقه روسیه به نفع فراری نشد اما آن ها در تمام لحظات مسابقه تا قبل از اتفاقات پیش آمده برتر از سایرین و به خصوص مرسدس بودند و مسابقه روسیه می تواند نوید دهنده این باشد که فراری پتانسیل رقابت با مرسدس در مسابقات بعدی این فصل از رقابت های فرمول یک را دارا می باشد.

SF90 فراری با پکیج آیرودینامیکی جدید که شامل تولید نیروی رو به پایین بیشتر در خودرو می باشد، قدم رو به جلویی را برداشته است و اگر چه این بروز رسانی های آیرودینامیکی موجب ایجاد بیشتر درگ در خودرو شده اما فراری این مشکل را به واسطه موتور قدرتمند و سرعت فوق العاده آن در مستقیمی ها رفع و رجوع کرده است.

اما از آن طرف در مرسدس، بروز رسانی نسخه 3 موتور آن ها مطابق انتظارات عمل نکرد و این مورد بلای جان این تیم شد چرا که برای حفظ قابلیت اطمینان آن نمی توانستند از حداکثر قدرت موتور بهره گیرند. فراری که در حال حاضر از نظر قدرت آشکار موتور دست بالا را در اختیار دارد، با تغییراتی که در گرندپری ایتالیا در موتور خود ایجاد کرد، کارایی آن را بالاتر برد و در مسابقات بعدی نیز از قدرت فوق العاده آن نهایت استفاده را کرد.

چارلز لکلرک و لوئیس همیلتون - سنگاپور 2019

چارلز لکلرک و لوئیس همیلتون – سنگاپور 2019

نکته قابل توجه دیگر این است که فراری علاوه بر سریع بودن در مسابقات، به نظر می رسد که مود اختصاصی دیگری برای جلسات تعیین خط نیز در اختیار دارد چرا که چارلز لکلرک با بهره گیری از این موتور و مود مخصوص آن در دور های تعیین خط موفق به کسب چهار پول پوزیشن در چهار مسابقه قبلی شد و این مورد نشان می دهد که علاوه بر سبک رانندگی چارلز لکلرک، ستاپ خودرو نیز در آن دخیل بوده است.

اما علاوه بر تمام این موارد، مهم ترین نکته و شاید تنها موردی که از دید بسیاری مخفی مانده این است که فراری با بروز رسانی های جدیدی که معرفی کرده، هم اکنون قادر است تا از عملکرد تایر ها به نحوی استفاده کند که قبلا قادر به انجام آن نبوده است. به نظر می رسد که خودروی قبلی فراری (قبل از به روز رسانی ها) قادر به گرم کردن تایر های جلو طوری که آن ها را به دمای عملیاتیشان برساند نبوده و این بدان معناست که علاوه بر کاهش عملکرد و طول عمر تایر ها نسبت به رقبا، مدت زمان کمتری قادر به استفاده از آن ها بودند.

نکته دیگر این که کانسپتی که فراری خودروی 2019 خود را بر اساس آن طراحی کرده، تا قبل ازاین به روز رسانی ها با لاستیک های نازک تری که برای فصل 2019 معرفی شده اند دچار مشکل شده بود (ضخامت تایر ها برای فصل 2019، 0.4 میلی متر کاهش یافته است). به روز رسانی که فراری در سنگاپور معرفی کرد توانست به شکل مطلوبی ضعف خودروی فراری در پیچ های سرعت پایین را تقویت کند، طوری که حتی خود فراری نیز فکرش را نمی کرد که خودرو بدین شکل به آن ها پاسخ دهد.

تصاویر زیر نشان دهنده تغییراتی است که موجب تقویت خودروی فراری شده است:

جزئیات بال جلوی فراری SF90

بال جلوی جدید فراری در مقایسه با بال قبلی

بال جلوی جدید فراری در مقایسه با بال قبلی

مهم ترین و فراگیر ترین به روز رسانی فصل 2019 که بعد از معرفی آن توسط مرسدس در فصل 2017 توسط اکثر تیم ها به کار گرفته شد و در این فصل نیز به مرور تمام تیم ها بال جلوی خود را بر پایه این بروز رسانی تغییر دادند استفاده از یک پوشش تونل مانند در زیر دماغه بال جلو می باشد که به آن آندِر نوز کِیپ (Under-Nose Cape) گفته می شود. فراری نیز از این تغییر جا نماند و برای گرندپری سنگاپور بال جلوی خود را بر این اساس طراحی و این المان را به بال قبلی خود اضافه کرد و در عوض پایه های بلند و شکاف دار بال جلو را حذف کرد. اما تاثیر این المان در چه چیزی است و چگونه موجب افزایش بهره وری بال جلوی خودروی فراری شده است؟

بال جدید فراری در مقایسه با بال قبلی از نمای روبرو - فلش سبز: ناحیه تونلی ایجاد شده

بال جدید فراری در مقایسه با بال قبلی از نمای روبرو – فلش سبز: ناحیه تونلی ایجاد شده

اساسا این المان باعث افزایش نیروی رو به پایین تولیدی توسط بال جلو می شود. نحوه قرار گیری این المان و همچنین شیب رو به پایین دماغه موجب می شود که هوای عبوری از زیر این قطعه برای مطابقت سرعت خود با هوای عبوری از قسمت بالایی مسیر بیشتری را طی کند و در نتیجه این مورد موجب ایجاد ناحیه کم فشاری در این قسمت می شود و در نهایت هر گونه اثر لیفت در این ناحیه را محدود می سازد.

بال جلوی جدید فراری از نمای تحتانی

بال جلوی جدید فراری از نمای تحتانی

ساختار خاص سورتمه ای مانند این قطعه نه تنها بر مسیر جریان هوای ورودی به خودرو تاثیر می گذارد و باعث تقویت بهره وری عملکرد ساختار های آیرودینامیکی کلیدی خودرو همانند بارج بورد ها می شود بلکه مرکز فشار آیرودینامیک خودرو (Centre of Pressure) را نیز جایجا می کند.

جزئیات کف خودروی فراری SF90

کف خودروی فراری

کف خودروی فراری

برای عملکرد بهتر و بهره وروی مناسب قسمت جلویی، تعادل و بهبود ثبات جریان هوا در نواحی انتهایی خودرو، تیم فراری در قسمت هایی از کف خودرو که مستعد خم شدن و دارای انعطاف هستند را با تیکه ای فلزی ترکیب کرده و بدین ترتیب شیار های روی کف را به نوعی در جای خود سفت کرده است. ارتعاشات ایجاد شده در محل این شکاف ها موجب بر هم خوردن عملکرد و کارایی آن ها می شود و در نهایت موجب کاهش کارکرد موثر شکاف های پراکندگی اثر تایر (Tyre Squirt Slots) که وظیفه آن ها هدایت هوای تمیز و بدون اغتشاش به محل دیفیوزر می باشد (شکاف های زرد رنگ درون تصویر)، می شود.

جزئیات دیفیوزر خودروی فراری SF90

دیفیوزر خودروی فراری

دیفیوزر خودروی فراری

فراری همچنین از این موقعیت استفاده کرد و طراحی دیفیوزر خودروی خود را نیز تغییر داد. این دیفیوزر در گرندپری فرانسه معرفی شد اما موفق نشد عملکردی که پیش بینی شده بود را ارائه دهد. تمرکز اصلی این تغییرات بیشتر روی فلپ های سبک فلپ گِرنی (Gurney Flap) که در قسمت بالایی و خارجی دیفیوزر قرار گرفته اند، بوده است.

در حالی که فراری در چند مسابقه اخیر با بروز رسانی های فوق، موفق به تجدید حیاتی دوباره شده و ما را به تماشای مسابقات جذاب تر در ادامه ی فصل 2019 امیدوار کرده اما تیم مرسدس هم اکنون روی مواردی که به فصل 2020 و یا حتی 2021 ارتباط دارد در حال آزمایش می باشد و به نظر می رسد برنامه ای برای معرفی به روز رسانی های بزرگ ندارد و با نگاه به آینده در حال توسعه خودروی خود می باشد. موارد آزمایشی توسط مرسدس را در مقاله ای دیگر برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

11 دیدگاه

 1. نیما

  5

  0

  فراری الان فقط در پیچ های سرعت پایین نسبت به مرسدس زمان از دست میده و در سرعت متوسط و بالا، مرسدس چند صدم ثانیه جلوتره و در مسیر مستقیمی حدود نیم ثانیه نسبت به مرسدس بدست میاره که بعد آپدیت سرعت ماشین فراری در چهار بخش هم بالا رفته یا مرسدس افت کرده
  با توجه به اینکه قوانین 2019 و 2020 یکی هست، واسه مرسدس فرقی نمی کنه که مشکل کجا حل کنه و ترجیحش اینه که همین امسال پیشرفت کنه همونطور که فراری منتظر ماشین 2020 نشد که مشکل حل کنه و با هزینه بیشتر، مشکل حتی بعد مشخص شدن قهرمانی ها حل کرد

  • سید حامد محمدی

   6

   0

   خواهش می کنم. ممنون⁦♥️⁩
   قسمت دوم تله متری رو هم دارم روش کار می کنم. ولی به دلیل مشغله های شخصی روند آماده سازیش یخورده کند داره پیش می‌ره. اما حتما آمادش می کنم و به زودی در سایت قرار میگیره

 2. Alirezzza

  9

  1

  من که معتقدم یه موتور فرمول یک هرچقدرم که قوی باشه تا وقتی از لحاظ فنی به دفعات دچار مشکل بشه حالا یا موتور درونسوز یا ام جی یو کی یا هرچی به درد نمیخوره…. کار شاخو مرسدس کرده که تا الان موتورش آخ نگفته

  • ESI

   1

   4

   با همه این بروز رسانی های فراری که اکثرا در سنگاپور بود باز هم مشخصاً مرسدس جلوتره . احتمالا دست فیا تو کاره برای جذاب کردن مسابقات،در حالیکه رکورد پل پوزیشن سال گذشته سریعتر از چهار مسابقه گذشته بوده تو همین مسابقه روسیه تایم تعیین خط مرسدس نسبت به سال قبل ۰/۷ثانیه کندتر بود برای پکیجی که تایم پل ۲۰۱۹ مجارستان نسبت به پل۲۰۱۸ تقریباً ۲/۵ ثانیه سریعتر بود خیلی عجیبه؟!

 3. بیژن

  6

  9

  همین مطلب نشون میده مرسدس چقدر جلو هست نسبت به سایر تیم ها ،امیدوارم سال بعد رقابت جذابی رو ببینیم همراه با قهرمانی مرسدس 😉
  ممنون برای مطالب مفیدتون

 4. maranello

  0

  5

  سلام به همگی چند مورد هم من اضافه کنم به دلایل قدرت فراری در آینده😊
  جریمه شدن دایملر به دلیل تقلب در میزان آلایندگی
  حضور در تورنمنت فرمولا ای که تمرکز موتوراسپرت مرسدس رو تا حدی به سمت خودش خواهد کشید
  و تغییرات ساختاری تیم

 5. امین

  1

  3

  ایشالا ایران هم یروزی تو مسابقات دستی بر آتش داشته باشه حالا چه موتوری چه طراحی و آیرو.مثلا فک کنید تامین کننده موتور هاس ایرانخودرو باشه و سایپا هم طراحی بال جلوی ویلیامزو بکنه!!
  ایشالا سال ۳۰۲۰

   • Amin-5

    1

    0

    تا اون موقع به احتمال 90 درصد انسانی هم وجود نخواهد داشت با این وضع الانمون

دیدگاه خود را بیان کنید