فرمول یک ایران – طبق اظهارات مدیر بخش فرمول یک پیرلی، هدف اصلی برای فصل 2021 توسعه و ساخت تایرهایی با یک بازه عملیاتی گسترده‌تر است.

کمپانی ایتالیایی، لاستیک های نازک‌تری نسبت به نسل قبلی‌شان را معرفی کرد که پیش‌بینی می‌شود که تغییرات زیادی را در فصل بعدی نخواهند دید. گرچه، فرمول یک در راستای تغییر قوانین فصل 2021، تایرهای 18 اینچی را برای خودرو ها درنظر گرفته است و ایزولا می‌گوید که رانندگان از آنها انتظار دارند که بازه عملیاتی ای را ارائه دهد که بیش‌گرمایش را حتی بیش‌تر از قبل کاهش دهد که به آنها اجازه بدهد که بتوانند زمان بیشتری به تایرها فشار بیاورند. او در ادامه افزود:

برای فصل بعد، قوانین فنی ثابت و بدون تغییر هستند پس تغییر زیادی را نخواهیم داشت. اما برای فصل 2021 ما درحال توسعه ساختار و مواد جدید هستیم و هدف اصلی ما بدست آوردن بازه دمایی گسترده‌تر است. اغلب بازخوردها از تایرهای امسال این بودند که که بازه عملیاتی آنها اندکی غیرقابل قبول است و به همین دلیل است که ما تلاش می‌کنیم که تایرهایی با بازه عملیاتی بزرگتر بسازیم  و انجام آن هم با ساختار متفاوت و یا با مواد متفاوت عملی است و جهت کارهای ما به این سمت است.

اگر ممکن باشد که بیش‌گرمایش را کاهش دهیم زیرا این قطعا چیزی نیست که رانندگان از آن خوششان بیاید، پس آنها می‌توانند بیشتر به تایرها فشار آورده و به مراتب کیفیت مسابقات بهتر می‌شود.

ماریو ایزولا

ماریو ایزولا

معرفی نسل نازک‌تر لاستیک ها در ابتدای این فصل با شروع قدرتمند مرسدس همزمان بود به گونه ای که آنها هشت مسابقه ابتدایی را برنده شدند. در حالی که تیم های دیگر در تقلا برای چسبندگی بودند یقینا مرسدس این چنین مشکلی را به ندرت حس می‌کرد، در ادامه نظراتی مبنی بر این شکل گرفت که ساختار جدید تایرهای پیرلی در پشتیبانی و کمک به مرسدس تولید شده‌اند. ایزولا در پاسخ به این اظهارات گفت:

پیرلی فقط روی مرسدس متمرکز نشده‌، من می‌توانم بگویم که تیم های بیشتری هم با تایرها سازگار هستند و آنرا درک کرده‌اند. به مک‌لارن نگاه کنید، اینکه آنها چقدر نسبت به سال پیش فرق کرده‌اند. این تنها به تایرها مربوط نیست بلکه به طراحی ماشین مربوط است. تیم هایی هستند که بسیار خوب کار می‌کنند. تورو روسو و ردبول تا چند مسابقه قبل در مورد عملکرد لاستیک ها ناراضی بودند و حالا آنها از لاستیک ها به خوبی استفاده می‌کنند. یادگیری استفاده از هرچیزی بسته به شرایط زمان می‌برد و این یک واقعیت است.

بعضی تیم ها قادر هستند که بهتر تایرها را درک کنند و برای برخی دیگر این کمی بیشتر زمان می‌برد. در نیمه دوم فصل آنها یاد خواهند گرفت و به یکدیگر نزدیک خواهند شد و از تایرها به روش بهتری استفاده خواهند کرد.

27 دیدگاه

 1. aryan261

  20

  7

  خوب که مرسدس امتیازهای فصل رو درو کرد تازه یادشون افتاده که پنجره دمایی لاستیک ها غیرقابل قبول بوده!

  آقا سید عزیز یک سوال فنی؛
  قوانین 2020 عین قوانین 2019 هست؟
  یعنی ماشین ها توی طراحی بدنه هیچ تغییر نخواهند داشت و عملا با ماشین 2019، فصل 2020 رو شروع میکنن؟؟

  • سید علی حسینی

   17

   0

   سلام، آره تقریبا همه چیز عین همین 2019 هستش، برای همین تیم های که مشکل دارن، بجای اینکه تمرکزشون رو کلا بزارن برای سال بعد روی همین سال بیشتر میزارن چون باید عیب یابی کنن و این مسیر تکاملی رو طی کنن وگرنه همین سال بعد هم درجا میزنن دوباره 🙂

   • aryan261

    5

    1

    سلام
    تشکر لطف کردید.
    پس احتمالا سال بعد هم مثل امسال تک قطبیه! 🙁

  • THE MINDBLOWER

   13

   2

   ابتدای همین دهه پیرلی نقش اصلی رو تو جذاب کردن فرمول‌یک داشت و الآن هم باید گفت که شاید اصلی‌ترین دلیل این فصل کسل‌کننده(انصافا ۴تا مسابقه آخر عالی بودن) هم پیرلی هست هرچند آقای براون هم بیشتر مقصر نباشن کمتر نیستن.

   • جنون سرعت

    9

    4

    مرسی برادر mindblower که خوب فهمیدی تو این ورزش چه خبره
    خوشحالم بلاخره یه نفرپیدا شد حرفی که من میزنم و خیلیا میگن چه ربطی داره رو بزنه واقعا حالا میبینید یه روزی به حرف ما خواهید رسید یکی از اصلی ترین کسایی که این ورزش رو به سمت نابودی میکشونه شخص اقای براون هستش و اصلی ترین دلیلش هم به نظر من اینه که ایشون تو سال 2010 باکمک مرسدس تیم مرسدس رو از دل تیم براون جی پی که تیم خودشون بود زنده کردن و از زمانی هم که توی فیا صاحب قدرت شد یه جورایی خیلی چیزا به نفع مرسدس چیده شدن و تا به اینجاکشیده شد که مرسدس چنین اختلافی با بقیه تیمها پیدا کرده
    با احترام به دوستانی که نظر مخالف دارن و حرفشون تا حدودی درست هست و میگن که مرسدس خودش شرکت بزرگی هست و سرمایه گذاری زیادی میکنه ولی دوستان قبول کنید این همه قدرت مرسدس خیلی غیرطبیعی هست
    توکدوم یکی از ورزش های موتوری تا حالا دیدین با قوانین یکسان تیمی انقدر از بقیه تیمها سر باشه
    شاید من اشتباه کنم ولی یه لحظه فکر کنید درسته مرسدس شرکت بزرگیه ولی مگه فراری مجموعه کوچیکیه یاحتی رنو یا مکلارن،مگراین قوانین چقدر جا دارن که فقط یه تیم بتونه با استفاده از قوانین این همه اختلاف ایجاد کنه به نظر من که اگه شدنی بود مطمئن باشین تیمهایی دیگه هم میتونستن بهش دست پیدا کنن

   • iman88

    10

    0

    من دو تا تیم رو در دهه هایه قبلی تو همین ف1 براتون مثال میزنم.فراری در گذشته نزدیک و مکلارن در گذشته دورتر عملا ف1 رو تبدیل کرده بودن به لیگ فوتباله المان و ایتالیا.

   • iman88

    11

    0

    درضمن سلطه مرسدس عامل اولش موتورایه هایبریدی بود(که البته اجتناب ناپذیر بودن).و مسئله دیگه سلطه مرسدس در این چندسال چندان هم مطلق نبوده.فراری دو سال تونست بشدت نزدیک بشه و اگر مشکلاته درونیش و از دست دادنه یه سری از بهترین نیروهایه انسانیش نبود امسال به مراتب اوضاع ف1 بهتر از این بود.یکی دیگه از دلایل ایجاد این اختلاف مشکلاته تیمهایه ردبول و مکلارن و رنو با تامین کننده هایه موتورشون بوده که چندین سال این تیمها رو عقب انداخت.همین الان ردبول _هوندا بخاطر این نیمچه پیشرفتی که تو این زمینه داشتن کلی از این فاصله رو از بین بردن.و مکلارن هم با پیشرفت موتورش هر روز داره بهتر میشه.
    ف1 نه تنها وابسته بلکه پیشگامه تکنولوژی روزه.اگر تیمی تو این زمینه عقب بیوفته محکوم به شکسته و برعکس .این خیلی غیر منصفانست اگر پیشرفتهایه مرسدس رو به لابی گری و باند بازی ربط داد.اونم وقتی تیمهایی مثل فراری و مکلارن تو صحنه حضور دارن.

   • arash

    5

    2

    ایمان جانم منم دقیقا با حرفه شما موافقم
    من خودم (چون گفتی تبدیل کرده بودن به لیگه المان) طرفدار بایرن مونیخ هستم و واقعا از این قهرمانی هاش خسته نمیشم 🙂 🙂 🙂
    ولی توی فرمول یک چون طرفداره فراری هستم میخوام فراری قهرمان بشه و از قهرمانی های مرسدس خسته شدم
    ولی این باز برای طرفدارای مرسدس هم هست اونا از قهرمانی های مرسدس خسته نمیشن و میخوان مرسدس قهرمان بشه هر فصل
    ولی اینکه جنون سرعت گفتن راس براون و پیرلی مافیا راه انداختن حالا پیرلی کار ندارم ولی براون اگه مافیاست خب تیما لطف کنن برم شکایت کنن پرتش کنن بیرون پس حتما مشکل از یک جایی دیگه هست وگرنه خوشحالی نیست برای تیمایی مثل فراری و ردبول که مرسدس قهرمان بشه پس وقتی قوانین یکسان هست یک جایی دیگه یعنی توی صنعت ماشین سازی یا درک و فهم مهندسا مشکلی هست

 2. iman88

  11

  3

  من فکر میکنم تمامه تیمهایی که با تایرا مشکل داشتن مثل فراری و ردبول امیدوار بودن با اکثریت اراشون بتونن تایرایه فصله قبل رو برگردونن،بخاطر همین اونقدری که باید رو رفع این مشکل تمرکز نکردن.واز این به بعد احتمالا پیشرفتشون میتونه خیلی بیشتر بشه.
  اما این قضیه افزایش بازه دمایی،مگر اصل مشکل لاستیکایه قبلی همین نبود؟اومدن این بازه رو محدود کردن تا متغیر لاستیک رو پیچیده تر کنن.مسئله اینه که هرچقدرم این بازه گسترده تر باشه بازم تیمها حداکثر فشار رو نمیارن مثل سالهایه قبل و بعد چند مسابقه وارده فازه مدیریت لاستیک میشن.کل قضیه تغییر لاستیکها برایه این بود که پایداریه لاستیکها پایین بیاد تعداده پیت استاپ ها بیشتر بشه و استراتژی هایه بیشتری امکان پذیر بشن.اما میبینیم باوجود تمامه مشکلاتی که این لاستیکا داشتن بازم بعد از چند مسابقه تیمها برگشتن به همون استراتژی محافظه کارانه حفظ لاستیکه فصول قبل.الانم اگر دوامه لاستیکارو بیشتر کنن بازم تیمها حداکثر فشار رو نمیارن .همین الان هم اگر از نظر استراتژیکی به صرفه بود تیمها با یه پیت استاپه اضافه به اون هدف میرسیدن.مثل کاری که مرسدس تو مسابقه اخر کرد.اما این مسئله به ندرت و تحت شرایط خاص میتونه تفاوتی ایجاد کنه که مثلا تو مسابقه مجارستان ایجاد کرد.

  • THE MINDBLOWER

   11

   0

   دقیقا. مسابقه داشتیم که ۴تا پیت میرفتن راننده‌ها و این باعث میشد که راننده‌های تیم‌های متوسط بتونن عالی عمل کنن و تیمای میانه جدول خیلی جاها تیم‌های برتر رو غافل‌گیر میکردن.

   • iman88

    5

    0

    دقیقا THE MINDBLOWER
    تازه اگر لاستیکها توانه فشار حداکثری رو داشته باشن یه سری عوامل دیگه هستن که بخاطر محدودیتهایی که بهشون اعمال شده (مثل محدودیت سوخت و موتور) این کارو غیر ممکن میکنن.اصلا خیلی هم خوب ،لاستیکها رو جوری میسازیم که تیمها بتونن تا جا داره بهش فشار بیارن.اما وقتی شما باید دلتایه مدریته سوخت و موتور رو رعایت کنی دوباره مدریت لاستیک ضرورت پیدا میکنه و اینجا مجبوری به یه دلتایی برسی که بیشترین بازدهی رو داشته باشه و این یعنی گزینه فشار حداکثری کلا از رویه میز برداشته میشه.همین الان اگر مشکل مدریت سوخت وجود نداشت موتور فراری میتونست خیلی بیشتر از این چیزی که الان داریم میبینیم ظرفیتهاشو بروز بده یا اگر محدودیت موتور وجود نداشت یا حداقل تیمها میتونستن تعداد موتورایه بیشتری استفاده کنن موتورایه رنو میتونستن خیلی قوی تر ظاهر بشن.من فکر میکنم این قانون محدودیته موتور شاید به نفع کمپانیهایه بزرگی مثل مرسدس و فراری بشه اما کمپانیهایی کوچیکتر حداقل تویه نسبت دوام به قدرت موتور بشدت ضرر میکنن و عقب میوفتن.اگر لاستیکهارو با همین هدفی که گفتن بسازن و سوخت گیری در حین مسابقه رو دوباره پیاده کنن ،اونوقت میشه امیدوار بود که به اون هدفی که میخوان نزدیک بشن.
    درمورد محدودیت موتور من از تاریخ و فرایندی که به اینجا ختم شده اطلاع ندارم.مصلما یه بخشیش مربوط به صرفه جویی در هزینه هاست که عامل خیلی مهمی برایه تیمهاست.و مطمئنا عوامله دیگه ای هم توش دخیلن که من ازشون بیخبرم.اما در مورد بالا بردن دوامه لاستیکها و برگردوندن سوخت رسانی به مسابقات موانعی وجود نداره که بخواد جلویه این اهدافو بگیره.

   • arash

    5

    0

    ایمان ظاهرا این قضیه سوخت گیری داره جدی میشه من خودم اول نمیخواستم سوخت گیری مجدد به ریس اضافه بشه ولی سید عزیز که خیلی ازش ممنونم توضیح داد و واقعا اون موقع گفتم اگه بیارن پس میتونه خیلی خیلی روی رقابتا تاثیر بذاره !!!
    فقط نمیدونم ایا این مشکل ایمنی بزاره دوباره سوخت گیری مجدد به پیست اضافه بشه یا خیر ؟؟؟(چون ایمنی خیلی مهمتر میتونه ظاهر بشه)
    سید یک سوال شما گفتین حدودا مهرماه قوانین 2021 تصویب میشه حدودا 1 ماه نیم خرده ای هرچه سریعتر میخواستم بدونم این سوخت گیری هست یا نه ؟

   • سید علی حسینی

    3

    0

    والا الان که همه تیم ها دارن به فیا فشار میارن سریعتر قوانین رو مشخص کنه، هیچکس فعلا از تمام اتفاقات پیش رو با خبر نیست… شاید سوخت گیری باشه شاید هم نباشه، بحث ایمنی رو میتونن یه حرکتی بزنن ولی مسئله اصلی راندمان پاوریونیتِ، سال 2014 که پاوریونیت اومد سعی شد هر سال این راندمان نسبت قدرت به سوخت افزایش پیدا کنه، مخصوصا با ثابت موندن سوخت، حالا اگر سوختگیری مجدد رو برگردونن، اینجا دچار یک سری تناقضات میشن

   • iman88

    3

    0

    ارش خیلی تو جذاب کردن مسابقات تاثیر گذاره.تعداد استراتژیهایه خیلی بیشتری امکان پذیر میشن.رو بازدهیه قدرت موتور تاثیر گذاره.بحث وزنه ماشبین پیش میاد.میتونه رو تعداد تعویض لاستییک و نوع لاستیکی که استفاده میکنی تاثیر بذاره.درصد خطا زیاد میشه.شانسهایه بیشتری بوجود میاد.امسال اگر ایندی 500 رو دیده باشی میفهمی چقدر این عامل میتونه به جذاب شدن مسابقات کمک کنه.تمامه این مثالهایی که زدم تو جریانه ایندی 500 امسال اتفاق افتادن

  • iman88

   3

   1

   والا ما که چیزی ندیدیم.فراری هنوزم به تناسب هرچی لاستیکا سفت تر میشه مشکلاتش هم بیشتر میشه.رو سافت تقریبا هیچ مشکلی ندارن،اما با مدیوم مشکلاتشون شروع میشه و با هارد به نهایت میرسه.مخصوصا برایه سب که ماشین اصلا متناسب با استایلش نیست ،هارد خیلی مشکل ایجاد میکنه.اما با سافت فوق العاده است عملکردش.
   الانم با اضافه شدن ردبول و تورو روسو به لیسته تیمهایی که عملکرد خوبی با لاستیکها دارن دیگه عوض کردن لاستیکها تو این دوفصل غیر ممکنه.وتنهاراه برایه تیمهایی مثل فراری پیدا کردنه راه حله و سازگاریه

  • Amin

   2

   9

   تا جایی ک ما دیدیم فراری بهترین بازدهی رو از سافت میگیره،مشکلات فراری دقیقا از همون فلسفه بال جلوش میاد،وقتی قرار نیس چسبندگی زیاد باشه،اینو دیگه ی آدم معمولی هم میفهمه ک با لاستیک نرم تر ماشین بهتر خواهد شد،ب نظرم حالا ک فراری قهرمانی تیمی و راننده ها رو از دست رفته میبینه بهتره ی پیت بیشتر راننده هاشو ببره و در عوض با لاستیک نرم تر نسبت ب مرسدس و ردبول مسابقه بده و فشار بیشتری بیاره مثل لوئیز تو مجارستان
   فک نکنم با استراتژی برابر با مرسدس تو مونزا و اسپا هم حتی بتونن پیروز بشن،مسابقه ۵۰ دوره و تک دور نیست ک پول رو بگیرن و برن برا برد
   و درپایان یادی کنیم از مونزا پارسال ک لوئیز دو تا فراری ها رو تو خونشون خاک شیر کرد،هیچ وقت یادم نمیره این برد،مخصوصا تو پیچ ۳ دور اول ک رفت تو دل فراری ها…

   • Hasan Mohebbi

    4

    0

    اون که ولتری بود نه لوئیس.
    من اسم اسپا پارسال رو نمیارم که چطور خرد و خاکشیر شد؛ چون طرفدار وتل نیستم.
    ولی در مورد مونزا
    ولتری (پ ن: تازگیا نمیدونم به ولتری باید چی بگم) به جای مسابقه دادن مامور کند کردن کیمی شد و پیت زودهنگام کیمی (به خاطر استراتژیست‌های مغز فندوقی فراری) و از بین رفتن لاستیک تونست برنده باشه. میتونی عکس لاستیک ماشین کیمی رو ببینی تموم کردن مسابقه خودش خیلی بود چه برسه به این‌که دوم بشه.
    راستی تا باشه از این خرد و خاکشیر کردنا.
    راستی تو سوچی پارسال هم که زد همه رو خاکشیر کرد از جمله ولتری رو.
    تو استین هم رفت جلویی‌ها رو خرد و خاکشیر کنه دید اولیش مکسه گفت ولش کن بسه هر چی خرد و خاکشیر کردم.
    داداش اینا همش واسه کل کل و کری و خنده بود ناراحت نشید 🙏😊

   • Amin

    2

    4

    ب بعضیا آدرس دقیق هم بدی باز هم جاده رو اشتباهی میرن!
    ناراحت هم نشدم اگه چیزی غیر از این مینوشتی تعجب میکردم
    حق دارین واقعا لوئیز تو این سال ها کم حال فراری رو تو خونش نگرفته،پارسال هم ک همه می گفتن فراری ب راحتی یک دو میکنه،اما لوئیز کاری نکرده ک ب این زودی ها فراموش بشه

   • ....kh:n....

    3

    0

    آره واقعا یادش بخیر پارسال مسابفه اسپا همون دور اول وتل چطوری همیلتون رو خاکشیر کرد.
    بعد مسابقه پسر سریع هی میگفت اگه وتل توی همچین حالتی باشه شکست دادنش غیر ممکنه فکر کنم ترس سالهای۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ رو تودلش انداخته بود🤣

   • Ahmad VETTEL

    2

    0

    صحبت خاکشیر شدن تو خونه شد،یادی کنیم از سیلورستون پارسال که فتل او استارت مسابقه چطور بعضیا رو خاکشیر کرد.
    امسالم که وضع مرسدس تو آلمان یه جوک کامل بود.
    همیلتونم که خودش خودشو خاکشیر کرد

دیدگاه خود را بیان کنید