از سلطه مرسدس تا سقوط فرمول یک؛ پاسخ به دو سوال پر تکرار

فرمول یک ایران – پس از پایان مسابقه فرمول یک اسپانیا 2019 که با پنجمین یک دو تیم مرسدس همراه بود، سوالات زیادی از شما عزیزان مطرح شد که انبوهی از این سوالات مرتبط با این دو مسئله بودند که چرا مرسدس به یک قدرت مطلق تبدیل و شکست دادن آن تقریبا امری غیر ممکن شده است و سوال بعدی هم مرتبط با این مسئله بوده که چرا از جذابیت مسابقه ها کاسته شده است!؟ برای همین ویدئویی را برای پاسخ به این دو سوال تولید نمودیم، امیدواریم که لذت ببرید:

 

پ.ن: مسائل مرتبط با کاهش بیننده رقابتهای فرمول یک، یک مسئله جهانیست و فقط مرتبط با هواداران داخل ایران نمی باشد، این مسئله باعث نگرانی حتی شخصی مانند لوییس همیلتون نیز شده که قبلا چندین بار گفته است شبکه هایی که حق پخش این برنامه را دارند هزینه های بسیار بالایی از مشترکین می گیرند.(آنهم به این دلیل که کاهش بیننده باعث شده که این شبکه های ورزشی برای جبران هزینه های خودشان به جیب های مردم چشم انتظار بیشتری را داشته باشند).

پ.ن 2: بابت راه حل های پیشنهادی که می توان منجر به افزایش هیجان این رقابت ها شوند لطفا نظر های شخصی خودتان را بگویید تا بیشتر بتوانیم بحث کنیم. مواردی که خود ما می توانیم به آن اشاره کنیم:

 • با استفاده از مواد جدید برای مثال گرافین که خیلی سبک تر از فیبر کربن، 200 برابر مقاوم تر از فولاد، رسانایی بالا و ضریب انتقال حرارت بالا بتوان اجباری را برای تیم ها در نظر گرفت برای ساخت بدنه و قطعات زیر آن، با این مسئله می توان به تیم ها شرایطی را تحمیل کرد تا کمی رقابت منصفانه تر شود.
 • در نظر گرفتن سطوح مختلف برای هر سکتور پیست تا شرایط برای تایرها در هر حالتی متفاوت باشد و کار برای استراتژیست ها سخت تر از هر وقت دیگری شود.
 • در نظر گرفتن یک حد نصابی از سبقت یا سریعترین دور توسط راننده هایی که در مرحله تعیین خط جز ده نفر اول قرار می گیرند و در صورت رعایت نکردن این مسئله جریمه جایگاه یا امتیاز به آنها داده شود.(مثل ورزش های کشتی یا رزمی که به ورزشکاران در صورت کم کاری جریمه هایی را می دهند).
 • ایجاد فیلتر و محدودیت هایی برای اسپانسرهایی که حضور پیدا می کنند، کمپانی های فراری و مرسدس کمی در این زمینه بالاتر از بقیه هستند. برای مثال اِپسون واقعا یک بازوی قدرتمندی برای مرسدس هست یا شل و پتروناس برای فراری و مرسدس خیلی تاثیرگذار هستند… باید برای این اسپانسر ها و شرکا کمی محدودیت ها قرار داده شود تا شرایط برابرتر شود.
 • کنترل منابع انسانی، منابع انسانی مرسدس با 1300 نفر با تیمی به مانند هاس نزدیک به 300 نفر یا حتی مکلارن و فراری با تعداد خیلی کمتر از مرسدس، کمی شرایط را سخت می کند چون پول همه چیز نیست، زمان چیزیست که بسیار مهم تر از باقی مسائل است و سرمایه زمان نمی تواند بخرد.
 • تعیین کردن سطحی برای اشتراک اطلاعات بین تیم ها و سازندگان…
 • پخش تمرکز تولید محتوا و فیلمبرداری فرمول یک از چند راننده خاص به همه رانندگان، برای مثال در همین مسابقه فرمول یک اسپانیا چندین سبقت که توسط راننده های به قول معروف فرمول 1.5 گرفته شد اصلا نشان داده نشد و این اصلا اتفاق خوبی نیست.
  دانلود فایل ویدیویی

52 دیدگاه

 1. سید علی حسینی

  31

  4

  من فقط یه مسئله برتری مرسدس رو بهش اشاره کردم تا ببینید که چقدر تیم های دیگه در بحث های اولیه از درک طراحی و ساخت عاجز هستند، این اصلا مسئله ای نیست که مرسدس باید نگرانش باشه، چون هیچ تیمی نباید از پیشرفت عقب بمونه، اگر مکلارن زودتر خودروسازی رو جدی می گرفت یا فراری خط تولید خودروهای هایبرید رو در اختیار داشت شاید خیلی از مسائل تغییر می کردند، ما داریم یک رقابت رو مشاهده می کنیم که به خاطر اینکه دیگران نمی تونن خودشون رو به مرسدس برسونن کمی این مسئله برای بیننده ها کسل کننده شده، این مسئله میتونست بهتر مدیریت بشه ولی خب اینطوری شد، اصلا هم به مرسدس ربطی نداره و ضعف دیگر تیم ها هست این مسئله

  من خودم طرفدار فراری هستم و این ضعف رو کامل قبول دارم و اینکه از یکی که قدرتمندتره بخوایم ضعیف تر بشه یا به هر روشی ضعیفش کنیم کار اخلاقی و شرافتمندانه ای نیست… بهتره که بقیه خودشون رو قدرتمندتر کنند تا حداقل در فصل 2020 یه رقابت نزدیک به هم تر رو ببینیم

  • Mekaeel

   16

   2

   من خیلی از مسائل مربوط به موتور سر در نمیارم ولی اگه بخوام پیشنهادی برای جذاب شدن فرمول یک بگم اینه که سعی کنن قوانینی بزارن که مسابقه ها بیشتر به راننده ها و نیرو های انسانی وابسته بشه تا به ماشین ها برای مثال اگه قدرت ماشین های فراری و مرسدس برابر باشه چهار راننده درجه یک برای قهرمانی می جنگن و این باعث میشه که هر مسابقه با نتیجه ای متفاوت تموم بشه

   • soroush_sh_11

    17

    8

    بر فرض مثلا کمپانی مرسدس موتور همه تیم ها رو بزنه
    ردبول آیرودینامیک و فراری شاسی و تیم ها اینجور با توسعه و راننده از هم تفکیک میشن

   • بهزاد زمانی

    6

    1

    فرمول 2 و سایر مسابقات زیرگروه فرمول یک این امکان رو برای دوشتانی که مانند شما فکر میکنند فراهم کرده. چاره این نیست کمی بالاتر رو ببینید

  • pouya

   14

   2

   جالب بود
   خدا قوت و خسته نباشید خدمت شما
   اون راهکار تعیین خط برعکس جالب بود ولی اینجوریم تیما رقابت میکنن برا تایم ضعیف تر

   بنظرم فرمول یک یه تجارته تا ورزش
   تا وقتی این دید عوض نشه اتفاق خاصی نمیفته

   روشاییم که گفتید جالب بود
   اما قطعا بازم تیمای بزرگ راهی برای در رفتن استفاده میکنن

   به هرحال امیدوارم فکری کنن برای این ورزش
   عملا هیچ جذابیتی نداره

   • سید علی حسینی

    15

    2

    وقتیکه برای تعیین خط امتیاز بزارن دیگه تایم ضعیف تر توجیهی نداره، همه باید برای اون تایم بالاتر هدف گیری کنن، اگر هم کسی سهوا یا عمدا نخواد اینکارو کنه خودش و تیمش جریمه بشن، طرحش خیلی جای بحث داره در کل

   • تیرداد

    8

    14

    Jدوستان عزیز بهتره بجای غور زدن و انرژی منفی فرستادن که چرا هیجان نداره تیمو راننده از قبل برندش معلومه ب ابعاد مثبتش فک کنیم که مرسدس داره با شاهکار مهندسی شده و اتحاد و همدلی تیمش داره یه رکورد فراموش نشدنی رومیزنه از اون طرف هم لوئیس داره رکورد پول پوزیشن رو دست نیافتنی میکنه و ب شوماخر روز ب روز نزدیک میشه این حرفا نشون دهنده ترس کسانیه که از ب خطر افتادن رکورد مایکل شوماخر ترس دارن و دارن با فشار ب قوانین بتونن مرسدس و از همه مهمتر لوئیسو بکشن پایین که حالا با فشار فنای فرمول یک و جا انداختن این حرف که فرمول یک هیجان نداره و افت هوادار و ببیننده مواجه شده دارن فشار ب مدیران فرمول یک میارن …..مرسدس از فصل پیش شروع ب طراحی و عیبیابی ماشین این فصلش کرده بود بعد روبرو شدن با رینکهای فصل قبل که گفتن غیر قانونیه کلی ازمایش انجام دادن و تونستن این فصل ضعف w10رو تو خوردگی تایر جبران کنن ولی از اون طرف فراری با کودتا زمان طراحی و ازمایش و تست ماشین رو از دست داد و رفت زیر فشار رسانه ها و نتیجش چیشد ????*شد اینی که الان داریم میبینم ولی متاستفانه فنای دو اتیشه فراذی زیر بار این حرفا نمیرن و همچنان رو حرف مرغ همسایه غازه پا فشاری میکنن در مورد اپدیتهای فراری تو اسپانیا اپدیتها جواب داد و ن ب اندازه مرسدس… ….فراری ب اندازه مرسدس زحمت و کار نمیکنه نمونه بارزش که الان دو سه فصلی هست شاهدشین استراتژیستهای نابغه فراریه که فتل اول هم باشه جوری برنامه میچینن که نفر سوم بیاد تو پیست …. شرمنده طولانی شد ….

   • سید علی حسینی

    20

    0

    ایران توو امارهای جهانی حساب نمیشه، این امار کاهش بیننده امار خارجیه نه ایرانی.

  • josef6565

   13

   5

   جناب علی حسینی همه موارد رو پیشنهدا کردی جز اصلیا. تقریبا همه رکوردهای مسابقه ای پیست ها مربوط به 2004 هستش و این نشون میده که انجین فوق العاده مهمه و ماشینی که اینقدر تنبل و بی حاله که از پس یه باد کثیف بر نمی یاد لیاقت یدک کشیدن لقب موشک یا فرمول یک رو نداره. حرکت فیا در تبدیل انجین به پاوریونیت درست بود ولی نه دیگه 6 سیلندر و این مطلقا لازمه که تغییر کنه یعنی یه گزینه نیست تنها راه برای جذابیت رقابت هاست و مسئله مهمتر مدیران فرمول یک هستند که رقابت رو فدای مافیا و باند بازی و جنگ صنعتی می کنند مثلا در 2010 تا 2013 تیم های غیر از مرسدس و فراری هم می تونستند پیروزی بدست بیارند که اصلا باب میل این دو برند نبود چون بازارشون رو ممکن بود تحت تاثیر قرار بده در حالی که جدیدا این دو خودشون رو خدای صنعت اروپا معرفی می کنند و البته عامل پاوریونیت با عامل مافیا کاملا در ارتباط هستند.
   اگر دو مورد بالا درست شه دیگه DRS هم حذف میشه و امید راننده به سبقت در مستقیمی کم و البته که تعریف راننده خوب رو از کسی که تماما در حال حفظ تایر و سوخت هست به کسی که هر ریسکی رو برای سبقت و از دست ندادن زمان به جون می خره تغییر می ده.
   هر هفته هزار تا مسابقه فوتبال داریم باشگاهی بین قاره ای داخل کوچه ای داخل سالنی دوستانه فیفا دی و خیلی دیگه که جای گفتنش نیست اما فرمول یک دو هفته یک باره که اون هم با یک یا دو مسابقه بی حال میشه یک یا دوماه یک بار. از شروع فصل نزدیک سه ماه می گذره و فقط بحرین مسابقه بود و بقیه فقط حوصله ما رو سر بردند. اگه تعداد مسابقات زیاد شه و هر سه هفته سه مسابقه داشته باشیم اونوقت خستگی و اشتباه و هیجان و حرارت راننده ها و عوامل تیم ها بالاتر می ره که خود این هم مستلزم کاهش هزینه و مدیریت شجاعانه فرمول یک هست .
   شجاعت و ریسک پذیری لغات کلیدی در حل مشکل هستند. فرمول یه آدم نترس و شجاع و جوون می خواد که تغییرات بنیادین ایجاد کنه و این جوری به جای اینکه تیم ها برن سراغ اسپانسر این اسپانسرها خواهند بود که برای فرمول یک دست و پا می شکونند.

  • محمدرضا

   6

   0

   تشکر بسیار از استاد حسینی عزیز که پاسخه خیلی از ابهامات وسوالاتو تواین فایل ویدیویی برایه ما تشریح کردن. ب دوستان توصیه میکنم حتتتتتتتتما ببینن. مخصوصا فراری فنها..امیدوارم مثه همیشه شما(جناب حسینی)وباقیه دوستانتون قدرتمندو هوشمند ،مثه همیشه ب کارتون ادامه بدین و موفق باشین

  • AutoMotor&Sport

   4

   4

   با سپاس فراوان از این کلیپ و تلاش شما و تیم خوب اف یک ایران . در تایید بسیاری از گفته ها در این کلیپ، مهمترین موضوع که همه ما دوستداران خودرو و ورزش باید از یاد نبریم این است که ورزش های موتوری یا همانا موتورشپورت بر خلاف بیشتر ورزش ها نه انسان محور بلکه صنعت-انسان محور هستند ، یعنی چون روند و سازوکار این رشته های ورزشی متکی تام به ابزار صنعتی آنها دارد پس خصوصیات و توانمندی های انسانی به تنهایی پاسخگوی نتایج این ورزش نیست ، به همین دلیل هرچه بعد صنعتی این ورزش ها پیشرفته تر می شود کفه انسانی آن کمرنگتر می شود ،البته در ابتدا این صاحبان و رانندگان بودند که برای تمایلات انسانی خود و لذت سرعت و قدرت و رقابت بطور خودجوش شروع به رقابت کردند و هنوز هم روزانه در صدها مسابقه های غیر رسمی به لذتجوی خود ادامه می دهند اما از سوی دیگر شرکت های خودروساز اساسا بخاطر وجود رانندگان پا به میدان این نوع ورزش ها و مسابقات نمی گذارند ، آنها برای رقابت برند خود و البته آزمایش جنبه های مختلف تکنولوژی ها و نوآوری های خود است که وارد این میدان ها و بویژه فرمول یک می شوند ، پس برای آنها محدود کردن پیشرفت و نوآوری هیچ معنی و محلی از اعراب ندارد ،اکنون هر شرکتی که دارای توانمندی های فنی مهندسی و دانش بروز و صد البته سابقه بیشتر در زمینه صنعت خودروسازی دارد طبیعی است که گوی سبقت را از رقبا ربوده و بر این ورزش ها مسلط می شود .
   اما مشکل از جایی شروع می شود که نقش راننده به اپراتور کاسته می شود ، و این اتفاق تلخی است که ما امروز بویژه در اف یک و با اختلاف زیاد با دیگر رشته های اتومبیلرانی شاهد آن هستیم بخصوص در چندفصل جاری که حاصل تسلط تام فنی-مهندسی مرسدس آ.ام.گ است بگونه ای که می توان براحتی پیشبینی کرد هریک از رانندگان ۱۰ رده نخست فرمول یک اگر با این ماشین های مرسدس مسابقه دهند پیروز میدان هستند.
   اما چاره چیست تا ما دوران طلایی سنا ، لودا و شوماخر افسانه ای را باز تجربه کنیم؟ بی گمان پاسخ اول در تلاش دیگر شرکت ها در جهت رسیدن به سطح مرسدس است ، اما قراین و شواهد نشان میدهد این روند در کوتاه و میان مدت امکان ندارد . بنظر من چند عامل می تواند موثر باشد ۱- کم کردن تاثیر لاستیک در مسابقه با از بین بردن محدودیت های موجود و یا محدود کردن تیم ها تنها به یک نوع لاستیک ۲- کم کردن امکان تنظیمات بیشمار ۳- تغییر در پیست ها در جهت سهولت سبقتگیری ۴- خورد کردن امتیازات میان تعداد بیشتری از رانندگان یعنی امتیاز برنده ریس با مثلا نفر ۱۰ نهایتا ۹ امتیاز باشد ۵- تعلیم و تهیج رانندگانان به شجاعت و ریسک پذیری به کلام ساده تر جگر رانندگی را داشتن ۶- اما مهمترین و البته انقلابی ترین پیشنهاد من این است که اگر پیشرفتی در طراحی حاصل شود تا هر ماشین نه برای یک راننده خاص بلکه بطور جنرال طراحی و قابل تنظیم برای رانندگان گوناگون شود آنوقت می توان در هر فصل راننده هر مسابقه را برای هر تیم موجود با قرعه کشی انتخاب کرد، یعنی تیم ها ثابت هستند اما رانندگان در هر مسابقه متغیر خواهند بود ، این روش باعث حداکثر لذت و انصاف و
   محک خوردن واقعی هر راننده می شود .
   با سپاس و پوزش بسیار بخاطر اطاله مطلب .

  • Hamed

   0

   0

   خب همیشه این سیاستاس که تاثیر گذاره الان فرمول 1 رفته سمت جریانی و سبکی که مرسدس توش خیلی باسابقه تره اگر از فردا میگفتن فرمول از فردا باید برگرده سمت v10 های 4لیتری اتمسفریک با استاندارد های روز یعنی جریانی که فراری توش استاد اون وقت شاید مرسدس باید تحمل انتقاد میکرد یا فرضا اگر میگفتن فرمول 1 از فردا فقط باید تمام الکتریکی بشه اون وقت مثلن امثال ریماک و تسلا تو همون ورودشون تا چندسال فراری یا حتی رنو رو کنار میزدن
   ضمنا تبدیل f1 به ufc هم ایده جالبی نبود فرمول 1 طبق ذات خودش از قدیم جنگندگی به سبک خودش رو داشته و نیاز به این شو آف های زرگری نداره ارزش یه رقابت باید به متن رقابت باشه نه حواشیش . فرمول 1 این ارزش رو تو متن خودش داشت فقط کافیه قوانین بره به سمتی که راننده ها آزادنه تر فشار بیارن نه اینکه مدیریت سوخت کنن یا مراقب تایرا باشن رسیک نکنن یا تیما 3تا موتور هیبرید 1.6 لیتری سهمیه هرفصلشون باشه همه در راستای حمایت از محیط زیست .اگر میخواید فرمول 1 به حال هوای دهه های 80 90 برگرده باید تو اون یکشنبه ها تو اون نقطه از کره زمین بیخیال محیط زیست بشین اجازه بدن راننده ها پیست رو جر بدن و نعره ماشینا هم گوش فلک رو کر کنن فرمول 1 خودش اینقدر پتاسیل داره که نخواد هیجانش رو از طریق جنگ لفظی راننده هاش قبل و بعد ریس تامین کنه

 2. Şãghar

  18

  3

  سلام
  من از لحاظ علمی یا عملی نمیتونم پیشنهاد دقیقی بدم،
  یه چیزهایی تو ذهنم هست ولی چون علم و دانشش رو ندارم از بیانش عاجزم
  بعد از مدتها که فورمول یک رو دنبال میکنم و هیچ مسابقه ای رو از دست ندادم مگر اینکه گرفتار شده باشم
  برای اولین بار با وجود اینکه میتونستم مسابقه اسپانیا را تماشا نکردم
  فقط استارت رو نگاه کردم رده بندی رو تو دور اول دیدم و تمام
  بقیش رو میشد حدس زد احتیاجی به نگاه کردن نبود
  حالا هر چی دلیلش هست،قدرت مرسدس یا ضعف دیگران
  فومول یک شده این ، تعیین خطش که معلومه، مسابقه هم یه استارت و پیچ اوله تمام
  دیدنش از مسابقه دو صدمتر کمتر وقت میبره
  به نظرم اگه ببیندگان تحریمش کنن
  مالکین فورمول یک خودشون میدونن چکار کنن
  من که دیگه نگاه نمیکنم، چون جذابیتش شده در حد صفر

 3. TRANS AM

  12

  5

  ( سقوط فرمول یک ) جناب حسینی عنوان مقاله کاملا بجا و درست انتخاب شده . شخصا با کنکاش و جستجو در خاطراتم از سالهای خیلی دور ، هیچ فصلی را به این صورت یکنواخت و کسل کننده به یاد نمی آورم. خوشبختانه یا متاسفانه مرسدس با استفاده از تکنولوژی و مدیریت حساب شده و مثال زدنیِ آلمانی با یک ارتش قدرتمند ۱۳۰۰ نفره فرمول یک را در چنگال خودش گرفته . همانطور که در مقاله آورده شده این تسلط یکطرفه باعث شده از جذابیتهای این ورزش در سراسر جهان کاسته شود. بقول خود شما آقای حسینی با امیدواری به پیشرفت بقیه تیمها و رسیدن به سطحی از توانایی برابر که فقط در آن صورت است که فرمول یک دوباره دیدنی خواهد شد .

 4. soroush_sh_11

  14

  5

  واقعا آقای حسینی خیلی خیلی ممنون بابت وقت و تحلیلی که برای طرفدار ها میزارید

  ولی شاید شاید با گذاشتن امتیاز برای سبقت در پیچ ها هیجان برگرده به مسابقات
  و امتیاز منفی برای رانندگان لپی که این دو مزیت داره اولا راننده های انتهای گروه بعد از استارت شل نمیکنن و دوما سبقت گیری از لپی ها سخت میشه و این باعث میشه تا لیدر و باقی راننده ها یا انتخاب کنن با آخرین راننده بجنگن یا پشت سری ازشون سبقت بگیره و این شاید گلادیاتوریت راننده ها رو فعال کنه هر کی موافق یا مخالفه با لایک و آنلایک نشون بده

 5. Empt1984

  8

  2

  جلو دستور تيمي رو بگيرن البته تيمها باز با دستورايي مثل پلن aيا پلن b دورش ميزنن ولي ميتونن مثلا محدود كنن كه تيمها فقط در رابطه با لاستيك و يا موتور صحبت كنن و يا چند تا جمله بتونن بگن به طور مثال باكس يا امثالهم كه مشخصه تيم چي داره ميگه اينجوري شايد بشه رقابت بين دو تا هم تيمي جذابتر بشه ميگيد دو تا راننده هم تيمي بهم بخورن مردم دوس نه اتفاقا برعكس هيجان رو زياد ميكنه اين جور رقابتا بزارن راننده خودش تصميم بگيره نه تنها تو سبقتا بلكه توي تمام مسائل مهندسي ماشين حين مسابقه نگن كه آقا لاستيك عقبت خورده شده برو رو مود فلان بزارن خودش تصميم بگيره بعد ديگه نياز به روانشناس دارن استرس راننده زياد ميشه درگيري زياد ميشه ولي از اين بيشتر شك نكنين فيا اجازه نميده چون بحث تجارت دخيله

 6. mazroid7

  6

  7

  پس از نظر آقای حسینی موتور فراری 2018 خیلی با موتور مرسدس فاصله داشت!!!!!!
  تعصب چشم آدمو کور میکنه
  آقای حسینی حالا که سوادشو داری سعی کن تعصبو کنار بذاری
  چون همین تعصب سوادتو هم تحت الشعاع قرار میده

  • سید علی حسینی

   15

   2

   فاصله داشت ولی چیزی که خودروی فراری سال قبل خیلی تووش خوب بود تا یکی دوتا ریس بعد از نیم فصل بالانس خودرو بود که خیلی بهش کمک می کرد که بتونه به تنظیمات ایده ال برسه و در بهترین حالت خودش مسابقه بده، ماشینشون خیلی کار رو برای مهندسا راحت تر می کرد، برای همین ماشیناشون سر حال بود قشنگ 🙂 ، قدرت الزاما وابسته به موتور نیست… میتونه یه ماشین موتور بهتری داشته باشه ولی توو چیزای دیگه ضعیف تر باشه و مسابقش تحت تاثیر قرار بگیره، شما این هاس رو ببین بین مسابقات قبلیش و این مسابقه بارسلونا، وقتی که تونست فقط تایرهاش رو توو دمای عملیاتی قرار بده چقدر عملکردش بهتر شد… همه عوامل تاثیر گذارند صرفا موتور مد نظر نیست…

 7. iman88

  5

  2

  تغییر قوانین فنی خودرو تا الان فاصله تیمهارو اگر بیشتر نکرده باشه کمتر هم نکرده .شاید وقتشه تو شکل برگزاری مسابقات تغییرات عمده ای رو اعمال کنن .
  همینطور قوانین باید به نفع راننده ها باشه نه به نفع تیمها.راننده باید این امنیت قانونی روداشته باشه که بتونه تصمیم اخررو خودش بگیره.باید جریمه های سنگینی برای تیمهایی که راننده رو بخاطر منافع تیمی از مبارزه منع میکنن در نظر بگیرن.
  باید مثل فوتبال قوانین فرپلی مالی اجرا بشه اینطوری پیشرفت تیمهای ثروتمند کند تر و پیشرفت تیمهای ضعیفتر سریع تر میشه در مورد مصاحبه های رودررو من کاملا موافقم .باید تحت هر شرایطی ازادی بیان حاکم باشه و راننده ها بتونن مثل خیلی از رشته های ورزشی از نظر ذهنی همدیگرو به چالش بکشن.این اخلاق مداری بیشتر ریاکارانه است تا اخلاقی.همینطور باید از راننده هایی که با ریسک بالا رانندگی میکنن حمایت بشه نه اینکه تا یه راننده ریسک پذیر وارد ف1 شد پشتبندش 10 تا قانون علیه این نوع رانندگی وضع کنن.
  به هر حال هر تغییری هم ایجاد کنن یکشبه امکان پذیر نیست.باید یه پروسه چندین ساله طی بشه تا اروم اروم تیمها بتونن خودشون را با تغییر قوانین وفق بدن.هر وقت ف1 خواسته یک شبه تغییر بزرگی ایجاد کنه نه تنها به جذابیت مسابقات که به اکثر تیمها هم ضربه زده

 8. iman88

  5

  4

  فلسفه راه دادن راننده های لپی رو من هیچوقت نتونستم درک کنم.راننده هایی که برای رده مبارزه نمیکنن رو اره ولی راننده ای که داره برای رده مبارزه میکنه براچی باید بکشه کنار یا یواش کنه.اگر این قانون بیخودو بردارن رقابتها خیلی جذابتر میشه.چون راننده اول در اکثر مواقع بعد از پیچ اول تا اخر ریس با هیچ چالشی روبرو نیست.حالا بعضیها برای اینکه بیشتر تایم از دست ندن راه میدن ولی خیلی ها هم راه نمیدن.اینجا بخاطر وجود تیمهای خواهر رقابت جذابتر هم میشه.

   • yas

    5

    7

    چرا منفی میدین؟ چون تو کامنت ایشون اسم لپی اومد؟؟ بابا منظورش یه چیز دیگه است.
    به نظر خیلی منطقی میاد

   • iman88

    4

    2

    yas
    منم شک کردم گفتم شاید اشتباه متوجه شدن.دیدیم وقتی یه راننده لپی مثلا پبچ اول راه نمیده و تا قبل از پیچ سوم صبر میکنه صدر نشین نزدیک 2 ثانیه تایم از دست میده.بعد اصلا برای چی یه راننده باید به راننده ی دیگه راه بده حالا هر چقدرم میخواد عقب باشه.هر قانونی معمولا از منطق قوی باید پیروی کنه مثلا قانون افساید در فوتبال کاملا از این اصل منطقی پیروی میکنه

   • بهزاد زمانی

    3

    2

    اتفاقا قانون درست و با منطقی هست کسی که بنا به هر دلیل توان رقابتیش اونقدره که یک دور عقب افتاده مجاز نیست مانع عبور نفرات پیشتاز بشه و در عوض اجازه دادند اگر توانش رو دارند خودشون رو آن لپ کنند.

   • iman88

    1

    1

    قوانین به نفع تیم ضعیفتر نیست به ضررشم نباید باشه.توی خیلی رشته ها تلاش میشه با دادن امتیازهایی به تیمهای غیر متمول یا ضعیف زمینه پیشرفتشون فراهم بشه.این هم به ضرر راننده ایه که لپ شده هم به ضرر جذابیت مسابقه.

 9. مهدی کوپایی

  6

  1

  جناب حسینی نکته دقیقی اشاره کردین
  اگر استایل و کلیت ماشین ها یکی هست و تو جزء با هم تفاوت دارن
  سوخت و روغن یکسانی ارائه بشه تا برند معروفی مثل شل یا پتروناس یا اکسان موبیل هم نقش کمتری داشته باشه

  • سید علی حسینی

   9

   1

   ارادت | اره دقیقا، فک کن الان اپسون یه عینکی رو به مهندسای مرسدس داده تا هر لحظه مهندسا به مشکل برخوردن توو سر هم کردن قطعات مخصوصا مهندسای کنار پیست، با گذاشتن اون عینک های هوشمند نقشه های مونتاژ شده و دمونتاژ شده قطعات بهشون نشون داده میشه و مهندس عملا دیگه خطایی رو انجام نمیده حین سرهم کردن قطعات و ساختن ماشین، عملا خطای انسانی به صفر میرسه توو مرسدس، اگر هم کسی مرتکب بشه خیلی راحت با همین تکنولوژی های که اپسون در اختیارشون میزاره متوجه میشن و دخل طرف رو میارن… این دیگه خیلی خفنه خدایی 🙂 این حداقل یخورده کم بشه، عامل انسانی تاثیرگذارتر باشه

   • بهزاد زمانی

    4

    2

    جناب حسینی روح فرمول یک روح تکنولوژی هست. اگر این بعد حذف بشه یا یکسان سازی بشه با کارتینگ چه تفاوتی میکنه؟ اینکه همه باید از پیرلی استفاده کنند خوش اشتباست حالا شما تصمیم دارید روغن و سوخت رو هم یکسان کنید؟ که چی رو ثابت کنید؟

   • Hamed

    0

    0

    دقیقن فرمول 1 اگر قرار بود یکسان سازی بشه تو همون دهه 1960 کارش تموم بود و اصلن بعدشم مسابقات تحت عنوان Gp2 , Gp3 و غیره و ذالک به وجود نمیومد

  • بیژن

   6

   1

   پارسال نیم فصل اول مرسدس مشکل داشت ولی تو نستن با کار درست و مهندسی دقیق نیم فصل دوم جبرا کنه البته با مدیریت فوق العاده نیم فصل اول پارسال احساس کردن فراری خیلی نزدیک شده بهشون تلاش بیشتر کردن نتیجش شده امسال . امسال میتونه برعکس هم بشه یهو ورق برگرده به نفع فراری کافی دوتا مسابقه مرسدس دی ان اف بشه هنوز زوده واسه ایه یاس یه سرود قهرمانی خوندن

 10. بیژن

  8

  5

  فقط کافیه تیم ها یی مثل فراری و ردبول بیشتر کار کن خودشون رو برسونن تا مسابقات جذابتر بشه اینقدر هم صغرا کبری نداره از نظر من که طرفدار مرسدس هستم قتی تیمم میبره برام هیجان انگیزه .یه مثال میزنم الان تو ایتالیا و المان هر سال یونتوس وبایرن مونیخ اول میشن پس بیان قوانین رو عوض کن یا براشون محدویت بزارن نه عوض این کارها تیم های دیگه باید تلاششون رو چند برابر کنن. همیلتون حرف خوبی زد گفت تیم ما داره عالی کار میکنه این به من مسئولیت میده تمام تلاشم رو بکنم تا بهترین نتیجه رو بگیرم تا پاداَش این همه زحمات تیم رو بدم . به نظر من باید تیما های دیگه وقتی میبینن عقب هستن چند برابر تلاش کنن نسبت به مرسدس همین

  • yas

   3

   4

   تو آلمانه که بایرن یه رقیب جدی به اسم دورتموند داره. در ایتالیا هم چون یووه رقیب نداره و هرسال قهرمان میشه، بازخوردش رو میتونی توی آتزوری ببینی که شده تیم درجه ۲ اروپا

 11. iman88

  3

  0

  بحث رشته هایی مثل فوتبال جداست.شاید قهرمانی تکراری شده باشه اما در طول فصل دهها مسابقه جذابو میتونی ببینی و بازم میتونی از این رشته لذت ببری.
  البته تا حدودی باهاتون موافقم طرفداری محض از یه ورزشکار یا تیم میتونه جذابیتو برای مخاطب در نتیجه گرفتن یا نگرفتن اون شخص خلاصه کنه.من خودم کمتر به این اصل پابندم و همین باعث شده بیشتراز خیلیهای دیگه از موتواسپرت لذت میبرم

 12. بهزاد زمانی

  2

  1

  جناب حسینی چاره کار یکسان سازی نیست. این یعنی اعمال محدودیت ای بیشتر. هیچ چیز, کس یا جامعه ای با اعمال محدودیت پیشرفت نکرده برای ایجاد هیجان بیشتر باید بعضی محدودیت ها رو برداشت. بعنوان مثال حالا که میزان سوخت رو یکسان کردند چرا فلوی سوخت رو محدودیت براش اعمال کردند. اجازه بدند میزان ورود سوخت به موتور بنابه موقعیت متغیر و بدون محدودیت باشه. یا دور موتور رو آزاد بزارند یا از این قبیل. بعضیا گمان دارند با یکسان شدند هیجان میره بالا و عامل راننده تعیین کننده میشه. خوب عزیز فرمول دو اصولا برای همین هست مثل موتو 2

 13. بهزاد زمانی

  3

  1

  جناب حسینی شما دانش فنی ات در این موارد بسیار بیش از بنده است. اجازه بدید یک مثال بزنم. ظاهرا قوانین تیمها رو مجبور میکنه از یک جعبه دندن یکسان در تمامی مسابقات استفاده کنند. قطعا میدونید هر موتوری باید با جعبه دنده اش سازگار باشه به عبارت دقیق تر گیربکس باید متناسب و سازگار موتور باشه ضمن اینکه هر پیستی بنا به شرایطش نیاز به ضریب دنده های متفاوت داره. یکی از راهکارهایی که میتونه کمک کنه اینه که تیمها بنونند برای هر مسابقه ضریب دنده متناسبی رو که خودش تشخیص میدند و تمرینات مشخص میشه استفاده کنند. قطعا بسیار تاثیر گذار خواهد بود بسیاری از ضعف های موتوری رو میشه با اعمال تعغیرات مناسب در جعبه دنده برطرف کرد.

 14. بهزاد زمانی

  1

  1

  درود فراوان حدمت علی آقا. آلان فرصت کردم و ویدئو رو دیدم و شنیدم. امیدوارم راهکارهایی که در ویدئو عنوان کردید مال خودتون نباشه که ظاهرا نیست. اما تنها واژه ی مودبانه ای که برای این راهکارها به ذهنم میرسه یک کلمه است, “بچگانه”.

  • سید علی حسینی

   2

   0

   ارادت | راهکارهای توو ویدئو رو که گفتم، از کریستین هورنر و بر و بچه های خود داخلشون بوده، ما که پیشنهاداتی که دادیم خارج از ویدئو بوده و توو متن نوشتیم، تازه اونم بعضیا واقعا غیر محتمله

   • بهزاد زمانی

    1

    1

    راهکار باید موثر و عملی باشه. نه خیال پردازی. بخصوص اون قسمت جنگ روانی راننده ها. بحث میلیونها دلار پول و از همه مهمتر زندگی افراد مطرحه. بلانسبت کدوم احمقی یه راننده تحت فشار و با اعصاب خراب رو میفرسته تو پیست؟

   • سید علی حسینی

    1

    1

    وقتیکه راننده ها امضا میکنند رضایت نامه رو، پشت تیکت یا اون برگه نوشته که:
    “Motor racing is dangerous”، که یعنی مسابقات موتور اسپرت خطرناکه، راننده با رضایت خودش این خطر رو انتخاب میکنه، بالاخره یه سری مسائلی هست که میگن چون فرمول یک مثه ورزش های یو اف سی یا بوکس حرفه ای فقط افراد محدودی تووش حضور دارند باید راننده ها از لحاظ ذهنی ضد گلوله باشند…. حرفت کامل درسته که خیلی خطرناکه ولی خب مسائل متفاوت مطرح میشن هر روز ولی دلیل بر این نمیشه که مثلا بخوان تاییدش کنن و اجراش کنن…

 15. iman88

  1

  1

  فکر کردید مصاحبه های رودرو قرار با راننده چیکار کنه؟این صرفا جنبه انگیزشی داره و مطمئنا خیلی پول سازتر از اون چیزیه که فکرشو میکنید.این ایده در شدید ترین حالتش در ufc اجرا میشه اما اگر این مسابقات رو دیده باشید میبینید که کاملا کنترل شده است و ورزشکارا مطلقا از نظر روانی اشفته عمل نمیکنن و بعد مسابقه صرف نظر از نتیجه جو دوستانه و محترمانه ای به پایان مسابقه حاکمه.من فکر میکنم شما خیلی ارتدکس به ف1 نگاه میکنید و زیاد با اعمال تغییرات دراین رشته موافق نیستید.منم موافق راه حل های تخیلی نیستم مثل استارت معکوس یا حد نصاب سبقت و خیلی های دیگه.اما بعضی تغییرات کوچیک حتی بدون دستکاری در ساختار مسابقات میتونن بسیار تاثیر گذار باشن و جذابیت رو به ف1 برگردونن.مثلا امتیاز دور سریع دیدیم چه تاثیری تو مسابقه ملبورن گذاشت.
  اینم درسته که روح این ورزش برپایه پیشرفتهای تکنولوژیکه اما ف1 قبل اینکه یه صنعت یا علم باشه یه ورزشه پرمخاطبه و اکثریت این مخاطبها به خاطر روح تکنولوژیکِ این رشته اون رو دنبال نمیکنن بلکه به دنبال روح مبارزه طلبی وریسک پذیری در بالاترین سطح هستن که بسراغ این رشته میان.درنتیجه بدون جذابیت مخاطبی وجود نخواهد داشت و بدون مخاطبم , ف1.هر رشته ی ورزشی برای پیشرفت نیاز به پول داره و این پول مستقل از طرفدارای اون رشته بدست نمیاد

  • بهزاد زمانی

   1

   2

   اتفاقا بنده بشدت موافق اعمال تغیرات هستم اما نه تغییراتی که محدودیت اعمال کنند. شما در هر موضوع و مطلبی وقتی قوانین زیادی وضع میکنید و محدودیت ها رو افزایش میدید نباید انتظار پیشرفت داشته باشید. اگر قرار هست هیجان مسابقات زیاد بشه با افزایش محدودیت این خواسته بدست نخواهد آمد. تغییرات باید سمت و سویی داشته باشند که دست طراحان و مهندسان رو باز بگذارند.

   • iman88

    1

    0

    کاملا باهاتون موافقم.مسئله اینجاست که معمولا راحت ترین راه برای ایجاد تغییرات بزرگ در کوتاه ترین زمان،اعمال محدودیت در عرصه های مختلف مثل طراحی،منابع انسانی،تحقیقات یا بودجه تیمهاست که در اکثر مواقع هم شرایطو اگر بدتر نکنه بهتر هم نمیکنه

   • بهزاد زمانی

    0

    1

    کلا باهاتون مخالفم جناب ایمان. اعمال محدودیت اصولا چاره ساز نیست. اگر قراره تیمهای ضعیف رو به قویتر ها برسونن چاره این نیست که از پیشرفت اونها جلوگیری کنند. باید تمهیداتی پیش بینی بشه که تیمهای ضعیفتر رو به جلو هل بدن نه اینکه تیمهای قوی رو به عقب. بارها این مثال رو ذکر کردم در یک کلاس درس شاگردان ممتاز عالی خوب متوسط و ضعیف داریم و این اجتناب ناپذیره حتی در کلاسهایی که بظاهر همه تیزهوشند. برای یکدست کردن کلاس نباید جلوی ممتازها رو گرفت بلکه باید کلاسهای جبرانی یا فوق برنامه برای ضعیف ترها ارائه کرد.

 16. iman88

  1

  0

  اقای زمانی چیزی که من عرض کردم این بود:
  مسئولان ف1 دارن سعی میکنن یک شبه رهه صد ساله رو طی کنن.بخاطر همین نمیتونن راهی پیدا کنن که در زمان کم فاصله تیمهارو کم کنن مگر با اعمال محدودیت در مواردی که ذکر کردم.بنده هم مخالف شدید این موضوع هستم و فقط داشتم دلیل اتخاذ چنین تصمیماتی رو توضیح میدادم.
  من شمارو ارجاع میدم به مثالی که خودتون زدید.در یه کلاس درس نتیجه دانش اموزها متفاوته چون سطح هوش و استعداد و توانایی یادگیری دانش اموزها متفاوته.شما نمیتونید با کلاس جبرانی وکار کردن بیشتر با دانش اموزان ضعیفتر چندان اونهارو به سطح بالای کلاس نزدیک کنید.میتونید نمره های اونهارو بهتر کنید اما جایگاهشون تغییری نمیکنه

دیدگاه خود را بیان کنید