فرمول یک ایران – فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در ادامه تغییرات قوانین برای نسل جدید خودرو های فرمول یک در فصل ۲۰۲۱ با محدود کردن تنظیمات کلاچ سعی در ایجاد رقابت بهتر بین راننده ها در شروع مسابقه دارد.

به گزارش موتوراسپورت، فدراسیون جهانی قصد دارد تا با محدود کردن تنظیمات سیستم کلاچ و همچنین پدال ها، شروع حرکت خودرو را در زمان استارت بیشتر از قبل به راننده وابسته کند. اگر تیمی بخواهد از دو پدال کلاچ بر روی فرمان خودرو استفاده کند، هر دو پدال باید بدون تنظیمات مختلف از یکدیگر کار کنند و راننده تنها شخص در استفاده از آن ها خواهد بود به طوری که کمک الکترونیکی در این بین وجود نخواهد داشت.

پدال سوم فرمان فراری، سباستین فتل

فرمان فراری، سباستین فتل

این تغییرات باعث خواهد شد که شروع مسابقه فقط بسته به مهارت راننده خواهد بود و این موضوع به جذاب تر شدن مسابقه در زمان استارت منجر خواهد شد.

ماده 9.2.1 از بخش F مقررات فنی فرمول یک می گوید:

برای کاهش سیگنال های واحد کنترل الکترونیک (ECU) به فرمان و همچنین عکس العمل راننده، سیگنال تنظیم شده برای کلاچ حداکثر فاصله مجاز برای استفاده از پدال ها، +/- ۵٪ درصد از مکان فیزیکی پدال ها خواهد بود. این تنظیمات پس از اعلام در کل مسابقات استفاده خواهند شد.

ماشین W08 تیم مرسدس

پاور یونیت مرسدس

موتور اسپورت همچنین اعلام کرد که قوانین سخت گیرانه تر فدراسیون جهانی برای جلوگیری از سوزاندن روغن به عنوان سوخت در خودروها، در راه خواهد بود. فیا در نظر دارد تا تنها از یک مخزن خارجی روغن به حجم ۲.۵ لیتر در خودرو استفاده شود که اتصال این مخزن به موتور کاملا تحت کنترل خواهد بود. میزان سوخت خارج از باک بنزین نیز طبق قوانین جدید از ۲ لیتر به ۰.۲۵ لیتر کاهش پیدا کرده است تا امکان ترکیب سوخت و روغن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

آخرین تغییر نیز مربوط به آینه ها است. به دلیل شکایت زیاد راننده ها از دید کم و همچنین کم کردن اثر آیرودینامیکی، آینه ها ۳۰ میلی متر نزدیک تر به کابین راننده و ۴۰ میلی متر پایین تر خواهند بود.

5 دیدگاه

 1. 55red16

  16

  0

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیران فرمول یک ایران
  اگر امکانش هست یک ویدئو تحلیلی درمورد تغییرات فرمول یک بزارید و اینکه این تغییرات چه مزایا و چه معایبی میتونه داشته باشه
  و اینکه میتونه دوباره رقابت و هیجان رو به فرمول یک برگردونه یا نه
  ممنون

 2. Mekaeel

  8

  2

  امیدوارم این تغییرات مسابقات رو جذاب کنه و چون در حال حاضر فرمول یک بسیار کسل کننده و قابل پیشبینی شده

 3. Saeed

  11

  4

  تغییرات موتور چی؟

  حذف شدن MGU H هم ک قدرت زیادی رو از ماشین میگیره

  شخصا دوست دارم تغییراتی باشن ک ب این رشته کمک کنه

  تغییرات سال 2021 ممکنه آخرین شانس فرمول یک برای باقی موندن روی قله موتوراسپرت باشه

  ینی من چن وق پیش معرفی ماشین تسلا رودستر 200 هزار دلاری رو میدیدم ک 1.9 صفر تا صد میزنه شاید اگ دست تیمای فرمول ای تو قوانین بازتر بشه بتونن ب رکورد های فرمول وان حمله کنن

 4. ali sf90

  6

  0

  ممنون میشم درمورد اپدیت تیم ها برای گرندپری اسپانیا هم توضیح بدین