مجله خودرو ایران – حدود یک هفته از آغاز نمایشگاه بین‌المللی خودرو ژنو می‌گذرد و خودروسازان به نام و جویای نام، دور هم جمع شده‌اند تا خودروها و قابلیت‌های مهندسی خود را به رخ بکشند. در این میان لامبورگینی، با نسخه جدیدی از SVJ آونتادور رودستر در پایتخت صلح حاضرشده است. رودستری که می‌تواند قدرتی در حدود 759 اسب بخار تولید کند و گشتاوری 720 نیوتون متر داشته باشد. گرچه این رودستر نسبت به نسخه کوپه خود 50 کیلوگرم سنگین‌تر شده است اما شتاب صفرتا صد آن چندان تغییری نکرده و همچنان در حدود 2.9 ثانیه مانده است و علاوه بر آن توانسته حداکثر سرعتی در حدود 350 کیلومتر بر ساعت از خود ثبت کند.

لامبورگینی آونتادور SVJ رودستر جدید

از دیگر تغییرات قابل‌توجه این نسخه، جایگزینی سقف خودرو با سقف‌های قابل‌جابه‌جایی است که به گفته مسئولان لامبورگینی خدشه‌ای به ایرودینامیک فعال این رودستر وارد نمی‌کند و می‌تواند در عرض چند ثانیه باز و بسته شود و در کاپوت جلو قرار بگیرد.

ظاهراً داون فورس این خودرو نسبت به نسخه قدیمی‌تر آوانتادور SV رودستر، با 40 درصد افزایش روبه‌رو بوده که می‌تواند بر قیمت دست‌دوم این خودرو نیز تأثیر بگذارد و آن را با صعود قیمت همراه کند.

لامبورگینی آونتادور SVJ رودستر جدید

با توجه به این‌که این سوپر اسپرت دوست‌داشتنی بر اساس مدل کوپه آونتادور SVJ طراحی و مهندسی‌شده است، بسیاری از ویژگی‌های مدل پیشین در این نسخه نیز به چشم می‌خورد. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به استفاده از بال‌های هوشمند برای هدایت جریان هوا در سرتاسر خودرو و توقف کامل آن‌ها در سرعت‌های بالا برای کاهش درگ اشاره کرد که به‌واسطه آن در عرض 8.8 ثانیه، سرعت 200 کیلومتر بر ساعت این رودستر وحشی نمایان می‌شود.

لامبورگینی آونتادور SVJ رودستر جدید

لامبورگینی به‌زودی 800 نسخه از این مدل را تولید و عرضه خواهد کرد اما سؤال اینجاست که آیا گذر این سوپر اسپرت به پیست‌های مسابقه‌ای خواهد خورد؟ باوجود موتور تنفس طبیعی V12 با گنجایش 6.5 لیتر، چرا خود را از صدای دیوانه کننده این گاو وحشی در پیست مسابقه محروم کنیم؟

گرچه بسیاری بر این باورند که لامبو باید 800 نسخه موردنظر خود را بر اساس مدل کوپه عرضه کند.

بااین‌وجود لامبورگینی خود نیز مدعی شده که باوجود اگزوزهای سبکی که صدای موتور افسارگسیخته آونتادور SVJ را به گوش می‌رسانند، هیجان رانندگی با این خودرو چند برابر شده است.

لامبورگینی آونتادور SVJ رودستر جدید

از دیگر ویژگی‌های عملکردی این رودستر ایتالیایی، وجود پلت های قابل انطباق مغناطیسی، 4 حالت رانندگی و تایرهای پیرلی با چسبندگی بالا و وجود یک پنجره عقب قابل تنظیم است که می‌تواند صدای ورودی کابین را کم‌وزیاد کند.

علاوه براین لامبو دست مشتریان خود را برای انتخاب رنگ این خودرو باز گذاشته و 350 رنگ مختلف برای بزک کردن این سوپراسپرت در نظر گرفته که بسیار تحسین‌برانگیز است. باوجوداین همه ویژگی، دیگر چه انتظارهایی می‌توان از یک رودستر 380،000 پوندی داشت؟