Register

سیزده + 10 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – در قسمت قبلی تا پایان گرندپری های اروپایی را پوشش دادیم و از حواشی زیادی که در این سری مسابقات به وجود امد صحبت کردیم، حال بخش پایانی این داستان را باهم مرور میکنیم، امیدواریم که لذت برده باشید.حال ما این ماجرا را از سر میگیریم و از گرندپری دوست داشتنی سنگاپور، این داستان راستان را ادامه می دهیم.

 

گرندپری سنگاپور:

در مرحله تعیین خط این گرندپری، نیکو روزبرگ موفق شد تا مقام اول را کسب کند و دنیل ریکاردو و لوییس همیلتون به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گیرند.

لوییس همیلتون، نیکو روزبرگ و دنیل ریکاردو – مرحله تعیین خط گرندپری سنگاپور

مسابقه بدون تغییر خاصی در رده های اول شروع می شود، لوییس همیلتون بلافاصله از تیم می خواهد که زمان افراد جلوییش را به او گزارش دهند. تیم پس از عمل به این خواسته راننده، از او درخواست می کند که تمرکز بیشتری را روی مدیریت ترمز هایش به خرج دهد. لوییس همیلتون نیز می گوید:

من دارم تمام تلاشم رو میکنم، شما باید با یه استراتژی جدیدی کاری کنید که من با این وضعیت ترمز هام دیگه حداقل سومیم رو از دست ندم. ماشین دیگه(نیکو) این مشکل رو نداره؟

پاسخ مهندس تیم به او:

نیکو هم داره با همین سرعتی که تو میری، میره و شبیه به تو داره مدیریت میکنه و همین مشکل تو رو داره.

کیمی رایکونن موفق می شود که جایگاه سوم را از لوییس همیلتون بگیرد و به خوبی از حملات لوییس همیلتون دفاع کند. تیم مرسدس سریعا لوییس همیلتون را به پیت میاورد و او را با ست سوپرسافت به پیست باز می گردانند. کیمی رایکونن که در دور بعدی به پیست می رود در یک رقابت تقریبا نزدیک موفق نمی شود که جایگاه خود را حفظ کند و به رده چهارم می رود. نیکو روزبرگ موفق می شود که مقام اول این مسابقه را بدست اورد و دنیل ریکاردو و لوییس همیلتون به ترتیب مسابقه را در رده دوم و سوم به پایان برسانند.

نیکو روزبرگ - مسابقه فرمول یک سنگاپور 2016

نیکو روزبرگ – گرندپری سنگاپور 2016

گرندپری مالزی:

در مرحله تعیین خط این گرندپری، لوییس همیلتون موفق شد تا مقام اول را کسب کند و نیکو روزبرگ و مکس ورشتپن به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گیرند.

مسابقه شروع می شود و در همان ابتدا سباستین فتل با برخورد با هموطن خود نه تنها باعث می شود که خود از مسابقه کنار برود بلکه هموطنش روزبرگ را از رده سوم به رده بیست و دوم برساند.

روزبرگ موفق می شود که خود را تا رده پنجم و پشت سر رایکونن برساند ولی در حین عبور از او با باله جلویی او برخورد می کند ولی خود را به رده چهارم می رساند. این برخورد روزبرگ با رایکونن یک جریمه 10 ثانیه ای برای او به همراه داشت. اما اتفاق بدتر برای تیم مرسدس زمانی رخ داد که در 15 دور باقی مانده به پایان مسابقه و در حالیکه لوییس همیلتون بیش از 20 ثانیه با پسران تیم ردبول فاصله داشت ناگهان از پشت خودروی او دود عظیمی نمایان شد که نشان از خرابی موتورش داشت. لوییس در همین حین با صدایی ناراحت فریاد زد:

اوه، نه نه!

دنیل ریکاردو موفق به کسب برد این گرندپری شد و مکس ورشتپن و نیکو روزبرگ به ترتیب مسابقه را در جایگاه دوم و سوم به پایان رسانیدند.

دنیل ریکاردو و مکس ورشتپن - مسابقه فرمول یک مالزی 2016

دنیل ریکاردو و مکس ورشتپن – گرندپری مالزی 2016

حال لوییس همیلتون پس از مسابقه با حال نه چندان مناسب خود در میان خبرنگاران حضور یافت و به سوالات آنها در این زمینه اینگونه پاسخ داد:

من فقط نمیتونم باور کنم که 8 تا خودرو هستند که از موتور مرسدس استفاده می کنند ولی فقط منم که این بلا سر من میاد. یه جای کار میلنگه، 43 تا موتور مرسدس وجود دارند ولی فقط برای من هستش که اینطوری میشه!

گرندپری ژاپن:

یک شروع فوق العاده بد از همیلتون در این مسابقه، او را در همان ابتدا از رده دوم به رده هشتم رسانید ولی نیکو روزبرگ با هوشمندی تمام پیشتازی خود را حفظ نمود و یک شروع عالی را داشت. همیلتون بلافاصله از شرایطی که در ان قرار گرفت از تیم عذر خواهی کرد و تیم نیز از او خواست که بدون هیچگونه استرس و تنشی به رقابت ادامه دهد.

مسابقه ژاپن

لحظه شروع – گرندپری ژاپن 2016

لوییس همیلتون موفق می‌شود خود را تا رده چهارم برساند و با عبور از سباستین فتلی که تازه از پیت خارج شده بود خود را به رده سوم برساند.سباستین فتل که از تایرهای نرم تر و تازه تری نسبت به همیلتون استفاده می نمود چندین بار به او نزدیک شد ولی در مکالمه ای رادیویی به تیم اعلام کرد:

مستقیمی که میشه از دستش میدم، خیلی فاصله میگیره.

لوییس همیلتون نیز حال به ورشتپن نزدیک شده و سعی بر عبور او می گیرد که با دفاع عالی ورشتپن روبرو می شود و ناکام می ماند. نیکو روزبرگ موفق می شود که قهرمانی گرندپری ژاپن را بدست اورد و فاصله امتیازات خود را در جدول قهرمانی رانندگان با همیلتون بیشتر کند. مکس ورشتپن و لوییس همیلتون به ترتیب رده های دوم و سوم را کسب کردند.(مرسدس در این گرندپری سومین قهرمانی تیمی خود را کسب نمود)

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون – گرندپری ژاپن 2016

امتیازات تا به اینجای کار:

نیکو روزبرگ: 313  لوییس همیلتون: 280

پ.ن: حال نیکو روزبرگ در وضعیتی قرار داشت که اگر هر 4 گرندپری باقی مانده لوییس همیلتون برنده شود و او دوم، او همچنان قهرمان جهان اعلام خواهد شد.

 

گرندپری آمریکا:

در یک رقابت نزدیک در مرحله تعیین خط، لوییس همیلتون موفق به کسب جایگاه اول شد، نیکو روزبرگ و دنیل ریکاردو نیز به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.

در روز مسابقه هر 3 نفر اول شروع خوبی را دارند ولی این دنیل ریکاردو بود که کمی بهتر بود و توانست هوشمندانه جایگاه دومی را کسب کند. تیم مرسدس به روزبرگ می گوید که:

ما باید زمان بیشتری را در پیست بمانیم، فشار بیار الان!

روزبرگ نیز در جواب می گوید:

الان فشار اوردن، با در نظر گرفتن طی کردن مسافت بیشتر منطقی نیست!

در میانه راه مکس ورشتپن به دلیل مشکل فنی از مسابقه خارج می شود و روزبرگ با پیت استاپ حساب شده ای توانست جلوی ریکاردو به پیست بازگردد و به جایگاه دومی برسد. لوییس همیلتون پیروز این گرندپری، نیکو روزبرگ و دنیل ریکاردو به ترتیب مسابقه را در رده دوم و سوم به پایان رسانیدند.

لوئیس همیلتون برنده مسابقه فرمول یک آمریکا 2016

لوئیس همیلتون – گرندپری آمریکا 2016

گرندپری مکزیک:

مسابقه با حفظ پیشتازی لوییس همیلتون شروع می شود اما لوییس همیلتون روی پیچ اول در همان ابتدای کار تایرهایش قفل می کند، از طرفی دیگر نیکو روزبرگ نیز که به موازات ورشتپن حرکت می کند برای جلوگیری از برخودر با او به چمنزار وارد می‌شود(راننده های تیم مرسدس رده خود را حفظ میکنند). حال لوییس همیلتون به تیم اعلام می کند که :

وضعیت مطمئنا خیلی سخت میشه، بین 2 تا ترمز های جلوم 100 درجه تفاوت دما وجود داره.

در میانه راه، مهندس نیکو به او اعلام می کند که:

باخبر باش که ورشتپن داره خیلی فشار میاره.

نیکو:

چونکه میخواد دوباره بره پیت یا دلیل دیگه ای داره؟

مهندس نیکو:

اون فقط میخواد تلاش کنه تو رو تحت فشار بزاره، همین!

نیکو روزبرگ هم که از موضوع آگاه بود، وقتیکه ورشتپن به سمت داخل شیرجه می زند روزبرگ با یک مانور عالی فضا را برای سبقت برای ورشتپن باز می گذارد ولی چون ورشتپن دیر اقدام به ترمز گیری کرد تایرهایش قفل کرد و از مسیر خارج شد و روزبرگ دوباره رده خود را پس گرفت. لوییس همیلتون، نیکو روزبرگ و سباستین فتل به ترتیب توانستند رده های اول تا سوم را در این گرندپری کسب کنند.

سباستین فتل ، لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

سباستین فتل ، لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری مکزیک 2016

گرندپری برزیل:

برای سومین بار در این فصل به علت بارش باران و خیس بودن سطح پیست، مسابقه با حضور خودروی ایمنی اغاز شد. لوییس همیلتون در همین حین:

من واقعا نمیتونم پشت خودروی ایمنی رو ببینم(منظور اینه که اسپری آب به قدری زیاد هست که چراغ خودروی ایمنی مشخص نیست)، میشه از چارلی بپرسین که ما کمی فاصله بگیریم؟ من واقعا بزور میتونم چراغ هاش رو ببینم. راستی وقتیکه بعدا اومدم پیت، هیچ راهی هست که بالای وایزر کاسکتم رو ببندین؟ قطرات آب زیادی داره میاد توو صورتم. چندتا قطره خیلی خیلی بزرگ اومده رووی چشمام.

پس از 6 دور حضور خودرو ایمنی، مسابقه از سرگرفته شد. تیم مرسدس به نیکو:

خودرو ها دارن توقف میکنن که از تایر اینترمدیت استفاده کنند.

نیکو:

اصلا راه نداره، خیلی زوده(یعنی من نمیام الان، فعلا با همین تایر بارانی اوضاع مساعد مونده با اینترمدیت وضعیت بهم میریزه)!

در همین لحظه مارکوس اریکسون که از تایرهای اینترمدیت استفاده می کرد، کنترل خودرویش را از دست می دهد و با دیواره پیست برخورد میکند، لوییس همیلتون به تیم اعلام می کند:

کسی که تصادف کرد، از تایرهای اینترمدیت استفاده می کرد؟

مهندس لوییس:

اره، اریکسون بود که از تایر اینترمدیت استفاده می کرد.

لوییس:

بابا هنوز کلی “آب جمع شده و ساکن” داخل پیست وجود داره.

چند لحظه بعد، کیمی رایکونن که از تایرهای بارانی استفاده می کرد، کنترل خودرویش را از دست میدهد و با دیواره پیست برخورد می کند و سرانجام در پیست پرچم قرمز برافراشته می شود.

مسابقه پس از چند دقیقه توقف دوباره شروع می شود و مکس ورشتپن موفق می شود که از نیکو روزبرگ سبقت بگیرد و خود را در جایگاه دوم قرار دهد. چند لحظه بعد ورشتپن کنترل خودرویش را از دست می دهد ولی با یک مدیریت فوق العاده لحظه، مهارت رانندگی خود را به همگان اثبات می کند و بدون برخورد به پیست باز میگردد. نیکو روزبرگ نیز لحظه ای مشابه را تجربه می کند و موفق می شود که خودرو را به خوبی هر چه تمام تر کنترل کند. فلیپه ماسا نیز کنترل خودرویش را از دست می دهد و با حاشیه پیست برخورد می کند و خودروی ایمنی به داخل پیست باز می گردد. مکس ورشتپن هم در این لحظه به پیت می رود تا مجددا از تایرهای بارانی استفاده کند و در همین حین که او در پیت قرار دارد نیکو روزبرگ از او عبور می کند و در رده دوم قرار می گیرد. پیروز این گرندپری مردی بود که با کلاه یادبود زنده یاد آیرتون سنا رانندگی می کرد، لوییس همیلتون توانست رقابت قهرمانی جهان را به مسابقه آخر بکشاند. نیکو روزبرگ و مکس ورشتپن نیز به ترتیب مسابقه را در رده دوم و سوم به پایان رسانیدند.

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری برزیل 2016

امتیازات تا به اینجای کار:

نیکو روزبرگ: 367 ، لوییس همیلتون: 355

 

گرندپری ابوظبی:

مصاحبه خبری اختصاصی(فقط با حضور لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ) پیش از مسابقه:

سوال:

شما دو نفر رقابت خیلی نزدیکی رو داشتید، به نظر خودتون بهترین و بدترین مسابقه ای که تووش بودین کدومن؟

نیکو روزبرگ:

اگر موردی نباشه من دوست دارم فقط از بهترین مسابقه ای که تووش بودم بگم و اون هم سنگاپور بودم، برد برای من خیلی حیاتی بود و تونستم با تمام فشاری که از ردبول ها بهم وارد میشد بردش رو کسب کنم.

لوییس همیلتون :

میتونید مسابقات بد من رو یادم بیارید، چون یادم نمیاد ولی مطمئنم مسابقات بد زیادی رو داشتم! برای من مهمه که مسابقات بد رو به خاطر بسپرم چونکه تجربه ای که از این مسابقات بدست میارید میتونه ارزش برد رو برای شما خیلی بیشتر نشون بده و لذت بخش تر بشه برد براتون. ژاپن مثلا با یک شروع بد خیلی موقعیت هارو از دست دادم ولی دوباره پیشروی کردم و این چیزی هست که الان بهش افتخار میکنم. مسابقه مورد علاقه من هم موناکو بود با تمام سختی هایی که وجود داشت، مخصوصا دفاع در برابر دنیل.

سوال خبرنگار از نیکو روزبرگ:

در اول فصل، 5 تا از مکانیک های تو به تیم لوییس رفتند و 5 تا از مکانیک های لوییس به تیم تو اومدند! برداشت تو از این تغییر چه بود؟ الان که اخر فصلیم به نظرت این تغییر، ایده خوبی بود؟ از این تغییر استقبال کردی یا نه؟ ایده کی بود کلا این کار؟

لوییس همیلتون:

(با خنده)این سوال عالیه، من دوست دارم یه سوال دیگه رو هم اضافه کنم اونم این هستش که توضیحی که به تو داده شد چی بود اون رو بگو واسه مردم! همینطوری!

نیکو روزبرگ هم با لبخند اینگونه پاسخ داد:

آسون ترین راهی که باهاش به شما توضیح بدم اینه که، شما اگر به روحیه تیمی در طی فصل نگاه کنید می بینید که با توجه به رقابت برای قهرمانی جهان در دو طرف گاراژ، این جدایش روحی رخ میداد و این برای عملکرد کلی تیم مناسب نبود برای همین این تصمیم گرفته شد و چیزی که مشخص شد این بود که این عمل موثر واقع شد. درسته که خیلی راحت نبود چونکه من با خیلی از مکانیک هام صمیمی هستم و رابطه نزدیکی دارم و طول کشید تا دوباره این رابطه با افراد دیگه هم برقرار بشه.

لوییس همیلتون خطاب به خبرنگاران:

شما باید کتاب مرا بخرید، 10 سال دیگه من دقیقا به شما میگم که چه اتفاقی افتاد! چیز جالبی برای خوندن میشه حتما.

سوال:

در مورد رابطتون طی این 3 سال رقابت برای قهرمانی جهان میتونید بیشتر صحبت کنید؟

لوییس همیلتون:

رابطه خیلی جالبی بود، مطمئنا وقتیکه بچه بودیم رابطه خیلی خوبی داشتیم. وقتیکه مسابقه میدادیم توو کارتینگ بعدش میومدیم یخورده به مکانیک ها اطلاعات میدادیم و بعدش میرفتیم پلی استیشن بازی می کردیم. دوچرخه سواری می کردیم و جفتمون هم خیلی پیتزا دوست داشتیم. تورهای موتورسواری میرفتیم. من هنوز این کارا رو میکنم ولی خب نیکو الان دیگه خیلی عوض شده و متمرکز هستش و مراقب خودش هست. جوون بودیم از هم جدا شدیم، نیکو رفت بی ام و من هم رفتم رنو ولی اومدیم به فرمول یک، چیزی که از همون بچگی باهم راجبش صحبت می کردیم. مطمئنا رابطه ما هم فراز و نشیب داشت مخصوصا در سال قبل که خیلی دچار اختلاف شده بودیم ولی موفق شدیم که مدیریت کنیم این رابطه رو. من خیلی خوشحالم برای نیکو و خانوادش. به دور از مسئله رقابت باید بگم که بهش افتخار می کنم مخصوصا امسال، خیلی تونست خوب باشه و افتخاری هست برای من که اونو به عنوان یه همتیمی دارم.

نیکو روزبرگ:

چیزی که ما از قبل و دوران کودکی داریم، یک احترام خالص در رابطه ماست که هیچوقت از بین نمیره. احترام خیلی زیاد برای لوییس قائلم، هم لوییسی که داخل ماشین نشسته و رقابت میکنه باهام، هم لوییسی که در فضای بیرون قرار داره. در سالهای گذشته لحظات خوب و بد زیادی رو داشتیم ولی امسال بهتر بوده به کلی! ولی شرایط و محیط خیلی سختیه!

در مرحله تعیین خط، لوییس همیلتون با 0.3 ثانیه اختلاف توانست همتیمی خود را شکست دهد و در جایگاه اول خط شروع قرار گرفت.

دنیل ریکاردو ، لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

دنیل ریکاردو ، لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ – مرحله تعیین خط ابوظبی 2016

مسابقه بدون تغییر خاصی در جایگاه ها شروع می شود. نیکو روزبرگ یک پیت استاپ نسبتا بد را دارد، به این خاطر که حین تعویض تایرهایش اجازه خروج پیدا نمی کند چونکه سباستین فتل که در گاراژ روبرویی باید حضور یابد در حال نزدیک شدن است و تا مستقر شدن او به روزبرگ اجازه خروج نمیدهند و کمی اوضاع برایش برهم ریخت. روزبرگ جلوی رایکونن به پیست باز می‌گردد اما پیش روی خود مکس ورشتپنی را دارد که گذشتن از او برای هر راننده فرمول یکی کابوس بزرگیست.

مهندس نیکو:

ردبول ها، به ورشتپن دستور دادن که ارامتر رانندگی کند( تا ریکاردو برسه) و تو احتیاج داری که از او عبور کنی. هیچ ریسکی رو انجام نده، داری کار درست رو انجام میدی.

چند لحظه بعد، مهندس نیکو:

نیکو الان دیگه اضطراریه که از ورشتپن عبور کنی!

نیکو روزبرگ توانست از او عبور کند و با توجه به نزدیکی بیش از اندازه خودروهایشان بهم از هرگونه برخوردی اجتناب کند.

مهندس نیکو:

برو بچسب به پشت لوییس، کارت عالیه.

نیکو روزبرگ:

وضعیت من چطوره؟

مهندس:

جایگاه دوم فعلا امنه امن برات.

نیکو:

دونستنش خوبه.

بعد از پیت استاپ بعدی که هر دو راننده مرسدس انجام می دهند، باید با این ست تایر سافت خود تا اخر مسابقه بروند. به روزبرگ گفته می شود که ورشتپن نیز در پشت سر او قرار دارد و او نیز تا اخر مسابقه با همین ست تایر ادامه خواهد داد ولی تایرهایش 8 دور بیشتر دور زده اند. تیم مرسدس به لوییس همیلتون:

لوییس سوال دارم ازت، چرا اینقدر اروم داری میری؟ جایگاهت نسبت به فتل ناامنه.

لوییس:

فتل مگه با یه پیت استاپ داره مسابقه میده؟

مهندس لوییس:

نه، باور نداریم، اما ممکنه یه تهدید بالقوه بشه اگر دوباره بره پیت و سوپرسافت ببنده.

سباستین فتل به پیت می رود و با تایرهای سوپرسافت در جایگاه چهارم به پیست باز می گردد. مهندس لوییس در این لحظه:

لوییس، این یک دستوره، ما به 45.1 ثانیه نیاز داریم واسه برد.

لوییس:

من به شما پیشنهاد میدم که بزارید ما مسابقه بدیم.( یعنی دخالت نکنید از اینجا به بعد)

نیکو روزبرگ:

راه چاره ای دارید یا نه؟ من میتونم خیلی سریعتر برم نسبت به لوییس.

مهندس نیکو:

آره نیکو، دریافت شد.

سباستین فتل از ورشتپن عبور می کند و به رده سوم و پشت سر روزبرگ می رسد. در همین حین پدی لو شخصا به رادیو همیلتون میاید و می گوید:

ما نیاز داریم که سرعتت رو بالا ببری تا مسابقه رو ببریم. این یک دستوره.

لوییس همیلتون:

پدی، من در واقع پیشتاز مسابقه هستم و توو جایی که هستم راحتم!

حال اوضاع برای روزبرگ در حال بهم ریختن بود، سباستین فتل در فاصله دی ار اس نیکو روزبرگ قرار داشت و اقدام به سبقت گیری از او می کند ولی ناکام می ماند.(این صحنه همسر نیکو روزبرگ فریاد بلندی رو میکشه و از خدا کمک میخواد :)))  )

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون – گرندپری ابوظبی 2016

نیکو روزبرگ توانست با تمام فشاری که از سباستین فتل دریافت می کرد جایگاه خود را حفظ کند و مسابقه را در رده دوم به پایان رساند و در برابر لوییس همیلتونی که پیروز گرندپری شد توانست قهرمانی جهان را کسب کند و خود را برای همیشه در تاریخ ثبت کند.

همسر روزبرگ:

کارت عالی بووووود، بهت افتخار می کنم.

نیکو هم اینگونه به همسر خود پاسخ می دهد:

انجامش دادیم، انجامش دادییییم.

نیکو روزبرگ توانست با اختلاف 5 امتیاز قهرمان جهان شود!

نیکو روزبرگ: 385  لوییس همیلتون: 380

 

مصاحبه های بعد از مسابقه:

نیکو، قهرمان جهان شدی، چقدر خوبه این حس، نه؟

نیکو روزبرگ:

غیر قابل باوره، غیر قابل باور. شرایط خیلی پر استرس و سخت بود توو پیست، اولین احساسم فقط ارامش رسیدن به هدف بود، داشتم اشک میریختم توو دور پیروزی. شما میتونید نظر تیم و همینطور نظر لوییس را درک کنید.همین. انگار من کل زندگیم داشتم باهاش مسابقه میدادم و همیشه این لوییس بود که موفق می شد منو شکست بده و برد رو کسب کنه حتی وقتی که توو کارتینگ بودیم. اون راننده فوق العاده ای هستش و یکی از بهترین های تاریخ و خیلی حس خاصی هست که اونو شکست دادم چون سطح کار خیلی بالاست و این برد چندین برابر لذت بخش تر میشه و اینکه قهرمانی جهان رو ازش تونستم کسب کنم خیلی عالیه.

لوییس همیلتون:

من حس خیلی خوبی دارم، کار خودم رو انجام دادم، 4 تا مسابقه اخر رو برنده شدم. بیشتر از هر راننده دیگه ای در این فصل برد کسب کردم که خیلی حس خوبیه، من هر کاری تونستم کردم. با در نظر گرفتن شرایط و تفاوتی که بین خودروی من و خودروی نیکو وجود داشت من حس قهرمانی دارم. ما بعدا راجبه همه چیز صحبت می کنیم مثل همیشه، به عنوان تیم میمونیم و نمیتونیم این واقعیت رو زیر سوال ببریم که نیکو قهرمان شده، او کارشو عالی انجام داد، تبریک میگم بهش، حس فوق العاده ای که قهرمان جهان باشی. منتظرم تا در سال بعد دوباره باهم بجنگیم.

 

نیکو روزبرگ پس از ثبت در تاریخ، بلافاصله از دنیای فرمول یک خداحافظی نمود و برای همیشه فرمول یک این ستاره را از دست داد، او هم اکنون یک یوتیوبر و فعال رسانه ای و هم یک کارافرین فستیوال و جشنواره ها بوده و با همسر و دو فرزند خود در موناکو زندگی می کند.

امیدوارم که لذت برده باشید.

 

37 دیدگاه

 1. Saeed

  15

  4

  فقط ی درخواست

  پایان سال ی نظر سنجی بزارید ک ادمین محبوبمون رو انتخاب کنیم

  چون اگ میتونستم من هزارتا رای ب آقای حسینی میدادم

  تشکر بسیار بابت زحماتتون?

 2. Saeed

  24

  7

  آقای حسینی ناکام نبود تو سبقت

  تایم هاش رو هم دقت کنید از بهترین دورش سه ثانیه کندتر بود

  خودش نخواست سبقت بگیره

  خودشم گف ک میتونستم از هر دو سبقت بگیرم ولی دوس نداشتم موقعیت هموطنم رو در خطر بندازم

  ی نکته ای هم ک هست اینه ک رزبرگ با سومی هم قهرمان میشد ولی اگ فتل ازش رد میشد فرشتپن هم میتونست سبقت بگیره و اونموقع از دست رزبرگ میرفت

  اینه کینگ سب فتل

  ک خود صباغ هم گفت ک روزی شوماخر بهش راه داد و حالا هم سب ب نیکو کمک میکنه

  همیشه یادتون باشه

  شاید فتل ب اندازه شوماخر قهرمان موفقی نباشه(ک میتونه بشه)

  ولی ب اندازه اون ی اسطورست??????

 3. Saeed

  22

  10

  فقط یکی بگه چطور همیلتون اون ابر استارت رو زد!؟

  دوم ب هشتم???

  اسم دیوار هم نیارید ک نشون میده از ۲۰۱۴ دنبال میکنید

  هرچند همیلتون بعد ۲۰۱۴ هم دیوار داشته ، اسپین داشته

  تازه … پرچم آبی هم داشته???

  • ....

   12

   15

   ب نظر دیوار و اسپین های فتل ب تو هم سرایت کرده چون وقتی ما هم چیزی نمیگیم خودت حرفشو پیش میکشی

   • Saeed

    12

    6

    مطمئنی اسپین های همیل ب تو سرایت نکرده!؟

    یا پرچم های آبیش???

   • Saeed

    10

    6

    فک کنم مالزی 2016 ب شما سرایت کرده

    چون عامل قتل جمال خاشقچی رو هم مالزی میدونید ???

 4. Saeed

  14

  9

  کاشکی مصاحبه سر جکی استوارت رو هم میزاشتید

  ولی اشکال نداره.لینکش برای دوستان هست

  F1iran.com/20492

 5. mahdi arabi

  27

  14

  فقط میتونی چکش باشی که تو دویست متر شش رده به خاطر کلاج ول کردن از دست بدی

  خداحافظی رزبرگ هم خیلی بد تایم بود چون چکش به خاطر عدم اجرا دستور تیمی تو ابوظبی شرایط جالبی نداشت و شایعه شده بود مرسدس تو فکر قطع کردن همکاریش با چکش هست که اون خداحافظی ناگهانی رزبرگ یه جورایی چکش رو از اون شرایط بد خارج کرد و باعث شد دو سال بهترین ماشین های فصل به همراه یه وینگمن داشته باشه تا خیلی راحت قهرمان جهان بشه

  • Saeed

   18

   9

   فقط میتونی فتل باشی تا ی فصل رو بدون برد بگذرونی

   فقط برای اینکه هموطنت قهرمان بشه…

 6. S5

  17

  9

  یادش بخیر مسابقه مکزیک، همیلتون تو استارت پیچ یک برید و جریمه نشد وشتپن اواخر مسابقه که داشت جلو فتل دفاع میکرد یه پیچ برید و جریمه شد. چارلی وایتینگ در توجیه کارش گفت: چون همیلتون اول مسابقه پیچ برید و بقیه راننده ها تمام مسابقه فرصت داشتند از او سبقت بگیرن:))))

 7. S5

  20

  8

  بخشی از نفرت زیاد بعضی از همیلتون فنها از فتل برمیگرده به مسابقه ابوظبی 2016 . فتل با استراتژی مناسبی که فراری براش در نظر گرفته بود، تو دو سوم اول مسابقه هیچ خبری ازش نبود ولی اواخر مسابقه مثل شاهین خودشو رسوند به نیکو و ردبولها از نیکو دور نگهداشت

  • S5

   25

   7

   یادمه هورنر قبل از مسابقه گفته بود فردا میتونیم بهترین دوست همیلتون باشیم، ولی فتل نگذاشت.
   یه یادم بکنیم از سبقت نیکو از وشتپن به محض شنیدن دستور سبقت از وشتپن؛ بدون اینکه بخواد نق بزنه که از این پسر نمیشه سبقت گرفت :)))

   • Saeed

    16

    9

    سبقت از فشتپن از طرف دو راننده مختلف

    رزبرگ : اوضاع بحرانیه و باید از مکس رد شی

    200 متر بعد محو شد

    همیلتون تو استرالیا 2017

    _باید از فشتپن رد شی

    _چطور انتظار داری این کارو کنم!؟
    (اونم با لاستیک نو)

    لاروس ک هیچی…

    باید دعا کنید ی 19 ساله دیگ (امباپه) بهش پرچم آبی نده???

  • H.farahani

   13

   3

   S5 عزیز
   البته سب همه تلاششو برای سبقت از نیکو کرد ولی خدایی سبقت از یه مرسدس اونم اون سال خیلی سخت بود.نیکو با سومی هم قهرمان بود.
   نیکو خیلی خوب بود حیف شد رفت.به عنوان یه دوستدار اف 1 میگم .چه رقابت جذابی میشد بودنش تو این دو سال
   راستی جناب حسینی بعد از مراسم سکو مکزیک فتل ده ثانیه پنالتی گرفت و دنیل سوم شد.

   • Fastboy 44

    4

    8

    سعید واقعا چی میزنی همه چیو با هم قاطی کردی?
    آیا تو شرایط سبقت تو ملبورن و یاس مارینا رو یکی میدونی?!?!?!?!
    پرچم آبی?!
    اسپین?!
    ?

  • مهدی کوپایی

   3

   12

   سب وتل به هیچ وجه برا نیکو کاری نکرد. زمان نیکو رو قهرمان کرد. وقتی لوئیس سرعت و پایین آورد سب سبقت از مکس گرفت و بقیه ش تلاش برا سبقت از نیکو بود. اگر زود تر لوئیس سرعت مسابقه رو کمک می کرد شاید نیکو قهرمان نمی شد

   • Ahmad VETTEL

    11

    3

    اگر همیلتون زودتر سرعت خودشو کم میکرد،پیروزی رو از دست میداد با توجه با سرعت فتل

   • ايزديار

    5

    5

    يه كاربري قبلا توي سايت بود
    الف ي
    نيستش!!!

    اهان جناب
    Mhd44

    كامنتاتون بطرز عجيبي شبيه به هم ديگه هست!

 8. ....

  7

  19

  روزبرگ:”۱_شما میتونید نظر تیم و همینطور نظر لوییس را درک کنید.همین.* ۲_انگار من کل زندگیم داشتم باهاش مسابقه میدادم و همیشه این لوییس بود که موفق می شد منو شکست بده و برد رو کسب کنه حتی وقتی که توو کارتینگ بودیم. اون راننده فوق العاده ای هستش و یکی از بهترین های تاریخ و خیلی حس خاصی هست که اونو شکست دادم چون سطح کار خیلی بالاست”
  قسمت اول جواب اونایی که ب عدم رعایت دستور تیمی از دستور لوییز خورده میگیرن…قسمت دوم هم جواب اونایی که ب لوییز جان ما توهین میکنن( هرچند در اصل دارن فرهنگ و شخصیت خودشونو نشون میدن)و میگن لوییز بدون وینگ من هیچی نیست!
  دوستان عزیز روزبرگ خودش اعتراف کرده ک برا شکست لوییز چقدر زحمت کشیده ،پس بی زحمت نمکت رو ببر یه جا دیگه بریز!اگه شکست لوییز آسون بود ،روزبرگ سال اول ک لوییز اومد مرسدس اونو شکست میداد

 9. مهدی کوپایی

  23

  0

  جناب حسینی سپاس از این نبرد مقدس نقره ای ها

  • Fastboy 44

   5

   1

   میتونین تو یوتیوب با وارد کردن
   Floz silver war اونو ببینین به صورت تصویری
   همچنین برای فصل 2017
   Floz silver vs red رو میتونین سرچ کنین

 10. مهدی کوپایی

  5

  13

  لوئیس اشتباهات شخصی شو قبول کرد لوئیس اما اشتباه بزرگ و تو ۲۰۱۵ انجام داد نه تو آلبرت استرالیا و بحرین و چین و باکو و سنگاپور و مالزی و سوزوکا. اما تسلیم نشد.

 11. JJ_Formula1

  14

  0

  ابوظبی خیلی جذاب بود. علاوه بر رزبرگ و همیلتون، یعنی اگه تو اون مسابقه ورستپن جلوی فتل درمیومد در کل فصل چهارم میشد و فتل پنجم میشد!!
  کلا مساقه جالبی بود
  اینکه فتل از جفت ردبول ها سبقت گرفت و اونجاش که فتل می تونست از رزبرگ سبقت بگیره و نگرفت. البته من جای رزبرگ بودم شاید راه میدادم چون رزبرگ سوم هم میشد قهرمان میشد. اما یه کم استرس داشت و فتل هم این به خاطر هم وطن بودن واقعا مراعات کرد. بماند که همیلتون هم کلا فشار نمی آورد که همه به رزبرگ برسند.

  • مهدی کوپایی

   6

   11

   اگر سب سبقت می گرفت قطعن مکس هم رد می شد و فرصت برا حمله هم نبود

 12. mohammad

  10

  0

  Right now I’m losing the world championship so I’m not bothered if I win or lose this race

  اینو نگفتی

  به نظر می رسید تمام تلاشش رو کرد که همه از رزبزگ جلو بزنن

 13. lord mahyar

  6

  12

  میدونید اینکه از همیلتون بخاطر برتر بودنش نسبت ب همه بدتون دلیل نمیشه برید طرفدار نیکو هم بشین
  تو تعیین خطا همش مشکل برای لوییس
  تو مسابقه همیشه مشکل برای همیلتون
  مالزی هم ک دیگه جای خود بجای خرابی ی هشتمی همیلتون میگرفت شاید هیچ اسمی از نیکو تو تاریخ نبود
  دادن مکانیک های همیلتون ب نیکو
  شاید هم مکانیک های نیکو عقده چندین سالشونو سره ماشین لوییس درمیاوردن
  و در آخر سخن همین نیکو:{ انگار من کل زندگیم داشتم باهاش مسابقه میدادم و همیشه این لوییس بود که موفق می شد منو شکست بده و برد رو کسب کنه حتی وقتی که توو کارتینگ بودیم}
  خلاصه لوییس از وقتی اومده مرسدس همیشه برتر بوده
  نیکو هم کسی نبود با تواناییش بخواد لوییس رو شکست بده فقط بخاطر خرابی بود همین

  • H.farahani

   11

   3

   جناب محیار
   همین نقل قولی که از نیکو کردید نشون میده بیشتر از اون که لوییز بهتر از نیکو باشه این ذهنیت خود نیکو باعث ضعفش شده.اگه نیکو میموند شرایط خیلی فرق میکرد
   در ضمن فکر نمیکنید این بد اومدن مربوط به اخلاق لوییز باشه.2015 کلی مشکل برای نیکو پیش اومد کی ازین حرفا زده.لوییز خیلی واضح میگه ماشین نیکو بهتر بوده.پیشتر هم در 2012 بعد از کلی مشکل در تایم گیری که برای باتن پیش میومد یه بار علیه تیم حرف نزد ولی لوییز بعد از تعین خط بلژیک حسابی از خجالت تیم دراومد.
   در مورد مکانیکا اگه درست گفته باشید و از دلایل برد نیکو باشن به این معنی نیست که دو سال قبلش مهندسای بهتر تو تیم لوییز بودن.
   فقط یه نکته بنده از لوییز بدم نمیاد ولی دوستش ندارم.قابل احترامه واسم

   • lord mahyar

    4

    9

    من ب نظر همه احترام میزارم
    ولی قهرمانی با اختلاف تک رقمی و خرابی تعیین خط و dnf وقتی اول باشی هیچوقت باعث نمیشه من فک کنم خود نیکو تونست لوییس رو شکست بده

   • مهدی کوپایی

    3

    9

    جناب فراهانی
    تحلیل جناب حسینی بسیار عالی اما به این نکته تو اولین پرده رو سریع بودن ش زیاد مانور نداده به خاطر همین از تیم شاکی بوده. گند مدیریتی مک لارن فرصت قهرمانی ازش رو هم ۲۰۰۹ و هم تو ۲۰۱۲ گرفت.
    اگر یک ایرانی پشت فرمون مک لارن بود حتمن مدیر تیم سیاه و کبود می کرد

   • H.farahani

    7

    1

    Mhd44 عزیز
    در موردمشکل مدیریتی مک لارن 2009 چیزی نمیدونم واقعا.شاید منظورتون 2010 هست.
    اما 2012 حق با شماست با این توضیح که ببینید سب از دست اشتباهات فراری چی کشیده.البته خودش هم اشتباه داشت پارسال ولی یه ادم چقدر کشش داره مگه.

 14. Mahmood.ghaedi

  9

  13

  توی همین سال اگه مالزی لوییز موتور از دست نمیداد بازم قهرمان میشد
  و مهم قهرمانی مرسدس بود
  نکته جالبش هم اینه ک فراری فنهای عزیز تو این چند سال اونقدر قهرمانی لوییز و مرسدس دیدن ک واسه کل کل و کری خونی از اون یکی راننده مرسدس مایه میذارن????

  • Ahmad VETTEL

   13

   4

   الانم بعضی لوییس فنا(نه شما) دارن خودشونو به آب و آتیش میزنن که لکلرک فتل رو شکست بده یا به یه نحوی فراری با فتل تمدید نکنه.
   ولی زهی خیال باطل

   • lord mahyar

    3

    10

    معلومه خیال باطل چون مدیر جدید نیومده میگه همه جوره فتل رو ساپورت میکنیم یعنی لکرک ذره ای واسشون مهم نیست فقط چون کیمی دیگه واقعا خسته شده بود چشم بگه یکی رو آوردن فقط بگه چشم همین

   • Ahmad VETTEL

    7

    2

    lord mahyar:
    دیگ به دیگ میگه روت سیاه

   • Mahmood.ghaedi

    8

    0

    احمد داداش من فن لوییز نیستم اشتباه نگیر من فن مرسدسم
    ولی نظر من اینه کسی ک طرفدار واقعی این ورزش باشه نمیتونه از لوییز بدش بیاد نمیتونه از فتل بدش بیاد احمد خودت فکرش کن سال قبل یکی از این دوتا نبودن واقعا این جذابیت داشت پارسال؟
    درباره سال این فصل هم من نظرم اینه باید شروع شه و ازش لذت ببریم این جور بحثها و کل کل ها واسه تایمیه ک مسابقات تعطیله
    درضمن اخند جون تو پرسپولیس پس هرچی بگی درسته ❤❤❤❤❤❤

   • Ahmad VETTEL

    8

    2

    میدونم محمود تو یه مرسدس فن هستی خودم هم تو کامنتم نوشتم منظورم تو نیستی.
    منم نفرتی از همیلتون ندارم فقط مورد علاقم نیست ولی قبول دارم که رقابت فتل و همیلتون فوق العاده جذاب و دیدنی هستش.
    ولی گاها چیزایی میگن که آدم مجبور میشه خلاف میل واقعیش یه چیزی بگه.
    اون تیکه آخر کامنتت هم که عشقه❤❤❤❤❤❤

 15. مهدی کوپایی

  6

  4

  جناب ایزدیار
  جالب بود
  حالا نمونه کامنت داری ببینم ?