Register

سه × 2 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران–  مکلارن اف1 افسانه ای که حتما معرف حضور عاشقان دنیای خودرو هست، حالا مکلارن ابرخودروی سه نفره دیگری به نام”Speedtail” ساخته است که به نوعی جانشین معنوی اف1 محسوب میشود. مشخصات خودرو جدید که قبلا با کد“BP23” شناخته شده بود نفس های خودرو دوستان را آهسته تر و طراحی آن چشمانشان را به خود خیره کرده است.

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

شیک اولین واژه ای می باشد که پس از اولین دیدار با آن به ذهنتان میرسد. احتمالا پس از چند ثانیه خیره شدن به آن به خودتان می آیید و به سرعتش در پیست و برچسب قیمت فضایی اش فکر میکنید.

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

مکلارن طبق برنامه قبلی در سال 2020 اسپیدتیل را به خریداران تحویل خواهد داد. صد و شش نفری که حداقل 2.1 میلیون یورو برای این ابر خودروی 1036 اسب بخاری با حداکثر سرعت 402 کیلومتر بر ساعت پرداخت کرده اند. وقتی مالکان ثروتمند آن بر روی صندلی وسط مینشینند و در بالای سرشان دکمه روشن شدن موتور را فشار میدهند به این فکر میکنند که چطور است که از حال سکون به سرعت 300 کیلومتر بر ساعت برسند آن هم در مدت زمانی که یک سوپر مینی به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت میرسد.

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

مکلارن سنا از اعجوبه های ایجاد نیروی “Downforce” محسوب میشود در سرعت 245 کیلومتر بر ساعت 800 کیلوگرم نیروی رو به پایین ایجاد میکند. ولی حالا بیایید برای چند لحظه به جای نیروی رو به پایین به ضریب درگ کمتر فکر کنیم. البته که یک ابر خودروی قرن بیست و یکم نباید شبیه یک ماشین تورینگ طرحی شود ولی با این کار چه چیز بدست می آوریم؟

طراحی اسپیدتیل شبیه خودروهای مفهومی اوایل دهه هشتاد مانند لوتوس”Etna” و ام جی “EX-E” است اگرچه که ما مهارت طراحان در پنهان کردن کانال های هوا را تحسین میکنیم.

طول دم و ظرافت در طراحی خطوط عقب زیبایی خیره کننده ای به اسپیدتیل داده است. طول خودرو 5.13 متریعنی 60 سانتی متر طویل تر از بوگاتی شیرون میباشد. شکل خاص طراحی موجب شده تا بادقت هوای مورد نیاز موتور و سیستم خنک کننده فراهم شود سپس هوا به آرامی دوباره وارد کانال ها می شود درست قبل از اینکه به دم ماشین که شبیه تیغه تیز سامورایی است برخورد کند.

مدیر طراحی آقای راب ملویل، اسپیدتیل را این گونه توصیف میکند:

این(اسپیدتیل) شبیه یک دنباله دار است. جرمش در جلو قرار گرفته و دم طولانی به دنبال آن کشیده میشود.

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

داخل کابین ماشین، مکان خاصی است. بخصوص صندلی وسطی آن، شما از زاویه دید جدیدی که دارید متعجب میشوید. زیرا اصلا عادی نیست. از این زاویه کنترل کردن ماشین خیلی بهتر انجام خواهد گرفت. خطوط کابین با ظرافت خاصی طراحی شده اند و کیفیت اجزا کابین در یک کلمه بی نظیر است. شیشه های الکتروکرومیک اسپیدتیل با فشار دادن یک دکمه تیره و روشن میشوند.

اگر به بالای سرتان نگاه کنید دکمه استارت/استاپ و سوییچ های کنترل ماشین را خواهید دید که جالب ترین آن ها “Velocity” است. این حالت Speedtail را برای سرعت های بالا آماده می کند. مقاومت هوا را کمتر میکند و باله ها را دور می اندازد و این یعنی در جاده استفاده از آن ممنوع است.

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

برای کاهش وزن در اسپیدتیل از چرم “Scandanavian” استفاده شده است. در هنگام ساخت این چرم هوا در زیر سطح تزریق می شود که موجب میشود چگالی و وزن خشک آن سی درصد کاهش یابد.

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

مک لارن از ترکیب فیبر کربن و تیتانیوم برای فرش اتاق استفاده کرده است. این در مورد مسئله فیبر کربن رنگی است که ظاهرا می تواند تمامیت ساختاری مواد را به خطر بیندازد. در اینجا یک لایه تیتانیوم نازک میکرونی با فیبر کربن ترکیب شده است. مک لارن طبق این Speedtail طبیعی تر کرده است اما تیتانیوم را می توان در هر رنگ آنودایز کرد. شما حتی می توانید تصاویر و کلمات را در کربن قرار دهید. مک لارن پیشگام فیبر کربن بود. حالا آن را به سطح بعدی می برد.

4 دیدگاه

 1. محمد

  5

  7

  من نمیدونم وقتی بوگاتی و کونیگ زگ و … دارن به 470 نزدیک میشن ، رسیدن به 402 چه افتخاری داره که مکلارن میاد این ماشینو وارث Mclaren F1 میدونه ؟ 😐

  • بهزاد زمانی

   5

   1

   برای یک سوپراسپرت صرف رسیدن به سرعتهای خیلی بالا موفقیت نیست. باید ببینید با چه سرعتی توان عبور از پیچهارو دارن. مثل ماشینهای فرمول یک. اگر دقت کرده باشید بوگاتی در آخرین ورژن خودش یعنی بوگاتی دیوو به همین خصیصه توجه بیشتری کرده تا به بیشینه سرعت. اگر دقت کنید در مقاله بالا به همین قدرت دانفورس بالا تاکید داشته.

  • Fastboy 44

   4

   1

   محمد
   خب ماشین های تیونینگ شده میتونن خیلی بیشتر از 400 برن من خودم ی لامبورگینی گایاردو دیدم 460 تا رفت
   ولی انصافا چشم نوازه???

 2. mershari

  3

  12

  احتمالا به خاطر موفقیتهاو افتخارات اخیرش تو فرمول یک اینو ساخته ?واصلا از رو مرسدس الگو برداری نکردن?
  این شرکتای اسباب بازی ساز اول میشن منتقد طراحی مرسدس بعد به هر نحوی باید اداشو در بیارن بزرگترین افتخارشونم همون f1 که موتورشbmw روشه…