فرمول یک ایران– در اولین مسابقه‌ی فصل 2018 فرمول یک که در پیست آلبرت پارک ملبورن برگزار شد، سباستین فتل با کمک خودروی ایمنی به پیروزی رسید.

استارت مسابقه‌ی گرندپری استرالیا 2018

استارت مسابقه‌ی گرندپری استرالیا 2018

راننده‌ی شماره 5 فراری در ابتدای مسابقه در رده‌‌ی سوم بود و بیشتر از همتیمی فنلاندی‌اش با تایرهای اولیه‌ی خود در پیست ماند و البته از شرایطی که بعدها در مسابقه به وجود آمد، حداکثر استفاده را کرد.

فتل به تلاش‌های بدون توقف لوئیس همیلتون در طول مسابقه پاسخ داد. این در حالی بود که بریتانیایی در اواخر مسابقه از مسیر منحرف شد و به داخل چمن‌ها رفت. همین باعث شد تا مرد یخی فاصله‌ی خود را کم کند اما نتوانست مقامی بهتر از سومی برای فراری به ارمغان بیاورد.

سباستین فتل و لوئیس همیلتون، گرندپری استرالیا 2018

شماره 44 در اولین دور، در مقابل حمله‌ی رایکونن در پیچ سوم دفاع کرد و چند دقیقه بعد در آسایشی نسبی مشغول دور زدن بود در حالی که فتل در خودروی قرمز رنگش در تعقیب همتیمی خود بود.

سبقت زودهنگام کوین مگنوسن از مکس ورشتپن، فرصت باز کردن فاصله را به سه خودروی برتر داد و به نوعی جدال برای برد را به آن‌ها محدود کرد. دمای تایرهای عقب خودروی ورشتپن که پشت سر دانمارکی گیر افتاده بود، بالاتر و بالاتر رفت تا جایی که باعث شد هلندی در پیچ یک اسپین شود و به رده‌ی هشتم سقوط کند.

آخرین اتفاق قابل توجه قبل از پیت استاپ‌ها اشتباه کارلوس ساینز بود که فرصت سبقت را در پیچ نه به فرناندو آلونسو داد و ماتادور باتجربه با استفاده از این اتفاق، به جایگاه نهم رسید. اما نقطه‌ی عطف مسابقه، پیت‌استاپ‌های استثنایی تیم هاس بودند.

مگنوسن بعد از آن که متوجه شد، لاستیک چپ-عقب خودرویش در مکان درست قرار نگرفته، در خروجی پیچ سه ایستاد. درست یک دور بعد اتفاق مشابهی برای رومن گروژان افتاد اما فرانسوی خودرویش را کنار دیواره‌ی پیست در پیچ یک پارک کرد و از دور مسابقه خارج شد.

کناره‌گیری رومن گروژان از مسابقه‌ی گرندپری استرالیا 2018

کناره‌گیری رومن گروژان از مسابقه‌ی گرندپری استرالیا 2018

بعد از آن، مسابقه چند دوری تحت شرایط خودروی ایمنی مجازی پیگیری شد. این موهبت باعث شد تا فراری از برتری دو به تک در مقابل مرسدس استفاده کند. چند دور قبل، همیلتون پیشتاز که بعد از رایکونن به پیت رفته بود تا در مقابل استراتژی فراری دیواری بچیند در دام خودروی ایمنی مجازی افتاد.

فتل چند دور بعد به پیت رفت و سپس با سرعتی آهسته از مقابل همیلتون گذشت و رهبری مسابقه را از بریتانیایی ربود. این در حالی بود که تا چند دور قبل، شماره 44، 9 ثانیه برتری نسبت به فتل داشت. بعد از آن خودروی ایمنی به پیست آمد و فاصله ها را به حداقل رساند. حالا مدافع عنوان قهرمانی 26 دور فرصت داشت تا اولین رقابت فصل جدید را از آن خود کند.

اکثر اوقات همیلتون در فاصله‌ی دی‌آراس فتل بود اما بعد از چند دور فشار جدی به خودرویش در پیچ نه لاستیک‌هایش را قفل کرد و به روی چمن‌ها رفت.

همین اشتباه باعث شد تا اختلافش با پیشتاز مسابقه به حدود سه ثانیه برسد اما او با استفاده از قدرت مرسدس، در پنج دور مانده به پایان دوباره خودش را به سکوی نخست نزدیک کرد اما همزمان، از گرمای زیاد تایرهای عقب به تیم شکایت می‌کرد و باز هم فاصله بین دو خودروی برتر زیاد شد.

سکوی مسابقه‌ی فرمول یک استرالیا 2018

سکوی مسابقه‌ی فرمول یک استرالیا 2018

کمی عقب‌تر، رایکونن که در حال دفاع از آخرین سکوی ملبورن بود، توانست دنیل ریکاردو را پشت سر خود نگه دارد. درست پشت سر گورکن، برنده‌ی دیگر سیفتی کار یعنی، آلونسو قرار داشت که توانست مکس جوان را تا پایان مسابقه درگیر کند و در نهایت پنجم شود.

نیکو هالکنبرگ، راننده‌ی آلمانی رنو، مسابقه‌ی آرامی داشت و توانست به مقام هفتم برسد. بعد از او دیگر تیر نقره‌ای، یعنی والتری بوتاس با سبقتی که در شروع مجدد از استافل وندورن گرفت توانست به مقام هشتم برسد. جوان بلژیکی هم در رده‌ی نهم به مسابقه‌ی خود پایان داد.

استافل وندورن، مسابقه‌ی گرندپری استرالیا 2018

استافل وندورن، مسابقه‌ی گرندپری استرالیا 2018

آخرین امتیاز اولین مسابقه هم در سکوت پلنگ‌های صورتی به کارلوس ساینز رنو رسید.

به غیر از دو خودروی هاس، سرگی سیروتکین، تازه کار تیم ویلیامز به دلیل مشکل در سیستم ترمز، مارکوس اریکسن از تیم آلفارومئو سائوبر به خاطر عدم فرمان‌پذیری مناسب و پیر گسلی از تیم تورو روسو  به دلیل مشکل در موتور خودرو، از مسابقه کناره‌گیری کردند.

به این ترتیب اولین مسابقه‌ی فصل 2018 فرمول یک به پایان رسید.

جدول مسابقه فرمول یک استرالیا:

Posرانندهتیمزماندورپیت استاپ
1سباستین فتلفراری1:29:33.283581
2لوئیس همیلتونمرسدس+5.036581
3کیمی رایکوننفراری+6.309581
4دنیل ریکاردوردبول+7.069581
5فرناندو آلونسومکلارن+27.886581
6مکس ورشتپنردبول+28.945581
7نیکو هالکنبرگرنو+32.671581
8والتری بوتاسمرسدس+34.339581
9استافل وندورنمکلارن+34.921581
10کارلوس ساینزرنو+45.722581
11سرجیو پرزفورس ایندیا+46.817581
12استبان اکونفورس ایندیا+1:00.278581
13چارلز لکرکسائوبر+1:15.759582
14لنس استرولویلیامز+1:18.288582
15برندون هارتلیتورو روسو1 lap572
16رومن گروژان هاس DNF241
17کوین مگنوسنهاسDNF221
18پیر گسلیتورو روسوDNF131
19مارکوس اریکسنسائوبرDNF51
20سرگئی سیروتکینویلیامزDNF4-

99 دیدگاه

 1. سجاد

  32

  1

  تبریک میگم عالی بود و بسیار جذاب.استراتژی فراری هم خوب بود که فتلو نگه داشتن ولی تفاوت مرسدس و فراری امسال زیادتر از پارساله.همیلتون هر وقت اراده کرد نزدیک شد حتی بعد از اشتباهش که رفت نزدیک ۳ثانیه دوباره اومد زیر یک ثانیه.در صورتی که اول مسابقه فاصله مرسدس و فراری هی بیشتر میشد.بیچاره هاس.و باریکلا به آلونسو.خوبی به این بود که هالکنبرگ آلونسو و وشتپن نزدیک هم بودن ولی هالکنبرگ باید بیشتر فشار میورد و از وشتپن رد میشد.

  • ايزديار

   26

   3

   خداحافظ ، ويليامز و فورس اينديا

   دلخوشي هاي ما فراري فن ها همين روزاست
   مرسدس با اختلاف سريعتره
   خيلي هم سريعتره.

   فصلي كسل كننده در انتظاره

  • Behnam380

   28

   2

   متاسفم که اینطور جانبدارانه نوشتین ،همه دیدیم که ویرچوال سیفتی کار به کمک فتل اومد ولی فصل پیش اتفاقات زیادی به همیلتون برای قهرمانی کمک کرد که معمولا اشاره ای بهش نمیشد.

  • max verstapen

   23

   3

   این مسابقه مشخص کرد اگه همیلتون عقب بیوفته توی هوای کثیف ماشین جلویی به مشکل برمیخوره
   دیدیم که سمت راست میرفت تا هوای تازه به موتور وسیستم خنک کننده ماشینش برسونه حالت اتک یا تهاجمی هم فقط چند دور میشه ازش استفاده کرد ونمیشه تعداد دورهای زیادی باهاش طی کرد چون هم به موتور فشار میاد هم مصرف سوخت رو بالا میبره قانون کم شدن تعداد موتور ها به نفع ردبول و فراری هستش چون مرسدس ازنقطه قوتش که موتورش هست کمتر میتونه استفاده کنه به نظرمن اگه همیلتون بخواد قهرمان بشه فقط یه راه داره اونم اینه که اول پول پوزیشنو بگیره دوم اینکه جلوی همه وارد پیچ یک بشه که این مسابقه هم همینطور شد اما توی استراتژی به مشکل برخوردن فصل قبل تا موتور مرسدس مستهلک میشد سریع موتور عوض میکردن و دوباره تخته گاز میرفتن جلو اما این فصل این موتور رو حداقل ۶مسابقه باید نگهش دارن این یعنی مستهلک شدن بیشتر موتور مرسدس خوب کار کرد این مسابقه ولی به استراتژی باخت هر بچه مدرسه ای میدونه که زمان سیفتی کار ماشینایی که جلوی ماشین سیفتی کارهستن و پیت استاپ نرفتن میرن واسه تعویض لاستیک اما مرسدس حواسش پرت شد و نفهمید که فتل رفت پیت استاپ هملتونم که اول بود به هوای ماشین سیفتی کار گاز نداد اونوقت فتل جلوی همیلتون درامد کلا مقصر تیم بود و به استراتژیه پیت استاپ باختن بازهم میگم مسابقات بعد رو دقت کنین مسابقاتی همیلتون اول خواهد شد که پول پوزیشنو بگیره و پیج یک رو جلوتر از بقیه عبور کنه وتا آخر بره . درپایان از ردبولا غافل نشین عالی بودن ولی اگه عقب بیوفته مرسدس ها توان رقابت با فراری و ردبولو ندارن دیدیم که بوتاس نتونست از حرفه ای ترها سبقت بگیره ولی قدرمسلم در پیستهایی که کفی بیشتری دارن شانس مرسدس بیشترخواهد بود. از ردبولا غافل نشید واقعا عالی بودن دیدیم که درحالت مسابقه رقابتی تر هستن.

   • TRANS AM

    14

    0

    همیشه تحلیلهای خوبی از مسابقات داری دوست من. ولی اونجایی که گفتی مرسدس حواسش پرت شد نفهمید فتل رفت پیت استاپ….. یه مقدار جای سوال داره. یعنی پرسنل گاراژ مرسدس رو در حد دوستانِ پخش صدا و سیما ارزیابی کردی…..

 2. mahdavi3d

  22

  3

  هر آنچه برای هاس ها اتفاق افتاد برای اونها فاجعه بود ولی مسابقه را نجات داد! واقعا چشون بود اینها؟ نکته قابل توجه در مورد هملیتون فتل این بود که با وجود اشتباه هملیتون زیر فشار و استرس برای گرفتن فتل، که در این شرایط سطح رانندگی مشخص می شود، قفل کردن چرخ و دو ثانیه عقب افتادن، باز هم تا قبل از عقب کشیدن فنی، قادر به کم کردن فاصله با لاستیک کهنه تر و بدون دی.آر.اس بود که نشان از قدرت بی نظیر پاور پک مرسدس دارد!
  ورشتپن فکر کنم تاکنون اینچنین به دیوار سختی به نام رانندگی استادانه آلونسو بر نخورده بود! هر چند به نظرم موتور رنو شاید باز هم قدرت مورد نظر ناندو را تامین نکند. ریکیاردو معلوم بود که دوست دارد به سکوی سوم محبوبش برسد و هموطنانش را در استرالیا خوشحال کند که نشد.
  تورو روسو هوندا با وجود پیش فصل امیدوار کننده، چیز خاصی برای ارائه نداشت و با توجه به قانون سه موتور، شرایط برایشان نگران کننده خواهد بود. ویلیامز و فورس ایندیا نسبت به سال گذشته اوضاعشان بسیار خراب هست!
  اتفاقات باعث شد گرندپری استرالیا در کل رقابت بدی نباشد.

  • zereshke

   7

   12

   راهنماییت میکنم به مسابقه دو فصل پیش که در دو دور آخر، فتل مثل دور تمرینی در پیچ آخر از پیست خارج شد و مسابقه رو باخت…
   همه میدونن که ماشین مرسدس پشت ماشینهای دیگه نمیتونه قرار بگیره و سبقت بگیره، مگه اینکه تفاوت موتورها خیلی بالا باشه، ولی باز هم همیلتون تا 3 دور آخر، فاصله رو در حد DRS نگه داشت، ولی قدرت موتور فراری حتی با DRS هم اجازه نزدیک شدن بیش از این رو نمیداد به همیلتون و مرسدس…

 3. cfz

  9

  20

  تبریک میگم به فراری بابت برد ولی خودشون هم میدونن که شانسی بود. توی این پیست با این عرض ماشینا تقریبا غیرممکنه سبقت گیری.
  .
  هاس هم مسابقه خودشو خراب کرد هم مسلبقه لوییس رو. ولی حیف شدن
  .
  آلونسو هم با انگیزه نشون داد امیدوارم همینجوری بمونه
  .
  20 دور آخر مسابقه کاملا بدون سبقت بود!!!

 4. Svettel46

  32

  9

  بهتر از این نمیشد فتل عجب عیدی دادی به ما خیلی چسبید به طرفداران فراری
  تو بهترینی پسر که 30دور مرسدس هیولا رو پشت خودت نگه داشتی ??????????

   • Svettel46

    28

    7

    چی بگیم حرف شما حتما درسته,(فراری شانس اورد,فتل مالی نیست,عرض جاده کم بود.بنزین کم اورد لویس و ……….)
    اگر قرار باشه که همه پیست ها عرض جاده 20 متر باشه که لویس راحت سبقت بگیره که عیار راننده ها مشخص نمیشه,حتما باید پیست ها سیلوراستون و امریکا و مونزای ایتالیا باشه؟؟؟

   • الف.ی

    1

    4

    مثلا فتلتون تونست سبقت بگیره از کیمی ؟؟؟!!!!!! ( با ماشین برابر )
    فکر کنم تو تحلیل همین سایت گفته بود سبقت گیری تو این پیست خیلی سخته

  • Fastboy 44

   6

   18

   ینی وتل این همه شانسو از کجاش میاره خداوکیل???!!!!
   اگ همیلتون این همه شانس متلو داشت دیگه همه چیز به کامش بود
   # وتل_شانسو_گذاشته_جیب_چپش
   ????????

 5. Amirreza.sv5.kr7

  24

  3

  عجب مسابقه زیبایی بود
  به قول معروف چی فکر میکردیم چی شد
  دیروز با اون تایم همیلتون گفتیم فصل یه چیزیه بدتر از۲۰۱۶ ولی با دیدن مسابقه امروز مثل اینکه جذاب تر از پارسالم هست یه رانندگی بی نقص از فتلو دیدیم مبارکش باشه و دوستان همیلتون فنی که میگن به لطف vsc فتل برد باید بگم این به اسپانیای پارسال در
  فورزا فراری فورزا فتل فورزا کیمی

  • ...m6...

   3

   20

   بله خیلی جالب بود از این که یه گمشده ی چیه تو نرم افزار های مرسدس خراب بشه و اطلاعات غلط بده و فتل یهو از رو شانسو سیفتی کار بپر جلو همیلتون خیلی باحاله همون قدر که برد فتل مسابقه رو برای شما جذاب میکنه برد لوئیس کبیرم همون قدر لذت بخشه

 6. MERC

  9

  18

  بالاخره دعاهای طرفداران فراری جواب داد و کمک از غیب برای فتل رسید تا یه مسابقه رو برنده شه
  خخخخخخ تبرییک میگم بهشون, فقط این دعاهاشون به قیمت اوت شدن دوتا رقیب خیلی خوب از هاس تموم شد

 7. josef6565

  7

  0

  امکانش هست لینک مربوط به مسابقه رو قبل از شروع مسابقه و فقط با یک عنوان مثل گرند پری استرالیا یا شهرها و کشورهای دیگه قرار بدید و دیگه خالی بمونه. این جوری بچه ها میتونن پست هاشون رو در موقع مسابقه یا سریعا بعد از اون قرار بدن.

 8. ...m6...

  7

  23

  فن فتلا لطفا به کمک خدروی ایمنی رو هیچ وقت فراموش نکنید?لوئیس کبیر به دو تا دلیل این مسابقه رو دوم تموم کرد یکی این که به لوئیس کبیر نگفته بودم فتل پیت لینه و دومی ماشین گروژان که باعث شد سیفتی کار بیاد تو پیست وگرنه برنده شدن لوئیس کبیر حتمی بود ولی بازم جا داره به فتل بگم آفرین تو هم به لیست خوش شانس ها اضافه شدی? و یه مورد کوچولو مونده که بگم در باره ی مکس قهرمان حماسه آفرینیش فوق العاده بود مخصوصا اون اسپین شدن به هرحال هرکی ممکنه اشتباه کنه ریکاردو هم عالی بود و فرناندو…فرناندو محشر بود. بیصبرانه منتظر بحرین هستم.

   • Fastboy 44

    1

    2

    خدا??????
    آقای m6 گفته “خودرو” 10 تا دیس خورده?????!!!!!!!!
    دیگه هیچی………..

  • Fastboy 44

   5

   8

   آقا ” بازم جا داره به فتل بگم آفرین تو هم به لیست خوش شانس ها اضافه شدی” اشتباهه???
   از ابتدای تولد وتل و شانس از هم جدا نشدن??
   ینی اگ وتل بد شانسی بیاره باید نماز آیات بخوانیم چون این ی پدیده غیر منتظره بوده?( استغفر الله)?

   • ...m6...

    3

    3

    داداش راست میگی یه مرور کردم دیدم ممنون???

   • josef6565

    3

    3

    شما اولین سالت هست که فرمول یک نگاه میکنی و در جریان اتفاقات فصل های پیش نیستی.

   • الف.ی

    2

    4

    حتما ندونم کاری فتل تو سنگاپور خوش شانسی لوییس محسوب میشه ها؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

 9. شاهین

  23

  3

  تبریک به طرفدارای فتل و فراری و امید به قهرمانیش
  ماشین مرسدس واقعا غوله. همیلتون گفت میخوام فشار رو حداکثر کنم بعد یه گاز داد و فاصله 1 ثانیه شد 2 دهم ثانیه! سیفتی کار نبود واقعا تقریبا گرفتن همیلتون غیر ممکن بود.
  راننده های هاس عاااالی بودن ولی متاسفانه اعضای تیم نه
  هرچی ریکاردو خوب بود ورشتپن افتضاح بود
  کیمی هم خوب فشار ریکاردو رو کنترل کرد.
  و در آخر والتری به درد جرز دیوار گاراژ مرسدس میخوره تا راننده مرسدس

 10. ايزديار

  17

  0

  تبريك به همه ما فتل فن ها
  چه عجب يه استراتژي خوب از فراري ديديم
  ولي خدايي مرسدس خيلي سريعه و الكي دلخوش نبايد شد به اين برد فراري، كه سيفتي كار در اون بدون سهم نبود

  چه بدشانسي براي راننده هاي هاس، دلمون سوخت براشون

  بدون شرح مسابقه: لكرك بالاتر از استرول

 11. mehdi vettel

  21

  2

  فقط کشته مرده اونی هستم که از پارسال تا حالا دهن همه رو سرویس کرده میگه مکس امسال همیلتون و فتل رو شکست میده . این جناب ورشتپن اگه راننده ماهری هست بیست دور پشت مگنوسن نمیموند و آخرش هم که اسپین شد .اگه قرار بود نظر سنجی بذارن بدترین راننده امروز قطعا مکس بود . هر چه قدر ریکاردو تو تعیین خط از مکس ظعیف تر هست تو مسابقه جبران میکنه .
  امروز یه خورده شانس با فتل بود که اگه پنج تا مسابقه این طوری ببره بازم بدشانسی های پارسال جبران نمیشه ولی دمش گرم حدود بیست و پنج دور تونست از هیلتونی که ماشینش نیم ثانیه سریعتر بود دووم بیاره .
  احساس میکنم ماشین امسال فراری با سبک رانندگی کیمی بیشتر میخونه و این برا فراری هم بهتره تا بتونه قهرمانی تیمی رو بگیره

  • max verstapen

   7

   6

   اولا گفتم مکس از پتانسیل قهرمانی برخورداره و قهرمان میشه دوما همه شنیدن که مکس توی رادیو از وضعیت سوسپانشن و اوور استیر شکایت میکرد و بعدش اسپین شد دقیقا همون جایی که بوتاس اسپین شد فقط ظاهرا بین دوستانمون چندنفرو داریم که ناشنواهستن(mehdivettel) یا انگلیسیشون خوب نیس در مهارت مکس همین بسکه تونست ماشیتو جمع کنه بدون برخورد به دیواره برعکس بوتاس . ببخشید توی این پیست باریک فتلتون و همیلتونتون از چند نفر سبقت گرفتن که انتظار سبقت مکس از مگنوسن یا آلونسورو دارین؟ خوبه که یکم اطلاعاتتونو از ماشین و پیست بالا ببرید بعد نظر بدین.

   • mehdi vettel

    9

    3

    شما گوش هات شاید سالم باشه ولی قطعا چشمات مشکل داره وگرنه باید دیده باشی راننده دیگه ردبول با همون شرایط پیست و لاستیک سبقت میگرفت
    بعدش اون گزارش خرابی که مهندس ورشتپن بهش داد بعد از اسپین شدن بود که این طبیعیه وقتی با سرعت زیاد اسپین بشی ماشین با شرایط عادی فرق داره و یه مشکلی براش پیش میاد

   • mehdi vettel

    6

    2

    استاد شما که احساس میکنی انگلیسیت خوب هست برو این مطلب رو بخون، هورنر گفته مکس تو پیچ 11و 12 تو دور ششم به دیوار خورده برا همین ماشین مشکل پیدا کرده
    motorsport . com/f1/news/verstappen-spin-australian-gp-horner-1018763/

 12. mershari

  13

  3

  از قبل تعیین شده بود انگار برای زنده نگه داشتن امید تو طرفداری فرمول یک یه فصل تهوع اور دیگه… مرسدس با فاصله ماشین خیلی بهتریه..

 13. Moein

  6

  1

  خوشحالم که میبینم مکلارن در مورد هوندا اشتباه نکرده بود
  با وجود پیشرفت فوق العاده هاس و مکلارن رقابت میانه جدول بسیار جذاب خواهد شد
  البته اگه هاس برای پیت استاپ بیشتر تمرین کنه

 14. TRANS AM

  22

  0

  سال نو و پیروزی شیرین برای سباستین فتل و فراری مبارک باد. فراری باید قدر رانندگانش را بدونه که با ماشین ضعیفتر مقام میارن.

 15. burnout

  4

  12

  نه قشنگ شد
  اصلا کاری به شانس و این داستانا ندارم ورزشی با این سطح از پیچیدگی و سرعت عمل این اتفاق ها میفته
  ولی امسال عیار راننده ها معلوم میشه
  مردونه فن های فتل اخر فصل دوباره نیاید بگید ماشین فراری فلانه یا سب بدشانسه

 16. McLaren F1

  16

  0

  باریکلا به آلونسو و فتل
  تیم هاس فوقالعاده بود اما افتضاح تموم کرد.
  بوتاس که واقعا ثابت کرد حتی راننده ی درجه دومم نیست
  ماشین مرسدس همچنان سریع ترینه اما به شرطی که پشت بقیه گرفتار نشه وگرنه نمیتونه دماش کنترل کنه
  مسابقه ی جالبی بود مخصوصا وقتی مشخص شد تیم هاس مدعیه

 17. TRANS AM

  10

  0

  ریکاردو امروز بد شانس بود. مکس هنوز باید تجربه کسب کنه. آلونزو امسال حرف برای گفتن زیاد داره و میتونه مسابقات رو از حالت کسل کننده سالهای قبل در بیاره. هالک هم خوب کار کرد، مبارکِ همشون.

 18. Saeed

  10

  0

  چقد طول کشید گذاشتن این خبر

  مسابقه رو یادم رف ببینم ولی فورتزا فراری

  ولی دیدن اینک هر دو مک لارن امتیاز گرفتن از پیروزی سب هم بیشتر واسم هیجان انگیز بود

  ب امید موفقیت کینگ و ماتادور?✌?✌?✌?

 19. Farid

  14

  4

  شادمون کردی سباستین. دمت گرم. یه بار هم شانس در خونه فراری رو بزنه !! هیچ اتفاقی نمیفته بخدااا!!! هر چند با کمک سیفتی کار ولی دفاع سب مقابل همیلتون و هیولای مرسدس در طول نصف زمان مسابقه فوق العاده بود. فورزا سباستین فورزا فراری

 20. Ssj 110

  16

  0

  مسابقه لذت بخشی برای طرفدارهای فراری بود.
  من فقط موندم Haas چکار کرد!!!!!!
  جدال آلونسو با تجربه با ردبول جون و بروزتر هم دیدنی بود. به نظرم اینو زیادتر تو طول فصل میبینیم.

 21. AhmadSam

  6

  17

  فتل خیلی خوش شانس بود این برد و مدیون تیمه هاس.
  اینجوری ببری اصلا حال نمیده خوبه از اول مسابقه شانس اول پیروزی و پیشتاز باشی نه امید به اتفاقات غیر منتظره باشی.
  امید برای مسابقات بعدی و آرزوی قهرمانی دوباره مرسدس و همیلتون

 22. JBjb

  16

  2

  شرایط کلا شبیه پارسال ه فرقی نکرده

  همچنان قوی ترین موتور ممکن و بهترین ماشین برای مرسدس ه

  مثل پارسال مرسدس توی تعیین خط ها خصوصا همون 15-16 پیست از 21 پیست که قدرت موتور حرف اول رو می زنه شانس اول ه و به راحتی پول پوزیشن رو میگیرن. بهترین ست آپ و تنظیمات برای تایم گیری و تعیین خط ها مثل 4 سال قبل در اختیار مرسدس ه و اون مود طلایی رو هنوز دارن چیزی که دیروز ریکیاردو و فتل هم در مصاحبه های بعد تایم گیری در مورد تنظیمات مرسدس ها در تایم گیری ها بهش اشاره کردن

  و مثل سال قبل اختلاف سرعت و سطح مابین ماشین های فراری و ردبول با مرسدس در طول مسابقه کمتر از تعیین خط ه

  و مثل سال قبل سبقت گیری برای همه سخت ه خصوصا همین 3 تیم برتر که بخاطر تغییرات ائرودینامیکی سال گذشته بود و عریض تر ماشین ها و تایر ها که راننده ها هم سال قبل بهش اشاره کردن

  و مثل سال قبل در پیست هایی که سبقت گیری سخته مثل همین استرالیا مثل مکزیک مثل پیست های ائرودینامیکی شبیه سنگاپور موناکو مجارستان، ماشین های مرسدس نمی تونند بخوبی فراری ها رو تعقیب کنند ( شرایط تایرمشابه) و وقتی در فضای باد کثیف ماشین های فراری قرار میگیرند داغ می کنند

  با این قدرت و حالات خاصی که مرسدس برای تعیین خط ها داره امسال هم از 21 مسابقه فصل حداقل 15-16 تا رو همیلتون و بوتاس پول پوزیشن میگیرند و فراری ها و ردبول ها برای بردن باید یا توی استارت سبقت بگیرند پیچ 1 رو بگیرند یا آندرکات یا آورکات کنند و یا ببینند توی مسابقه چه شرایطی پیش بیاد استفاده کنند مثل اذربایجان پارسال که همه چی بهم ریخت و یه دفعه ریکیاردو قهرمان شد.

  برد امروز فتل هم شبیه برد سال گذشته همیلتون در اسپانیا بود که اونجا فتل پیشتاز بود و بخاطر سیفتی کار مجازی همیلتون رفت پیت لین و وقتی اومد بیرون اختلاف تایم مابین همیلتون و فتل نصف اون چیزی شد که می بایست می بود چون بخاطر سیفتی کار فتلی که قبل تر پیت رفته بود تو پیست بود و سرعتش پایین بود. همینطور برد چین پارسال رو فتلی که لاستیک سریع داشت و بقیه لاستیک بارونی بخاطر سیفتی کار ناشی از تصادف جیوویناتزی در همون دورهای اول از دست داد

  • JBjb

   12

   4

   جهت اطلاع دوستانی یادشون نیست و اونهایی که دچار سو اتفاهم نشن البته اسپانیا پارسال که سیفتی کار مجازی شد، و فتل پیشتاز با مدیوم تو پیست بود و سایرین رفتن پیت لین با استفاده از سیفتی کار مجازی، همیلتون پشت فتل دراومد ولی بخاطر سفتی کار بالای 10 ثانیه اختلافش با فتل کمتر از اون چیزی شد که در حالت عادی می بایست می بود و با کمک لاستیک نرم تر و دی ارس تو مستقیمی یه سبقت معمولی گرفت و برد مسابقه رو به لطف سیفتی کار مجازی مثل امروز

 23. REZA.M

  16

  3

  خب دوستان اولین پیروزی سب وتل توی 2018 رو تبریک میگم.و برای همیلتون فنا هم متاسفم که رانندشون حتی با اینکه موتورش نزدیک 7 دور روی مود تعیین خط بود نتونست سبقت بگیره.اون آخر کار هم بنزین کم اورد مجبور شد بر روی مود پایین.توی کنفرانس بعد از تعیین خط به سب گفته بود لبخند رو از روی تو برداشتم.حالا دیدیم نتیجه اینهمه غرور چیه.

 24. zereshke

  4

  21

  فورتزا فرار فورتزا فراری :)))
  آقای شانس در بهترین ماشین پیست، تونست مسابقه رو برنده بیرون بیاد، چقدر خسته کننده شده فرمول یک و ارزش نگاه کردن نداره، همیلتون هر کاری کرد، نتونست جلوی شانس و موتور قدرتمند فراری رو بگیره… نق زدن فراری و فتل فن ها…:))
  در مسابقه ای که کاملا مشخص بود، رایکونن هم بهتر از فتل هستش، شانس نتیجه رو مشخص کرد، واقعا هاس شانس نداره، داشتن بهترین عملکرد تاریخشون رو بدست میاوردن…
  ردبول هنوز نمیتونه خودش رو بالا بکشه..:(((
  و تفاوتهای ماشین ها هم کاملا مشخص بود، بوتاس کجای مسابقه بود و همیلتون کجا!!!!!لطفا نیاید بگید که بوتاس ضعیف هستش، اگه ماشین مرسدس خوبه، پس بوتاس باید روی پودیوم میبود…این رانندگی خوب همیلتون هستش که قهرمانی واسش میاره…
  فتل فنها، اینقدر ماشین ماشین نکنید که فتل همه قهرمانی هاش رو با خدای ماشین اون دوره ردبول بدست اورده…
  اولین قهرمانی همیلتون با چه تیمی بدست اومد؟؟؟ همین کافیه…

 25. hossein

  13

  5

  اصلا گزارش جالبی نبود از فرمول یک ایران به عنوان رسانه بی طرف. دلیل اول شدن فتل سیفی کار بود دلیل اول نشدن همیلتون چمنای کنار زمین DDDDDDD:

 26. HamidFTN

  13

  2

  لینک دانلود مسابقه رو قرار بدین نتونستم امروز مسابقه رو ببینم
  خیلی جانبدارانه نوشتین مطلب رو
  با کمک از سیفتی کار این میشه استراتژی

 27. Rexa25

  10

  0

  مبارک طرفداران فتل و فراری
  بیچاره تیم هاس خیلی حیف شد
  مرسدس هم به راحتی تو تله ی استراتژی فراری گیر کرد
  فکر نکنم امسال فتل بتونه قهرمان بشه مگر این که فراری حسابی ماشینشو بهبود بده
  چون اگر بخواهیم با پارسال مقایسه کنیم فتل به راحتی همیلتون رو می گرفت ولی امسال همیلتون فاصله باز می کرد تا این که کیمی وادارش کرد لاستیکاشو عوض کنه و بعدش سیفتی کار کاملا اوضاع رو به نفع فتل تغییر داد
  با توجه به فرم بوتاس به نظرم بهترین شانسشون تو قهرمانی تیمیه.
  و متاسفم برای مدیریت بسیار بد ویلیامز که توسط سائوبر که انواع و اقسام مشکلات را تو این چند سال اخیر داشته شکست خوردند

 28. 🇩🇪Seb5

  15

  2

  شروع عالی برای فتل و فراری
  استراتژی فراری عالی بود.
  فتل بی نقص رانندگی کرد امیدوارم همین روند ادامه بده.
  فورزا سب فورزا فراری ♥️

 29. Seb

  26

  8

  مهارت مثال زدنی و یک ذهن با تجربه و روشن باعث پیروزی فعل شد.
  پیوستگی و عدم نوسان تو طول مسابقه به وضوح دیده میشد.حتی وقتی هیولا تو محدوده ی دی آر اس پشتش بود مواظب لاستیکاش بود.بله ایشون سباستین فتلن! کسی که همیلتون جتسوار رو تا نیم‌فصل پشت خودش نگه داشت و به شانس باخت،بازم میگم به مرسدس فن ها…
  بیاین در مورد سوزوکا،مارینابی و مالزی حرف بزنیم.در مورد لاستیک ترکیده ی فتل تو سیلوراستون و حمله ی مکس تو کانادا به بال جلوش،به ۷۰-۸۰ امتیازی که هیولا سوارتون با شانس به دست آورد.
  راستی یه نکته،به این دقت کنین که فتل پارسال برد هاش خیلی کمتر از همیلتون بود اما دومی هاش بیشتر!چون ماشینش ذاتا دوم بود ولی حداقل نوسان رو نمایش می داد.در عوض لوییس بارها مغلوب بوتاس درجه دو شد.فتل تو چهار تا قهرمانیش راننده تحسین شده ای مثل مارک وبر رو تو تیمش داشت و در عوض همیلتون بوتاس و روزبرگ رو داشته! و و و…
  تو خود حدیث مفصل خوان از این مجمل!

  • cfz

   7

   16

   عزیزم ماشین سال قبل فراری چیزی از مرسدس کم نداشت که هیچ تو خیلی از پیستا بهترم بود. ماشین مرسدس چیزی بود که بوتاس نشون میداد لوییس با نبوغ خودش فتلو شکست داد. در ضمن سال پیش فتل هم خیلی سوتی داد و اشتباه کرد وگرنه میتونست قهرمان بشه چون ماشینش خیلی خوب بود

   • JBjb

    13

    4

    خیلی از پیستا ؟ توهم زدی دوست عزیز!

    از 20 پیست پارسال فراری توی تایم گیری و تعیین خط 5 پیست سریعترین بود و 15 تای دیگه برا مرسدس و همیلتون بوتاس بود و به راحتی سریع ترین بودند

    سال قبل فراری توی 3 پیست آئرودینامیکی ( موناکو- سنگاپور و مجارستان ) پول پوزیشن گرفت و توی روسیه و توی مکزیک که مقداری چالشی یه بخاطر باریک بودن سبقت گیری ش توش سخت ه

    15 تای دیگه رو مرسدس تو تایم گیری سریعترین بود

    از 5 پیستی که فراری تو تایم گیری سریعتر از سایرین بود موناکو و مجارستان رو فقط فتل تونست ببره. سنگاپور که وشتپن قهرمانی جهان رو از فتل گرفت و تو مکزیک2017 هم باز وشتپن زد به باله فتل مثل کاری تو کانادا2017 که باعث شد فتل بزنه به همیلتون لاستیک همیلتون پنچر شه و مکزیک هم که توی استارت بوتاس از فتل سبقت گرفت. 3 مسابقه دیگه ای که فتل برد بحرین و برزیل از بوتاس توی استارت سبقت گرفت پیچ 1 رو گرفت و استرالیا هم همیلتون رو آندرکات کرد.

    واقعیت اینه ماشین های فراری – مرسدس به سختی می تونند از سال قبل تا الان از هم سبقت بگیرند بخاطر تغیییرات بدنه ماشین و تایر ها و ائرودینامیک2017 و در اکثر موارد برد با اونی بوده که پول پوزیشن رو گرفته و توی استارت پیچ 1 رو گرفته، که بخاطر قدرت موتور و تنظیمات و حالات خاص مرسدس برای تعیین خط با اختلاف تو تعیین خط تایم گیری مرسدس دست بالا رو داشته و داره. اختلاف سرعت فراری و ردبول با مرسدس توی جریان مسابقه کمتر از تعیین خط بوده ولی دیگه بخاطر پول پوزیشن ها و 1-2 های تعیین خط مرسدس دست بالا رو داشته تو جریانات مسابقه

   • JBjb

    4

    3

    و مکزیک هم = و روسیه ** هم

 30. iman

  14

  1

  مسابقه به بهترین شکل ممکن برای ما پیش رفت، بعد از اون همه بد شانسی پارسال یه بارم شانس به سب رو کرد، ماتادور هم رتبه خوبی کسب کرد و کلا روز خوبی بود

 31. M.kama_F1?L44H?

  5

  16

  همیلتون فن ها نگران نباشن با این چیزی که همیلتون نشون داد، که راحت می تونه برسه و ماشین و خودش در بهترین حالته ، حتما می دونسته داشته چیکار میکرده که اونطوری عقب کشید و معلوم شد هر وقت اراده کنه رسیده.
  فتل فن ها هم بدونن که فقط شانس آوردن.
  در کل من فکر می کنم همیلتون خیلی خوب ظاهر شد.
  در آخر باید لقب خوش شانس رو به فتل بدیم.
  ایول به تیم هاس و vsc که …

 32. nohead

  14

  4

  کاری به اتفاقات مسابقه و بدشانسی تیم هاس و سیفتی کار ندارم. فقط دوچیز خیلی جالب بود. اول اینکه همیلتون و مرسدس بهشون ثابت شد که همه چی سرعت ماشین نیست چون همیلتون واقعا نشون داد که نمیتونه از فتل سبقت بگیره اگه میتونست شک نکنید که میگرفت. دوم رانندگی بی نقص و فوق العاده این راننده المانی ( فتل ) بود که نشون داد بهترینه. به امید قهرمانی کینگ.

 33. Svettel46

  16

  5

  یک بار فراری شانس در خونشو زد درست,ولی اگر پسر سریع توانایی هاش بیشتر از فتله اینجا باید نشون میداد نه اینکه 30دور پشت فتل بمونه
  Forza vettel

  • cfz

   6

   13

   میگی سبقت! کینگتون قبل سیفتی کار کجا بود؟ حتی نمیتونست به رایکونن نزدیک بشه چه برسه به سبقت.
   سبقت سبقت میکنه واسه ما خخخخ

   • McLaren F1

    12

    3

    واقعا درک نمیکنم که طرفدارای همیلتون چجوری این حرفا رو میزنن!
    فتل امروز خوش شانس بود درست
    اما یادتون نره که بدون نقص رانندگی کرد مسلط و بدون اشتباه
    برعکس همیلتون که دست پاچه و عصبی و پر اشتباه بود
    هرچی میخوایین بگین اما خداییش زشته بیایین بگین که فراری قویتره و همیلتون با نبوغش قهرمان میشه
    یکی میگه بوتاس عیار ماشین مرسدس مشخص میکنه!!!!
    آخه بوتاس رانندس ؟!!!!
    فصل پیشم تو پیستای مستقیم زرت و زرت رو سکو بود تازه با اینکه در حد بقیه نیست!
    اگه همتیمی همیلتون در حد خودش باشه به این راحتیا اول بشو نبود
    این حقیقتیه که هیچوقت فراموش نمیشه

   • nohead

    8

    2

    دوست عزیز نمیدونم چند وقته اف ۱ میبینی، فقط اینو میدونم خیلی بیننده آماتوری هستی. البته ببخشید اینو میگم. انتظار داشتی فتل تو ۱۰ دور اول اونم اول مسابقه وقتی که تیمها هنوز چیزی رو نکردن سبقت بگیره؟؟!! . خوب سوال اینجاست چرا همیلتونتون تو ۳۰ دور نتونست سبقت بگیره ها ؟؟؟

   • nohead

    8

    7

    cfz باید قبول داشته باشی که همیلتون راننده پیست های فنی و با آیدرونامیک بالا نیست. فقط یه راننده پا رو گازی هست. که اینم فکر نکنم کار سختی باشه. در کل راننده معمولی هست. پارسال هم تو مکزیک خوب بهتون ثابت شد. لپ شد خخخ?‍♂️?‍♂️?‍♂️?‍♂️

   • الف.ی

    3

    2

    چیزی که تو مکزیک سال پیش به ما ثابت شد این بود که استوارد ها در برابر تصادف هایی که فتل ایجاد میکنه هیچ عکس العملی نشون نمیدن

  • cfz

   3

   7

   nohead
   . برادر تا منظورت از فنی چی باشه. نظر شما فنی اینکه کلا پیستی باشه که همش پیچ باشه اینه فنی؟ مجارستان چی میگی فنیه درسته؟ توی همین مجارستان لوییس بیشترین برد رو داره
   در ضمن اگه لوییس راننده معمولی باشه که اونوقت فتلتون در حد کارتینگه چون هنوز بلد نیست و یاد نگرفته که با ماشینی که جلوشه و لیدره چجوری مسابقه بده. مراجعه شود. بلژیک که کلا به فتل درس رانندگی داد. مالزی سال قبل هم که خیلی خنده دار بود مث لاک پشت ها شده بود فتل بعد از برخورد با استرول.
   خیلی ضایع هس که 4 بار قهرمان جهان باشی نایب قهرمان سال بشی ولب اخر فصل به عنوان راننده های برتر انتخاب نشی.
   موفق باشی دوست خوبم :)))

   • cfz

    1

    3

    مراجعه شود=باکو رو یادم رف ینویسم :))

 34. nohead

  5

  6

  سلامی دوباره به دوست عزیزم cfz . من تو آماتور بودم تو شک داشتم ولی الان مطمئن شدم اگه بقول شما که فتل قهرمان ۴ دوره جهانه باید به شما بگم که ۴ بار متوالی قهرمان شده که این در نوع خود بعد شوماخر افسانه ایی یه رکورده که همیلتون شما در آرزوی چنین قهرمانی مونده. ولی اینو باس بهت بگم این دوتا یه روزی هم تیمی میشن اونوقت با یه ماشین برابر که مسابقه دادن اونجا مشخص میشه که کی سروره ???

  • cfz

   4

   3

   nohead سلام بر برادر گل خوبی عزیزم؟ من آره آماتورم ولی شما چی؟ نکنه مهندس فراری چیزی هستی؟ یا راننده فرمولا هستی گلم که اینجوری حرف میزنی :))))
   اینم مطمعن باش که این دوتا هیچوقت هم تیمی نمیشن. نیازی نیست حتما هم تیمی بشن تا مقایسه بشن هردو سال پیش توی ماشین برتر بودن و عملکرد دوتاشونم دیدیم ولی کلا دید فتل فن ها با همه دنیا مخالفه و هرجایی که کم میارن از عبارت #هیولای_مرسدس استفاده میکنن
   اکثر کارشناسا اگه نگم همه موافقن لوییس یه چیز دیگست تا جایی که با سنا افسانه ایی مقایسش میکنن و ختی ازش برتر هم میدوننش بعضیا. ولی فتل چی گلم؟ فتلی که از یکی مث ریکیاردو شکست بخوره و خاکشیر! بشه که عملا نباید با افسانه ای چون همیلتون مقایسه بشه.
   موفق باشی عزیزم :)))

   • راشی فتل

    5

    2

    سب راننده خوبیه و در رده همیلتون هست ولی ماشین فراری در حد و اندازه مرسدس نیست و این که تو این مسابقه شانس خوبی اوردیم راستی به اون دوستی که میگفت لوییس اراده کنه میرسه اولا اگه میخواست برسه میرسید دوم این که حالت موتورشو گذاشته بود رو حالت تعین خط بخاطر همین سریع بود

   • nohead

    3

    3

    برادر cfz یکی از نشانه های آماتور بودن شما این عصابنیت و تعصب بیجاست، من نه فتل فن هستم نه راننده فرمول ۱ و نه مهندس فراری، من یه تماشگر معمولی اف ۱ هستم و میخواهم و سعی میکنم که از نگاه حرفه ایی به این موضوع بپردازم. ولی شما نه میخوای با تعصب بگی که همیل بهتره فتله. نه داداش اینجوری نیست زیادم خودتو ناراحت نکن توانایی همیلتون در همین حده . راننده اتوبانه بنده خدا چکار کنه دوتا تنگه فنی بهش بخوره یا میره تو دره یا میره تو چمنای استرالیا???

 35. Fastboy 44

  2

  3

  فکر کنم شما مسابقات رو در حد محلات پیگیری میکنی دوست عزیز
  “توانایی های لوییس در این حده?”
  در جواب به این حرف باید بگم برو ریس هایی که تو مکلارن بود رو نگاه کن بعد میفهمی راننده پاروگازی خس یا نه?راننده تریلی هس یا نه?
  لوییس تنها راننده ای هس که تو هر سال حداقل یک برد آورده حتی تو سال 2009
  و در آخر باید بگم که شما فرمول یک رو با مسابقات آفرود4×4 اشتباه گرفتی
  ?

  • راشی فتل

   4

   2

   اگه شما این رو بردحسای میکنی باید بگم سب با توروروسو تونست همیلتونتو با ماشین برتر همیلتون شکست بده به قول یکی از دوستامون فتل دلش به حال همیلتون میسوزه خر شانس ها

   • Fastboy 44

    2

    3

    داداچ من اینو برای n بار گفتم، n+1 هم میگم، وn به توان n هم خواهم گفت
    من از سال 2005 تا حالا دارم فرمول یک میبینم.بعد جنابعالی به من میگی آماتور??
    تو گرندپری ایتالیا 2008 همیلتون به خاطر مشکلات مکانیکی(فکر کنم) تعیین خط 15 ام شروع کرد و فکر کنم ۷ ام تمام کرد
    اما Honestly مسابقه رو از پول آغاز کرد و اولم موند
    شاد و پیروز باشید?

   • nohead

    2

    2

    سلام برادر عزیز fastboy44 حالا چرا اینقدر ناراحتی دوست من ؟ چند بار گفتم یه بار دیگه هم میگم. تعصب بیجا و چت کردن با عصبانیت که بلانسبت بعضی از تماشگران حرفه ایی طرفدار همیلتون نشانه اماتور بودن شماست. شما فکر میکنی حرفه ایی هستی و بقول خودت از سال ۲۰۰۵ اف ۱ میبینی. ولی هنوز بنظرمن کار زیاد داری و باید بیشتر تجربه کسب کنی. یه چیز دیگه ایی هم بگم واسه تجربت خوبه اصلا نه اینجا هیچ جای دیگه هم فتل بزرگ رو با همیل مقایسه نکن. چون داری طلا رو با خاک مقایسه میکنی. به امید تجربه بیشتر و موفقیت در دید حرفه ایی اف۱ واسه شما . بای

   • cfz

    2

    4

    nohead سلام بر برادر بی کله خوبی؟ حرف خوبی زدی که مقایسه فتل با همیلتون اشتباهه. فتل کسیه که از دنی ریکاردو جوری شکست خورد که سال بعدش در رفت ولی لوییس سال اولش آلونسو قهرمان جهان رو فراری داد. خیلی حرفه تو این دو جمله.
    .
    با این نظراتت فقط سطح راننده خودتو پایینتر میاری :)))) موفق باشی

   • راشی فتل

    2

    3

    مه مثل این که استعداد مسی رو با استعداد رونالدو که همیلتونتون تو نقش رونالدو بازی میکنه مقایسه کنی

 36. Fastboy 44

  2

  4

  سلام برادر عزیز NOHEAD!!!!
  بله نباید همیلتونی که 65 تا برد،73 تا پول پوزیشن و صد و خورده ای برد چهار قهرمانی و چندین و چند گرنداسلم و….. داره رو نباید با mr.honestly مقایسه کرد
  ودر ادامه حرف دوست عزیز cfz باید بگم که 2014 وتل حتی یک برد هم نیاورد.اما ریکی 3 تا برد آورد
  تو رده بندی ریکی سوم و honestly پنجم شد
  به امید تجربه بیشتر و موفقیت در دید حرفه ای اف۱ واسه شما
  ?

   • cfz

    2

    2

    راشی فتل عجب کامنتی دادی داداش خخخخ
    .
    فتلتون انقد میترسه که نمیذاره هیچ راننده جوون و درجه یکی به تیم میاد. به راستی چرا انقد رانندتون از رقابت با یه راننده خوب میترسه؟ آها چون خاطره ریکاردو براش زنده میشه :)))

دیدگاه خود را بیان کنید