فرمول یک ایران-طی قراردادی که شرکت خودروسازی استون مارتین با تیم فرمول 1 ردبول ریسینگ در گرندپری سنگاپور به عنوان حامی مالی امضاء کرد، از سال 2018 این تیم را با نام استون مارتین ردبول ریسینگ خواهیم شناخت.

قرارداد منعقد شده، شرکت استون مارتین را به عنوان تامین کننده موتور و یا برند خودروسازی نشان نمی دهد، بلکه فقط به تغییر اسم تیم فرمول 1 ردبول می پردازد، و شاسی این تیم نیز با عنوان دیگری نام گذاری خواهد شد. پیش از این قرارداد شاسی تیم ردبول با نام استون مارتین شناخته می شد.

در همین رابطه، قرارداد منعقد شده شبیه قرارداد ردبول با اینفینیتی است، شرکت زیر مجموعه نیسان که به تولید خودرو های لوکس می پردازد و در سال های حکفرمایی ردبول یعنی 2011 تا 2013 حامی مالی اصلی این تیم بود. آن قرارداد زمانی تمام شد که رنو تیم فرمول 1 خود را راه اندازی کرد و ردبول قراداد موتوری خود را از دست داد.

نکته اصلی این است که همه کسانی که فرمول 1 را دنبال می­‌کنند، می‌دانند که استون مارتین مانند دوران لذت بخش و حساس اینفینیتی که به قهرمانی ردبول با ماشین سباستین فتل منجر شد، نمی‌داند بعد از سال 2020 چه خواهد شد و نتیجه کار چه خواهد بود.

با مقایسه قرارداد اینفینیتی و استون مارتین با ردبول، مشخص می­‌شود که امکان پذیری این قرارداد دور از تصور نبوده است، زیرا کریستین هورنر هر دو قرارداد را با اندی پالمر(Andy Palmer) مدیر عامل سابق اینفینیتی و مدیر عامل حال حاضر استون مارتینی انجام داده است.

استون مارتین می­‌خواهد نوآوری و تکنولوژی را نشان دهد. شرکت استون مارتین قرار است مهندسان خود را به کمپ ردبول در میلتون کینز(Milton Keynes) بفرستد. از مقر اصلی استون مارتین تا میلتون کینز بیش از نیم ساعت راه نیست، و این جابه جایی قرار است در پروژه هایی مانند خودرو سوپر اسپرت استون مارتین والکری، ادامه پیدا کند.  خودرو سوپر اسپرت والکری که به تعداد محدود 15 عدد تولید خواهد شد، از قبل پیش فروش شده است. هر دستگاه از این خودرو سوپر اسپرت معادل 2.6 میلیون دلار ارزش دارد.

خودرو سوپر اسپرت استون مارتین، والکری 1000 اسب بخار قدرت دارد و از موتور V شکل 12 سیلندری بهره می­‌گیرد که رقیب ردبول، مرسدس در پروژه یک این شرکت که به تازگی معرفی کرده ، استفاده شده است. خودرو سوپر اسپرت یک که نسخه محدود فرمول 1 مرسدس است، قیمتی میلیون دلاری دارد و به میلیاردر­ها فروخته شده است.

استون مارتین والکری

استون مارتین والکری

استون مارتین می خواهد با استفاده از همکاری مهندشان استون مارتین و طراح ارشد ردبول آدریان نیوی باعث جلب توجه خریداران ماشین های سوپر اسپرت این شرکت شود. این حرکت می تواند درخششی بی نظیر را در طراحی خودروهای استون مارتین به خریداران نشان دهد. هر دو شرکت معتقد هستند که 110 شغل جدید خلق خواهد شد که بر روی پروژه‌­های سوپر ماشین در یک مرکز پیشرفته در میلتن کینز کنار هم کار خواهند کرد.

فقط یک مشکل وجود دارد: موتور

تیم فرمول 1 استون مارتین ردبول ریسینگ برای پیدا کردن یک موتور رقابتی در کوتاه مدت ، مشکل اساسی دارد. این تیم ممکن است در آخر سال 2018 پشتیبانی موتور رنو را از دست بدهد. همچنین تیم تورو روسو در حال تست کارکرد موتور هوندا برای فصل بعد است. امیدواری بسیار کمی وجود دارد و این می تواند تیر خلاصی برای پایان ردبول در این عرصه ضعیف باشد.

تمامی افراد با تجربه و با دانش در مورد پروژه فرمول 1 هوندا، توصیه می‌کنند که این شرکت مشکلات اساسی را برطرف کند تا بتواند با تغییر مدیریت یک موتور رقابتی عرضه کند. نشانه هایی هرچند کوچک از تغییر به نظر می‌رسد. در حال حاضر چشم انداز سختی برای سال 2018 می‌توان تصور نمود و این مشکل نشان خواهد داد که یا ردبول توانایی بالایی دارد و یا اعتماد بسیار قابل توجهی در این تیم وجود دارد. شاید سهامداران این تیم-مثل ماریو ایلین(Mario Illien)- در 12 ماه آینده به طور مستقیم مداخله کنند و بتوانند مشکل اساسی تیم ردبول را در سال 2019 برطرف کنند.

صحبت ها درباره آینده تکنولوژی موتور فرمول 1 ادامه دارد و سخنوران اصلی، راس بروان و تیم او هستند. ولی اخیرا بحث هایی پیرامون سازندگان موتور به گوش می رسد، که نسبت به پافشاری در ادامه دار بودن MGU-H که یکی از المان های سیستم هیبریدی است، اعتراض دارند. MGU-H قطعه ای است که بسیار پر هزینه و بسیار پیچیده است. این قطعه بین توربو شارژر و کمپرسور قرار می گیرد و کار اصلی آن شارژ باتری‌های ماشین فرمول 1 است.

پالمر مدیرعامل استون مارتین، وارد شدن و پیوستن به مباحث فنی موتور را متوقف کرده است، البته استون مارتین در مقابل فراری و مرسدس بسیار کوچک است ولی نگاهی خوشبینانه وجود دارد:

اگر شرایط  خوبی پیش بیاید، صحبت در مورد مجموعه موتور فرمول یک از علاقه مندی ما است.

ما نمی‌خواهیم بدون در نظر گرفتن مقررات پولی و یا سنجش قدرت موتورها، وارد جنگ موتوری شویم. ولی ما معتقدیم اگر فیا موقعیت درستی را خلق کند، آن وقت ما نیز علاقه مند به ورود هستیم.

استون مارتین

استون مارتین و ردبول ریسینگ

مجموعه موتور همیشه از نقاط ضعف ردبول بوده است و از حالا تا سال 2020 این موضوع ادامه دار خواهد بود. موضوع موتور از نگرانی اصلی دو راننده ستاره تیم ردبول، دنیل ریکیاردو و مکس ورشتپن است و هردوی آنها می­‌خواهند هر چه زودتر برنده شوند.

از ابتدای سال 2021، سازندگان موتور مستقل مثل کازورث باید وارد فرمول 1 شوند، و بتوانند با یک موتور رقابتی با هزینه ای معقول و به صرفه تیم‌ها را تامین کنند. این یکی از ارکان اصلی نقشه راس براون برای تحول در قوانین فیا همراه با دست اندرکاران فرمول 1 و تولید کنندگان است.

به عنوان مالک تیم ردبول، دیتریش ماتشیتز، عرصه موتور هیبریدی بسیار نگران کننده است و نگرانی اصلی هزینه می باشد. او مشکل را در تقسیم بندی و کمی سرگرمی می­‌بیند. هزینه کرد او برای تیم ردبول ریسینگ بسیار افزایش یافته است و کمبود پول دریافتی از اسپانسر‌ها و پول شرکت اینفینیتی(که از سال 2014 پرداخت می­‌شود) محسوس است. به صورت تخمینی پول دریافتی تیم ردبول سالانه در حدود 40 میلیون دلار می­‌باشد که در مقایسه با سال 2013 که در حدود 10 میلیون دلار بود، افزایش قابل توجهی دارد.

حالا شما می‌توانید ببینید که فشار در تیم های بالای جدول برای کسب مقام قهرمانی چقدر زیاد است و این موضوع تاثیر بسزایی در زمینه سود خالص تیم‌های برتر دارد.

اگر تیم ردبول در سال 2019 با موتور نه چندان رقابتی هوندا مواجه شود و در قوانین عرصه جدید فرمول 1 تغییری  آن طور که مالک تیم ردبول خواسته است، ایجاد نشود، یک گزینه قابل تصور وجود دارد و آن جمع کردن تیم فرمول 1 است. دیتریش ماتشیتز در گذشته نیز چندین بار تحدید به خروج از فرمول 1 کرده بود، ولی اگر نکته های کلیدی در جای اشتباهی قرار گیرند، این بار دیگر او به آخر خط خواهد رسید.

در مقابل این تصمیم، گسترش تجارت فرمول 1 توسط لیبرتی مدیا قرار دارد. اگر پول های هزینه شده به صورت درآمد حاصله برگردند، هزینه تیم ها زیر کنترل درآید و میزان هزینه برای تولید ماشین های فرمول 1 کم شود و برند ردبول بتواند مخاطبان جوان و بیشتری را به خود جذب کند، راه خروج چندان آسان نخواهد بود.

 

3 دیدگاه

 1. 77Ali

  10

  1

  فصل آينده يه فصل فوق جذاب بين ردبول و فرارى و مرسدس خواهد بود
  و همچنين رنو و مك لارن هم ميتونن بعضى اوقات اذيت كنن اين ٣ غولو بى صبراته منتظر فصل آينده ام و اميدوارم نقص فنى واسه هيچكدوم از راننده ها پيش نياد در فصل آتى

  • Saeed

   2

   0

   مک لارن بعضی وقت ها ؟!؟!؟

   مک لارن الان دیگ ی موتور خوب و ی شاسی عالی و مهمتر از همه ی راننده بسیار تشنه موفقیت بنام‌ فرناندو آلونسو داره…

   مطمئن باش سال دیگ تمام مسابقات با جون و دل تلاش میکنه

   در مورد نقص فنی هم امیدوارم پیش نیاد…
   تو نیم فصل اول ک پیش نیومد همه دیدیم کینگ کیه?

 2. Mehrdad

  4

  0

  ردبول درسته تاریخ درخشان امثال فراری و مکلارن رو نداره ولی نبودنش ضربه بزرگی به فرمول یک میزنه
  این موتورهای پرخرج و پیچیده باید همین فصل اینده تغیر میکردن نه سال ۲۰۲۱

دیدگاه خود را بیان کنید