فرمول یک ایران – رقبای تیم ردبول در فرمول یک به دنبال بررسی موشکافانه بالچه های جلویی استفاده شده در ماشین های این تیم که در گرندپری بریتانیا 2017 مورد استفاده قرار گرفته بودند، هستند. علاقه آنها به این بالچه زمانی مشخص شد که تصاویر گرفته شده از ماشین RB13 تیم ردبول به علت انحناهای جدیدی که داشت، توجه ها را به خود جلب کرد.

بخشی از بالچه به نحوی طراحی شده است که گویا در پیچ های سرعت پایین و یا پیت لین زاویه آن کم و در مسیرهایی که به سرعت بالا نیاز است، زاویه اش زیاد می شود. با نگاهی دقیق تر به تصویر اختصاصی جوجیو پولیا از ماشین RB13، مشخص می شود این بالچه یک فلپ اضافه دارد که مشخصه ای جدید برای آن به شمار می رود، داشتن 6 فلپ در بخش درونی که با پیش روی به سمت بالا تعداد فلپ ها به 8 می رسد. اما نکته ای که همه تیم ها را معطوف خود کرده بالچه عمودی است که یک فلپ به آن وصل شده (بالچه عمودی با رنگ زرد مشخص شده است).

 

بالچه عمودی و فلپ متصل شده به آن

بالچه عمودی و فلپ متصل شده به آن

 

لازم به ذکر است هر دو این قطعات به اندازه کافی صلبیت داشته اند تا از تست های فدراسیون جهانی اتوموبیل رانی به موفقیت عبور کنند، پس احتمال غیر قانونی بودن استفاده از آنها رد می شود.

در تصاویر دیگری که از این بالچه گرفته شده، یک نگه دارنده (فلش قرمز) مشخص است که وظیفه آن نگه داشتن مجموعه پروفیل بالچه و فلپ ها در وضعیتی تثبیت شده است، این در حالی است که فلپ های جانبی می توانند با توجه به مقدار فشار هوای اعمالی بر اثر حرکت ماشین، وضعیت متفاوتی به خود بگیرند یا اصطلاحا به جای ایستا بودن، دینامیک باشند.

 

بالچه های متغیر با بار اعمالی تیم ردبول

بالچه های متغیر با بار اعمالی تیم ردبول

 

تیم های فرمول یک از دیرباز به توانایی در استفاده از قوانین انعطاف پذیری در طراحی های خود معروف بوده اند، به این علت که واضح است اگر بتوانید جریان هوا را بر روی خطوط صاف و بدون پیچیدگی هدایت کنید، طبعا درگ یا اصطکاک کمتری را متوجه خواهید شد و در ضمن از داون فورس کافی در پیچ ها بهره مند می گردید.

امسال هم داستان فرمول یک از این قاعده مستثنی نبود، تغییراتی که فراری در کف ماشین هایش اعمال کرده بود یکی از همین موارد است که در بخش به روز رسانی تیم ها به آن پرداخته ایم.

نظر بر این بود که این تغییر فراری برای هدایت هوا به دیفیوزر بوده تا بتواند داون فورس را بالا ببرد بدون اینکه درگ جانبی ماشین را افزایش دهد.

 

تغییرات فراری روی کف ماشین هایش

تغییرات فراری روی کف ماشین هایش

 

تیم فراری برای گرندپری آذربایجان مجبور شد تغییراتی به منظور مستحکم تر کردن این بخش اعمال کند و بدین منظور، یک قطعه فلزی برای کم کردن انعطاف پذیری به این بخش اضافه کرد. یکی از نتایج این تغییر در سیلورستون دیده شد، پیستی با پیچ های سرعت بالا. برای جبران داون فورس از دست رفته، فراری مجبور شد زاویه حمله فلپ های جلویی را افزایش داده و علاوه بر آن از دیفیوزر پشت خروجی اگزوز استفاده کند.

3 دیدگاه

 1. Mehrdad

  12

  2

  ردبول خدای ایرودینامیک
  فکرش رو میکنم موتور ماشین هاشون اگه مرسدس باشه با این طراحی بی نقص در شاسی و ایرودینامیک سخت میشه حتی به تایم هاشون نزدیک شد
  فراری و مرسدس میفهمن ردبول چقدر خطرناکه بهش موتور ندادن و نمیدن

 2. Amin verstapen

  7

  3

  بابا دم این ردبولا گرم خداییش خدای طراحی وآیرودینامیک هستن. درجایی که تیم هایی مثل فراری ومخصوصا مرسدس بااون موتور وحشتناکش که درمستقیمی جت اف۳۵ روهم میگیره خداییش تیم ردبول کاربزرگی انجام میده که فقط با اتکابه طراحی و نبوغشون درآیرودینامیک تونسته همیشه روی سکوباشه

 3. Red revolution

  1

  0

  #بی ربط
  نیکولاس لطیفی در اینستاگرام خبر داره که همزمان با کوبیکا در هانگارورینگ برای رنو تست خواهد داد
  در این مورد مطلبی نیست ،نکنه صحت نداره؟

دیدگاه خود را بیان کنید