مجله خودرو ایران – اگر به شما گفته شود که نام یک کشور خودروساز اروپایی را نام ببرید،متداول ترین پاسخ های احتمالی شما حتما شامل آلمان ، بریتانیا ، فرانسه ، ایتالیا و سوئد خواهد بود.اما اگر به شما گفته شود که کمپانی هلندی به نام اسپایکر وجود دارد که خودروسازی را خیلی زودتر از همتایان اروپایی خود آغاز کرده است آیا باور می کنید؟

در این مقاله می خواهیم شما را با این خودروساز هلندی که توسط دو برادر در اوایل قرن بیستم بنیانگذاری شد آشنا کنیم.آنها خودرو های باشکوهی ساختند حتی در جنگ جهانی دوم به ساخت جنگنده هم روی آوردند ولی نام این کمپانی این روز ها به دلیل قدرتمندتر شدن رقبای این خودروسازی یعنی پورشه،فراری،لامبورگینی و… در حال محو شدن است.

کالسکه سلطنتی هلند ، ساخته شده توسط اسپایکر

کالسکه سلطنتی هلند ، ساخته شده توسط اسپایکر

در سال 1880 میلادی دو برادر به نام های هندریک جان و جیکوب اسپایکر یک شرکت خودروسازی را راه اندازی می کنند.این دو برادر که خود در حرفه و پیشه ذوب آهن مشغول بودند تصمیم گرفتند که کار خود را به عنوان یک شرکت کوچ بیلدینگ شروع کنند.ابتدا آن ها در شهر هیلورسوم “Hilversum” مستقر شدند و سپس کسب و کار خود را به شهر ترامپبورگ “Trompbeurg” در آمستردام منتقل نمودند.در سال 1898 برادران اسپایکر اولین پروژه خاص و سفارشی را دریافت نمودند ، این سفارش که از طرف خانواده سلطنتی هلند مطرح شده بود مبنی بر طراحی کالسکه سلطنتی بود که حتی امروزه نیز این کالسکه طلایی برای مراسم های سالیانه و همایش های ملی به نمایش عموم گذاشته می شود.

کالسکه سلطنتی هلند ، ساخته شده توسط اسپایکر

کالسکه سلطنتی هلند ، ساخته شده توسط اسپایکر

یک سال بعد از این اتفاق بزرگ برای این شرکت، آنها موفق به ساخت اولین خودرو مجهز به سیلندر شدند که بر اساس خودرو های بنز طراحی و ساخته شده بود.این اقدام آنها به سرعت تحسین همگان را بر انگیخت ، اگرچه که این خودرو از قدرت فوق العاده کم 3 اسب بخاری و 2 سیلندر بهره می برد با اینحال به خاطر اینکه هنوز تکنولوژی خودروسازی در ابتدایی ترین حالت خود بود ، این اقدام قدمی رو به جلو و آینده نگرانه جلوه می نمود.

در سال 1900 آنها شروع به خودروسازی در 2 مدل یکی با قدرت 3 و دیگری با 5 اسب بخار که هر دو مجهز به دو سیلندر بودند نمودند.مدتی نگذشت که اسپایکر خودرویی با پیشرانه باکسر ساخت که با نام اسپایکر “5HP” شناخته می شد که همانطور که از اسم آن معلوم است این خودرو قادر به تولید 5 اسب بخار بود و همزمان خودرویی که مجهز به سیستم خنک کنندگی با آب بود نیز راه خود را به خط تولید باز می کرد که این خودرو قدرت 6 اسب بخار را تولید می نمود.حال اسپایکر قدرتمند تر از همیشه به توسعه خود روی آورد و قدم در ساخت و توسعه خودرو های 4 سیلندر نمود. اما نقطه عطف این کمپانی خودروسازی زمانی بود که از پروژه “60HP Grand Prix Racer” رونمایی کرد ، خودروی مسابقه ای 60 اسب بخاری گرندپری به عنوان انقلابی در صنعت خودروسازی شناخته می شود.

اسپایکر 60 اسب بخاری گرندپری

اسپایکر 60 اسب بخاری گرندپری

خودروی اسپایکر “60HP Grand Prix Racer” اولین خودروی 6 سیلندر جهان نام گرفت که خیلی از خودرو های امروزی از این سبک پیشرانه بهره می برند.این خودرو علاوه بر پیشرانه ای که در اختیار داشت اولین خودرویی بود که از سیستم چهار چرخ متحرک استفاده می کرد که این فناوری برای این خودرو فرایند شتابگیری را به طرز فوق العاده ای بهبود بخشید.این خودرو که توسط  برادران اسپایکر ساخته و توسعه داده شده بود برای همیشه به عنوان انقلابی جاودانه در تاریخ خودروسازی ثبت شد.

Spyker 14 P/K

Spyker 14 P/K

اسپایکر توانست در مسابقات مختلفی به پیروزی دست پیدا کند که یکی از به یاد ماندنی ترین آنها مسابقه استقامتی از پکن تا پاریس در سال 1907 بود که لازم به ذکر است که این نوع مسابقه در آن زمان به عنوان مهم ترین مسابقه استقامتی به احتساب میامد(بعد ها مسابقه 24 ساعته لمان در تقویم مسابقات ثبت شد).در این مسابقه تیم اسپایکر با خودروی  ارتقا یافته Spyker 14 P/K و راننده فرانسوی  گودارد  “M. Goddard” حضور پیدا کرد ، این مسابقه 6 ماه به طول کشید و پس از طی 15000 کیلومتر و گذر از دو قاره اسپایکر موفق به اتمام مسابقه شد.

Spyker 14 P/K

Spyker 14 P/K

در سال 1914 در ابتدای جنگ جهانی اول ، اسپایکر به کمک نیروی هوایی هلند رفت و شروع به ساخت هواپیماهای جنگی نمود.پس از این اقدام اسپایکر شعار جدیدی را برای خود انتخاب کرد ،شعار ” Nulla Tenaci invia est via ” که یعنی “همه چیز امکان پذیر است” به واقع نشان دهنده حقیقت قدرت این کمپانی بود.در برهه جنگ جهانی اول اسپایکر موفق به ساخت 100 هواپیما جنگی و 200 پیشرانه هواپیما شد .بعد از اتمام جنگ جهانی اول ، اسپایکر خودروی C1 را رونمایی کرد ، این خودرو با توجه به تجربه ای که تیم مهندسی و طراحی اسپایکر در هواپیما سازی به دست آورده بود در تعدادی محدود ساخته شد که می توان آن را اولین خودروی مخصوص پیست به حساب آورد.

The Spyker C1

The Spyker C1

 

دوران طلایی اسپایکر

اسپایکر در طول عمر خود دو رکورد بزرگ را نیز شکست . خودروی اسپایکر “Tenax” رکورد با دوام ترین خودرو را در زمان خود که توسط رولزرویس 6000 کیلومتر بر آورد زده می شد را شکست. این خودرو توانست در یک ماه مسافت 30060 کیلومتر را طی کند آن هم در شرایط آب و هوایی سرد و یخبندان اروپا که نشان دهنده این بود که این خودرو با استاندارد و کیفیت بالایی ساخته شده و بسیار با دوام است. ولی رکورد دیگری که توسط اسپایکر شکسته شد با شکوه تر از این رکورد بود ، راننده مشهور بریتانیایی سلوین اج “Selwyn Edge” معتقد بود که اسپایکر به اندازه کافی پیشرفت کرده است تا بتواند رکورد حداکثر سرعت که در سال 1907 ثبت شده است را بشکند.سر انجام در سال 1922 میلادی او برای این کار خودروی اسپایکر C4 را انتخاب نمود و با دستکاری نه چندان زیادی در بدنه موفق شد در دو زمان 12 ساعت تست به میانگین حداکثر سرعت 120 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند تا اسپایکر را به سریعترین ماشین دوران خود تبدیل کند.

 

Spyker C4 Tenax

Spyker C4 Tenax

The Spyker C4

The Spyker C4

 

مرگ اسپایکر

متاسفانه هندریک جان اسپایکر در سفر بازگشت خود از انگلستان وقتی که سوار بر کشتی “SS Berlin” بود با غرق شدن این کشتی چشم از جهان فرو می بندد و این فقدان منجر به ورشکست شدن شرکت شد . گروهی دیگر از سرمایه گذاران اقدام به خرید این شرکت کردن ولی به دلیل عدم همکاری جیکوب اسپایکر ، با تمام تلاشی که از طرف این گروه انجام شد بار دیگر با شکست مواجه شدن و این کمپانی دوباره ورشکست شد.

برادران اسپایکر و خودروی 60 اسب بخاری گرندپری

 

تولد دوباره اسپایکر

دو تاجر ویکتور مولر و مارتین دی برویین موفق به احیای مجدد نام اسپایکر در سال 1999 شدند . آنها خودروی جدید اسپایکر یعنی C8 را در نمایشگاه خودرو بیرمنگهام به نمایش عموم در آوردند.از آن پس آنها خودروهای خاص و سفارشی را با تعداد محدود تولید کردند.خودروی C8 در دو نسخه لویوولت “Laviolette ” که دارای سقف پانوراما بود و کانورتیبل به بازار عرضه شد. هر دوی این خودروها مجهز به پیشرانه V8 آئودی بودند که توان تولید 400 اسب بخار را داشتند و دارای شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت 4.5 ثانیه ای بوده و می توانستند به حداکثر سرعت 300 کیلومتر بر ساعت برسند.

Spyker C8

Spyker C8

مدتی نگذشت که اسپایکر نسخه “C8 Double 12 R” را که برای شرکت در مسابقات GT2R در نظر گرفته بود را رونمایی کرد.نسخه خیابانی این خودرو نیز در زمان کمی با نام “C8 Double 12 S” به روی خط تولید رفت.

 

Spyker C8 GT2R

Spyker C8 GT2R

Spyker C8 Spyder GT2R

Spyker C8 Spyder GT2R

در سال 2006 اسپایکر در هفتادمین نمایشگاه ژنو برای گرامیداشت مسابقه استقامتی که در سال 1907 برنده شده بود از کانسپت “D8 Peking-To-Paris” رونمایی نمود.

Spyker D12 Peking to Paris

Spyker D12 Peking to Paris

 

نمای داخلی از
Spyker D12 Peking to Paris

در سال 2006 اسپایکر تیم فرمول یک Middland را به خدمت گرفت و وارد رقابت های فرمول یک شد . اما پس از یکسال رقابت در فرمول یک ، در سال 2007 آشکار شد که کمپانی هلندی دیگر قادر به پشتیبانی مالی و تکنیکی از تیم فرمول یک خود نخواهد بود و کمپانی مادر در حال از دست دادن سرمایه خود است ، تصمیم بر فروش تیم فرمول یک خود به ویجی مالیا که به ششصد و شصت و چهارمین سرمایه دار جهان معروف بوده گرفتند ، این تاجر هندی نام این تیم را به فورس ایندیا تغییر داده و هم اکنون نیز در رقابت های فرمول یک حضور دارد.لازم به ذکر است که میشل مول مدیر پیشین اسپایکر به عنوان یک سهام دار در تیم فورس ایندیا باقی مانده است.

خودروی تیم فرمول یک اسپایکر

2006 Spyker ToyotaMF1

خودروی تیم فرمول یک اسپایکر

2006 Spyker ToyotaMF1

یک سال بعد اسپایکر یک مدل جدید را رونمایی کرد. این مدل که C12 نام داشت توسط شرکت طراحی زاگاتو طراحی شده بود.

اسپایکر C12 زاگاتو

اسپایکر C12 زاگاتو

در سال 2009 اسپایکر با خودروی “C8 Laviolette GT2R” به مسابقه استقامتی 24 ساعته لمان می پیوندد و موفق به کسب مقام پنجمی می شود.

Spyker C8 Laviolette GT2R

Spyker C8 Laviolette GT2R

خودروی اسپایکر C8 اسپایدر نیز در همین سال تولید شد . در سال 2010 جنرال موتورز آمریکا اعلام کرد که به توافقی  رسیده است که در این قرارداد جنرال موتورز با اسپایکر شراکتی را در مورد خودروسازی ساب سوئد انجام خواهد داد.در این قرار داد قرار شد که جنرال موتورز از کارخانه تولیدی خود در مکزیک پشتیبانی موتوری خود را انجام دهد و اسپایکر هم مدیریت و سرمایه گذاری را ، اما در 23 فوریه سال 2010  خودروسازی ساب توسط شریک هلندی به طور کامل از جنرال موتورز خریداری می شود و دو شرکت اسپایکر و ساب مشترکاً زیر نظر شرکت مادر سوئدی به نام “Spyker Cars N.V” فعالیت می کنند.

دوران سخت اسپایکر

به دلیل ضرر های مالی که اسپایکر با آن مواجه شد مدیریت تصمیم بر این گرفت که ساب را بفروشد.ویکتور مولر مدیر اسپایکر دفعات زیادی تلاش به جمع آوری و کسب سرمایه برای این کمپانی می کند.یکی از این تلاش ها سرمایه گذاری مشترک با شرکت چینی هوتای “Hawtai ” در 3 می 2011 بود که این قرار داد بعد از یک هفته نقض و زیر پا گذاشته شد.در مدت زمان کمی بعد از این اتفاق صحبتی از همکاری با یک شرکت خودروسازی چینی و یک فروشگاه خودرو چینی “chain Pang Da” به زبان ها آمد ، ولی باز هم ثمری نداشت زیرا وقتی اسپایکر تصمیم گرفت تا تمامی سهم خود را از ساب به این شرکت چینی در 28 اکتبر 2011 به ارزش 100 میلیون یورو واگذار کند با مخالفت مدیر ساب روبرو شد که حاضر نمی شد تکنولوژی این کمپانی را در اختیار مالکان جدید چینی خود قرار دهد ، چینی ها نیز پس از شنیدن این حرف میز مذاکره را ترک کردند و مدیر اسپایکر ، ویکتور مولر در 19 دسامبر 2011 بیانیه رسمی مبنی بر ورشکستگی ساب را منتشر می کند.در فوریه سال 2011 ولادیمیر آنتونوف که جزو هیئت مدیره و سهامدار پیشین اسپایکر بود حاضر شد با پرداخت 15 میلیون یورو مالک سهام ساب شود با اینحال باز هم به دلایلی این قرارداد در مارس 2011 باطل می شود. قرارداد دیگری با شریک اسپایکر در امر تولید بسته می شود که این قرارداد هم در ماه بعد به سرنوشت قرارداد های قبلی دچار می شود.اوضاع برای ساب اصلا خوب پیش نمیرفت و آنها تصمیم به اعلام ورشکستگی گرفتند که ناگهان شرایط برایشان در سال 2015 تغییر می کند.

احیای دوباره !

در سال 2015 با تمام مشکلات مالی که اسپایکر با آن روبرو بود این کمپانی از دو کانسپت فوق لوکس GT خود با نام های    “B6 Venator ” و “B6 Venator Spyder” رونمایی کرد که متاسفانه هیچوقت راه خود به فرایند تولید را پیدا نکردند.دلیل این امر هم این بود که خودروی کنونی آنها یعنی C8 دیگر توجه ها را به خود جلب نمی کرد و قدیمی شده بود ، آنها هم تصمیم گرفتند که به جای سری B از خودروی “C8 Preliator” که یک سری کاملا جدید چه از لحاظ فنی چه از لحاظ ظاهری است و همینکه طلایه دار نام C8 است رونمایی کنند.

 اسپایکر C8 Preliator

Spyker C8 Preliator

 

 اسپایکر C8 Preliator

Spyker C8 Preliator

 

الهام گرفته از هواپیماها ، خودروی لوکس گرندتوری که با زبان طراحی کلاسیک و روحی بر گرفته از خودرو و هواپیما طراحی شده است که نشان دهنده اصالت ، هنرمندی و سلیقه این کمپانی در ساخت خودروهای خاص می باشد.در سال 2016 اسپایکر از خودروی اسپرت دو درب موتور وسط خود به نام “C8 Preliator” در نمایشگاه خودوری ژنو رونمایی کرد و امسال (2017) هم از نسخه اسپایدر این خودرو در نمایشگاه ژنو رونمایی نمود.

 اسپایکر C8 Preliator

Spyker C8 Preliator

 اسپایکر C8 Preliator

Spyker C8 Preliator

قرارداد تاریخی بین این خودروساز با سوپراسپرت ساز قدرتمند سوئدی نیز امضا شد که طی این قرارداد اسپایکر از این پس به جای استفاده از پیشرانه های V8 آئودی برای خودروهای خود از پیشرانه های قدرتمند V8 کونیخزگ که خود این شرکت سوئدی از این پیشرانه در ماشین های  آگرا RS ، رگرا و One:1 استفاده کرده ، بهره ببرد.حال همگان چشم انتظار این هستند که C8 Preliator چه عملکردی از خود نشان می دهد.

به امید روزهای خوب برای این کمپانی پر ماجرای هلندی

2 دیدگاه

 1. SV5

  3

  0

  دمش گرم اصن نمی دونستم، میانگین سرعت 120 کیلومتر!!!!!!!!!!! سال 1922!!!!!!!!!!! اسپایکر چی بود و چی شد؟ من به این c8 هم خوشبین نیستم از جلو شبیه آستونه از عقب شبیه لوتوس، ماشینی با این تاریخچه باید هویت داشته باشه مث کابینش که خیلی معروفه و خیلی کابین کلاسیکشو دوست دارم بخصوص دسته دندشو.

 2. امیرحسین حق نظری

  1

  0

  حالا ساز و کار سوپرشارژرش رو نمی دونم، ولی چیزی نیست که برای یه ماشین سال 2017 بخواد استفاده بشه . باید به مرحله تست و بررسی برسه تا ببینیم خروجیش چیه . C8 قبلی که اصلا چیز خوبی از توش در نیومد. چیزی که معلومه، اسپایکر برای به دست آوردن بازار خودش باید تلاش زیادی بکنه. قرارداد با کونیخ زگ میتونه شروع دوران اوجش باشه …